forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Tom King
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/02/2021 : 20:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Nisam baš siguran da ćemo uskoro da ugledamo ovog Batmana u domaćem izdanju, pre svega što je ceo run praktično jedna priča. A to je 13 trejdova. Nema smisla obajavjivati pojedinačne trejdove ako se ne objavi sve, po redu. Osim toga, ni to nije dovoljno, jer je za "razumevanje" cele priče potrebno pročitati i "Batman/Flash: The Button" i naročito Azzarellov i Rissov "Flashpoint: The World of Flashpoint Featuring Batman".

A da je sve jedna, unapred osmišljena, priča govori milijardu detalja.
Meni je dobar primer korišćenje i ubacivanje minijaturnih pominjanja kvoterbeka Gotham Knightsa Chris Campbell-a tu i tamo kroz ceo serijal i završetak runa upravo sa njim. King je od prvog njegovog pominjanja znao kako će da završi priču!

Još jedan mali detaljčić: čik da vidim ko će ovo da prevede!


Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 25/02/2021 : 20:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte



Još jedan mali detaljčić: čik da vidim ko će ovo da prevede!



Izazov prihvaćen.

U ogledalo...

...se tvoja slika upila.

Uzmeš pilu.

Prepiliš stol.

Sad imaš nekoliko djelova.

Djelova je grupa.

Tebi treba samo rupa...

...da izađeš van.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/02/2021 : 21:11:52  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ha ha bravo

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 25/02/2021 : 21:54:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte


Još jedan mali detaljčić: čik da vidim ko će ovo da prevede!



Ovo si pomenuo kao da poezija nikad nije postojala i prevodioci bi prosto pali u paniku.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/02/2021 : 22:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ma ne, naravno
Ovo je bio pokušaj igre.
Iako kod Kinga ima puno i poezije i citata, Šekspira i koječega, ovo je klasična igra reči, i ne samo reči, nego izgovora, glavolomka za prevodioce. Praktično nemoguće prevesti, mora se uraditi upravo ovo što je uradio zveles, izmisliti nešto svoje, na svom jeziku.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 25/02/2021 : 22:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Nisam baš siguran da ćemo uskoro da ugledamo ovog Batmana u domaćem izdanju, pre svega što je ceo run praktično jedna priča. A to je 13 trejdova. Nema smisla obajavjivati pojedinačne trejdove ako se ne objavi sve, po redu. Osim toga, ni to nije dovoljno, jer je za "razumevanje" cele priče potrebno pročitati i "Batman/Flash: The Button" i naročito Azzarellov i Rissov "Flashpoint: The World of Flashpoint Featuring Batman".



Ako je samo jedna priča u 13 trejdova, prva reč koja mi pada na pamet je "razvučeno".
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/02/2021 : 22:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Veruj da nije.
Može neko ko je pročitao ceo run da potvrdi (ili opovrgne).
Ja sam planirao i o ovome da pišem, nakon one-shorova. Ali možda Batman ipak zaslužuje prednost.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 25/02/2021 : 23:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Ma ne, naravno
Ovo je bio pokušaj igre.
Iako kod Kinga ima puno i poezije i citata, Šekspira i koječega, ovo je klasična igra reči, i ne samo reči, nego izgovora, glavolomka za prevodioce. Praktično nemoguće prevesti, mora se uraditi upravo ovo što je uradio zveles, izmisliti nešto svoje, na svom jeziku.



Nisam aludirao na to da li King piše ili citira poeziju, već na činjenicu da prevodioci prevode tu formu već stotinama godina, iako moraju istovremeno da prenesu i ritam i značenje, a vrlo često i rimu. Ako to nije bilo nemoguće, zašto bi ovaj primer bio težak? (Osim ako ta veština nije potonula u amaterizam...)

quote:
Originally posted by KuntaKinte

Često koristi Mooreove fore (osim klasične table "rešetke" 3x3 iz Watchmena), često koristi i njegov način naracije, paralelnim radnjama u tekstu i crtežu.



3x3 rešetka nema veze sa Moore-om. To je Kurtzmanova "fora", iako je Gibbons uzeo od Ditka. Nema Moore-a u toj jednačini.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 25/02/2021 23:22:07
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 26/02/2021 : 00:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus]
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Često koristi Mooreove fore (osim klasične table "rešetke" 3x3 iz Watchmena), često koristi i njegov način naracije, paralelnim radnjama u tekstu i crtežu.



