forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 275

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 09:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Nadalje, ujutro dolazi vojna ophodnja koja završi u zasjedi te bande ubojica i pljačkaša. Tada Mister No, koji stalno ponavlja da je došao u Brazil da živi mirno, ničim izazvan, uzima strojnicu i puca u leđa nevinom vojniku koji bi, bez njegove reakcije pobjegao.



Ovo je situacija u kojoj je ova priča čudna, ili da ne kažemo, profulana.

Raspravljali smo puno o Tuarezima, ali tamo nema ovakve situacije. Ni u Uskršnjem otoku ni u Mau Mau.
Mister No NE ZAUZIMA nijednu stranu, nego kao da sa strane promatra što se događa. Nolitta nam kroz njega daje pogled na zamršene situacije, za koje nema jednostavnog rješenja i ne može se samo tako reći tko je kriv a tko prav. MNo se angažira samo na konkretne nepravde (u okviru fabularnog toka: spašavanje dječaka, spašavanje Patricije, iskapanje fosila i krimi zaplet itd.); NE DONOSI RJEŠENJE OPĆE SITUACIJE, jer ga te situacije nadilaze.

Ovdje se, međutim, MNo angažira na jednoj strani - i time postaje JEDNOSTRAN. Nolitta je tu još bio u romansiranom modusu dobri-zli. Ali, lako je osjetiti da to ne štima u ovakvim tipovima priče. Zato su Spockova pitanja, pitanja u srž: zašto Mister No uzima strojnicu i puca u leđa?

Nolitta nas jednom linijom vodi kroz priču tako da bismo se mi morali svrstati na stranu cangaceira ---- ali drugom linijom to podriva i već se nalazi u svom "zrelijem" razdoblju zamršenih socijalno-političkih situacija. Time čitatelj mora ostati zbunjen. Što uopće misliti o ovoj pobuni?

Mi zapravo nemamo nikakvih razloga simpatizirati više cangaceire od zemljoposjednika. Za to nam nisu u priči POKAZANI razlozi; oni su samo KAZANI općim mjestima: ljudi u Sertau su siromašni, moraju puno raditi za zemljoposjednike itd. To su te neke socijalističke parole, ali one nisu baš jako uvjerljive, kada se čovjek odmakne od pukog sentimenta.

Imamo pokazano da su pukovnikovi plaćenici pobili cangaceire. Ali isto tako je već rečeno da su se cangaceiri odmetnuli, da napadaju rančeve, uzimaju stoku, vjerojatno i ubijaju "eksploatatorsku klasu". Znači, neprijateljstva su već otvorena, sukobi na relaciji siromašni-bogati već traju, prema logici priče, svim sredstvima na obje strane.

I opet: borba za slobodu, ako se radi o bezobzirnom iskorištavanju (što, kažem, nama nije pokazano u ovoj priči na uvjerljiv način, nego tek općim parolama) je potrebna i otuda je i pobuna opravdana. Ali NIJE TAKO da je SVA ISTINA samo na jednoj strani. To bi nama u Hrvatskoj trebalo biti itekako jasno nakon komunjarskih bajki, i da radni narod i poštena inteligencija najčešće nisu ni radni ni pošteni, nego da se u jednostranosti događa to da se samo zamijene mandarini na vlasti.
Tako ni ovi siromašni, prezreni na svijetu iz Sertaa, nisu već samim time u pravu što su siromašni i što imaju usta i crijeva. Teorija jednakih želudaca iliti uravnilovka je kuga od koje se još danas oporavljamo, jer se lako naviknuti na pasivnost i niveliranje u inferiornosti. Ali da ne odlazimo dalje, jer nije ni važno za naš strip, nek se i drugi izjasne po ovom pitanju: zašto bismo zapravo simpatizirali cangaceire.

Tu vidim grešku, a Nolitta je to izgleda i sam uvidio te kasnije nemamo ovakvu jednostranost.

Edited by - stinky on 30/08/2019 12:02:38
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/08/2019 : 09:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ma i ja sam bi sklon mišljenju da mi neće biti baš najbolje, pa i govorio sam to nedavno, no... ipak je dosta dobro. Ima neke nedostatke, ali dao bih, ha recimo minus 8/10. Ne bih sada rekao tako "jedna od najlošijih priča u početnom periodu". Jednostavno, i ovo je dobra epizoda.



