forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Mini prikazi by koze123
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/12/2020 : 18:24:27  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

pratim te koze!
a očekujem sličnu temu i od goinga!!


Hvala .

I ja podržavam goinga da otvori temu, super bi bilo da sve bude na jednom mestu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/12/2020 : 01:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

pratim te koze!
a očekujem sličnu temu i od goinga!!



A nema potrebe da i ja pravim svoju temu, pisem mini-recenzije u odgovarajuce topike tih stripova u izdavackom izlogu/Bonelli podforumu/americkom/BD podforumu i obavezno u komentarima recenzije ako taj strip ima recenziju. tako da nema potrebe da pisem na 2 mesta.

Ali hvala na zainteresovanosti Antoane! Eno pogledaj u izdavackom izlogu, posto te nije bilo nekoliko dana, napisao sam nesto malo o Lijepom putovanju, U potrazi za Petrom Panom i Ucitelju macevanja.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/12/2020 : 15:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by anto

pratim te koze!
a očekujem sličnu temu i od goinga!!



A nema potrebe da i ja pravim svoju temu, pisem mini-recenzije u odgovarajuce topike tih stripova u izdavackom izlogu/Bonelli podforumu/americkom/BD podforumu i obavezno u komentarima recenzije ako taj strip ima recenziju. tako da nema potrebe da pisem na 2 mesta.

Ali hvala na zainteresovanosti Antoane! Eno pogledaj u izdavackom izlogu, posto te nije bilo nekoliko dana, napisao sam nesto malo o Lijepom putovanju, U potrazi za Petrom Panom i Ucitelju macevanja.


zezam se malo;radim isto kao i ti.

ispratio sam sve tvoje zadnje osvrte,bez brige

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 30/12/2020 : 15:25:31  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Harlin



Scenario: Stjepan Šejić
Crtež: Stjepan Šejić

Ocena: 9/10

Harleen je jedan od naslova koje se dugo razmišljam da naručim sa BD-a, no nikako zbog čitave situacije sa koronom (i iščekivanjem eventualnog domaćeg izdanja) da to učinim. Mislim da sam učinio pravu stvar čekajući izdanje ČK-a, koje je stvarno odlično urađeno (sa izuzetkom formata koji je stvarno mogao biti originalan, ali to je što je, klasika).

No, da se vratimo na sam strip - Harlin je treći u nizu originalnih stripova rađenih za DC Black Label u ovom prilagođenom formatu (pored Batman: Damned i Superman:Y1) i ubedljivo i najbolji. To samo po sebi ne bi moglo da se posmatra kao kompliment s obzirom koliko je Supermen nečitljiv, a Betmen pretenciozan i preteran, ali Šejić je ovde pokazao da je pravi umetnik, koji može da stoji rame uz rame sa najboljim scenaristima koji trenutno rade naslove o Betmenu (i najboljim crtačima koji su se oprobali na Gotamu).

Priča prati doktorku Harlin Kvinzel, koja pokušava da dokaže svoju teoriju o širenju kriminala i ludila Gotamom, te se priprema da intervjuiše razne policajce i kriminalce ovog grada. Ideja je da u osnovi ludila i umobolnosti stoji nedostatak empatije, recimo kao rezervoar koji se praznio ne bi li dotakao dno i pretvorio obične ljude u beskrupulozne kriminalce. Istovremeno vidimo kako to istraživanje gura doktorku sve više u Džokerovo naručje, koji traži nove načine kako bi je izmanipulisao za svoje potrebe. I ceo strip je uglavnom fokusiran na naraciju Harlin, kao neka vrsta dnevnika u kome se polako vidi poniranje i silazak niz spiralu ludila, lomljenje nečije psihe na delove i onda korišćenje tih delova kako bi se sklopila jedna sasvim pogrešna vizura. Dakle, u samom centru je vođenje glavne junakinje do tačke pucanja, do trenutka kada prestaje da bude to što jeste i postaje jedna iščašena i poremećena osoba, duboko zadrigla u svoje deluzije. Slične tematike smo dosta puta viđali, tako da mi je i drago što se Šejić nije zaustavio samo na tome, već nam je uveo i razne druge likove iz Betmenovog univerzuma, i ostavio svoj pečat na svima njima.

