forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Apartman Rogoznica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 05/06/2022 : 17:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by lwood

Kupuju svi ne samo Čehi. I neka kupuju.



Ma i drago mi je samo zbog ovih sto hoce preko noci biti milioneri.

Te srednjoeuropske zemlje bolje prolaze od nas mislim na RH, jer ovi Poljaci, Cesi, Slovaci, pa i Madzari su jos bili pod zeljeznom zavjesom, pod okupacijom, rezimima, a mi smo bili "cvijece" socijalizma, pa opet mi se vadimo na rat da nas je unazadio i da nemremo dignut standard.
Evo jedne anegdote od mog starog, tamo negdje 60-tih bio dosao jedan Ceh na Jadran bio s nasima u drustvu i povela se prica o njegovoj skodi, o autu. Malo ga zezali kako su Zastave bolje od Skode, a ovaj simpaticno nacvrckan je promijenio ton i poceo ozbiljno pricati o ceskim inzenjerima i auto industriji prije drugog rata, ovi ga nasi shvatali ozbiljno i jos se ismijavali otkud on vadi te informacije. A sta ces i ocekivati od naseg drustva, svi smo bili pametni za sebe, a drugima smo malo znali.

Mislili smo to su neke zemlje tamo iza zavjese, sirotinja, kao da nisu imale povijest prije okupacije. Dobro, purgeri su znali za zasluzne ceske inzenjere kao sto su Penkala, ne mogu se sjetiti drugih.
Uglavnom, lik veli kako ce Skoda i Ceska praviti jedne od najboljih auta na svijetu i da ce ih ljudi bas cijeniti.
Eto vidimo kako je to danas. Oni su otisli daleko u razvoju, a mi smo ostali pametni za sebe.
E pa tko je bio vrijedan, radio, zaradio,pa neka si kupi vikendicu, kucu, bude u njoj renta je, dodje Skodom Enyak, Meckom GLS-om, a to su sve iste one stvari o kojoj je govorio i nas kolega 1Euro.
Ali tu je i okrutna administracija koju treba podmazati da pokrenes kupovni postupak i izganjas dozvole.



Jedan od glavnih razloga Hitlerovog anektiranja Sudeta, pa posli okupacije cile Češke je bila moćna češka industrija na čelu sa Škodon, koja je nama Jugovićima bila zajebancija. Meni je Škodu vozija dida, i uvik je proklinja komuniste koji su je uništili.
Šta se dizanja standarda tiče, meni je to sve logičnoo.
S jedne strane imaš srednjevropske kulturne narode poput Čeha i Poljaka koje je komunizam gazija i koji su padon željeze zavjese otišli naprid, a s druge divlja Balkanska plemena, neobrazovana i nepismena, kojima je komunizam donija progres.
Jesi li svjestan koliko u startu moraš bit sjeban da ti komunizam znači napredak???

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 05/06/2022 : 18:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
ne znam za ostala divlja balkanska plemena ali što se tiče Slovenije, komunizam je donio napredak (tri željezare koje su zapošljavale na tisuče ljudi, koje su vozili autobusima radnike i iz Hrvatske da su radili u njima, tvornicu TAM koja je izrađivala kamione i autobuse i kombije,...za čitavu Jugoslaviju, tvornicu ELAN na čijim skijama je skijao najtrofejniji skijaš Ingemar Stenmark, tvornica koja je izumila curving skije, koja je gradila i čamce i glisere i jahte,....tvornicu Fructal, čije sokove su pili u cijeloj bivšoj Jugi, tvornicu Gorenje čije televizore i fridžidere su kupovali svi u Jugoslaviji i još milijun nekih drugih tvornica koje su se izgradile u komunizmu) i da nije bilo komunizma u Sloveniji ništa od svih tih tvornica ne bi bilo, a zahvaljujuči tom komunizmu i tim tvornicama Slovenci danas mogu u Hrvatskoj kupovati zemljišta i apartmane i kuče i po broju nočenja su na prvom ili drugom mestu u Hrvatskoj (Nijemci su vjerovatno ispred ali njih ima 40 puta više od nas).
Bila je Slovenija u Austrougarskoj stolječima i ništa se nije gradilo kod nas a u 45 godina komunizma SVE TO SE IZGRADILO i sada nakon pada Jugoslavije opet idemo na ono ispred Austrougraske,....još če ljudi plakati za komunizmom. Tvornice se polako zatvaraju, puno njih se zatvorili več ili prodalo strancima,....sve ono šta ljudi danas imaju (kuče npr...) stvorili su ih u komunizmu i zahvaljujuči komunizmu. Danas nema puno ljudi u Sloveniji koji mogu izgraditi svoju kuču. Ovaj EU je niko i ništa prema onome šta je komunizam napravio za Sloveniju.
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16193 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 05/06/2022 : 18:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

S jedne strane imaš srednjevropske kulturne narode poput Čeha i Poljaka koje je komunizam gazija i koji su padon željeze zavjese otišli naprid, a s druge divlja Balkanska plemena, neobrazovana i nepismena, kojima je komunizam donija progres.
Jesi li svjestan koliko u startu moraš bit sjeban da ti komunizam znači napredak???


