forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Hachette Srbija - Marvelova kolekcija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

jagodanbg
Senior Member

2439 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 20/03/2024 : 15:06:26  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Da nervira Konora. Rekao bih da je u tome ipak uspela 🤣

Edited by - jagodanbg on 20/03/2024 16:42:41
Go to Top of Page

Lajkovcanin
Starting Member

Serbia
29 Posts

Member since 22/02/2024

Posted - 20/03/2024 : 15:39:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Lajkovcanin a Private Message  Reply with Quote
ČK nije imala veličinu a često ni tehniku. Ašit (Ašit a ne Ašet jer je Bora izgovorio "A šit!" kad je čuo da dolaze i da ne može da lupi zabranu) je uspeo da ima bar veličinu, mada im je tehnika bolja nego Borina.
Go to Top of Page

henry
Senior Member

Serbia
1336 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 20/03/2024 : 15:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
Još jedan bog humora

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member

Serbia
6761 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 20/03/2024 : 23:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Evo jedne objektivne analize - jedne stvari: "letteringa", za koji je valjda zadužena Čarobna knjiga (adaptacija i priprema izdanja za Srbiju):

Poredio sam 3 izdanja:

- original
- Hachette (Srbija)
- LMI Comics (Hrvatska)

Po mojoj oceni - dva dobra (original i LMI) i jedan loše urađen posao (Hachette/ČK).

U hrvatskom izdanju slova u tekst-balonima su duplo veća (po površini!), nego u srpskom. A format je nešto manji.

Kako je ovo moguće?

Prvo:
LMI izdanje ima oblačiće drugačijeg oblika. Hachette ima istovetne oblačiće kao original.
Znači, LMI je imao dozvolu i mogućnost (strip je u lejerime, tekst je odvojen, ali i oblačići) da radi nove oblačiće.

To opet znači da je i Hachette/ČK imao istu mogućnost, ali nije hteo da je koristi, jer "normalno" znatno lakše je koristiti originalne oblačiće (njihov oblik), nego iscrtavati nove. Dakle, ČK ulaže manje truda od LMI-ja.

Sad, još pojašnjenje: neki baloni u LMI izdanju jesu veći (ne svi), ali neznatno (prilagođeni su novoupisanom prevedenom tekstu), ali su slova primetno veća!

Kako?

Ne samo da su imali malo veću površinu za upis teksta, nego su postojeći prostor dosta bolje koristili. Hachette/ČK izdanje ima negde veće beline oko teksta i veći prored - razmak između redova slova.

Ne naglasih vrlo bitnu stvar - originalno izdanje ima, takođe, veća slova od srpskog.

Zašto je ovo bitno?

Mala slova su manje čitljiva starijim čitaocima. I mlađi će se više naprezati, jer je veličina slova, koju su odredili amerikanci optimalna. Ako se ide ispod nje, oči se zamaraju.

Ovaj nedostatak je, ako se ne varam, čest slučaj u srpskim izdanjima američkih stripova (mislim i kod DW i kod Phoenixa). O tome sam pisao i ranije - do toga dolazi iz čak 3 razloga:

- naše su reči duže; prevod ima više karaktera od originala.
- beline oko teksta, kod naših upisivača, su po pravilu veće.
- proredi kod fontova, koje koristimo su veći (mada se to šteluje).

Eto, možda nekom bude zanimljivo, kako je mali (bivši?) hrvatski izdavač poštovao svoje čitaoce i nije hteo da koristi slova manja od originala, po cenu crtanja većih oblačića i truda oko toga, a kako Hachette/ČK rade sa manjim slovima od poželjnih, često i nepotrebno.

Za mene, kvalitet "letteringa" - nije dobar.
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member

216 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 21/03/2024 : 09:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
Da ne pominjemo što su (makar u prvom broju) mestimično nepotrebno dodatno smanjivali veličinu fonta na mikroskopske vrednosti iako replika komotno može stati u oblačić u originalnoj veličini.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member

Serbia
6761 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/03/2024 : 09:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nemaju osećaja za tekst. To jeste neprofesionalizam, nikakve zlonamerne primedbe na račun ČK.

