forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dragonero
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 132

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/02/2018 : 11:15:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Znao sam da su neki izašli za knjižare i striparnice u boji na a 4 formatu ali nisam znao da idu otpočetka.
Sad mi je jasnije i zašto su svi crtači Dragonera na dosadašnjih 50 i nešto brojeva slabi na tušu:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/02/2018 : 11:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ček da naleti solar, pa neka nam pojasni kako to ide sa kolorom u redovnoj seriji.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/02/2018 : 13:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Evo me.

quote:
Znao sam da su neki izašli za knjižare i striparnice u boji na a 4 formatu ali nisam znao da idu otpočetka.

Ne idu od početka nego izbacuju samo najbolje priče. Po meni to je još i bolje jer na taj način u HC ediciji ostaje samo kvaliteta i kad kupiš neku od knjiga nemaš straha da je u pitanju neki ispodprosječan filer.

dosad izašlo:
VČ one-shot
http://shop.sergiobonelli.it/scheda/39252/Dragonero--Le-origini.html

redovna serija (#15, #16)
http://shop.sergiobonelli.it/dragonero/2017/08/21/libro/dragonero-minaccia-all-impero-1001525/

redovna serija (#18, #19)
http://shop.sergiobonelli.it/libro/libri/41223/dragonero-nelle-terre-dei-ghoul.html

za ovu godinu su najavljeni #30, #31


Zbog dobre prodaje, prije par mjeseci je najavljeno da će također i najbolje priče iz Magazina i Specijala dobiti isti tretman, evo prvog broja:
http://shop.sergiobonelli.it/libri/2018/01/03/libro/dragonero-oltre-i-confini-dell-erondar-1002252/
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/02/2018 : 13:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Gianluca Pagliarani radi na epizodi u kojoj će sve 94 table biti posvećene jednoj ogromnoj bitci
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/02/2018 : 13:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Znači LL će biti c-b.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/02/2018 : 13:16:34  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Ja se nadam da neće.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/02/2018 : 13:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pa kako ako prvih četrnaest brojeva nema u boji?
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/02/2018 : 13:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Vidjet ćemo, možda se odluče na obadvije varijante ili eventualno za spin-off "Bez duše" koji je također u boji.


edit:
Bravo King, vidim da si na Libellus forumu postavio one table u boji.

Edited by - solar on 18/02/2018 14:04:38
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 22/02/2018 : 02:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
U Veselom četvrtku su stidljivo najavili da je Dragonero knjiga 3 u pripremi, odnosno da je uskoro možemo očekivati kako su sami naglasili.To je dobra vest.
S obzirom na to da je izašao sada i specijal broj 1 u boji, izgleda će u Veselom dati Dragoneru malo vetar u leđa.A i generalno ovu godinu je Veseli četvrtak započeo (i za sada nastavlja,neka ostane tako) u velikom stilu i izgleda da polako veći broj edicija i veći kvalitet izdanja ne moraju do te mere da usporavaju ritam izlaženja stripova.

U svakom slučaju, ne sumnjam da će tokom godine biti još nečega od Dragonera, tako da ću verovatno što se kupovine tiče ostati veran Veselom četvrtku, što će biti i bolje po moj džep.
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 22/02/2018 : 07:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
valjda su prvo najavljivali dampir knjigu 3 pa onda dragonero 3..

knjige dragonera su dosad isle za sajam/salon i to svake druge godine po jedna... ne znam samo je li im tesko zaposliti jos 2-3 covjeka (mislim na vc), mogu i u stripovima da plate, naci jos jednu stampariju i podici ritam izdanja: po dvije knjige godisnje texa, dampira, tri godisnje martija, mister noa, dragonera, zs mjesecno, obojeni program 8-10 godisnje... imaju solidne cijene, solidno trziste, i sa ovim bi tempom pomeli konkurenciju u vidu libelusa i sl.
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 22/02/2018 : 10:55:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Libellus jest skuplji, ali je ritam izlaženja dobar. Sjetite se samo Marty kolorca. Veseli do sada objavio 2 broja, a Libellus svih 12. Tako nešto će, vjerojatno, biti i s Dragonerom. Tko ima strpljenja čekati jednu knjigu po godinu ili dvije, sretno mu.
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 22/02/2018 : 13:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatan bihac


ne znam samo je li im tesko zaposliti jos 2-3 covjeka (mislim na vc), mogu i u stripovima da plate



