forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Objektivno-Je li Bonelli smeće?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zagor12 Posted - 12/06/2011 : 19:07:07
Evo jednog posta s jednog anime/manga foruma gdje sam se sa jednim mrziteljem Bonellija i dubokog štovatelja mangi prije par mjeseci zakačio oko talijanskih stripova. Eto njegovog mišljenja o njima:

Prvi put:

"Od talijanskih sam čitao skoro sve ali najviše Dylan Doga i starije brojeve Alan Forda. Kasnije sam uvidio da je i jedno i drugo smećasto (Dylan Dog kopira filmove), Alan Ford je više ko neka karikatura nego strip, a o novijim brojevima da i ne pričam. Stripova kao što su Zagor, Tex Willer i sl. sam se oduvijek klonio jer je neviđeni western pulp-fiction treš (o Bleku, Komandant Marku i sl. da i ne pričam )... Čitao sam i Dampyra, čak i nije loš."

na to jedan drugi član:
"Ne misliš valjda ozbiljno da je Dylan Dog smeće. Meni je Dylan Dog najbolji talijanski strip. Svi uvijek hvale Zagora, Martin Mytere, Mister No-a, Texa.. ali Dylan Dog je bolji bar desrt puta. A to što kopira filmove nije uopće bitno jer je skoro svaki nastavak odličan. A Alan Ford i je rađen kao neki komični strip, bar koliko sam čuo, nisam nikad čitao. Čitao sam i Bleka i Marka (kao kultni talijanski stripovi koje je još moj stari čitao dok je bio mali) ali sam prestao jer su postali nekako dosadni i nazanimljivi i dosta se ponavljaju."

na to ja:
"Ajme, što si popljuvao talijanske :O
Zagor i Tex- hmmm... Zanimljivo je da je Zagor najomiljeniji strip na ovim prostorima, a također je i strip kojega najviše mrze. Gdje god se okreneš, Zagor je uvijek na vrhu. Ne bih ga nazvao trashom, a ja ga i najviše volim. Texa nikako ne bih nazvao trashom. Ti stripovi bar imaju suvislu i zabavnu radnju, epizode nisu na isti kalup kao u Marku ili Bleku (e TO je trash) crtež nije loš (osim par iznimki), a Dylan Dog, Dampyr i Martin Mystere su daleko najkvalitetniji talijanski stripovi, dok su Zagor i Tex prvi po zabavi. Neki mrze Zagora zbog njegovog "zagorovstva", neki zbog tog finog starinskog (ali nikako naivnog) stripa u epizodama do 300, a neki zbog Chica. Kod Texa baš nisam toliki stručnjak no ne vidim što ti se u njemu ne sviđa. Zanimljivo je također da ljudi koji vole zapadnjački strip ne vole (neću reći mrze, ipak je preoštro) mange, i obrnuto. Ja volim i jedne i druge!"


