forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Tiraži, dupliranje izdanja, fibra...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
marlowe Posted - 19/02/2010 : 10:46:35
Do nedavno sam bio protivnik dupliranja izdanja istog stripa kod više izdavača u regionu, ali danas na stvari gledam drugačije.
Zašto - okolnosti su se promenile. Do pre koju godinu opšte mišljenje na forumu bilo je da je publike malo, i da je jedno izdanje, ko god da ga uradi, više nego dovoljno za potrebe čitavog regiona, da je 500 primeraka i više nego što sva tržišta zajedno mogu da absorbuju.
Sećam se kada je trebalo da izađe Kasta Metabarona, onda je Fibra jako žurila da i ona izbaci taj naslov, bilo je puno žuči i svađa, verovatno se mislilo da će onaj koji prvi izbaci naslov da zatvori priču i da će drugi pući. Pokazalo se to sasvim pogrešnim. Tiraž od 2000 Kasti Metabarona gotovo je rasprodat, a verujem da i 500 Metabaruna ne leži u magacinu i skuplja prašinu.
Dakle, 500 komada apsolutno nije dovoljno.
Tu sada dolazimo do toga da je bolje imati i dva izdanja istog naslova, nego jedno u samo 500 primeraka.
Posebno sa pojavom albuma u tiražima Veselog četvrtka i BP-a. Mislim da bi bilo dobro da dođe do nekog dogovora oko izbora naslova, makar u trouglu BP, VČ i Fibra, jer tu su koncepcijski najsličnije edicije. Da se ne uzimaju prava za druge zemlje, ili ako se to uradi, zašto se ne bi napravilo zajedničko izdanje u većem tiražu?
Zašto bi, recimo, Šabute, o kom se sećam da je bilo reči u nekoj svađi na nekom forumu pre nešto više od godine dana, izašao samo u 500 primeraka? A još dva izdavača su planirala da ga objave u znatno većem tiražu.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
lwood Posted - 22/02/2010 : 16:53:17
moš mislit koliko me zanimaju vrancuzi i kako ih drugi zovu
rgorgiev Posted - 22/02/2010 : 11:32:27
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by rgorgiev



P.S.-ako se pitate šta su to u stvari Flamanci i odakle potiču,to su u stvari potomci Franaka.Valonci su praktično Francuzi(gle čuda njima opet naziv države potiče od Franaka,ali i ništa drugo)sa možda ipak blagom germanskom crtom,ali sa potpuno romanizovanim jezikom.



Na nemackom Francuska i ne znaci nista drugo nego drzava puna (bogata sa) Franaka (Francima)




Samo na brzinu osvrt na ovo:
Francuska se na nemackom kaze Frankreich (ranije Franken Reich), sto u prevodu znaci Franacko carstvo.
Pobrkao si imenicu Reich (carstvo,velikim slovom) i pridev reich (bogat, malim slovom).
[/quote]

Ma nisam nista pobrkao, ja sam to i na studijama imao, ali sam hteo da se malo nasalim, pa kad forumiasi koji ne govore nemacki googlaju da imaju sta da rade.
Inace mi sve to jasno, kao i znacenje Frankfurta (Frank i Furt)
manhunter Posted - 22/02/2010 : 10:27:40
quote:
Originally posted by rgorgiev



P.S.-ako se pitate šta su to u stvari Flamanci i odakle potiču,to su u stvari potomci Franaka.Valonci su praktično Francuzi(gle čuda njima opet naziv države potiče od Franaka,ali i ništa drugo)sa možda ipak blagom germanskom crtom,ali sa potpuno romanizovanim jezikom.



Na nemackom Francuska i ne znaci nista drugo nego drzava puna (bogata sa) Franaka (Francima)
[/quote]


Samo na brzinu osvrt na ovo:
Francuska se na nemackom kaze Frankreich (ranije Franken Reich), sto u prevodu znaci Franacko carstvo.
Pobrkao si imenicu Reich (carstvo,velikim slovom) i pridev reich (bogat, malim slovom).
rgorgiev Posted - 22/02/2010 : 08:51:43
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by Kit Carson

quote:
Originally posted by drakulloni

Dobro, posto su se sad malo smirile strasti, imali neko ko se razume u izdavastvo i prava za izdavanje, pa da mi odgovori:

NPR: kada bi VC nekim slucajem hteo da izdaje MR.NO od prvog broja, da li bi imao prava na takav poduhvat, s' obzirom da ih Libelus vec izdaje? Ili je to mozda samo stvar dogovora medju izdavacima?