post godine, genijalno

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 22/02/2018 : 14:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
pa naravno...ja bih im prvi za neke stripove radio prelome, prevode, graficke pripreme ili sta vec treba a siguran sam da nisam jedini... ali posto su tamo vjerovatno sve uhljebi kojima nije toliko stalo da neke stvari izadju vec su tu cisto zbog profita, onda to i lici na ovo sta sad jeste, da je ritam svake druge godine po jedna knjiga koja se proda relativno brzo..
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 22/02/2018 : 14:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Naravno, ljudi koji sede osam-devet sati na radnom mestu treba plaćati stripovima, pa kad stigne kući račun za struju odneseš dvadesetak Zagora na šalter da platiš. Sramotno je da ljudi za svoj rad dobijaju keš. Ima smisla. Kakav njuh za ekonomiju. Genijalno.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 22/02/2018 : 18:13:27  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
mozes ti sad biti duhovit ali je cinjenica da ti drugari ne rade kako treba i da su sve kritike na vas racun opravdane a njih je sve vise...
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 22/02/2018 : 18:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Brate, pričaš kako bi VČ trebao da zaposli 2-3 čoveka i plaća ih stripovima. Ljude koje marljivo rade svaki dan u redakciji VČ nazivaš uhljebima i negativno se odnosiš prema činjenici da za svoj rad treba da prime platu. I ja se pravim duhovit?!
Evo, ne znam čime se baviš i gde radiš, ali želim ti da ti sledeću i sve ostale plate primiš u Boneli stripovima, jer to je po tebi pozitivna stvar.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 22/02/2018 : 18:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Korg

Libellus jest skuplji, ali je ritam izlaženja dobar. Sjetite se samo Marty kolorca. Veseli do sada objavio 2 broja, a Libellus svih 12. Tako nešto će, vjerojatno, biti i s Dragonerom. Tko ima strpljenja čekati jednu knjigu po godinu ili dvije, sretno mu.




A prosečnom ljubitelju Bonellija i konkretno Martija na ovim prostorima je izuzetno bitno da te Marti kolorce dobiju odmah, praktično u roku od par meseci i to sve nakon što su poprilično skoro objavljeni i u Italiji?I da pritom uopšte taj prosečni kupac ne pita za cenu već da uzima odmah, maltene u paketu ono što mu se servira u par mesečnih tura zaredom?

Ja razumem da ljude nervira (i mene isto) spori ritam izlaženja stripova i da je Veseli četvrtak u prethodnom periodu tu poprilično kočio neka izdanja, ali opet mi sa druge strane nije jasna ni ta opsednutost da svi stripovi budu odmah objavljeni, čim izađu iz štampe u Italiji.

Kao prvo, mi na ovim prostorima se ne možemo porediti što se ovoga tiče sa Italijanima.Sasvim druga priča i okolnosti.

Onda, većina serijala, pa čak i kod nas najpopularniji Zagor, zaostaju za najnovijim italijanskim brojevima.To što će Libellus neki mini-serijal ili sporednu ediciju nekog junaka izbaciti u rekordnom roku većini ljubitelja stripa ne znači ništa jer to ionako nije ono jedino što skupljaju.Pa valjda je tu ipak prilikom skupljanja neophodno ići i po nekoj kakvoj-takvoj hronologiji?Ili neki kupuju stripove samo da bi ih neotvorene u kesicama slagali po policama pa im nije ni bitno šta je u njima?

Zatim, nijedan izdavač na ovim prostorima ma kako imao brz ritam ne može sva svoja izdanja da gura tim ritmom, pa ni Libellus.Gde su recimo sa Nathanom Neverom u odnosu na Italijane?Zaostaju sad već solidno preko 100 brojeva.Da ne pričam o tome da još nisu objavili gomilu onoga što su izdali Slobodna Dalmacija i Ludens.Naravno, tu im se ne žuri toliko jer nemaju konkurenciju na ovim prostorima.
Naravno, po meni i gledajući neku situaciju na ovim prostorima je to dobar ritam izlaženja Nathana Nevera, ali očigledno pojedinim kupovno opsesivnim osobama to verovatno nije.I to je to, svako želi nešto drugačije i shodno tome neka bira.

