forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/06/2017 : 11:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Braća Hernandez ne spadaju u mainstream, a Magnus je Talijan, barem koliko sam ja upućen.

Da ne duljimo, naravno da razlike (više) nisu toliko izražene, ali se (još) daju primjetiti.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/06/2017 : 12:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ps: Nitko nije rekao da ijedan od pobrojanih elemenata čine neki strip nužno boljim ili gorim.


Ok, ali ti si svoj post sročio kao da se radi o nečemu presudnom.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/06/2017 : 14:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Amerikancima su cenzura i razni odredi za čudoređe u bilo kojem mediju omiljeni sport odvajkada.



Kajgod. Mogao si isto tako napisati i: "U Hrvatskoj su i ustase i komunjare posve zabranili strip kao medij, to je kod nas omiljeni sport jos odvajkada".
Ne moze se o temi cudoredja/cenzure (ili, uostalom, o bilo kojoj temi) razgovarati na nacin da se krene od datuma tvojeg rodjenja i kao jedini razumni stav uzme onaj kojeg ti u danom trenutku zastupas.
Stvari imaju svoju povijesnu genezu i dogadjaju se na malo slozenije nacine nego sto se nazire kroz osobnu ideolosku prizmu.
Ja bih bez problema mogao napisati puno uvjerljiviji post u kojem pokazujem upravo suprotno - da nema nacije koja je vise potkopala svaku mogucu definiciju cudoredja negoli su to ucinili Amerikanci. I to na globalnoj razini, namecuci svoje stavove citavom svijetu. Ali time ne bih rekao nista pametnije od ovog tvojeg, iz prostog razloga sto su igraci na toj sceni individue, a ne nacionalni entiteti. I sto tih individua ima, i u americkoj i u svakoj drugoj naciji (a i u svakoj kulturi, rasi, klasi, rodu, vjeri, whatever) uvijek na svim zamislivim svjetonazorskim pozicijama.

quote:
Južnoamerikanci i Talijani su također puno otvoreniji od Amerikanaca po pitanju seksa, no ipak malo više homofobniji, njih primarno zanimaju gole žene. Talijane pritom tradicionalno najviše muči katolička krivnja, pa to stvara zanimljiv pristup zabranjenog voća.


Svicarski je, pak, strip naglaseno horoseksualan, njih ne pale ni muskarci ni zene nego satovi. A skotski je insumptuozan, u njemu se svrsava na to koliko je nesto jeftino.

Takodjer, nisam znao da su osobe koje primarno zanimaju gole zene homofobi. Ali dobro, te definicije moras provjeriti svaki put kad dodjes na net, jer se neprestano mijenjaju.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/06/2017 : 15:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Baš, culture vulture. Baš kajgod. Krivo intepretiraš moje riječi, impliciraš nekakvu osobnu ideološku prizmu, a zapravo samo otkrivaš vlastitu kroz koju čitaš moj post.

Kakve veze "odvajkada" ima sa datumom mog rođenja? Sigurno su ti poznati neki slavni primjeri cenzure u američkim medijima kao što su na primjer Haysov kod i PRMC. Prvi je iz 30ih, drugi iz 80ih godina prošlog stoljeća. Evo linkova za svaki slučaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Production_Code
https://en.wikipedia.org/wiki/Parents_Music_Resource_Center

A s obzirom da pričamo o stripovima, imali su Amerikanci sve donedavno svoj kod i za njih: https://en.wikipedia.org/wiki/Comics_Code_Authority
DC ga se formalno držao sve do 2011, Marvel ga je napustio nešto ranije. Vidiš, tu se ne radi o individuama, nego o nacionalnim entitetima, bilo službenim vladinim, bilo o organizacijama na državnoj razini.
A to je samo formalna cenzura, gdje je tek ona neformalna, koja proizlazi iz općenitijih oblika svjetonazora koji dominiraju u nekoj naciji.

Nisi znao da su osobe koje primarno zanimaju gole žene homofobi? Nisam ni ja, pa zato to nisam ni napisao. Istina, jedno i drugo se spominje u istoj rečenici, ali i dalje nije povezano na taj način.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/06/2017 : 20:19:55  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
(Najprije nekoliko random smajlija da ublazim ton: ... da ne ispadne da se svadjamo...)

