forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 16/10/2017 : 10:06:28  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Moja recenzija je ovdje:
https://www.goodreads.com/review/show/2151223922

Na engleskom je, pa se mi je nije dalo prevoditi na hrvatski ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 17/10/2017 : 16:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Ajme panzeru svaka cast, kako ti se samo dalo Meni je ovaj The Long Walk uz Thinnera najbolji Kingov Bachman, ali slazem se da je potreban oveci suspension of disbelief. No sve u svemu, zabavno stivo.

Citao sam svasta u zadnje vrijeme, ali malo toga mogu preporuciti. Mozda knjigu "Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age" americke psihologinje s MIT-a Sherry Turkle. U ovoj odebljoj knjizi Turkle provlaci tezu da smo u ovo nase digitalno doba kada svi visimo po pametnim mobitelima zaboravili razgovarati oci u oci. Stovise, ona navodi i primjere raznih istrazivanja koja pokazuju da recimo djeca u Britaniji i Kanadi zbog mobiteliranja zaostaju u empatijskom razvoju; devetogodisnjaci se ponasaju kao petogodisnjaci ili sestogodisnjaci. Nadalje, djeca se cesto osjecaju zapostavljeno jer se roditelji prilikom zajednickog veceranja posvecuju mobitelima. Poslati sms postalo je prakticnije od telefonskog razgovora, ali i daleko neosobnije. I tako dalje.
Mogu se donekle sloziti s Turkle, pametni mobiteli predstavljaju ogromnu smetnju u normalnom zivotu. Barem meni. Medjutim, smatram da ona zanemaruje da je ovo samo jos jedan nacin komunikacije koji nadopunjuje ostale. Ipak, knjiga je vrijedna citanja jer navodi na razmisljanje. Mene je barem navela da preispitam svoj odnos s mobitelom i da kad sam posvecen poslu iskljucim zvuk.

Druga knjiga na temu digitalizacije koja mijenja svakodnevnicu je "The Future of Professions" oca i sina Susskinda. Autori konkretno i interesantno pokazuju kako kompjutori i umjetna inteligencija polako, ali sigurno "demokratizira" profesije kao sto su medicina, pravo, revizija, arhitektura itd. Strucnjaci u profesijama zapravo gube svoj eksluzivitet jer golo znanje postaje dostupno sirim masama, a istodobno se mijenja i nas odnos prema znanju. Umjetna inteligencija nam postaje partner koji posjeduje znanje u vidu golih podataka, ali mi smo ti koji posjedujemo sposobnost apstraktnog razmisljanja. Neizbjezno se knjigom povlaci i pitanje buducnosti trzista rada.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/10/2017 : 19:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Turkle samo proletjela, nije mi se ucinilo nista posebnim s obzirom na to da u skoli otprilike imam uvid u konstantno mobiteliranje i zasad ga ne smatram problematicnim jer djeca i dalje zude za razgovorom i fizickim kontaktom kao dominantnim sredstvom komunikacije, mada priznajem da situacija nije ista u svim zemljama. Malo populisticko stivo, al dobro futrovano.

Procitala cetvrtog Knausgaarda, pripovjedacki najslabiji, intimno najjaci jer govori o mojoj profesiji iz perspektive osamnaestogodisnjaka, sto ja i nitko od mojih zemljaka nikad nije bio u prilici dozivjeti (predavanje s 18). Tu se otvaraju novi horizonti u smislu razlike profesora i ucenika.
A i druge stvari, npr. potraga za gubitkom djevicanstva, svakako igra zanimljivu ulogu.

Procitala Lisicu Dubravke Ugresic. Akademski zanimljivo stivo jer govori o tome kako nastaju price. Intimno slabo. Ima autobigrafskih elemenata, ali ispunjenih klasicnim Ugresickinim gnjevom zbog witch hunta koji joj se dogodio. Sorry, zeno, i ja patim zbog tebe, ali ako ti neki urednik nije imao muda reci, ja cu ti reci: knjizevnost je eros, a ne tanatos. I nikad nece ni biti tanatos, cak ni kod Sartrea ni Camusa. Skuliraj se, obrisi balavi nos i izvoli biti genijalna kakva i jesi, a ne cmizdravica kojoj svaka tijec odise lamanjem salica, slomljenom slimey personom i osobom koja je sama. Osim te slimey persone, knjiga je genijalna.
Zasto je u zapadnjackoj kulturi muski lisac, Reinhard (i ine verzije), a u istocanjackoj zenka s devet repova? Zasto lisica trosi svoj nevjerojatan talent za prijevaru na sitne nagrade poput batka ili komada sira? Sve to Ugresicka genijalno razlaze i povezuje u cjelinu bas kao i svi moji najdrazi pisci (khm, pero u saci).