Marti kolorac, (a neko bi čak mogao da kaže i Marti generalno) kakvog god bio kvaliteta, nije nešto zbog čega ljudi stoje u redovima i ne mogu da dočekaju da ga uzmu, niti ovde kod nas, pa niti u Italiji.A ima samo 12 brojeva.Dakle, Veseli četvrtak će to objaviti do kraja.Tempo izlaženja njihovog Obojenog programa ove godine se vratio u normalu i dobar je, tako da treba i više Marti koloraca između ostalog očekivati u narednom periodu.Zašto je bitno opet ponavljam tog kolorca dobiti momentalno u kompletnom obliku?Toliko je mega popularan?Tolikog je mega kvaliteta?

Da se vratim na Dragonera, recimo tempo od jedne knjige godišnje i nije tako loš (nije ni idealan,ali.....) jer s obzirom na to da su unutra 4 broja to je isto kao tromesečni ritam koji ionako Veseli četvrtak gura za sva kiosk izdanja sem Zagora i Dilan Doga.Dakle, to bi bilo nešto uobičajeno.Sve preko toga bi bilo odlično (tempo uslovno rečeno može da bude i recimo 3 knjige u 2 godine, odnosno da se grublje izrazim,jedna i po po godini).Naravno, sporiji ritam od knjige po godini ne valja.
Mislim da će se stvari promeniti što se tiče Dragonera.Kao što sam napisao, na njihovoj fejsbuk stranici su najavili da će knjiga 3 uskoro.A posle ćemo već videti koliki će biti razmak između nje i četvrte knjige.Ne treba zaboraviti ni to da je Veseli četvrtak do sada objavio i 2 specijala.Mislim da ove preostale neće skoro forsirati tako da će to možda značiti malko više prostora za knjige i redovne epizode.

A što se tiče Libellusovog najavljenog ubitačnog tempa, pa naravno da će po običaju u startu da forsiraju Dragonera, em je u Italiji već izašao solidan broj epizoda pa imaju lufta do te brojke, em malo da što pre udare na konkurenciju i uzmu im sve nestrpljivije kupce, a obično su ti nestrpljiviji oni sa dubljim džepom, dakle taman po Libellusovoj meri.Naravno, nema ničeg lošeg u tome, striktna poslovna politika i tržišna konkurencija.No, svaka priča uvek ima svoje lice i naličje, pa tako svaki kupac proceni šta je ono što je najbolje za njega.


Edited by - maelstrom on 22/02/2018 18:40:10
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 22/02/2018 : 18:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
vadis iz konteksta moje rijeci...one su bile upucene na spor ritam izlazaka pojedinih izdanja...ako je prodaja i zarada ok, znaci da je manjak kadra u vc... je li problem naci par istinskih ljubitelja stripa koji bi kao '' vanjski saradnici'' za kikiriki i poneko izdanje ( ne mora patagonija) odradili posao i olaksali ''vrijednim'' uposlenicima..
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 22/02/2018 : 21:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
AKO je prodaja OK. Dragonero knjiga 2 je objavljena za Sajam knjiga 2016, pre godinu i po dana, a ima je još u prodaji, znači da je daleko od rasprodaje. Prava i štampa su uvek najskuplje stavke. Ne ljudstvo.
A pritom, taj koji je spreman da radi za kikiriki i poneko izdanje i nije baš saradnik u koga se možeš pouzdati.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 23/02/2018 : 10:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

quote:
Originally posted by Korg

Libellus jest skuplji, ali je ritam izlaženja dobar. Sjetite se samo Marty kolorca. Veseli do sada objavio 2 broja, a Libellus svih 12. Tako nešto će, vjerojatno, biti i s Dragonerom. Tko ima strpljenja čekati jednu knjigu po godinu ili dvije, sretno mu.




A prosečnom ljubitelju Bonellija i konkretno Martija na ovim prostorima je izuzetno bitno da te Marti kolorce dobiju odmah, praktično u roku od par meseci i to sve nakon što su poprilično skoro objavljeni i u Italiji?I da pritom uopšte taj prosečni kupac ne pita za cenu već da uzima odmah, maltene u paketu ono što mu se servira u par mesečnih tura zaredom?

Ja razumem da ljude nervira (i mene isto) spori ritam izlaženja stripova i da je Veseli četvrtak u prethodnom periodu tu poprilično kočio neka izdanja, ali opet mi sa druge strane nije jasna ni ta opsednutost da svi stripovi budu odmah objavljeni, čim izađu iz štampe u Italiji.

