forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Arapin budućnosti 6
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/05/2023 : 15:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Na srecu ne!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 09/05/2023 : 13:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Prve četiri knjige fokus je bio na ocu i njegovom utjecaju na obitelj, već u petoj knjizi postaje fizički odsutan pa fokus sve više prelazi na samog autora kojeg počinju brinuti pubertetske brige. Sama ta knjiga bila mi je slabija od prve četiri, a isto se nastavlja i na ovu gdje je otac fizički utjelovljen tek u povremenim pismima, ali sa druge strane radnja ipak postaje bolja jer je otac na riada ostavio toliki utjecaj da ga i dalje jebe u mozak pa on nastoji razrješiti svoj odnos ako ne sa samim ocem kojeg nema, onda sa njegovom psihološkom ostavštinom. Bit će lijepo vraćati se ovom serijalu.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 09/05/2023 : 20:19:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Meni je sasvim dovoljno jedno čitanje.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 10/05/2023 : 08:24:39  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Na početku šeste knjige je navedeno gde je Arapin sve objavljen u svetu, a za Srbiju piše System Comics, a ne Lokomotiva. To je "isto"? Uglavnom nemam pojma ko je u kakvim odnosima u Srbiji od tih izdavača, zato pitam.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



414 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 10/05/2023 : 08:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
6. dio puno bolji od petog, sve u svemu odličan serijal kojeg ću sigurno u nekom trenutku još jednom pročitati.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/05/2023 : 09:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Na početku šeste knjige je navedeno gde je Arapin sve objavljen u svetu, a za Srbiju piše System Comics, a ne Lokomotiva. To je "isto"? Uglavnom nemam pojma ko je u kakvim odnosima u Srbiji od tih izdavača, zato pitam.


Nešto kao Bookglobe/Strip-agent.
Moj propust. Iako mislim da sam to preuzeo od francuza, mrzi me sad ići provjeravati.

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/05/2023 : 14:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Dobar.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 16/05/2023 : 19:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar završetak serijala, odličan ritam priče, puno toga je ispričano o razvoju i rasti čovjeka i pokazano je funkcionalno i promišljeno.

Otac je fizički odsutan ali je itekako prisutan u mislima Riada.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46520 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/05/2023 : 20:34:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by KuntaKinte

Na početku šeste knjige je navedeno gde je Arapin sve objavljen u svetu, a za Srbiju piše System Comics, a ne Lokomotiva. To je "isto"? Uglavnom nemam pojma ko je u kakvim odnosima u Srbiji od tih izdavača, zato pitam.


Nešto kao Bookglobe/Strip-agent.
Moj propust. Iako mislim da sam to preuzeo od francuza, mrzi me sad ići provjeravati.




Sta se uopce zamaras ,potpuno nebitno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zula
Average Member

740 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 16/05/2023 : 21:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Crtež mi nije nešto, konfekcijska karikatura i linearna predvidljiva montaža. Mrzim eksploataciju muslimana i migranata u svim medijima. Svi pišete, da je dobar strip ali nisam nabavio a verovatno i neću.

quote:
Originally posted by Macon

Vrlo dobar završetak serijala, odličan ritam priče, puno toga je ispričano o razvoju i rasti čovjeka i pokazano je funkcionalno i promišljeno.

Otac je fizički odsutan ali je itekako prisutan u mislima Riada.


5 godina od jedne do druge izjave, ali pohvaljujem razvoj i promjenu mišljenja. Čovjek napreduje dok god - čita stripove!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 17/05/2023 : 00:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Da, dobro si to primjetio. Prvo sam posudio i pao unutra, onda tek nabavio. Scenaristički mi je to jedan od najboljih stripova a crtež je korektan i funkcionalan, pokaže šta hoče pokazati. Recimo karikature političara su vrlo dobre (Chirac, Assad) ili elementi scenografije kao kuče i automobili. Vjerovatno je i autor napredovao jer posljednja knjiga teće vrlo glatko.

Svejedno mislim, da ako bih ovo nacrtao Francuz, obtužili bi ga rasizma jer Sirija je prikazana kao teška disfunkcionalna zabit.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 20/06/2023 : 01:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Meni su svi nastavci Arapina odlični, pa tako i ovaj. No priznajem da mi je ostao mrvu nedorečen. Konkretno, nedovoljno mi je mjesta posvećeno trenutku kada se Fadi nanovo susretne sa zapadnjaškom obitelji. Odnos sa majkom - koja je život posvetila/uništila u pokušajima da joj se sin vrati - sveden je na jedan pogled. Sa bratom isto nije jasno kakav će imati odnos (tj. kakav ima, budući da je strip pisan više od 10 godina od njihovog reuniona). Živi li brat koji je "Arapin prošlosti" i danas u Francuskoj? Kako se prilagodio na okruženje o kojem mu je otac ispričao sve najgore? Fali 7. knjiga da nam da odgovore.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6044 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 02/07/2023 : 22:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Eto i kraja Arapina. Ova knjiga možda nije tako dobra kao neke prošle, vjerojatno jer nema oca i Sirije (ti su mi dijelovi uvijek bili najbolji). Kraj kao što kaže SenG - eto Fadija na aerodromu i to je to, mama skoro ni riječ.

