forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovsko "grintanje" / Majka off-topica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/05/2020 : 19:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

DC u ex-YU

http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=27594.0

Marvel u ex-YU

http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=21387.0



Svaka čast ekipi koja se potrudila radeći na ovim popisima !

Mladi nemaju dovoljno informacija o izdavaštvu u ex-YU.
Ovakvi popisi im mogu pomoći da steknu bolju sliku.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/05/2020 : 19:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
To je rijetko dolazilo do mlađe ekipe u 80-tima. To su kupovali uglavnom stariji. Osim malog Strip zabavnika. Pokoji Eks ili stripoteka kojeg bi otea od barbe.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/05/2020 : 20:15:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

To je rijetko dolazilo do mlađe ekipe u 80-tima. To su kupovali uglavnom stariji. Osim malog Strip zabavnika. Pokoji Eks ili stripoteka kojeg bi otea od barbe.



70-ih i 80-ih je objavljivan priličan broj strip revija. Iako su stripovi bili jeftini, nisu bili dostupni priličnom broju ljudi, odnosno mlađima.

Svako se snalazio kako je znao i umio, bilo je dosta posuđivanja između strip ljubitelja, posuđivanja i od zaposlenih u kioscima, u ZG-u je u knjižnicama u čitaonicama bilo uvezivanih kompleta i sl.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 25/05/2020 : 20:38:17  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
pa posuđivalo se naveliko,al to je 90 posto bila zs i lms.
I bija san jedan od rijetkih šta ih je redovno kupova. U biti ne znan iz svih tih grupa i ekipa da je iko danas u strip vodama.
Al tad su bila neka druga vrimena.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 25/05/2020 : 21:20:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Kad smo već kod Amera, jedan od najdražih Marvela mi je bio Ka-Zar.
Koje su originalne epizode Ka-Zara bile objavljene (Denis, Strip 81, Marvel)?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/05/2020 : 22:33:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ovaj Kazar izgleda ko mix Tarzana i He-mana. Ali zanimlivo razdoblje... :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/05/2020 : 22:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Peyo

Tema: Čitate li iste stripove koje ste čitali kad ste bili dijete/mlađi?



Čitam iste.
Jugurta, Bluberi, Bernard Prins, Džeremaja, Hombre, Frenk Kapa, Petra, Alvar Major, Torpedo, Korbenovi stripovi...da nabrojim neke od njih...
A čitam i Komandanta Marka.

Mislim, ako je pitanje da li (mogu da ih) čitam, neke od njih ne kupujem u novijim, albumskim izdanjima (Bluberi, Džeremaja).
Na Komandanta Marka isto ne mogu da trošim novce (kojih i nemam) al' voleo bih da imam danas komplet njegovih epizoda iz ZS.
Uzeo sam nekoliko poslednjih brojeva Ludensa.

Naravno, čitanje je sad prošireno sa novijim stripovima, koji u ono vreme nisu izlazili (ili nisu ni postojali).
U stvari, ima dosta stripova koji jesu objavljivani ranije, ali se nisam sreo sa njima kao dete,
neke sam čitao prvi put tek kasnije, sa 20-ak godina (Mort Cinder, Aster Blistok, Kosmički putnici...)
a ima i onih sa kojima se do ovog trenutka još nisam upoznao (Inkal, recimo )

Stavke 3 i 4
Pa, mislim da nema stripa za koji mogu da kažem da sam ga baš voleo, a da mi je danas nečitljiv.
Ima onih koji mi jesu danas nečitljivi, ali mi nisu ni onda bili omiljeni, nego sam čitao tako sve sto mi dođe pod ruku.
Recimo, dodatke iz ZS/LMS sam u ono vreme sve čitao.
Karabina Slim mi je danas, neću reći skroz nečitljiv, ali ne bih trošio vreme na njega, pored mase boljih stripova.
(Jedino ako bih zaglavio na pustom ostrvu, sa Karabinom kao jedinim izborom, onda... )
S druge strane, britanske treš stripove danas ne bih mogao da svarim u bilo kojoj situaciji,
čudim se sam sebi kako sam kao dete mogao da čitam epizodu Voskara, objavljenu u Hororu.
Čeličnu kandžu, pak, nisam mogao da izguram u Gigantu, i to je bio redak slučaj da u ono vreme nisam uspeo da završim neki strip,
počeo da čitam 2-3 stranice i odustao. Možda bi trebalo danas da pokušam s tim stripom, da vidim kako bi išlo.
Jeste i on pomalo treš, ali ne spada u one najgore primere britanske produkcije.