Procitala i Notni zapis ljubavi Daphne Kalotay, Slatke tajne zivota na selu Louise Miller, Ritam srca Gayle Forman (bili na snizenju u Konzumu), sve ljubici, od kojih je jedino Gayle Forman izvanredna za zanr.

Procitala Mimezu Ericha Auerbacha, od prve do zadnje sjajan opis knjizevnosti, mada za moj ukus nedovoljno strukturiran i previse komparativan (ovo djelo je drugacije od ovoga po tome i tome). Meni je okej i da nema komparacije, malo mi je to zastarjela metoda.




Edited by - Mrkva on 19/10/2017 19:35:29
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 19/10/2017 : 20:29:43  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Turkle samo proletjela, nije mi se ucinilo nista posebnim s obzirom na to da u skoli otprilike imam uvid u konstantno mobiteliranje i zasad ga ne smatram problematicnim jer djeca i dalje zude za razgovorom i fizickim kontaktom kao dominantnim sredstvom komunikacije, mada priznajem da situacija nije ista u svim zemljama. Malo populisticko stivo, al dobro futrovano.

Procitala cetvrtog Knausgaarda, pripovjedacki najslabiji, intimno najjaci jer govori o mojoj profesiji iz perspektive osamnaestogodisnjaka, sto ja i nitko od mojih zemljaka nikad nije bio u prilici dozivjeti (predavanje s 18). Tu se otvaraju novi horizonti u smislu razlike profesora i ucenika.
A i druge stvari, npr. potraga za gubitkom djevicanstva, svakako igra zanimljivu ulogu.

Procitala Lisicu Dubravke Ugresic. Akademski zanimljivo stivo jer govori o tome kako nastaju price. Intimno slabo. Ima autobigrafskih elemenata, ali ispunjenih klasicnim Ugresickinim gnjevom zbog witch hunta koji joj se dogodio. Sorry, zeno, i ja patim zbog tebe, ali ako ti neki urednik nije imao muda reci, ja cu ti reci: knjizevnost je eros, a ne tanatos. I nikad nece ni biti tanatos, cak ni kod Sartrea ni Camusa. Skuliraj se, obrisi balavi nos i izvoli biti genijalna kakva i jesi, a ne cmizdravica kojoj svaka tijec odise lamanjem salica, slomljenom slimey personom i osobom koja je sama. Osim te slimey persone, knjiga je genijalna.
Zasto je u zapadnjackoj kulturi muski lisac, Reinhard (i ine verzije), a u istocanjackoj zenka s devet repova? Zasto lisica trosi svoj nevjerojatan talent za prijevaru na sitne nagrade poput batka ili komada sira? Sve to Ugresicka genijalno razlaze i povezuje u cjelinu bas kao i svi moji najdrazi pisci (khm, pero u saci).

Procitala i Notni zapis ljubavi Daphne Kalotay, Slatke tajne zivota na selu Louise Miller, Ritam srca Gayle Forman (bili na snizenju u Konzumu), sve ljubici, od kojih je jedino Gayle Forman izvanredna za zanr.

Procitala Mimezu Ericha Auerbacha, od prve do zadnje sjajan opis knjizevnosti, mada za moj ukus nedovoljno strukturiran i previse komparativan (ovo djelo je drugacije od ovoga po tome i tome). Meni je okej i da nema komparacije, malo mi je to zastarjela metoda.







vauuuu.pa kad spavaš

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/10/2017 : 20:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Mrkva

Turkle samo proletjela, nije mi se ucinilo nista posebnim s obzirom na to da u skoli otprilike imam uvid u konstantno mobiteliranje i zasad ga ne smatram problematicnim jer djeca i dalje zude za razgovorom i fizickim kontaktom kao dominantnim sredstvom komunikacije, mada priznajem da situacija nije ista u svim zemljama. Malo populisticko stivo, al dobro futrovano.

