forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 205

Shaner
Senior Member

Croatia
1490 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/11/2017 :  16:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote

Europom u 30 knjiga

Postaja dvadeset i prva: Makedonija

Skrivena kamera – Lidija Dimkovska (prevela Borjana Prošev-Oliver)

Skrivena kamera prvi je roman makedonske spisateljice Lidije Dimkovske, primarno pjesnikinje, a za njega je dobila i Nagradu Društva pisaca Makedonije.

Glavno obilježje romana je njegov neobični pripovjedač – naslovna kamera skrivena u palcu desne noge Lile, glavnog lika i svojevrsnog autoričina alter-ega. Što sam dalje odmicao s čitanjem, to mi je takva odluka bila čudnija. Naime, dok kamera sugerira svojevrsnu objektivnost, cijeli roman odaje dojam gotovo pa autobiografije. I to ne samo zbog onog o čemu Dimkovska piše (Lila je također makedonska pjesnikinja), već i zbog toga kako piše - u njenom tekstu osjeti se iskrenost. Uporaba objektivnog pripovjedača u takvoj situaciji čini mi se besmislenom i jedino što mi pada na pamet je da je kroz ovaj roman autorica zapravo pokušala ispisati objektivan portret same sebe, što je zanimljivo no i nemoguće.

Uz spomenutog, pomalo naivno postavljenog pripovjedača, nije mi odgovarao ni stil kojim Lila piše svoj A.-fikcijski dnevnik (još jedan element izvrtanja/izjednačavanja fikcije i stvarnosti), a u kojem se očituje autoričina sklonost poeziji. Ima tu zanimljivih „slika“, no nekako su nezgrapno uklopljene u formu romana.

Ispočetka mi je djelo bilo toliko nezanimljivo da sam se gotovo pa morao prisiljavati da nastavim, no što je više Dimkovska razotkrivala svog glavnog lika, a time i sebe, to su stvari postajale zanimljivije. Malo je doduše pretjerala sa stereotipnim prikazom pisca/umjetnika kao izmučenog i posebno osjetljivog pojedinca i bilo bi zanimljivo čuti doživljava li stvarno sebe tako.

Dimkovskin, izvedbeno slab, prvijenac ne nudi puno više od djelomičnog uvida u svoju autoricu, no upravo na temelju njega čini mi se da ona ipak može bolje.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Moderator

Croatia
15478 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2017 :  17:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Shaneru koje su ti najbolje knjige iz ove serije?
Recimo prvih pet?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Senior Member

Croatia
1490 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/11/2017 :  00:09:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Shaneru koje su ti najbolje knjige iz ove serije?
Recimo prvih pet?

Mr. Gwyn - Alessandro Baricco
Damoklova mračna komora - Willem Frederik Hermans
Svjetlarnik - Jose Saramago
Sobe uz more, sobe u gradu - Frode Grytten
Hladnom zemljom - Jachym Topol

Ima jos naslova koje vrijedi procitati, a i ostalo mi je jos devet ovogodisnjih izdanja, tako da lista nije konacna.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Moderator

Croatia
15478 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/11/2017 :  00:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Thnx na odgovoru!
Ajde možda za nekih 25 godina i stignem pročitati koju od njih :D

COUNT ZERO INTERRUPT

Go to Top of Page

vice
Advanced Member

Croatia
3946 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 21/11/2017 :  17:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Kupija prvu knjigu biblioteke Aurora od Hangara 7 - Conan - Kraljica Crne Obale, javim dojmove.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

mladjo
Moderator

Croatia
15478 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/11/2017 :  17:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
HORROR - Priče za laku noć (ZN, 2008)

http://wp.zg-naklada.hr/proizvod/horor-price-za-laku-noc/

Zanimljivo je kako loše stojim sa horrorom kada su u pitanju knjige. Pogledao sam mali milion filmova ali knjige nikako da dođu na red. Pročitao sam ih možda dvadesetak dosad ali mislim da budem u budućnosti malo više pazio na ovaj žanr.
Ovdje imamo zbirku horror priča iz razdoblja od 19. st. na ovamo i iako me inače kod SF antologija smeta kada objavljuju priče stare 50-ak i više godina (hoćemo nešto novo čovječe) ovdje me to, iako sam očekivao suprotno, nije zasmetalo jednostavno zbog toga što očito ima jako dobrih horror priča starih stotinjak i više godina odnosno ima ih više nego jako dobrih SF priča starih stotinjak i više godina. Imamo ovdje Balzaca(!), Biercea, Wellsa, Lovecrafta, Poea (volim Poea ali zar je potrebno i ovdje staviti Crnoga mačka? Pa to smo valjda svi pročitali), Doylea i još nekoliko old school pisaca a ima i novih poput Barkera, Bradburija, Simmonsa idr., makar kad kažem "novi" mislim, naravno u odnosu na ove prijašnje :D
Sve u svemu dobra zbirka iako se ipak malo previše oslanja na stariju gardu.Zašto je tako i kod SF zbirki i ovdje? Moje mišljenje je - novac. Drastično je jeftinije kupiti prava za Balzaca nego za nekog modernog pisca a pitanje je koliko će ljudi uopće kupiti ovu knjigu pa se onda troškovi tako režu. To je samo moje mišljenje i ne mora biti točno ali mislim da je ipak u tome stvar.
Uglavnom ako niste - pročitajte ovu horror zbirku, nije loša.

COUNT ZERO INTERRUPT

Go to Top of Page
Page: of 205  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000