forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Edvin 'Eddy' Biuković danas bi napunio 40 godina

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Spiderman Posted - 22/06/2009 : 12:20:02
mislim da zaslužuje posebnu temu

c/p sa večernjeg

Kad se u jednoj maloj zemlji, tamo negdje malo zapadnije od balkanskih brda, rodi čovjek koji će toliko impresionirati Amerikance da njihovu nagradu za najboljeg novog strip-crtača, koja je dotad išla samo u domaće ruke, daju baš njemu, jednom Edvinu Biukoviću iz Zagreba, to nije baš mala stvar.

Tko zna koliko bi još nagrada Eddy dobio da nije u listopadu prije deset godina otišao kod liječnika zbog jakih glavobolja; dijagnoza je bila tumor na mozgu, inoperabilan, i dva mjeseca kasnije Eddija više nije bilo. Ugasila se najsjanija zvijezda hrvatske "devete umjetnosti", i čovjek koji je znao voljeti strip kao nitko drugi, i crtati ga bolje od bilo koga drugog, ostavio je iza sebe veliku rupu.

Prvi strip objavio je na osamnaesti rođendan, i za samo dvanaest godina crtačke karijere je od mladića koji privlači pažnju u poluamaterskim časopisima došao je do proboja u Ameriku, osvajanja nagrada svojim epizodama Grendel Tales, rada na svojim omiljenim "Ratovima zvijezda" (strip-serijal "X-Wing: Rogue Squadron") i izazvao divljenje svakoga tko se u strip razumije svojim briljantnim kadriranjem, jednostavnim i preciznim linijama, savršenim figurama...

Nažalost, kod nas je strip pao u takav zapećak da Eddy nije imao drugog puta nego probiti se vani; na domaćem tržištu je mogao objavljivati samo u "Modroj lasti", odakle se pamti njegova adaptacija popularnih dječjih romana Ivana Kušana ("Koko u Parizu" i "Ljubav ili smrt"). Srećom, izvrsne epizode Grendel Talesa dvojca Biuković-Macan ipak su objavljene i u hrvatskom prijevodu, nakon što su izašle u SAD.

A Edvin (ime je dobio po čovjeku koji je u godini njegovog rođenja hodao po Mjesecu; govorio je "imam sreće što se ne zovem Neil!") nije bio samo sjajan crtač, nego i sjajan čovjek koji je nesebično pomagao druge i poticao ih da podijele njegov uspjeh.

Bio je predvodnik cijele jedne generacije, pružao im je ne samo svoju briljantnost kao uzor, nego i svoju svesrdnu pomoć, i to što su su Goran Sudžuka, Esad Ribić, Stjepan Bartolić i drugi u Americi danas cijenjeni autori i rade na najboljim strip-serijalima, oni imaju zahvaliti Eddyju koji ih je nakon svojeg uspjeha preporučio izdavačima.


Eddijev autoportret, iz arhive D. Macana

Ekskluzivno za vecernji.hr kratku izjavu je dao Goran Sudžuka, Eddiejev blizak prijatelj i kolega, njegov moglo bi se reći legitimni nasljednik koji je crtao neke od najistaknutijih strip-serijala danas ("Y: the Last Man", "Hellblazer: lady Constantine") i koji je nagradu "Russ Manning", istu onu koju je Biuković neočekivano dobio 1995., osvojio 2003.:

- Teško je o Eddiju reći samo par riječi, mogao bih o njemu knjigu napisati... Moj uspjeh u Americi, i ne samo to, povezano je s Eddijem. Ja sam njega upoznao u prvom srednje, od 15. godine smo nerazdvojni. On je bio velika inspiracija ne samo meni nego i gomili drugih, a Darkov i njegov uspjeh u Americi (posebno to što su uspjeli dobiti posao bez ikakvih posrednika i agenata) je velika stvar. A ja sam direktno preko Eddieja, koji je radio u Vertigu, slao svoj portfolio i tako dobio posao na osnovu kojeg sam kasnije dobio nagradu "Russ Manning".

Može li se reći da, kao što je Dražen Petrović probio led u košarci i povukao za sobom druge u NBA, da je tako Eddy probio led u stripu?

- Apsolutno. Nije on prvi koji je radio u Americi, i Kordej je radio za Amerikance, ali Eddie je naša generacija, on je bio taj koji je za sobom povukao sve ostale.