"Ideoloska prizma" odnosilo se na osnovnu premisu u tvojim postovima - da je cenzura/cuvanje javnog cudoredja nesto lose. O tome ne mozemo puno na ovom topicu (offtopicarenje), a nisam siguran ni mozemo li uopce na forumu, tj. ide li to u red zabranjenih tema, ali to je definitivno ideoloski stav.
U pravu si da se u mojem citanju toga takodjer vidi (suprotna) ideologija. Ali to se da pogoditi i bez citanja sto sam zapravo napisao, iz same cinjenice da reagiram na tvoj post. Jer, da dijelim tvoju ideologiju, ne bih primjetio da je ima u tvojim postovima, nego bih smatrao tvoje stavove zdravorazumskim, samorazumljivim i a priori se s njima slagao.
Velim, ne mozemo puno o tome ovdje, ali nema niceg zdravorazumskog, samorazumljivog u premisi "cenzura/cuvanje cudoredja su losi", isto kao sto nema ni u: "ne, bas je suprotno, navodne seksualne slobode jednako su tako oblik kontroliranja mase, samo s mnogo necasnijim namjerama". Oboje je ideologija. Ono sto valjda mogu reci bez rizika da me se udalji s foruma jest: svako drustvo koje zeli opstati provodi neki tip cenzure/cuvanja javnog cudoredja. A isto tako i svaka drzava koja zeli opstati provodi neki oblik kontroliranja mase, inace slijedi anarhija. U proslosti su dominantni tipovi kontroliranja mase bili cenzura i represija, danas su hegemonija, zamazivanje ociju laznim slobodama i perfidno upravljanje strastima. Esencijalne razlike tu nema, samo je predznak drugaciji. Kontroliranje mase mora se provoditi i nikad ga ne provode mase same.

"Odvajkada = od tvog rodjenja" odnosilo se na to da zanemarujes da je dovodjenje javnog cudoredja u pitanje jedna poprilicno nova stvar, koja se nije rodila nekakvim organskim putem, jer je ljudsko bice po svojoj prirodi nosi u sebi pa poradja u svakom razdoblju u kojemu moze, nego da je to imalo svoju povijesnu genezu, koja nije bas lijepa.

Sto se americkog slucaja tice, puko postojanje kodova nije dovoljan argument za tvrdnju da je Amerima "cenzura omiljeni sport odvajkada".
Kao prvo, za ocekivati je da ce netko zeljeti uspostaviti takav kod u zemlji u kojoj postoji ogromna industrija zabave, dok ce u nekoj zemlji gdje je produkcija relativno mala takav kod najvjerojatnije izostati. Vjerojatnost pojavljivanja cenzure direktno je proporcionalna velicini produkcije.
Drugo, kad imas ogromnu industriju zabave, takvim trzistem prirodno dominiraju giganti (u stripovskom slucaju DC i Marvel), a postojanje giganta samo po sebi stvara cenzore. To je u biti spontaneous generation, jer gigant ima ogromnu potencijalnu energiju (utjecaj na mase) pa ce itekako privlaciti paznju na sebe. A opet ga je, paradoksalno, lako kontrolirati - samo mu zaprijetis necim sto bi ga moglo kostati neki sitni postotak zarade. Objavis kritican clanak, prodaja padne za 1%, isti dan se otpustaju urednici i mijenja smjer. Tako da je prirodno da su DC i Marvel dugo prihvacali takav kod.
Trece, govoreci konkretno o stripu, ne mozes usporedjivati americki i npr. francuski model - rijec je o posve drugacijim proizvodima, namijenjenim posve razlicitim dobnim skupinama i jos razlicitijim registrima kulture. To nije nikakva nacionalna teznja o kakvoj bi teoretizirao Alois Riegl, nego jednostavno priroda kulturnog proizvoda. Strip koji se zeli svidjeti sto siroj tinejdzersko-adolescentskoj publici i nema drugih pretenzija doli zabaviti, prirodno ce biti "blazi" od necega sto puca na jednu vec formiranu nisu odrasle publike zahtjevnoga ukusa.
I cetvrto, ti kodovi nisu ni u jednom mediju sprijecili nastanak gomile nezavisnih stvari koje razbijaju svaki koncept cudoredja. Tako da nemoj jednostrano prikazivati stvari.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 01/06/2017 20:48:31
Go to Top of Page

