forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 26

zovko
New Member

198 Posts

Member since 21/08/2012

Posted - 29/12/2016 :  10:54:26  Show Profile Show Extended Profile  Send zovko a Private Message  Reply with Quote
U redu je dok su negativci, ovde to nije slučaj
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Senior Member

Croatia
2308 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 29/12/2016 :  11:05:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zovko

U redu je dok su negativci, ovde to nije slučaj

Ma nisu nužno ni pozitivci
Ovo je samo polusatirično/poluozbiljna reakcija na ono što Stinky smatra da je defetizam u suvremenom hrvatskom stripu, koji uglavnom ismijava te tradicionalne vrijednosti.
Uostalom, osim sinopsisa imaš i kritiku na sinopsis.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/12/2016 :  11:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ULTIMATIVNI HRVATSKI STRIP

Potom...

- Jesi nabavio Prljavog Hrvoja? –
- Da. Čitam. –
- Sviđa mi se ono kad Škorpion upuca onu babetinu, a sljedeći kadar vožnja kroz grad: kurve, pederi, hipsteri, narkomani, esdepeovci – Scorpio Rising. –
- O čemu ti to? –
- Pa, tako sam ja shvatio. –
- Ma daj. Kakvo vražje shvaćanje. Ja hoću da me zabavi i to je to. Amen. –
- Pa jel te zabavlja? –
- Dobar je Hrvoje, kul tip, ispaljuje neke legendarne. –
- Hehe, da. –

...

«PRILOG INDISKUTABILNOJ DIJAGNOSTICI NIHILIZMA U HRVATSKOM STRIPU (filozofski pokušaj)
Dijagnostika stanja. (sa marginama)
Duhovno životinjsko carstvo ---> objasniti
Pamfletika ---> prosvijećeni pamfletizam – što je to prosvijećeni pamfletizam?
Povući liniju Novi kvadrat – Macan – Q – Markos – Fibra – Jurica – MojStrip - svesti ih pod tip ---> sve je to isti slučaj propadanja
Svagdanji Marco kao underground luk ---> zvjezdani eksponent underground lukova – Davor Radoja Torghal
Pitanje: treba li, smije li underground luk «komentirati zbilju»? «Da zivim u Finskoj, Svedskoj ili nekoj drugoj razvijenijoj zemlji vjerovatno ta socijalna komponenta ne bi bila toliko jako izrazena ali s obzirom da zivim tu gdje zivim nekako mi je normalno da je jako izrazena. Moji stripovi obradjuju teme iz stvarnog zivota i ne mogu ja crtat kako je sve lijepo i krasno i kako nam je svima super kad to nema veze sa stvarnim zivotom.» ===> underground luk kao bezlično Se ---> «Svakidašnji tubitak crpi predontološko izlaganje svojeg bitka najprije iz vrste bitka Se.» (jurica, radoja, dupli, dješka itd.)

Pokazati koliko su jeftini i promašeni «lirski subjekti» kao crne željke, underground lukovi, mirakuli, stranci kurci palci na primjeru radoje:

«Zašto si mi jeba ženu, velečasni?» je sukus Radojinog kritizerstva koje se iscrpljuje u naklapanju. Pitanje: je li potreban autorski strip koji, prema Radojinim riječima, komentira «stvarni život», u okvirima piljarice. Nije nam lijepo ni krasno, sve su pokrali, zašto si mi jeba ženu, velečasni, progovoranje je o (stvarnom) životu jednako kao razgovor kronera u krčmi. Čemu mirakuli ako je to, u osnovi, ono što se priča u svaštari. «Tko – nije ni ovaj niti je onaj, nije netko sam i nisu neki, niti je to zbroj sviju. «Tko» jest neutrum, Se.»

Pitanje: treba li, smije li underground luk «komentirati zbilju»?
Odgovor: smije i treba. Ali ne iz razloga koje misli Jurica, Ken2, Markos i Macan. Underground luk aka svagdanji Marco je «ona vrsta bitka u kojoj se tubitak zadržava najprije i najčešće». Mi ga moramo po toj liniji forsirati ne bismo li ga istjerali na čistac i parirali sa «egzistencijama». O tom potom.

