forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 SBE klasici: Tradicija vs inovacija

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
PijaniPatak Posted - 31/01/2015 : 02:29:24
Možda je već bilo, ali se ne sećam

a trganja među pristalicama ova dva narativna/vizuelna "pravca" su česta, ponekad blaga, neretko napeta, nekako vazda zanimljiva, a konkretnog zaključka nigde. Pokušalo se sve svesti na scenarist vs scenarist ili crtač vs crtač, ali je posredi uvek bio obuhvatniji problem pravac vs pravac ili ukus vs ukus u globalnijem smislu.

Naravno da je žiža rasprave uglavnom u Zagoru, jer od svih likova on konstantno važe čas na jednu čas na drugu stranu, ali se u duhu rasprave nekako uvek prebacimo i na Texa.

Uglavnom, danas je 21.vek, potrebe čitateljstva se menjaju, forum sve puniji nekim novim klincima,
a izdavačka kuća Sergio Bonelli Editore ponosno kaska po nekoliko koraka iza nekog univerzalnog strip-trenda, ako je posredi uopšte koračanje (zavisi od serijala), jer je njena baza uvek bila i biće- kolt, konji, indijanci, divljina, različite rase. Neko u tome uživa, a nekoga to smara.

Elem, da ne filozofiram previše. Neko i danas kupi strip da bi uživao u jednostavnostima jednog G.L.Bonellija ili Sergia Bonellija, u Texu tražio Galepov potez četkicom iako je isti pokojni ili u Zagoru tražio Ferrija iz 70-ih ili 80-ih godina čak i sada kada isti jedva drži četkicu u ruci. Tražiće ih toliko da će prihvatiti sve, pa i loše kopije, samo da bi ponovo uhvatio onaj delić nekadašnje emocije. Klasika je klasika. Ne petljaj previše sa kadrovima, ostavi mi kavez table na 3x2, nakon "kraj epizode" vrati sve na status quo, ne filozofiraj, ne diraj ništa. Ovako je baš baš lepo

Neko drugi, pak, smatra da se trebamo pomaći iz obrađenih šablona. Hoće da se eksperimentiše, da se nešto dešava, da se lik razvija narativno i grafički u što je moguće više smerova. Boriti se protiv statusa quo kontinuitetom, dopustiti novim stilovima da eksperimentišu, novim klincima da čitaju šta i njihovi stari, izbegavati stereotipe ili masovne izlete u "one dobre dane" preko "povrataka..." i "osveta..." starih neprijatelja, menjati naslovničara kada isti ne poseduje svežinu koja bi da krasi prizvod, daj mi nepoznato u kojem ću da uživam

šta da pričam? Sve je jasno, jel'da?

(samo nemoj, bogati, ono "nije mi jasno čemu ovako glup topic?!"Ako je glup, moderator će ga zaključati ili će nakon par dana zbog njegove neaktivnosti nestati. A glupost ostaje meni na obrazu, tako da je vama i nebitno)

Želim sada i ovde, statistički precizno da vidim kakav je odnos ove dve grupe na forumu

U kom od ova dva kanona želite videti strip (Zagor/Tex/nešto treće) koji ćete kupiti ovoga meseca?

P.S. stavio bih i opciju "balans" ali onda sam džaba pržio kokice

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 30/03/2015 : 15:51:53
quote:
Originally posted by VALTER

Neuvjerljiva je transformacija Nata Murda u škotskog Robina Hooda, Kapetana Midnighta.



I ja se slazem.
Cela ta epizoda Otocka skupina je uradjena neuverljivo i neozbiljno. Posle Krakena koji je bio jedan od vrhunaca serijala nisam ocekivao tako mlaku epizodu.

Zagor se susreo sa toliko negativaca i uopste nije razmisljao koji su razlozi zbog kojih su postali takvi , nego ih odmah sredi sekirom, a prema Murdu se ponasa previse blagonaklono. Posle svega sto je ucinio ja mu idalje ne bih verovao.