Tako imamo prilike da vidimo sjajno dizajnirane i osmišljene likove poput Dvoličnog, Ubice Kroka, Šaljivdžije, Huga Strejndža, Otrovne Ajvi, i naravno Džokera i Harli Kvin. Jer ovo je primarno priča o tome kako Harlin postaje Harli, napisano jako ozbiljno, ali istovremeno zavodljivo, na momente i erotski, što je u skladu i sa nekim ranijim radovima ovog autora. Video sam da se nekima na forumu ne sviđa Šejićev crtež, no meni je jako lep i čist, posebno kolor doprinosi veoma dobroj atmosferi i veoma dobro nacrtanim i osmišljenim likovima. Glavna mana po meni je prikaz Džokera koji nije "dovoljno lud", tj. deluje mi previše prizemno i nedovoljno u skladu sa onim kakvim ga do sada znamo. Shvatam šta je autor želeo da postigne: sam lik Džokera kroz strip nije konzistentan, te na taj način zapravo vidimo lika koji se prilagođava različitim okolnostima, a njegovo pravo lice iz tog razloga i ostaje misterija. Dobro je sve t oosmišljeno, ali sam očekivao malo "luđeg" Džokera, koji je mogao biti više teatralan i manijakalan.
Posebna pohvala ide za treću epizodu koja je po mom mišljenju i najbolja: izuzetan je način na koji Šejić menja ton čitave priče, koja tu počinje da ide u "pozitivnom smeru", kako bi se odjednom srozala i dovela do kobnog obračuna i tačke pucanja za glavnu junakinju. Humanizovanje Harli Kvin je jedan od novijih poduhvata koji mnogi autori rade, no mislim da je Šejić najviše u tome i uspeo, svakako najozbiljnije.

Od mene ide ozbiljna preporuka za ovaj naslov koji više predstavlja jednu svedenu i instrospektivnu priču o psihičkom poniranju jedne osobe nego blokbaster i akciju. Naracija ponekad ume i biti preterana, ali uvek u skladu sa glavnim likom, koja je od početka imala predispozicije za ovako nešto. Siguran sam da bih još mogao da pišem o samom stripu, no zasad je i ovo dosta: preporuka za sve!

Edited by - koze123 on 30/12/2020 15:26:53
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 04/01/2021 : 01:18:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

The Magic Order

Scenario: Mark Milar
Crtež: Olivier Coipel

Ocena: 3/10



Ovim si približno preneo i moje impresije o tom stripu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 04/01/2021 : 23:00:34  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Vulverin: Poreklo



Scenario: Paul Jenkins
Crtež: Andy Kubert

Ocena: 7/10

Baš pred Novu Godinu mi se čitao neki superherojski strip, a budući da ovaj merkam još od kad je izašao, neplanirano sam ga dodao u korpu uz Harlin. Ono što me je iznenadilo u ovom stripu je to što se on samo uslovno može nazvati superherojskim - i to samo zato što predstavlja poreklo jednog od najvoljenijih Marvelovih superheroja ikad. No, po sadržaju i priči ovo je više "period drama", a budući da sam baš bio zagrejan za neku herojsku koljačinu, ni sami utisci mi nisu bili toliko pozitivni koliko sam očekivao.

Mislim da je objektivno ocenjivanje stripova nemoguće. Odmah se ograđujem zato što u suštini Wolverine: Origin uopšte nije loš strip. Pol Dženkins je jako dobar scenarista, a njegov posao je ovde bio sledeći: napisati poreklo heroja o kome se ne zna puno, maltene osmisliti origin za jednog od najbrutalnijih Marvelovih heroja. E sad, moje znanje o Vulverinu je ograničeno svega na filmove - i to na prva dva X-Men filma kao i Wolverine (Logana još nisam gledao a Origins sam tako davno gledao da se apsolutno ničega ne sećam). Zato mi je celo prvo poglavlje bilo izuzetno konfuzno - ko je ko ovde? Pominje se neki Logan, liči na Vuvlerina koga znamo, ali je previše mator. Njegov sin ima sve predispozicije ali ubrzo postaje jasno da ni to nije slučaj. Dženkins uvodi niz likova od koga meni nijedan nije bio poznat, te sam, moram priznati, tokom finog dela stripa nagađao na kog lika zapravo treba obratiti posebnu pažnju. Naravno, Dženkins negde od drugog poglavlja već pojašnjava stvari ali i vodi priču u jednom "čudnom" pravcu, makar kada su u pitanju superherojske priče.

