forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 48 Dok je u meni daha
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/04/2023 : 13:30:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Dok je u meni daha Thierryja Martina nudi nam polazak u zagriženu i tihu hajku koju predvodi čovjek nošen dahom osvete, u nepokolebiv lov pun preokreta gdje najstrašniji grabežljivci možda nisu oni od kojih smo to očekivali ... Ovaj bjesomučni western rođen je na Instagramu kao grafički i scenaristički izazov te majstorska improvizacija što je nastajala iz dana u dan.

Orka Specijal 48 • Dok je u meni daha • 224 stranica • Kolor • 275 x 180 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Thierry Martin • Crtež Thierry Martin • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.4.2023. • Cijena 26 Eura

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-48-dok-je-u-meni-daha/879/


Trouble will find me

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/04/2023 : 14:11:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Uzima se, naravno...

Carpe diem
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1189 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 27/04/2023 : 15:37:51  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Dok je u meni daha uzimacu stripove :)
Nego dvojac fantastiko opet zaduzen za prevod i lekturu (mada je nekada bilo i obratno tj Marko prevodi a Macan..).. cinilo mi se da je to proslost pomalo ali nije i neka nije :)
(trio je potpun sa Melinom)

Bilo je valjda price o tome zasto je ovo Orka iako pise u najavi da je "kolor" ?

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 27/04/2023 15:39:27
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 27/04/2023 : 17:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Nije se tu imalo šta prevodit. Oduševljen odličnim Fibrinim izdanjem (kad sam ga ugledao u živo) zagrizao sam udicu (nije bilo trailera) i nisam se nešto oduševio. Lik autor stripa kaže da je prihvatio jebeni IZAZOV da crta jednu sliku dnevno al vikendom nije radio (kako francuski). Jebote da se ovog uhvatio Kordej to bi za njega bio godišnji odmor, i napravio bi sve u 5 puta manjem roku i bilo bi 5 puta bolje. Preporuka za hipstere.

Edited by - Chui on 27/04/2023 17:55:44
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 27/04/2023 : 19:42:30  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
u 5 puta manjem roku, da. 5 puta bolje? ne, ni pod razno.



hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 27/04/2023 : 20:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Kako to da nema previewa?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/04/2023 : 21:50:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ajde da je i Chui jedanput nešto oštriji Inače, meni je stranica dnevno za respekt. To je solidna brojka, jes da je ovo koliko sam skužio jedna slika jedna stranica, ali poštujem što je čovjek konstantno proizvodio. Sviđa mi se i ta priča o izazovu. Ipak pričamo o stripu, najprezrenijoj umjetnosti koja se najmanje plaća. Ponekad je potrebno nešto izvana da potakne stripaša da stvara, pa makar u ovom slučaju to bio i Instagram
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/04/2023 : 22:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Odoakar

Kako to da nema previewa?


https://www.bdgest.com/preview-2858-BD-dernier-souffle-recit-complet.html

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 27/04/2023 : 23:50:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

u 5 puta manjem roku, da. 5 puta bolje? ne, ni pod razno.





Oprosti al koliko god da je crtež Thierrya dobar, toliko se scenarij u tih skoro godinu dana koliko je radio na stripu i nije desio. Ovaj format super pridonosi crtežu da zbilja izgleda još posebnije i cijelo izdanje je prekrasno za napasat oči. Inače u normalnom formatu to je tri slike po stranici i strip od nekih 67 stranica.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/04/2023 : 00:03:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ajde da je i Chui jedanput nešto oštriji Inače, meni je stranica dnevno za respekt. To je solidna brojka, jes da je ovo koliko sam skužio jedna slika jedna stranica, ali poštujem što je čovjek konstantno proizvodio. Sviđa mi se i ta priča o izazovu. Ipak pričamo o stripu, najprezrenijoj umjetnosti koja se najmanje plaća. Ponekad je potrebno nešto izvana da potakne stripaša da stvara, pa makar u ovom slučaju to bio i Instagram



Nekako se stječe dojam da je veći naglasak na načinu na koji je strip nastao nego na njegovoj kvaliteti. Ako ništa, zaintrigiralo me za pročitati, mada mi je odmah na prvu djelovalo kao nešto što neće ostaviti baš jak dojam. Vidit ćemo.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 28/04/2023 00:07:26
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 28/04/2023 : 00:35:09  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by verab

u 5 puta manjem roku, da. 5 puta bolje? ne, ni pod razno.





Oprosti al koliko god da je crtež Thierrya dobar, toliko se scenarij u tih skoro godinu dana koliko je radio na stripu i nije desio. Ovaj format super pridonosi crtežu da zbilja izgleda još posebnije i cijelo izdanje je prekrasno za napasat oči. Inače u normalnom formatu to je tri slike po stranici i strip od nekih 67 stranica.


