forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Pogrebnik 4 i Stare furune 3,4
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

sawitch
Advanced Member



Serbia
39134 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 07/01/2018 : 20:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Eto, moze furuna da se upotrebi i u drugom kontekstu. Globinjo i Ponki su na primer furundzije dok sam ja tobdzija. :D
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 10/11/2019 : 16:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
"Stare furune" (više mi se sviđa Fibrin prijevod "Stare prdonje") su odličan strip; isprepletene životne priče tri prijatelja (Pjero, Mile i Antoan) u dubokoj starosti koja se svojim aktivnostima bore protiv tih brojki. Osim njih, tu je i Antoanova unuka Sofi, ako ne četvrti glavni, onda je sigurno najvažniji sporedni lik. Odlično su okarakterizirani. U prvom planu jest humor ali to je i neki široki pogled na današnjicu (npr. kako je onoj djeci dosadno kad se trebaju družiti vanka a ne sjedeći zajedno i igrajući videoigrice).

Radnja je odlično vođena, vremenom nastaju pitanja pa dobivaju odgovor, nisam imao dojam da se nešto oduljavalo ili silom ubacivalo tako da je letvica za nastavak visoko postavljena.
Moram priznati da mi se vjerojatno prvi put svidjelo što imena nisu pisana kao u originalu, vjerojatno zato što se radi o francuskom (meni manje poznatom i totalno nezanimljivom) a ne engleskom govornom području. Kakav Mimile, to je Mile, ili Sophie, bolje Sofi i slično.

Što se tiče epizoda, ja sam osjetio blagi, ali zaista blagi pad kvalitete u drugoj priči kad Pjero upoznaje Antoana sa svojim drugovima-anarhistima ili Mile počinje pomagati Sofi u lutkarskim predstavama.

Nalovnice su mi nebitne, crtež mi se svidio, posebno face tri glavna lika i onog sina-nasljednika kompanije Garan-Servije, potpuno im idu uz karakter.

Prosječna ocjena pričama bi bila 4.5/5, prva i treća odlične, rame uz rame. Svakako vrijedno drugog čitanja u roku od godinu, godinu i pol dana.

loading...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 25/06/2021 : 21:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Sveukupno, ovaj 2. tom sa epizodama 3 i 4 mi je bolji od prva dva. Prvi tom je imao jako dobar zaplet sa zlatom, ali mi je nastavak bio mrljav.

Ovde imamo vrlo upecatljivog negativca, koji ima mesavinu antisocijalnog i narcisoidnog poremecaja, jednu serlok-holmovski pronicljivu moralnu nakazu koju je forumas pre mene lepo opisao kao mengelovsku. Osim mog poredjenja sa umno nadmocnim Serlokom, ovaj bi se ludak mogao uporediti i sa Hanibalom Lektorom - natprosecno inteligentan ali sklon devijantnom ponasanju. Uvek je korak ispred nasih anti-junaka Kroua, gdjice Preri (koja je bila na velikim moralnim i fizickim mukama) te nista manje hrabre kineskinje Lin.
Sve u svemu, samo zato sto Ogar leci bolesne (koje sam prethodno na razne nacine obogalji ili rani) mi se pitamo ko je tu posteniji, on ili grobar. Cinjenica je da obojica imaju psihopatske sklonosti (Krou udara zenu, ranjava neduzne ljude, ukratko ima kratak fitilj u fazonu prvo puca pa pita ko je) i samo zato sto od Kroua nema zdravstvene koristi, mi se pitamo nije li Ogar bolji od grobara po ucinku. Ali cinjenica je da Ogar svoje znanje koristi u devijantne svrhe, pa se stoga njegovo -dobro- ponasanje i pomaganje ne moze okarakterisati kao drustveno prihvatljivo, jer je gotovo uvek po pravilu iz neke skrivene ili transparentne koristi. A cinjenica da zavrsava u zatvoru a ne na vesalima, jasno govori ne samo o manjku doktora na divljem zapadu, vec i o tome da drzava stiti takve psihopate.

Crtez na visokom nivou, naslovne ilustracije odlicne.
Saberi-oduzmi, odlican triler smesten na divlji zapad, po meni sveukupno bolji od prva dva dela, gde je dobar deo akcije pocivao na zgodnoj premisi da je Covek iz naslova doslovno JEO zlato. U 3. i 4. delu su i premisa (ludi psiho-doktor kao ogledalo pogrebnika, odnosno njegov korisniji ali i umobolniji -alter ego-) i zaplet i akcija i rasplet zaista sjajni. Ovaj me vestern diptih vozao kao neke od najboljih epizoda Kena Parkera, samo, naravno, na drugaciji nacin jer je i pristup vesternu drugaciji. Pritom mi je ovaj diptih bolji i od prva dva dela Pustinjske zvezde, koju je objavio takodje Makondo u svojoj kolt ediciji.


Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000