Procitala cetvrtog Knausgaarda, pripovjedacki najslabiji, intimno najjaci jer govori o mojoj profesiji iz perspektive osamnaestogodisnjaka, sto ja i nitko od mojih zemljaka nikad nije bio u prilici dozivjeti (predavanje s 18). Tu se otvaraju novi horizonti u smislu razlike profesora i ucenika.
A i druge stvari, npr. potraga za gubitkom djevicanstva, svakako igra zanimljivu ulogu.

Procitala Lisicu Dubravke Ugresic. Akademski zanimljivo stivo jer govori o tome kako nastaju price. Intimno slabo. Ima autobigrafskih elemenata, ali ispunjenih klasicnim Ugresickinim gnjevom zbog witch hunta koji joj se dogodio. Sorry, zeno, i ja patim zbog tebe, ali ako ti neki urednik nije imao muda reci, ja cu ti reci: knjizevnost je eros, a ne tanatos. I nikad nece ni biti tanatos, cak ni kod Sartrea ni Camusa. Skuliraj se, obrisi balavi nos i izvoli biti genijalna kakva i jesi, a ne cmizdravica kojoj svaka tijec odise lamanjem salica, slomljenom slimey personom i osobom koja je sama. Osim te slimey persone, knjiga je genijalna.
Zasto je u zapadnjackoj kulturi muski lisac, Reinhard (i ine verzije), a u istocanjackoj zenka s devet repova? Zasto lisica trosi svoj nevjerojatan talent za prijevaru na sitne nagrade poput batka ili komada sira? Sve to Ugresicka genijalno razlaze i povezuje u cjelinu bas kao i svi moji najdrazi pisci (khm, pero u saci).

Procitala i Notni zapis ljubavi Daphne Kalotay, Slatke tajne zivota na selu Louise Miller, Ritam srca Gayle Forman (bili na snizenju u Konzumu), sve ljubici, od kojih je jedino Gayle Forman izvanredna za zanr.

Procitala Mimezu Ericha Auerbacha, od prve do zadnje sjajan opis knjizevnosti, mada za moj ukus nedovoljno strukturiran i previse komparativan (ovo djelo je drugacije od ovoga po tome i tome). Meni je okej i da nema komparacije, malo mi je to zastarjela metoda.







vauuuu.pa kad spavaš



Prijatelju, nisam postala dva tjedna, nakupilo se. A zapamti da mi posao ima slabije radno vrijeme od prosjeka :)
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 20/10/2017 : 20:44:25  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
frojlen mrkvica ljubomoran sam....na tvoje slobodno vrijeme

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 20/10/2017 : 21:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Tako znaci izgledaju one pripreme ucitelja na nastavu. ;P



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 23/10/2017 : 22:29:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Fandango, strasno me zanima koja to struka dopusta ovoliko citanja.
Inace, na tvoju sam preporuku uzela citati Erdoganovu biografiju i nisam se pokajala. Preporuke svima.



Uvijek me zivciralo sto kriticari nemaju iste kriterije prema nasim piscima kakve imaju prema stranima. Ma, sto da se lazemo, zivciralo me to jos kad sam na faksu ucila o pocecima hrvatske pismenosti (ajd nastranu Vinodolski zakon, ali pojedini slavonski barokni "pisci", omajgad, pa to je smijurija).
Ostalo je tako i dan-danas: kad netko nas nesto "isprdeka", svima je on ili ona nova Munro, novi Knausgaard, novo stagod. A realno je rijec u najboljem slucaju o nekom prosjeku, cak ispodprosjeku kad je rijec o kratkoj prici.
Ali evo, i tomu je dosao kraj. Moze vam se sviđati ili ne sviđati njegovo pisanje, ali Hrvatska napokon ima pisca. Ima covjeka koji pisati zna i voli, koji teme mnogo istrazuje, koji ne klone pred 400 stranica i ne krene bulazniti.
Ja ne zelim sada ulaziti u tancine radnje: rijec je o amalgamu krimica, ljubica, obiteljske drame, nema cega nije udrobljeno - poanta je da je dobro napisano, neovisno o individualnom ukusu. Kad kazem "dobro", mislim: educirano, u duhu vremema, dosjetljivo, narativno promisljeno.




