forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 261 - Moskovski bubnjar

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/09/2023 : 08:55:04


Vincent zna: Car se nasmiješio njemu. Svi mu se, uostalom, oduvijek smiješe. Sa svojim anđeoskim lišcem, mladi je bubnjar jedini tračak nade koji opstaje u apsurdnom svijetu katastrofalnog Napoleonovog pohoda na Rusiju; posljednji ostatak nedužnosti, pažen i štićen od svih oko sebe u trenutku kad najveća vojska koju je svijet ikad vidio postojano stupa ka propasti.

Kolorka 261 • Moskovski bubnjar • 120 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Simon Spruyt • Crtež Simon Spruyt • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2023. • Cijena 22 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-261-moskovski-bubnjar/872/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 29/06/2024 : 07:54:09
SPOJLERI TOKOM CELOG POSTA (KO NIJE CITAO STRIP NEKA NE CITA DALJE):

Odlican crtez i kolor. Priča je svedena i jednostavna ali efektna. Nije mi najjasnije sta je hteo sa poslednjim kadrom autor? Da ustvari Vincenta bubnjara grize savest, da oseca tezinu toga sto se izvukao kao bednik i oportunista?

Sto se tice fore ko je taj koji intervjuise glavnog lika, cim je spomenuo da je pisac odmah mi je bilo jasno da je Lav Tolstoj, i to iako nisam citao Rat i mir, ja sam kao obaveznu lektiru imao Anu Karenjinu koju sam tokom jednog dugog i dosadnog letovanja izmedju prvog i drugog razreda srednje procitao za nekih 10ak dana... Mozda da sam citao i Rat i mir bih odmah provalio ko je pisac (iako i ovako nije bilo tesko, pisac slusa price o Borodinskoj bici i kozaku Denisu, pa ko ce biti ako ne Tolstoj) jer ukucao sam spisak likova u romanu i pojavljuje se Vincent Bosse u knjizi. Pretpostavljam da ovaj strip ostavlja jaci utisak ako je neko veliki zaljubljenik u knjigu Rat i mir i ako je procitao knjigu neposredno pre citanja stripa.

Ovako je samo odlicno-neobicno nacrtan i kolorisan strip, sa dobrim prikazom ratnog razaranja i pljackanja i ludila, sa par dobrih opaski o razlici izmedju ,,nadobudnih Evropljana`` i njihovog odnosa prema ,,necivilizovanim Rusima``... Interesantno da je ovaj strip ugledao svetlost dana u maticnoj Francuskoj 2021.godine neposredno pre izbijanja totalnog rata u Ukrajini. Ali nije me pogodio ovaj strip niti emotivno, niti intelektualno nekim obrtom ili otkricem ili napetoscu. Nesto mi je nedostajalo da bih ovaj strip nazvao odlicnim, ovako je samo dobar sa odlicnim crtezom koji ce se dugo pamtiti.

7/10
naker Posted - 27/06/2024 : 22:05:43
Mladi bubnjar anđeoskog lica biva uvučen u vrtlog rata Napoleonovog pohoda na Moskvu. Dum dum dum lupaju bubnjevi dok vojska maršira ka svom sunovratu; dum dum dum udaraju bubnjevi dok svi ginu, a snalažljivi mladić beži kao kukavica, dok se ratni profiteri i oportunisti bogate, a krv nevinih i nedužnih natapa zemlju majke Rusije..

..Counting bodies like sheep to the rhythm of the war drums..

Delo tematski podseća na Ibikusa. Bio sam skeptičan povodom crteža i farbe, ali zapravo idealno se uklapa sa tematikom dela. (Ne)očekivano otkrovenje u epilogu oko identiteta čoveka koji ispituje i popisuje priče matorog bubnjara dobar twist na samom kraju koji zaokružuje priču. Nemam pojma gde je Markos iskopao ovaj strip, ali ovo je stripčina. Samo reči hvale za Moskovskog bubnjara
Macon Posted - 29/02/2024 : 20:26:16
quote:
Originally posted by Lukeruk

U ovom slucaju se ne radi o kolonizatorskim aspiracijama, vec je Rusija sporadicno krsila Napoleonovu kontinentalnu blokadu prema Britaniji. Napoleon, tada inace u nekom savezu sa Rusijom, pizdeo, pizdeo i na kraju je i napao.