Čudnom, zato što ovde nemamo negativca koji će definisati našeg heroja. Ne pojavljuje se neki monstrum ili maskirani negativac koji je zao, iako podlih i zlih likova ne manjka. Problem je što nijedan od tih likova (kao što je recimo kuvardžija ili deda) nisu dovoljno detaljno okarakterisani. Izuzetak donekle predstavljaju alkoholičar Logan i Pseto, čija se motivacija uglavnom bazira na socijalnom ugnjetavanju i mržnji koja odatle proističe. Moja glavna zamerka ipak je ta što mi ovaj strip prosto nije bio toliko zanimljiv. Nije me vukao da ga čitam dalje, radnja je bila previše pojednostavljena i svedena, a nedovoljno pažnje je bilo posvećeno Vulverinovim moćima. Čak ću se usuditi da kažem da taj aspekt skoro uopšte nije dodirnut, tj. tek u obrisima a lično mislim da u stripu koji govori o poreklu nekog heroja to treba biti jedna od glavnih tačaka. Šest svezaka je prošlo a nije se mnogo toga desilo, samo smo pratili dramu koja je mogla biti vezana za apsolutno bilo kog lika, a ne Vulverina.

Kjubertov crtež je već sasvim druga priča i posebno se izdvajaju zimske scene koje su mi savršeno legle u ovo godišnje doba. Kjubert je majstor atmosfere, bilo da nam dočarava raskošni zamak zimi ili izolovani rudnik prepun odvratnih njuški ili pak zelenu šumu i životinje koje u njoj obitavaju. Ipak, ono što mi se nije naročito svidelo je sama akcija - previše je bila statična, i ne najbolje kadrirana. No budući akcije i nema puno, i da je akcenat više na drami i likovima to mi i nije naročito smetalo - posebno kada su crteži predela ovako dobro ukomponovani.

Dakle, moj problem sa ovim stripom je uglavnom u tome što to prosto nisam očekivao - bio sam spreman da se uvedem u Vulverina kao lika, kako bih ispratio ovu novu ČK ediciju, očekivao sam akciju i koljačinu, krv i mržnju, negativca koji će parirati mladom Loganu i od njega načiniti čudovište a dobio sam dramu koja je postavljena u interesantni istorijski period i priču koja je mogla pratiti ma kog drugog lika, a ne baš Vulverina. Pretpostavljam da ću još jednom pročitati ovaj strip u nekom drugom trenutku kada za to budem raspoložen, a dotle imam i Poreklo II, koje ću ovih dana verovatno pročitati.

@anto
Mislim da bi se tebi ovaj strip mogao svideti, pošto znam da ti voliš te "nesuperherojske" superherojske stripove. Baci pogled, i crtež je jako dobar.

Edited by - koze123 on 07/01/2021 16:25:07
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/01/2021 : 23:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=597.msg657513#msg657513
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/01/2021 : 23:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Svi ovi razlozi zbog kojih se tebi Origin ne sviđa meni predstavljaju ono najbolje u ovom stripu. Nije ovo nikakav svevremenski klasik, ali je zato (za mene) jedna uistinu zanimljiva priča puna upečatljivih trenutaka. Upravo je taj netipični, nesuperherojski pristup ono zbog čega Origin odskače od ostalih, usudio bih se reći često šabloniziranih i predvidivih priča vezanih za porijekla junaka. Wolverine je u mojim očima poprilično jedinstven lik ukoliko gledamo superherojske stripove te mu stoga baš ovakav jedinstven origin savršeno odgovara.

Također, nikako ne treba preskočiti spomenuti fenomenalnog Richarda Isanovea na bojama. Da nije bilo njegovog doprinosa, Origin ne bi izgledao niti upola toliko lijepo. Čovjek je odradio baš vrhunski posao.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2021 : 23:40:22  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Koze olaksacu tvoju kolekciju za ovog Vulverina ako zelis, po nekoj simbolicnoj, prijateljskoj ceni.