Ja nisam rekao da je loša epizoda, već da nije dobro ostarila. Pregazilo ju je vreme. Koliko god se trudila da bude socijalno angažovana, da obradi nele ozbiljne teme, sve to sad sa distance izgleda malo nespretno izvedeno. Ili, ako vam draže: moglo je da bzde bolje.

I naravno da je dobra epizoda, ali u tom početnom periodu ima toliko dobrih da mi je ovo jedna od najlošijih.

Čitaj kako sam napisao, bez interpretacije.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 10:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter
Pregazilo ju je vreme.



Ma razumijemo se, čak i slažemo u osnovnome oko te priče.
Ali opet, ja ne bih rekao "pregazilo ju je vrijeme".

Prije 10 dana bih, ali sada - ne!

Mislim, sve ove priče čitali smo ili čitao sam puno puno puta. Cangaceira također, ali sam ga nekako i izbjegavao. Prije par godina sam čitao, i izgleda da me se nije dojmio.

Sada sam uzeo, još mi je Zoro rekao da mu je odlično, da je netom pročitao, pa sam se zapravo zapitao: a zašto ne bih i ja vidio ponovo.

Uglavnom, kada je neki strip pregazilo vrijeme, meni to znači da više to ne mogu čitati. Nemam pojma sada, bleka, mikija... ne čitam to, nemam želju to čitati. Ili da ne bude sad blek, miki, meni je i većinu fibrinih stripova pregazilo vrijeme - blek, miki mi je bio kada sam bio dječak; fibra bi mi bila za mene od prije 15 godina. Eto, to za mene znači: pregazilo ih je vrijeme.

Da li ti ne možeš više čitati Cangaceira, nemam pojma. Mislim da nije tako, da možeš to čitati i sada, jer nema tu tako velike razlike između onih koji su ti super i ovoga. Više su nijanse u pitanju, Rio Negro je poetičniji, ima bolji ritam itd., ali nije sad da se radi o dva svijeta.

Kada sam jučer čitao Cangaceira, dovoljno sam se mogao uživjeti, mogao sam i uživati, ima lijepih prijelaza, ima i ideje. Znači, mogu to čitati, i štoviše, opet ću čitati nakon nekog vremena.

Tako da: meni nije pregazilo vrijeme.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/08/2019 : 10:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Respektujem.

Nisu svetovi, ali ima dosta razlike. Epizoda je više nego čitljiva, tema je ok, ali meni tu dosta toga škripi da bih joj dao visoke ocene. Crtež mi je neuverljiv, a priča mi nije tečna.

Drugim rečima, ako su Rio Negro i Atlantic 10, meni je ova 7. A između ima dosta njih sa 7.5, 8, 8.5, 9...
Na to sam mislio kada sam rekao da je najlošija iz tog početnog perioda.
Kad pogledamo samo ocenu 7, vidimo da je epizoda sasvim dobra.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/08/2019 : 10:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Inače, meni termin "pregazilo ga je vreme" više znači da je nešto bilo odlično u trenutku kada je izašlo, da je bilo na vrhu u svom domenu. Vremenom su se pojavili drugi radovi koji su tu početnu ideju usavršili, toliko da ona izgleda pomalo banalno iz vremenske distance.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/08/2019 : 11:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ali isto tako je već rečeno da su se cangaceiri odmetnuli, da napadaju rančeve, uzimaju stoku, vjerojatno i ubijaju "eksploatatorsku klasu". Znači, neprijateljstva su već otvorena, sukobi na relaciji siromašni-bogati već traju, prema logici priče, svim sredstvima na obje strane.



