forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 205

Shaner
Senior Member

Croatia
1484 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/11/2017 :  16:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote

Europom u 30 knjiga

Postaja dvadeset i prva: Makedonija

Skrivena kamera – Lidija Dimkovska (prevela Borjana Prošev-Oliver)

Skrivena kamera prvi je roman makedonske spisateljice Lidije Dimkovske, primarno pjesnikinje, a za njega je dobila i Nagradu Društva pisaca Makedonije.

Glavno obilježje romana je njegov neobični pripovjedač – naslovna kamera skrivena u palcu desne noge Lile, glavnog lika i svojevrsnog autoričina alter-ega. Što sam dalje odmicao s čitanjem, to mi je takva odluka bila čudnija. Naime, dok kamera sugerira svojevrsnu objektivnost, cijeli roman odaje dojam gotovo pa autobiografije. I to ne samo zbog onog o čemu Dimkovska piše (Lila je također makedonska pjesnikinja), već i zbog toga kako piše - u njenom tekstu osjeti se iskrenost. Uporaba objektivnog pripovjedača u takvoj situaciji čini mi se besmislenom i jedino što mi pada na pamet je da je kroz ovaj roman autorica zapravo pokušala ispisati objektivan portret same sebe, što je zanimljivo no i nemoguće.

Uz spomenutog, pomalo naivno postavljenog pripovjedača, nije mi odgovarao ni stil kojim Lila piše svoj A.-fikcijski dnevnik (još jedan element izvrtanja/izjednačavanja fikcije i stvarnosti), a u kojem se očituje autoričina sklonost poeziji. Ima tu zanimljivih „slika“, no nekako su nezgrapno uklopljene u formu romana.

Ispočetka mi je djelo bilo toliko nezanimljivo da sam se gotovo pa morao prisiljavati da nastavim, no što je više Dimkovska razotkrivala svog glavnog lika, a time i sebe, to su stvari postajale zanimljivije. Malo je doduše pretjerala sa stereotipnim prikazom pisca/umjetnika kao izmučenog i posebno osjetljivog pojedinca i bilo bi zanimljivo čuti doživljava li stvarno sebe tako.

Dimkovskin, izvedbeno slab, prvijenac ne nudi puno više od djelomičnog uvida u svoju autoricu, no upravo na temelju njega čini mi se da ona ipak može bolje.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Moderator

Croatia
15457 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2017 :  17:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Shaneru koje su ti najbolje knjige iz ove serije?
Recimo prvih pet?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 205  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.52 seconds. Snitz Forums 2000