Pogotovo, na onim njihovim smanjenim formatima. Pa još kad su fontovi crveno ili plavo na crnom itd.
Bilo bi dobro da Hachette ili oni sami, vide ovo i zahtevaju da poprave veličinu fontova i tekst, za naredne knjige.

Ali nisam ubeđen da hoće.
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member

216 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 21/03/2024 : 10:34:39  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nemaju osećaja za tekst. To jeste neprofesionalizam, nikakve zlonamerne primedbe na račun ČK.

Pogotovo, na onim njihovim smanjenim formatima. Pa još kad su fontovi crveno ili plavo na crnom itd.
Bilo bi dobro da Hachette ili oni sami, vide ovo i zahtevaju da poprave veličinu fontova i tekst, za naredne knjige.

Ali nisam ubeđen da hoće.

S obzirom da su ostale 3 direktne reference na konkretna ČK izdanja i najmanje 2 slovne greške, sumnjam da je ovo prošlo lekturu od strane Ašeta.
Go to Top of Page

borg
Senior Member

Serbia
1696 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/03/2024 : 10:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ko ti je kriv kad u šestoj deceniji čitaš Marvela.
Nije to za tvoje oči. ;)

Verovatno je font bio podešen za ČK format, koji je za nijansu manji. Pa ih mrzelo to da tumbaju. Kao i prilagođavanje prevoda za drugog izdavača. I slične stvari. Išli samo na copy/paste...

Resistance is futile.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2422 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 21/03/2024 : 10:50:36  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Mi o tom neprofesionalizmu govorimo godinama. Ne verujem da bi Hachette dopustio to, verovatno ne znaju.
Go to Top of Page

Lajkovcanin
Starting Member

Serbia
29 Posts

Member since 22/02/2024

Posted - 21/03/2024 : 10:57:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lajkovcanin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Mi o tom neprofesionalizmu govorimo godinama. Ne verujem da bi Hachette dopustio to, verovatno ne znaju.

Kad god ukažemo na njihove greške sajte se njihovi ljubimci koji ih brane i kidišu na nas. A ovi opet budu sve gori i neodgovorniji. Definitivno bi trebalo ukazati Ašetu na njihove propuste. Nadam se da će uroditi plodom...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member

Serbia
6761 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/03/2024 : 11:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Ko ti je kriv kad u šestoj deceniji čitaš Marvela.
Nije to za tvoje oči. ;)

Verovatno je font bio podešen za ČK format, koji je za nijansu manji. Pa ih mrzelo to da tumbaju. Kao i prilagođavanje prevoda za drugog izdavača. I slične stvari. Išli samo na copy/paste...

Ja sa naočarima za blizinu vidim super. Sa njima čitam stripove. Veruj mi kad ti kažem, da oni koji još ne nose naočare, mogu da imaju veće probleme.

Ali, poenta je da ameri znaju optimalnu veličinu slova, a domaći izdavači (ovde - ČK) stalno idu dosta ispod toga.

To treba da se kaže.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member

Serbia
6761 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/03/2024 : 11:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Mene je to i podstaklo da vidim LMI izdanje Astonishing X-Mena. I vidim da su to rešavali dosta bolje. A i u originalu su veća slova.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2422 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 21/03/2024 : 12:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lajkovcanin

quote:
Originally posted by john connor

Kad god ukažemo na njihove greške sajte se njihovi ljubimci koji ih brane i kidišu na nas. A ovi opet budu sve gori i neodgovorniji. Definitivno bi trebalo ukazati Ašetu na njihove propuste. Nadam se da će uroditi plodom...

Oni verovatno i ne kupuju stripove, samo ih godinama bezrazlozno "brane". Trebalo bi Hachettu poslati mail, isto kao sa Egmontom, da se odstupa od originala.
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000