forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 I Ameri u problemu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
henry Posted - 26/08/2011 : 12:22:29
Ko kaže da je samo kod nas strip postao luksuz?
Evo jedne vrlo zanimljive analize o odnosu cene stripa prema minimalnoj zaradi kroz istoriju.

http://www.vonallan.com/2011/08/minimum-wage-and-prices-of-comics.html

Na kraju autor dolazi do zaključka koji se, manje-više, može odnositi i na stanje kod nas. Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...
Mišljenja?

p.s. Saviću, please...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
lwood Posted - 27/08/2011 : 21:18:54
da,tehnika je bila bolesno skupa.kupovina tv-a bila je povijesni događaj.
a tek vcr-a .iman još iskaznicu video kluba izdanu početkom 1990. cila ulica se išla čoporativno učlanit u video klub,odjednom naravno
J.C.Debs Posted - 27/08/2011 : 19:03:50
Za razdoblje od 1984-1989 vrijedilo je pravilo "ko se zna snajti ni na šekretu ni gladan"
Dakle,postojali su krediti ko i danas, uz jednu genijalnu foru,nije bilo devizne klauzule,
tako da su ljudi otplačivali ogromne kredite u roku dvije tri godine,jer bi hiper inflacija pojela ratu
krede u par mjeseci,naravno trebalo je i onda hrabrosti,pa dignuti kredit na 25g s kompletnom
plačom kao ratom(znam nekoliko slučajeva)međutim te ljude su za dvije do tri godine zvali iz
banaka da otplate dug u cijelosti jer je njegova vrijednost(dakle još oko 240 rata)manja
od vrijednosti kutije cigareta.Zatim tu su bili bezkamatni krediti u dinarima naravno,bez valutne klauzule
naravno,međutim to je bilo dostupno samo čuvarima revolucije(JNA,SUP,SDB,I slična ekipa)
Plača se (i mirovine) vojsci i ostalima svaki mjesec usklađivala ,tak da oni nisu tak osječali krizu
u tvornicama se svakim mjesec sastajalo radničko vijeće,gdje bi samoupravljači imali samo jednu temu
sastanka.Visina boda,taj bod bi određival visinu plače,tak bi ljudi demokratski izglasali povečanje
boda,nadglasali bi direktore,te si tak "uskladili" plače svaki mjesec.Postojalo je nekaj kaj je narod
zval bolesnički ili bolnički krediti,trebala je nekakva potvrda od doktora,al se više točno ne sjećam fore.
Kad sam ja ko klinac počel kupovat stripove,koristio bi kovanicu od 10 din,kaugume tipa "bazooka" koštale
su 50 para,govorim o 1978g,50 para dobilo se i za kom. staklene ambalaže.Pojam novčanice za nas klince
je bio tzv. Konj ili crvena tj. 100 din samo sam jednom od bake za neznam više kaj dobil
Teslu, tj 500 din,za klinca nepotrošiva lova.1000 din. tzv. slavonka ili muslimanka je bila rijetka
roba.Početak hiperinflacije vežem za izdavanje novčanice od 5000 din. tzv. mrtvac,nakon toga izdano je tonu
novčanica,večinom su im se dodavale nule.Interesantno je pratiti cijene ZS I LMS od broja 700 tj 600 .
Dolazi 1989 tj, A.Marković Dinar postaje konvertibilan, tečaj 1 DM- 7 DIN. Ko šiling :)
Mirovina moje bake 12000 din ili 1714 maraka(dedina vojna,naravno) ,Zlatna serija na kiosku 10 din,ili 1,4 DM ili 5,14 kuna.
Sarajevski marlboro 9 din,tvrdi uvozni 12 din,kava u gradu 5 din,juice vodka 5 din,stock cola 5 din
Nasilje u Darkvudu 100 maraka na Kvaternikovom i Trešnjevačkom trgu. ili 77 kutija marlbora kaj je
danas 1694 kune to se nije promijenilo.Da ne zaboravim,tehnika je bila katastrofalno skupa,
video rekorder 2000 DM,ugradnju satelitske je otac od mog frenda 1987 platio 5000 DM.Tolko
je koštal yugo 45,usisivač 1000 DM,itd.