Kao prvo, mi na ovim prostorima se ne možemo porediti što se ovoga tiče sa Italijanima.Sasvim druga priča i okolnosti.

Onda, većina serijala, pa čak i kod nas najpopularniji Zagor, zaostaju za najnovijim italijanskim brojevima.To što će Libellus neki mini-serijal ili sporednu ediciju nekog junaka izbaciti u rekordnom roku većini ljubitelja stripa ne znači ništa jer to ionako nije ono jedino što skupljaju.Pa valjda je tu ipak prilikom skupljanja neophodno ići i po nekoj kakvoj-takvoj hronologiji?Ili neki kupuju stripove samo da bi ih neotvorene u kesicama slagali po policama pa im nije ni bitno šta je u njima?

Zatim, nijedan izdavač na ovim prostorima ma kako imao brz ritam ne može sva svoja izdanja da gura tim ritmom, pa ni Libellus.Gde su recimo sa Nathanom Neverom u odnosu na Italijane?Zaostaju sad već solidno preko 100 brojeva.Da ne pričam o tome da još nisu objavili gomilu onoga što su izdali Slobodna Dalmacija i Ludens.Naravno, tu im se ne žuri toliko jer nemaju konkurenciju na ovim prostorima.
Naravno, po meni i gledajući neku situaciju na ovim prostorima je to dobar ritam izlaženja Nathana Nevera, ali očigledno pojedinim kupovno opsesivnim osobama to verovatno nije.I to je to, svako želi nešto drugačije i shodno tome neka bira.

Marti kolorac, (a neko bi čak mogao da kaže i Marti generalno) kakvog god bio kvaliteta, nije nešto zbog čega ljudi stoje u redovima i ne mogu da dočekaju da ga uzmu, niti ovde kod nas, pa niti u Italiji.A ima samo 12 brojeva.Dakle, Veseli četvrtak će to objaviti do kraja.Tempo izlaženja njihovog Obojenog programa ove godine se vratio u normalu i dobar je, tako da treba i više Marti koloraca između ostalog očekivati u narednom periodu.Zašto je bitno opet ponavljam tog kolorca dobiti momentalno u kompletnom obliku?Toliko je mega popularan?Tolikog je mega kvaliteta?

Da se vratim na Dragonera, recimo tempo od jedne knjige godišnje i nije tako loš (nije ni idealan,ali.....) jer s obzirom na to da su unutra 4 broja to je isto kao tromesečni ritam koji ionako Veseli četvrtak gura za sva kiosk izdanja sem Zagora i Dilan Doga.Dakle, to bi bilo nešto uobičajeno.Sve preko toga bi bilo odlično (tempo uslovno rečeno može da bude i recimo 3 knjige u 2 godine, odnosno da se grublje izrazim,jedna i po po godini).Naravno, sporiji ritam od knjige po godini ne valja.
Mislim da će se stvari promeniti što se tiče Dragonera.Kao što sam napisao, na njihovoj fejsbuk stranici su najavili da će knjiga 3 uskoro.A posle ćemo već videti koliki će biti razmak između nje i četvrte knjige.Ne treba zaboraviti ni to da je Veseli četvrtak do sada objavio i 2 specijala.Mislim da ove preostale neće skoro forsirati tako da će to možda značiti malko više prostora za knjige i redovne epizode.

A što se tiče Libellusovog najavljenog ubitačnog tempa, pa naravno da će po običaju u startu da forsiraju Dragonera, em je u Italiji već izašao solidan broj epizoda pa imaju lufta do te brojke, em malo da što pre udare na konkurenciju i uzmu im sve nestrpljivije kupce, a obično su ti nestrpljiviji oni sa dubljim džepom, dakle taman po Libellusovoj meri.Naravno, nema ničeg lošeg u tome, striktna poslovna politika i tržišna konkurencija.No, svaka priča uvek ima svoje lice i naličje, pa tako svaki kupac proceni šta je ono što je najbolje za njega.