3x3 rešetka nema veze sa Moore-om. To je Kurtzmanova "fora", iako je Gibbons uzeo od Ditka. Nema Moore-a u toj jednačini.


Nisam znao. Bio sam ubeđen da je Moore na tome “insistirao”.
U svakom slučaju, on je 3x3 “popularizovao” preko Watchmena.

Enivej, ko hoće da se na brzinu upozna sa Tomovim Batom, preporučujem Annual #4 iz 2019. Kome to ne legne, bolje da i ne kreće da ga čita. Tu je sve!

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 26/02/2021 00:01:21
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/02/2021 : 22:03:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

quote:
Originally posted by ridiculus]
3x3 rešetka nema veze sa Moore-om. To je Kurtzmanova "fora", iako je Gibbons uzeo od Ditka. Nema Moore-a u toj jednačini.


Nisam znao. Bio sam ubeđen da je Moore na tome “insistirao”.
U svakom slučaju, on je 3x3 “popularizovao” preko Watchmena.



Ovo poslednje je svakako tačno. Ali, iz nekog razloga se kod nas - i ne samo kod nas! - Moore-u dodeljuju božanski atributi, pa ispada ne samo da je najbolji u svemu, nego da je sve i smislio. Da je samo malkice usmerio pažnju na astronomiju, verovatno bi čitava nauka bila reformisana. Moraćemo da popričamo jednom, naša javnost i ja, oko toga. Krivim izdavače! Ali to je za drugu temu i drugo vreme.

Što se tiče Kinga, stekao sam utisak da je bolji u kraćim formama. Nisam čitao Betmena (i ne nameravam, za sada), ali dopala mi se ona kratka priča (čiji naslov zaboravih) sa Džokerom i njegovim taocem, objavljena u DC Nation #0. Zapravo, dopao mi se scenario, a crtež tu i tamo (uprkos lepuškastoj spoljašnjosti). Mnogo siluje tu devetokadričnu mrežu taj Clay Mann.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 26/02/2021 : 23:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
King ima priličnu sreću sa crtačima, za razliku od nekih drugih popularnih scenarista (Gaiman, Ellis, pa i Moore). Uglavnom su koretkni, profi, često neautentični, ali završavaju posao. Meni takvi crteži ne leže mnogo, ali recimo na Batmanu su najbolji Mikal Janin i Lee Weeks, a nije loša ni Joelle Jones. Ostali su mi oni bezlični, na koje ne bih ni obratio pažnju da se nisu ovde pojavili.
King je sa Mitch Geradsom radio Sheriffa, Mister Miraclea i sad Strange Adventures i on je skroz ok.
A recimo kod Omega Men Barnaby je Bagenda praktično grozan, ali Romulo Fajardo Jr. vadi stvari sa kolorom i to izgleda pristojno.
Gabriel Hernandez Walte u The Vision je odličan.

O Mooreu bolje da raspravljamo na nekoj drugoj temi. Iako ga volim, slažem se da je za mnoge stvari precenjen.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/02/2021 : 23:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mitch Gerads samo okej? Barnaby Bagenda grozan? Ajme meni, meni su njih dvojica baš odlični
Nego, vidim da nisi naveo tamo na prethodnoj stranici, ali jesi li možda čitao onu njegovu kratku Swamp Thing priču? Meni je bila čisto okej.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/02/2021 : 00:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
He he, skroz ok za Geradsa je značilo "odličan".

The Omega Men mi je verovatno najomiljeniji Kingov strip uz Mister Miracle (iako verovatno ne najbolji), ali Bagenda mi je grozan. Između ostalog, jer zaista jezivo crta ljudska lica. Obrati na primer pažnju kako crta princezu Khalistu: na svakoj drugoj slici izgleda kao čovek (žena) slon, naročito ima problem sa nosevima. A ni anatomija mu nešto ne ide. Kolor malo vadi stvar. Jes da je kao polustilizovan crtež, ali ipak...
Evo primera:

Uporedimo samo uvo na gornjoj desnoj slici i dole levo. A pazi samo na šta liči nos dole levo.


Ili ova anatomija, mislim, stvarno.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/02/2021 : 00:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Mitch Gerads samo okej? Barnaby Bagenda grozan? Ajme meni, meni su njih dvojica baš odlični
Nego, vidim da nisi naveo tamo na prethodnoj stranici, ali jesi li možda čitao onu njegovu kratku Swamp Thing priču? Meni je bila čisto okej.



