forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 46 - Drakula
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/07/2020 : 18:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
I to je lipo. A bogme i moze biti tocno. Bio sam mu u kuci, muzeju i tako to... ima osnove za tu izjavu. Mogu samo zamisliti, recimo, kako je onda izgledao vozeci se onim krajolcima, u onoj ogromnoj masivnoj agresivnoj americkoj limuzini. I kako je to sve izgledalo stanovnistvu tog prostora, tog vremena. A par slika me je zaista 'izbacilo iz cipela'. Moguce je da je covjek rekao istinu.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39113 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 04/07/2020 : 21:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Procitao danas. Davno sam citao knjigu ali mislim da verno prati radnju. Crtez odlicno kadriran ali nisam bas odusevljen nakon pazljivog razgledanja. Naravno, ovo je Drakula, ostavice se u kolekciji. A najvise zbog tehnickog dela izdanja. Perfektno. Jos sa tim papirom.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/07/2020 : 16:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Knjigu sam čitao pred nekih desetak godina i nisam baš bio oduševljen. Uz Bessove majstorije, ova adaptacija mi ispada puno bolja. Jedan od onih, iznimno rijetkih, stripova kod kojih uopće nije bitno kakva je priča. Vizualna poslastica!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/07/2020 : 21:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Sa jedne strane,čitao sam Stokerovog Darkulu svojevremeno,i nisam nešto pao na bulju;sa druge,nisam ljubitelj strip adaptacija,a pogotovu kad ih rade neke opasne face,jer to mu uglavnom dođe kao šansa da se pokažu kakvi su majstori,a priča je tu negde u trećem planu.

Ali avaj,na moju sreću,omaših u proceni - Besov Drakula me je pre svega kupio zbog zaista sjajne adaptacije originalnog romana - mislim da je Džordž nadmašio Brama.Glede crteža,on je očekivano odličan,ali ne bih sad smeo da kažem da sečem vene na njega.Ali upareno sa hvalevrednom Besovom naracijom,dramaturgijom te dijalozima,Drakula je za svaku preporuku!!

4.5/5


*izdanje topina u svakom pogledu!
*cenim da će ovo biti jedna od najbrže rasprodatih Fibri!
*otkud Drakula a ne Dracula?

edit:tek sad videh da sam omašio u davanju ocene (nekako?) - ispravih sa 5/5 na 4.5/5 (ukapirah - cifra 4 mi se teže kuca,pa sam je nekako progutao)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 18/07/2020 12:25:11
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 18/07/2020 : 11:46:24  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
na staranu to sto je strip savrsen tehnicki, al meni je ovo skroz neznimljiv strip. crtez je dobar i klasicno lep, al u kombinaciji sa poznatom i klasicnom pricu ne radi posao. mozda da je sergio toppi radio ovo...
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 18/07/2020 : 12:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sa kasperom, ocekivao sam vise. Bess kao i uvek sjajan, ali ne nudi nista novo, ne nudi nesto svoje, neki osobni pecat, da sama prica bude zanimljivija, atraktivnija...
Za kvalitetu fibrinih izdanja vise ne bi trebalo trositi reci.

Edited by - john connor on 18/07/2020 12:15:13
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/07/2020 : 12:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja sam,rekoh,pristupih stripu sa minimumom očekivanja,i možda je to razlog što mi se strip neočekivano ovako svideo.

zakačih baš preksinoć film sa Kianu Rivsom - onaj deo koji sam pogledao (nekih 15-ak minuta,kad Harker putuje u Transilvaniju),je po dijalozima i tekstu maltene identičan stripu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 18/07/2020 : 13:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Tehnički strip jako dobro odrađen. A4, na 208 crno belih strana. Papir, i pored male providnosti ponegde, savršen za ovo izdanje.
Voleo bih mnoga C/B izdanja da sam mogao videti na ovom papiru.

Strip je rađen po romanu Bram Stoker-a. Vidi se veliki trud da se dočara duh knjige. Ali se u tome nije u potpunosti uspelo.
Mislim da se išlo na više strana, više bi se i dobilo.
Uglavnom, strip počinje super, radnja teče glatko, sve u nekoj gotik-opuštajućoj brzini, do pred kraj, kada se kroz crtež vidi zbrzavanje radnje.
Kao da je neko drugi završavao strip.

Radnju, ako niste upoznali kroz knjigu, ono ste gledali bar 4 filmske adaptacije ove knjige.
Slično je i u stripu. Preskačem.