Stavka 5
Ima stripova kod kojih mi se crtež na prvu nije dopadao kao detetu, kod Kena, kod Martija, Marafa na Mister Nou...
Ali, kad se jednom navikneš na takve stilove, drugačije od uglađenog crteža, koji najviše prija dečjem oku,
zanimljivo je koliko ti baš te scene koje su nacrtane "nestandardnim" stilom, da tako kažem, ostaju dublje urezane u pamćenju
od onih nacrtanih "uobičajenim" crtežom.
Recimo, prvu priču koju sam kompletno pročitao, a da je crtao Milaco, bila je epizoda Nika Rajdera broj 5,
pre toga sam se sreo sa njegovim stilom samo listajući brojeve Kena, koje je moj otac čitao,
ali je meni to tad bilo odbojno (u predškolskom uzrastu).
I kod Nika mi je u prvi mah bio odbojan crtež, ali mi je ta epizoda nakon čitanja ostala najupečatljivija, baš zahvaljujući crtežu.




Drago mi je da si podijelio ove s nama tvoja razmišljanja i iskustva u ovom zanimljivom postu.

Očekivao sam malo veći odaziv na ovu temu, ali izgleda da ljudi dosta oklijevaju u iznošenju svojih iskustva.

Ne znam da li je u pitanju nezainteresiranost ili kakav strah od "ogoljivanja". Strah od podsmijeha ili nešto drugo?

S druge strane zapanjuje me nedostatak želje ili nesposobnost nekih da izađu izvan određenih topica i malo prošire svoje vidike. Kao da je to religijsko pitanje, a naravno nije.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/05/2020 : 22:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ja nemam vremena napisati neki osvrt, a ni masem dovoljno dobro jezikom (hr ili sr) da bi napisao nesto smisleno. ;)

Drukcije neke od stripove djetinjstva i dalje citam dok se drugima mucim ako ih vec uzmem u ruke. Mozda bi ih citao vise da nemam toliko drugih opcija i skola crtanja koje nismo imali kada smo bili mali (ili u puno manjem obsegu).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 25/05/2020 23:03:15
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/05/2020 : 23:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by lwood

Logično je da nas većina obožava Bonelli jerbo smo odrasli na njemu. Da smo odrasli na amerima obožavali bi njih. Slična stvar s bilo čim šta se usvoji u djetinjstvu.


Vidiš to je interesantno, jer Mr.Bushido kaže da je veliki obožavatelj američkog superherojskog stripa, a ne vjerujem da je odrastao na njemu (ili možda jest). Želim reći da taj stripovski pravac zahtjeva izvjesnu kulturološku podlogu teško spojivu s našom tradicijom.

Pa eto, Mr.Bushido, možeš li nam rasvijetliti svoj afinitet, čisto radi znatiželje?



quote:
Originally posted by RadioClash

Ti si svjestan da su američki superheroji najzastupljeniji na svijetu i da postoji više od samog stripa. Postoje filmovi i animirane serije.Ako je Bushido odrastao krajem devedesetih, imao je 3 Batman filma, 5 Supermanovih filmova i njihove animirane serije, a od Marvela je imao i X-Men i Spiderman od Foxa. To znam jer sam i ja tako počeo. Ja sam prvi Batmanov strip pročitao oko 2005, a već sam i tada imao predznanje. Slobodna Dalmacija je isto imala neke Marvel stripove. Mislim da je i u Jugoslaviji postojao manji broj superherojskog stripa.




quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by RadioClash

Ti si svjestan da su američki superheroji najzastupljeniji na svijetu i da postoji više od samog stripa. Postoje filmovi i animirane serije.Ako je Bushido odrastao krajem devedesetih, imao je 3 Batman filma, 5 Supermanovih filmova i njihove animirane serije, a od Marvela je imao i X-Men i Spiderman od Foxa. To znam jer sam i ja tako počeo. Ja sam prvi Batmanov strip pročitao oko 2005, a već sam i tada imao predznanje. Slobodna Dalmacija je isto imala neke Marvel stripove. Mislim da je i u Jugoslaviji postojao manji broj superherojskog stripa.




