forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 I Ameri u problemu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

henry
Senior Member



Serbia
1348 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 26/08/2011 : 12:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
Ko kaže da je samo kod nas strip postao luksuz?
Evo jedne vrlo zanimljive analize o odnosu cene stripa prema minimalnoj zaradi kroz istoriju.

http://www.vonallan.com/2011/08/minimum-wage-and-prices-of-comics.html

Na kraju autor dolazi do zaključka koji se, manje-više, može odnositi i na stanje kod nas. Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...
Mišljenja?

p.s. Saviću, please...

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/08/2011 : 12:28:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Tiskovine su općenito postale luksuz, ne samo stripovi. Kada se smanji kupovna moć, tada ljudi ne razmišljaju previše hoće li trošiti na knjige i stripove.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

legaz
Senior Member



Serbia
2412 Posts

Member since 13/08/2009

Posted - 26/08/2011 : 12:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send legaz a Private Message  Reply with Quote
Uuuuu pa ja onda vodim liksuzan život.

Junaci ne ubijaju one koji ne mogu da se brane.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 26/08/2011 : 13:17:01  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by henry


Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...


ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 13:39:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior
ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.



pa pazi ovo ne govori u prilog da se ima vise kinte.
To sto se obaraju rekordi u bozicnim prodajama moze da znaci da para za kupovinu ima manje, pa se sve pare usmeravaju na kupovinu pred bozic.
Obaranje rekorda po zaradi filmova ima veze sa 3d tehnologijom gde su karte skuplje, a ne znaci da vise ljudi gleda filmove itd. Onaj ko bi da pogleda film pogledace ga, bez obzira sto ima manje pare, ustedece negde drugo. Opet to je jeftinija zabava za subotu vece nego da se ode na kuglanje, nocni klub, veceru.

pare nisu problem. para nema



Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 13:44:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by henry

Ko kaže da je samo kod nas strip postao luksuz?

Na kraju autor dolazi do zaključka koji se, manje-više, može odnositi i na stanje kod nas. Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...
Mišljenja?



ne slazem se sa ovim. Strip propada ne zbog krize vec zbog toga sto su mu dani odbrojani. Jos devedesetih vrtoglavi pad je poceo i ne zaustavlja se.
Ono sto se nekad prodavalo u milionskim tirazima, sada jedva dobaci 200 000. najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

Ovaj trend opadanja se ne odnosi na mange koje se odlicno prodaju u Usa. Ali do podataka o njihovoj prodaji je tesko doci.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 26/08/2011 : 14:07:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:


ne slazem se sa ovim. Strip propada ne zbog krize vec zbog toga sto su mu dani odbrojani. Jos devedesetih vrtoglavi pad je poceo i ne zaustavlja se.
Ono sto se nekad prodavalo u milionskim tirazima, sada jedva dobaci 200 000. najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

Ovaj trend opadanja se ne odnosi na mange koje se odlicno prodaju u Usa. Ali do podataka o njihovoj prodaji je tesko doci.



Pa da, odbrojani su mu kao masovnom mediju....premda, tek treba vidjet rezultate presaltavanja na Ipad i slicna veselja (muzici je to pomoglo).....strip ce se pretvorit (ako vec nije) u 'elitnu kulturu', ekskluzivan proizvod u rangu s poezijom i lijepom knjizevnoscu....a te su stvari oduvijek bile skupe

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 26/08/2011 : 14:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Evo sta sam sinoc procitao u "Judge Dreddu" o stripu u buducnosti...

"Old comics are worth of fortune.Selling them to kids is one of the lowest forms of crime.
After one or two,kids get so they can't give them up.Then the price goes up and up...
..If I handle this right I can wipe out the whole COMIC RING!"


Jel vam zvoni u glavi da ce to biti jos popularno..
Ako ne uvedu Mcintoshev zakon kao u NN serijalu..

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 26/08/2011 14:11:10
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 14:16:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

[quote]

Pa da, odbrojani su mu kao masovnom mediju....premda, tek treba vidjet rezultate presaltavanja na Ipad i slicna veselja (muzici je to pomoglo).....strip ce se pretvorit (ako vec nije) u 'elitnu kulturu', ekskluzivan proizvod u rangu s poezijom i lijepom knjizevnoscu....a te su stvari oduvijek bile skupe



e da, strip je vec sad deo elitne kulture.
No verujem da se gospodi iz Dca i marvela to ne svidja

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

star-duster
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 11/06/2011

Posted - 26/08/2011 : 14:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send star-duster a Private Message  Reply with Quote
Strip neće potpuno propasti, ali svakako je izgubio reputaciju masovnog medija. Ja sam rođen 1980. i sećam se koliko je strip bio važan meni i mojoj generaciji kad smo imali po 10-12 godina. Danas kada razgovaram sa klincima tog uzrasta i kada ih pitam za stripove, retki su oni koji ih čitaju, imaju danas oni svoje nove medije i drugačiju zabavu. Uglavnom čitaju samo oni omladinci kojima su očevi i stariji rođaci pomogli da razviju ljubav prema stripu.

