forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 22 - Rebetiko

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/05/2013 : 17:32:41


General Metaxas 1936. u Grčkoj raspušta parlament i uspostavlja vojnu diktaturu, a građanske se slobode tope poput snijega na suncu. Pobunjenički duh Stavrosa, ljubitelja lijepih djevojaka, obožavatelja (a i povremenog prodavača) hašiša, teško se prilagođava novim zakonima koji su na snazi, pogotovo onim o zabrani sviranja rebetika, “grčkog bluesa”. Nakon što njegov prijatelj Markos izađe iz zatvora, njih dvojica okupljeni oko nargile, odlučuju cijelu noć svirati i plesati rebetiko uz zvuke buzukija, usprkos zabrani. Ambijent atenskih krčmi tridesetih godina i naelektriziranu atmosferu koja je njima vladala, uspješno je mogla prikazati samo inovativnost i prirodna elegancija Davida Prudhommea koji inspiraciju za svoj crni i garavi grafizam crpi iz neorealističnog talijanskog filma. Uz pomoć grčkih glazbenika koji su, prije rata, pjevali noću ono što su živjeli danju, Prudhomme potpisuje jedan od najvećih crtanih romana posljednjih godina!

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prve 24 stranice (PDF, 8Mb).

Kolorka 22 • Rebetiko (loša trava) • 108 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij David Prudhomme • Crtež David Prudhomme • Prijevod Ema Pongrašić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.5.2013. • Cijena 120 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 08/10/2023 : 21:37:52
Čitanje Rebetika bez slušanja rebetika u pozadini baš i nema puno smisla jer ove emocije jednostavno moraju da se "osete". Ako je ikada postojao strip koji se trebao izdati uz CD koji bi išao zajedno sa stripom onda bi to bio Rebetiko, samo mala napomena za Komiko i Fibru kada budu razmatrali novo izdanje ovog stripa


Rebetiko je pesma o ljudima koji su izgubili svoje korenje, izgnani ljudi koji su tuđini gde god da odu i šta im drugo preostaje osim da sviraju, puše, piju, jebu, svađaju se i... pevaju. Helenska duša napaćena voli da peva o davno prohujalim vremenima kada je život bio drugačiji, a ne kakav je postao. Svaka pesma je bunt protiv sistema i peva se u inat diktaturi koja uništava naše pravo na život i na tako jedan setan način recituje tugu čoveka koji je ostao bez krova nad glavom. Izrazito tužno štivo o ljudima koji su prinudno iseljeni i odbačeni i čiji identitet je pregazilo vreme. Sam kraj stripa i epilog je jedan od najupečatljivijih završetaka na koje možete naići; bend se raspao i oni koji su ostali su kafane progutale dok onaj koji je otišao preko svira muziku bez duše publici koja ne može da je razume. Rebetiko je nešto najiskonskije što strip ima u svom repertoaru.
Aco Posted - 08/10/2023 : 12:53:02
Dobar strip. Zanimljivi likovi koji sviraju, svaki dobro okarakteriziran, fino prenesen ugođaj u tim zadimljenim birtijama, radnja se odvije u jednom danu, pa malo lekcije iz povijesti...generalno skroz ok.

Prije čitanja poslušati par klipova rebetika na youtube, lakse se uživi u samu radnju.
Chui Posted - 21/11/2021 : 18:39:56
Još jedan prekasno (već rasprodan) oktkriven Fibrin dragulj. Strip je super i likovi i crtež, a meni je posebno draga priča zbog glazbenog dijela. Mogu ga na neki način povezati i s našom situacijom jazz koncerata u Zagrebu, da samo znate koliko je tih malih jazz svirki bilo po malim klubovima ili ljeti na vanjskim lokacijama policija prekinula jer se neki susjed požalio na buku, a to je znalo ići do toliko apsurdnih situacija da jedva čujete bend koji svira pred vama al neki susjed nešto čuje i eto murje i gasi sve. A paralelno 300 metara dalje trešti neki DJ i ništa, to sve može. Čak postoji neka udruga za tišinu u centru Zagreba. Neću uopće ulaziti u ovu covid situaciju gdje vlast na kulturi vježba strogoću provedbi mjera, dok posve druga pravila vrijede za sport, komercijalnu zabavu i političke skupove.
Jocko Posted - 29/07/2021 : 04:53:07
Još me drži utisak stripa, a i rum-kola, pa nije zgoreg podeliti i ovaj stripski saundtrek. Jedna od pesama je od Roze Eskenazi, a ona se ko'ko se sećam pominje u stripu.