Pitanje empatije koju underground luk gaji prema svim ljudima ma kakvi bili, skroz naskroz se iscrpljuje u shemi establišment-manjinska skupina. Može se čitati ama baš svaku fibru na svijetu, svakog radoju – neće se izaći iz ove sheme. «U toj neupadljivosti i neustanovljivosti razvija Se svoju pravu diktaturu.» Otuda: underground luk je najtipičniji, najprosječniji čovjek («Se» ---> svagdanji marco ).
Otuda 2: raditi Prljavog Hrvoja jest odmetanje u šumu. Nietzscheova opaska: «Tko još danas ima snage nekoga izbičevati?»

«Ova prosječnost (radoja, fibra…) u skiciranju onoga na što se može i smije odvažiti stražari nad svakom iznimkom koja strši.» (stinky ---> Nur Narr! Nur Dichter! … svagdanji higijeničar u underground luku se tobože zgraža: … «nevjerojatna rečenica» … (rasterećenje svakidašnjeg, prosječnog, uglačanog na ono poznato fibraša ---> zato «tvrdokorna vladavina» Se---> javnost građanoida ---> SUPERMAŠINA!!)

«Sve izboreno postaje svima na dohvat.» (porazna misao po stinkyja)

«Briga prosječnosti razotkriva i opet jednu bitnu tendenciju tubitka, koju nazivamo niveliranje svih mogućnosti bitka.» (prosječnost ---> niveliranje svih mogućnosti u: estetski = stranci crne željke mirakuli, etički = «empatija» prema «drugačijima», filozofija = utilitarizam – J.S.Mill ---> «tolerancija» ---> «slobode»)

Nema odluke ---> predonotološko razumijevanje zakazuje na slučaju Zagor VS Fibra---> u pseudodruštvu millovih individualaca nema filozofije sjekire («Se je posvuda prisutno, ali tako, da se također uvijek već odšuljalo odande gdje tubitak gura na odluku.») ( … )

Prosječnost, niveliranje, javnost, rasterećenje ---> markosov «ideal» (»svagdanje borbe, mali porazi i male pobjede)

Peta antinomija: sve dosad rečeno unižava fibre, juradoje, ali: «taj način («Se») ne znači neko minimiziranje FAKTIČNOSTI TUBITKA – naprotiv, u toj vrsti bitka tubitak jest ens realissimum» (baš je underground luk najveći mejnstrim!!)

(«… u pogledu tih fenomena zatajuje tradicionalna logika…»)

prelazak na duhovno životinjsko carstvo
nihilizam ---> pamfletika (svi su uključeni, uključivši stinkija)
ultimativni hrvatski strip treba «utjeloviti» sve ove svijesti koje se «bore u areni» ---> strip scena ili dalje, kulturna javnost ---> Supermašina

egzistencija (!)

«pokazivanje pozitivnog fenomena (underluk Se + domoljubni kič Hrvoje) omogućuje uvid u korijene promašivanja… ontološke interpretacije tog ustrojstva bitka» (ne to, nego: tzv. «pravi bitak» ---> što je to pravi bitak? ---> truebelieverstvo ---> kobni obrat: skok na početak ---> Kierkegaard: «strah i drhtanje» ---> vitez vjere (paradoks, apsurd = antimarkos)

«Sam on u svojoj vrsti svakidašnjeg bitka jest to što se najprije promašuje i zakriva.» (GGG ---> «za jednog izdavača, believera i u krajnjem redu poduzetnika, nekoliko puta više su vrijedniji "sljedbenici", koji kupe strip za normalnu cjenu» ---> GGG kao egzemplar «prosvijećenog», sekulariziranog intelektualca apsorbiran u Supermašini ---> rješenje: poboljšani pukovnik Kurtz?? Može li se uraditi 2poboljšanje»? Nietzsche se slomio ---> poraz) zabilješka: ne potonuti u defetizam zbog privremenih teškoća