Ma sve ok, ja sam se samo dotakao crteža. Ta su dva crtača toliko različita da ih nema smisla uspoređivati.
Kao da uspoređujemo Pratta i Corbena ili Milazza i Moebiusa, Maurovića i Ribića... itd.
Martinov crtež je poezija, Kordejev drama.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 28/04/2023 : 06:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Odoakar

Kako to da nema previewa?


https://www.bdgest.com/preview-2858-BD-dernier-souffle-recit-complet.html



Jasno mi je da negdje na netu ima preview za bilo koji strip. Pitam zašto nema na Fibrinom shopu...do sad jedino nastavci nisu imali preview.
Go to Top of Page

Milazzo
Senior Member



Croatia
2093 Posts

Member since 30/01/2008

Posted - 28/04/2023 : 08:35:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Milazzo's Homepage  Send Milazzo a Private Message  Reply with Quote
Nabavlja se. Vizualno je impresivan, a jedan kadar po stranici zanimljiv koncept. Šteta jedno da nije moglo ići u čistoj c/b verziji

https://www.instagram.com/wanderereclectic/
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 28/04/2023 : 15:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by verab

u 5 puta manjem roku, da. 5 puta bolje? ne, ni pod razno.





Oprosti al koliko god da je crtež Thierrya dobar, toliko se scenarij u tih skoro godinu dana koliko je radio na stripu i nije desio. Ovaj format super pridonosi crtežu da zbilja izgleda još posebnije i cijelo izdanje je prekrasno za napasat oči. Inače u normalnom formatu to je tri slike po stranici i strip od nekih 67 stranica.


Ma sve ok, ja sam se samo dotakao crteža. Ta su dva crtača toliko različita da ih nema smisla uspoređivati.
Kao da uspoređujemo Pratta i Corbena ili Milazza i Moebiusa, Maurovića i Ribića... itd.
Martinov crtež je poezija, Kordejev drama.


naravno da bi crtež bio skroz drugačiji, ali bi vjerujem bilo i zanimljivog scenarija
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/05/2023 : 20:50:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Meni je ova "slikovnica" bas dobro sjela. :)

Jeste da nema nijednog oblacica, teksta jeli, osim posvete autora, no ima tu ispricana prica. Vec je napisano kako je to pocelo i da ni sam autor na pocetku nije bio bas toliko vezan za ovaj "strip", no kasnije to ... klikce. Ipak pogledajte. ;)

Sad mozda stvarno nije za svakoga, ali barem mu dajte sansu. Mislim da ce onim stripasima sa mrvicom zacina ovo biti ipak dobro zacinjena supica. :)



Drukcije, treba vam za ovo mozda 15 minuta ili malo duze ako si odmarate oci za vrijeme "citanja", ali sam se ipak stoicki strpio i prvo dovrsio Arapina (mada mi mozak govorio ma daj ovo prvo, proci ce za tren, ali ne, Arapin je imao prednost, dosta dugo se cekalo na kraj).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 08/05/2023 20:54:48
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/05/2023 : 14:16:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
"pročitao"sam ga 2 puta ali nisam shvatio baš radnju...
očekivao sam papir iz Brodecka a ono ćorak..

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/05/2023 : 14:38:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
danas dolazi drugar iz Zagreba,jedva čekam da mi donese i ovaj strip.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 15/05/2023 : 15:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Oduvek sam voleo stripove bez teksta.
U njima crtež ima onu specifičnu težinu da nam samostalno (bez teksta) dočara i objasni sve ono što je autor želeo,
a isto tako doživljaj priče zavisi od naše senzibilnosti i percepcije nacrtanog.

Ono što odmah ostavlja utisak je "položeni" format stripa, crna boja koja nagoveštava mračnu atmosferu, i naravno efektan naslov.
Osim toga ideja jedna strana - jedna slika/kadar mi se dopala.

Dok je u meni daha je strip o osveti, preživljavanju, surovoj borbi za opstanak u svetu onog najmračnijeg Divljeg Zapada.
Ovo je priča u kojoj nema milosti, kompromisa, praštanja.
Furiozna potera bez predaha, kroz mračnu šumu okovanu snegom i ledom.

Sve to dočarano kroz specifičan, ali za mene izuzetan crtež.
Fenomenalna kombinacija crne i sive (modre) boje tako dobro dočarava surovost zime, hladnoću, donosi onu mračnu atmosferu.
Kadriranje, emocije na licima ljudi, dah koji se ledi...
Zaista je Martin obratio pažnju na svaki detalj.
Ovde zaista “slika govori više od hiljadu reči”.

Izuzetan strip/”slikovnica” koju bi svako trebalo da “pročita”.
Izvorna ideja me podseća na film The Revenant.
Inače tehnički savršeno urađeno izdanje.

p.s.Pitanje za Markosa:
Posle 215. strane idu crna, pa 2 bele strane, posveta Jansona, pa onda još 3 strane stripa. Da li je tako u originalu ili..?
Pisanje Jansona je lagano moglo da ide skroz na kraju.