Ono što ovde hoću da istaknem je jako dobar crtež. Nije savršen, ali je mene usporio prilično u čitanju.
Bess-a nije gotik crtač, i oseća se to, ali je izuzetno talentovan do nivoa iznad komercijalno-gotik.
Tamo gde se potrudio, postoji wow efekat. Table sa fenomenalnim igrama svetla i tame, uz jezovite detalje.
Da ih čovek kači na zid. Kako se primiče kraj, opada količina detalja, nema senki, dan/mrak se saznaje iz teksta.
Ipak, činjenica je da sam sa uživanjem čitao strip, gustirao crtež i prisećao se scena kojih sam se nekada plašio :-)

(edit: Malo sam sabio tekst, nezgodno kad su dugački redovi.)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 15/08/2020 01:39:05
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/07/2020 : 09:13:24  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Već nekoliko dana čitam po 20-25 str. dnevno. Po sat vremena dnevno.
Mada ima ponekih oscilacija, crtež je većinom fenomenalan; sjedim na balkonu i bez žurbe upijam te jezive crno-bijele ilustracije koje izrazito atmosferično dočaravaju gotički ugođaj priče.
Lubanje, ruže, groblje, dvorac, snijeg, krvopije... Skroz opuštajuće.
A jučer mi se i kišno, sumorno vrijeme poklopilo. Baš prigodno grobarski ugođaj, jer mi se pogled pruža i na groblje.

Naravno, s čitanjem mi se ne žuri jer, zasad barem, priča sasvim vjerodostojno prati Stokerov predložak pa ju znam napamet.

Što se tiče korelacija, Stokerov roman je jedinstven po tome što je začetnik gotovo svega kvalitetnog (i domišljatog) po pitanju vampirske literature. Istina da to nije prvi roman o vampirima, ali ih je zato itekako popularizirao.
Točno je i da roman pati od poneke repetativnosti i osobito, za današnje vrijeme barem, prenaglašene teatralnosti, pogotovo u religijskom kontekstu (neizostavan dio dijaloga je "Neka nam bog svima pomogne!", "Bog će voditi moju ruku!", bog ovo, bog ono...). Mada ni to nisam previše zamjerao Stokeru, jer to je ipak odraz vremena, odnosno vjerovanja i tradicija koje su se u 19. st. poprilično razlikovale od suvremenog svijeta.
I treba cijeniti trud da se roman prikaže što vjerodostojnijim; ljudi djeluju u skladu sa svojim mogućnostima, bez suviše fantaziranja, kako to rade oni Twilighti, nabrijani ubojice vampira i sl.
Znači, u nekom povijesnom kontekstu, po pitanju inspirativnosti i zanimljivosti same priče, bez daljnjeg vrlo dobar roman.

S druge strane strip je, po pitanju tih malih nedostataka, ipak moderniziraniji i prilagođeniji današnjem čitatelju, mada je i dalje zadržan ugođaj Stokerovog dijela.
Istovremeno bih volio da je, barem tu i tamo, malo više pripovjednog dijela, osobito s obzirom na mnogobrojne ilustracije koje se protežu na stranicu do dvije.
U par navrata mi je došlo uzeti nalivpero, ubaciti crnu patronu i dodati, u vlastitoj interpretaciji, još pokoji pripovjedni oblačić jer bilo je prostora koji je djelovao neiskorišteno...
No, neću nastaviti, da Markosa ne strefi kap ako ovo čita ;)

P.S. Koga baš zanima Dracula, a nije čitao roman, svakako bih preporučao pročitati prvo Stokera, pa Bessa i onda sve zaokružiti Coppolinim filmom.
E sad, kad bi netko na ovakav način odradio i Shelleynog Frankensteina...
Možda već netko i je? Ne mislim na onaj "Klasik u stripu" i sl.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 23/07/2020 09:22:19
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2416 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 23/07/2020 : 09:57:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

E sad, kad bi netko na ovakav način odradio i Shelleynog Frankensteina...
Možda već netko i je? Ne mislim na onaj "Klasik u stripu" i sl.

Nije baš strip ali - Berni Wrightson? Beli Put

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/07/2020 : 09:57:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

E sad, kad bi netko na ovakav način odradio i Shelleynog Frankensteina...
Možda već netko i je? Ne mislim na onaj "Klasik u stripu" i sl.



