forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: BATMAN 6 - Muk
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

alexts
Senior Member

Serbia
2651 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/01/2020 :  15:26:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Sva su mišljenja subjektivna, ali se neka slična prečesto javljaju, a različita retko, zato se i javljam na ovoj temi.

Evo pcoro je ubo u centar i rekao ono što sam mislio da ljudi misle. "Odrastao sam na Zagoru (i ostalom Boneliju), Betmen mi je bio nečitljiv (i super-heroji)" nešto je što se izgovara kao lajt-motiv na forumu.

A mogu i drugačija mišljenja da se čuju - ja jesam čitao i Zagora i Betmena, ali mi je Zagor bio običan i kasnije dosadio, a Betmen poseban i ostao. Zagor mi je bio zabavan kao filmovi Terencea Hila i Buda Spencera ili špageti vesterni, a Betmen (Spajdermen i dr.) kao filmovi o Supermenu, Star Wars, filmovi Lukasa i Spilberga...

Možda nije najadekvatnije poređenje, ali osećaj je bio otprilike taj.

(Edit: Ups, izuzimam Leonea iz špagetija, mislim na prosečne-tipične)

Edited by - alexts on 21/01/2020 15:46:35
Go to Top of Page

alexts
Senior Member

Serbia
2651 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/01/2020 :  15:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Ne znam čemu tolika opterećenost recenzijama i ocjenama čitalaca na kojekakvim sajtovima, kakve to veze ima sa subjektivnim sudom? Naročito što su današnji "kritičari" većinom neuka potplaćena gamad koja ima puno pratilaca na kojekakvim blogovima, potkastima i koječemu pa im to kao daje neki kredibilitet. Marvelovi filmovi redom imaju nenormalno visoke ocjene na filmskim sajtovima, dok su meni većinom poprilično dosadni i neupečatljivi, najbolje da mi dođe neki lik i kaže da sam neznalica jer Crni Panter ima ocjenu 88 na Metaskoru, a meni nije ni za 60.
Haš je meni kao ti Marvelovi filmovi - za zaborav. Ima tu simpatičnih ideja i momenata, crtež koji je veoma dobar (mada meni Li nije po ukusu, iako vrhunski crtač), ali na kraju je to sve čisto samo - ok, može proći.
Mislim da je za te visoke ocjene zaslužan Li, priča je mediokritet teški, sa nikakvim "tvistom".
Ovo za poređenje sa najboljim djelima stoji, to sam i ja primijetio da ljudi često rade, ali opet od stripa očekujem da se tokom čitanja bar dobro zabavim, od Haša sam toga dobio premalo. A i taj pojam "zabavno" je subjektivna stvar, kažu ljudi "gledao sam Kapetana Ameriku, onako, zabavno, za mozak na pašu". Mozak na pašu mogu i gledajući u zid, filmska/stripovska/književna zabava mi je ipak nešto više.

Nema "opterećivanja" ocenama čitalaca (i kritičara), ali pozitivne reakcije uvek pokazuju da su autori pogodili metu, bar kod ljubitelja Betmena, a pretpostavljam da američki čitaoci u glavnom to jesu.

Meni mišljenje drugih može biti nekakav putokaz, dok nešto sam ne pročitam, ali ako pričamo o kvalitetu piva, važnije mi je mišljenje ljudi koji redovno piju pivo, pili su razne vrste piva i ljubitelji su istog, od mišljenja nekog ko je popio 4-5 piva u životu.

Tako i za stripove iz serijala o Betmenu.
Go to Top of Page

alexts
Senior Member

Serbia
2651 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/01/2020 :  15:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Evo jedno potpuno subjektivno mišljenje začinjeno predrasudama i nedostatkom ukusa:
Jim Lee je najprecijenjeniji crtač stripova u povijesti. Od njegove anatomije mi se povraća, a od besmislenih perspektiva dobijem proliv i epilepsiju u isto vrijeme. Kenja mi se od njegovog izvlačenja linija, imaš osječaj da će svaka puknut ko staklo. Glave kockaste ko u lego čovječuljaka, a sisu ko da nikad u životu nije ni vidio.

To je sasvim OK. Ja takođe nisam bio ljubitelj tog stila superherojskog crtanja iz 90-ih (čiji je Lee predstavnik i ostao mu je dosledan), sa svim preterivanjima, žvrckanjima, poziranjem...ali sam ga zavoleo malo u poslednje vreme, čitajući Spawna. Moji su omiljeni crtači sasvim drugačiji - John Buscema, Romita Sr., Neal Adams, Garcia Lopez... (i dr. ekipa iz 70-ih).

Međutim Jim Lee, baš u Hushu pokazuje da je stvarni talenat, da može da crta i na drugačije načine (flešbek scene) više nego uspešno, ali konačan utisak stvar je ukusa...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member

Croatia
4032 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2020 :  18:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Moji su omiljeni crtači sasvim drugačiji - John Buscema, Romita Sr., Neal Adams, Garcia Lopez... (i dr. ekipa iz 70-ih).

Garcia Lopez po meni vrlo potcijenjen, a čovjek je apsolutni genijalac. Baš guštam u njegovom crtežu i više nego kod Adamsa npr.

quote:
Međutim Jim Lee, baš u Hushu pokazuje da je stvarni talenat, da može da crta i na drugačije načine (flešbek scene) više nego uspešno, ali konačan utisak stvar je ukusa...