Nikada mi nije bilo jasno, da nije primjetio, da glavni grad Rusije nije Moskva nego St. Petersburg.
BeaGea Posted - 29/02/2024 : 20:00:45
quote:
Originally posted by Lukeruk

U ovom slucaju se ne radi o kolonizatorskim aspiracijama, vec je Rusija sporadicno krsila Napoleonovu kontinentalnu blokadu prema Britaniji. Napoleon, tada inace u nekom savezu sa Rusijom, pizdeo, pizdeo i na kraju je i napao.




Ajde da netko vidi uzroke.
Lukeruk Posted - 29/02/2024 : 19:28:18
U ovom slucaju se ne radi o kolonizatorskim aspiracijama, vec je Rusija sporadicno krsila Napoleonovu kontinentalnu blokadu prema Britaniji. Napoleon, tada inace u nekom savezu sa Rusijom, pizdeo, pizdeo i na kraju je i napao.
borg Posted - 29/02/2024 : 17:12:47
quote:
Originally posted by borg



Ratovali su zato što su mogli!
I zato što u zapadnim korenima postoji jaka kolonizatorska žila.





Pa sad, ja kao neki ego-manijak citiram sebe...
Al ne vidim šta je tu loše rečeno. Samo sam rekao da je Napoleon osvajao zato što je mogao. I drugo, zato što je to želeo. Jer je Napoleon bio deo zapada, kako god obrnuli, okrenuli...

Nisam isključio kolonizatorske aspiracije u tom postu ni balkanskih zemalja ni azijskih, ni bilo kojih drugih, samo naglasio ovih kojima je pripadao dotični. Al kao i uvek, ode diskusija di ne treba.

Macon Posted - 29/02/2024 : 16:02:30
Imaju dosta kolonizatorske prošlosti ali manje mogučnosti projekcije moći zbog tehnoloških nedostataka. Niko osim Europljanina nije razvio prekooceanskih brodova a onda je ekonomija morala plaćati raćune za duga putovanja. Azijski zaćini, amerićko zlato, srebro i produkti iz amerićkih plantaža (kava, šečer, duhan) plaćali su jih sa plusom.

Šta su radili Kinezi, Mongoli, Otomani i drugi Turki, Arapi, afrićki i drugi azijski imperiji (javanski, indijski...) nego kolonizirali?
Red Marquis Posted - 29/02/2024 : 14:16:51
Napisao si ipak i da među zapadnjacima postoji jaka kolonizatorska žica, implicirajući da narodi sa drugih prostora to eto, nisu imali u sebi, pa zato nemaju kolonizatorsku prošlost.
borg Posted - 29/02/2024 : 13:59:42
Ma sada odosmo u drugu krajnost.
Ja sam samo hteo reći da je Napoleon krenuo u osvajanje zato što je mogao i zato što je hteo. A istoričari će se baviti time dal je pošao po mineralne, ljudske ili prirodne resurse. Dal mu bilo dosadno u okrečenoj sobi, ili ga ostavila ženska zato što je bio mali...



A sve ovo ostalo merenje, ko je više ili manje je nebitno.
Kerempir Posted - 29/02/2024 : 13:45:39
Što su Sibir, Krim, Kavkaz, Tibet?
frano Posted - 29/02/2024 : 09:22:16
Pokorili su vas ameri preko daljinskog :)
Red Marquis Posted - 28/02/2024 : 17:36:45
quote:
Originally posted by borg
Al pogledaš kroz istoriju Afriku, Severnu i Južnu Ameriku, Australiju... Pa vidiš koliko su Kina i Rusija bili tu. Naravno da su bili prisutni na svim ovim kontinentima, al ne u svojstvu kolonizatora. Bar koliko se ja ovako na prvu sećam... A moguće i da je samo bio razlog to što nisu mogli u datim vremenima da budu kolonizatori.


Nema osvajanja kolonija bez ekonomske moći. Kina i Rusija nikad nisu finansijski to mogli postići, prosto. Inače bi radili isto. Imali su osvajanja Rusi u Americi, ali em skupi Krimski rat i neki drugi ekonomski problemi, i to je bilo previše da se zadrže teritorije. Kina je imala strah od Mongola i tada su počeli sa planovima odvajanja od sveta, čak su i svoju flotu počeli da smanjuju i jednostavno se usmerili na svoj kontinent.
Macon Posted - 28/02/2024 : 15:13:52
quote:
Originally posted by BeaGea

Film Napoleon je jedan od najboljih filmskih biografija, a između redaka jako puno govori o Napoleonu.
To je sve kaj bum rekel.