Zatim mi tip odgovara:
"Sad ću reći zašto ne volim te talijanske stripove. Netko je rekao da kad čovjek kaže anime ili "Japanski crtić" ljudi odmah imaju asocijaciju na "Pokemon, Digimon, Yu-Gi-Oh", dok zapravo ima puno kvalitetnijih "crtića" (ovi su samo dno). Pogledajte Pokemone npr. sve epizode su na isti kalup i radi se o tome kako tim raketa pokušava ukrasti pikaćua, tu i tamo ima i arkova gdje su nekakvi turniri ali i te borbe su opet na isti kalup a i u tim se epizodama mora pojaviti mjaut Yu-Gi-Oh pak nema nikakve veze s pravom kartaškom igrom (što se tiče pravila, u crtiću se uopće ne poštuju) a priča je neka čudna glupost s egipatskom pozadinom (jedan lik se zove Yugi a drugi Yugi-O, stvarno originalno )... E sad, kod stripova mi je ista takva situacija. Mi smo igrom slučajeva bombardirani talijanskim stripom, i to iz dva razloga - 1. je zato što je publika još od 80-ih u bivšoj Jugi pratila te stripove koje je izdavao Dnevnik u edicijama Zlatna Serija/LMS, osim tih junaka koji su kasnije postali voljeni i najcjenjeniji kod nas oni su izdali i dosta smeća (razne western stripove koji su u rangu romana LASO koji pišu neki Jugoslaveni pod talijanskim imenima samo da bi ljudi mislili kako to piše neki stranac, isto vrijedi i za roman NINĐA koji je nekad izlazio koji je treš treša pa je baš zato i dobar ). I tako su te generičke priče izlazile kod nas i ljudi su se navikli na to pa danas i nakon što su sve te izdavačke kuće propale oni izdaju jedno te isto što je izlazilo prije 30-ak godina tek zato što je netko od njih odlučio to izdavati... Znači da su izdavali Spider-mana (onog prvog - Amazing Fantasy u boji u kvalitetnijem izdanu od onog Slobodne dalmacije) danas bi on bio glavno tržište, a sada su tu Zagor, Dylan Dog i sl. Evo što zamjeram tim stripovima:
Zagor - to je western s tipom koji je Tarzan u superherojskoj majci. Lik je potpuno dvodimenzionalan, nema osobnost, nema raznolikosti kod njega, nema ničeg (dok pogledajte Petera Parkera, on može dobiti otkaz, može ga ostaviti cura, može dobiti batine), kod Zagora je to moguće ali jako rijetko jer se moraju držati te norme (valjda od straha da nebi izgubili fanove pa se boje unijeti i najmanju promjenu ili novitet). Priča je tipična za western, vlakovi, banditi, pljačke, otmice, indijanci itd. Čak su i fore s Chicom dosadne jer se ponavljaju i uvijek su u vezi jela. A crtež nije uopće zanimljiv jer se trudi vjerno dočarati sve umjesto da radi na dinamičnosti crteža. Tu i tamo ima neku zanimljivu epizodu ali su to uglavnom kopije filmova (što svi Bonellijevci vjerno rade).
Dylan Dog je najbolji Talijanski strip ali i on previše prati jednu te istu rutinu dok to ne postane dosadno. Većina epizoda je neoriginalna i svaki horror fan se može sjetiti gdje je već vidio takvu radnju. Tiziano Sclavi ima odličnu filozofiju koju ubacuje u strip ali ipak to nije dovoljno da bi i kompletan strip bio dobar. Ima i nekad odličnih zapleta i krajeva ali kompletan strip kao takav bi kod mene imao ocjenu 5 od 10.
Martin Misterija nastaje tako da tip poređa 10 knjiga o paranormalnom i iz svake uzme nešto. Glavni lik je totalno generičan lik bez ikakve osobnosti, Java je nekakav retardirani pračovjek. I dodajte priču gdje on sretne tipa pa skupa citiraju te knjige, odu do Egipta, putuju kroz vrijeme i bore se protiv nacista i eto vam MM-a (sve je to već viđeno u Indiana Jonesu).
Stripovi kao što su Blek, Komandant Mark, Miki i sl. su toliki treš da to ne želim ni komentirati.
Eto, zbog tih razloga ne želim da ljudi na spomen stripa pomisle na ove. Zašto nebi na kioscima mogli imati i neke druge stripove osim ovih koji nam se silom guraju pod nos već 30 godina?"


Njegove su me riječi vrlo zaintrigirale. Mislim, ima nekih pojmova s kojima se nikako ne slažem, i ima par sigurno totalno pogrešno iznesenih činjenica, ali, sve u svemu, ne laprda tip gluposti. Pitam vas sada, i želim objektivan, ne nostalgičan/subjektivan odgovor: je li Bonelli pravi loše stripove, pune plagijatorstva ili dobre, zabavne i maštovite stripove?


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
velka031 Posted - 14/11/2015 : 22:48:20
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by King Warrior

internet je s*ebao stvar. Prije smo citali stripove i uzivali, sada politicarimo



To je to.



morski Posted - 14/11/2015 : 20:45:58
Ako uzmemo da u pasivu objekat aktivne postaje subjekat pasivne recenice, znaci da aktivan citalac moze imati objektivno misljenje sve dok ne postane pasivan kada ce, naravno, imati subjektivno misljenje. Tj, objektivnost postaje subjektivnost ukoliko se menja stanje iz radnog u trpno.
DODSFERD Posted - 14/11/2015 : 09:37:13
Sudeći po onome što vidim još je jači od Bleka a vjerojatno i inteligentniji.
Piše da je extra strip u pitanju pa možda nije tako loše, šteta što Ludens nije kupio prava na objavljivanje.
Jozzinelli Posted - 14/11/2015 : 01:09:53
@DODSFERD

Nisi čuo za Džonija Pantera?!
Pa, evo ti ga u pretraživanju:
http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/dzoni-panter-eksstrv-12-dzoni-panter/31236/0/

Pogledaj mu samo tu inteligentnu facu, a tek snagu kakvu ima, skoro kao Blek Stena...
Rahazlam Posted - 14/11/2015 : 01:03:12
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Rahazlam

Kakvih sve budala ima majko mila,volio bi da mi neko definira sta znaci smece od stripa i sta znaci dobar strip i da mi da neki primjer!



