forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 61 - Braco
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/05/2023 : 13:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Kolovoška večer 1976. JeanLouis ima 18 godina. Vrijeme je to praznika u krugu obitelji, bezbrižnosti i pasjih vrućina... No jedan će nemili događaj naprasno prekinuti ljetnu idilu: na Gillesa, JeanLouisova brata, nalijeće automobil. Nekoliko sati nakon nesreće dječak u bolnici podliježe ozljedama. Za JeanLouisa, progonjenog osjećajem krivnje, započinje težak put zacjeljivanja...

45 godina poslije autor odlučuje iznova proći kroz svaki trenutak drame, bez zadrške ponirući u vlastite uspomene i uspomene svojih bližnjih. Kako bi ispričao posljedice koje je taj događaj ostavio na njega i članove njegove obitelji, Tripp donosi priču o tragičnoj smrti 11-godišnjeg brata koji i dalje živi u obiteljskom sjećanju...

Orka 61 • Braco • 336 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Louis Tripp • Crtež Jean-Louis Tripp • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 35 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-61-braco/888/


Trouble will find me

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2353 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/05/2023 : 14:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ovo uzimam obavezno...

Carpe diem
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/05/2023 : 17:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ovo je izvrsno!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Edi B
Average Member



Croatia
779 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 18/05/2023 : 20:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Edi B a Private Message  Reply with Quote
E ovome se baš veselim.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7023 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 07/06/2023 : 09:03:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Uh, što ovo dira u srce. Nije za preemotivne osobe, neću reći za žene, jer Tripp pogađa u dušu kao malo koji autor. Cijelo sam vrijeme čitajući imao onaj osjećaj gušenja u prsima, kao da me nešto steže, da ne govorim o suzenju u očima.

Tripp je izbacio sve svoje demone ovim djelom, vjerujem da je onaj ponor o kojemu je stalno govorio barem malo popunjen nakon što je izbacio iz sebe sve ono što ga gotovo cijeli život tišti. A to nije malo, velika obiteljska tragedija, smrt mlađeg brata Gillesa na bezazlenom ljetovanju. Tragedija koja je trajno obilježila živote njegove obitelji. Osjećaj krivnje koji ga nikad nije napustio, s kojom se nosio na razne načine. Ali kao što je rekao na kraju, ovime ostaje trajna uspomena na Gillesa, da se ne zaboravi...

Strip koji se teško ispušta iz ruku kad ga počnete čitati, unatoč jakim emocijama koje nas preplavljuju. Koji nas tjera na razmišljanje kako stanje slomljenog srca preokreće cijele jedne živote s cijelim nizom emocija, ponekad i kontradiktornih, ali koje ne prelaze u patetiku. Emocija koje čine da trauma ponovno izranja i da se proživljava i da pada u neizrecivu krivnju.

Ne znam kako bih ovo opisao nego kao izrazito tjeskobno remek-djelo. Nije za velike emotivce.

9,5/10
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 10/06/2023 : 09:49:34  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Uh, što ovo dira u srce. Nije za preemotivne osobe, neću reći za žene, jer Tripp pogađa u dušu kao malo koji autor. Cijelo sam vrijeme čitajući imao onaj osjećaj gušenja u prsima, kao da me nešto steže, da ne govorim o suzenju u očima.

Tripp je izbacio sve svoje demone ovim djelom, vjerujem da je onaj ponor o kojemu je stalno govorio barem malo popunjen nakon što je izbacio iz sebe sve ono što ga gotovo cijeli život tišti. A to nije malo, velika obiteljska tragedija, smrt mlađeg brata Gillesa na bezazlenom ljetovanju. Tragedija koja je trajno obilježila živote njegove obitelji. Osjećaj krivnje koji ga nikad nije napustio, s kojom se nosio na razne načine. Ali kao što je rekao na kraju, ovime ostaje trajna uspomena na Gillesa, da se ne zaboravi...

Strip koji se teško ispušta iz ruku kad ga počnete čitati, unatoč jakim emocijama koje nas preplavljuju. Koji nas tjera na razmišljanje kako stanje slomljenog srca preokreće cijele jedne živote s cijelim nizom emocija, ponekad i kontradiktornih, ali koje ne prelaze u patetiku. Emocija koje čine da trauma ponovno izranja i da se proživljava i da pada u neizrecivu krivnju.

Ne znam kako bih ovo opisao nego kao izrazito tjeskobno remek-djelo. Nije za velike emotivce.