P.S. Ovo pišem kao profesor povijesti.



Pogledao sam deo sa bitkom kod Austerlitza i hvala lijepa. Dosta mi je bilo jednog Game of Thrones.

Jesi li siguran, da nisi profesor nečega drugoga?
borg Posted - 27/02/2024 : 20:59:28
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by borg

Da se Peyo ne uvredi, ali odgovor bude jako prost.

Ratovali su zato što su mogli!
I zato što u zapadnim korenima postoji jaka kolonizatorska žila.





Nije ti neki odgovor.
npr Rusija i Kina nisu ogromne države po duhu svetom nego isto tako po osvajanjima.
Osvaja svak ko može,neko je u tome uspješniji i to je to.





Pa sad... I ja rekoh da su osvajali zato što su mogli.

Al pogledaš kroz istoriju Afriku, Severnu i Južnu Ameriku, Australiju... Pa vidiš koliko su Kina i Rusija bili tu. Naravno da su bili prisutni na svim ovim kontinentima, al ne u svojstvu kolonizatora. Bar koliko se ja ovako na prvu sećam... A moguće i da je samo bio razlog to što nisu mogli u datim vremenima da budu kolonizatori.



Kerempir Posted - 27/02/2024 : 18:15:55
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by pcoro

Dobar strip! Po naslovnici i previewu me odbijao crtež, ali se pokazao kao najjača karika. Jednostavan i efektan, stripu daje okus nadrealne narodne priče. Priča je svedena ali efektna.

Ostalo mi je par pitanja nakon čitanja. Nije mi bilo jasno zašto na početku rade pogreb s praznim sandukom, Borg je to odgovorio. Još me zanima kontekst ovog rata. I uopće, zašto je Napoleon vodio toliko ratova. Jel bio kao Hitler ili Aleksandar Makedonski, tip koji je htio osvojiti cijeli svijet (ovdje se spominje i potencijalni pohod na Indiju nakn što Rusija padne)? Ili je to jednostavno bilo takvo vrijeme u Europi, di su svi non stop nešto ratovali jedni protiv drugih, a Napoleon je samo bio uspješan u tome?





Malo me razočaralo tvoje pitanje. Umjesto oštrog odgovora preporučio bih ti da pogledaš neki od dokumentaraca poput ovog:

https://www.imdb.com/title/tt0266164/episodes/?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

ili nešto od ovoga:

https://www.documentarytube.com/best-of/the-20-best-documentaries-about-napoleon-and-the-napoleonic-wars/

Za vrijeme njegove vladavine su udareni temelji moderne Europe preko zakonika (Code civil des Français)

Za više o njemu imaš tekstova koliko hoćeš.

Imaš i svu silu stripova o Napoleonu i tom vremenu, od kojih su neki i na engleskom.

https://www.cinebook.co.uk/berezina-book-13-p-4476.html



A može se pročitati i knjiga:
https://mvinfo.hr/knjiga/4704/napoleon-politicki-zivot
Peyo Posted - 27/02/2024 : 13:59:41
quote:
Originally posted by BeaGea

Film Napoleon je jedan od najboljih filmskih biografija, a između redaka jako puno govori o Napoleonu.
To je sve kaj bum rekel.

P.S. Ovo pišem kao profesor povijesti.



Onda je to dobra preporuka.

Svakako ću ga pogledati.
lwood Posted - 27/02/2024 : 13:50:33
quote:
Originally posted by borg

Da se Peyo ne uvredi, ali odgovor bude jako prost.

Ratovali su zato što su mogli!
I zato što u zapadnim korenima postoji jaka kolonizatorska žila.





Nije ti neki odgovor.
npr Rusija i Kina nisu ogromne države po duhu svetom nego isto tako po osvajanjima.
Osvaja svak ko može,neko je u tome uspješniji i to je to.

BeaGea Posted - 27/02/2024 : 13:36:33
Film Napoleon je jedan od najboljih filmskih biografija, a između redaka jako puno govori o Napoleonu.
To je sve kaj bum rekel.

P.S. Ovo pišem kao profesor povijesti.
Peyo Posted - 27/02/2024 : 13:14:33
Nisam još pogledao Napoleona od Ridleya Scotta, ali ne bih rekao da ti je to dobar izvor barem po kritikama koje sam pročitao.