Nisam razumeo, da li bi voleo da neka budala definira šta znači smeće od stripa?
Nema veze, pošto se niko ne javlja, mogu i ja

Baš sam nedavno na darkwood forumu komentarisao topik najgori strip.
Zanimljivo da većini prvo padne na pamet Boneli, odnosno Miki i Blek (koji nisu Boneli, jelte)
a neki su čak nabrajali Dilana Doga, Alana Forda, te neka ostvarenja francusko-belgijske produkcije.
Ono jeste, u svakoj produkciji ima i dobrih i loših stripova, ali pobrojani ne bi baš spadali u loše,
a svakako ne u najgore tj. smeće. Realno, ljudi ocenjuju samo ono što su pročitali, pa se zato stripovi
koji bi pre zaslužili taj epitet uglavnom ne nalaze na listama za najgori strip.

Prvo što meni padne na pamet kad se pomene smeće od stripa, to je britanska treš produkcija.
Džoni Panter, Skid Solo, Džepna armija, Jednooki pirat, Voskar...ko će sve da ih nabroji.
A tu su i oni western stripovi koji su izlazili kao dodaci u ZS i LMS. Ima među njima i
solidnih priča i crteža, ali najmanje 60% bi moglo da se svrsta u smeće.


Da,steta ovog lokia vise nema na forumu,bas bi volio da mi preporuci neki njemu super strip da ga procitam i usporedim s recimo Zagorom,Dylanom,Martijem pa da vidim ustvari sta je smece!!
Darkwood Monty Posted - 13/11/2015 : 23:43:59
Kakvim sve smećem današnji mediji truju omladinu, mislim da bi u tom kontekstu Bonelli na kojem smo mi odrasli bio i za Nobela kvalitete
DODSFERD Posted - 13/11/2015 : 23:36:44
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Rahazlam

Kakvih sve budala ima majko mila,volio bi da mi neko definira sta znaci smece od stripa i sta znaci dobar strip i da mi da neki primjer!



Nisam razumeo, da li bi voleo da neka budala definira šta znači smeće od stripa?
Nema veze, pošto se niko ne javlja, mogu i ja

Baš sam nedavno na darkwood forumu komentarisao topik najgori strip.
Zanimljivo da većini prvo padne na pamet Boneli, odnosno Miki i Blek (koji nisu Boneli, jelte)
a neki su čak nabrajali Dilana Doga, Alana Forda, te neka ostvarenja francusko-belgijske produkcije.
Ono jeste, u svakoj produkciji ima i dobrih i loših stripova, ali pobrojani ne bi baš spadali u loše,
a svakako ne u najgore tj. smeće. Realno, ljudi ocenjuju samo ono što su pročitali, pa se zato stripovi
koji bi pre zaslužili taj epitet uglavnom ne nalaze na listama za najgori strip.

Prvo što meni padne na pamet kad se pomene smeće od stripa, to je britanska treš produkcija.
Džoni Panter, Skid Solo, Džepna armija, Jednooki pirat, Voskar...ko će sve da ih nabroji.


Nisam nikada ni čuo za njih, da li postoji šansa da neki naš izdavač objavi nešto od toga.
Jozzinelli Posted - 13/11/2015 : 23:03:07
quote:
Originally posted by Rahazlam

Kakvih sve budala ima majko mila,volio bi da mi neko definira sta znaci smece od stripa i sta znaci dobar strip i da mi da neki primjer!