Golub
Average Member



Croatia
568 Posts

Member since 01/02/2017

Posted - 01/06/2017 : 23:02:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Golub a Private Message  Reply with Quote
Na cenzuru (čitaj: pomanjkanje eksplicitne golotinje) u američkim stripovima se može gledati na razini njihovog svijeta zabave općenito. Eto, u hrpi TV serija ne smiješ prikazati sise i pimpeke (često ni psovati), ali nasilja ima koliko hoćeš, u svim oblicima. U filmovima je to malo drukčije, ali kao što su stripovi imali taj Comic Code Authority, tako i filmovi imaju svakojake rejtinge. Onda to možeš usporediti s europskim filmovima gdje maltene u svakom drugom filmu sa scenom seksa u kadar uleti neki pišo. U stripu je slično. Slažem se s ovime što je spomenuo CV, što je veća industrija (odnosno publika) to je manje takvih "sloboda". Ipak, svašta se može provući na mainstream sceni. Pa još je uvijek gomila superherojki hiperseksualizirano, što nadomješta nemogućnost pokazivanja nečega eksplicitnijeg. Nije Marvel/DC ni krojen za neke hc prikaze.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 01/06/2017 : 23:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Baš sam informišući se o evropskim stripovima, na američkom forumu, naleteo na primere kako je izdavač Cinebook ''pokrivao'' golotinju u francuskim stripovima Škorpija, Largo W i čini mi se Aldebaran.
Sramota.
Rascopane glavudže, psuju gore od kočijaša, izmišljaju najsočnije psovke koje, osim što zvuče kao da ih niko normalan u datom trenutku ne bi izgovorio, takođe pokazuju manjak kreativnosti u pisanju dijaloga...
A ovamo im smeta sisa ili dve.
Ma nek' se teraju! Kaki mi se od amera i njihovih ''vrednosti''.


Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/06/2017 : 00:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

A s obzirom da pričamo o stripovima, imali su Amerikanci sve donedavno svoj kod i za njih: https://en.wikipedia.org/wiki/Comics_Code_Authority
DC ga se formalno držao sve do 2011, Marvel ga je napustio nešto ranije. Vidiš, tu se ne radi o individuama, nego o nacionalnim entitetima, bilo službenim vladinim, bilo o organizacijama na državnoj razini.
A to je samo formalna cenzura, gdje je tek ona neformalna, koja proizlazi iz općenitijih oblika svjetonazora koji dominiraju u nekoj naciji.


Hm, a što ćemo s cenzurom stripova u Europi? Ne znam koliko ti je to poznato, ali svojedobno su u zemljama poput Francuske, Velike Britanije i Njemačke postojale institucije koje su cenzurirale razne vrste medija, uključujući i stripove. Na primjer, u Francuskoj su cenzurirali američke stripove koji su u matičnoj zemlji objavljivani s pečatom CCA.

Također, kao što već često imam potrebu govoriti ljudima, nemoj generalizirati. Recimo, spominješ CCA. CCA nikad tijekom svojeg postojanja nije obuhvaćao kompletnu stripovsku produkciju u SAD-u. Štoviše, daleko od toga.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/06/2017 : 00:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Baš sam informišući se o evropskim stripovima, na američkom forumu, naleteo na primere kako je izdavač Cinebook ''pokrivao'' golotinju u francuskim stripovima Škorpija, Largo W i čini mi se Aldebaran.
Sramota.
Rascopane glavudže, psuju gore od kočijaša, izmišljaju najsočnije psovke koje, osim što zvuče kao da ih niko normalan u datom trenutku ne bi izgovorio, takođe pokazuju manjak kreativnosti u pisanju dijaloga...
A ovamo im smeta sisa ili dve.
Ma nek' se teraju! Kaki mi se od amera i njihovih ''vrednosti''.