jaki Posted - 27/08/2011 : 16:18:01
80desete su bile loše financijski u mojoj obitelji.
lwood Posted - 27/08/2011 : 15:53:16
Evo našao sam ovaj tekst koji objašnjava ekonomski slom na prijelazu
sa sedamdesetih u osamdesete. Neke stvari su sad jasnije.

http://www.hercegbosna.org/STARO/ostalo/raspad.html#prvo

Ni meni osamdesete nisu ostale u bajnoj uspomeni (ekonomski) , a o sedamdesetim znam samo iz priča (bio sam premali).
[/quote]

odličan text. ne znam ,meni su 80-te bile ok.
a sad da san ima 10 godina više možda bi drukčije mislia.
jaki Posted - 27/08/2011 : 15:03:39
A šta je sa onima čije čače nisu mogli dignit kredit?
zvobed Posted - 27/08/2011 : 14:57:30
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by zvobed

Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara.
------------------------------------------------
To su bile stvarno dobre plače.
Mi smo 1978 kupili novi traktor za 90000 dinara.
To znači da su ovi tvoji mogli kupiti tri traktora za jednu plaču.



Pazi, rekao sam i sam da se otac možda zajebo zbog one konverzije od
dvije nule. No za 1978 imam sljdeću obiteljsku priču kojom se stari
desetljećima hvali. Dakle, plačom zarađenom 1978 radeći kao serviser
u Gorenje servisu stari je hranio četveročlanu obitelj i kupio za gotovinu novu Opel Asconu. Takva vremena nisu dugo trajala. Početkom osamdesetih je sve već polako odlzilo kvragu. Jeste vi kupili traktor na kredit ili za gotovinu?


Moguće da ti je stari imao dobru plaču kao serviser pa je mogao kupiti auto za gotovinu.Moji su kupili traktor na kredit od pet godina i rata je bila 178 dinara.To je ispočetka bilo puno,ali je osandesete krenula ona poznata inflacija i rate su bile prava bagatela,manje od kutije cigareta.Tako su profitirali i oni koji su dizali stambene kredite u sedamdesetima a popušili oni kao i tvoj stari koji su kupovali za gotovinu,jer da je taj novac oročio i kupio auto na kredit lijepo bi zaradio.Možda za još jednu askonu,
jer su onda bile velike kamate.Naročito za devize.
emirem Posted - 27/08/2011 : 12:36:16
quote:
Originally posted by dupli


I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.


Covjece dobra kalkulacija..
U usporedbi sa danasnjicom porazavajuce!
dupli Posted - 27/08/2011 : 11:30:58
quote:
Originally posted by BiDi

Wikipedija kaže:

1976: Prosečne plate: 3.734 dinara (oko 207 dolara) u neproizvodnom sektoru i 3.106 dinara (oko 172 dolara) u proizvodnom. - Ne minimalne kao u ovom američkom članku.

Zlatna serija je tada koštala 8 dinara (naprimer Zagor 330)

Prosečna plata dalke došla bi 3.420 dinara. Ako uzmemo onaj američki članak... onda treba da platu podjelimo na sedmice što znači 855 dinara sedmično. 8/855 = ~0,9%

U Sloveniji naprimer minimalna plata sa svim što dodje uz platu na račun iznosi oko 650 eur, Ludensov strip košta 3,5 eur, ako nabaviš 4 mjesečno kao Amerikanci onda za stripove platiš 2% plate.



Očito mi je onda stari pobrka stare i nove dinare i radi se o faktoru
100. S guštom ću mu to natrljat na nos

Inače, u hrvatskoj je zakonom propisana minimalna bruto plaća (to je ona koja uključuje i davanja i poreze. neto plaća vam se zaista
isplačuje. U lipnju je prosječna bruto plaća bila 7907 kn, a prosječna neto 5498 kn). Za period od 1.lipnja 2011. do 31. svubnja 2012 minimalna bruto plaća će iznositi 2814 kn. Dakle jedan Ludensov
strip u Hr je 0.64% minimalne mjesečne bruto plaće. Ako bi nabavio
četiri mjesečno ode 2.56% minimalne bruto plaće
henry Posted - 27/08/2011 : 02:52:12
Na forumu su sigurno i stariji članovi, pa se nadam da će da i oni mogu da kažu svoja iskustva
BiDi Posted - 27/08/2011 : 00:49:36
Wikipedija kaže:

1976: Prosečne plate: 3.734 dinara (oko 207 dolara) u neproizvodnom sektoru i 3.106 dinara (oko 172 dolara) u proizvodnom. - Ne minimalne kao u ovom američkom članku.