Mislim da je Colt to pomenuo, ali nemoj da me drzis za rec, da VC ima prava na MN i samim tim bi i mogao da ga objavljuje.



znaci da bi mogli i martina od prvog broja





Ja ne znam kako je kod stripova, ali bi trebalo biti isto ko kod kniga. Znaci (pretpostavljam da) VC NEMA prava za M. No i za MM, vec ima prava za brojeve koje je otkupio, tj, za one koje objavljuje. Drugim recima, kupuje prava za svaki strip poslebno, ili u lotovima od nekih 8 ili vise brojeva. Tako da ako se VC odluci da objavi neki serijal od pocetka, mora da otkupi prava za te brojeve.

Sto se pitanja tice dali je objalvljivanje ugovor izmedzu izdavacima, tu je odgovor jasan - NIJE. To ti je cisti biznis. Imeno Libellus otkupi prava za jedan strip i ima prava za taj strip ja HR za nekoliko godina, ali i za nagkladu za koju je otkupio prava. (oficijalno) Ne sme da stampa ni strip vise. Ali VC moze da otkupi prava za isti taj strip za SR. Prava moze da otkupi samo jedan. Evo recimo, ako se sad neko javi i od Bonellija otkupi prava za sledecih 10 brojeva (a VC to nije uradio i nije rezervisao prava - jer prava se rezervisu za prvog ko pokaze interes od odredzene drzave), onda VC moze da se slika, tj. morace da preskoci te brojeve. Ali pretpostavljam da izdavaci na vreme rezervisu prava ili ih cak i otkupe za citav odredzeni serijal.
Tako da i VC i Libellus mogu da izdaju iste stripove paralelno (druga drzava).

NAPOMENA: ovako je kod knjiga, ali mislim da mnogo drugacije nije ni kod stripova.
Colt Posted - 22/02/2010 : 02:36:11
Sad, da li je bolje cekati tu mogucnost ili kupovati Libellus...
drakulloni Posted - 22/02/2010 : 02:16:20
quote:
Originally posted by Colt

Ja samo kazem da postoje termini da se krene sa objavljivanjem... drugo je da li postoji namera u VC da se to uradi.

Kasno si editovao. Video sam i onaj predhodni

Dobro, jasno je da nece da krenu u skorije vreme. Ali bitno je da postoji pravno-tehnicka mogucnost za tako nesto. Pa mozda nekad...

Ko u reklami "igrajte loto, nikad se ne zna"
Lord Vader89 Posted - 22/02/2010 : 02:12:10
ja jedva cekam!
Colt Posted - 22/02/2010 : 02:09:18
Ja samo kazem da postoje termini da se krene sa objavljivanjem... drugo je da li postoji namera u VC da se to uradi.
drakulloni Posted - 22/02/2010 : 02:05:43
quote:
Originally posted by Colt

Postoje oni prazni termini u koje uvek mogu da ubace MN ili MM od prvog broja...

Colte nemoj da nas przis, necu moci da spavam

drakulloni Posted - 22/02/2010 : 02:01:47
strip koji moze po potrebi da ubije i vola

xexexexexe.....

Pa sta znam, dobar je Libellus. Samo eto, cena, nema ga svuda.... Tako da mi je uvek bolje da uzmem nesto od Belog Puta, kad sam u situaciji i pri parama. Ili recimo neki album od VC.
Colt Posted - 22/02/2010 : 02:01:47
A posle i Brendon, Demian, Volto Nascosto... gde bi im bio kraj.
docA Posted - 22/02/2010 : 01:59:07
Jao kad bi se to desilo! To bi za mene bilo otkrovenje!
Colt Posted - 22/02/2010 : 01:56:43
Postoje oni prazni termini u koje uvek mogu da ubace MN ili MM od prvog broja...
docA Posted - 22/02/2010 : 01:50:56
@ drakulloni
Ma 'de si nasao na ovu matoru kamilu da pricas: "A i kad svratim, pre se odlucim za neki LMS, ili neki drugi strip, nego za Libellus"..pa taj ne zna za nista drugo, i sve mu drugo nije stip osim libellusa, ovo ostalo VC is licno kupuje samo pomodarstva radi da odlozi na policu..njemu je najbitnije da ima strip koji moze po potrebi da ubije i vola! Taj ti je navucen na libellus gore nego li dzanki na hors! Odakle li samo nalazi pare da mi je znati?