Edit:
saundrak sadrzi i pesmu markosa vamvarakisa, lik iz stripa.

klucne reci: tsifteteli, zembekiko
Jocko Posted - 26/07/2021 : 12:44:22
Za ljubitelje može i ovaj album kao muzička podloga (imam ovu ploču):




U stripu vidimo i ženski lik rebetosa, tj. rebetisice :D kako svira daire.

Ženske rebetiko izvođačice nisu bile retkost, a među njima se izdvaja najpoznatija rebetiko pevačica Sotiria Bellou (ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΠΕΛΛΟΥ), koja je bila poznata kao opaka žena, prva javna biseksualka u Grčkoj koja je mužu nasilniku došla glave.


I naravno istočnjački Misirlou u rebetiko varijanti:



(ima kadar u stripu koji je očigledno inspirisan fotografijom linka iznad)

@Naker, dobra ideja za CD uz izdanje
+1 za osvrt
Jocko Posted - 26/07/2021 : 01:58:21
Priča o rebetiku, muzici koja je nalik Grčkom bluzu. Priča obiluje 'opštim mestima' rebetiko žanra: buzuki, hašiš, momci na rubu zakona... pa ipak ne deluje izveštačeno. Kroz strip se oseti duh tog minulog vremena. Priča nas vodi kroz jedan jedini dan buzuki umetnika, od jutra do sledećeg jutra. Priča je pitka i svaki od likova je dobro profilisan, a završnica govori o tome kako se rebetiko kao proizvod 'prodao', isto kao i grčka kultura (što vidimo u pretposlednjem kadru, pre završne pesme). Svaki od likova donosi neku svoju brigu: Stavros koji se susreće sa protivnikom, Markos koji se nije 'prodao', 'ubica' Pas koji se prodao, mlađani Artemis, zaljubljeni matori Batis... Svaki od likova ove grupe ima neku svoju priču... a kroz celu priču se provlači istorijski kontekst stupanja na vlasti fašiste koji želi da zabrani rebetikose i njihovu muziku, te osmanski uticaj u Grčkoj (u vidu hašiša, muzike, bunta...). Stoga naši momci sviraju možda svoju poslednju tezgu. Koliko je iskreno Pridom predstavio priču o Grčkoj i njenom bluzu je najviše na Grcima da prosude, ali po meni ovo je bila milina čitati, i jedan od najboljih stripova 2009. godine, tim pre što sam ljubitelj Grčke i njene muzike.

Uz ovaj strip kao soundtrack obavezno poslušati 12-delni rembetika album:

Opti Posted - 18/12/2016 : 11:15:05
quote:
Originally posted by supermark

Pre bi bilo jedan od najgorih



Slažem se.
kasper Posted - 18/12/2016 : 08:51:41
covek je lepo napisao najbolji
supermark Posted - 18/12/2016 : 03:58:44
Pre bi bilo jedan od najgorih
Dr. Zistis Posted - 17/12/2016 : 21:59:38
quote:
Originally posted by nika331

najbolji album koji je fibra ikada objavila


Pre bi bilo "jedan od" najboljih...
nika331 Posted - 17/12/2016 : 00:22:26
najbolji album koji je fibra ikada objavila
zarmix Posted - 15/12/2016 : 21:48:14
Official trailer dokumentarca na temu Rebetika koji se prikazivao ovaj tjedan u Zagrebu.

vukozec Posted - 30/05/2016 : 12:57:48
Moram priznati da je i meni prijevod u ovom izdanju bio sumnjiv. U par navrata su rečenice zvučale zbunjujuće, skače se iz jednine u množinu, miješaju se vremena. Evo jednog primjera:

Beba kaže Markosu (otprilike): "Bio si u pravu, bolje ne ovaj put. Naši prijatelji su osjetljivi. Dosta mu je za večeras"