9,5/10



Upravo procitao i potpis na sve sto si napisao! Tezak ali prelep strip... Crtez na prvi pogled mi nije izgledao zanimljivim ali sam tokom citanja postao ocaran, narocito tablama u boji. Voleo bih jos nesto videti od ovog autora kod nas.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/06/2023 : 21:13:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
teška tema ali odlično obrađena.
U stvari autobiografija..
Crtež prelijep(i papir).

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 01/07/2023 : 20:56:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Obavezno štivo.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/10/2023 : 13:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Skoro sve suprotno.

quote:
Originally posted by Jerry Krause

Uh, što ovo dira u srce. Nije za preemotivne osobe,



S ovim se slažem.

quote:
Originally posted by Jerry Krause
neću reći za žene,



Ako je koji strip za žene, onda je to ovaj. Iz nekog razloga one se drogiraju ovakvim čemernim temama.

quote:
Originally posted by Jerry Krause
Tripp je izbacio sve svoje demone ovim djelom, vjerujem da je onaj ponor o kojemu je stalno govorio barem malo popunjen nakon što je izbacio iz sebe sve ono što ga gotovo cijeli život tišti.



Složio bih se i nadam se da je imao na njega terapijski učinak na njega jer jedino u tom vidim smisao ovog stripa.

quote:
Originally posted by Jerry Krause
Strip koji se teško ispušta iz ruku kad ga počnete čitati, unatoč jakim emocijama koje nas preplavljuju. Koji nas tjera na razmišljanje kako stanje slomljenog srca preokreće cijele jedne živote s cijelim nizom emocija, ponekad i kontradiktornih, ali koje ne prelaze u patetiku. Emocija koje čine da trauma ponovno izranja i da se proživljava i da pada u neizrecivu krivnju.



Istina je da se ovo ne ispušta iz ruku, ali kod mene iz jednog jedinog razloga da ne moram te traume čitati u nastavcima nego da ih se čim prije riješim.

Ponavljam što sam već pisao: Ono o čemu ne razmišljam bez da me čitanje stripova na to potakne ne smatram osobito važnim. Svako tko je nekog izgubio na ovaj ili onaj način već je razmišljao o životu i smrti mnogo puta. Također kada se nekog voljenog izgubi zna se pojaviti krivnja tipa trebao sam s tom osobom provesti više vremena, zaštiti je ili iskazati više ljubavi i sl.

quote:
Originally posted by Jerry Krause
Nije za velike emotivce.



Pravo mi je pitanje za koga je ovo. Autoru je iznošenje toga bila terapija, dok sam ja osoba koja ne opterećuje druge svojim osobnim situacijama slične prirode.

Treba li vam u životu kraj svih briga i obaveza i ovako nešto da vas dodatno optereti i ispuni teškim čemerom?

Osobno bih bio sretniji da ovo nisam pročitao.

Zbilja me zanima motiv nekoga da ovo uzme čitati i drugi put. Možda ako i na njega djeluje terapijski kao na autora.

Na kraju moram istaći da me se dojmilo kako autor usprkos velikoj boli nije pokazao mržnju prema vozaču koji mu je usmrtio brata.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/10/2023 : 14:06:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Meni nije jasno zašto ideš čitati strip za koji unaprijed znaš da ti se neće svidjeti i da nije za tebe, jer si milijun puta rekao da ne voliš takve teme? I onda još ideš po njemu pljuvati i iščuđavati se?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/10/2023 : 14:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Meni nije jasno zašto ideš čitati strip za koji unaprijed znaš da ti se neće svidjeti i da nije za tebe, jer si milijun puta rekao da ne voliš takve teme? I onda još ideš po njemu pljuvati i iščuđavati se?



Sve si krivo shvatio. Da li je do tebe ili sam ja loše neke stvari pojasnio ne znam.

Nigdje nisam napisao da je ovo loš strip. Kvalitetno je nacrtan i napisan, ali meni je bio emotivno krajnje opterečujući jer nisam mogao da ne suosjećam s autorom i njegovom obitelji.

Istina je i ponavljam da ne razumijem da netko ovako krajnje osobnu situaciju servira javnosti jer nisam tako odgojen.

Zašto sam ovo pročitao? Istina je da ne volim depra teme, ali ovo je baš teška depra u mnogo većoj dozi od očekivane. Kada krenem s čitanjem ne odustajem od stripa (osim ako bi bio velika glupost što ovaj nije).