Nisam (još) čitao Swamp Thing. Ni sam ne znam zašto!
Skinuto

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/02/2021 : 09:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

ali Bagenda mi je grozan. Između ostalog, jer zaista jezivo crta ljudska lica. Obrati na primer pažnju kako crta princezu Khalistu: na svakoj drugoj slici izgleda kao čovek (žena) slon, naročito ima problem sa nosevima. A ni anatomija mu nešto ne ide. Kolor malo vadi stvar. Jes da je kao polustilizovan crtež, ali ipak...



Zar nije više nego očigledno da Bagenda crta karikature, tj. "stilizovano", sa nosevima do horizonta?



Zato je meni uvek glavno pitanje da li stil reprezentacije* odgovara priči.

Ali sad tu dolazi onaj drugi deo: kolor. Ti kažeš da taj "malo vadi stvar", ali zapravo je jednako kriv za konačni efekat. Danas je na koloristi mnogo toga što je ranije bilo na tušeru, a između ostalog i "osvetljenje". Kada se doda manje-više realistično svetlo na stilizovan crtež, i kada se stvori onakva muskulatura na mršavom telu, obično se dobije nešto poput tog drugog primera koji si dao.

Mislim da ovde postoji drugi problem. Nisam baš upućen u Kingov rad - sretao sam se sa njim samo mestimično - ali pretpostavljam, na osnovu onoga što sam video, da u scenarije ne ubacuje vizuelne smernice. Ili bar ne mnogo vizuelnih smernica. A to bi značilo da crtači prave kompletan vizuelni narativ na osnovu teksta i dijaloga, poput režisera u filmu. Moderni crtači (a posebno oni koje Marvel ili DC vrbuju) uglavnom nisu toliko vešti u tome, koliko god dobro renderuju neke oblike ili detalje (često čak i previše). Završavaju stranicu na pogrešnom mestu. Ispunjavaju stranicu gomilom ničeg, kao ovaj primer koji je crtao Clay Mann, koga sam pomenuo:



Ako ćete koristiti mrežu 3x3 za igranje iks-oksa, onda barem to učinite na maštovit način.

Lee Weeks je stara garda i vrhunski crtač, tako da me ne iznenađuje da je njegov rad na Batmanu odličan. A uvek imamo i izuzetke, kao što je Janin, koji su došli iz neke druge sredine, ili su jednostavno ekscentrični i ne uklapaju se u kalupe.

Od svega što nisam čitao od Kinga (dosta toga, zapravo), trenutno me najviše zanima Vision, koga ću sigurno čitati kad-tad. (Sad je nesrećno vreme s obzirom na seriju WandaVision i njenu suludu popularnost.)


*izbaciću reč "crtež"; beskorisna je ovde, pošto može da znači mnogo stvari

P.S. Ne mislim da je Moore zaista precenjen - i meni je on najbolji živi jezikotvorac na engleskom jeziku u stripu - ali mislim da ljudi prelako potcenjuju i zanemaruju sve ostalo, čak i njegove saradnike.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/02/2021 : 09:40:58  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Kratki intermeco

