| Author |
Topic  |
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 29/03/2025 : 16:21:05
|
Moon Knight
Puno je potencijalnih stripova s ovim likom koje bi početnik mogao pročitati, ali nekako sam se odlučio za ovaj Lemireov mini serijal. Prije svega, vizualnim preletom mi se činio kao najčudniji i najekscentričniji, a to mi je dobra kombinacija za ovog junaka. Tko je ikad došao u doticaj s Moon Knightom zna da se radi o liku s disocijativnim poremećajem ličnosti koji ima više persona koje na različit način žive i proživljavaju svoju misiju kao naslovni junak. Taj psihološki aspekt je baš Lemire stavio u fokus i putem toga ispleo sjajnu priču o njegovim ličnostima i uz vizualnu perfektnu asistenciju uspio na jasan način dočarati potentnost svake od njih. Serijal je prohujao u jednom danu i stvarno nemam nikakve veće zamjerke. Jedan od boljih Lemireovih uradaka i definitivno pohvala da jedan Marvelov naslov sa superherojem ne pati od svih klišea tipičnih za taj žanr. Zrelo, zanimljivo i zeznuto. Baš kao pravi manje poznati superjunak (ako se takvim može nazavati). |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 06/04/2025 : 17:19:14
|
The Underwater Welder
Strip o kojem mnogi Lemireovi fanovi pišu hvalospjeve te je često među najhvaljenijim radovima. Je li zaslužio tolike hvalospjeve? Da i ne. Zašto da? Lemire u strip baca svoje prokušane recepte, malu sredinu, nesređene obiteljske odnose i ansksioznost glavnog lika, slično kao i u Essex Countyju, da bi sagradio emotivnu, ogoljujuću priču o tome što ostane čovjeku kad je nesretan. Ovdje kroz par motiva Lemire to vrlo uvjerljivo dočarava i plete priču u kojoj se čitatelj gubi baš kao i glavni lik u dubinama. Zašto ne? Pa, Essex County je svakako superiornije djelo od ovoga. Ovom stripu bih dao čistu četvorku, a ono gdje gubi u odnosu na Essex koji je čista petica jest ta neka nelinearnost u radnji za koju mi se čini da je malo razvodnila snagu narativa. Isto tako, Lemireov prepoznatljiv stil je ovdje nekako manje blizak s tim tonovima sive. No, usprkos možda nepoštenoj usporedbi, i dalje je riječ o jakom stripu koji ima dušu i zaokruženu priču o naoko malim, ali značajnim stvarima.
4/5 |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 10/04/2025 : 18:08:04
|
Mazebook
Još jedan Lemireov autorski rad koji udara na emocije. Mazebook je zapravo vrlo jednostavno koncipiran strip u kojem protagonist traži labirint, tj. središte istoga kako bi pronašao svoju pokojnu kći. A sve se to odvija u običnom svijetu i kako sada racionalno objasniti takvu potragu i vizije? Sam koncept labirinta i te neke nadrealne tematike nisu bili baš briljantno odrađeni i činilo mi se da je Lemire to dosta ovlaš odradio. No, ono gdje strip udara ispod pojasa i gdje je prava težina je završnica. Do tada mi je strip djelovao solidno, ali u završetku je bilo baš brojnih emotivnih i nevjerojatno dirljivih momenata. Možda Lemire nije kreirao nešto izvrsno ovdje i čini se strip dosta pojednostavljen i generičan, no ima to srce, taj centar zbog kojega je u toj svojoj jednostavnosti nekada i vrlo blizak svima. Nije nešto najnužnije za pročitati, ali je brzo i generalno dojmljivo. |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
going going
Advanced Member
    

Serbia
12718 Posts
Member since 24/04/2012 |
Posted - 11/04/2025 : 17:15:49
|
quote: Originally posted by don_draper
Mazebook
Još jedan Lemireov autorski rad koji udara na emocije. Mazebook je zapravo vrlo jednostavno koncipiran strip u kojem protagonist traži labirint, tj. središte istoga kako bi pronašao svoju pokojnu kći. A sve se to odvija u običnom svijetu i kako sada racionalno objasniti takvu potragu i vizije? Sam koncept labirinta i te neke nadrealne tematike nisu bili baš briljantno odrađeni i činilo mi se da je Lemire to dosta ovlaš odradio. No, ono gdje strip udara ispod pojasa i gdje je prava težina je završnica. Do tada mi je strip djelovao solidno, ali u završetku je bilo baš brojnih emotivnih i nevjerojatno dirljivih momenata. Možda Lemire nije kreirao nešto izvrsno ovdje i čini se strip dosta pojednostavljen i generičan, no ima to srce, taj centar zbog kojega je u toj svojoj jednostavnosti nekada i vrlo blizak svima. Nije nešto najnužnije za pročitati, ali je brzo i generalno dojmljivo.