je, mirko i slavko su bili najjači

sjećam se iz osamdesetih spajdermena i srebrnog letača, sjećam se betmena u jednome stripu rađenom po prvom filmu, supermena također, samo se ne sjećam više tih edicija. čitao sam tada sve što mi je došlo pod ruku, tako i njih

hulka zaboravih, sunac mu poljubim

i čudovište iz močvare ( jel to superherojština?)



quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by lwood

Logično je da nas većina obožava Bonelli jerbo smo odrasli na njemu. Da smo odrasli na amerima obožavali bi njih. Slična stvar s bilo čim šta se usvoji u djetinjstvu.


Vidiš to je interesantno, jer Mr.Bushido kaže da je veliki obožavatelj američkog superherojskog stripa, a ne vjerujem da je odrastao na njemu (ili možda jest). Želim reći da taj stripovski pravac zahtjeva izvjesnu kulturološku podlogu teško spojivu s našom tradicijom.

Pa eto, Mr.Bushido, možeš li nam rasvijetliti svoj afinitet, čisto radi znatiželje?

pa ne znam koje je on godište,al mislin da je mlađi od nas.


Tijekom 15 godina koliko boravim na ovom forumu, shvatio sam da je moj stripovski put bio nešto drukčiji u odnosu na većinu ostalih članova. Većina vas je stripove počela čitati tijekom 1970-ih i 1980-ih godina. Ja sam počeo tijekom 1990-ih godina.

Za sebe mogu reći da sam imao jako malo doticaja s izdanjima koja su bila objavljivana u bivšoj Jugoslaviji. Recimo, ja do danas nisam primio u ruke nijedan primjerak Zlatne serije i LMS-a.
Moja obitelj je imala solidnu kolekciju Mikijevih Almanaha i Mikijevih Zabavnika. Disney je zapravo bio moj prvi doticaj sa stripovima. S time da je to bilo vrtićko doba, tako da nisam ništa znao čitati, već samo gledati slike. Nakon Disneyja je uslijedio magazin Tom i Jerry, u kojem sam posebno zapamtio epizode koje potpisuje Darko Macan.

Godine 1991./1992. krenuo sam u osnovnu školu. Tada sam zapravo naučio čitati kako spada. U to vrijeme baš nije bilo puno stripova na kioscima, osim Alana Forda - to je bilo jedino što sam imao priliku čitati od kiosk izdanja. Uskoro nakon toga Izvori su počeli objavljivati Asterixa i Luckyja Lukea, pa sam to počeo čitati. Čitao sam i neke hrvatske stripove, ponajprije ono što su u Modroj Lasti objavljivali Darko Macan, Krešimir Zimonić, Ninoslav Kunc, Dušan Gačić, Željko Lordanić, Ivica Bednjanec, itd. Negdje u to vrijeme dobio sam ono albumsko izdanje Kena Parkera: Duga puška, što ga je objavila Moria. Bio je to moj prvi susret s Bonellijem. Sjećam se da je to ostavilo snažan dojam na mene.

Što se tiče superheroja, kao što je već rečeno, moj prvi susret s njima nije bio preko stripova, već preko filmova i TV-serija. Dosta toga se moglo gledati na TV-u i VHS-u. Negdje 1996./1997. godine prvi puta sam otišao u tadašnji More Comics. To je za mene bio veliki šok - toliko stripova na jednom mjestu. Naravno, odmah su mi za oko zapeli stripovi Marvela i DC-ja. Ako se ne varam, prva američka sveska koju sam kupio bio je jedan broj Kapetana Amerike. Znam da je to ostavilo veliki dojam na mene, jer je bilo sasvim drukčije od onoga što sam do tada imao priliku čitati. Nakon toga su uslijedili Hulk, Avengersi, Wolverine, Fantastic Four, itd. Negdje u to vrijeme Slobodna Dalmacija je počela objavljivati Spider-Mana, pa sam i to redovito pratio.