Najbliže tomu (vjerojatno ti je poznato) je obrada (nije strip nego knjiga sa ilustracijama) Bernie Wrighstona , sa njegovim genijalnim ilustracijama (47 ukupno):

http://darkwood.co.rs/izdanja/edicije/biblioteka-plava-zvezda/plava-zvezda-1frankestajn/

https://www.google.hr/search?q=FRANKENSTEIN+wrightson&tbm=isch&ved=2ahUKEwiA25Cc6-LqAhUOMuwKHQCEDoYQ2-cCegQIABAA&oq=FRANKENSTEIN+wrightson&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQEzIICAAQCBAeEBMyCAgAEAgQHhATMggIABAIEB4QEzIICAAQCBAeEBMyCAgAEAgQHhATMggIABAIEB4QEzIICAAQCBAeEBMyCAgAEAgQHhATMggIABAIEB4QEzoCCAA6BAgAEB46CAgAEAUQHhATUJjnK1ij_itgtoIsaABwAHgAgAGPAYgB6QiSAQMwLjmYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=aDoZX4CHO47ksAeAiLqwCA&bih=768&biw=1536&hl=hr



ili Ploogov Frankenstein od Marvela:

https://www.amazon.com/Monster-Frankenstein-Vol-Gary-Friedrich/dp/0785199063/


Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/07/2020 : 09:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
BiDi 2 sekunde brži ..
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 23/07/2020 : 10:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam 5-6 strip verzija Dracule, ne i ovu Bessovu, a najgenijalnija je bila Druilletova.

Have mercy
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/07/2020 : 10:39:43  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Da, znam za Wrightsona.
Ali s obzirom da sam prije par godina pročitao roman, to je onda više za ponovno čitanje, tj. mogao bih pročitati jednog dana, makar zbog ilustracija.
Ovo Marvelovo serijalizirano izdanje me baš i pretjerano ne privlači, eventualno ako naiđem negdje na njega.
Mada hvala za savjete, jer sam zbog njih naišao na ovu ilustriranu biografiju.
A to me isto zanima, jer sam čitao prošireno izdanje Frankensteina, gdje se opisuje autobiog. pozadina koja je autoricu inspirirala za nastanak istog ;)

https://www.amazon.com/Marys-Monster-Madness-Shelley-Frankenstein/dp/1626725004

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 14/08/2020 : 23:59:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Ko je čitao knjigu poznata mu je priča i tu nema nekih iznenađenja, međutim, ukupni utisak bi bio bolji da je strip duži. Npr. cio onaj dio sa Renfieldom i rasplet su zbrzani.

Crtež je ovdje bolji dio stripa. Uglavnom je, naročito u prvoj polovini, toliko kvalitetan i atmosferičan da na momente izaziva jezu, što samo po sebi dovoljno govori.

Što se tiče samog izdanja, primijetio sam određene probleme sa štampom. Na nekoliko "desnih" stranica, negdje po sredini je primjetna malo bleđa crna. Ništa naročito važno, ali se primijeti dok se čita.


Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 22/08/2020 : 11:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Crtež vrlo dobar,papir odličan,priča glupa i nelogična kao da je zagor.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 23/08/2020 : 14:21:43  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Crtež vrlo dobar,papir odličan,priča glupa i nelogična kao da je zagor.


Znači, sve ti paše 😋😋😋
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/08/2020 : 23:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ala si rastegao stranicu Peyo sa tim linkom!
(mogao si koristiti Insert Hyperlink uz Format Mode: Prompt)



Ala mu vera Bessu!

Stripcina i po'!

Pravi je uzitak bilo gledati ove table, isto kao sto je vec bilo receno papir je odlican. Mada nisam citao knjigu poznata mi je bila prica (koliko toliko iz filmova, pogotovo Coppolinog ako zanemarimo one stare sa Leejem) i ne znam sta je bilo toliko glupo jaki.




UŽITAK!




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/09/2020 : 13:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zapravo!

Onaj lunjo Renfield me u stripu najvise podsjecao na Keitha Richardsa na nekoliko mjesta,
a ne na "onoga koji ga je glumio u filmu".



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 01/09/2020 : 13:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Zapravo!

Onaj lunjo Renfield me u stripu najvise podsjecao na Keitha Richardsa na nekoliko mjesta,
a ne na "onoga koji ga je glumio u filmu".