Mister Miracle

Pre nekoliko godina u DC-u, glavni urednik pozva mlađanog urednika Richa i reče mu:
- Slušaj mali, imaš ovog momka Kinga, počeo da piše Batmana, radio još neke stvari pre toga ali nisam čitao, ne piše sad ništa drugo, ima taj dosta vremena, daj ti njemu nađi nekog prastarog junaka koga se niko se seća, pa nek napravi on nešto s njim. Ne može on tu ništa da upropasti, a mi to sigurno možemo da prodamo.
I glavni urednik ode na ručak.
Mlađani urednik Rich, se počeša po glavi, pozove Kinga i reče mu:
- Momak, daj ti uzmi, evo Mister Miraclea, napravi nešto s tim likom. Ne znam šta baš tačno on može, dal ima neku moć, ali napravi nešto, ono, epsko, borba dobra i zla i te stvari.
I mlađani urednik Rich ode na ručak. King se počeša po glavi, izvadi svoj sendvič koji je poneo, jer nije imao vremena da ode negde na ručak, i poče da gleda, ko je, jebemu, Mister Miracle i krene da razmišlja.
Sutradan King ode kod mlađanog urednika Richa i reče mu:
- Izvinite, a jel može, recimo, sa Mister Miracleom, na primer, ono kao postoje dva sveta, svet dobra i svet zla i oni kao nešto ratuju, i da bi kao prestali da ratuju, onda gospodari tih svetova reše da svoje sinove daju jedan drugom kao zalog mira da ih ovaj drugi odgaja i onda...
A mlađani urednik Rich ga prekide i reče:
- To, to! Eto vidiš da možeš. Samo cepaj, to je to.
I ode na ručak, uveren da je sve u redu, i da će sve biti u redu, i da King, pošto su mu drugi već dali da piše Batmana, a Batmana ne dobija da piše svako, dobro ne BAŠ svako, sigurno neće ništa da zajebe.
A King onda pozva svog starog drugara Geradsa s kojim je radio Sheriff of Babylon i oni krenuše da rade.
King je povremeno svraćao kod Geradsa, donosio mu po parče sendviča koje je ostavljao od svog ručka (jer crtači za DC ne da nemaju vremena da odu na ručak, nego nemaju vremena ni da spavaju, a izgubili su i naviku da jedu, pa više ne nose ni sendvič za ručak na posao), gledali su zajedno šta je Gerads uradio, davao mu nove delove scenarija, kikotali su se zajedno, a onda je King odlazio da radi Batmana, a Gerads je nastavljao da crta i da se zajebava u PhotoShopu.
Posle nekoliko dana mlađani urednik Rich, ponovo dođe na posao, pogleda na brzinu šta su ovi uradili, beše mu malo sumnjivo, ali pošto je bilo vreme ručku, ode na pauzu i zaboravi da se vrati jedno godinu dana.
A onda posle godinu dana, kad se mlađani urednik Rich vratio na posao da vidi dal su ova dvojica završili Mister Miraclea, imao je šta da vidi i samo je pomisilo:
- U jebo te! Šta je ovo?!? Šta sad?
Onda se okrenuo, pogledao, video da je glavni urednik još uvek na pauzi za ručak, i rekao:
- Ma ko ga jebe, objavićemo ovo, niko neće ni da primeti šta su ova dva ludaka uradila.

I mi dobismo Mister Miraclea.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 27/02/2021 10:05:50
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 27/02/2021 : 09:49:32  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
Zakon, KuntaKinte! Baš sam se slatko nasmijao čitajući. Ovo je bilo super.

PS. Možda su Gerads i King popušili i koju čudnu cigaretu?
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/02/2021 : 14:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
@ridiculus
Za Bagenda nisam bio siguran, evo nisam ni sad, da crta karikaturalo. Jes liči, nešto kao stilizovan mu je crtež, ali mi se čini da i to loše radi, zato sam ga ubacio u kutiju "grozni, loši". To je jedan od prvih Kingovih crtača, pa su mu izgleda uvaili nekog samo da mu uradi posao. Nikad posle nije više radio sa njim, a radio je sa mnogima. Da ga je hteo ponovo, uzeo bi ga ponovo. Kao Geradsa, na primer.

Nisam čitao scenarije, ali postoji izdanje "Strange Adventures Director's Cut" i tu se vidi da opisuje broj panela, broj kvadratića, šta u kome treba nacrtati.
Kod ovog primera iz Batmana "The Weding" si uzeo primer koji mogu da odbranim . Jednostano, tim praznim panelima King pokazuje dve stvari: protok vremena i da Joker navodno čeka to pismo (da ne spojlujem ko nije čitao, da ne kažem o čemu se radi šta navodno čeka). Meni je ta tabla skroz ok.

Lee Weeks JE stara garda i verovatno najbolji crtač koji je radio na ovom Kingovom runu. Plus je tu priča "12 gnevnih ljudi", tj. "Jedan gnevni Brus Vejn". Poslastica.

Sad tek vidim da ima ta serija WandaVision, ne gledam baš te nove serije. Mada Wanda je prva žena Visiona, možda i nema veze sa stripom. Overiću.

P.S. Moore, ja i dalje mislim da su mu neki radovi precenjeni (Swamp Thing, Neonomicron, gomila isprdaka koje je odradio preko one stvari tipa Big Numbers, The Ballad of Halo Jones), dok mi se neki čine zanemareni, podcenjeni (Tom Strong...).