Nakon Kena Parkera, moj prvi pravi susret s kiosk-Bonellijem bio je Zagor u izdanju Slobodne Dalmacije, epizoda Dimni signali. To je bilo nedugo nakon što sam otkrio američke sveske u More Comicsu. Mislim da me kod Zagora privuklo to što sam ga doživio kao superheroja, a i danas ga tako doživljavam. On je za mene superheroj u tradiciji Fantoma, Tarzana, Zorroa i Lone Rangera. Nakon Zagora sam počeo pratiti i ostala Bonelli izdanja Slobodne Dalmacije.

Tijekom srednje škole trudio sam se paralelno pratiti ono što je izlazilo na kioscima i američke sveske koje su stizale u More Comics. Nakon toga su se počeli pojavljivati prvi albumi Bookglobea i Strip-agenta.

Kada sam krenuo na fakultet, nekako me prošlo zanimanje za kiosk izdanjima - tako da sam ih prestao kupovati. U More Comicsu sam sa sveski prešao na trejdove, a prvi sam puta došao u susret s mangama. Sredinom 2000-ih godina su se pojavili Libellus i Fibra, zbog čega se dodatno zacementirala moja sklonost prema knjiškim-albumskim izdanjima. Tako je manje-više sve do danas.

Kao što možete vidjeti, imao sam dosta šarolik put po pitanju stripova, što je rezultiralo time da ja danas mogu čitati doslovce bilo što.

Da se vratimo na superheroje, zašto ih konkretno volim? Na prvi pogled, zato što su zabavni i maštoviti. Volim te supermoći, šarene kostime, akciju, kao i nesvakidašnje zaplete koji iz svega toga proizlaze. Superherojski stripovi mi pružaju nešto što ne mogu pronaći kod drugih stripova. Ipak, postoji još jedan razlog zašto ih volim. Kako sam odrastao, postalo mi je jasnije da svijet nije toliko dobro i nevino mjesto, kakvim ga doživljavaš kada si dijete. Međutim, superheroji mi daju nekakvu nadu da svijet ipak može biti bolje mjesto. Svi ti likovi sa svojim supermoćima i sposobnostima trude se biti odgovorni i činiti ono što je ispravno. Naravno, nisu svi superherojski stripovi takvi, ipak govorimo o žanru koji pokriva bezbroj naslova, autora i pristupa. Ali generalno gledajući, sviđa mi se ta moralnost koja prevladava, ta težnja da se bude dobar, te sukob koji iz toga proizlazi, na individualnoj i općoj razini.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 25/05/2020 23:07:37
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 25/05/2020 : 23:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
I moj prvi susret sa stripovima je bija priko Disneya i superherojštine - Spiderman broj 6, epizoda s lizardom. U trećem razredu osnovne (1999.) doša san u doticaj s Letećim Marcusom i zavolija Zagora. Kasnije su uslijedili Tex, Dylan, Lazarus i Nathan. Martina san neko vrime volija pa mi je dopizdija, a Alana Forda nikad nisan uspija zavolit, ali baš si mislim jednom proć sve kultne epizode.

Prvi pak susret s pojmom fiktivnog heroja ikad je bilo preko serije Batman s Adamom Westom. Sićan se kad san mater pita "mama, šta je ovo Batman na tv rasporedu" i ostalo je povijest. nananananananana bat-man!

Zato je i meni superherojština sam top. U srednjoj školi se profilirala ljubav prema mangama, i to svim njenim oblicima (osim yaoi :P), a Bonelli je tijekom fakultetskih dana počeja padat u treći plan. Ostaje neki rispekt jer mi je Bonelli ipak obilježija veći dio stripofiličnog iskustva, ali osim nostalgije i određenog automatizma (jer hej, to je Bonelli), nema puno čiste uživancije i pravog razloga za daljnju konzumaciju istog.

S BD školom san uvjerljivo najgori i najslabije potkovan, ne jer je ne volin, nego jer jednostavno nisan pročita ni približno puno toga ka šta san mangi i US stripova (ne samo Marvel/DC superheroja već i DH, Oni Press, Image, IDW i Valiant naslova).

Mislin da se ovakva selektivnost reflektirala i u mojim kvizovima (najlošije postavljena pitanja i najmanje pokrivena bila je upravo francusko-belgijska škola stripa).

