forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA:ORKA 62 - Bio je to rovovski rat
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/05/2023 : 13:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Bio je to rovovski rat nije djelo “povjesničara”... Ne radi se o priči iz Prvog svjetskog rata ispričanoj u formi stripa, već o nizu nekronološki ispričanih situacija koje su proživjeli izmanipulirani i potučeni ljudi, vidljivo nesretni što su se našli tu gdje jesu, kojima je jedina nada bila preživjeti još jedan sat, a koji su prije svega željeli vratiti se kući... Jednom riječju, željeli su da rat prestane! U toj žalosnoj kolektivnoj “avanturi” koju rat predstavlja nema “heroja”, nema “glavnog lika”. Samo gigantski, anonimni krik agonije.

Tako je Tardi predstavio strip Bio je to rovovski rat kada je djelo prije više od dva desetljeća prvi put objavljeno u obliku albuma. Veliki projekt posvećen Prvom svjetskom ratu, na kojemu je radio godinama i koji je započeo u časopisu (A Suivre) prije četrdeset godina u formi nasumce objavljivanih “epizoda”, nadopunjenih ovom prilikom Rupom od granate, kratkom pričom koju je objavio 1984. u Imagerie Pellerin u Épinalu.

Kada je 2014. započeo bogati ciklus komemoracija Velikog rata, ova se zbirka ponovno, u novom obliku, našla u knjižarama: na povećanom formatu, uz neobjavljene naslovnice i grafičku mapu na četrdesetak stranica koja sadrže skice, ilustracije, predloške za naslovnicu, filmske plakate itd. Aktualna unatoč proteklom vremenu, krvava kronika Bio je to rovovski rat nije izgubila nimalo od svoje bolne oštrine i ostaje jedan od najsnažnijih stripova posvećenih sukobu 1914. – 1918.

Orka 62 • Bio je to rovovski rat • 176 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jacques Tardi • Crtež Jacques Tardi • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 20 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-62-bio-je-to-rovovski-rat/890/


Trouble will find me

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/05/2023 : 14:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ovaj strip već imam u Coltovom izdanju.
Tardi standardno dobar...

Carpe diem
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/05/2023 : 14:41:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Tko jos nema i ne kupi - magarac!



























Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/05/2023 : 15:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nista, sad ono komsijsko izdanje ide na 'bubanj'.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



411 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 18/05/2023 : 19:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Nema previewa?
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16299 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 18/05/2023 : 20:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Ovaj strip već imam u Coltovom izdanju.
Tardi standardno dobar...


Postoji li neka razlika u broju stranica? Ovdje piše 176, a tamo 132.
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 18/05/2023 : 20:48:08  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Ovaj strip već imam u Coltovom izdanju.
Tardi standardno dobar...


Postoji li neka razlika u broju stranica? Ovdje piše 176, a tamo 132.



Sve piše :)
quote:
uz neobjavljene naslovnice i grafičku mapu na četrdesetak stranica koja sadrže skice, ilustracije, predloške za naslovnicu, filmske plakate itd


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/05/2023 : 21:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Odoakar

Nema previewa?



Da, i meni je upalo u oko.
Markose, možemo li dobiti preview ako nije problem?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/05/2023 : 21:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Zaboravio. Postavit ću.

Trouble will find me
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1189 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 19/05/2023 : 09:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Izvinjavam se sto cu ovde spomenuti neka ranija izdanja ovog stripa..
Poprilicna razlika u broju strana phoenix pressovog izdanja i ovoga... ono 131 a ovo fibrino 176 strana.. dakle dosta ekstra materijala? :)
E sad sto se tice Tardija.. i ranijih izdanja... malo sam pomesao dosadasnja izdanja ali znam da mi je jedan od Prokleti rat! i ovog stripa bio znatno bolji e sad koji zaboravio sam - ima li koga da me priseti koji je bolji? :) (naginjem ka ovom rovovskom, u prokletom ratu cini mi se da mi samo predgovor eventualno bio dobar?)
http://darkwood.co.rs/prodavnica/darkwood/biblioteka-trag/prokleti-rat/

Under construction.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/05/2023 : 09:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Sigurno ovaj jer Prokleti rat je dosta mlak i dosadan. Mislim da cak nisam procitao svega, pogotovo ne sve one tekstove, a ni sam strip nije ni do koljena ovome.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/05/2023 : 09:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Dobro ovo djeluje po previewu.
Gusto nacrtano i napisano, al drži pažnju.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2023 : 17:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16299 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 19/05/2023 : 17:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2023 : 18:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16299 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 19/05/2023 : 18:25:05  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?