Bila je serija o Napoleonu na Historyju kao pogled iz vizure Napoleonovog vojnika uz razne komentare. Mislim da bi ti ona bila bolji izvor.
pcoro Posted - 27/02/2024 : 13:02:33
Kako sad razočaralo? Pa Napoleon je jedna od tajni koja nam je svima pred očima. U povijesti se uči kad je bila koja bitka i to je to ali ne uči se kako zašto. I izvan službeneog curiculuma informacije se odaju teško ili nikako. Evo, u par mjeseci sam pročitao ovaj strip i pogledao Napoleon Ridleya Scotta i ni u jednom nema neke šire slike - ovdje smo usmjereni na pojedinca u vrtlogu rata i pratimo stvari iz njegove perspektive, a u filmu su se naredale scene bitaka i ljubakanja sa Josephinom, opet izvan svakog konteksta.

Čini se da je ova mini serija koju je Peyo linkao dobar izbor za informirati se..
Peyo Posted - 27/02/2024 : 12:54:48
quote:
Originally posted by borg

Da se Peyo ne uvredi, ali odgovor bude jako prost.

Ratovali su zato što su mogli!
I zato što u zapadnim korenima postoji jaka kolonizatorska žila.





A Istok ju nema?
borg Posted - 27/02/2024 : 12:35:00
Da se Peyo ne uvredi, ali odgovor bude jako prost.

Ratovali su zato što su mogli!
I zato što u zapadnim korenima postoji jaka kolonizatorska žila.

Peyo Posted - 27/02/2024 : 12:26:12
quote:
Originally posted by pcoro

Dobar strip! Po naslovnici i previewu me odbijao crtež, ali se pokazao kao najjača karika. Jednostavan i efektan, stripu daje okus nadrealne narodne priče. Priča je svedena ali efektna.

Ostalo mi je par pitanja nakon čitanja. Nije mi bilo jasno zašto na početku rade pogreb s praznim sandukom, Borg je to odgovorio. Još me zanima kontekst ovog rata. I uopće, zašto je Napoleon vodio toliko ratova. Jel bio kao Hitler ili Aleksandar Makedonski, tip koji je htio osvojiti cijeli svijet (ovdje se spominje i potencijalni pohod na Indiju nakn što Rusija padne)? Ili je to jednostavno bilo takvo vrijeme u Europi, di su svi non stop nešto ratovali jedni protiv drugih, a Napoleon je samo bio uspješan u tome?





Malo me razočaralo tvoje pitanje. Umjesto oštrog odgovora preporučio bih ti da pogledaš neki od dokumentaraca poput ovog:

https://www.imdb.com/title/tt0266164/episodes/?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

ili nešto od ovoga:

https://www.documentarytube.com/best-of/the-20-best-documentaries-about-napoleon-and-the-napoleonic-wars/

Za vrijeme njegove vladavine su udareni temelji moderne Europe preko zakonika (Code civil des Français)

Za više o njemu imaš tekstova koliko hoćeš.

Imaš i svu silu stripova o Napoleonu i tom vremenu, od kojih su neki i na engleskom.

https://www.cinebook.co.uk/berezina-book-13-p-4476.html
pcoro Posted - 27/02/2024 : 10:07:27
Dobar strip! Po naslovnici i previewu me odbijao crtež, ali se pokazao kao najjača karika. Jednostavan i efektan, stripu daje okus nadrealne narodne priče. Priča je svedena ali efektna.

Ostalo mi je par pitanja nakon čitanja. Nije mi bilo jasno zašto na početku rade pogreb s praznim sandukom, Borg je to odgovorio. Još me zanima kontekst ovog rata. I uopće, zašto je Napoleon vodio toliko ratova. Jel bio kao Hitler ili Aleksandar Makedonski, tip koji je htio osvojiti cijeli svijet (ovdje se spominje i potencijalni pohod na Indiju nakn što Rusija padne)? Ili je to jednostavno bilo takvo vrijeme u Europi, di su svi non stop nešto ratovali jedni protiv drugih, a Napoleon je samo bio uspješan u tome?

borg Posted - 12/01/2024 : 22:09:52
Hehe, dobra fora sa sahranjivanjem živih ljudi, da bi izbegli regrutaciju. To može i danas lepo da prođe. :)
Dobra priča, zanimljiva, efektna.
Na kraju mi se crtež još i svideo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000