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 25/05/2020 23:33:54
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/05/2020 : 00:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Kad smo već kod Amera, jedan od najdražih Marvela mi je bio Ka-Zar.
Koje su originalne epizode Ka-Zara bile objavljene (Denis, Strip 81, Marvel)?


+1

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/05/2020 : 06:13:54  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Mr Bushido ,eto pogodija san da si mlađi Sve si lipo objasnija jedino je malo čudno da nisi nikad uzea u ruke zs i lms.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 26/05/2020 : 10:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Da se vratimo na superheroje, zašto ih konkretno volim? Na prvi pogled, zato što su zabavni i maštoviti. Volim te supermoći, šarene kostime, akciju, kao i nesvakidašnje zaplete koji iz svega toga proizlaze. Superherojski stripovi mi pružaju nešto što ne mogu pronaći kod drugih stripova. Ipak, postoji još jedan razlog zašto ih volim. Kako sam odrastao, postalo mi je jasnije da svijet nije toliko dobro i nevino mjesto, kakvim ga doživljavaš kada si dijete. Međutim, superheroji mi daju nekakvu nadu da svijet ipak može biti bolje mjesto. Svi ti likovi sa svojim supermoćima i sposobnostima trude se biti odgovorni i činiti ono što je ispravno. Naravno, nisu svi superherojski stripovi takvi, ipak govorimo o žanru koji pokriva bezbroj naslova, autora i pristupa. Ali generalno gledajući, sviđa mi se ta moralnost koja prevladava, ta težnja da se bude dobar, te sukob koji iz toga proizlazi, na individualnoj i općoj razini.




Moj prvi susret sa super-junacima je bio 7-8 godina prije nego što si se ti susreo i to u Eksu, no nije mi se svidjelo. Pročitao sam par brojeva Marvela ( to je počelo izlaziti negdje početkom 80-ih u doticaj s njime sam došao kasnije ) u kojima je izlazio Konan, Hulk, Srebrni letač i tako ti neki superjunaci. Krajem 80-ih izlazili su Konan saga, Punišer i Destrojer. Dakle bilo je dosta materijala, ali očito se toj generaciji nije toliko svidjelo. Na primjer ja sam volio Ninđu, to je sličan ili isti stil kao američki superjunaci, uvijek iste štancane akcije bez nekog uvjerljivog zapleta. Samo Ninđe su bile nekako pozitivnije od amera.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 26/05/2020 : 10:10:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Tema: Čitate li iste stripove koje ste čitali kad ste bili dijete/mlađi?
Kao klinac sam neke epizode Mister Noa pročitao dva puta, pa poslije još jednom poslije rata, a onda opet u izdanju Libelusa. Dakle već četvrti put, ali recimo afričku sagu sam pročitao samo jednom. Kad bi kojim slučajem Ludens ponovo počeo izdavati Mister Noa ja bih opet čitao te brojeve.
Razmišljam o dosta tih stripova koje sam čitao kao klinac da ih opet ponovo čitam. Dosta toga nabavljeno a nikako da krenem. Bluberi, LL, Asteriks, XIII, Tangi i Laverdir …
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/05/2020 : 16:53:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ja sam sa superherojima bio na ti od rane mladosti.
Stariji klinci bi mi pri mijenjanju stripova uvijek uvalili stripoteka,eksa i ostale radosti pa sam tako i pomalo osim zs/lmsa i af počeo čitati i "velike"stripove.
Sjećam se početaka čitanja Tora iz Stripoteke i to one epizode premontiranih tabli.Pa sam onda pokušava doma napraviti čekić i onda bi čači ukra malu macu i vitla(jedva)s njon po dvorištu.Uglavnom,odma sam ih zavolija iako su mi neke stvari bile čudne(Torov čekić,Satnikov štit...).
Pa mi je onda najdraži strip posli Zagora posta Spiderman iz Eksa i Tor iz Stripoteke.Sredinom devedesetih par godina uopće nisam ni čita Bonellija nego samo superheroje koje sam nabavljao iz SADa.Spidermena sam imao tristotinjak sveščica a i dosta drugih junaka.Večina marvelovih,naravno.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 26/05/2020 : 17:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Još od prvih superherojskih stripova koje sam pročitao, Marvel mi je bio bolji od DC-a (ili bolje rečeno od Supermana koji je bio sinonim za DC). Tor, Srebreni letač i Ka-Zar su mi bili najdraži od Amera. Tora bih stavio ispred Letača jer je ovaj bio ponekad prepatetičan i cmizdrav.
Konana sam dosta čitao, ali on je bio kategorija za sebe, s Marvelom smo ga počeli povezivati tek nakon izlaska časopisa Marvel. Zanimljivo, kad je Darkwood počeo izdavati Konana ni u jednom trenutku ga nisam poželio kupiti i pročitati.
Spidermana je bilo dosta, čitao sam ga, ali mi se nije posebno sviđao i sad se ne bih mogao sjetiti ni jedne epizode. Isto se odnosi i na Batmana.

