forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 63 - Kartoline
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/05/2023 : 13:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


“Kartoline su relikt vremena u kojem su pisma bila osobna, začuđujući list papira što nam ga je pošta dostavila nakon mnogih zametnutih desetljeća, knjiga u kojoj o križevima sadašnjosti čitamo kao da je riječ o žutoj prošlosti, iznimno moderan strip. Kartoline nisu prvi autorski album Tomislava Košte, ali su najbolji.”

Orka 63 • Kartoline • 60 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Tomislav Košta • Crtež Tomislav Košta • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 10 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-63-kartoline/889/

Trouble will find me

Tonto
Advanced Member



7790 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/05/2023 : 13:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Kartoline su poezija u stripu :)

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 18/05/2023 : 13:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Iman jedan dil za tebe, drugu šeteman…ti meni kaka(o), Ivanu rakiju, a ja tebi Kartolinu.


Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/05/2023 : 14:40:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Prodano!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7790 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/05/2023 : 15:10:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tkosta74

Iman jedan dil za tebe, drugu šeteman…ti meni kaka(o), Ivanu rakiju, a ja tebi Kartolinu.




👍

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/05/2023 : 15:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Lipo!
Bravo!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 18/05/2023 : 20:04:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Baš se veselim ovom stripu.
Kartoline su mi bile najbolje u prošlogodišnjem Godišnjaku.
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
523 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 18/05/2023 : 22:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message  Reply with Quote
Naklon za pruženu priliku domaćem autoru.
Tomislav je, po meni, u top #3 u Godišnjaku 2023.
Prava poslastica i izdanje. Na kraju kvaliteta uvijek ispliva.

Čestitke svima.


Edited by - blueberry on 18/05/2023 22:11:39
Go to Top of Page

Milazzo
Senior Member



Croatia
2109 Posts

Member since 30/01/2008

Posted - 23/05/2023 : 14:19:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Milazzo's Homepage  Send Milazzo a Private Message  Reply with Quote
Kartoline su mi zapele za oko čim ih je Tomislav krenuo objavljivati u Autorskom izlogu.
Jako mi je drago da su izašle u formi albuma i to u Fibrinoj opremi.

Jučer mi stigao paket od Fibre, danas ujutro izguštao čitanje...
Kartoline su odlične, na konceptualnoj i izvedbenoj razini. Sjajna je odluka da su pisane na dijalektu. Ništa nije izvještačeno. Nekoliko priča baš jako udara. Emotivno, životno, iskreno, ljudski.
Bravo!

https://www.instagram.com/wanderereclectic/ // https://abadon.hr/
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/06/2023 : 12:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ima tako nekih albuma koji udaraju crnim mislima, crnjacima i opakim pricama!

Do sad su mi to bili;

Franquenove Crne Misli
Bernet/Abulijevi Crnjaci
Abuli/Perovic/Oswalove Opake price

Sad su im se pridruzile Kartoline Tomislava Koste. (Da Kartoline...ajme majko vec samog tog lukavog i izopacenog naziva)
Ideja. Pa kakva samo ideja nositelj je ovog albuma. Nevjerovatna je hrabrost, a kamoli tek vjestina ovakve ideje pretociti u tablu-dvije... genijalno! Genijalno crno. Genijalne Kartoline. Kako li je samo vjesto autor i pripovjedac i crtac, ( i slikar), uoblicio ove ideje...

Kartoline. Sinonim za nesto lijepo sto cemo pokloniti nekom dragom na spomen nase srece jer smo ih se sjetili i zeljeli podjeliti taj osjet srece... aha, kako da ne. Da ne bi...

Nikad ne znas kome je kraj tebe u gomili preminuo roditelj ili obolilo dijete. Koga je izasrao sef ili je upao u govna zbog droge kocke ili cuge... ili mu se jednostavno srusio svijet zbog svega ovog pomalo, i ne daj Boze svega zajedno...

Ovaj i ovakav album nas tjera da se zamislimo i pokusamo biti bolji ljudi!
Album koji ce vas kopkati jos dugo po sklapanju korica. Genijalan album jer su i crnjaci eto, sastavni dio zivota pa cak i kad su prezentirani u fantasticnim koloritima, ulja i akvarela Tomislava Koste...

Crnjaci su tu oko nas. Na njih treba paziti, vrebaju odsvuda, stalno i vec za koji trenutak se spletom neocekivanih okolnosti mozemo naci na dnu...