Vidim da ti se nije svideo pa sta da ti skuplja prasinu i zauzima mesto na polici, a meni deluje da bi mi dobro legao.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 05/01/2021 : 10:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Dosta se slažem sa onim što je Aleks izdvojio, iako svakako uviđam da ovo samo po sebi nije loš strip. Sasvim sigurno da sam bio u drugom raspoloženju bi ovaj strip imao i višu ocenu, a svakako je u pitanju jedan atipičan projekat kada su u pitanju superheroji, baš kako Paka kaže. Kolor je stvarno maestralan.

Goinže, imam te u vidu ako se odlučim da ga se otarasim, no plašim se da će mi u nekom trenutku biti žao.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 07/01/2021 : 16:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Vulverin: Poreklo II



Scenario: Kieron Gillen
Crtež: Adam Kubert

Ocena: 6/10

Prošlo je neko vreme od kad sam čitao prvo Poreklo, i kako su se slegli utisci morao sam prosto da mu povećam i ocenu! Kao što rekoh, razlog zbog koga mi se u početku nije svideo je taj što sam tada bio raspoložen za nešto sasvim drugo pa me je taj nekonvencionalan pravac pomalo iznenadio i samim tim i ostavio ne-baš-pozitivan krajnji utisak. Ipak, tek kada sam Origin pročitao u celini (dakle i drugi deo), utisci su se kompletno slegli te mi je jako drago što sam nabavio ovaj strip koji (žao mi je Goinže) ipak ostaje u kolekciji za neko naredno čitanje.

Druga priča nadovezuje se na prvu, ali je ovog puta Kijerom Gilen zadužen za scenario (najpoznatiji po svom radu na X-Menima, Wicked + Divine, Toru, Star Wars-u itd.) koji je ovoj priči pristupio na sasvim suprotan način od Pola Dženkinsa. Dakle, ovo je već sasvim konvencionalna superherojska priča o početku nekog junaka, koja sadrži sve elemente koje i očekujemo od takvog stripa: tragičan početak, izopštenost i nesklad sa okolinom koja se razlikuje od superheroja, negativca čiji plan i pokreće heroja, tragičnu ljubav kao motivišuću silu i sl. No, Gilen je sve to jako solidno ukomponovao i napisao zabavnu i nepretencioznu priču koja i ima određenu pozadinu, ali koja, kao i Dženkinsova verzija pati od nedorečenosti i nesvršenosti.

Okosnica ove priče je konflikt koji stoji u svima nama: konflikt između čoveka i životinje, posebno izražen u Vulverinovoj agresiji, što ga i tera da se izopšti od ljudi i da živi sa vukovima. Jer, sa vukovima je Logan na svome, predator koji život provodi u prirodi preživljavajući, sve do trenutka kada modifikovani polarni medved pobije njegovu "porodicu". Tada Vulverin kreće na jedno opasno putovanje na kome će upoznati razne likove, uključujući i negativca koji, ako me pamćenje dobro služi, predstavlja jednog od njegovih najopasnijih neprijatelja (Sabertooth). Takođe, kao negativac se pojavljuje i profesor Eseks, poznat po mnogim pseudonimima i imenima, koji je veoma lepo uklopljen u čitavu Loganovu dilemu i priču.
Ono što mi je smetalo je vezano za oba dela - ta nedorečenost koja mi ne deluje kao da je namerna (kao recimo u Poupovom Betmenu) već prosto nedovoljno objašnjena.
Za crtež je ovog puta zadužem Endijev brat Adam, čiji stil se veoma razlikuje od onog iz prethodnog broja. Naime, Adamov stil je više komercijalan, i ni po čemu se ne izdvaja iz nekog kalupa i proseka superherojskog žanra. Ovo samo po sebi nije loša stvar, budući da je crtež sasvim funkcionalan, no u poređenu sa Endijevim atmosferičnim radom velike se razlike mogu podvući. Takođe, ono što razlikuje ova dva dela je velika razlika u kadriranju, koja se ovde bazira pre svega na splash stranicama punim akcije, za razliku od prethodnog svedenog naslova.

Sve u svemu, zadovoljan sam pročitanim, kao osoba koja se prvi put u stripu susreće sa Vulverinom. Bilo je potrebno navići se i sačekati da se utisci malo slegnu kako bih u potpunosti doživeo ovaj strip, no kada se to desilo mogu samo reći da je ovo stvarno jako dobar start za svakog Vulverin novajliju, te da vas Poreklo I i II mogu zainteresovati da obratite više pažnje na ovog junaka. Znam da ću ja ubrzo uzeti i Oružje X a možda i Državnog neprijatelja.