Cinebook je britanski izdavač. Ljudi često griješe oko toga.

Što se tiče ostatka tvojeg komentara, reći ću ti isto što i vukozecu - nemoj generalizirati. Informiraj se, čitaj stripove, jer sve o čemu govoriš se da lako opovrgnuti. Pogotovo ako si imao priliku čitati recentniju američku produkciju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 02/06/2017 : 00:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Ovde je ključna reč svojevremeno ("svojedobno"), koja nesumnjivo (nedvojbeno?) veoma udaljena od reči "savremeno"...

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/06/2017 : 01:10:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Ovde je ključna reč svojevremeno ("svojedobno"), koja nesumnjivo (nedvojbeno?) veoma udaljena od reči "savremeno"...


Naravno, ali smatram da je riječ o važnom podatku, jer se ovdje po meni raspravlja o kruškama i jabukama. Preuveličava se utjecaj i uloga CCA (koja je svakako bila značajna, ali ne toliko koliko je ovdje prezentirana), a istovremeno se zanemaruje činjenica da je cenzura u Europi bila itekako prisutna.

Ovdje se stvaraju neki definitivni sudovi, ali se ne barata nekim osnovnim činjenicama.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/06/2017 : 10:03:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
@cv: Šalji ti te random smajliće ćaći!

Šalim se ;)

S tobom je na momente interesantno raspravljati, dok ne postaneš bezobrazan i ne počneš etiketirati sve koje ne djele tvoja mišljenja i stavove. Naravno da među tvojim neistomišljenicima ima i onih koji rade istu stvar, ali to te ne pere od tvojih grijeha. Čisto komentiram što sam primjetio po drugim topicima (u nekima sam sudjelovao, neke samo čitao).

Što se ove teme tiče, nemam potrebu dalje je razvlačiti, sa dijelovima onog što si napisao se i slažem, samo da kažem da osnovna premisa/motiv moga posta nije bila da kažem da je cenzura/cuvanje javnog cudoredja nesto lose. Dapače, iz mojih postova se između redaka da pročitati kako smatram da bi u američkim stripovima/medijima trebalo biti, ako ne baš više cenzure, onda barem manje fetišizacije nasilja.
Moja namjera je bila samo da komentiram stanje stvari, a to je: Amerikanci su oduvijek provodili cenzuru u svojim medijima, što institucioniziranu, što neformalnu, a pritom se pokazalo da su puno tolerantniji prema nasilju nego prema seksualnosti (ovaj zadnji dio rečenice je ono što sam htio istaknuti i što me zanima, a ne samo postojanje cenzure). Na drugom polu su Frencuzi, kao nacija sa najpoznatijom evropskom strip kulturom, koji su tradicionalno poznati po seksulanoj otvorenosti (mislim da ne moram ja dokazivati da je to tako, to je jednostavno činjenica, jednako kao npr. i rečenica "Francuzi su poznati po kulinarstvu").

@Bushido, a propos generaliziranja: ja pričam o mainstreamu, o zabavi za široke mase, o onom što čita 90% čitatelja. A to su DC i Marvel. Istina, tijela su u tim superherojskim stripovima seksualizirana (opet, na američki način, ali nećemo sad početi i tu temu), ali uvijek pokrivena. Koliko znam u nijednom klasičnom DC/Marvel stripu nije prikazana gola sisa niti sam seksualni čin (ne mora biti ekspolicitan). Što bi u Italiji bio mainstream? Alan Ford? Bonelli? U Fordu golih sisa koliko hoćeš, a Dylan se redovno valja po krevetima oduvijek.

I tko je mene (ili bilo koga drugog) proglasio autoritetom za "definitivni sud"? Moj sud je samo moj sud.

Back on topic: zadnje sam pročitao prvi album Long John Silvera. Klasični BD avanturizam, zasad ništa specijalno ali dovoljno ineteresantan da nastavim čitati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 02/06/2017 : 11:50:08  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

@cv: Šalji ti te random smajliće ćaći!