Zato strip gubi masovnost, ali i dalje živi. Tako je i pozorište nekada bilo zabava za mase (na desetine hiljada ljudi se okupljalo u starogrčkim amfiteatrima) a danas pozorišnu umetnost prati onaj koga to stvarno interesuje, što je jedan manji procenat stanovništva. Ali to nije uništilo pozorište. Naprotiv, više se pažnje posvećuje umetničkim vrednostim, a manje se brine da se dopadne "širokim narodnim masama".

Tako neće ni strip propasti. Neće više biti zabava za narod, više će biti medij za prave ljubitelje, dobiće neku elitističku crtu (ne mislim ovde na ekonomski elitizam, već na estetki, na ljude koji cene umetnost i znaju da prepoznaju kvalitet). Možda bude strip gubio na kvantitetu, ali mislim da na kvalitetu neće gubiti još dugo dugo.
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 14:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by star-duster



Tako neće ni strip propasti. Neće više biti zabava za narod, više će biti medij za prave ljubitelje, dobiće neku elitističku crtu (ne mislim ovde na ekonomski elitizam, već na estetki, na ljude koji cene umetnost i znaju da prepoznaju kvalitet). Možda bude strip gubio na kvantitetu, ali mislim da na kvalitetu neće gubiti još dugo dugo.



Nece propasti potpuno. Ali vec propada, evo u kom smislu.

Northlanders jedan od meni drazih serijala je nedavno ugasen. Vertigo ima svoju neki kriticni tiraz, ispod kog se strip gasi.
A Northlanders je medju najboljim, stripovima te izdavacke kuce. Jednostavno nema se strpljenja kao nekada za kvalitetne stripove.
Npr i Scalped igra po toj granici gasenja vec duze vremena, cak pada i ispod nje. Ali zbog statusa Aarona ipak ga odrzavaju.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 26/08/2011 : 15:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1348 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 26/08/2011 : 15:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message  Reply with Quote
Hvala, Dupli na ovim informacijama.
A ja se celo jutro pitam od koga da dođem do podataka o platama.

p.s. U računici slobodno možeš da dodaš i, recimo, pet puta manje tržište, mada sam uveren da je i tada odnos više nego jasan.

"Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside."

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 26/08/2011 : 15:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.



fascinantne brojke....Zna li ko cijene kruha, mesa i takvih stvari cisto radi usporedbe?

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 26/08/2011 : 15:50:25  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
@dupli

Tim više ako se uzme da si kao primjer naveo Zagora. A što ako se želi čitati nešto drugo? Doduše, scanovi i gradske knjižnice spašavaju stvar ali to nije to... Algoritam izda 1602, a unutra Gaimanov tekst u kojem ovaj piše da je svih 6 svezaka uzeo, stavio u vrećice i čamcem odveslao na sredinu jezera i tako ih čitao. Po tome ispada da sam autor ima manje luksuzno izdanje nego mi... To je toliko uvrnuto da boli glava (od cijene, ne računajući knjižnice i scanirane stripove).

Sva sreća na što još uvijek ima Stripoteka koja košta 14,00 Kn.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/08/2011 : 15:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000
Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 26/08/2011 : 17:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe...


Ako me sećanje ne vara kada sam na kiosku svojevremeno kupio Teksa ZS 493 "Holdenovi plaćenici" on je bio 10 dinara a Večernje Novosti 5 dinara. Ako bi sada taj omer cena primenili - strip bi koštao 60 dinara.







Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

zvobed
Starting Member



Croatia
71 Posts

Member since 06/02/2005

Posted - 26/08/2011 : 17:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zvobed an ICQ Message  Send zvobed a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.

Tvoj stari je pomješao stare i nove dinare,jer su se sredinom šezdesetih izbrisale dvije nule,ali su se neslužbeno ti stari dinari koristili do devedesete godine.Npr ako je imao plaču 800 dinara on je govorio da je dobio 80 000 dinara.Što se tiće stripova oni su stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.

Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 26/08/2011 : 17:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Nije sve tako crno.