@Paka01
Pročitao Swam Thing Winter Special. Simpa.
Heh, opet je ubacio omiljeni mi detalj, najgoreg kvoterbeka u istoriji Gotham Knightsa Chris Campbella.


@zveles
Predlažem dopunu "prevoda"
Uzmeš pilu.
Prepiliš stol.
Napraviš rupu u stolu.
Uzmeš rupu.
Na zid je staviš...
...da izađeš van.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 27/02/2021 14:55:07
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/02/2021 : 15:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ovo gore što je crtao Bagenda nije grozno, ali daleko je od odličnog.

Ovakav kolor ne odgovara tom crtežu, a kolorista je samo pojačao grešku na ženinoj ruci.

Primer table Clay Manna je školski primer promašaja.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/02/2021 : 23:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte


Nisam čitao scenarije, ali postoji izdanje "Strange Adventures Director's Cut" i tu se vidi da opisuje broj panela, broj kvadratića, šta u kome treba nacrtati.
Kod ovog primera iz Batmana "The Weding" si uzeo primer koji mogu da odbranim . Jednostano, tim praznim panelima King pokazuje dve stvari: protok vremena i da Joker navodno čeka to pismo (da ne spojlujem ko nije čitao, da ne kažem o čemu se radi šta navodno čeka). Meni je ta tabla skroz ok.



Sasvim je jasno šta tabla predstavlja. Ono što mi nije sjajno na njoj je što postoji 999 boljih rešenja za istu tu stvar. Rešetka 3x3 je formalno zamišljena tako da svaki kadar na njoj ima jednaku "težinu", jednaku vrednost, što na ovoj prikazanoj nije slučaj. Ovo rešenje je olakšalo crtaču posao, ali to se ne odražava na krajnji rezultat.

Jedino što sam bio pripisao krivicu Mannu, a ne Kingu.

Naravno, jedna tabla nije smak sveta, ali meni se nekako sve što sam video od Kinga i Manna sviđa manje nego ono što sam video od Kinga i drugih crtača, kako god interno rasporedili zasluge.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 02/03/2021 : 13:24:40  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Vision v2 (crtež Gabriel Hernandez Walta)

Možda treba prvo pisati o Betmenu, zbog popularnosti, ili o Sheriff of Babylon po nekom logičnom redu, ili o Graysonu po hronologiji objavljivanja, ali ja ću ipak o The Vision, jer mi ne da mira, jer mi pravi žulj na mozgu, jer mi treba pomoć da ga razjasnim sebi. Ne čitam recenzije skoro nikad, i retko guglam o pročitanom, a slabo pratim i nove serije i nisam gledao WandaVision, tako da ću možda da izlupetam gluposti ovde, ali sve što ću napisati su čisto moji utisci.

O čemu je u stvari strip The Vision? Imam nekoliko teorija: o superherojima (najmanje), o porodici i izazovima da se održi i sačuva, o spoljašnoj politici Amerike, o matematici (pre svega logici) i filozofiji i veri. Možda i o svemu ovome zajedno.
Evo od kad sam ga drugi put pročitao u manje od mesec dana i dalje nisam siguran koliko je ovo dobar strip. Meni je odličan, možda najbolji Kingov, možda remek-delo, možda nešto što treba porediti čak i sa Watchmenima, a možda je pak pretenciozno sranje koje je uz to i dosta komplikovano.

O čemu se radi? Eh sad, retko čitam superheroje, nemam pojma ko je Ultron, jedva nekako kapiram ko su Avendžersi, ali Vision i njegova porodica su synthezoidi, androidi napravljeni od ljudske krvi i organa. Visiona je, jelte, napravio upravo Ultron, dao mu neke nenoramalne moći, a da bi uništio Avendžerse, međutim ovaj ga je odjebo, borio se protiv njega x puta, a sam sebi napravio porodicu istih takvih synthezoida, ženu Virginiu, ćerku Viv i sina Viva. I rešio da živi normalno u predgrađu Vašingtona i radi za Vladu. Ovo je sve uvod na prvoj strani stripa, nisu spojleri.

Na dalje će biti spojlera koliko hoćeš, tako da preporučujem onima koji nisu čitali strip da ga pročitaju, a onda, ako baš nemate ništa pametnije, da pročitate i ostatak ovde.