Šalim se ;)

S tobom je na momente interesantno raspravljati, dok ne postaneš bezobrazan i ne počneš etiketirati sve koje ne djele tvoja mišljenja i stavove. Naravno da među tvojim neistomišljenicima ima i onih koji rade istu stvar, ali to te ne pere od tvojih grijeha. Čisto komentiram što sam primjetio po drugim topicima (u nekima sam sudjelovao, neke samo čitao).


Ne znam zasto si imao potrebu ovo napisati. To nisu tvoje rijeci nego citati tipova koji moje postove uopce ne mogu pratiti, koji "shvate" samo to da nisam na njihovoj liniji pa odmah pretpostave da sam na suprotnoj i, osjecajuci se sigurnim na distanci, u brojcanoj nadmoci i u zastiti politicki aktivnog moderatora, prelaze na vrijedjanje. Takvi su od mene u nekoliko navrata dobili sto su zasluzili, da, ali to je vec odavno dosadilo i meni i njima, zasto sad o tome pricas? Isto tako mi je vec odavno dosadilo ponavljati: jesam li ikad bio "bezobrazan" i "etiketirao" ljude poput Bushida, Malog_Mate, jurice, duplog...? Nijedan od njih ne dijeli prakticki nijedan od mojih stavova, a razgovarali smo bezbroj puta ovdje i nismo se zakacili nijednom, niti je zamisliva situacija da se ikad zakacimo. Iz prostog razloga sto se oni, kad se s nekim ne slazu, ne spustaju na razinu vrijedjanja. Pa onda i ne dobiju natrag istom mjerom. Sve je to vec odavno dosadno i stoput vidjeno i receno, vratimo se na temu.

quote:
Amerikanci su oduvijek provodili cenzuru u svojim medijima, što institucioniziranu, što neformalnu, a pritom se pokazalo da su puno tolerantniji prema nasilju nego prema seksualnosti (ovaj zadnji dio rečenice je ono što sam htio istaknuti i što me zanima, a ne samo postojanje cenzure). Na drugom polu su Frencuzi, kao nacija sa najpoznatijom evropskom strip kulturom, koji su tradicionalno poznati po seksulanoj otvorenosti (mislim da ne moram ja dokazivati da je to tako, to je jednostavno činjenica, jednako kao npr. i rečenica "Francuzi su poznati po kulinarstvu").


U Americi (namjerno ne koristim rijec "Amerikanci", jer se, ponavljam, ne radi o nacionalnim identitetima/entitetima) je pocetkom proslog stoljeca stvorena advertising industry (sorry, ne da mi se razmisljati koji je hrvatski prijevod) koja nije nikad tapkala u mraku, nego se od samog pocetka oslanjala na savjete bihevioristickih "znanstvenika" poput Johna B. Watsona (koji je J. Walter Thompsonu dosao nakon sto je izbacen s fakulteta zbog seksualnog nemorala). Ta je industrija izgradjena na ideji da se seks prodaje, a osnovna joj je teznja maksimalno homogenizirati mase, tako da svi budu podlozni istim podrazajima i kupuju iste proizvode. U svega nekoliko desetljeca, ta je industrija Ameriku transformirala iz zemlje u kojoj ljudi kupuju npr. brasno, u lokalnom ducanu, bez ikakvog brenda, najcesce lokalno proizvedeno jer je onda najmanji trosak transporta, pa ga nose kuci i sami si peku kruh, u zemlju u kojoj svi kupuju brendirani kruh. Ili cigarete umjesto duhana, ili stogod. A za to je potrebno najprije posve homogenizirati mase, izbrisati tradicionalne identitete i autoritete i iz covjeka koji ima obitelj, nacionalnost, tradiciju, vjeroispovijest, krusnu pec i valjak za tijesto, napraviti iskorijenjenog, alijeniranog potrosaca koji nema ni noz za kruh i koji ne zna razliku izmedju "zelja" i "potreba", koju je jos Platon znao, nego kupuje ono sto ima najbolju ambalazu i najbolju reklamnu kampanju.
Tako bi nekako izgledao pocetak posta u kojem bih ti pokazao da Ameriku ima puno vise smisla gledati kao zemlju koja seks ne cenzurira, nego osmisljeno prodaje, ali koji na ovom topicu stvarno nema smisla pisati. Otvori novi topic ako zelis, pa mozemo tamo o tome, kad mi bude dosadno na poslu. :)
Ono najvaznije je vec receno: generaliziras i opako pojednostavljujes i jednostrano prikazujes stvari.
A ako je netko "na drugom polu od Amerikanaca" po prikazivanju seksualnosti u stripu, ja bih prije rekao da su to Japanci, a ne Francuzi.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 02/06/2017 11:57:51
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 02/06/2017 : 13:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Dorison/Meyer-Pogrebnik 1 Čovjek koji je jeo zlato
Kako u filmu tako i u stripu, westerna mi se čini da ima sve manje. Pogotovo dobrog westerna.
Pogrebnik mi je ako o novijem westernu pričamo, a novije mi je sve šta je novije od Blueberryja ili Comanche daleko najbolji western koji san pročita.
Daleko je to od genijalnog, ali meni puno bolje od recimo Bouncera, Pustinjske zvezde ili Duranga.
Crtež najklasičniji mogući BD, priča zanimljiva, i da previše ne spoilam, do raspleta koji je malo prehappy drži vodu.