Kratko, ali jebitacno objasnjeno

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/06/2022 : 20:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Najveća razlika(ne i jedina) između Čeha/Poljaka i nas je da su se oni odrekli komunizma i komunističke elite ne samo deklarativno već i stvarno.
Dok su u zemljama bivše jugoslavije ostali stari kadrovi na vlasti tj.nije napravljena lustracija jer su zog ratova neprijatelji postali druge države i narodi a ne komunistička,totalitarna vlast na svim razinama ne samo u politici već i u gospodarstvu i kulturi.
Kad bi bija zaljubljenik u teorije urota pomislija bi i da se ratovi u bivšoj državi vodili da bi se spasila vodeća elita iz komunizma.
Plus na to dodaj rat i sve ono negativno što rat nosi + mentalitet što južnije to tužnije a to je posljedica turskog osvajanja i zaostajanja od nekoliko stoljeća za zapadnom i srednjom europom.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 06/06/2022 : 01:21:36  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

mentalitet što južnije to tužnije a to je posljedica turskog osvajanja i zaostajanja od nekoliko stoljeća za zapadnom i srednjom europom.



Turci su otisli iz BiH 1878,a malo kasnije i iz Makedonije 1917/18 kadli vec. Grci su dobro napredovali od tada.
Cuj, proslo sto godina od tada, a Beograd bio cetiri puta glavni grad svima nama, Turci danas imaju Bayraktare, a mi u HR ne mozemo smisliti Zastavu i Yugica na cesti.
Toliko se Skoda pljuvala prije, ali ne znam zasto, valjda dizajn! To sto je u koncernu VW nije bitno, bitno da su radnici placeni. Mnoge druge marke su u toj grupi ima i spanjolaca i talijana. Neka ljudi rade, nije moderni Svabo zeznuo ljude kao neki.
Oduvijek sam imao neku simpatiju prema Republici Ceskoj citao sam o njihovim znanstvenicima i postignucima.
Sama ta kultura i odgoj ih je dovela do sadasnjeg statusa ekonomsko obnovljenje drzave.
Kome milo, tome se i snilo!

Svako voli biti u drustvu koje je za progres i napredak, nazadnjastvo ne treba nikome, jer takvima svijeca izgori i prije zore.
Samo volja i motivacija donosi napredak.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 06/06/2022 : 08:50:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Turci su otisli iz BiH 1878,a malo kasnije i iz Makedonije 1917/18 kadli vec. Grci su dobro napredovali od tada.
Cuj, proslo sto godina od tada, a Beograd bio cetiri puta glavni grad svima nama, Turci danas imaju Bayraktare, a mi u HR ne mozemo smisliti Zastavu i Yugica na cesti.


Nas su Turci zeznuli jer nam je od njihove vlasti ostao mentalitet "zajebi državu gdje god možeš". I to je prisutno, manje ili više, bilo gdje gdje je bilo Osmansko carstvo. Grčkoj je pomogao ulazak u EU pa su opet imali krizu svjetskih razmjera od koje se još nisu oporavili u potpunosti.

A sjećam se jednog članka od prije par godina, pisalo je da su u Ateni zbog slabe naplate poreza uveli porez na bazene. Prijavilo ih se par stotina, a ortofoto snimkama je kasnije utvrđeno da ih ima preko deset tisuća. Čak su se pojavile firme koje prave navlake preko bazena da iz zraka izgledaju kao travnjaci :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/06/2022 : 09:32:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Bija je to ciganluk i prije Turaka. Iako da su ga potpomogli u daljnjem razvoju jesu. Al pogledaj koliko je ljudi iz Dalmacije uteklo kad je bila famozna AU. A neki se kunu i danas u nju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 06/06/2022 : 10:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by jaki

mentalitet što južnije to tužnije a to je posljedica turskog osvajanja i zaostajanja od nekoliko stoljeća za zapadnom i srednjom europom.