A po meni najveca mana te epizode je odnos Zagora i Virdzinije! Zagor joj se obraca kao da je dete i onda je strasno poljubi i ponasa se nekako cudno. Trebalo je Bosseli da nastavi tamo gde je Nolitta stao, odnosno da nastavi njihovu romansu, Virdzinija je po meni najlepsa i najprimamljivija od svih Zagorovih devojaka, ima tu neku cednost ali zna da bude i vrlo zavodljiva. Zato mislim da je steta da se ona tako marginalizuje i zanemari kao jedna od vecih Zagorovih ljubavi pored Fride i Gambit.

On topic: Na anketno pitanje sam odgovorio da sam za inovaciju.
Zoroasterixx Posted - 30/03/2015 : 12:01:33
Kad Zagor krene na euroazijsku turu, mogao bi sresti ove likove iz Škotske još jednom.
nagor Posted - 30/03/2015 : 11:49:01
Reći ćemo, najbolji "sporedni" lik u serijalu i lik koji je obilježio najbolje Zagorovo razdoblje. :)
Trenutno, čini mi se, nije u planu njegov povratak.
www2 Posted - 30/03/2015 : 11:31:00
Kad ste već kod Murda jel zna ko dal se i kad vraca opet....bez premca najbolji liku Zagoru (bolji i od samo Zagora usudio bih se reći)
Mr. Bushido Posted - 30/03/2015 : 11:27:12
quote:
Originally posted by VALTER

Pa Murdo se bori s Rusima protiv Tlingita kako bi spasio svoju kožu, a ne radi altruizma. Seljake u Los Angelesu nakratko spašava od razbojnika, da bi im potom rekao nešto u stilu "ne zahvaljujte mi prerano" i ustrijelio ih.

Želi se dokopati Fraserovog bogatstva (u 'Otočkoj skupini') upravo stoga što smatra da mu je najveća zapreka u odnosu na lady Emmu njegov socijalni status.

Murdo je predstavljen kao demonskiji lik od Hellingena, upravo zbog snažne motivacije koja se ne svodi na želju za vladanje cijelim svijetom i zbog lakoće kojom ubija, i zato je prelagana njegova transformacija, uzrokovana opekotinama.


Opekline su tek dio uzroka njegove transformacije. Upotpunilo ju je suočenje s Emmom i Zagorom.

Tjelesna trauma uzrokuje psihičku traumu, tako da mi njegova transformacija nije nimalo nevjerojatna.
VALTER Posted - 30/03/2015 : 10:52:15
Pa Murdo se bori s Rusima protiv Tlingita kako bi spasio svoju kožu, a ne radi altruizma. Seljake u Los Angelesu nakratko spašava od razbojnika, da bi im potom rekao nešto u stilu "ne zahvaljujte mi prerano" i ustrijelio ih.

Želi se dokopati Fraserovog bogatstva (u 'Otočkoj skupini') upravo stoga što smatra da mu je najveća zapreka u odnosu na lady Emmu njegov socijalni status.

Murdo je predstavljen kao demonskiji lik od Hellingena, upravo zbog snažne motivacije koja se ne svodi na želju za vladanje cijelim svijetom i zbog lakoće kojom ubija, i zato je prelagana njegova transformacija, uzrokovana opekotinama.
Mr. Bushido Posted - 30/03/2015 : 09:41:57
quote:
Originally posted by VALTER

Ne slažem se, Murdo nije sivi lik niti u 'Nestalom istraživaču', niti u 'Aljasci', niti u 'Obračunu u Los Angelesu'. Samo je njegova motivacija za činjenje zločina nešto drugačija, holivudski melodramatična: postaje ubojica zbog želje za ženom koja mu je nedostižna zbog toga što pripadaju različitim klasama. Ubija zbog užitka i veseli se ubijanju (npr., oni Aleuti kojima uzima čamac na početku 'Aljaske').