8/10

Wehlmann/Bodart-Green Manor

Tek kad san pročita strip san skužija da je isti lik napisa i 5 bagdadskih pripovjedača. Uvalija mi je zajeb na istu foru. I 5 bagdadskih pripovjedača me preview privuka ali je strip bija bljutav.
Green Manor je podjednako bljutav. Crtež odličan, priče koje se redaju u stripu nezanimljive. Jedva san čeka da završi da se mogu pribacit na Tvrđu.

6/10

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 02/06/2017 13:28:23
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/06/2017 : 13:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture


Ne znam zasto si imao potrebu ovo napisati.



Zato jer si ti reagirao na moj post (a reakciju usto odmah počeo sa omalovažavajućim "kajgod") i započeo raspravu o ideologijama i svjetonazorima, a primjetio sam već na forumu gdje to s tobom zna (često? ponekad?) voditi. Pa da odmah napravim preempt.

Što se ostalog tiče, otišao si u širinu, ja sam već rekao više manje sve što sam imao na temu. Smatram da sam dobro objasnio svoja viđenja i stavove, da se vidi da sam o njim ako ništa drugo malo mućnuo, te da ih nisam izvukao iz dupeta. Ponudio sam i neke argumente (uključujući i par pitanja na koja nitko nije odgovorio), bili bi i bolji da je ovo neka ozbiljnija rasprava a ne samo forumska dokolica. Na kraju da ponovim što sam već rekao: razlike o kojima pričam nisu nebo/zemlja, riječ je o nijansama, ali nijansama koje se još mogu primjetiti.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 02/06/2017 : 13:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
A da vi otvorite temu?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 02/06/2017 : 14:01:36  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Za ovo ne, ovo su sad vec u biti privatne poruke pa mozemo stvar raspraviti preko privata.
Ali ako se nekome da razgovarati o cenzuri, cudoredju, prikazu seksualnosti u stripu itbl., onda nek definitivno otvori novi topic, da, ja sam to vec predlozio.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/06/2017 : 16:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Dorison/Meyer-Pogrebnik 1 Čovjek koji je jeo zlato
Kako u filmu tako i u stripu, westerna mi se čini da ima sve manje. Pogotovo dobrog westerna.
Pogrebnik mi je ako o novijem westernu pričamo, a novije mi je sve šta je novije od Blueberryja ili Comanche daleko najbolji western koji san pročita.
Daleko je to od genijalnog, ali meni puno bolje od recimo Bouncera, Pustinjske zvezde ili Duranga.
Crtež najklasičniji mogući BD, priča zanimljiva, i da previše ne spoilam, do raspleta koji je malo prehappy drži vodu.