Jedini strip od kojeg sam odustao je Jimmy Corrigan (naravno ne zato što je glup nego mi u tom trenutku nije "legao") ali ću ga svejedno kad tad pročitati.

Fibru rado čitam i sada sam na nekih 80%. Nevjerojatna je to količina predobrih stripova na jednom mjestu, ali istina je da su neki i "samo" dobri.

Potiče se različito mišljenje i ne treba se uzbuđivati kada se ono napiše.

Jerryjev upis sam koristio da istaknem razliku u doživljaju, a nikako da omalovažim njegov način razmišljanja i doživljaj.

A što se tiče iščuđavanja pa normalno da će me čuditi reakcija: Ovome se baš veselim (ako nije ironija) i slično na ovako težak sadržaj.




Edited by - Peyo on 25/10/2023 15:01:55
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/10/2023 : 15:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nije problem u različitim mišljenjima niti je problem što netko neki Fibrin strip smatra lošim. Pa sto ljudi kritizira ovaj ili onaj Fibrin strip, pa šta, najnormalnija stvar.

Ali za tebe sam baš zapamtio da ne voliš teške teme, da hoćeš razbibrigu itd itd. Ponovio si to sto puta valjda do sada na forumu. Sve pet, najnormalnija stvar, razumijem. Ljudi imaju dovoljno svojih problema i ne trebaju im tuđi.

Ali ti onda usprkos svemu uzmeš čitati ovako emocionalno težak strip i u osvrtu ga popljuješ s "bio bih sretniji da nisam ovo pročitao". A mislim, što si očekivao? Na koricama jasno piše o čemu je riječ, što si očekivao? Disney? Štrumpfove? Smijehotresnu pustolovinu gdje junak veselo odjaše u sumrak?

Mislim, stvarno...

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/10/2023 : 15:27:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nije problem u različitim mišljenjima niti je problem što netko neki Fibrin strip smatra lošim. Pa sto ljudi kritizira ovaj ili onaj Fibrin strip, pa šta, najnormalnija stvar.

Ali za tebe sam baš zapamtio da ne voliš teške teme, da hoćeš razbibrigu itd itd. Ponovio si to sto puta valjda do sada na forumu. Sve pet, najnormalnija stvar, razumijem. Ljudi imaju dovoljno svojih problema i ne trebaju im tuđi.

Ali ti onda usprkos svemu uzmeš čitati ovako emocionalno težak strip i u osvrtu ga popljuješ s "bio bih sretniji da nisam ovo pročitao". A mislim, što si očekivao? Na koricama jasno piše o čemu je riječ, što si očekivao? Disney? Štrumpfove? Smijehotresnu pustolovinu gdje junak veselo odjaše u sumrak?

Mislim, stvarno...



Nisam očekivao 336 stranica toliko teške depre, što ne znači da ga ipak ne bih pročitao.

Bio bih sretniji da to nisam pročitao nije pljuvanje nego osobni doživljaj što je velika razlika.

Istina je da su mi omiljeni karikaturalni humoristični stripovi, ali to ni u snu ne znači da samo to čitam.

A ovo "spuštanje" sa Disneyem i Štrumpfovima, dobro da me nisi svrstao u istu grupu s nekima.

Mislim, stvarno...
Go to Top of Page

Zula
Average Member

760 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 25/10/2023 : 16:15:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Fajt, fatj...!
Forumskostripovski Rumble in the jungle, Thrilla in Manila, ili kako vam drago...

1. Runda
Markos je udario Peyu gdje ga najviše boli... u humoristične stripove.

2.Runda
Peyo je, smijući se od bola, iznenadio izlaskom iz ormara priznajući da čita i depra stripove, ali bi htio da oni to nisu

3. Runda
Poslali su jedan drugog u Disneyland

4. Runda
Očekuje se neočekivana Markosova kontra, da izda Ljubav i Rakete do kraja: "eto ti sad Peyo, pa čitaj!"
😂
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/10/2023 : 16:17:05  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nije problem u različitim mišljenjima niti je problem što netko neki Fibrin strip smatra lošim. Pa sto ljudi kritizira ovaj ili onaj Fibrin strip, pa šta, najnormalnija stvar.

Ali za tebe sam baš zapamtio da ne voliš teške teme, da hoćeš razbibrigu itd itd. Ponovio si to sto puta valjda do sada na forumu. Sve pet, najnormalnija stvar, razumijem. Ljudi imaju dovoljno svojih problema i ne trebaju im tuđi.