Zato dati ruke onom do sebe ako je moguce, pomoci, pokusati pomoci bar suosjecati i dati podrsku, kums je ovog albuma.

Bravo za Tomislava Kostu!

Uz ona vec tri pobrojena albuma s pocetka teksta, koji su mi godinama zbog svojih crnjaka genijalni, jer crnjaci naprosto vrebaju svakoga, pridruzujem i ovaj sad cetvrti album Tomislava Koste u tu moju grupu crnih misli i opakih prica koje su me dirnule u svijetu stripa i kojima se stalno vracam!

Pa ovo da Stephen King procita/pogleda skinuo bi kapu...

Genijalno!

Da Kartoline... covjece...fantastican album! Da Kartoline...

Jos jednom za kraj, a nije kraj jer cu se ovom albumu redovno vracati; bravo Tomislave!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 02/06/2023 : 21:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Fala Ivane,svaka mala vridi...gura naprid.
Da iskoristim priliku, negdi na jesen bi tribala biti i promocija u Gradskoj knjižnici u Zadru, u sklopu strip festivala koji je sada već postao tradicionalan, pa eto tko bude u blizini...neka zaobiđe moje govorancije u širokom krugu😁.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2740 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 03/06/2023 : 19:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Odlične "Kartoline"...svaka čast Tomislave.

Meni najbolji "domaći uradak" iz Fibre. Koliko se samo toga može ispričati na jednoj stranici....

I da, nisu sve "crnjaci"...neke su me i nasmijale kao npr. "Ponos i dika" :)
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7790 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 07/06/2023 : 20:40:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
2.Kartoline (Košta) (Fibra)
Kartoline su poezija u stripu. Radio ih je moj prijatelj pa ne mogu biti najobjektivniji, ali zaista mislim da je riječ o vrhunskom komadu umjetnosti. Jad, tuga, bijeda, nesreća, sjeta, čežnja, crnilo i suze - život. Neke priče udaraju baš jako, a svakoga će druga udarit ovisno o tome kakve mu je situacije život priredio. Kada sam pročitao "Krila" samo sam potiho izustio aupičkumaterinu... Tomislavu preporučujem da se iskupi za ovu tugu koju nam je servirao i kontrasta radi napravi Kartoline 2 koje će obilovat vjerom u bolje sutra, srećom, nadom, cvijećem (ne uvenulim ili ovim s grobova) i proljećem. Nek se još malo raspojasa i Hrvatska može imati svog Chaboutea. 5/5

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 08/06/2023 : 15:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
👍
Taman radim na jednoj veseloj, nije Kartolina ali je kratka,par tabli...vodoinstalateri vanzemaljci, u potrazi za poslom stigli do Zadra, pobigli od krize u svojoj galaksiji. Dovoljno proljetna?😎
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/06/2023 : 15:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ako će ispleskat Stipu Jurasa i odnit ga ća sa sobom, odma kupujem!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 08/06/2023 : 16:12:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Stipe...ha, čovika znam samo iz viđenja po gradu,trajektu...kvaka je da su ovi došli da ostanu, neće odniti nazad nikog, dapače,čekaju domovnice😉

Edited by - tkosta74 on 08/06/2023 16:23:15
Go to Top of Page

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 13/06/2023 : 13:06:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Nemam riječi za opisati kako su me Kartoline izule iz cipela. Hvala Tomislave.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 16/06/2023 : 16:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jazzbina1

Nemam riječi za opisati kako su me Kartoline izule iz cipela. Hvala Tomislave.


Također još jedan izuveni
Kako sam se rodio u Zadru i tamo proživio najveći dio osnovnoškolskog i cijeli srednjoškolski period, a i kroz Zadar m je suđeno da i dalje prolazim cijeli život na putu između Zagreba i otoka Ista, ovaj će strip ostati u kolekciji kao važan dokument. Eto me u Zadru ponovo 24.6. na Derivatu sa Zmaj Orko Star triom
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/06/2023 : 17:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Puno je bosih, prehladit ćete se!
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 16/06/2023 : 21:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Fala svima...a i red je da hodamo bosi, s Kartolinama ili bez njih, šesti je misec...
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 21/06/2023 : 14:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Sjajne su Kartoline. Jedino se pitam kakav bi bio dojam da nisu sve crne nego da ih je pola pozitivnih/duhovitih. Al dobro, to je već zadrianje u autorsku viziju :)