Mi nismo vidjeli što joj je Markos rekao, pretpostavljam da Beba misli na nešto što je Markos upravo izgovorio i mi uskačemo usred tog razgovora. Zar onda ne bi bio logičniji prezent: "U pravu si"? Također, pretpostavljam da se sve to odnosi na Bebin prijedlog da Markos ode sa njom kući, ali je on to odbio zbog prijatelja koji je zagrijan za Bebu. Zar ne bi onda cijeli ta sekvenca trebala zvučati ovako:
"U pravu si, bolje ne ovaj put. Naš prijatelj je osjetljiv. Dosta mu je za večeras"?

Možda nije do prijevoda, već do originala - ali meni ovo svakako zvuči nezgrapno, a takvih je primjera bilo još.

Inače mi je strip bio OK, fino su upotrebljene zemljane boje za dočaravanje vrućeg Mediterana, no kraj sa glorificiranjem i mistificiranjem vremena koje je prošlo mi je bio predvidljiv i pomalo izlizan.
Zagor-te-nay Posted - 18/08/2015 : 22:11:25
Rebetiko je osvježenje. Nevjerojatno je da je Prudhomme, pravi fetivi Belgijanac, uspio onako pogodit mentalitet tog polu istoka, balkana, grčke kafane, vruče krvi đabalebaroša i svega ostalog. U stripu fali samo ko gost Bare da dođe i da pokaže kako se razbija boca od glavu. Rebetiku visokih 8/10.
Residents Posted - 10/08/2015 : 21:25:27
I da ne zaboravim muziku iz Vruceg Vetra(Surdina stvar)-

https://www.youtube.com/watch?v=qr46LBaCErM
Residents Posted - 10/08/2015 : 21:19:18
Rebetiko za pocetnike-

https://www.youtube.com/watch?v=xrU6G9WSbKc&list=PLE24604C2A9492DD6&index=35

mr murdoc Posted - 22/05/2015 : 19:30:46
quote:
Originally posted by boddhisatva

Izvrstan ti ovaj post o Rebetiku, Murdoc
Tako sam ga i ja dozivio, meni vrlo vrlo dragi strip...
Ali si ipak propustio spomeniti da se uza sve to u doba represije tada vidi i izlazi na vidjelo ona "moralnost" cak i medu umjetnicima
Neki ce odbacit, dupe njima obrisati, sazvakati i ispljunuti posjetnice inozemnih menadzera, dok neki u strahu za goli zivot nece, izvadice ih iz anusa ili ustiju, kontaktirati, otici iz represije ... ali i prozivjeti daljnji ostatak zivota sa uzasnim saznanjem da su time i - ostali bez umjetnosti, bez smisla njihovih zivota... ;o))

Da, odlican i danas vise nego ikad sveprisutan aspekt.
boddhisatva Posted - 22/05/2015 : 17:44:50
Izvrstan ti ovaj post o Rebetiku, Murdoc
Tako sam ga i ja dozivio, meni vrlo vrlo dragi strip...
Ali si ipak propustio spomeniti da se uza sve to u doba represije tada vidi i izlazi na vidjelo ona "moralnost" cak i medu umjetnicima
Neki ce odbacit, dupe njima obrisati, sazvakati i ispljunuti posjetnice inozemnih menadzera, dok neki u strahu za goli zivot nece, izvadice ih iz anusa ili ustiju, kontaktirati, otici iz represije ... ali i prozivjeti daljnji ostatak zivota sa uzasnim saznanjem da su time i - ostali bez umjetnosti, bez smisla njihovih zivota... ;o))
mr murdoc Posted - 22/05/2015 : 08:04:15
quote:
Originally posted by Peyo

Vrlo inspirativan osvrt Murdoc.

Još nisam čitao ovaj strip, ali sad ću ga staviti u prioritete.

Iz tvog osvrta zaključujem da si u bivšem životu sudjelovao u kreiranju Deklaracije nezavisnosti.

Da,svugdje me je bilo ,srecom pa se svega ne sjecam.
Peyo Posted - 21/05/2015 : 22:13:18
Vrlo inspirativan osvrt Murdoc.