«… tada će bitak PRAVE LIČNOSTI biti još teže pojmiti negoli postojnost»
«PRAVI SAMOBITAK ne počiva na nekom izvanrednom stanju subjekta odvojenom od Se, nego je jedna egzistencijska modifikacija Se kao jednog egzistencijala» (ovo pravilno shvatiti: ZATO je tako teško čitati Zagora kada postaneš (sada već znamo: kada propadneš kao) GGG… ken2, jurica, markos… Legija. Zagor nije «odvojen od Se», nego u Se i kroz Se «egzistencijska modifikacija» Se tj. svagdanjeg marca tj. underground luka)

vratiti se na osovinu koju ne razumiju: opstanak – egzistencija (Stjepan Zimmermann na 800 str. ---> odvažno stropoštanje na slučaju Jaspers)

Završna Heideggerova izuzetno zajebana misao:

«Istost zapravo egzistirajuće ličnosti tada je, međutim, provalijom razdvojena od identiteta Ja koje sebe održava trajućim u raznovrsnosti doživljaja.»

Pitanje: zašto mcn i/ili markos kao gurui scene ne mogu preskočiti ovu provaliju? Identiteti Ja koji se održavaju trajućim u raznovrsnosti doživljaja (na koricama otisnuto «Crveni alarm ima nevjerojatnu snagu proživljenoga» jest ostajanje u krugu opstanka) nisu zapravo egzistirajuće ličnosti (emfatički: «gzistencije»)… ali su uspješni u – Supermašini! Pitanje: o čemu ovisi «skok»? Heidegger, Jaspers, Marcel, Kierkegaard, a niti naš Zimmermann nisu odgovorili. Potom: znači li «skok» propadanje u Supermašini? Model: stinky kao seoski učitelj <=> mcn guru strip scene – markos_je_uspio

Graf 1:
»

«Hm. Teško, teško. Ma… zadovoljan sam.» Stisne «pošalji».

...

- Miljac ga je baš nahvalio –
- Aha –
- Pročitao sam i ja Brodecka neki dan ali ni sam nisam siguran kakvi su mi dojmovi –
- Možda treba malo vremena da ti se slegne, ili još koje čitanje? –
- Takvu atmosferu kakvu je Larcenet stvorio u Brodecku već dugo nisam nigdje vidio –
- Na što točno misliš? –
- Christophe Chabouté, Didier Comès i Manu Larcenet su majstori pričanja, ali su u pojedinim fazama rada toliko crni da ih je teško čitati –
- Aha –
- Makar, Anderer… -
- Da, malo isforsirano –
- Ipak, dobar strip, hrabar, priča, crtež, sve…
- E da, moram spomenuti i kutiju –
- Kutija je jako knap –
- Lagano se skida, samo se lagano gurne s dva palca odozdo –
- Nejde, kad ti velim –
- Mora ići, samo treba paziti –
- Ja sve svoje stripove pazim –
- I ja –
- Jako, jako lijepo urađeno –
- Ovaj markos je bolesno savršen. Perfekcionist –
- Za nijansu više –
- Hehe -

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 29/12/2016 :  12:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
i dalje čvrsto, možda i čvršće od prošle epizode!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/12/2016 :  12:20:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
a jel imaš crtača za ovo
ali mora biti jak, ništa geg, karikatura, netko tko dolazi i želi se proslaviti

Edited by - stinky on 29/12/2016 12:30:56
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 29/12/2016 :  14:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

a jel imaš crtača za ovo
ali mora biti jak, ništa geg, karikatura, netko tko dolazi i želi se proslaviti

e tu nek se prepoznaju pravi patrioti!

obično jaki crtači mogu svoj rad pristojno prodati, a realistični i detaljni crtež zahtijeva prilično vremena, ali PRAVI PATRIOT zaboravit će na novac i odraditi to zato što je u interesu pravde i domovine!