Superheroje se najviše povezivalo s Eksom, a meni su i tada bili draži Stripoteka, Strip Art, Super i Gigant. Pročitao sam gomilu Eksova, ali do njih sam najčešće dolazio razmjenom i posuđivanjem, mislim da nisam nikad kupio ni jedan broj i nisam ih skupljao.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/05/2020 : 17:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Mr Bushido ,eto pogodija san da si mlađi Sve si lipo objasnija jedino je malo čudno da nisi nikad uzea u ruke zs i lms.


U moje ih vrijeme nije bilo na kioscima, tako da nisam znao što je to, niti kakvi su stripovi unutra.

Kad god bih negdje vidio primjerke LMS-a i ZS-a - bilo na nekom štandu ili u striparnici - izgledalo mi je kao hrpa istrošenog, požutjelog papira. Nije me privlačilo.

Po pitanju Bonellija su mi izdanja Slobodne Dalmacije i Ludensa bila dovoljna.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 26/05/2020 : 18:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Tema: Čitate li iste stripove koje ste čitali kad ste bili dijete/mlađi?

Da malo razradimo:

1. Samo te stripove i čitate? Zar ima boljih?

2. Uopće više ne čitate te stripove (osim u napadu nostalgije)?

3. Ima li stripova koje ste kao mlađi voljeli, a sada se tome ne možete načuditi, pa ih se čak i užasavate?

4. Ako ima takvih, koji su to stripovi za koje se čudite da su vam se toliko sviđali?

5. Koji su to stripovi koje sada čitate, a prije ste ih izbjegavali, a sada vam se čak i sviđaju?

6. Koji su vam stripovi posljednjih godina (pa može i 10-ak ili više) otkriće koje bi željeli podijeliti sa drugima i preporučiti za čitanje?

7. Spadate li u onu skupinu koja skuplja po više primjeraka iste epizode istog stripa i koje vam je opravdanje za tu tu bolest?






1. i 2. Čitam neke stripove koje sam čitao kao klinac (npr Zagor i Alan Ford) ili kao tinejđer. Mnogi od tih stripova su mi i sad najdraži (Blueberry, Asterix, Talični, Modesty, Bruno Brazil, Tanguy, Ernie Pike, Riđobradi, ...).
3. i 4. Postoji stripovi koji su napisani za klince i teško ih je čitati odraslom čovjeku. Moj prvi omiljeni strip je bio Blek (godina 7). Prije nekoliko godina sam kupio nekoliko omiljenih epizoda u izdanju Ludensa i jedva ih pročitao. Drugi primjer je Kapetan Miki. Mlađi brat ga je obožavao i dosađivao mi je po cijele dane pjevajući o renđerima Nevade. Iako mi je već tada bio djetinjast kupio sam prve brojeve Ludensa i nisam ih mogao čitati.
Nije to ograničeno samo na Bonelli. I neke Barryeve epizode Flash Gordona su mi danas nečitljive.
5. Nemam baš nekih primjera za stripove koje sam izbjegavao u mladosti, a danas su mi dobri. Vjerojatno mi se sredinom 80-tih ne bi sviđala Polina ili Svagdanja borba, a danas ih s guštom čitam.
6. Najugodnija otkrića su mi Trondheimovi stripovi (Zekani, Tvrđe i sve drugo). Odmah iza su Brubakerovi stripovi (Criminal, Cap. America, ...). Njih dva mi idu u ligu s junacima moje mladosti (Charlier, Greg, Goscinny).
7. Mnoge omiljene stripove imam u časopisima i albumima. Ponos vragova imam u dva albumska izdanja, ali jedno je CB, a drugo u koloru, pa to ne računam kao dupliranje.

