forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Režis Loazel : Petar Pan
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Imrahil
Advanced Member

Serbia
12628 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 06/07/2012 :  11:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by Imrahil

http://www.alanford.co.rs/stripovi/stripovi.php?naslov=Petar+Pan&pripadnost=Albumi%20-%20doma%C4%87i%20i%20strani%20autori

Sta bi ja bez komsija...Hvala na informaciji

Za sam serijal, možda će se tebi svideti meni je previše bezosećejan
Go to Top of Page

anto
Advanced Member

Serbia
10215 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/01/2013 :  20:48:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sa DW foruma, od strane stbojana, jedno odlično izlaganje:

neomedjeni...
da li si mozda razmisljao o tome da su Dzek i Petar zapravo ista osoba... odnosno da je ovde rec o klasicnoj podvojenoj licnosti?
Jedna osoba, koja u sebi ima dva izgradjena lika/karaktera/licnosti... u ovom slucaju nevino dete koje nikada ne zeli da odraste i Dzeka, priznatog doktora koji pati od odredjenih "psiholoskih" problema koji ga na kraju i nagone na ubistva...
Hajde da probam u par tacaka da "plasiram" ovu teoriju...

- Prvi momenat sa ubistvima i uopste sa pojavom Dzeka imamo kada ga Petar zatice u sobi sa majkom... tada dolazi (makar za nas) do prvog "ubilackog nagona" kod Dzekka i do prvog ubistva (ako se dobro secam)

- Nema potrebe da objasnjavamo koliko ovaj "simbolicki susret" dve podvojene licnosti moze da dovede jednu od njih do "otreznjenja" i sukoba sa samim sobom, niti da je to klasican primer kada zeli da se nagovesti neka "prelomna/bitna" situacija u zivotu jedne licnosti... prelomna/bitna u tom smislu da moze da navede na sam cin ubistva...

- Jedna od osnovnih veza izmedju Petra i Dzeka je doktorska torba... i ovde imamo situaciju da je Petar ostavlja ispred vrata, ulazi u kucu, a zatim zatice istu takvu u dnevnoj sobi kao nagovestaj da je neko prisutan... doktorsku torbu kao deo materijalnog sveta i pojavnosti nije moguce duplirati jednu pored druge u realnom svetu (to bi onda bio paradox) kao sto je to slucaj sa "podvojenim" licnostima koje je moguce prikazati u komunikaciji izmedju sebe kao deo prikaza o njihovom postojanju..., a i zasto bi jedan siromasan decak koga ni pas nema za sta da ujede ostavio tako vrednu stvar ispred kuce (da mu neko ukrade) osim ako i sam Loisel nije zeleo da nam ostavi mogucnost za promisljanje o ovoj teoriji... sa torbom sve i pocinje...

- Inace se sa tom doktorskom torbom i sve zavrsava... kada je Petar "odstrani" iz svojih ruku, kada je se "odrekne" (simbolicki) i ubistva prestaju i Dzek zavrsava tamo gde zavrsava pitajuci se da li je moguce da je on zapravo Trbosek, ali ujedno nemajuci svest niti secanje na tu temu... opet simbolicki... Petar je pobedio unutar jedne licnosti... odlucio je da ode, nestao je, odleteo u Nedodjiju...

- E sad… otkud podvojena licnost? Pa prica o Kuki kao Petrovom ocu zapravo postoji da bi dala mogucnost za tako nesto… Borba sina sa ocem je jedan od klasicnih arhetipova u psihologiji koji se pojavljuje kako u mitologiji tako I u istoriji… Mozda je bas taj moment (da Petar ne zna ko mu je otac I da je to zapravo neki najobicniji mornar sa kojim je majka zatrudnela I nikad ga posle toga nije videla) bio okidac da dodje do podvajanja licnosti…

Eto ukratko to je to… imao bih jos, ali da ne smaram i kasno je za raspisivanje.. za osnove razumevanja jedne moguce teorije je dovoljno… Naravno, lako ju je obarati (kao I svaku drugu) sa nekim logickim argumentima iz price ili odredjenim nedoslednostima koje je prate, ali da bi koristili logiku ili doslednost onda se najpre moramo odluciti da li Nedodjija zaista postoji ili je samo fikcija… ako postoji, onda nema mesta logici, sve je moguce…, ako ne postoji, onda dolazimo na teren moguceg iskljucivo racionalnog objasnjenja svega sto smo procitali...
ja licno mislim da je fikcija I beg od realnosti, a tu mi se prica o podvojenoj licnosti savrseno uklapa kao mogucnost… jedino jos da se nekako "smesti" u sve ovo...

Cisto kao opcija za razmisljanje, ne pretendujem na dokazivanje teorije… vise kao otvorena mogucnost…

"Bez sekire si niko,bez pištolja ništa"

Edited by - anto on 30/01/2013 20:49:27
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member

Switzerland
14544 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 31/01/2013 :  17:02:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Vrlo zanimljiva teorija..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik

Croatia
24398 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/12/2014 :  19:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Jel to zavrseno?
Go to Top of Page

miro81
New Member

Croatia
195 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 23/12/2014 :  00:50:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Ja bi tak volio da se kod nas izda integral tog petra pana... Cini mi se da je markos spomenuo sam ratnike s akbara a od petra pana nista :-(
Ne znam sto u darkwoodu misle o loiselu?

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

7260 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/12/2014 :  07:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
stavarno bi bilo dobro da Fibra izbaci tog Pana
Go to Top of Page

anto
Advanced Member

Serbia
10215 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/10/2017 :  22:00:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
malo me je poremetila sva ta strka oko Sajma i pratećih događaja u čitanju Petra Pana,ali krećem dalje (negde sam na polovini).

Šta reći - ovaj strip je suvo zlato!!!!

Edited by - anto on 05/11/2017 11:41:16
Go to Top of Page

Peyo
Senior Member

Croatia
2096 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/11/2017 :  12:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

malo me je poremetila sva ta strka oko Sajma i pratećih događaja u čitanju Petra Pana,ali krećem dalje (negde sam na polovini).

Čudi me da ga nisi čitao u Marketprintovom izdanju?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member

Serbia
10215 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2017 :  12:58:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by anto

Čudi me da ga nisi čitao u Marketprintovom izdanju?

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=38246&whichpage=1

Go to Top of Page

Peyo
Senior Member

Croatia
2096 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/11/2017 :  13:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Hm da, nisam isčitavao ovaj topic opet od početka.

Dupliraš izdanja?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member

Serbia
10215 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2017 :  16:43:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
MP izdanje prodajem;za sada bezuspešno.

Go to Top of Page

anto
Advanced Member

Serbia
10215 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2017 :  21:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sad su mi stvari oko Petra i Džeka bile jasnije nego kod prethodnog čitanja - ali me je opet totalno zbunilo poslednje ubistvo,i opet se kao pre neku godinu nađoh u rebusu.
Ali nakon razmišljanja,te čitanja drugih mišljenja,kako na ovoj temi tako i na onoj sa scom-a,a pogotovu nakon ponovnog isčitavanja zadnjeg albuma,gde je presudila 43. tabla (327 stranica integrala),sto posto sam siguran ko je ubica - u stvari,to mi je sad toliko očigledno,da mi je prosto smešno kako sam se pre zbunjivao oko toga.

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000