8/10

Wehlmann/Bodart-Green Manor

Tek kad san pročita strip san skužija da je isti lik napisa i 5 bagdadskih pripovjedača. Uvalija mi je zajeb na istu foru. I 5 bagdadskih pripovjedača me preview privuka ali je strip bija bljutav.
Green Manor je podjednako bljutav. Crtež odličan, priče koje se redaju u stripu nezanimljive. Jedva san čeka da završi da se mogu pribacit na Tvrđu.

6/10




Sa boldanim se slazem, mislim da sam i ja napisao slicno u osvrtu na Bouncera, ali daleko od toga da je Bouncer los, naprotiv, meni je odlican, ali Pogrebnik ima ono nesto i mrvicu je ipak bolji

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 02/06/2017 16:44:59
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 02/06/2017 : 20:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Koliko znam u nijednom klasičnom DC/Marvel stripu nije prikazana gola sisa niti sam seksualni čin (ne mora biti ekspolicitan).

naravno da jeste prikazano
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/06/2017 : 22:08:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by vukozec

Koliko znam u nijednom klasičnom DC/Marvel stripu nije prikazana gola sisa niti sam seksualni čin (ne mora biti ekspolicitan).

naravno da jeste prikazano



Hvala. Razuvjerio si me. Povlačim sve što sam rekao.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/06/2017 : 05:34:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

I tko je mene (ili bilo koga drugog) proglasio autoritetom za "definitivni sud"? Moj sud je samo moj sud.


Naravno, ja to nisam niti tvrdio. Ne bi mi bilo ni prvi ni zadnji puta da sam imao potrebu ispraviti tvrdnje za koje smatram da su u krivu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 04/06/2017 : 22:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by vukozec

Koliko znam u nijednom klasičnom DC/Marvel stripu nije prikazana gola sisa niti sam seksualni čin (ne mora biti ekspolicitan).

naravno da jeste prikazano



Hvala. Razuvjerio si me. Povlačim sve što sam rekao.

Nema na cemu, i drugi put. Ne moras povlaciti sve sto si rekao, samo deo koji sam citirao, jer je jednostavno netacno. Sisa je bilo, istina ne puno, ali vise nego u Asteriksu i Zagoru. Sto se tice scena seksa, bilo ga je u svim mogucim varijantama. Ako si mislio na primere - sorry, slike necu kaciti, mozes ih i sam izguglati za minut. Btw, L&R su bili alternativa osamdesetih, danas ih ima u skolskim bibliotekama. Isti je slucaj sa stripovima koje su potpisali Crumb, Ware, Burns, Tomine ili Bechdel... A u svim ces naci eksplicitne scene.

Edited by - Vlaadisha on 05/06/2017 02:16:42
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 06/06/2017 : 06:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Price sa divljeg zapada



Ovo sam kupio jer je bilo 40kn, pa reko za tu lovu mora biti barem OK.
Iskreno nije mi bas sjeo strip, tj stripovi(ima ih 3-4 unutra, posljednji je nedovrsen). Crtez je odlican, ali mi je scenarij nezanimljiv... Neznam sto bi jos napisao, ali uglavnom strip mi se nije svidio i morao sam se natjerat da ga procitam do kraja.

Largo Winch (Tomovi 1-8)



Largo je zgodan, bogat, inteligentan, pametan, odlican borac i izuzetno snalazljiv. Igrom slucaja dolazi na celo velike grupacije W koju je nasljedio od svoga ocuha Neria Wincha koji ga je davnih dana usvojio iz sirotista. Nerio ga je odlucio prirpremiti na najbolji moguci nacin za ono sto ga ceka priustivsi mu najbolje skole.

Jednog dana Nerio umire pod sumnjivim okolnostima i tu nastupa Largo.
U ovih 8 tomova ima 4 price, jer 2 toma cine jednu pricu.
Prva, u kojoj upoznajemo Larga i okolnosti koje su ga dovele do bogatstva, tj cela grupacije mi je mozda cak i najbolja.
Ostale su isto jako dobre. Premisa je vise manje slicna, Largo se nadje u bezizlaznoj situaciji, i onda poslije ''rijesava situaciju''.