Je, to je bila baš dobra dosjetka.
A stripu kvalitetu apsolutno diže crtež. Koliko se sjećam Stokerovog romana, radnja je vrlo vjerno prekopirana u strip ( jedino je dijaloški, već spomenuto, prilagođena modernom čitatelju).
Kod Brodecka je bio sličan slučaj, ali ipak mi je pripovjedno bio intrigantniji, tj. ostao mi je dojam da je Larcenet i scenaristički ipak dao malo više svojeg doprinosa, istovremeno zadržavši duh Claudelovog romana, za razliku od Bessa u odnosu na Stokera.
Oboje sam prvo čitao roman pa strip, zato ta korelacija.
Uglavnom, za preporuku jest, ali sam očekivao da će makar rasplet ispasti ponešto drugačije, zanimljivije, manje predvidljivo, a plus pomalo je i zbrzan završetak.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 01/09/2020 14:01:26
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/09/2020 : 15:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Je, apsolutno tacno sto se tice zavrsetka. Skoro pa se presjeklo sve kupa i kraj. Ne znam kako je to u romanu prikazano...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 01/09/2020 : 17:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Je, apsolutno tacno sto se tice zavrsetka. Skoro pa se presjeklo sve kupa i kraj. Ne znam kako je to u romanu prikazano...



Završnica u glavnim crtama odgovara romanu, uz par izmjena tijekom sukoba s Drakulom.
Npr. u romanu tijekom borbe pogine i jedan od likova, što unese malo više dramatičnosti, a malo je uzbudljivija i sama potjera. Kraj ne djeluje baš toliko "presiječeno".
Uglavnom, nije ni Stokerova završnica ništa epskog, ali ipak ostavlja ponešto bolji dojam. Ja sam pak očekivao da će ju Bess učiniti još upečatljivijom, a ne obratno.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/09/2020 : 09:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Jak početni utisak gde je pakleno jeziv crtež uparen sa strpljivo građenom atmosferom koja korak po korak podiže tenziju sve do kulminacije događaja u Drakulinom zamku
Nakon što se radnja seli van Transilvanije narativ se rasplinjuje i druga polovina dela je drastično slabija od prve, sam kraj zbrzan i neuverljiv

Ali fantazija od crteža i fenomenalno izdanje dovoljni da ovaj strip krasi vitrine svačije kolekcije
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/11/2020 : 20:56:06  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo bilo dobro. Kao što svi kažu, početak je bolji, kraj je lošiji. Kad na početku krene onaj dijalog na groblju, pa dolazak u Transilvaniju, zima, planine, vuci, dvorac - to je fenomenalno! Tu sam pomislio: ma ovo će bit remek djelo! Ali kad se radnja preseli u London, sve se počne rasplinjavat. Crtež postane bjeliji, Drakula više nije tako strašan, ne zna se čemu točno služi Renfield i na kraju rasplet bude malo zbrzan. Ali i dalje je to dobro. Ovo je onaj pravi starinski, atmosferični horror i ja to volim. Ipak bi volio da je završni obračun bar mrvu, mrvu napetiji i da je bolje pogođena seksualnost ženskih likova (fali mi čednosti u budnom stanju, a perverznosti dok se pije krv )

I dalje mi je najbolji vampirski strip Nathan Never Vampyrus. Sjećam se kad sam ga čitao jednog tmurnog zimskog dana, tamo negdje 95te i bio fasciniran Marijevim gustim crnim crtežom i mračnom, krvavom, pomalo perverznom pričom.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/11/2020 : 09:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
E, još neš vezano za Drakulu. Volim taj starinski način priče, gdje se vampire shvaća ozbiljno ali ne volim kad se toliko izmistificira čudovište, a onda ono šaptom padne. U početku Drakula ima sline moći, ima sukube koje mu služe, klanjaju mu se vuci, prirodne sile ga slušaju, a onda dođe u London i kokne dva tri siročića i jednu žensku. Pa kakav je to monstrum?? I kad krene prava bitka, sakrije se u sanduk i pusti Cigićima da go vode u bijeg. Loše.

I misao u vezi crteža: meni čak sam crtež ovdje nije toliko genijalan, koliko mi se svidjelo razbijanje standardne rešetke i splash pageovi. Inače ne volim takv ekscentričnosti, ali ponekad dopizde ti stripovi što su uvijek isti, uvijek isti. Zato mi je gušt listat ovog Drakulu koji je drugačiji od drugih i više djeluje kao neka umjetnička knjiga nego kao običan strip.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000