Još nisam čitao ovaj strip, ali sad ću ga staviti u prioritete.

Iz tvog osvrta zaključujem da si u bivšem životu sudjelovao u kreiranju Deklaracije nezavisnosti.
mr murdoc Posted - 21/05/2015 : 16:03:09
Da ne ostane samo na par rijeci jer strip se dotice jos nekih elemenata
Represivni rezimi se kao trakavica provlace kroz ljudsko postojanje i imuni su na vrijeme i promjene.Vrlo se lako prepoznaju a koncept im je u biti vrlo slican.Hrane se vecinom krizama,ratovima,strahom u svim oblicima a rado se isticu kao domoljubni i duboko religiozni.
Sljedbenici im se sastoje iz nekoliko profila i grupa.Oni niskoobrazovani koji ih biraju, oni moci zedni ideolozi koji se u dubokom uvjerenju stavljaju iznad svega a u vecini slucajeva misle da cine veliku i dobru stvar i oni koji se njima koriste samo iz interesa i uvijek pri ruci imaju plan B i camac za spasavanje..samih sebe naravno.
Prica u ovom nasem stripu se odvija upravo za djelovanja jedne takve represije.
Prica ispricana u samo jednom danu i samo jednoj noci je ustvari prica o neslomljivom kreativnom duhu zivota i covjecnosti.
Umjetnici naime u vremenima represije osjecaju duznost da svojim ponasanjem i djelima pokazu ljudima da postoji i drugi put i da na tom putu strah nema kontrolu niti postoji pisano pravilo koje vam moze uzeti slobodu pod bilo kakvom izlikom.
Oni takve male i uskogrudne ljude dovode u pitanje,ismijavaju ih,prkose im i tako im malo po malo uzimaju moc i vjerodostojnost koju su si sami dodjelili i sami je drze uz pomoc zakona i sile.
Umjetnici sve to pobijaju na malom uzorku i tako polagano otvaraju oci drugima koji se to mozda i vjerovatno nebi usudili.
Putem nenasilja,zabave,inteligentnog humora se puno toga moze postici, jer neslomljivi slobodni duh je vrlo mocno oruzje koje kriticnom masom kida i najcvrsce lance.

boddhisatva Posted - 30/01/2015 : 20:02:03
Ma i kao da si prozivio i svoje noci sa svojim deckima iz skvadre, ONE NOCI, one jedinstvene, one rijetke a koje pamtis jer su znacajne za sve, a znacajne su jer su te izgradile ....
mr murdoc Posted - 30/01/2015 : 16:52:04
quote:
Originally posted by boddhisatva

Ne samo da je jak ... meni je i prejak
Sudbina svih a kirurški seciranih likova data u jednoj jedinoj noći do konačne kulminacije.
I koji tek kraj albuma, svi ostali su kratko živjeli po svom izboru i svojim idealima osim lika na kraju koji je time izabrao da bude - živi mrtvac.... mrak

Kod citanja Rebetika je jos tu onaj osjecaj, kao da si uistinu tu noc prozivio sa ekipom iz stripa.
boddhisatva Posted - 30/01/2015 : 10:33:24
Ne samo da je jak ... meni je i prejak
Sudbina svih a kirurški seciranih likova data u jednoj jedinoj noći do konačne kulminacije.
I koji tek kraj albuma, svi ostali su kratko živjeli po svom izboru i svojim idealima osim lika na kraju koji je time izabrao da bude - živi mrtvac.... mrak
mr murdoc Posted - 29/01/2015 : 19:26:56
Meni je Rebetiko jak strip.
Nekako je gotovo seretski lezerno uhvatio trenutak jedne generacije koja zivi trenutak i potpuno je toga svjesna.
Jedan dan i jedna noc reflektiraju multikulturalni koktel spremljen u zadimljenim kavanama, prozivljen kroz glazbu i nesputanost, te prkos da se ta receptura narusi i promjeni.
Zadivljujuce je koliko emocija mozemo iscitati putujuci kroz ovaj strip i koliko trenutaka ukrasti necemu sto je svjedocilo povjesti kulture.
Solidna 9-ka.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000