Mislim da klasa nema veze s time. Murdo je odrastao s lady Emmom, koja mu je rođakinja. Tijekom zajedničkih godina života on se zaljubio u nju, ali mu ona te osjećaje nije uzvratila, već se zaljubila i udala za lorda Frasera. Murdo je ostao uz Emmu, radeći u kućanstvu Fraserovih kao pomoćnik.

Kada Fraser nestane na Arktiku, Murdo se pridružuje spasilačkoj ekspediciji kako bi bio siguran da Frasera neće naći, ili da ga barem neće naći živog, čime bi se stvorila prilika da osvoji Emmino srce.

Međutim, postoji još jedan razlog zbog kojeg Murdo putuje na Arktik, a koji postaje očit kasnije - on je ovisnik o adrenalinu. On namjerno upada u nevolje i bezizlazne situacije kako bi zadovoljio svoju potrebu za pustolovinom.

Mislim da on nije sam po sebi zao, već je zapravo makijavelistički nastrojen lik. On čini dobro ili zlo, ovisno o tome hoće li izbor jednog ili drugog omogućiti ostvarenje njegovog cilja. Otima Anyu, ali pomaže Rusima u borbi protiv Tlingita. Spašava meksičke seljake od razbojnika, ali kasnije postaje vođa istih razbojnika. Kod njega dobro i zlo idu ruku pod ruku. Kada postane jasno da će mu Emmino srce ostati nedostižno, njegov jedini životni cilj ostaje zadovoljenje vlastite potrebe za adrenalinom.

Nesreća u Los Angelesu daje novi smisao njegovu životu. Njegovo besciljno lutanje i kaotične radnje tjelesno su ga unakazile. Zato na sebe stavlja masku Kapetana Midnighta, kako bi se iskupio za svoje grijehe, ali istodobno i zadovoljio svoje pustolovne potrebe.
VALTER Posted - 30/03/2015 : 08:08:30
Ne slažem se, Murdo nije sivi lik niti u 'Nestalom istraživaču', niti u 'Aljasci', niti u 'Obračunu u Los Angelesu'. Samo je njegova motivacija za činjenje zločina nešto drugačija, holivudski melodramatična: postaje ubojica zbog želje za ženom koja mu je nedostižna zbog toga što pripadaju različitim klasama. Ubija zbog užitka i veseli se ubijanju (npr., oni Aleuti kojima uzima čamac na početku 'Aljaske').
nagor Posted - 29/03/2015 : 23:07:07
Jedna od rijetkih dobrih transformacija iz negativca u pozitivca je upravo Murdova. Od početka je postavljen kao sivi lik i to super funkcionira. Transformacija mu uopće nije neuvjerljiva. ;)

VALTER Posted - 29/03/2015 : 21:01:31
Neuvjerljiva je transformacija Nata Murda u škotskog Robina Hooda, Kapetana Midnighta. Opet, radije bih opet vidio Nata Murda i Edgara Allana Poea nego Crvenog Strijelca i Plavokosu Opasnost.
nagor Posted - 29/03/2015 : 20:54:18
Nat Murdo... simpatični "negativac".

solar Posted - 29/03/2015 : 19:06:10
Moram pohvaliti DODSFERDA jer je u zadnje vrijeme malo smanjio spam, malo ali ipak primjetno. I komentari na recenzijama su mu redovito interesantni premda se često s njima ne slažem.
thekide Posted - 29/03/2015 : 18:59:47
quote:
Originally posted by DODSFERD

Unutar Bonelli kuće sigurno nećeš, trebaš malo izaći van i baviti se sportom a možda i haiku poezijom.



Pa to znači da trebam i sergeju da plaćam časove stihoklepanja.
Pa ništa mi neće ostati za stripove. Doduše pravom forumašu stripovi i ne trebaju.