Eto, sam si na kraju rekao da svaki kupac procjeni šta je za njega najbolje. Meni se, jednostavno neda čekati nekoliko godina da bih pročitao 12 epizoda i tako zaokružio tu priču. Sreća da sam imao alternativu i pohvatao te epizode kroz jednu godinu. Istina, Libellus nije nimalo jeftin, ali nije, bogme ni ovaj VČ obojeni program, bar kod nas u BiH.
Ima još jedna stvar koja je jako važna kod LL knjiga! Ukoliko ti se ne svidi taj novi Marty, možeš ga lako prodati, jer je rasprodan i svu lovu koji si dao za te 4 knjige možeš lako povratiti. Ali brate mili kome da sutra prodam 12 epizoda MM obojenog programa, a da pritom dobijem nazad lovu koju sam prvotno dao za njega?

Od Dragonera sam već odustao zbog presporog ritma izlaženja, iako mi je to jako zanimljiv serijal. No, jedna knjiga (4 epizode) u 2 godine je meni premalo. Volio bih i ja da imam neku jeftiniju alternativu, ali jebi ga, svjedoci smo da se strip, pomalo, pretvara u luksuz.

Spomenuo si i udar na konkurenciju i uzimanje nestrpljivih kupaca... Pa, Veseli je prvog Dragonera izbacio prije 9 godina i imao više nego dovoljno vremena da se odlijepi s tim junakom. Kasno je sad najavljivati ubrzavanje serijala.

Razlika između VČ Dragonera i LL Nathan Nevera, kojeg si uzao kao primjer velikog zaostatka, jest da LL izbaci godišnje 10-ak knjiga Nathana, a VČ jednu ili nijednu Dragonera. Poanta: fanovi Nathana ipak imaju šta čitati za razliku od fanova Dragonera, ali će se izgleda i to promjeniti.

Za one kojima je LL preskup, iskreno se nadam da će VČ ubrzati izdavanje ovog junaka.
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 23/02/2018 : 12:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
pa ne izlazi dragonero 9 godina...u italiji ni 5 godina nema jos... izmedju romanzija i redovne serije je par godina prazno...vc ima ritam dva broja godisnje redovna, i specijal svake druge godine...sto jeste malo..
jedna do dvije knjige godisnje, odnosno 4-6 brojeva godisnje bi trebao biti minimum, i po jedan specijal u sklopu OP i jedan magazin u sklopu ZS godisnje bi bilo ok..
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 23/02/2018 : 13:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Korg

Eto, sam si na kraju rekao da svaki kupac procjeni šta je za njega najbolje. Meni se, jednostavno neda čekati nekoliko godina da bih pročitao 12 epizoda i tako zaokružio tu priču. Sreća da sam imao alternativu i pohvatao te epizode kroz jednu godinu. Istina, Libellus nije nimalo jeftin, ali nije, bogme ni ovaj VČ obojeni program, bar kod nas u BiH.
Ima još jedna stvar koja je jako važna kod LL knjiga! Ukoliko ti se ne svidi taj novi Marty, možeš ga lako prodati, jer je rasprodan i svu lovu koji si dao za te 4 knjige možeš lako povratiti. Ali brate mili kome da sutra prodam 12 epizoda MM obojenog programa, a da pritom dobijem nazad lovu koju sam prvotno dao za njega?

Od Dragonera sam već odustao zbog presporog ritma izlaženja, iako mi je to jako zanimljiv serijal. No, jedna knjiga (4 epizode) u 2 godine je meni premalo. Volio bih i ja da imam neku jeftiniju alternativu, ali jebi ga, svjedoci smo da se strip, pomalo, pretvara u luksuz.

Spomenuo si i udar na konkurenciju i uzimanje nestrpljivih kupaca... Pa, Veseli je prvog Dragonera izbacio prije 9 godina i imao više nego dovoljno vremena da se odlijepi s tim junakom. Kasno je sad najavljivati ubrzavanje serijala.

Razlika između VČ Dragonera i LL Nathan Nevera, kojeg si uzao kao primjer velikog zaostatka, jest da LL izbaci godišnje 10-ak knjiga Nathana, a VČ jednu ili nijednu Dragonera. Poanta: fanovi Nathana ipak imaju šta čitati za razliku od fanova Dragonera, ali će se izgleda i to promjeniti.

Za one kojima je LL preskup, iskreno se nadam da će VČ ubrzati izdavanje ovog junaka.




Ne znam zašto bi bio problem sačekati par godina za čitanje Marti kolorca, pa nije da nema šta drugo da se čita, nije da nema i drugih Martijevih izdanja.Naravno, ne kažm da treba čekati recimo 5 godina ili više za to i verovatno bi i Marti kolorac brže izlazio u izdanju Veselog četvrtka da nisu imali određeni zastoj prošle godine.