Sjajan je Mazebook! Velika preporuka i za strip i odlicno Darkvudovo izdanje. https://darkwood.co.rs/prodavnica/darkwood/kolos/knjiga-o-lavirintu/
quote: Originally posted by don_draper
The Underwater Welder
Strip o kojem mnogi Lemireovi fanovi pišu hvalospjeve te je često među najhvaljenijim radovima. Je li zaslužio tolike hvalospjeve? Da i ne. Zašto da? Lemire u strip baca svoje prokušane recepte, malu sredinu, nesređene obiteljske odnose i ansksioznost glavnog lika, slično kao i u Essex Countyju, da bi sagradio emotivnu, ogoljujuću priču o tome što ostane čovjeku kad je nesretan. Ovdje kroz par motiva Lemire to vrlo uvjerljivo dočarava i plete priču u kojoj se čitatelj gubi baš kao i glavni lik u dubinama. Zašto ne? Pa, Essex County je svakako superiornije djelo od ovoga. Ovom stripu bih dao čistu četvorku, a ono gdje gubi u odnosu na Essex koji je čista petica jest ta neka nelinearnost u radnji za koju mi se čini da je malo razvodnila snagu narativa. Isto tako, Lemireov prepoznatljiv stil je ovdje nekako manje blizak s tim tonovima sive. No, usprkos možda nepoštenoj usporedbi, i dalje je riječ o jakom stripu koji ima dušu i zaokruženu priču o naoko malim, ali značajnim stvarima.
4/5
Je l bese najavio neko ovaj strip kod nas? Fibra ili Darkvud? Trebalo bi valjda i Black Hammer u izdanju 300 cuda? Fibra je najavila i Ascendera povezanog sa Descenderom/Predak. |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 11/04/2025 : 18:27:57
|
Mislim da je Darkwood najavljivao Weldera Black Hammer ima dosta toga pa ne znam hoce li 300 cuda to pokriti Za Ascendera mislim da ide iduce godine |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 25/09/2025 : 17:29:54
|
Fishflies
Lemire se vraća u svoj rodni i nadaleko poznati Essex County za još jedan autorski strip, ovaj put pod okriljem Imagea. Iako dijele mjesto radnje, ovo nije baš toliko usporedivo s famoznom trilogijom te me više podsjetilo na Royal City ili Sweet Tooth sa svojom otuđenom, ali ipak dinamičnijom i više plot-driven atmosferom. Kukci iz naslova svako ljeto navale u Essex i stvore pomalo nadrealnu atmosferu, a u takvoj noći se dogodi jedan nadrealni i kafkijanski obrat (namjerna paralela s Kafkom, vrlo je očita). No, sve je to samo pozadina u kojoj se likovi suočavaju sa svojim gubicima, nevoljama i ostalim sjenama koje vise nad njima. Vrlo je tečan, vizualno izrazito snažan strip koji jako dobro prezentira emocije likova, ali nema tu ubitačnost i gotovo kiruršku preciznost u seciranju sredine i aktera kao Essex County trilogija. Ovo je nešto lakše, jednostavnije i izravnije, a u tome se izgubi pomalo čarolije. No, i takav bazičniji strip i dalje jako dobro kotira te ne pada drastično u nekim segmentima. Nedostaje težine radnji i stripu, ali i dalje Lemire to kompenzira jakim vizualnim aspektom te je u ovom crno-bijelo-crvenom miksu jako dobar i snalažljiv. Imao je Jeff boljih stripova, ali i s ovime sam itekako zadovoljan. |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 29/09/2025 : 19:24:46
|
A.D. Scott Snyder scenarij, Jeff Lemire crtež
Iako je ovdje "samo" crtač, Lemire je itekako kvalitetno pridonio dojmu ovog stripa. Riječ je o zanimljivom pothvatu dva velika imena modernog stripa, miks proze i stripa. Otprilike trećina stripa je prozni tekst te je ovdje dojam čitanja nekog romana sa slikama, ili stripa s puno teksta, ovisi kako to gledate. No, sinergija ta dva različita pristupa je itekako neodoljiva. Priča sama po sebi, kao i podulji prozni fragmenti, nisu nešto revolucionarno i djeluju kao dosta često viđena stvar. Lemireov crtež u koloru mi je ovdje znatno podigao nivo- Njegov prepoznatljivi stil je jako dobro dočarao melankoliju i otuđenost u ovoj distopiji. Možda će neki ovo odbiti nazvati stripom, ali A.D. je zasigurno nešto neobičnije, a opet tako poznato i blisko sa svojom emotivnošću i jednostavnošću. Naravno da ima dosta nivoa u kvaliteti iznad ovoga, ali sasvim sam zadovoljan. |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