Novak je za ovu knjigu dobio i nagradu Gjalski. Dodjela je u subotu u Zaboku.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 23/10/2017 : 23:26:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Prije desetak dana umrla je Julian May. Kod nas neprevođena i relativno nepoznata, vani je bila poznata po povezanim ciklusima Saga of Pliocene Exile i Galactic Milleau. Za Many-colored Land, prvu knjigu Pliocene sage dobila je Locusa. Bila je i prva žena koja je predsjedavala Worldconom (negdje u pedesetim godinama prošlog stoljeća).
Njene knjige su bile među prvima koje sam kupio u tada novootvorenom Algoritmu i ostale su mi u dobrom sječanju. Preporuka svima koji vole Planetary romance i Science fantasy.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 26/10/2017 : 13:16:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačene:



Krimič, tehnološki triler, kratke priče, fantasy i sci-fi.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 26/10/2017 : 13:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Brdo sci-fi priča izpod pera poznatih sci-fi autora.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 26/10/2017 13:19:30
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 26/10/2017 : 13:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Fantasy koji posječa na dark verziju Divjeg zapada. Na jednoj strani ringa the Nameless, na drugi još močniji the Deep Kings. Kraj zbivanja: Misery (i područja oko nje), u kojoj se geologija stalno mijenja, pa se moraju oni nesretnici koji kroče u nju posluživati astronavigacije.

The Nameless brane svoje područje vrlo jakim oružjem, no kad se pojave glasine da to oružje ne radi, a Deep Kingsi sa svojim hordama počnu uletevati u Misery, na slugi jednom od the Namelessa je, da dođe stvari do dna.

Večina knjige samo je priprema za eksplozivni kraj; knjiga dobro pokazuje, kako su obje grupe tih jakih biča spremne za pobjedu učiniti sve, pa i žrtvovati sve "pješake", a na kraju se morate pitati: kad ste čitali kakav dobar fantasy, a da u njemu nije bilo vilenjaka, vještica, zmajeva i hobita?

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 30/10/2017 : 09:40:02  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Middle Earth in the Fourth Age - a sequel to the Lord of the Rings entitled 'The Farbanks Folios':
http://mileswmathis.com/farbindex.html

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 30/10/2017 09:40:59
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 01/11/2017 : 18:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://arstechnica.com/gaming/2017/11/new-science-fiction-and-fantasy-books-to-help-you-escape-this-holiday-season/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/11/2017 : 18:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Odustao od The Dark Forest Liu Cixina. Zapravo ju nisam uzeo u ruke već tri tjedna, što je, čini mi se, sasvim dovoljan razlog da ju otpišem. Stil baš i nije vrijedan spomena, a ni tema mi očito sad ne odgovara.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7617 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 13/11/2017 : 12:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message  Reply with Quote
Ispričavam se što ovako upadam, ali žena mi traži nekakvu knjigu od Balaševića, Kalendar mog detinjstva. Kaže da nigdje po netu ne može naći da kupi, pa sam mislio zamoliti nekoga od vas ako ima neki način da se dođe to knjige... Pogotovo ako je netko iz Srbije, pa zna da se može negdje uživo kupiti.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 13/11/2017 : 16:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Bilo na sajmu. Sad nema. Navodno ce biti u online prodaji.

sangue navajo
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 13/11/2017 : 17:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Srednji spol Jeffreyja Eugenidesa.
Prvo sam sam uzela citati poslije Interlibera nakon jednog stripa.
Kakva. Knjiga. Oh, kakva knjiga. Rebra mi gore, srce mi dahce...oh, kakva samo knjiga...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 14/11/2017 : 10:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote



http://mvinfo.hr/clanak/sanja-vuckovic-crveno-laz-crno-istina

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7617 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 14/11/2017 : 11:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Combatrock

Bilo na sajmu. Sad nema. Navodno ce biti u online prodaji.