Zlatna serija je tada koštala 8 dinara (naprimer Zagor 330)

Prosečna plata dalke došla bi 3.420 dinara. Ako uzmemo onaj američki članak... onda treba da platu podjelimo na sedmice što znači 855 dinara sedmično. 8/855 = ~0,9%

U Sloveniji naprimer minimalna plata sa svim što dodje uz platu na račun iznosi oko 650 eur, Ludensov strip košta 3,5 eur, ako nabaviš 4 mjesečno kao Amerikanci onda za stripove platiš 2% plate.
dupli Posted - 27/08/2011 : 00:42:58
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by zvobed

quote:
Originally posted by dupli

stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.





To znam. I ja sam za 100 dinara govorio 10 iljada starih.
Upravo zato sam i dodao ovaj dio "ako se moj stari zajebo 100 puta."
Ja sam ga više puta pitao je li siguran da su to novi dinari, a ne
stari, a on je bio uporan da su to novi dinari. Moguće da nije u pravu. Bilo bi dobro da se još netko javi. Zanimljivo je da čak i ako se zajebo i plača mu je bila 800 novih dinara to je bila skoro minimalna plaća u to doba. To je kao da danas s cijenom Zagora od 18 kuna MINIMALNA plaća u HR bude 7200 kn. Science fiction!



meni su sumnjive ove brojke. mislin možda si u pravu al djeluje nekako nerealno.
za 80-te znam da san jedini ja u razredu baš svaki tjedan kupova zs i lms na kiosku.
drugi ili nisu bili toliki fanatici ili im starci nisu davali toliko šoldi.
a ovo za 70-te stvarno ne bi zna



Evo našao sam ovaj tekst koji objašnjava ekonomski slom na prijelazu
sa sedamdesetih u osamdesete. Neke stvari su sad jasnije.

http://www.hercegbosna.org/STARO/ostalo/raspad.html#prvo

Ni meni osamdesete nisu ostale u bajnoj uspomeni (ekonomski) , a o sedamdesetim znam samo iz priča (bio sam premali).
dupli Posted - 26/08/2011 : 23:55:26
quote:
Originally posted by zvobed

Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara.
------------------------------------------------
To su bile stvarno dobre plače.
Mi smo 1978 kupili novi traktor za 90000 dinara.
To znači da su ovi tvoji mogli kupiti tri traktora za jednu plaču.



Pazi, rekao sam i sam da se otac možda zajebo zbog one konverzije od
dvije nule. No za 1978 imam sljdeću obiteljsku priču kojom se stari
desetljećima hvali. Dakle, plačom zarađenom 1978 radeći kao serviser
u Gorenje servisu stari je hranio četveročlanu obitelj i kupio za gotovinu novu Opel Asconu. Takva vremena nisu dugo trajala. Početkom osamdesetih je sve već polako odlzilo kvragu. Jeste vi kupili traktor na kredit ili za gotovinu?
lwood Posted - 26/08/2011 : 21:46:22
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by zvobed

quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.

Tvoj stari je pomješao stare i nove dinare,jer su se sredinom šezdesetih izbrisale dvije nule,ali su se neslužbeno ti stari dinari koristili do devedesete godine.Npr ako je imao plaču 800 dinara on je govorio da je dobio 80 000 dinara.Što se tiće stripova oni su stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.