sretno da nađeš jednog takvog
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/12/2016 :  14:34:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
samo malo: pa jel bi ti čitao jedan ovakav strip, da ne kažem ultimativni hrvatski strip?
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 30/12/2016 :  12:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:

samo malo: pa jel bi ti čitao jedan ovakav strip, da ne kažem ultimativni hrvatski strip?

pročitao bih po razumnoj cijeni. makar prvu epizodu (ako bi bio serijal).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 31/12/2016 :  13:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote

«Dobar ti je ovaj dio. Filozofija, manje-više :)
Znači, s Novim Kvadratom počinje propadanje? Znači da je skoro sve od hrvatskog stripa propast?? Možda si trebao navesti i neki suprotan primjer, neki dobar hrvatski strip (kao recimo Čaplja).
Ova daljnja analiza je dobra. Ti nisi čitao Radojine stripove, ali ja ti mogu reći da se kod njega stalno pojavljuju isti motivi. E sad, kod njega osim crnila, postoji i ta neka težnja da tu ubaci i nekakav mirakul, kao kad se onaj Zvone ubije pa padaju latice ruža. Možda si mogao i o tome nešto ubaciti, kao prikaz, valjda, krivo shvaćene vjere :)
(doista, je li naš Torghal ustvari vjernik, samo je preslab da bi to priznao, pa se upušta u crnilo)

ps – urnebesni su ti termini i veze:) Se – underground luk haha. A tako pogođeno.»

«Ma to s Novim Kvadratom je komedija. Nije Zagor nostalgija, nego – upravo to novokvadratsko prežvakivanje. Ima par ljudi koji su vidjeli Štulića uživo, pa se sada pojavljuju kao «junaci džonijevih pjesama»… pričaju kako su zataknuli Praxis u hlače i osvojili – Europu. Pa i dan danas imaš takve dibiduse (pa i na scomu); oni su protiv sistema… a onda ih Supermašina pozove i oni postaju: «sretno dijete». Od otpora sistemu do sretnog infanta, uz tvrdu fibru zataknutu u hlače (onu od 2 kile).
Znači, Novi Kvadrat, ništa, nula, teški luk. Par tipova koji nešto preispituju (medij valjda) i kenjaju protiv komercijale… a onda uzmu fibru i navlače ju u kutiju. Slipcase, ili kak se već zove taj vrag.

Lovci na čaplje, da. To je još najbolje što postoji. Par Maurovića, ako su čitljivi i, sada dolazimo do paradoksa, Devlić u Hermanu Gottesbergu. Devlić je pripadao tim zbunjolama oko NK, ali je devedesetih uradio proboj, skok. Odgovorio je na poziv (Hrvatska Stvar te zove) i malo pomalo počeo sintetizirati problematiku koju otvara UHS. Šteta za Devlića. Do danas bi imali par jakih stvari. Dobro, on još nije gledao stvari u potpunoj jasnoći, nego u ogledalu (Kor, 13,12), ali je krenuo na put. Budemo o tome. (razmišljam da analiziram Devlića oko osovine Krakov-hrvatska stvar-hrv. povijest u Machu Picchu, pa otuda na Gottesberga)

Ma Radoja je nemač pojma. Mislim da sam to sasvim jasno pokazao u «filozofskom dijelu». Ili nisam!? Hm.