Lord Vader89 Posted - 22/02/2010 : 01:48:16
quote:
Originally posted by Kit Carson

quote:
Originally posted by drakulloni

Dobro, posto su se sad malo smirile strasti, imali neko ko se razume u izdavastvo i prava za izdavanje, pa da mi odgovori:

NPR: kada bi VC nekim slucajem hteo da izdaje MR.NO od prvog broja, da li bi imao prava na takav poduhvat, s' obzirom da ih Libelus vec izdaje? Ili je to mozda samo stvar dogovora medju izdavacima?



Mislim da je Colt to pomenuo, ali nemoj da me drzis za rec, da VC ima prava na MN i samim tim bi i mogao da ga objavljuje.



znaci da bi mogli i martina od prvog broja

drakulloni Posted - 22/02/2010 : 01:38:14
E pa gotovo Carsone, drzim te za rec

To je vec lepo za cuti. A i ne vidim neki problem sa dupliranim izdanjima. Jednostavno, kod nas je VC dostupniji. Sad kad nisam vise u Beogradu, slabo svracam do Darkwood-a. A i kad svratim, pre se odlucim za neki LMS, ili neki drugi strip, nego za Libellus. Neki brojevi su vec rasprodati, pa ni to ne bih mogao da skupim.

A za VC znam kad bi krenuli sve bi islo hronoloski, sa pristupacnom cenom + popust na karticu, i imam poverenja u njih. Mogli bi, s vremena na vreme, da izdaju neko kolekcionarsko izdanje. Ili za promenu SC, ili nesto trece... nije toliko bitno. Samo da krene.
docA Posted - 22/02/2010 : 01:11:25
Jos kad bi se to desilo...
Kit Carson Posted - 22/02/2010 : 00:58:07
quote:
Originally posted by drakulloni

Dobro, posto su se sad malo smirile strasti, imali neko ko se razume u izdavastvo i prava za izdavanje, pa da mi odgovori:

NPR: kada bi VC nekim slucajem hteo da izdaje MR.NO od prvog broja, da li bi imao prava na takav poduhvat, s' obzirom da ih Libelus vec izdaje? Ili je to mozda samo stvar dogovora medju izdavacima?



Mislim da je Colt to pomenuo, ali nemoj da me drzis za rec, da VC ima prava na MN i samim tim bi i mogao da ga objavljuje.
drakulloni Posted - 22/02/2010 : 00:40:38
Dobro, posto su se sad malo smirile strasti, imali neko ko se razume u izdavastvo i prava za izdavanje, pa da mi odgovori:

NPR: kada bi VC nekim slucajem hteo da izdaje MR.NO od prvog broja, da li bi imao prava na takav poduhvat, s' obzirom da ih Libelus vec izdaje? Ili je to mozda samo stvar dogovora medju izdavacima?
cat claw Posted - 21/02/2010 : 22:20:13
Ocajne i jedne i druge, bar tako kazu na TV.
Obe reci se koriste u oba jezika, ali nesto malo razlicito.
Na prvi pogled zaista izgleda paradoksalno kao i tisucu mu bubnjeva
O cegrtusama i zvecarkama i da ne govorimo.
wanton Posted - 21/02/2010 : 21:24:30
A
eto ih lingvisti !!!!

neki iz doma --- za vešanje
neki iz sivog doma
a neki iz kuće užasa

baš mi je drago što su se javili

oni iz srbije što im je baka kućanica i oni iz hrvatske što s posla ne idu doma nego kući


nego šta je s domaćicama i kućanicama
srdjandj Posted - 21/02/2010 : 18:46:16
quote:
Originally posted by Kit Carson

quote:
Originally posted by srdjandj

Nije tačno, imaš i u hrvatskom jeziku reč kuća, normalno je koriste.


Tacno! Primer iz Alan Forda:
"Imas li ti zrcalo kuci?"
"Imam ja mnogo zrcala, ali nemam kucu."


Naravno i sam naziv stripa je "Kuća duhova", a ne dom duhova.
Kit Carson Posted - 21/02/2010 : 18:31:58
quote:
Originally posted by srdjandj

Nije tačno, imaš i u hrvatskom jeziku reč kuća, normalno je koriste.


Tacno! Primer iz Alan Forda:
"Imas li ti zrcalo kuci?"
"Imam ja mnogo zrcala, ali nemam kucu."
Renky Posted - 21/02/2010 : 18:10:05
Neki koriste i stan... Ja iman sriću pa mi je ćaća napravija kuću
srdjandj Posted - 21/02/2010 : 18:06:23
Nije tačno, imaš i u hrvatskom jeziku reč kuća, normalno je koriste.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000