Slažem se, iako ni ja ne volim taj način crtanja.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member

Serbia
6725 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/01/2020 :  20:47:21  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:

S obzirom da sam odrastao na stripovima o Betmenu, uvek se pomalo začudim kad o njemu pišu oni koji su pročitali nekoliko trejdova (graf. romana), pa sve upoređuju sa onih par najboljih, vrednujući svakog Betmena po nekim kriterijumima visoke umetnosti i najviših dometa stripa, previđajući činjenicu da se radi o pop-kulturi i komercijalnoj zabavi, najviše namenjenoj adolescentima.

Nisam odrastao uz Betmenove stripove, moram priznati ali sam redovno gledao Batman The Animated Series na TVu i sve filmove iz 90ih.
Ne znam sta jos da dodam, Hush me je razocarao. I mislim da na nasem trzistu ima mnogo boljih Betmenovih prica od ove.
Go to Top of Page

pcoro
Junior Member

Croatia
477 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/01/2020 :  22:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Tako je! Nadajmo se da je Crno ogledalo ta nova, bolja priča! Nadajmo se da će to biti samo uvod u navodno fantastičan Snydeeov run i ako bude valjao možemo ga obasuti divljenjem i pohvalama, a ukoliko opet razočara ospimo ga drvljem i kamenjem još i više nego ovaj kontroverzni Muk
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member

4006 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 22/01/2020 :  08:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Muk odlican, pravi Batman...jos je prelepo nacrtan, pravi praznik za oci
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
3520 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 22/01/2020 :  10:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:

quote:
Originally posted by swamp thing

Ne znam čemu tolika opterećenost recenzijama i ocjenama čitalaca na kojekakvim sajtovima, kakve to veze ima sa subjektivnim sudom? Naročito što su današnji "kritičari" većinom neuka potplaćena gamad koja ima puno pratilaca na kojekakvim blogovima, potkastima i koječemu pa im to kao daje neki kredibilitet. Marvelovi filmovi redom imaju nenormalno visoke ocjene na filmskim sajtovima, dok su meni većinom poprilično dosadni i neupečatljivi, najbolje da mi dođe neki lik i kaže da sam neznalica jer Crni Panter ima ocjenu 88 na Metaskoru, a meni nije ni za 60.
Haš je meni kao ti Marvelovi filmovi - za zaborav. Ima tu simpatičnih ideja i momenata, crtež koji je veoma dobar (mada meni Li nije po ukusu, iako vrhunski crtač), ali na kraju je to sve čisto samo - ok, može proći.
Mislim da je za te visoke ocjene zaslužan Li, priča je mediokritet teški, sa nikakvim "tvistom".
Ovo za poređenje sa najboljim djelima stoji, to sam i ja primijetio da ljudi često rade, ali opet od stripa očekujem da se tokom čitanja bar dobro zabavim, od Haša sam toga dobio premalo. A i taj pojam "zabavno" je subjektivna stvar, kažu ljudi "gledao sam Kapetana Ameriku, onako, zabavno, za mozak na pašu". Mozak na pašu mogu i gledajući u zid, filmska/stripovska/književna zabava mi je ipak nešto više.

Nema "opterećivanja" ocenama čitalaca (i kritičara), ali pozitivne reakcije uvek pokazuju da su autori pogodili metu, bar kod ljubitelja Betmena, a pretpostavljam da američki čitaoci u glavnom to jesu.

Meni mišljenje drugih može biti nekakav putokaz, dok nešto sam ne pročitam, ali ako pričamo o kvalitetu piva, važnije mi je mišljenje ljudi koji redovno piju pivo, pili su razne vrste piva i ljubitelji su istog, od mišljenja nekog ko je popio 4-5 piva u životu.

Tako i za stripove iz serijala o Betmenu.

Opet, "pogodak u metu" kod čitalaca MENI ne znači apsolutno ništa. Tih pogodaka u metu sam se nagledao i načitao poprilično, pa ostao razočaran.
Kritike sam i ja nekad doživljavao kao ti, kao neki sud stručnjaka za medij, koji ga posmatra sveobuhvatnije nego prosječni konzument, danas je to šprdačina.
Ako već hoću da provjerim vrijedi li pogledati neki film ili pročitati strip, provjeriću kod likova koji imaju sličan ukus mom, to mi je neka smijernica. Evo, na ovom sajtu kupim preporuke za stripove, a ne sa gudridsa, cbr-a ili amazona.
Go to Top of Page

pcoro
Junior Member

Croatia
477 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/01/2020 :  11:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni koncept goodreadsa nije loš. Kad se radi o nečemu što mi nije poznato, tad ću radije tražiti mišljenje nekog tko ima sličan ukus kao ja, ali kad se radi o nekom serijalu koji pratim, tad mi ga vrijedi konzultirati.

Recimo, volim Hellboya i B.P.R.D. i kad izađe novi nastavak pogledat ću što goodreads kaže o njemu. Makar, realno, kakav god bio ocjena će vjerovarno biti od 3.6 do 4.4 pa ispada da i neće bit od pomoći
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000