Underground luče,
čujemo se :))»

- Kakva je to gužva? –
- Zatvorili su trg. Sve je puno murije –
- Da? Baš ne pratim vijesti u zadnje vrijeme –
- Alo, čovječe, pa di ti živiš! –
- Postavili su bombu na Cvjetnom –
- Cvjetnom trgu?!! –
- Ma, gospodine, minirali su pravoslavnu crkvu. Pola grada je raznešeno, da ne velim. –
- ????! –
- Je, tak je, kaj se čudite –
- Pa mislim, nije to način… -
- Nikakva šteta. Dobro su napravili –
- Isuse Bože, tako govoriti… -
- To su vam veliki Hrvati, gospođo –
- Tisućljetna kultura –
- Ne puštaju nikoga blizu, nemre se tam –
- …

«Prema prvim, još nepotvrđenim informacijama od strane PU zagrebačke, jutros oko pet sati dogodila se strašna eksplozija u centru Zagreba. Nepoznati počinitelji raznijeli su pročelje Saborne crkve Preobraženja Gospodnjeg, katedrale Srpske Pravoslavne Crkve. Na oštećenoj zgradi pojavio se natpis AUTOKNIRPS. Motivi ovog vandalskog čina nisu poznati, kao ni značenje natpisa. S nama su u studiju Ekspert 1, dobro veče, i Ekspert 2, dobro veče. - Gospodine doktore Ekspert 1, radi li se ovdje o terorističkom činu i jesu li motivi nacionalni, vjerski ili kakvi treći? – Ekspert 1: - Bla bla bla… – Ekspert 2: - Ne bih se složio s Vama, doktore. Bla bla bla… - Ekspert 1: Hohoho, profesore. Neće biti. Bla bla bla… - Samo malo, trenutak, čini se, javljaju iz režije, izgleda da dobijamo neke informacije, radi se o proglasu koji se pojavio na mrežama, je li u pitanju neka organizacija, ne znamo, potpisuju se kao AUTOKNIRPS. Poslušajmo: «Mi … »

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Senior Member

Croatia
2308 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/12/2017 :  20:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Antologijska stvar svih antologijskih stvari, iliti završni rad filozofije sjekire i Stinkyeva rada na Zagoru...koji ovdje postavljam u njegovo ime kako sam ne može.

"Kada se osvrnem i pogledam unatrag, mnogi me krugovi vežu za Zagora: generacijski, dječački, zreli. To se ne prerasta, u onom lošem smislu kako se to povremeno može čuti od nekih koji su (pre)brzo zaboravili korijene. Na taj se način ne postaje zreliji i ozbiljniji; samo se drugim putem pada u trivijalnost. Za one vazda bolje ostaje obvezatno: vezanost vjernošću. Ona ne smije biti slijepa, jer se u prošlosti ne može niti treba živjeti, ali mora imati odlučno važenje iz kojeg se tek otvaraju nove mogućnosti. Tako Zagor ostaje u kontinuitetu, iako pojedini likovi njegova života ostare. Tada ih smjenjuju novi, uvijek malo okrugliji.

Ovoga trena najokrugliji je tekst koji pišem, pozdrav jednom razdoblju koje je imalo svoje oštre bridove u filozofiji sjekire i ostalim ćoškastim stvarima. Premda je onomad i to izgledalo, a realno je i bilo okruglo naspram ostalih iskrzanih strip-fenomena hrvatske stripovske laži. Tko zna kakve će se nesavršenosti i neravnine vdijeti iz pozicije budućeg, zaobljenijeg kruga.

Sadašnji pak je proizveo sljedeću trenutačnu vječnu listu.

Prethodno valja napomenuti da je radni materijal bio: zaključno 585-ta epizoda redovne serije (Bitka za život), bez priča Pirane i Sudnji dan; maxi broj 27; specijalac broj 28; kolor Zagor broj 4, gigant broj 3; svih 14 almanaha; jedino Chicove specijalce nisam niti neću čitati, izuzevši one početne brojeve koje je napisao Nolitta i koji, uostalom, jedini vrijede.

Uz najbolje Zagore donosim i one druge i treće kategorije, koji nisu poredani po kvaliteti, već samo kronološki..."

http://www.filmokaz.com/?p=1213
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik

Argentina
408 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 25/06/2018 :  17:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:

Hrvatska, sadasnjost...