Hvala puno.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/11/2017 : 12:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

Invertirani svijet - Christopher Priest



Mislim da nikada nisam pročitao roman koji me je tako matematički razvalio da me je naprosto bolio mozak od silnog poimanja svega što je autor naveo i opisao. Nisam ranije čitao Priestov roman - iako sam čuo da je odličan - pa samim time i kasnim za reakcijom dobrih 40 godina jer je napisan davne 75. godine.
Što reći o svijetu koji je opisan rotacijom funkcije y=1/x ? Nešto nevjerojatno. Neki dan sam barem dva sata crtao hiperboloid i ucrtavao mjesta na kojima bi trebao biti optimum, a na kojima bi trebala biti distorzične pojave poludjele gravitacije i divlja centrifugalna sila. Po mom skromnom mišljenju, ovo je jedan od najluđih opisa nekog svijeta unutar SF literature i nevjerojatno je koliko je izučavanja dovelo do same postavke ovoga svijeta.
Priča prati Grad u svom vječnom lovu na nedostižni optimum gdje je polje gravitacije relativno normalno pa svi žitelji Grada mogu normalno funkcionirati. Grad je zatvorena tvrđava koja nema doticaja s vanjskim svijetom gdje samo pripadnici tajnih službi koje veže zakletva u vlastiti život mogu ići van grada. Zbog nedostatka vlastitih sredstava ljudi iz Grada moraju tražiti radnu snagu u kolnim selima, boriti se s pokretom otpora i podivljalim domicilnim stanovništvom koje želi uništiti grad.
Neću više govoriti o radnji. Iako je Priest zadnju trećinu knjige napisao kako bi sve razjasnio, ali težište romana bacio na ljudsku psihu i percepciju, ovo je uvrnuto remek djelo ma što bilo tko mislio o tome. Čak i sam završetak knjige je upravo filozofičan i pun sjete, te lijepo govori o tome kako trebamo braniti i boriti se za ono u što vjerujemo. Preporuka svima koji vole matematiku i fiziku.





Christopher Priest:Invertirani svijet

Prvo što mi pada na pamet kod ove knjige je apsolutna genijalnost ovog zamišljenog svijeta ali uz tu genijalnost trebamo dodati i dosta kvalitetno objašnjenje svijeta koje uvelike pomaže i nama matematičkim laicima da lakše shvatimo koliko je čudan. Ok, pomagao sam se Wikipedijom ali i sam pisac odlično razlaže cijeli koncept. Sama ideja je stvarno prvorazredna i šteta što već nismo vidjeli filmsku ekranizaciju. Možda u budućnosti... Priča je odlična makar se po meni vidi razlika u pisanju prije i sad, a pri tome prvenstveno mislim na izostanak dijaloga. Sve je to nekako prepričano, sve što se dešava, čak i kada je iz prvog lica, je prepričano i nemamo "živost" radnje koja je danas normalna. Zapravo tako je i kod Clarkea ako se ne valjam. Valjda se prije tako pisalo. Ipak, knjiga je stvarno genijalna. Ne znam da li ima nekakav nastavak ili prequel ali ako nema trebalo bi ga napisati:)) Ono što je moglo bolje je karakterizacija likova. Malo su preplošni. Imamo uvid u njihovu psihu i probleme ali ipak opis takvog svijeta sa takvim ustrojstvom je trebao pratiti i kvalitetniji opis unutrašnjeg svijeta junaka. Twist na kraju je odličan makar je trebao biti malo dramatičnije napisan. Sve u svemu preporuka za čitanje.
Ocjena:8/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 14/11/2017 : 15:34:43  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ne rszumijem se u matematiku
ali dobra knjiga

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 14/11/2017 : 19:02:29  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Ako ni za koga drugoga, onda za panzera!

https://www.tor.com/2017/11/06/tor-com-reviewers-choice-the-best-books-of-2017

Edited by - fandango on 14/11/2017 19:03:52
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 15/11/2017 : 09:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 15/11/2017 : 10:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Divna, divna knjiga.

Meni za nekoliko kopalja bolja od prve iz serijala.

Krajnje dosadna po današnjim fantasy standardima (stalno nešto melju i zdvajaju, a sve skupa ima tri lika i par kilometara kvadratnih prostora na kojem se radnja odvija....nema ni jebačine ni incesta, bezveze), al' daleko moćnija od bilo čega što Erikson, Abercombie, Martin, Rothfuss ili Sanderson mogu napisati.

Ne da se pretočit u TV-seriju ili film (eventualno da je Bergman živ) što je uvijek pozitivno.

Jednostavnija (i manje agitpropovska) od "The Dispossessed" ili "The Left Hand of Darkness - valjda zato što je inicijalno pisana za djecu - al jednako bitna danas ko i prije pedeset godina.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.14 seconds. Snitz Forums 2000