Nisam razumeo, da li bi voleo da neka budala definira šta znači smeće od stripa?
Nema veze, pošto se niko ne javlja, mogu i ja

Baš sam nedavno na darkwood forumu komentarisao topik najgori strip.
Zanimljivo da većini prvo padne na pamet Boneli, odnosno Miki i Blek (koji nisu Boneli, jelte)
a neki su čak nabrajali Dilana Doga, Alana Forda, te neka ostvarenja francusko-belgijske produkcije.
Ono jeste, u svakoj produkciji ima i dobrih i loših stripova, ali pobrojani ne bi baš spadali u loše,
a svakako ne u najgore tj. smeće. Realno, ljudi ocenjuju samo ono što su pročitali, pa se zato stripovi
koji bi pre zaslužili taj epitet uglavnom ne nalaze na listama za najgori strip.

Prvo što meni padne na pamet kad se pomene smeće od stripa, to je britanska treš produkcija.
Džoni Panter, Skid Solo, Džepna armija, Jednooki pirat, Voskar...ko će sve da ih nabroji.
A tu su i oni western stripovi koji su izlazili kao dodaci u ZS i LMS. Ima među njima i
solidnih priča i crteža, ali najmanje 60% bi moglo da se svrsta u smeće.
nagor Posted - 12/11/2015 : 19:55:06
quote:
Originally posted by King Warrior

internet je s*ebao stvar. Prije smo citali stripove i uzivali, sada politicarimo



To je to.
Rahazlam Posted - 12/11/2015 : 19:26:02
Ovaj topic sam cito jos prije al nisam htio opet otvarat temu,sad kad je neko vec otvorio ajde da se i ja ubacim.Kakvih sve budala ima majko mila,volio bi da mi neko definira sta znaci smece od stripa i sta znaci dobar strip i da mi da neki primjer!
Zeljko Ferri Posted - 12/11/2015 : 16:16:23
Bonelli je pulp fiction. Bonelli je osmisljen u vreme kad je retko ko imao tv, isao u bioskop i kad nije bilo igrica. Nekad je Pulp Fiction bio jedina zabava.
To sto je Bonelli pulp fiction, ne znaci nuzno i da je tesko smece. Odrzati se toliko decenija na sceni kada vladaju filmovi i igrice, to je umece onih koji vode Bonelli.
Villain Posted - 12/11/2015 : 15:01:56
Bolji je batmetal 1 svakako!
DODSFERD Posted - 12/11/2015 : 14:50:40
quote:
Originally posted by Villain



U ovom videu je još najbolja muzika, malo me stilski podsjeća na prvi album Mercenaryja First Breath iako po kvaliteti Dethklok nije ni blizu toga.
izivko Posted - 12/11/2015 : 14:50:07
Bonelli nije smeće. Ipak treba osmisliti tolike priče, koliko toliko smislene.
Imaju svoju publiku, guraju i to je to.
Villain Posted - 12/11/2015 : 14:22:00
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Villain
Nego reci ljudima kad smo već kod toga Lock & Key valja li?



u bajo, odlicno
ako izuzmeno Zagora (ja sam Zagor) od Bonelija je i meni najbolji MN


Volim Zagora, ali organski ne podnosim buratinija. Čak sam počeo da mrzim i ljude koji ga podržavaju.
Zagor je potencijalni G.O.A.T Bonelli, a završava na smetlištu junaka!
Tako je....bušido gat d point!
PijaniPatak Posted - 12/11/2015 : 14:21:31
Ovo...

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nije bitan ni Zagor, ni Bonelli, ni mange, ni Francuzi, ni Amerikanci, ni nešto treće.

Sve se svodi na autore. Ima onih čiji su stripovi uglavnom loši. Onih čiji su stripovi uglavnom osrednji. I onih čiji su stripovi uglavnom dobri.

Što to znači kada netko kaže da je Zagor dobar strip? Znači li to da su svih 500 epizoda Zagora najbolje što strip može ponuditi? Vraga. Sve ovisi o pojedinim autorima i o tome tko je od njih bio dovoljno inspiriran. A onda još o čitateljima ovisi što oni cijene i što smatraju dobrim.

Talijani, Japanci, Francuzi, Amerikanci... Ništa od tih podjela nije bitno. Svi imaju podjednak odnos dobrih i loših autora i dobrih i loših stripova.