Pogledajmo novije podatke

-----------------------------------1995--------------lipanj2011
prosjećna plaća u HR------1800 kn (350 $)------5500 kn (1080 $)
cijena jednog Zagora-------9.8 kn (1.9 $)--------18 kn (3.5 $)
početna plaća na mom radnom mjestu--1800 kn-------5600 kn

Dakle, 1995 je bilo gore nego danas. Jedan Zagor je 1995 bio
0.54 % PROSJEČNIH mjesečnih primanja, a u lipnju 2011 oko 0.33 %
PROSJEČNIH mjesečnih primanja.
Onaj američki članak s početka uspoređuje cijenu stripova s NAJNIŽOM
tjednom plaćom. Njima je mnogo ako sveska od 32 strane košta 1.15% MINIMALNE tjedne plaće. Šezdesetih je bilo samo 0.24% minimalne plaće.
Neznam da li se jedan Zagor mjesečno može usporediti s četiri sveske
mjesečno. Jedno je 96 strana crno bijelo, drugo je 128 kolor strana mjesečno. No, prije nego netko zaključi kako nam je možda bolje nego
amerima trebalo bi naše brojeve izračunati za minimalnu, a ne prosječnu plaću.
I najvažnije. U HR su stripovi trgovačka djelatnost, a ameri ih proizvode. Koliko ljudi u hrvatskoj uspjeva živjeti od prodaje
stripova na kioscima, a koliko ih u americi od strip industrije uspijeva živjeti.
Na kraju bih dodao da mi namjera nije kritizirati domaće izdavače.
Ti ljudi vjerojatno pokušavaju spojiti kraj s krajem i funkcionirati
u okolnostima koje ne mogu u potpunosti kontrolirati. No izgleda da
je taj put spirala čiji kraj ne izgleda bajno.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 26/08/2011 : 18:10:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zvobed

quote:
Originally posted by dupli

Zbog usporedbe, nazvao sam svog oca i pitao ga za plaće s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih. Koliko se mogao sjetiti njegova prva plaća (laborant srednja stručna sprema)
iz 1965 je bila 83000 dinara. Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara. Prvi broj Zlatne serije izašao je 1968 po cijeni od 2 dinara. Do broja 300 cijena se digla na 8 dinara.
Ako napravimo najnepovoljniji omjer (cijena ZS300 8 dinara / plaća od 83000 dinara iz 65-te)
Dobivamo otprilike 0.0001 tj. 0.01% od mjesečnih primanja. Za usporedbu kolika bi plaća danas trebala biti da Bonelli na kioscima bude u ekonomskom rangu ZS iz onog doba. Zagor i slični danas koštaju 18 kn što znači da bi plaća u HR (srednja stručna sprema) trebala biti reda 180000 kuna što je prevedeno 24000 eura mjesečno.
Čak i da mog oca pamćenje loše služi i da je promašio 10 puta i da mu je plaća bila reda 8000 dinara, ZS po cijeni od 8 dinara bi bio 0.1% plaće, a to znači da bi uz Bonellija od 18 kuna plaća danas trebala biti 18000 kuna tj. 2400 eura. Tko ima toliko?
Tek ako je moj stari promašio 100 puta i plaća mu je bila 800 dinara 65-te dolazimo do 1% plaće ali uz cijenu ZS300. ZS1 iz 68-me je 2 dinara pa bi to bilo 0.25% plaće što za današnjeg Bonelija od 18 kuna odgovara plaći od 7200 kuna tj.960 eura.

I sad je nekome čudno da ljudi ne kupuju stripove.

Tvoj stari je pomješao stare i nove dinare,jer su se sredinom šezdesetih izbrisale dvije nule,ali su se neslužbeno ti stari dinari koristili do devedesete godine.Npr ako je imao plaču 800 dinara on je govorio da je dobio 80 000 dinara.Što se tiće stripova oni su stvarno bili jeftini tamo negdje do početka osamdesetih godina i početka inflacije,a potkraj osamdesetih su bili dosta skupi u odnosu na ondašnje plače.