Edited by - koze123 on 07/01/2021 16:54:21
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2021 : 13:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Vulverin: Poreklo
@anto
Mislim da bi se tebi ovaj strip mogao svideti, pošto znam da ti voliš te "nesuperherojske" superherojske stripove. Baci pogled, i crtež je jako dobar.



tako se i meni čini

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 28/01/2021 : 08:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Dodat prvi BD tekst u naslov - Veliki Mrtvac!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/01/2021 : 17:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Dodat prvi BD tekst u naslov - Veliki Mrtvac!



Bravo na recenziji za sajt!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 10/02/2021 : 21:30:21  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Batman: Crno i Belo 2



Scenario: Razno
Crtež: Razno

Pre jedno 6 nedelja pisao sam o prvoj antologiji B&W, i napomenuo koliko sam uživao čitajući je i koliko jedva čekam da se vratim ovom konceptu - bilo je tu solidnih ali i izuzetnih priča (scenarijski), dok je crtački svaka priča bila posebna i tako melem za oči. Scenarijski ova druga kolekcija je hladan tuš i priče se kreću od stvarno loših do solidnih, mada su većina prosto prosečne i prolazne. Ipak izdvajaju se neke priče kao skroz dobre, bilo po tome što uvode neku novinu koja do sada nije viđena (ili makar na taj način predstavljena) bilo po tome što su izuzetno zabavne i opičene.

Dakle, o pričama: Betmenov kraj? (koju crta apsolutno fenomenalni Enrike Breća) mi je možda i najbolja priča: ne samo da ima genijalnu atmosferu koja uvlači čitaoca od prvog kadra u kome pijanac šeta mračnom ulicom Gotama, već do samog kraja se dotiče i preispitivanja samog koncepta straha kod Betmena i zato i poslednji kadar ostaje duboko urezan čitaocima nakon zatvaranja stripa. Studija slučaja koju ilustruje Aleks Ros je isto veoma dobra priča, a posebno mi se svidela i humoristična priča Betsmen koja me je dobro nasmejala. Od ozbiljnijih priča Čuvar je isto posebno interesantna jer sučeljava dva pristupa kriminalu u jednom istom gradu, oličena u dvojici suprotnih heroja (Betmenu i GL-u), te tako preispituje da li je Betmenova ideologija uspešna i postoji li nešto drugo što je možda bolje za Gotam, ali i za samog Brusa.

S druge strane, priče poput Snežne radosti, Crno-beli bandit, Pomračenje, Neobični falsifikat i sl. su jako slabe,i eventualno se mogu pročitati samo zbog crteža. A kad smo već kod crteža: Breća, Ros, Bjusema, Džin Ha, Poup, Riso, Severin, Bernet itd; dovoljno je da biste uzeli ovaj strip u ruke i pročitali ga. Tu ne treba ni trošiti reči, budući da su svi crtači sjajni i da svako ostavlja svoj pečat (kad već scenaristi nisu bili u stanju da to urade) te je to dovoljan razlog da vam ovaj strip krasi kolekciju.

Sve u svemu, u pitanju je kranje prosečna anotologija, dosta slabija od prve gde je bilo stvarno standout priča (i ozbiljnih i humorističnih), i gde sam se nekako svakoj sledećoj priči sve više radovao, posebno kad sam video ko su njihovi autori. Ovde toga nema, budući da su maestralni crtači iskorišćeni za krajnje tupave i ponekad veoma neoriginalne ideje, ali šta je tu je. Ta neujednačenost u kvalitetu priča je možda glavni minus (no to tako uvek biva sa antologijama), a moram reći da sam primetio i veliki zamor materijala: u čak u tri ili četiri priče scenaristi su iskoristili isti koncept i preokret, što je stvarno postalo izuzetno zamorno do kraja ove antologije. Šta da se radi, nije mi žao što sam ovo nabavio i idem dalje sa trojkom, kad mi se bude čitala opet neka antologija, da vidimo šta se sve tamo nudi.