To znam. I ja sam za 100 dinara govorio 10 iljada starih.
Upravo zato sam i dodao ovaj dio "ako se moj stari zajebo 100 puta."
Ja sam ga više puta pitao je li siguran da su to novi dinari, a ne
stari, a on je bio uporan da su to novi dinari. Moguće da nije u pravu. Bilo bi dobro da se još netko javi. Zanimljivo je da čak i ako se zajebo i plača mu je bila 800 novih dinara to je bila skoro minimalna plaća u to doba. To je kao da danas s cijenom Zagora od 18 kuna MINIMALNA plaća u HR bude 7200 kn. Science fiction!



meni su sumnjive ove brojke. mislin možda si u pravu al djeluje nekako nerealno.
za 80-te znam da san jedini ja u razredu baš svaki tjedan kupova zs i lms na kiosku.
drugi ili nisu bili toliki fanatici ili im starci nisu davali toliko šoldi.
a ovo za 70-te stvarno ne bi zna
D.J. Posted - 26/08/2011 : 19:22:12
quote:
Originally posted by Raymond

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by henry


Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...


ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.



Zivim na zapadu (USA) i mislim to o rekordima trosenja itd, sve je to zato sto obican narod se nabada na reklame itd i onda lete i kupuju na kreditinim karticama (znaci ne kupuju nego rentuju i na kraju ispadne da placaju [godinama] troduplu cijenu)..znaci zapadni svijet bankrotira vec dugo i bice belaja...moj moto je ako nema para nikad na kreditnoj ne kupujem/placam sem mozda ako je nesto hitno (bolnica/medicina?)...


Bas tako zemljace! Narod, barem ovdje u Americi ima manje para nego prije, srednja klasa postaje niza klasa, a oni najbogatiji postaju jos bogatiji. To sto ljudi trose za vrijeme Bozica je zato sto je tada najjeftije pa ne kupe samo poklone nego i stvari koje i njima trebaju. Vec duze vrijeme je kriza, a jedan od razloga je sto ljudi ili nemaju dosta love za trosenje (housing market & stock market crash) ili se boje zaduzivati kao sto su to radili prije.
zvobed Posted - 26/08/2011 : 19:19:07
Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara.
------------------------------------------------
To su bile stvarno dobre plače.
Mi smo 1978 kupili novi traktor za 90000 dinara.
To znači da su ovi tvoji mogli kupiti tri traktora za jednu plaču.
Raymond Posted - 26/08/2011 : 19:04:11
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by henry


Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...


ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.



Zivim na zapadu (USA) i mislim to o rekordima trosenja itd, sve je to zato sto obican narod se nabada na reklame itd i onda lete i kupuju na kreditinim karticama (znaci ne kupuju nego rentuju i na kraju ispadne da placaju [godinama] troduplu cijenu)..znaci zapadni svijet bankrotira vec dugo i bice belaja...moj moto je ako nema para nikad na kreditnoj ne kupujem/placam sem mozda ako je nesto hitno (bolnica/medicina?)...
Born To Run Posted - 26/08/2011 : 18:59:43
quote:
Originally posted by Vid
Pa kako je to mogao biti najprodavaniji strip decenije, kad se svaki Asterix proda u nekoliko milijuna primjeraka samo u Francuskoj ?



o americkim stripovima govorimo, tako pise u naslovu
Vid Posted - 26/08/2011 : 18:50:27
quote:
Originally posted by Born To Run

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000



E da u pravu si. medjutim to je takodje bedna cifra s obzirom da je u pitanju najprodavaniji strip te decenije.
na drugom mestu je civil war broj 7 sa nekih 350 000
A samo prvih 300 najprodavanijih stripova su uspeli da prebace tiraz od 120 000 u protekloj deceniji.




Pa kako je to mogao biti najprodavaniji strip decenije, kad se svaki Asterix proda u nekoliko milijuna primjeraka samo u Francuskoj ?
Born To Run Posted - 26/08/2011 : 18:15:05
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000



E da u pravu si. medjutim to je takodje bedna cifra s obzirom da je u pitanju najprodavaniji strip te decenije.
na drugom mestu je civil war broj 7 sa nekih 350 000
A samo prvih 300 najprodavanijih stripova su uspeli da prebace tiraz od 120 000 u protekloj deceniji.
dupli Posted - 26/08/2011 : 18:10:53
quote:
Originally posted by zvobed

quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.

Tvoj stari je pomješao stare i nove dinare,jer su se sredinom šezdesetih izbrisale dvije nule,ali su se neslužbeno ti stari dinari koristili do devedesete godine.Npr ako je imao plaču 800 dinara on je govorio da je dobio 80 000 dinara.Što se tiće stripova oni su stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.