I bude sta od ovoga?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/06/2018 :  20:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Natjerao si me da ponovim UHS. Uuuu, baš je jako, fino je odstajalo.
Za sada nek ovako stoji, nek zrije skupa sa mnom, pa onda kad sazrijem dam klasični završetak, sve pravce dotjeram u jednu točku, razumljivu svakome.
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik

Argentina
408 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 26/06/2018 :  01:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
I ja sam ga ponovio pa rekoh da vidim imas li stogod nadodati (ili pojednostaviti, tj vise konkretizirati) dok si ovdje prije nego sto opet isparis kad te obuhvati bitak

Edited by - doom on 26/06/2018 01:50:26
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/01/2019 :  22:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ZAGOR PROTIV SUPERMAŠINE

"
...

Supermike je na scenu stupio poput Ringo Kida u Poštanskoj kočiji i tu su na trenutak uloge bile zamijenjene. Odmah je slijedilo strašno ubrzanje i Supermike je predstavljen kao najbolje utjelovljenje Supermašine – kao supereksponent. On može sve: najbolje svirati, najbolje plesti, najbolji je sportaš na sveučilištu, navještiji bankar na Wall Streetu, najbolji mladi glumac itd. Također se non-stop reklamira, superreklamira. Za razliku od Zagora, Supermike je čitav u Supermašini. Nije ništa drugo nego funkcija Supermašine i čitavo se njegovo postojanje svodi na permanentno dokazivanje da je naj, da je super. Zagoru je takav bitak odbojan, ali u početku još nije skroz naskroz svjestan dimenzija Supermašine. Ne sviđa mu se Supermikeov egzibicionizam, ali pušta da se show odvija. Ne uzima za ozbiljno, misleći kako se tu radi o malo jeftine zabave za publiku.

S druge strane, Supermike je u elementu. Nema ničega na svijetu što njemu ne bi išlo od ruke. On je samo tobože stranac na granici; Supermašini je poznato sve. Ma koliko bilo nešto posebno, ono je ujedno i tipično: tako i vestern ima tipične situacije. Lokalni snagator, kralj pokera, revolveraški dvoboj, sve su ove vestern-situacije supertransparentne za Supermašinu. A savršena inkarnacija Supermašine je..."

Što je to SUPERMAŠINA?

http://www.filmokaz.com/?p=1444
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/03/2019 :  14:19:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
GIL - KAUBOJ U BIJEGU OD CIVILIZACIJE

"U drugoj epizodi Gil dolazi u Phoenix i upada u nevolju sa moto-bandama i gangsterima. Bajkeri i Harley-Davidsoni su dosta atraktivna tema (sjećamo se i Mister Noove avanture sa bajkerima u New Yorku). Tučnjave sa lancima i palicama, jurnjave na motorima, ova priča je radnjom dosta dinamičnija od prve. I sam zaplet je profiliraniji: nakon moto-bandi scenu preuzimaju gangsteri. Imamo posla sa dvojicom tvrdih tipova i jako je zanimljiva ta gradacija u podzemlju: bajkeri delikventi su kao neki niži stupanj, a tek su gangsteri pravi opasni kriminalci, koji ovaj odnos doslovno izražavaju: u prepirci koja predstavlja svojevrsnu 'pobunu' bajkera, jedan od gangstera ovako objasni stvari: «U rukama pripadnika bande bljesnuli su noževi, lanci, šipke, ali dvojica gangstera nisu izgledali naročito zabrinuti. – Ostavite se toga, klipani! Ovo što Roberts drži u ruci je 44 Magnum… Možda još nisi vidio što je u stanju napraviti ova pucaljka od njuške poput tvoje.»
Uz negativce, u priči se pojavljuje Gilov stari prijatelj, čuvar auto-otpada. Groblje automobila na periferiji i starac koji voli potegnuti iz flaše, sjajna su pozadina za ovu priču. Tu je i djevojka Sally, koju Gil namjerava posjetiti («Da, u Phoenix. Tamo stanuje jedna moja mala prijateljica. Simpatična djevojka, predusretljiva. Shvaćaš, konjiću?»). Da, shvaćamo. Jako je lijepo imati simpatične zgodne prijateljice koje rado izlaze u susret. Sally u stanu ima postere Boba Dylana i Bee Geesa. Voli izlaziti u disco-klubove i nagovori Gila da je povede. Ovaj se, naravno, ne snalazi na takvim mjestima i klisne: «Možda sam ja stari balvan, ali ove stvari nisu za mene! Sally će shvatiti i oprostit će mi, siguran sam!»
Gil je u ovoj priči pokazao plemeniti karakter, onaj viteški, i sukobio se sa gangsterima kako bi spasio djevojku. No, stvar je zapravo spasila policija koja u obračunu ubije kriminalce. U osnovi Gil ima povjerenja u društvo i zakon te snage reda često imaju zadnju riječ.
Druga epizoda je jedna od boljih u serijalu; tko se tu ne primi, ne treba dalje ni tražiti."