Dakle Vision reši da živi kao sav normalan svet sa svojom porodicom u dosadnom predgrađu Vašingtona, ali problem je što oni nisu kao sav normalan svet. Nemaju čak ni normalno poštansko sanduče, a kamo li bilo šta ostalo.
Ne bih o radnji samog stripa, ali ono što King ovde radi od skoro prve do poslednje strane je što vas tera da se preispitujete, da razmišljate. Zato i imam dilemu, ne umem da razlučim da li je sve ovo papazjanija i instant filozofija ili je zaista remek-delo koje zaslužuje da se stavi u rang sa Watchmenima? Zašto sa Watchmenima? Ne znam, mene podseća na (valjda) peto poglavlje kad se Dr. Menhetan preispituje, kad razmišlja o svojoj ljudskosti i šta je od nje ostalo. Slično je i ovde: Visioni se iz sve snage trude da spoznaju šta je to ljudskost, svako iz porodice na svoj način, da se ponašaju kao normalna porodica, pokušavaju da shvate šta je to normalno. A šta je u stvari normalno, mislim igde? I dalje, šta je potrebno da se održi porodica? Da li je ljudski pokušati popraviti neuspešnu porodicu? A ono što ne može da se popravi, sakriti? Ići dalje iako se ne može ići dalje? Dokle ići i šta je potrebno da svoju porodicu učiniš srećnom? I na čiji račun? Koja je to tačka posle koje nema povratka? I da li nema povratka? Dakle, po ovome je ovo pre svega priča o porodici (ne mislim samo o porodici Visiona, nego o Porodici).

Potrega za ljudskošću Visiona kreće od banalnih pitanja. Odnosno, upravo je tu suština, kreće od sitnica. Da li su im komšije "Kind" ili "Nice"?
I kojim putem tragati? "Traganje za određenom svrhom logičnim sredstvima put je tiranije", a "traganje za nedostižnom svrhom apsurdnim sredstvima put je slobode, ovo je moja vizija budućnosti."
A onda dolaze i teža pitanja: sreća ("Luck, too, is an illusion. But illusions are not without worth. And as such, good luck."), poverenje i spoznaja ("This is not trust. That is prediction. Anyone can predict the future based on past events. This is pattern recognition... Trust is the ability to believe without evidence. It is an act of faith. The highest form of cognition"), vera ("Understanding and embracing faith moves us closer to humanity."), pravednost i nadmoćnost ("Fairness is simply mathematically determined balance, the lowest form of justice... Preeminence, however, is the assertion of complex covenants over instinctual norms. The highest form of justice.")
Kako biti siguran u svoje zaključke ("Are you certain? Certainty is a illusion. Belief is a constant. I believe full repairs are posssible.")?

Druga opcija šta je kroz ovaj strip King hteo, a mogućnost je s obzirom na njegove prethodne stripove Sheriff of Babylon i The Omega Man, je da je kroz Visiona predstavio Ameriku i njeno raegovanje na 9/11. Možda lupetam, ali napad Grim Reaper je metafora upravo na terorističke napade, a ponašanje cele porodice upravo War on Terror. Da li je mala laž (kao na primer svedočenje zvaničnika NATO alijanse o nukleranim kapacitetima i hemijskom oružju neprijatelja) opravdana da bi se zaštitila porodica (Amerika)?

Priča o logici, matematici, filozoviji i veri kreće naročito u šestom poglavlju sa konceptima P i NP.
P je problem koji kompjuter (logika, mozak) može da reši koristeći algoritam, prečicu. NP je problem za koji nema prečice. Kako ga rešiti? Postoji rešenje, ali možeš samo da pitaš kompjuter da li je tvoje rešenje tačno. Ali ako zatražiš od kompjutera da reši taj problem, on će krenuti kroz bezbroj mogućnosti da nabasa na tačno rešenje, problem koji praktično ne možeš da rešiš. Šta s njim? Da li odustaneš od rešenja? Da li odutaneš od nemogućeg, zarad mogućeg? Ili nastaviš potragu, znajući da možda nikad nećeš naći rešenje? Da li suludo pokušaš svih bezbroj mogućih rešenja?