Nolitta je čak eksplicitno prikazao masakr jedne obitelji koju su Cangaceiri svirepo pobili i sve začinili pijankom. Tu je bila i djevojčica!!
Ja se niti malo na mogu staviti na stranu te bande ubojica, a ako je Nolitta na to ciljao, onda je uspio u naumu. Razlog zašto je stavio Mister Noa na njihovu stranu je upitan i kontradiktoran!!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 30/08/2019 12:06:00
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 12:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ni ja ne mogu simpatizirati cangaceire tako kako je pokazano na razini stripske priče "corisco je dobar, pukovnik zao".
Nolitta tu nije našao mjeru (kako je našao u Tuarezima, recimo) i ta njegova priča ostaje - konfuzna!! Na idejnoj razini je konfuzna, iako i ovdje on radi pitku stripsku priču koju mogu čitati.

Pokušao je napraviti diferencijaciju unutar samih cangaceira (Ze Baiano je loš, Corisco je dobar) i tako dobiti na složenosti, ali je ovdje pregorio, profulao: ostao je konfuzan na toj razini, jer ubojstvo ove obitelji poništava ubojstva cangaceira. Nema razlike, svi rade zvjerstva, a mi bismo svejedno trebali prihvatiti da su cangaceiri dobri dečki??!!!

Ne bu išlo.

Edited by - stinky on 30/08/2019 12:02:00
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/08/2019 : 13:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Ne triba širit temu.
Izbrisano.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/08/2019 : 14:09:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Ne triba širit temu.
Izbrisano.



Također, sve 5!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 14:58:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Vidio sam kritike na Cangaceira, nisu to loše kritike, dapače točne su, što ne umanjuje da je to dobra priča, na tragu onih kasnijih, boljih kao Tuarezi, Mau Mau itd. E sad, ta razlika je u tome što, kako su ovdje stvari postavljene, Mr No izabire stranu jer su Cangaceirosi ipak, usprkos svemu, prikazani romantično, borci za slobodu, pravu stvar. Ali, prije nego netko kaže, što ti je, Nolitta je pokazao kako su ubili obitelj, nevine - da, ali je stvar u tome što je Nolitta pokazao da njihov vođa (Corisco) NIJE ODGOVORAN za zločin. Krivac je u priči kažnjen u dvoboju, dok su ostali vojnici (koji nisu likovi u pravom smislu) bili zavedeni, ne i zli.

Ako vam se ovakav prikaz čini pogrešan, ipak je često korišten; jedna vojska ili strana u sukobu može biti romansirana, čak i onda kada je prikazano da su počinili i zločine, pod uvjetom da je to prikazano kao eksces, a ne pravilo. Zato Mr No, kada kreće u osvetu, osvećuje Corisca, a opet s druge strane svojom rukom kažnjava Ze Baiana, koji je prikazan, ne zaboravimo to, kao netko tko podriva stvar, ne dijeli Coriscove ideale itd.

Jasno, takav romansiran prikaz neke vojske nije skroz istinit, zato se može reći da su one kasnije afričke priče, kao Tuarezi, bliže realnopovijesnom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 15:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
da, ali je stvar u tome što je Nolitta pokazao da njihov vođa (Corisco) NIJE ODGOVORAN za zločin. Krivac je u priči kažnjen u dvoboju, dok su ostali vojnici (koji nisu likovi u pravom smislu) bili zavedeni, ne i zli.



a baš si ti inzistirao na tzv. zapovjednoj odgovornosti:))

ma je, slažem se ja s tobom da je na romansiranoj razini borba za pravu stvar. ali, ne može se ni oteti nelagodi da je konfuzno, da je Nolitta - zabrljao!

ili je trebao napraviti novu SLOBODU ILI SMRT, pa da su Seminole Cangaceirosi potpuno ispravni, borci bez mrlje i nedužne žrtve pohlepnih zemljoposjednika ili maknuti Mister Noa od borbe za njihovu stvar... kako je to i radio nakon toga, tj. nakon što je uvidio grešku
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 15:23:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pa to je već drugo pitanje, to sa zapovjednom odgovornošću; je li Corisco, ili netko njemu sličan, kriv kada netko poput Baiana (nominalno potčinjeni) napravi svinjariju. No eto, možemo reći da Nolitta sam sebi olakšava time što je Cangaceirose ubio (i to činom izdaje) na način da ispadaju mučenici, pa se ne otvara pitanje, nisu li takvi kakvi jesu i odviše bliski svojim neprijateljima, tko kaže da neće opet počiniti zločine.
Slučaj sa vojnikom na kraju je drugi prikaz da je situacija ipak složenija nego što se čini; većina tih vojnika koji brane zemljoposjednike nisu zli, i sami su seljaci. Ipak, kako su njihove vođe negativci, potpuni, i dalje je (na nivou priče) jasno koja je strana dobra, a koja loša.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 15:30:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
recimo, Mister No staje na stranu jangadeirosa, ali u toj situaciji je to i ispravno. tu nemamo sukob na relaciji dvije sile jednake veličine, nego izrazit nesrazmjer moći