Ista je slika kao u izdanju Phoenix Pressa, ali tamo je neka zelenkasta pozadina i onda to izgleda nekako ružno.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/05/2023 : 19:01:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by ivanl

Svaki Tardijev album je fantastican!
(Ova naslovnica mi triput ljepse, (ako ima ista lijepo na ovoj slici) i bolje izgleda od srpskog izdanja)


A u odnosu na naslovnu slovenačkog izdanja? Meni ta slovenačka djeluje bez veze.



Zaista?


Ista je slika kao u izdanju Phoenix Pressa, ali tamo je neka zelenkasta pozadina i onda to izgleda nekako ružno.



Ma znam. Vojna v jarkih. Mislio sam da se salis pa i ja...
Cuj, meni osobno nema lose Tardijeve naslovnice/slike, izraziti sam fan njegovog izricaja i stila. Ali ova Fibrina nova, nekako crtacki 'ogoljena' na njegov nacin grotesknih izmucenih lica protagonista i oku direktna, jer covjeka jako muci rat i ratne teme, mi je izvrsna. Tocno da kupac zna sto dobija unutar korica. Koloplet crijeva, blata i krvi. I to na najdirektniji nacin. Meni je ovdje njegov rad koliko brutalan toliko i izvanredan. Ali da napomenem opet, obozavam sve njegove stripove i sve teme na kojima je radio. Medu 10 mi je najdrazih crtaca.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!

Edited by - ivanl on 19/05/2023 19:02:50
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 20/05/2023 : 06:20:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

Sigurno ovaj jer Prokleti rat je dosta mlak i dosadan.


Prokleti rat ima tu "prednost" da pratimo doživljaje jednog lika kroz ratna dešavanja,
pa možemo kroz strip da se dublje "vežemo" za njegovu sudbinu, još je priča iz prvog lica,
ali zbog toga je strip ipak previše razvučen i, što kažeš, donekle i dosadan,
iako ima nekih momenata koji ostavljaju jak utisak, pogotovo završnica, kad vidimo tog glavnog lika kao ratnog invalida.

Ti pojedini momenti priče su mi možda i jači od Rovovskog rata,
ali generalno je Rovovski rat "lakši" (ako može taj izraz da se upotrebi kod ovakvog stripa) za čitanje od Prokletog rata,
priče su kraće, samim tim i raznovrsnije, nema razvlačenja i dosadnih delova, nema ubačenog tog "dokumentarnog" pripovedanja.
Tardi je ovde išao više na vizuelni, direktni prikaz svih strahota, brutalnosti i odvratnosti Velikog rata,
kroz tragične sudbine različitih protagonista, dok je u Prokletom ratu više išao na emocije, da tako kažem,
saosećanje čitaoca sa jednim likom, čije stradanje pratimo postepeno kroz strip, prepričavajući paralelno
i zbivanja tokom svih godina ratovanja (makar na zapadnom i italijanskom frontu).

Svakako bi trebalo da ponovim oba stripa, ovo su neki opšti utisci po sećanju od pre nekoliko godina.

Mana i jednog i drugog (svakog?) Tardijevog stripa je ovaj font sa pisanim slovima.



Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 07/06/2023 : 08:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je uz Kabaret folies i Naša majka rat najbolje što sam čitao na temu prvog svjetskog.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/06/2023 : 17:06:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ako se neko dvoumi oko ovog Tardijevog dela slobodno neka overi odličnu recenziju o ovom stripu


https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-phpr-1-bio-je-to-rovovski-rat/2770/
Go to Top of Page

tekumze
New Member

106 Posts

Member since 20/05/2012

Posted - 14/06/2023 : 20:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tekumze a Private Message  Reply with Quote
Ma strip je odličan. Ja sam to več odavno čitao i imam u kolekciji na slovenačkom jeziku. Sjajno je nacrtano. Priča je isto jaka. Prava kritika 1.svetskog rata. Nešto slično kao i recimo Remarquov roman Na zapadu ništa novo.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/06/2023 : 20:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
to se uzima..Tardi mi je odličan uvijek

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/07/2023 : 15:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.
Ovo sam već čitao u srpskom izdanju pa me nije toliko zanimalo ali sam mu opet dao šansu.Nakon oficira,kapetana i glavnog štaba nisam više imao snage dalje čitat.Radije ču uzet srpsko izdanje ako mi se jednog dana bude čitalo.Papir loš za c/b strip.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 13/07/2023 : 18:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 13/07/2023 : 19:34:55  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

quote:
Originally posted by jaki

Tardi je jedan od značajnijih autora od koga mi se ništa ono baš nije svidjelo.


Eh...isto kod mene :)



Kod mene suprotno..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 14/07/2023 : 10:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Uf, koliko blasfemije ovdje... bolje da pokrijem usi! :D


Meni tek nekoliko Tardija nije pasalo, poput Ici meme i slicnih... triparija.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000