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/06/2023 : 14:39:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
isto mislimo.
ja ih pročita prije uru vrimena i ubilo me crnilo.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 23/07/2023 : 11:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Mogu reći da sam iznenađen a to iz više razloga ne bih trebao biti.
Prvenstveno- sjećam se vremena kad je tkosta74 postavljao svoje prve table na forum prilikom čega mi je instantno bilo jasno da se tu događa nešto veliko. I bome veliko jest, jer ove zbirke kratkih "dalmatian doom" pričica se ne bi posramile ni neke stripovske države puno jače od naše.
Mračan ton koji prevladava (Škurtoline?) je toliko naš a opet toliko svjetski i vrlo ga lako mogu razumjeti svi, nebitno iz kojeg područja dolaze i kojem narodu pripadaju. Svi ti sobni demoni koje Košta baca na papir su prisutni svugdje gdje žive ljudi i njihovo djelovanje je uvijek isto, dok su razlike samo estetske prirode. Nema čitatelja koji neće pronaći sebe ili neku blisku osobu u nekoj od ovih kartolina. Čemer uz natruhe ironije i apsurda, pa čak i veltšmerca tjeraju na razmišljanje i bome dugo ostaju u primozgu. I unatoč tome što bi netko rekao da se netreba previše utapljati u takvim emocijama meni osobno nije bio overkill crnilom + ima i nekih blago komičnih situacija tako da mislim da ću ovo često skidati s police, a zamalo sam odustao od kupnje samo zbog naslovnice :). Je kužim ja poantu, dobro to predstavlja sadržaj unutra a moguće da na njoj ima i malo autorove samokritike no svejedno- kontejneri su ružni objekti i volio bih kad bi na naslovnici možda radije bio neki ruzinavi brod ili neki takav slični vrag. I da bude preočito i cheezy opet mi je bolje od kontejnera
Crtež vrh! Znam da je u počecima Košta imao malo krutosti koja mu je ostala od slikanja ali ovdje se vidi stripovska živost i premda se vide utjecaji Chaboutea i Pratta ipak priča vlastitim autorskim jezikom.

Biti će ovo jedan od stripova godine bez ikakve sumnje.

9.5/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 22/09/2023 : 07:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kartoline

Čitam gore malo doživljaje ovog stripa. Netko ga je opisao kao poeziju, netko je atmosferu prepoznao kao crnu i depresivnu.

E.
Valja prvo utvrdit šta je depresija.
Depresija je stanje svijesti kad čovjek primjećuje da radi (ili je radio) nešto krivo.

U tim trenucima očajavanja, zapravo nemate puno izbora.
Ili je netko drugi kriv za vaše stanje.
Ili ste si sami krivi.

Ili ovaj svijet nema smisla.
Ili ima.

Ili se kajemo u očaju.
Ili s nadom u Božju milost :)



Svaka stranica Kartolina opisuje te trenutke. Kroz životne, prepoznatljive situacije i probleme koji sada prevladavaju.

Autor, bez ikakve propovijedi (navratite na "Franinu livadu", baš držimo jednu znanstvenu propovijed) Kartoline hvataju samo trenutak. Trenutak Zadra, jezika, i koječega još, ali nikako straha. Bez obzira na teške okolnosti.

I ako mene pitate.
Kartoline bude nadu.


Koja ne ide bez depresije :)
A ona ne dolazi bez savijesti.

Sve ostalo je na vama :)
Ameen.

Tehnički gledano, one slikane table su baš kakve trebaju bit.
Divne i vješte. palete su bomba.
Crno - bile table, e njih čekamo sa pravim kistom :)

9/10
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1729 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 22/09/2023 : 11:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano


E.
Valja prvo utvrdit šta je depresija.
Depresija je stanje svijesti kad čovjek primjećuje da radi (ili je radio) nešto krivo.




Frano. Da ti temelj nije kriv?


Resistance is futile.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

764 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 25/12/2023 : 10:40:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Kartoline

Toliko jada, a nije jadan strip.
Jedna stranica, jedna ideja, spretno spojen crtež s tekstom. Priče krenu pomalo nejasno, ali završe glasno.
Malo stranica koje sam duuugo čitao. Dnevno 2-3 kartoline, to je moja doza da mi pročitano ostane zapamćeno, a da me crnilo ne preplavi.
Uživao sam u svakoj stranici jada!

Ocjena: neka crna devetka od deset, nek mu bude, valjda će bit bolje...
😜
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000