Ali ti onda usprkos svemu uzmeš čitati ovako emocionalno težak strip i u osvrtu ga popljuješ s "bio bih sretniji da nisam ovo pročitao". A mislim, što si očekivao? Na koricama jasno piše o čemu je riječ, što si očekivao? Disney? Štrumpfove? Smijehotresnu pustolovinu gdje junak veselo odjaše u sumrak?

Mislim, stvarno...



Nadam se da Peyo nije citao Blast-a.

Ja volim teske teme ali sam odustao od pomenutog Jimmy-ja jer me je ubilo citanje uvijaca... Nekada cu nastaviti a Braco... sto vise vreme prolazi to me vuce da ga citam ponovo.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/10/2023 : 16:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN
Nadam se da Peyo nije citao Blast-a.



Naravno da jesam, odličan strip.

A genijalni Larcenet je težak čak i u Svagdanjoj, ali zato je tu hvala Bogu Povratak.

@Zula, odličan post .

Nema "fajta" s Markom samo neslaganje oko toga da pljujem na Bracu.

Već sam napisao i nemam problema to ponoviti:
Marko je moj "idol"!
Da imam njegovu pamet i sposobnost, te potrebnu dozu ludosti i sam bih se bavio istim poslom.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/10/2023 : 20:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by AleksandarN
Nadam se da Peyo nije citao Blast-a.



Naravno da jesam, odličan strip.




Blast ti se dopao a Braco ti je bio "problematican"?
Meni je Blast jedan od najtezih i najuznemirujucih stripova koje sam ikada procitao! I dan danas ne znam sta da mislim o tom stirpu koji me je posteno uzdrmao. Ne bih ga preporucio bliskim ljudima. Svakako, remek-delo!

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Zula
Average Member

760 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 25/10/2023 : 20:56:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Ne bih ga preporucio bliskim ljudima. Svakako, remek-delo!


Dakle, tebi bliske ljude bi zakinuo za remek djelo?
Imaš li još neke vrijednosti koje bi uskratio svojim bližnjima?
I meni je Blast izvrstan strip!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/10/2023 : 21:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN
Blast ti se dopao a Braco ti je bio "problematican"?



Braco mi je bliži nekoj stvarnosti, svakodnevici, a Blast mi je više fikcija.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/10/2023 : 22:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula


4. Runda
Očekuje se neočekivana Markosova kontra, da izda Ljubav i Rakete do kraja: "eto ti sad Peyo, pa čitaj!"
😂


Kad će ta četvrta runda? Pitam za prijatelja.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

947 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 26/10/2023 : 12:12:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Zula


4. Runda
Očekuje se neočekivana Markosova kontra, da izda Ljubav i Rakete do kraja: "eto ti sad Peyo, pa čitaj!"
😂


Kad će ta četvrta runda? Pitam za prijatelja.





Bio obostrani knock-out u trećoj pa ni neće biti četvrte runde.
Baš mi žao tvog prijatelja.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/10/2023 : 14:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dobra stripcina. Jeste teska, sto se moze ocekivati vec prije citanja iz samog opisa. Mislim da je autoru strip dosao kao svojevrsna katarza, barem se nadam da je bilo tako.

S jedne strane razumem Peyja, a s druge strane razumijem i osnovnu ljudsku osobinu, znatizeljnost. Pa i kad su takve teme u pitanju, mozda cak i vise kod teskih ili tezih tema (ono, kad se desi samobracajka odma' ce doci ljudi i gledati, izgleda nesto usađeno u nama jos iz pradavnine). Znaci samo treba balansirati. Ovo je mozda tesko i potresno, ali istovremeno nije bolesno, morbidno itd., pa je najcesce vazno kako strip sa takvom temom zavrsi. Ja mislim da je Tripp dosta dobro i zavrsio strip.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/12/2023 : 12:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
90% ovog stripa sam pročitao sa knedlom u grlu, i upravo sada par dana nakon čitanja imam je opet.
Čovjek je kroz majstorski crtež prikazao i utjelovio šleper najsnažnih ljudskih emocija i čudom u potpunosti izbjegao pa makar i trunku patetike koja bi se očekivala u ovakvoj temi. Imao sam osjećaj kao da me prekrila gusta crna zavjesa satkana od očaja, bespomoćnosti i samokrivnje i tih sat vremena čitanja nije postojalo ništa drugo osim gutanja stranice za stranicom i izdržavanja tsunamija tuge. Što reći osim - Fenomenalno!

Zapravo da ne duljim, Jerry Krause je već ionako rekao sve bitno.

9,5/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000