forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA KOLORKA 230 Gospođica Baudelaire
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/01/2023 : 17:00:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Ovo je zbilja odličan strip. Genijalan crtež i super ispričana priča o Baudelairu i njegovoj crnoj Veneri. Obvezan u kolekciji.



+1

Ne znam da li bi ijedan crtač više odgovarao za Baudelaireovu biografiju.

Yslaire fantastično oživljava duh prohujalog vremena, boemu, način razmišljanja i ponašanja pojedinih krugova.

Ovaj strip jest remek-djelo i guštao sam u svakom kadru, ali je pitanje komu bih ga preporučio.

Ljubiteljima Yslairevog crteža i Baudelaireove poezije svakako. Za sve druge knjižnica prije eventualne kupnje.

Oprema je sjajna. Na kraju ima i detaljan Baudelaireov životopis.

Pohvala prevoditelju i izdavaču na preuzimanju prijevoda Baudelairovih stihova iz drugih domaćih izdanja.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/01/2023 : 12:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Na kraju ima i detaljan Baudelaireov životopis.


Životopis je detaljan, ali nije u skladu s godinama koje se spominju u stripu.
Nije važno za sam strip, ali mala greškica je 😂
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/01/2023 : 12:28:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Inače je izvrsno nacrtan strip, baš uživanje, ali ne čini mi se da ovako itko izgleda sa 6 godina.
Možda Bob Rock 😂
[/url]
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 20/01/2023 : 13:20:40  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo solidno. Fini miks edukacije, ezoterije, i erotike. Slažem se sa Peyom da je umjesto u knjižaru potencijalne čitatelje bolje prvo uputiti u knjižnicu.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/03/2023 : 21:17:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Kada god čujem za Yslaire-a neprijatno se podsetim da je prošlo već više od 15god od beloputaškog izdanja Sambrova... Predugo. A dok iščekujemo nastavak objavljivanja tog serijala, tu je Gospođica Baudelaire.

Strip-biografija o jednom piscu-pesniku i njegovom kontraverznom odnosu sa svojom muzom, muzom crnkinjom, crnom Venerom, koja mu je podarila inspiraciju kada je uspeo da je ukroti, ali to nije tako lak zadatak jer crna pantera je divlja životinja i ona se ukrotiti ne da. Strip obiluje golotinjom i erotskim momentima, ali kao što kaže Cromwell, retko prelazi granicu dobrog ukusa i te scene su više prikazane kao umetnička interpretacija nusproizvoda boemskog života društvene klase tog podneblja, opevano poezijom i grafički ilustrovano sa obiljem simbolike (žena kao pantera, muški polni organ kao zmija, ženska p. kao... ma, videćete i sami uostalom). Radnja konstantno u centru pažnje drži turbulentan i dekadentan odnos između umetnika i svoje muze, dok se u pozadini naslućuju krupne političke promene koje su potresle Francusku tog vremena, po tom pitanju strip deli sličnost sa Sambrovima. Ali crtež, crtež je ono po čemu će se pamtiti ovaj strip, kakva poezija grafičkog izraza sa pregršt simbolike! Melem za oči

Diskutabilno da li se može dati jaka preporuka za ovaj strip, jer upitno koliko su ljudi zainteresovani da čitaju strip-biografije. Ali meni lično je ovo bilo najupečatljivije delo ovog tipa koje sam do sada imao prilike da pročitam. Crtež je vanserijski, Yslaire je genije, podarite ljudima Sambrove
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/03/2023 : 22:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Odličan osvrt Nakeru.

Da, Yslaireov crtež je nešto posebno.

Nadam se Sambrovima i 20. stoljeću.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 10/04/2023 : 17:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Dugo sam mislio, da sam čitao još o jednom djetinjastom kretenčini sa punim dupetom svega, rođenom sa zlatnom kašikom, ali autor stripa je dodao produbljenja, starjenje, nostalgiju i sveobuhvatno, čudno, transcendentno, smisao svega i odsustvo baš toga.

Likovno je masthevuša, majstorsvo u svemu, daje čarobnu atmosferu koja i treba kad je priča o romantici, drogama i vječitoj ljubavi koju uprljaju manje vječiti ljudi. Večina crtača toga nikad neće moći postiči. Prljavština je gdje treba i onda se je autor odmakao u pravi tren od prljavštine. Isto sa finesom, koja je u stripu sveobuhvatna. Možda mi je stilizacija likova malo klišeizirana ali crtač je opet predobar, da bi ga klišeji nadvladali.

Glavni lik je pizdek (hvala Cromwell).