A koji su sve mehanizmi kojima King postiže sve ovo što ovaj strip nudi? Pa "svojim standardnim moćima": temeljno i strpljivo ispričanom pričim, seciranjem psihe svih bitnijih likova, uz zapršku suptilnog humora, Šeksipa i sa glazurom odličnog crteža (Gabriel Hernandez Walta fenomenalan kao crtač, Jordie Bellaire sa bojama).
Šekspir je tu da kroz Mletačkog trgovca pomogne u istraživanju tema milosrđa i pravde, a humor je dodatak koji obogaćuje ("If you waste all of your solar energy before dinner, you'll be up all night charging" ... "A Starjammer had drunkenly crashed into Mercury and declared herself queen of the Solar System; so Vision had to brief the president on development as they came in.")

"The mind is of no use if it cannot question."

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 02/03/2021 14:56:34
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/03/2021 : 15:14:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Meni je Vision najbolji Kingov strip. Ne mogu se sada sjetiti baš svih sitnih detalja jer je već prošlo pristojno vremena otkad sam ga čitao, ali sjećam ga se kao više nego ugodnog iznenađenja, kako pričom tako i crtežom. Može na prvu djelovati donekle pretenciozno, ali mišljenja sam da ovdje nema nekog prevelikog pametovanja. Pitanja koja Vision postavlja sam sebi (a i nama, čitateljima) su lijepo inkomponirana unutar šire radnje vezane za neobičnu prirodu njegove obitelji. Jednom kad čitanje krene, gotovo mi se bilo nemoguće odlijepiti dok ga nisam slistio cijeloga.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 02/03/2021 : 15:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Meni JESTE njegov ubedljivo najbolji strip, ali sumnjam u svoje mišljene.
Zato sam se i raspisao, a mogao sam i tri puta više, jer ima o čemu, ali onda to sigurno niko ne bi pročitao.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 02/03/2021 : 21:08:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Zato sam se i raspisao, a mogao sam i tri puta više, jer ima o čemu, ali onda to sigurno niko ne bi pročitao.



Obično ne čitam detaljne prikaze stripova pre samih tih stripova, ali u suprotnom bih sigurno čitao tvoj, koliko god bio dugačak.

Moram ovde da dodam i par sitnica koje se vide na prvi pogled: Vision ima sjajan logo - nisam u poslednje vreme video bolji, da jasnije predstavlja prirodu junaka. Takođe, Mike Del Mundo je nacrtao neke odlične naslovnice.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/03/2021 : 14:06:05  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Bacio sam i ja oko na Visiona v2. S dosta nepovjerenja jer mi je, kao i ostali radovi Tom Kinga na nepročitano izgledao kao pisac mainstream superherojštine, a to me baš ne interesira. Ali eto, unta ga je ovdje aktualizirao, a njegovi radovi su bili česti na top listama stripova desetljeća. Strip mi se svidio iako je potvrdio moje predrasude.

Po naslovnicama sam očekivao da je riječ o humorističnom sitcomu, a zapravo je riječ o grčkoj tragediji sa klasičnim samoispunjajućim proročanstvom, samo postavljenoj u moderno doba i sa superherojima. Svidilo mi se što je priča zanimljiva, a opet ima i dosta zanimljivih detalja koje je sve nabrojao Kunte. Crtež je lijep, većih prigovora zapravo nema.

Ono što me sprečava da se oduševim do kraja je to što je ovo još jedan američki sitcom kakvih sam se nagledao na stotine tisuća.. opet je to priča o obitelji, braku, djeci, srednjoj školi, američkom predgrađu, sve teme koje su već milijun puta prežvakane na najrazličitije načine.

Čini se da je bit stripa da Vision propituje što znači biti čovjek, ali nije tako. On i jegova obitelj to znaju: to znači imati obitelj, djecu, živjeti u predgrađu, ići na posao i u školu, biti prihvaćen. Kao i uvijek, najproblematičnije je ovo zadnje - biti prihvaćen i do koje mjere se treba prilagoditi, a da ne izgubiš sebe. I kao i uvijek, odgovor je da se treba prilagoditi onoliko koliko možeš, a da ne izgubiš svoje ja. To je lijepa poruka.

Znači, ona standardna priča, samo su glavni likovi sintetozoidi koji možda ne razmišljaju kao ljudi, ali rade sve isto kao ljudi. Tu mi je falilo malo tog autentičnog robotskog doživljaja svijeta.

Ipak, sve su ovo površne zamjerke. Ovo je ona prava, zabavna američka priča koja se čita s guštom.
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000