Teško je objasnit mega popularnost ovog serijala. Vizualno kao da se trudi biti što jednotavniji i odbojan, pričan ok ali nikakav spektakl. Međutim, likovi ti se uvuku pod kožu i nemožeš stat sa čitanjem..

A to je valjda najveća pohvala koju jedan strip može dobiti.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 03/07/2023 : 00:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Zapravo je poprilično lako objasnit mega popularnost ovog serijala. Odgovor je - kronicni nedostatak sličnog štiva. Zašto? Zato jer ovaj serijal je istinit, tj. pokazuje realno stanje na terenu. Serijal potvrđuje mnoge predrasude, koliko god mnogi htjeli da nije tako. A gotovo svi stripovi koji su izasli zadnjih 10ak godina, a nasi izdavaci ih vjerno stancaju su - utopia, snovi. Niti jedan (izdan kod nas), osim Arapina, nije surovo realan. Niti jedan ne nudi alternativu, jer alternativa je (oni su odlucili tako) pogresna, zapravo opasna za nas. Nebi ni Arapin vidio svjetlo dana da ga nije napisao ovaj autor. Neko drugi ga ne bi moga napisat, tj. izdat, bolje receno. Mainstream poplava. Svi do jednog. Arapin buducnosti je popularan jer je zapravo francuska danas... veceras.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/07/2023 : 01:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2024 : 10:50:30  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I zadnja knjiga je, kako bi Anto rekao, dojajna. O životu i o svemu, hladno, objektivno, istinito (valjda?). Bilo se provlačilo pitanje, kako se Sattouf sjeća detalja svog djetinjstva, a ovdje se dijelom nazire odgovor - išao je na psihoterapiju i pokušavao rekonstruirati svoje djetinjstvo da riješi svoje probleme. To mi se čini kao zadovoljavajuće objašnjenje.

U ovoj knjizi se stari više ne pojavljuje ali opet mi je bila ful dobra, životna.. nonići koji stare i propadaju, pogubljena majka, život u velikom gradu, rana karijera, strahovi, borba, sve mi se čini ful istinito. Super mi je bio i dio gdje traži psihoterapeuta i kako je to na kraju ispalo.

Vidim da je bilo prigovora o tome kako je škrto prikazan susret s bratom koji je odrastao u Siriji, ali šta ja znam, meni se čini da je ok prikazano. Nema velikih, holivudskih emocija, ali nije ni bitno. Brat se vratio, život ide dalje i možda već i iz obzira Sattouf nije čačkao dalje. Jedna cjelina se završila i to je to.

Gušt je bio čitati ovaj serijal od početka do kraja i drago mi je da je ovako lijepo zaokružen. Ispala je na kraju jaka obiteljska priča, ali ne bi to bilo ovako dobro da je riječ samo o tome.. Sattouf i sam kaže da ima oko za te čudne detalje koji daju sliku društva na način koji ne bi uspjele stranice i stranice teksta i studija. U ovom šestom tomu je tako paralelno sa Riadovom osobnom pričom dana slika neke paralelne Francuske o kojoj se ne priča, o ulicama punim čudaka, nasilnika, o sitnim prevarantima, izgubljenim ljudima. Taj combo osobna priča/priča ulica je ono zbog čega je ovaj strip bomba.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 16/01/2024 : 11:15:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Pročitao šesticu i ne znam što da mislim. Imam dojam kao da je Riadu ovdje malo žešće proradila autocenzura, ima li još netko ima takav osjećaj?
Mislim potpuno mi je nevjerojatno da je čovjek u Parizu živio takvim ispraznim i patetičnim životom. Ok, ne očekujem od introverta sa usranom obiteljskom situacijom nekakvu akciju i lude zabave ali da nije išao na neki koncert ili barem kratku turu po pariškim katakombama - to mi je već teže povjerovati. Također i susret s Fadijem koji je SenG spomenuo je nekako reduciran, nedostatan. Saznali smo odgovore na neka pitanja o ocu koja su se pojavila tokom njegove odsutnosti ali o samom Fadiju vrlo malo. Shvatio sam i da je majka zbog svega što se dogodilo očito bila emotivno potpuno ispražnjena/rastrojena i zato nije bilo pretjeranih emocija ali svejedno mi u konačnici fali nekakvog materijala.