Edited by - Ernie Pike on 26/05/2020 18:02:39
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/05/2020 : 23:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam pročitao postove koje su napisali Mr. Bushido, vice, jaki i vidi se obrazac. Naime, 90-ih zbog rata, raspada bivše države i prelaska na tržišnu ekonomiju i još ponekog razloga dolazi do izvjesnog strip vakuuma. Mnoga izdanja prestaju izlaziti, izdavači propadaju ili prestaju tiskati stripove ili im znatno smanjuju broj i frekventnost, a smanjuje se i (makar privremeno) dostupnost stripova iz susjednih država. Javljaju se novi privatni izdavači koji tek stasaju i sve češće se tiskaju stripove sa američkim superherojima. Uz podršku TV-a i filmova, te strip knjižara nova generacija sve više prihvaća superheroje, a često i mange. I to se događalo i u Hrvatskoj i u Srbiji.

Čini mi se da je Bonelli publika bila zakinuta u manjoj mjeri od BD publike s obzirom na količinu naslova, ali su i jedni i drugi stripovi samo manje ili više okrznuli tu novu strip generaciju koja je prigrlila superheroje.

U međuvremenu su se pojavili izdavači koji postupno nadoknađuju te zaostatke, ali kao da takvi stripovi više ne pobuđuju zanimanje publike stasale na superherojima, ili im se ne da istraživati, a ono što su i pročitali nije ih u dovoljnoj mjeri privuklo.

Ne znam koliko se to prije radilo, ali možda bi iskusniji članovi foruma mogli napraviti/preporučiti po 10-20 naslova iz pojedinih područja (Bonelli, BD, mange ili pojedini naslovi određenih junaka, a uostalom zašto ne i za superheroje) kao preporuke u stilu najbolje od, koje bi preporučili početnicima za čitanje. Vjerujem mogle da bi takve preporuke mogle biti od pomoći mnogima u proširivanju vidika.

Na kraju da se ne stekne pogrešan utisak, nemam ništa protiv superherojskih stripova. Njih su kreirali ponajbolji svjetski crtači i scenaristi, a imam i nemalu kolekciju tih stripova.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/06/2020 : 11:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Beva mi je dao ideju za jednu šaljivo/ozbiljnu temu:

Tema: Gdje se na forumu mogu pročitati najveće gluposti?

Osobno smatram da su to ocjene za stripove, ali zanima me i vaše mišljenje.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 03/06/2020 : 11:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/06/2020 : 11:58:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Beva mi je dao ideju za jednu šaljivo/ozbiljnu temu:

Tema: Gdje se na forumu mogu pročitati najveće gluposti?

Osobno smatram da su to ocjene za stripove, ali zanima me i vaše mišljenje.


na zvaničnoj LL temi i na skoro svim temama o Zagoru.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/06/2020 : 12:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
anto me preduhitrio. na LL temi je tron forumske gluposti, nema dalje.

inače, sve teme gdje ljudi papagajski neumorno lupaju o stvarima o kojima nemaju pojma, ili imaju nekog minimalnog pojma ali su u svojim glavicama duboko uvjereni da znaju SVE, redovito skliznu u kategoriju najvećih forumskih gluposti.

dakle uz LL temu, tu je i većina svaštare.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/06/2020 : 12:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.



Mislio sam više na krajnosti kod ocjenjivanja, kada se vrhunski strip popljuje, ili kada se stripić uzdigne u nezaslužene visine. I to ne mislim na način da se to radi s namjerom.

Ipak kao što sam već napisao forum je pun znalaca i većina ocjena je u redu koliko god je teško biti objektivan.

Go to Top of Page

DinkoJ
New Member



232 Posts

Member since 09/11/2018

Posted - 03/06/2020 : 12:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DinkoJ a Private Message  Reply with Quote
Najbolje rasprave su definitivno na LL temi sa napomenom da LL uopće nije bitan.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000