http://www.filmokaz.com/?p=1514

Edited by - stinky on 06/03/2019 14:21:49
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/04/2019 :  19:02:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
LJEPOTA TAME: SAN, LUDILO, NOĆNA STRANA PRIRODE

Počinjemo lagano, da se oraspoložite:

- Rekli smo, ako se sjećate, u početku razgovora da su sva mlada živa bića aka stripaši po prirodi vatrena i da ne mogu mirovati ni tijelom ni glasom, nego da uvijek neuredno izvode glasove i skaču.

- Kako da se ne sjećamo.

- Kad bi tko onako općenito priredio nekakvo natjecanje i ne odredio pobliže da li će to biti natjecanje u tjelovježbi ili u glazbi ili u jahanju, već skupio sve stripaše, izložio pobjedničke nagrade i objavio da dođe tko god hoće da se natječe samo u pružanju naslade, pa tko najviše razveseli gledaoce – ne propisujući na koji način – da će pobijediti, ako upravo to postigne u najvećoj mjeri, i da će biti proglašeno da je on pružio gledaocima užitak najviše od svih natjecatelja, kakva bi, po našem mišljenju, bila posljedica te objave?

- Čudnovato je tvoje pitanje.

- Ne bi bilo čudnovato kad bi netko iznosio čarobnjačku vještinu i mislio da će time najlakše iznijeti pobjedu.

- Čudnovato je to što kažeš.

- Ako budu sudili nedorasli stripaši, presudit će da je pobjednik onaj tko iznosi čarobnjačku vještinu. Ja pak tvrdim da sucima u takvim natjecanjima treba kreposti zato što osim razboritosti moraju posjedovati i hrabrost. Pravi naime sudac ne smije u presuđivanju primati upute od gledalaca niti dati se zbuniti od galame mnoštva i vlastite neupućenosti, niti opet smije, ako se u to dobro razumije, iz nejunaštva i plašljivosti izricati lažnu presudu. Ta ne sjedi sudac kao učenik gledalaca, nego radije, kako je opravdano, kao njihov učitelj da se usprotivi onima koji gledaocima pružaju nasladu kako ne dolikuje i kako ne valja. To je protivljenje bilo sucu dopušteno prema starom hrvatskom običaju, dok je naprotiv sicilski i italski običaj u naše vrijeme pokvario same pjesnike pretvorivši ih u crne romantike.

- Čudnovato je to što kažeš.

- Tko upotrebljava sviranje na fruli i na kitari i onda kada to nije potrebno plesu i pjevanju, pokazuje potpuni nedostatak razumijevanja prave umjetnosti i očituje jedino neku opsjenarsku vještinu.

Pa još malo laganog:

"Spomenuli smo prije, strip počinje idiličnim, bajkovitim svijetom. To je, naravno, naopako polazište, jer čovjek je prvo usmjeren prema van, tj. on prvo upoznaje vanjski svijet. Tek kasnije, a i to uz napor, okreće se prema unutrašnjosti i eventualno upoznaje ponore i dubine u njemu samome. Ovdje je to izvedeno tako da se unutarnji svijet ruši, međutim ubrzo postaje jasno da je to unutarnji svijet jedne djevojčice koja sada leži negdje u prirodi, sama, te da postaje leš koji se raspada dok se pak taj njen unutarnji svijet izvanjušćuje: mali karikirani likovi izlaze iz nje i stupaju u vanjski svijet, svijet iz našeg svakodnevnog iskustva u kojemu se i sami nalazimo.