Unatoč tome cijeli serijal dobiva dijamantnih 9,5/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2024 : 11:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Pročitao šesticu i ne znam što da mislim. Imam dojam kao da je Riadu ovdje malo žešće proradila autocenzura, ima li još netko ima takav osjećaj?
Mislim potpuno mi je nevjerojatno da je čovjek u Parizu živio takvim ispraznim i patetičnim životom. Ok, ne očekujem od introverta sa usranom obiteljskom situacijom nekakvu akciju i lude zabave ali da nije išao na neki koncert ili barem kratku turu po pariškim katakombama - to mi je već teže povjerovati.



Meni ovo drži vodu. Kakav crni koncert, kakav izlazak noću među gomilu nepoznatih ljudi kad je već i samo hodanje ulicama danju prikazano kao izazov?

quote:
Originally posted by Cromwell

Također i susret s Fadijem koji je SenG spomenuo je nekako reduciran, nedostatan. Saznali smo odgovore na neka pitanja o ocu koja su se pojavila tokom njegove odsutnosti ali o samom Fadiju vrlo malo. Shvatio sam i da je majka zbog svega što se dogodilo očito bila emotivno potpuno ispražnjena/rastrojena i zato nije bilo pretjeranih emocija ali svejedno mi u konačnici fali nekakvog materijala.




Tu bi se složio da je bilo autocenzure.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 16/01/2024 : 14:51:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Pa jel mora biti noću i mora li biti među gomilom ljudi? Jebemmu pa i ja sam introvert, doduše sa relativno čestim ekstrovertnim fazama (poput očito danas npr ) ali ipak se mogu poistovjetiti i zato mi je to čudno.
Imaš sto stvari; imaš katakombe, imaš akustične koncerte, koncerte klasične glazbe i ne znam koliko nacionalnih parkova u neposrednoj blizini Pariza. Ne može mi prodavat priče da baš nigdje nisi išao i niš nisi vidio osim najbližeg dućana i jednog klubovanja sa Celine.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2024 : 15:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja se mogu poistovjetiti s time. Nije ovdje stvar u tome tko je introvert, a tko ekstrovert nego o tome da je Riad nesiguran i nema samopuzdanja i da se najsigurnije osjeća u svom sobičku.. ajmo reć da je to kao neki blagi slučaj onih mladih Japanaca koji se zatvore u sobe u strahu od vanjskog svijeta. Tako sam ja to doživio. Mislim, nije to sad neki ekstreman slučaj, očigledno je da je do kraja stripa on već funkcionalan mladi čovjek.

Ja razmišljam ovako: koncerti, klasični ili ne - nepoznati ljudi.
Nacionalni parkovi - to zanima stare ljude, kog briga za nacionalne parkove i katakombe? Mladi čovjek želi pičke i slavu!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 16/01/2024 : 15:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Pa tak možeš reći i koga briga za bilošto. Stavio sam par primjera koji ne uključuju gužvu i noćni život, a Pariz kao takav zasigurno nudi milion drugih mogućnosti, zar ne? Upravo kao što kažeš da je mlad čovjek želi pičke i slavu, pa eto i ti onda možeš progutati da nema gotovo ničeg za ispričati o periodu koji je potrajao 4? godine i to u gradu sa tolikim mogućnostima?
Ja kažem autocenzura ili barem prenaglašavanje prikazivanja samog sebe outsiderom jer je čovjek očito funkcionirao donekle normalno budući da je crtao i radio/studirao. Nije ležao depresivan u krevetu ne mogavši se pomaknuti.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/01/2024 : 18:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Moguće. Evo malo sam prolistao strip i vidm da je ponovni sastanak s Fadijem prikazan ful, ful škrto, baš kao da je neko doslovno škarama izrezao scenu. Kao da je Dnevnik Novi sad objavio epizodu Ok mi je malo autocenzure, po meni je čovjek ionako previše rekao o sebi i familiji, ali bar u toj sceni je mogao vjernoj publici dat koju emociju!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 16/01/2024 : 20:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ja sam taj šturi odnos doživeo kao da je vrlo verovatno njihov bratski odnos i dalje na osetljivim nogama pa Riad nije hteo da ga nečim povredi.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2440 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 16/01/2024 : 21:54:52  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ili da nema emocija prema njemu nakon svega, otupelost.

Zanimljivo je da ljudi uvek gledaju iu svoje vizure, sto bi trebalo neko drugi uraditi. E da sam ja u Londonu, Parizu, Rimu sto bih radio, kuda isao, i sl. Ima toliko ljudi na celom svetu, koji su zatvoreni u 4 zida, ili posao pa kuci, pa u nedelju ako uopste izadju negde. Kao da je to sve lako, nonstop putovati, izlaziti, ludovati...neke ljude zivot pregazi.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 17/01/2024 : 08:24:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
U svakom slučaju ja apeliram da se glasa za Arapina 6 kao strip godine, jer je to zaslužio kao serijal. Kao kad je Gospodar prstenova - Povratak kralja dobio sve one Oscare jer je ipak sve to trebalo iskoordinirat i posnimit, tako i sad, kad je Arapinova priča završila, treba vrednovat cjelinu i postavit je na ovogodišnji tron.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000