...i niti jedno vise slovo
kasper Posted - 12/11/2015 : 14:15:21
quote:
Originally posted by Villain
Nego reci ljudima kad smo već kod toga Lock & Key valja li?



u bajo, odlicno
ako izuzmeno Zagora (ja sam Zagor) od Bonelija je i meni najbolji MN
Villain Posted - 12/11/2015 : 14:13:58
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Villain
Nisam ja rekao da je svaki batman fenomenalan. Ali ono što je, razbija. Dosegne neke visine i donese nekakve novine, kakve kod Bonellia nema, ako ne vide negde....



ma ima i dobrih bonelija kad se probere, sad tesko da postoji strip generalno koje je bolji od na primer Godine prve

od betemena jedino sto cu jos citati su long halloween i dark victory


E to je već nešto drugo. I ja kupujem dugačku noć veštica, samo da ne pregorim od silnih hvalospeva.
Daleko od toga da ja ne volim bonelli. Mister no mi dušu uze. Na VČ strani mi zabranili da komentarišem, jer mi je svaka bila o sporom Tex-u...
Nego reci ljudima kad smo već kod toga Lock & Key valja li?
kasper Posted - 12/11/2015 : 14:06:30
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Daj, kasper, ne odstupaj, ne popuštaj, ne uzmiči. Betmen je kurac na biciklu i imaš podršku puno nas, uvjeren sam u to, i nemoj nas izdati!



a ovo sta sam sve citao i jeste. samo kazem da tu ima par trojanaca koji odstupaju od pravila
Dwayne_Looney Posted - 12/11/2015 : 14:04:47
Daj, kasper, ne odstupaj, ne popuštaj, ne uzmiči. Betmen je kurac na biciklu i imaš podršku puno nas, uvjeren sam u to, i nemoj nas izdati!
kasper Posted - 12/11/2015 : 13:59:09
quote:
Originally posted by Villain
Nisam ja rekao da je svaki batman fenomenalan. Ali ono što je, razbija. Dosegne neke visine i donese nekakve novine, kakve kod Bonellia nema, ako ne vide negde....



ma ima i dobrih bonelija kad se probere, sad tesko da postoji strip generalno koje je bolji od na primer Godine prve

od betemena jedino sto cu jos citati su long halloween i dark victory
Villain Posted - 12/11/2015 : 13:51:11
quote:
Originally posted by kasper

ima tu par betmena da su bas dobri, al ja na te gledam kao na trojanskog konja


Ne zebavaj me.
Pa to je to

Nisam ja rekao da je svaki batman fenomenalan. Ali ono što je, razbija. Dosegne neke visine i donese nekakve novine, kakve kod Bonellia nema, ako ne vide negde....
To je kao i kod ćevapa, ima ovakvih a ima i savršenih. Da ne misliš da sam mislio na ćevape iz matijevića od 300 din kg....
Zagor12 Posted - 12/11/2015 : 13:29:20
Počeli smo, počeli...

Ja eto, četiri godine kasnije, imam jasno mišljenje o tome što je smeće i što nije smeće u stripovskom smislu. Bonellijeve stripove ne bih nazvao smećem iz prostog razloga što to, koliko god to jednostavno zvučalo, nisu. Pogledajte npr. Kena Parkera, Nathana, rane brojeve Dylana itd. Tex isto ima odličnih epizoda, dijelom zato što ga se najviše gura. Netko tko je pročitao velik broj stripova te izdavačke kuće lako može zaključiti da Bonelli ima svoju umjetničku vrijednost i da je njegov jedini problem opća zastarjelost. Malo-pomalo se to mijenja, ali puževim koracima. Naspram drugih stripovskih industrija Bonelli zaista jest inferioran - što po popularnosti, što po kvaliteti, ali je opet cijela stvar relativna uzimajući u obzir veličinu tržišta i marketinšku spretnost određenih izdavača/škola. Američki, francusko-belgijski, japanski, talijanski stripovi... Nijedni od njih nisu manje vrijedni od drugih, neki su samo kvalitetniji (viša kvaliteta ne znači nužno manju vrijednost za neke druge stripove). Da su američki stripovi zapostavljeni na našim kioscima, svakako - uz malo promocije bi jedan Batman ili Superman sigurno uspio. Isto je i s mangama. No, to je već za neku drugu raspravu.
kasper Posted - 12/11/2015 : 13:26:21
ima tu par betmena da su bas dobri, al ja na te gledam kao na trojanskog konja
kasper Posted - 12/11/2015 : 13:24:27
quote:
Originally posted by Villain

Nisi mi srušio snove, nego si pao u mojim očima. Mislio sam da znaš šta valja i šta je dobro...



tja, sta je dobro to verovatno ne znam. al znam sta ne valja

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000