Ono što hoću da kažem jeste to da stalno po forumu čitam kuknjave tipa ko će to dočekati da izađe i da se pročita, a kao što sam rekao, nije da nema gomile drugih Bonelli stripova u ponudi (da ne govorim o ostalim stripovima) koji mogu da se čitaju.Meni nije samo jasno kako pojedinci stignu sve to da pročitaju?
Eto, smatram sebe za nekoga ko dosta čita stripove, ali opet toliko toga ne stignem da pročitam (a voleo bih), jednostavno za to treba imati i vremena, a tu je život, tu su porodica, obaveze, gomila njih.
E sad, znam i da je većina drugih ljubitelja stripa ovde u sličnoj situaciji što se tiče toga.A recimo, verni Libellusovi kupci koji sigurno ne spadaju u kategoriju siromašnih ljudi sigurno imaju svoje solidno plaćene poslove koje moraju da obavljaju, dakle, nema se baš vremena za razbacivanje, pa kao što sam napisao, tu su druge obaveze, porodica, retko ko od nas je neki klinac.Volimo svi da se zabavljamo i na druge načine, sigurno se pogleda i neki film, utakmica....

I kako sad to da odjednom pored tolikog manjka vremena u odnosu na toliku količinu stripova kod nas (koja kada pogledamo područje bivše SFRJ jeste solidno velika) kukamo što ovaj strip ne izlazi svaki mesec, te ubrzajte ovo, te ubrzajte ono jer baš nas zanima šta će biti u narednoj epizodi?Šta, svi čitamo stripove od kraja, znači počevši od novijih ka starijim epizodama ili šta već?
Dobro znamo svi da ogromna većina nas ovde nije imala kontinuitet u skupljanju stripova (mislim na nas rođene u SFRJ) i da smo se posle vratili tome.Dakle, bilo je dosta gradiva da se nadoknadi što se tiče čitanja raznih junaka i epizoda.A to opet ponavljam, ne ide preko noći.
Ne možemo mi tu da se poredimo sa Italijanima kod kojih je kontinuitet non-stop prisutan svih ovih godina i kojima se što se tiče redovnih izdanja uvek pojavljivao po jedan strip mesečno od junaka na kioscima.



Ako misliš da se Libellusov Marti kolorac može lako prodati, grdno se varaš.Može se prodati, ali ne po toj ceni po kojoj ti misliš da bi se prodao.Možeš vratiti uloženi novac?Čik da vidim to.Možda bi neki iskusni preprodavac i uspeo, ali ti ili ja, malo sutra.To što su na Libellusovom sajtu mnogi njihovi stripovi označeni kao rasprodati, ne znači ništa.Njih i dalje ima po gomili striparnica, knjižara, ali i što je mnogo bitnije kod gomile pojedinaca koji ih odmah stavljaju na aukcije.Ne treba zaboraviti da Libellus određeni broj primeraka daje svojim saradnicima i onima koji im pomažu na Mafestu, a oni te stripove normalno da prodaju.
Dakle, ne znam da li baš često gledaš aukcije na ovom sajtu, cene Libellusovih izdanja sem za mali broj primeraka i to uglavnom onih najstarijih, nisu tako velike, odnosno manje su od osnovnih cena.Nathan Never knjige recimo može da kupiš bilo koju po sasvim pristojnoj ceni.Ja sam nedavno kupio 2, naravno u odličnom stanju po 89 kuna svaka.
I dalje su skupe i najtraženije one Libellusove knjige koje su izlazile u periodu od pre 10 godina i kusur kada se većina ljudi još nije vratila ponovnom skupljanju stripova.A pogledaj koliko su stripova već izdali do sada.Od njihovih skorijih izdanja, mislim na Bonelli, ima ponešto što je skuplje i traženije, ali malo je toga.
A izdanja poput Libellusovih vanrednih koloraca su manje traženija u odnosu na ostale jer postoji dosta alternativa u odnosu na njih.Čak i Dilan Dog Kolor fest koji je na startu bio po aukcijama zacenjen i tražen (mada tu uglavnom prva 4 broja), sada nije toliko interesantan.