Turci su otisli iz BiH 1878,a malo kasnije i iz Makedonije 1917/18 kadli vec. Grci su dobro napredovali od tada.
Cuj, proslo sto godina od tada, a Beograd bio cetiri puta glavni grad svima nama, Turci danas imaju Bayraktare, a mi u HR ne mozemo smisliti Zastavu i Yugica na cesti.
Toliko se Skoda pljuvala prije, ali ne znam zasto, valjda dizajn! To sto je u koncernu VW nije bitno, bitno da su radnici placeni. Mnoge druge marke su u toj grupi ima i spanjolaca i talijana. Neka ljudi rade, nije moderni Svabo zeznuo ljude kao neki.
Oduvijek sam imao neku simpatiju prema Republici Ceskoj citao sam o njihovim znanstvenicima i postignucima.
Sama ta kultura i odgoj ih je dovela do sadasnjeg statusa ekonomsko obnovljenje drzave.
Kome milo, tome se i snilo!

Svako voli biti u drustvu koje je za progres i napredak, nazadnjastvo ne treba nikome, jer takvima svijeca izgori i prije zore.
Samo volja i motivacija donosi napredak.




ne budi naivan. Slovaci i Česi imaju posao jer su jeftinija radna snaga nego u Sloveniji. Isto tako imajo posao Španjolci (seat) jer su jeftinija radna snaga nego Francuzi ili Italijani.
Prije par godina BMW je htio kupiti tvornicu TAM ali se je na kraju odlučio za Slovačku jer je jeftinije. Zato ovi ljudi imaju posao, jer rade jeftinije odnosno navikli su na iskorištavanje pa im očito to ne smeta. I u onom linku kojeg si ti (ili netko drugi) stavio gdje piše da su u poslednjih 5 godina Slovenci kupili 13000+ nekretnina u Hrvatskoj a Česi i Slovaci 1000+ znači njima svejejdno još dosta toga fali. Da, imaju tvornice, gdje mogu raditi jeftino za svoje njemačke gospodare a prije su jeftino radili za svoje ruske gospodare,....u čemu je razlika?
Što se tiče marke ŠKODA, ona bi več sto puta bila ugašena da je nije spasio VW, a VW je nije spasio zbog dizajna, istorije, kvalitete, nego jer ju je kupio praktički za džabe, odnosno poklonili su mu ju je. Šta ima Češkog u Škodi? Motor je njemački, dizajn je njemački,...Škoda je u početku trebala biti jeftinija verzija VW (slično ko Daccia za Renault) i sada Škoda uopšte nije više jeftina ali je svejedno Škoda,.... nisam baš neki fan Škode, čak mi je VW postao predvidljiv i dosadan (svi modeli liče jedan na drugog, sve neke SUV variante, ne znaju više ni neki novi cabrio napraviti,....)
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 06/06/2022 : 10:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
@ljudi, zemljaci
Vama je uvijek netko kriv, samo ne mi sami sebi. Lako je tudjim k...em lupati po stolu. Veli netko davno kako nam je sudbonosno slovo "B" da bude vladar koji vedri i oblaci. Nakon Beca, Budimpeste, Beograda imate sad i Bruxelles, pa i meni je glavni grad EU zajednice btw. Sad kad daju lovu uzimajte i ulažite.Lako je lovu na stranu bez rezultata, sad svaki cent mora imati pokrice. Sretno! Krpajte kuce po Baniji, gdje ljudi zive sada, po kontejnerima. Bravo.

Ceh, Poljak dolazi sa 200 soma eura kupuje nekretninu na plavom Jadranu (kako mi je taj Matko Jelavic oduvijek bio dobar pjevac), nije zabranjeno, ima se moze se, slobodno trziste, ne biti ljubomoran! ne! ne! Nije dobro za zdravlje. A ja osobno ne bih htio da prodjem kao oni prosle godine kao par iz Svedske, neka dobro je i na tjedan dana doci i otici.

@1Euro
Ali oni rade za svoj brand, marku, svoj nacionalni ponos, SEAT i SKODA. I nekada su Cesi radili u njemackoj auto-industriji, kao sto mnogi danas naginju njemackoj kao nama najblizoj EU zemlji za izbor poslodavca.
U Sloveniji ima Renault proizvodnja dijelova i sklapanje ako se ne varam, dobro je i to. A to je trebalo ici oko Varazdina davno, ali nisu htjeli, sad isti delaju vanka, ali im placa ne kasni, ne bi im ni u tuzemstvu jer bi bilo pod kontrolom, a to lokalci ne vole da im strendzeri sefuju, zivio feudalizam i Franjo Tahi! Kakvi Gupci, sindikati. Nema tu kruha.

1Euro,kao sto veli i Nesvrstani, a u linku je dokaz statistike, da se ne gleda putovnica gosta. I moje je to misljenje jer ja sam samo naveo sta su novine prenosile nedavno (prije ulaska u EU, sad je sve pod monitoringom i Cesi i Poljaci koriste google translatore, samo ne znam sta je njima rijec za meduzu! 😁).





"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000