5,5/10

Edited by - koze123 on 10/02/2021 21:36:31
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 11/02/2021 : 08:13:13  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Uh, ako si ovo ocijenio ovako nisko, trojka onda zaslužuje 1,5/10. Malo mi te žao u šta se sad upuštaš :D
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/02/2021 : 09:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Po ovome četvorka će završiti u minusu
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/02/2021 : 09:01:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Po ovome četvorka će završiti u minusu



Batman: All Black

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 11/02/2021 : 09:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


Teško je generalno oceniti neku antologiju, a nije mi se dalo da ocenjujem svaku priču pa vadim proseke - ovako okvirno mi je to između 5 i 6, iako su mi neke priče sigurno za 9 (Brećina npr.) a neke za recimo 2; ipak većina su čist prosek, bez neke supstance ali svakako sa lepim crtežom. Bem li ga, ostaje u senci keca.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 17/02/2021 : 23:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Fractalia



Scenario: Danijel Žeželj
Crtež: Danijel Žeželj

Ocena: 9,5/10

Sasvim slučajno sam naleteo na Fractaliju, koji je ujedno i strip preko koga se upoznajem sa Žeželjem i njegovim radom. Do sada sam video nebrojeno tabli koje je nacrtao, ali uvek van nekog konteksta, nikad ne čitajući njegove stripove jer su pre svega delovali jako mračno i teško. E pa sad sam bio raspoložen za nešto baš takvo, pritom je jasno po naslovnoj stranici da je u pitanju strip koji prati život Vinsenta Van Goga, jednog od najvećih slikara svih vremena. I tako se potrefila tematika koja me jako zanima sa autorom koga već dugo želim da otkrijem, i rezultat toga je ni više ni manje oduševljenje, čak toliko da bih ovaj strip nazvao jednim "malim remek delom".

Generalno, strip se bavi i pokazuje nam 15 isečaka ili epizoda iz života Vinsenta Van Goga, ali tek od 1873. godine, kada je (kratko) boravio u Londonu. To predstavlja ipak jednu inovativnost, posebno ako ste upoznati sa određenim događajima iz Vinsentovog života, kojima Žeželj u već u prvoj priči namiguje. Kroz tih 15 epizoda mi ne gledamo samo lomljenje jednog uma, već ono što je mnogo bitnije - duha jednog čoveka, njegove volje za životom i svime čime je okružen. I tu leži ta nespojiva i nepopravljiva fraktura koju je autor postavio u sam naziv ovog dela; ne u tome što je Vinsent mentalno bio poremećen (što svakako jeste bio, ali i na samom početku stripa!), već u istrošenosti života i svega lepog, nizu poraza i gubitaka, ali i naravno bolesti koja ga je čitav život mučila.

Strip se sastoji iz tri vrste sadržaja: svako "poglavlje" počinje datumom nakon čega sledi par stranica stripa bez ikakvog teksta. Nakon svake epizode sledi jedno pismo koje je Vinsent nekome pisao (ali uglavnom Teu, koji je imao posebno mesto u njegovom životu i srcu), dok se na samom kraju stripa nalazi kratka hronologija: u toj hronologiji zapravo dobijamo okvir koji je neophodan da bismo uopšte pokušali da razumemo ono što je Žeželj hteo da u svojim epizodama ispriča. Ali lagao bih vas ako bih rekao da sam sve razumeo - svu simboliku koja se krije u maltene svakoj slici, na svakoj tabli, pa u skoro u svakom kadru. Nisam, ali to nije ni važno, budući da su emocije bile pogođene od prve do poslednje priče. I nemojte misliti da je autor odlučio da nam prikaže 15 najvažnijih trenutaka koje svako može pročitati na Wikipediji. Lepota ovog dela leži upravo u tome što su neke od ovih priča toliko jednostavne i bazične, toliko naizgled nebitne da su baš zato toliko dirljive i važne. Recimo, jedna Žeželjeva epizoda prati Van Goga koji se šeta plažom i koji leži u travi i posmatra sunce. To je to, bez ikakve dublje priče, zapleta, raspleta, bilo čega. Samo to. Ali ta priča ujedno govori o Vinsentovoj oduševljenosti svetom, njegovoj ljubavi prema prirodi i svemu što je Bog stvorio (namerno se tako izražavam, jer je tako i sam Vinsent govorio). S druge strane stoje priče koje direktnije pogađaju čitaoca (kao što je recimo svađa i rastanak sa Gogenom, ili svedočenje velike eksplozije rudnika), koje su mi možda i najdraže u celoj kolekciji. Osvrtanje na svaku pojedinačnu priču oduzelo bi previše vremena, tako da ću umesto toga na kraju samo podeliti nekoliko stranica iz stripa, kako bih vas makar malo privolio da ga pročitate.