Izdanje je opet fantastično za pristupačne pare. Fibra nas je razmazila. Hvala Fibri.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 10/04/2023 17:51:03
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 17/05/2023 : 20:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao Sambrove, tako da mi je ovo je prvi susret sa Yslaire-om.
Takođe nisam čitao ni Baudelaire-a, pa mi je ovo bilo i upoznavanje sa njegovim životom i delom.

Sam poduhvat da se nečiji život i stvaralaštvo (bar njegova glavna inspiracija) predstavi na 150 strana, učinio mi se izuzetno zahtevnim.
Sredina 19-og veka, potraga pisca za inspiracijom i smislom života u dekadentnom i nestabilnom društvu, gradovi prepuni izazova i razvrata, poznati ali i ljudi sa dna margine.

Ovo je emotivna priča o životu, pronalasku njegovog smisla, večitoj potrazi za inspiracijom, na kraju krajeva o neobičnoj ljubavi.
Yslaire nam odlično dočarava način života i stvaranja jednog pisca, teškoće koje ga prate na putu ka uspehu, njegov odnos sa majkom, ženom koju voli a koja mu je ujedno glavna inspiracija, fizičke i mentalne bolesti koje ga lagano uništavaju.

Istovremeno odličan prikaz francuskog društva 19-og veka, od luksuznih salona u kojima se okuplja elita, preko birtija i javnih kuća u kojima se sreću i mešaju svi staleži.
Svuda je razvrat ali i nemaština, bolesti, opijati...

Ono što je zaista dobro je atmosfera.
Mračna, prepuna teskobe i pesimizma, nekog sivila koje kao da govori da ova priča ne može imati srećan kraj.

Crtež je fantastičan, najbolji deo svega.
Specifičan, detaljan, prepun simbolike.
Facijalne ekspresije, enterijeri prostorija u kojima Baudelaire boravi sa svojom muzom, scene seksa, halucinacije...

Zaista dobar strip koji se ipak neće svideti svima.
Ovo je biografsko delo, lišeno akcije i "happy ending-a".
Jedno "teško i sumorno" delo, mračne atmosfere, koji vam neće ulepšati dan.
Ali ima ono nešto što vas vuče da ga ponovo pročitate, bar prelistate...

Carpe diem
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/08/2023 : 19:48:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo,da li je moguće da još nemamo Sambrove u Fibri??
Prvi ciklus koga je objavio Beli put pre mnogo,mnogo godina je pobrao mnoge nagrade u Francuskoj i šire,sa punim pravom.Drugi ciklus nismo videli na domaćim jezicima,jer je u vreme njihovog objavljivanja BP bacio kašiku.

Al da se vratim na dotični strip - odmah sam ga u startu precrtao;mislim,biografija pesnika.Niti volim biografiju u stripu,niti poeziju. Ali onda videh negde sličice iz stripa,i da je golotinja prilično prisutna,pa neke poveznice sa Poom,i na kraju ovde neke preporuke ,i to je to,nabavi se strip.

Sve rečeno,sasvim korektna biografija jednog specifičnog umetnika,odnosno specifičnog života kojim je živeo,a gde se sve uglavnom vrtelo oko pišulje jedne zgodne Kreolke.
Napisa Jaki da je najupečatljiviji momenat u celom stripu pička,i stvarno je tako.

Delo je prepuno raznih simbolika,i iako nisam lud za istima,ovde dobro prolaze.Takođe,Isler stvarno dobro vodi priču,strip je zanimljiv,ni na trenutak nema praznog hoda,delova koji te smore.
A,što uvek kažem,samo treba ubaciti golotinje,seksa i sličnoga,i to ne može da ne valja.

Isto kao i u prethodnim osvrtima,ni je ne smem da dam neku toplu preporuku,jer je pitanje kako će strip leći nekome.

Crtež maestralan!!

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/08/2023 19:50:11
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1735 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 22/10/2023 : 00:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Strip na ivici pristojnosti. Kao i život poznatog pesnika. Solidno je to spakovano u slobodnu interpretaciju ljubavnog života poznatog francuskog pesnika.

Živeo kratko, a preživljavao dugo. Ipak dovoljno dugo živeo da okusi razne čari života, koje će kasnije kroz poeziju da proklinje. A suviše kratko preživljavao da ubere plodove svoga rada.
Crtež odličan. Osim kada crta lica. To mi je bio odbojan deo stripa.
Priča ironična, tragična, groteskna.
Na kraju me ipak nije kupila.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 22/10/2023 01:01:09
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000