To znam. I ja sam za 100 dinara govorio 10 iljada starih.
Upravo zato sam i dodao ovaj dio "ako se moj stari zajebo 100 puta."
Ja sam ga više puta pitao je li siguran da su to novi dinari, a ne
stari, a on je bio uporan da su to novi dinari. Moguće da nije u pravu. Bilo bi dobro da se još netko javi. Zanimljivo je da čak i ako se zajebo i plača mu je bila 800 novih dinara to je bila skoro minimalna plaća u to doba. To je kao da danas s cijenom Zagora od 18 kuna MINIMALNA plaća u HR bude 7200 kn. Science fiction!
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 18:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000



E da u pravu si. medjutim to je takodje bedna cifra s obzirom da je u pitanju najprodavaniji strip te decenije.
na drugom mestu je civil war broj 7 sa nekih 350 000
A samo prvih 300 najprodavanijih stripova su uspeli da prebace tiraz od 120 000 u protekloj deceniji.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 26/08/2011 : 18:50:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Born To Run

najprodavaniji strip protekle decenije je bio spajdi sa obamom i to je bilo nekih 250 000.

vise od 500 000



E da u pravu si. medjutim to je takodje bedna cifra s obzirom da je u pitanju najprodavaniji strip te decenije.
na drugom mestu je civil war broj 7 sa nekih 350 000
A samo prvih 300 najprodavanijih stripova su uspeli da prebace tiraz od 120 000 u protekloj deceniji.




Pa kako je to mogao biti najprodavaniji strip decenije, kad se svaki Asterix proda u nekoliko milijuna primjeraka samo u Francuskoj ?
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 26/08/2011 : 18:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid
Pa kako je to mogao biti najprodavaniji strip decenije, kad se svaki Asterix proda u nekoliko milijuna primjeraka samo u Francuskoj ?



o americkim stripovima govorimo, tako pise u naslovu

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 26/08/2011 : 19:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by henry


Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...


ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.



Zivim na zapadu (USA) i mislim to o rekordima trosenja itd, sve je to zato sto obican narod se nabada na reklame itd i onda lete i kupuju na kreditinim karticama (znaci ne kupuju nego rentuju i na kraju ispadne da placaju [godinama] troduplu cijenu)..znaci zapadni svijet bankrotira vec dugo i bice belaja...moj moto je ako nema para nikad na kreditnoj ne kupujem/placam sem mozda ako je nesto hitno (bolnica/medicina?)...
Go to Top of Page

zvobed
Starting Member



Croatia
71 Posts

Member since 06/02/2005

Posted - 26/08/2011 : 19:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zvobed an ICQ Message  Send zvobed a Private Message  Reply with Quote
Tajnik na faksu je tada imao 350000 dinara. Otac mi je 1975 počeo raditi kao serviser kućanskih aparata i plaća mu je bila reda 300000 dinara.
------------------------------------------------
To su bile stvarno dobre plače.
Mi smo 1978 kupili novi traktor za 90000 dinara.
To znači da su ovi tvoji mogli kupiti tri traktora za jednu plaču.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 26/08/2011 : 19:22:12  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raymond

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by henry


Za krizu u strip industriji i smanjenje broja čitalaca nisu (jedino) krivi ni video igrice, ni filmovi ni TV, ni digitalni stripovi ni piratski skenovi, već ponajviše činjenica da se strip pretvorio u luksuz...


ali cinjenica ostaje da narod u zapadnom svijetu ima vise love nego ikada prije, mada neke statistike govore drugacije. Evo zasto:
Stalno se obaraju rekordi u bozicnoj prodaji, prodavnice posjecenije nego ikada prije, filmovi obaraju rekorde gledanosti i to pored lako dostupnih torrenata koji su dzaba.
Narod baca lovu na stvari koje ih interesuju, cinjenica je da strip VISE nije jedna od tih stvari, prije svega upravo zbog tih filmova i interneta.
Internet, film, muzika stalno su u porastu kada se radi o zaradi, jedino strip nazaduje.



Zivim na zapadu (USA) i mislim to o rekordima trosenja itd, sve je to zato sto obican narod se nabada na reklame itd i onda lete i kupuju na kreditinim karticama (znaci ne kupuju nego rentuju i na kraju ispadne da placaju [godinama] troduplu cijenu)..znaci zapadni svijet bankrotira vec dugo i bice belaja...moj moto je ako nema para nikad na kreditnoj ne kupujem/placam sem mozda ako je nesto hitno (bolnica/medicina?)...


Bas tako zemljace! Narod, barem ovdje u Americi ima manje para nego prije, srednja klasa postaje niza klasa, a oni najbogatiji postaju jos bogatiji. To sto ljudi trose za vrijeme Bozica je zato sto je tada najjeftije pa ne kupe samo poklone nego i stvari koje i njima trebaju. Vec duze vrijeme je kriza, a jedan od razloga je sto ljudi ili nemaju dosta love za trosenje (housing market & stock market crash) ili se boje zaduzivati kao sto su to radili prije.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000