Danas sam baš preterao sa spamom, al ajd, lazy sunday.
DODSFERD Posted - 29/03/2015 : 18:16:57
quote:
Originally posted by thekide
Polako, ima vremena, uplatio sam kurs kod profesora DODSFERDA.

Ma kako samo mulja, pretresao sam sve račune i nigdje ne vidjeh tih novaca.
Ali ću ipak napraviti iznimku i podučiti te besplatno.
quote:
U naredna dva meseca imaću 5-6000 postova.


Unutar Bonelli kuće sigurno nećeš, trebaš malo izaći van i baviti se sportom a možda i haiku poezijom.
Elderane84 Posted - 29/03/2015 : 18:05:50
Dodsferd ima SAMO 16-17 postova dnevno!!!!?
Zoroasterixx Posted - 29/03/2015 : 17:59:59
DODSFERD-ovih 16-17 postova dnevno teško netko drugi može dostići. :)
thekide Posted - 29/03/2015 : 17:51:37
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by thekide

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

A što sam ja onda sa 21...


Pa ti si tek prohodao. Otkud ovolika deca ovde? Od danas da mi se obraćaš sa vi, kao Mr. Bushidu.



Ali sam te prešišao po postovima. Imam zvjezdicu više.


Polako, ima vremena, uplatio sam kurs kod profesora DODSFERDA. U naredna dva meseca imaću 5-6000 postova.
Zoroasterixx Posted - 29/03/2015 : 17:27:16
quote:
Originally posted by thekide

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

A što sam ja onda sa 21...


Pa ti si tek prohodao. Otkud ovolika deca ovde? Od danas da mi se obraćaš sa vi, kao Mr. Bushidu.



Ali sam te prešišao po postovima. Imam zvjezdicu više.
Tutta Posted - 29/03/2015 : 17:18:30
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Tutta

Informativna analiza talijanskog foruma. Mene bi samo jos zanimala prosjecna dob, talijanskih forumasa. Ne znam zasto, al imam osjecaj da ih mi Balkanci, sijemo za bar 10, mozda i 15 godina.


Ima tu info:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=660&TOPIC_ID=37611#1838249

Hvala!



thekide Posted - 29/03/2015 : 16:57:26
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

A što sam ja onda sa 21...


Pa ti si tek prohodao. Otkud ovolika deca ovde? Od danas da mi se obraćaš sa vi, kao Mr. Bushidu.
thekide Posted - 29/03/2015 : 16:53:23
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Tutta

Informativna analiza talijanskog foruma. Mene bi samo jos zanimala prosjecna dob, talijanskih forumasa. Ne znam zasto, al imam osjecaj da ih mi Balkanci, sijemo za bar 10, mozda i 15 godina.


Ima tu info:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=660&TOPIC_ID=37611#1838249


Auu, pa oni su još matoriji od nas, više od 60% ih je preko 4 banke, nije ni čudo što opada prodaja iz godine u godinu, kad im kupci masovno umiru od starosti.

Mogao bi neko ovde da napravi poll, da konačno utvrdimo starost forumaša ili bar Zagorovaca. Ali sa boljom podelom na 5 godina presek, a ne 10.
King Warrior Posted - 29/03/2015 : 16:26:31
quote:
Originally posted by Tutta

Informativna analiza talijanskog foruma. Mene bi samo jos zanimala prosjecna dob, talijanskih forumasa. Ne znam zasto, al imam osjecaj da ih mi Balkanci, sijemo za bar 10, mozda i 15 godina.


Ima tu info:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=660&TOPIC_ID=37611#1838249
Zoroasterixx Posted - 29/03/2015 : 15:16:02
A što sam ja onda sa 21...
thekide Posted - 29/03/2015 : 15:01:13
quote:
Originally posted by Elderane84

Ni blizu.


Pa ti si tek prebacio 30 godina, što znači da u strip-čitalačkim godinama (koje su suprotne od psećih) spadaš u predškolsko odeljenje foruma.
Elderane84 Posted - 29/03/2015 : 14:43:34
Ni blizu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000