Ubrzo oni dolaze u svakakve zgode i nezgode. Čini se da je jedini smisao te odiseje briga oko hrane, zaklona, igranja, premda sve skupa nema nikakvog smisla – samo se nabrajaju događaji jedan pored drugoga, slučajno redanje bez pravog jedinstva. Oni trgaju bubama noge, a mravi jedu njih. Svako malo pokoji od njih nestaje sa scene, međutim nitko ne haje, sve se odvija u jednom besmislenom protjecanju. Eventualno primijete da je «zaglavljena već tri dana» i to je sve. Podloga za ovo bezglavo cirkuliranje među likovima unutarnjeg svijeta je prolaznost u prirodi. Izgleda da je to posljednji smisao na koji se može pozvati: prolaze godišnja doba, sve se raspada, truli. Djevojčica je postala leš koji truli, ali je otpala u prirodu. Priroda ne mari, nitko od likova se ne obazire. Nekada djevojčica, sada leš, dano nam je u pozadini, a ispred prolaze zgode i nezgode karikiranih likova koji glavinjaju. Jednodimenzionalnost – osnovno obilježje ovog prvog plana. Priroda je duboka, ljudi (te karikature su nam
zamjena za ljude) plošni. Čitav strip funkcionira na takvim izokretanjima i, kako rekosmo, kontrastima – ljepota tame."

Onda malo pojačavamo:

«Najdublji je razlog teženja za beskrajnim uvjerenje, da svrha čovjeka prelazi preko granica zemaljskoga života. Čeznutljivo gleda romantik preko zemaljskog života i traži put iz konačnog u beskonačno. William Lovell zna, kako ovakova čežnja može mučiti, a ne da se stišati. Ali romantik nalazi sredstvo da je umiri: ljubav. Već 17. svibnja 1792. ispovijeda Friedrich Schlegel svome bratu ...»

Tko je zagonetni Čovjek Koji Nema Oči?

"Ali su ti likovi unutarnji svijet djevojčice, dok ovaj čovjek nema nikakvog unutarnjeg svijeta! On čak spava u nekoj potpunoj neosjetljivosti, u modrohladnoj boji, bez snova. On je i u spavanju totalna imanencija, a nema ni oči. Primijetite da mi nikada ne vidimo njegove oči, one su uvijek sklopljene, a na mjestu bistrog Aurorinog oka nalaze se tamne, tmaste crne mrlje. Čovjek bez očiju živi sam u kolibi, dere zeca i šuti."

...

--- ne propustite studiju o Ljepoti tame koja je napisana kao sinteza velikih misaonih formi u povijesti ljudskoga duha koje su se obračunavale sa nefilozofijom ---

--- ne propustite moj obračun sa crnom romantikom! ---

"Završetak: ne duga ledena zima u sivoplavoj noći u stravičnoj šumi golemog drveća koje golemim prijetećim rukama prijeti progutati zametenu kolibu i ugasiti maleni tračak svjetla, nego..."

uskoro u Antologijskom stvarima poveznica na integralni tekst koji se čita s nevjericom
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
9940 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2019 :  09:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote

«Samoća i čar šume, bučni mlinski potok, noćna tišina njemačkog sela, zov noćobdije i zapljuskivanje zdenca; ruševna palača sa zapuštenim vrtom u kome se mramorni kipovi troše i mrve; razvaline porušenoga viteškog grada: sve je romantičko što budi čežnju da se uklonimo vrevi svagdašnjice.»

http://www.filmokaz.com/?p=1667

Go to Top of Page
Page: of 26 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000