Eno recimo srpski aukcijski sajtovi su prepuni ljudi koji su tokom zadnjih par godina prodavali ove Dilan Kolor festove (pogotovo prva 4 broja) jer su prelazili na Veseli četvrtak i bogami su se žestoko mučili da to postignu uspešno.Kretalo se od nerealnih cena uz uvek naglasak da je rasprodato (što opet ponavljam ne znači ništa), a stizalo do toga da se uvek cena morala spuštati ispod one po kojoj je strip kupljen.Za prva 4 broja neki to nisu hteli da urade i eno ih, muče se i dalje.
Dobro, van Srbije ovi su stripovi sigurno traženiji, prva 4 Dilanova kolorca lepo bi se prodala, ali za sve ostale i pogotovo za Martijeve kolorce da vratiš uloženi novac ako nisi neki vešt preprodavac, kako da ne.Ne kažem da se ne bi desio neki izolovani slučaj po pojedinačnom stripu, no to ne menja suštinu moje priče.
Da, ni kolorci Veselog četvrtka nisu baš jeftini, ali su svakako jeftiniji od Libellusa, no ne treba zaboraviti ni to da su to isto izdanja urađena na većem nivou od kiosk izdanja, sa kvalitetnijim papirom, a dobro znamo da realno HC korice samo neznatno utiču na povećanje cene.Dobro, ova izdanja Veselog četvrtka imaju i verovatno nešto veći tiraž od Libellusovog, to isto utiče na cenu, ali nije problem Veselog četvrtka što je Libellus sabio svoj tiraž.

Zlatan Bihac je lepo odgovorio za Dragonera.Veseli četvrtak ga ne izdaje 9 godina (nećemo valjda onaj One-shot koji je godinama bio jedini i u Italiji da računamo kroz kontinuitet) već nešto manje od 3 i po godine jer je prva Dragonero knjiga izašla za beogradski sajam knjiga jeseni 2014. godine.
Tempo izdavanja do sada nije bio idealan, ali eto, izgleda će se popraviti, u pripremi je knjiga 3, izašao je upravo novi specijal.

Videćemo već kakva će biti izdavačka delatnost u odnosu na Dragonera kao junaka i cene ovih stripova od obe izdavačke kuće, vreme će već dati najbolje odgovore, no ne mogu se izvlačiti neki definitivni zaključci.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 23/02/2018 : 14:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom


Tempo izdavanja do sada nije bio idealan, ali eto, izgleda će se popraviti, u pripremi je knjiga 3, izašao je upravo novi specijal.

Videćemo već kakva će biti izdavačka delatnost u odnosu na Dragonera kao junaka i cene ovih stripova od obe izdavačke kuće, vreme će već dati najbolje odgovore, no ne mogu se izvlačiti neki definitivni zaključci.




Ne znam - na osnovu čega takav optimizam?
Tempo izlaženja svih neredovnih izdanja VČ je vremenom sve sporiji.
Obzirom da sam do sada kupovao KIZ, znam to dobro.
Jedne godine su objavili čak 7 knjiga, prosek je bio bar tri, a sada se svelo na jednu godišnje.
Mister No je, takodje, morao imati u početku bar dve knjige godišnje, a sada se i ne sećam kada je objavljena zadnja.

Al' zato imamo svako malo neke nove edicije, koje će dodatno usporiti ionako spor ritam.
Recimo - magazini, to je upravo ono što su čitaoci tražili...




Edited by - Kontrast 2 on 23/02/2018 14:47:37
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 23/02/2018 : 15:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Naravno, to je samo neka moja nada i pretpostavka da će ubrzati tempo izlaženja većine izdanja van onih za kioske.
Neki razlog za optimizam može da bude delatnost Veselog četvrtka od početka ove godine gde su dobro počeli.

E sad, videćemo šta će biti.Naravno, nikome se ne sviđa dosadašnji spor ritam.Ali ako se to promeni, to je onda druga priča.Eto, promenili su oni dosta toga, sada jedino taj spori ritam može da im se zameri, pre je moglo još dosta toga.
Mislim da su itekako svesni nekih kritika, bio je i malo jači pritisak na njih u poslednje vreme u vezi tempa izlaženja (što je dobro i bitno je da postoji sa različitih strana) tako da ta nada za sada ostaje.No, videćemo, kao što rekoh.

Edited by - maelstrom on 23/02/2018 15:56:27
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 27/02/2018 : 18:49:36  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Luca Enoch
Go to Top of Page
Page: of 132 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000