Ovo bi najvise mogao usporedit sa ultrabogatim James Bondom, ali bez gadgeta koje ima Bond. Eh da, Largo je Crnogorac (pravim imenon Largo Winczlav-autori ocito nisu bas upoznati sa imenima i prezimenima iz ex YU )

Stripovi su mi dosta napeti i vuku na jos citanja, teksta ima puno, a crtez je predivan. Koriste se pretjerano izrazene boje i izgledaju super jer sve prsti od istih.



Jako dobar strip, sad strpljivo cekam da Strip-Agent objavi ostatak, trenutno je objavljeno 20 tomova u FR, nadam se da cemo ih dobit sve

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 08/06/2017 13:16:46
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/06/2017 : 12:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Glin Dilon:Nao Braun (Komiko)

tematika "ljudske psihe" je uvek bila odličan teren za stvaranje sjajnih knjiga,filmova,stripova.Ali meni lično,ne toliko interesantan žanr (možda će mi biti jednog dana kad i sam malo poludim).

Oko Nao Braun sam se prilično razmišljao da li da je uzmem.Izašla je u slično vreme kad i Epileptičar,sa kojim sam se opekao (u smislu da me je razočarao),i tada sam odustao od Fibrinog izdanja;kad se pojavilo Komikovo,opet sam uzeo u razmatranje eventualnu nabavku.Na kraju je ipak prevagnuo Dilonov crtež koji me je totalno kupio i Komikova akcija na kojoj sam uzeo Nao po ekstra povoljnoj ceni.
A onda sam (pre samog čitanja) opet pomislio da sam se sigurno zeznuo,pogotovu kad sam video da ima i nekih uplitanja budizma u stripu.
Retko se varam u procenama da li će mi se strip dopasti ili ne,a srećom,ovde je taj instikt zakazao.Strip mi se baš dopao.

Nao Braun je jako lepa i topla psihološka drama sa predivnim crtežom.A Nao je jedna totalno opičena devojka koja me je skroz kupila!Međupriča sa Piktorom je još jedan plus za strip.
Jedino mi se ne sviđa deo sa budističkim centrom.Jebeni budisti,nikad mi nisu bili dragi.Izvinjavam se zbog političke nekorektnosti.

4/5

Preporuka.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/06/2017 : 16:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
John Kendall (Comicothek 1982, 64 str.)

Comicothek je objavio ukupno 3 ovakve knjige koje sadrže 4 priče na 15 stranica.
Isti izdavač je objavio još 2 knjige od 96 stranica, HC. koje sadrže iste ove priče plus po 2 nove.
John Kendall je u Njemačkoj izlazio i u raznim drugim edicijama, strip magazinima kao što su Lasso, Primo, Silberpfeil, Kobra, Tom Berry
Ovo je bio pokušaj da se to sve lijepo objavi ali je ostalo na pokušaju.

Sheriff Kendall je objavljivan i u raznim zemljama: Italiji, Francuskoj, Nizozemskoj, Britaniji i pod raznim imenima: Ringo, Dan Dakota, Larrigan
Sigurno je izlazio i u ex Jugoslaviji samo se ne sjećam točno gdje, LMS ili ZS, uglavnom onaj dodatni strip?

Autor Kendalla je Argentinac Arturo Pérez del Castillo rođen u Chileu 1925. a umro 1992 u Argentini. Ukupno je napisao i nacrtao 40 priča na 15 stranica, dakle 600 stranica materijala. Osim šerifa Kendalla del Castillo je crtao i druge westerne a najpoznatiji su El Cobra s Rayom Collinsom i M.A. Repettom i i Randall, The Killer u suradnji s Oesterheldom.
Više ovdje ako nekoga zanima.
https://www.lambiek.net/artists/d/del-castillo-arturo.htm

Izuzetan crtež, prva liga a i priče su sasvim dobre, tipične kaubojske teme: krađa stoke, napad na kočiju, potraga za blagom, napadi indijanaca, lov na pljačkaše, bogati rančeri, vojnici, konjokradice…
Ovakvu knjig bi trebala imati svaka kuća koja drži do svoga (strip) ugleda.









Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.84 seconds. Snitz Forums 2000