To znam. I ja sam za 100 dinara govorio 10 iljada starih.
Upravo zato sam i dodao ovaj dio "ako se moj stari zajebo 100 puta."
Ja sam ga više puta pitao je li siguran da su to novi dinari, a ne
stari, a on je bio uporan da su to novi dinari. Moguće da nije u pravu. Bilo bi dobro da se još netko javi. Zanimljivo je da čak i ako se zajebo i plača mu je bila 800 novih dinara to je bila skoro minimalna plaća u to doba. To je kao da danas s cijenom Zagora od 18 kuna MINIMALNA plaća u HR bude 7200 kn. Science fiction!
dupli Posted - 26/08/2011 : 17:58:47
Nije sve tako crno.

Pogledajmo novije podatke

-----------------------------------1995--------------lipanj2011
prosjećna plaća u HR------1800 kn (350 $)------5500 kn (1080 $)
cijena jednog Zagora-------9.8 kn (1.9 $)--------18 kn (3.5 $)
početna plaća na mom radnom mjestu--1800 kn-------5600 kn

Dakle, 1995 je bilo gore nego danas. Jedan Zagor je 1995 bio
0.54 % PROSJEČNIH mjesečnih primanja, a u lipnju 2011 oko 0.33 %
PROSJEČNIH mjesečnih primanja.
Onaj američki članak s početka uspoređuje cijenu stripova s NAJNIŽOM
tjednom plaćom. Njima je mnogo ako sveska od 32 strane košta 1.15% MINIMALNE tjedne plaće. Šezdesetih je bilo samo 0.24% minimalne plaće.
Neznam da li se jedan Zagor mjesečno može usporediti s četiri sveske
mjesečno. Jedno je 96 strana crno bijelo, drugo je 128 kolor strana mjesečno. No, prije nego netko zaključi kako nam je možda bolje nego
amerima trebalo bi naše brojeve izračunati za minimalnu, a ne prosječnu plaću.
I najvažnije. U HR su stripovi trgovačka djelatnost, a ameri ih proizvode. Koliko ljudi u hrvatskoj uspjeva živjeti od prodaje
stripova na kioscima, a koliko ih u americi od strip industrije uspijeva živjeti.
Na kraju bih dodao da mi namjera nije kritizirati domaće izdavače.
Ti ljudi vjerojatno pokušavaju spojiti kraj s krajem i funkcionirati
u okolnostima koje ne mogu u potpunosti kontrolirati. No izgleda da
je taj put spirala čiji kraj ne izgleda bajno.
zvobed Posted - 26/08/2011 : 17:57:01
quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.

Tvoj stari je pomješao stare i nove dinare,jer su se sredinom šezdesetih izbrisale dvije nule,ali su se neslužbeno ti stari dinari koristili do devedesete godine.Npr ako je imao plaču 800 dinara on je govorio da je dobio 80 000 dinara.Što se tiće stripova oni su stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.

Ultras Posted - 26/08/2011 : 17:22:58
quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe...


Ako me sećanje ne vara kada sam na kiosku svojevremeno kupio Teksa ZS 493 "Holdenovi plaćenici" on je bio 10 dinara a Večernje Novosti 5 dinara. Ako bi sada taj omer cena primenili - strip bi koštao 60 dinara.






Vlaadisha Posted - 26/08/2011 : 15:53:44
quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000
andjusticeforall Posted - 26/08/2011 : 15:50:25
@dupli

Tim više ako se uzme da si kao primjer naveo Zagora. A što ako se želi čitati nešto drugo? Doduše, scanovi i gradske knjižnice spašavaju stvar ali to nije to... Algoritam izda 1602, a unutra Gaimanov tekst u kojem ovaj piše da je svih 6 svezaka uzeo, stavio u vrećice i čamcem odveslao na sredinu jezera i tako ih čitao. Po tome ispada da sam autor ima manje luksuzno izdanje nego mi... To je toliko uvrnuto da boli glava (od cijene, ne računajući knjižnice i scanirane stripove).

Sva sreća na što još uvijek ima Stripoteka koja košta 14,00 Kn.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000