Bachy
Senior Member
   

Croatia
1847 Posts
Member since 06/05/2009 |
Posted - 04/10/2025 : 12:06:28
|
 Frogcatchers (2019) Muškarac se budi sam u nepoznatoj sobi, bez ikakvog sjećanja na to tko je ili kako je tamo dospio. Vrata zaključana lokotom i pusti predvorje dodatno naglašavaju neobičnost tog mjesta. Ovo je – kako piše na staromodnom privjesku za ključeve pokraj njegova kreveta – hotel Edgewater. Još gore, čini se da se nešto zloslutno skriva u jednoj od soba. No kad upozna mladog suputnika – jedinu drugu osobu u ovom golemom, praznom prostoru – njegov novi prijatelj ga moli da ne otvara ta vrata. Nešto mora biti iza njih... ali što? Ukleti hotel na rubu stvarnosti, beskonačni most koji se proteže preko beskrajnog oceana i muškarac i dječak koji traže izlaz. Ovo je pozornica za djelo koje pomiče granice i prkosi žanrovima, novo remek-djelo jednog od majstora pripovijedanja u svijetu stripova. |
Oj, budi svoj! |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 27/05/2026 : 19:11:21
|
Black Hammer
Serijal koji je uz Essex County priskrbio ovom autoru možda najviše slave i pažnje. Njegova najpoznatija suradnja s Dark Horseom je iznjedrila ovaj naoko zanimljiv, ali i dosta problematičan serijal. Zašto problematičan? Pa teško je razaznati na kojoj razini prestaje ovo biti hommage i nostalgija, a postaje besramna kopija. Lemire sam priznaje kako je ovo stvarao kao počast stripovima koji su ga fascinirali kroz život, ali mnoge sličnosti i podudarnosti s mitosom DC-a i Marvela djeluju naprosto lijeno iskopirano. Premisa je da poznata grupa heroja nakon velike borbe s univerzalnim neprijateljem bude skrivena i zatočena na farmi u malom američkom gradiću (postoji li tipičniji setting za Lemirea). I na jedan slow burn način pratimo dnevne probleme tih likova u suživotu s ostalim stanovništvom te njihove probleme s prilagodbom na takav život. Naravno dolazi izvanjski element koji će malo protresti tu neobičnu rutinu i neke rane iz prošlosti ponovno otvoriti. Usprkos svojim brojnim sličnostima i inspiracijama, Lemire ima dara za ovu atmosferu i uz Ornstona na tablama stvara zanimljiv identitet stripa. Tek pred kraj prvog arca stvari postanu uistinu zanimljive i čini se da ima Lemire ideje kako od ovoga napraviti nešto pamtljivo. Zasada dosta sporo, ziheraški, korektno urađeno, ali možda i nekorektno neoriginalno? |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
|
don_draper
Advanced Member
    

5076 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 02/06/2026 : 18:11:06
|
Black Hammer : Age of Doom
Drugi arc ovog Dark Horseovog bestsellera nastavlja se na "big reveal" iz kraja prvog i dosta uspješno integrira te neke nove elemente. Nije i dalje ovo sad nešto ludo vrhunski, ali ne mogu reći da nije Lemire solidno odradio ovaj mix superherojštine i života u zabiti. No, naravno puno toga nije onakvo kakvim se čini... I dalje malo zadaje glavobolju količina iskopiranih referenci i to je svakako meni najsporniji dio serijala zasada. Iako umjetnički su neke stvari ispale dosta dojmljive i u taman dobrom mixu low key vibea koji strip pokušava progurati, i dalje su neke reference toliko očite da se pitam jesu li DC i Marvel dobili neku proviziju ovdje. Ne može se reći da je vrlo dobar autorski serijal, ali sasvim korektan hommage. U ovom drugom arcu neke stvari su bolje negoli prije, uz par inspirativnih sekvenci u kojima Lemire čak se otme kopiranju drugih, što je više nego dosta spori start u prvom arcu. |
I sell the fact that I can't be bought |
 |
|
Topic  |
|
|
|