pobuna jangadeirosa nije pobuna divljaka i nema degradacije ljudskog ranga, nego baš obrnuto: degradacija ljudskog ranga je industrijski ribolov isključivo za profit.

jangade su, naprotiv, stil života, i tu je TRADICIJA u službi mnogostrukosti života koji se ispoljava na bezbroj načina (jangade su jedan takav, al pari sa drugim, recimo, zapadnjačkim životom Mister Noovog klijenta koji dolazi iz Amerike u sportski lov na sabljarke)

ili da skratimo: za živjeti kao jangadeiros, u slobodi na otvorenom oceanu i loviti ribu, za to se vrijedi boriti i kalkulantsko-profiterski superaparat nema pravo podmetati klipove da bi uveo totalitarnost načina života (i to degradiranog)

Edited by - stinky on 30/08/2019 15:47:45
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 15:32:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pretpostavljam da se to odnosi na Atlantik, koji još nisam ponovio. Valjda hoćeš reći da je Atlatnik uspjelija verzija Cangaceirosa, bez tih elemenata koji smetaju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 15:44:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
Ipak, kako su njihove vođe negativci, potpuni, i dalje je (na nivou priče) jasno koja je strana dobra, a koja loša.



zapravo je samo Fonseca prikazan kao potpuni negativac (iako, ako hoćeš, NI TO nije baš tako savršeno jasno)

no, da je priča - ne na razini naracije i stripskog odvijanja, nego na idejnoj razini - konfuzna, doprinosi baš to što kažeš: vojnici su izjednačeni sa cangaceirosima. svi su oni isto - siromašni seljaci iz Sertaa.

sve te diferencijacije koje Nolitta uvodi, više su ono što kažem: porođajne muke prema nalaženju bolje MJERE (što je on uspio vrlo brzo, zapravo, ne znam ni da li ima više ovako konfuznih priča)

diferencijacije su uvedene PO SVIM LINIJAMA:

cangaceirosi = Ze Baiano protiv Corisca
vojnici = oni koji love činove protiv onih koji odrađuju, ali i misle neovisno o zapovjedi
zemljoposjednici = loši, kao Fonseca protiv dobrih, kao ona obitelj koja je prisiljena izdati Corisca
domoroci Sertaa = neuki kao onaj koji pomaže sakriti avion protiv cure koja pomaže ali koju su zlostavljali i koja je student (te priča o obrazovanju koje će podići svijest, tj. priča da će se vremenom situacija poboljšati)

upravo ta cura je ZNAČAJNA u ovoj priči, jer tu Nolitta odgovara na divljaštvo cangaceirosa. već tu je on zapravo svjestan da je potreban PROCES, znači podizanje svijesti, trajanje jednog odvijanja, a ne revolucija (pobuna)

jedino što na razini stripske priče NIJE USPIO to i prenijeti, nego je pisao VELIKE STVARI po MALIM SHEMAMA, te je zato ostao konfuzan

Edited by - stinky on 30/08/2019 15:51:03
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 15:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pretpostavljam da se to odnosi na Atlantik, koji još nisam ponovio. Valjda hoćeš reći da je Atlatnik uspjelija verzija Cangaceirosa, bez tih elemenata koji smetaju.



da, Atlantik

uspjelije
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 15:49:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Dobro, to nije idejno najjasnija priča iz razloga koje si naveo, ali nije ni loša, kako si ono rekao, taman za 8/10.