Carpe diem
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 15/05/2023 : 16:09:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
prema originalu je, da.

Trouble will find me
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 22/06/2023 : 18:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Fibrino prvo bilingualno izdanje! (bar koliko ja znam) Markose imaš worldwide prava na ovo? Uvijek me zanimalo kako bi prošla Fibra na engleskom ;)

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 05/07/2023 : 13:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Bah, teško razočarenje...
Obično kad neki strip nastane spontano na internetu ne znači nužno da je loše/prosječno/nedostojno objavljivanja, ali ovo je upravo strip za instagram, definitivno ne zaslužuje ovakvo izdanje.
Martin zaista zna postaviti kadrove i bio bi odličan crtač story-boardova za filmove, ali kao scenaristu mu fali malo više kreativnosti.
Random radnja iz koje se ne da isčitati neki smisleni background i motivacija likova (dobro, osim one glavnog lika), a i način na koji se glavni lik dva puta izvlači iz bezizlazne situacije posramio bi i Bleka (Npr. kada visi na drvetu pa zgrabi neku granu koja na prethodnom kadru uopće nije bila indicirana, pa neprijatelja izbaci iz igre na "WTF was that?!" način).
Netko je spomenuo da je ovo trebao biti strip od 67 stranica s čime se apsolutno slažem. Ne znam čemu ovakav format kada barem dvije trećine kadrova nisu krupni i ne pogoduje im ovakvo uvećanje.

5/10

Go kneel and weep
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 05/07/2023 : 17:11:37  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

Bah, teško razočarenje...
Obično kad neki strip nastane spontano na internetu ne znači nužno da je loše/prosječno/nedostojno objavljivanja, ali ovo je upravo strip za instagram, definitivno ne zaslužuje ovakvo izdanje.
Martin zaista zna postaviti kadrove i bio bi odličan crtač story-boardova za filmove, ali kao scenaristu mu fali malo više kreativnosti.
Random radnja iz koje se ne da isčitati neki smisleni background i motivacija likova (dobro, osim one glavnog lika), a i način na koji se glavni lik dva puta izvlači iz bezizlazne situacije posramio bi i Bleka (Npr. kada visi na drvetu pa zgrabi neku granu koja na prethodnom kadru uopće nije bila indicirana, pa neprijatelja izbaci iz igre na "WTF was that?!" način).
Netko je spomenuo da je ovo trebao biti strip od 67 stranica s čime se apsolutno slažem. Ne znam čemu ovakav format kada barem dvije trećine kadrova nisu krupni i ne pogoduje im ovakvo uvećanje.

5/10



Sve se slazem, osim sto bih ocenio sa 3/10. Tesko razocarenje, i za mene.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/10/2023 : 21:33:58  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Eh, još jedan strip gde je forma bitnija od sadržaja. Dobar crtež uz gotivan projekat da se svaki dan crta jedna tabla, ali trebala mi se upaliti crvena lampica čim sam video reč "Instagram". Džabe položen format kada je priča generička vestern osveta. Slažem se da ovo više izgleda kao storibord za neki film, a ne kao strip, i da delo asocira na film The Revenant, mada mene način na koji je Martin crtao nosine na početku stripa podsetilo pomalo na Gusa. Takođe, nije mi baš najjasnije zašto je autor insistirao da se propratni tekstovi moraju nalaziti i kao prevedeni i na engleskom, niti zašto je pogovor o stripu smešten pre epiloga priče. Bojim se da se ovde više razmišljalo o tome kako strip treba da bude predstavljen negoli o upotrebnoj vrednosti samog dela. Nemi stripovi često imaju puno toga za "reći", ali ovo je na kraju ispala samo površna slikovnica.

Crtež OK, ali po meni ovo nije dovoljno dobro.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 10/01/2024 : 11:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Scenarij je zaista banalan i varijaciju na temu smo samo u Texu mogli pročitati na desetke puta, da ne spominjem bonelijanu generalno, no zato crtež! Crtež je bombetina par exellence! Autor bogme ima snažan osjećaj za dubinu i to se itekako osjeti na pojedinim kadrovima koji su poput razglednice, za uokviriti na zidu i zuriti u njih ko tele. Atmosfera koju je stvorio je prvoklasna, tu se često strip crtači samo ofrlje šlepaju i samo isčrčkaju copypaste pahulje dok Thierry Martin kao da ju je baš ugrizao za guzicu i posvetio joj neuobičajeno puno pažnje, što se u konačnici jako osjeti i totalno podiže cjelokupan dojam ovom albumu.

Scenarij 5/10
Crtež 10/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000