Ipak, ono gde me je ovo delo najviše lupilo su sama pisma koja je Van Gog pisao Teu, i posebno način na koji su uklopljena u strip (odnosno obratno, ali kao da to ima veze). Kroz pisma se možda i najbolje vidi kako je život, i pre svega kako su civilizacija i ljudi slomili njegov duh, njegovu volju za životom i pre svega volju da se bori za život (jer pored tako teške bolesti to jeste bila svakodnevna borba). Ima nečeg zastrašujućeg u tim pismima, koja na prvi pogled deluju kao dnevnik ludaka - ali kada se udubite vidite kao da je Vinsent polako dolazio do suštine stvari, do Istine. Samo uporedite drugo pismo u kome je Vinsent bio pasioniran kada je u pitanju religija i Bog i poslednjih nekoliko pisama u kojima se prosto vidi kako je skoro sve to iščezlo. I baš tu Žeželjev tmuran, mračan i turoban crtački stil dolazi do punog izražaja. Reči su nepotrebne kada se pripoveda jedna ovakva priča, tako da slike prosto pokazuju različite događaje, neretko preplićući zastrašujući magijski realizam sa još strašnijim egzistencijalizmom. I ko bi rekao da se život jednog slikara koji je gotovo uvek koristio svetle i vibrantne boje može tako divno oslikati crno-belom tehnikom? To mi je bila i najveća briga kada sam uzeo ovaj strip, ali sam u potpunosti imao pogrešan pogled na stvari: Žeželjeva tehnika i karakterističan stil je ovu degradaciju uma i duše prikazao na najbolji mogući način.

I za kraj moram napomenuti da ovaj strip nije za šire narodne mase. Ne deluje mi da bi svi mogli da se prepuste i uživaju u njemu, niti mislim da je Žeželj ciljao širu publiku. Ovih 150 strana možete pročitati i za 10 minuta (ili manje), ili za dva sata kao ja, upijajući svaki detalj crteža i pomno čitajući svako pismo i uklapati ga u hronologiju Van Gogovog života. Kupio sam ovaj strip sa namerom da ga poklonim, ali ovaj primerak (koji je inače potpisan od strane autora!) čuvam za sebe, a za poklon uzimam još jedan. Siguran sam da sam uspeo da vam prenesem makar deo emocija koje je ovaj strip u meni pobudio, i makar deo oduševljenja koje sam osećao čitajući ga. Želeo sam da napišem recenziju, ali trenutno nemam vremena za to - možda u jednom trenutku, kada pročitam još stvari o ovom slikaru, pogledam još filmova. Od mene ide preporuka kao vrata, izdanje je savršeno, a stripu ću se sasvim sigurno vraćati.


Koji mi još sličan strip preporučujete? Bilo da je o Van Gogu, bilo da je Žeželjev (a nevezan za VG-a)?

Edited by - koze123 on 17/02/2021 23:24:44
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 17/02/2021 : 23:31:45  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote









Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/02/2021 : 23:43:22  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Koji mi još sličan strip preporučujete? Bilo da je o Van Gogu, bilo da je Žeželjev (a nevezan za VG-a)?


Stripovi o Van Goghu? Znam za ova dva, oba na njemačkom.




Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/02/2021 : 23:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ima jedan od Jana Diksa sa Van Gogom.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/02/2021 : 09:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovog drugog od Smudje je objavio SKC Novi SAD 2008.:

https://alanford.co.rs/stripovi/skc-novi-sad/vincent-i-van-gogh/

A bio je objavljen i u Politikinom zabavniku.

Edited by - Peyo on 18/02/2021 09:25:16
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 18/02/2021 : 14:35:46  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hvala na preporukama, potražiću Smuđu, deluje interesantno.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.04 seconds. Snitz Forums 2000