Inače, mogu li se Cangaceirosi povezati sa idejom komunizma? Onda bi Mr No bio komunist :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 15:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Inače, mogu li se Cangaceirosi povezati sa idejom komunizma? Onda bi Mr No bio komunist :)



ima koketiranja sa tom glupošću, ali tamo su amalgamirale komunjarske budalaštine sa kršćanskim idejama

to je još vidljivije u priči PROROK


Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 15:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Da, teologija oslobođenja. Kažu da je u Južnoj Americi situacija bila drukčija nego u Europi: svećenici su uglavnom kroz njihovu povijest bili na strani siromašnih seljaka ili revolucionara.
Recimo, negdje sam vidio sliku, gdje su uz spomenik Che Guevare postavili i križ.

Edited by - Zoroasterixx on 30/08/2019 15:59:58
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/08/2019 : 16:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Cangaceiro ti je, gotovo bismo mogli reći, na jednoj razini pisan po lukačevskoj mandarinskoj tezi o "razaranju uma", te uzima da su zemljoposjednici tzv. objektivni neprijatelj. subjektivno mogu biti dobri, i nevini kao ona curica, ali su objektivno neprijatelji.

ali te grozne budalaštine puši još jedino valter... i žižek dok se zajebava

uglavnom, možemo zaključiti: Nolitta je ovdje profulao, Mister No je izvan karaktera, nema opravdanja za njegov postupak i pucanje u leđa.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/08/2019 : 16:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nove avanture #4
Scenarij: Luigi Mignacco
Crtež: Marco Foderà, Roberto Diso
Naslovnica: Fabio Valdambrini

https://www.sergiobonelli.it/mister-no/2019/08/09/albo/la-montagna-proibita-1005096/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565361376708.jpg--.jpg?1565361377000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565361377041.jpg--.jpg?1565361377000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565361377373.jpg--.jpg?1565361377000

Edited by - solar on 31/08/2019 01:27:52
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/08/2019 : 16:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Uglavnom, čitat ću Atlantik, pa ću vidjeti koliko je dobar, je li jednako dobar ili bolji od Tuarega npr.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/08/2019 : 16:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Da, teologija oslobođenja. Kažu da je u Južnoj Americi situacija bila drukčija nego u Europi: svećenici su uglavnom kroz njihovu povijest bili na strani siromašnih seljaka ili revolucionara.
Recimo, negdje sam vidio sliku, gdje su uz spomenik Che Guevare postavili i križ.

Ne važi to samo za južnu nego za cilu Latinsku Ameriku. Tamo je katolička crkva u slobodnom padu. Konkretno , Brazil ka država sa najbrojnijim katoličkim stanovništvom u svitu.(apsolutni broj)pa je s nekih 92 na jedva nekih 54 posto katolika. Procjena je da ovo pada ispod 50 posto do 2025.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/08/2019 : 16:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
I to je zbog teologije oslobođenja tek djelomično. Vatikan je jednostavno presporo reagira na promjene. Već početkom 90tih latinoamerički biskupi primjetili su ovu pojavu na koji su reagirali na razne načine (od dopuštanja vlastitih karizmatskih pokreta do gotovo potpunog povlačenja iz politike u nekim državama.) Rezultati su i dalje slabi,pad je i dalje velik.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/08/2019 : 18:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky

Ali isto tako je već rečeno da su se cangaceiri odmetnuli, da napadaju rančeve, uzimaju stoku, vjerojatno i ubijaju "eksploatatorsku klasu". Znači, neprijateljstva su već otvorena, sukobi na relaciji siromašni-bogati već traju, prema logici priče, svim sredstvima na obje strane.



Nolitta je čak eksplicitno prikazao masakr jedne obitelji koju su Cangaceiri svirepo pobili i sve začinili pijankom. Tu je bila i djevojčica!!
Ja se niti malo na mogu staviti na stranu te bande ubojica, a ako je Nolitta na to ciljao, onda je uspio u naumu. Razlog zašto je stavio Mister Noa na njihovu stranu je upitan i kontradiktoran!!


Tačno ,malo glupo da Mr No upada u takav odnos. Inače,u ljudskoj prirodi je da se u ratu vrlo lako iz beznačajnog pojedinca pretvoriš u bezosjećajnog monstruma. To se čak da vidit i na najobičnijem vojnom roku. Neki su tome skloni više neki manje.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 275 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.32 seconds. Snitz Forums 2000