Eddieja kao inspiraciju istaknuo je i Darko Macan, najbliži Eddiejev suradnik i scenarist koji je s postigao najveće uspjehe, koji se svojeg suradnika i prijatelja i njegove posvećenosti poslu, jer Eddy nikad nije bio sasvim zadovoljan onim što je nacrtao (na koliko to drugima izgledalo dobro) i stalno se trudio biti još bolji, prisjetio ovom izjavom za vecernji.hr:

- Deset godina nakon svoje smrti, Eddy je neka vrsta savjesti hrvatskog stripa. U zemlji gdje se strip cijeni malo i kvalitetu se ne nagrađuje, uspomena na Eddyjevu predanost poslu ono je što nas tjera da svaku stranicu radimo najbolje što možemo.

Još jedan razlog što pišemo o Eddiju na njegov 40. rođendan je i činjenica da će se u prosincu navršiti 10 godina od njegove smrti, te bi možda bilo vrijeme da zagrebačka Komisija za imenovanje naselja, ulica i trgova razmisli malo o činjenici da je jedan silno talentirani Zagrepčanin u svom prekratkom životu dostigao najveće visine "devete umjetnosti" i, u vrijeme kad se za nas znalo samo po ratu, pokazao svijetu kakvih crtača ima ovdje. Eddie nije stigao nacrtati mnogo, ali je li jedan James Dean lošiji glumac zato što je snimio samo tri filma?

Ako nisu dosad imenom ulice odali počast čak ni jednoj legendi kao što je Andrija Maurović, oni koji upravljaju Zagrebom mogli bi konačno shvatiti da strip jeste umjetnost i odati počast dvojici prerano otišlih genija. (Naposredno nakon Eddiejeve smrti, početkom 2000. hrvatski strip izgubio je i sjajnog Radovana Devlića.)

Mi smo svoje rekli; gospodine Bandiću, komisijo, imate pola godine. Može li Zagreb nakon 5. prosinca 2009. dobiti Ulicu Edvina Biukovića? Bilo bi to lijepo.

http://www.vecernji.hr/showbiz/kultura/3310107/index.do
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
K.R. Posted - 14/12/2016 : 22:09:19
quote:
Originally posted by dzuka

quote:
Originally posted by K.R.

Prije nekoliko dana dobih na poklon Ponos Vragova i skontam da je obljetnica Biukoviću i nađem ovu temu. Osoba koja mi je to poklonila nije znala, niti prati stripove, i strip je random izabrala jer BTW, zna da ja volim stripove.

Eto toliko. To je moja mala magična priča uz sjećanje na Edvina jer, toliko toga ja ne znam, nemam pojma i onda nekako otkrijem jedan svijet i sve nekako bude lijepo kao da...



Mozda onda ne znas ni za fejsbuk stranicu posvecenu njemu. naci ces tamo puno stvari koje bi te mogle razveseliti ... :)
https://www.facebook.com/Edvin-Biukovi%C4%87-Eddy-Fan-Club-694231203933435/



... hvala.
dzuka Posted - 14/12/2016 : 13:28:40
quote:
Originally posted by K.R.

Prije nekoliko dana dobih na poklon Ponos Vragova i skontam da je obljetnica Biukoviću i nađem ovu temu. Osoba koja mi je to poklonila nije znala, niti prati stripove, i strip je random izabrala jer BTW, zna da ja volim stripove.

Eto toliko. To je moja mala magična priča uz sjećanje na Edvina jer, toliko toga ja ne znam, nemam pojma i onda nekako otkrijem jedan svijet i sve nekako bude lijepo kao da...



Mozda onda ne znas ni za fejsbuk stranicu posvecenu njemu. naci ces tamo puno stvari koje bi te mogle razveseliti ... :)
https://www.facebook.com/Edvin-Biukovi%C4%87-Eddy-Fan-Club-694231203933435/
K.R. Posted - 10/12/2016 : 23:03:28
Prije nekoliko dana dobih na poklon Ponos Vragova i skontam da je obljetnica Biukoviću i nađem ovu temu. Osoba koja mi je to poklonila nije znala, niti prati stripove, i strip je random izabrala jer BTW, zna da ja volim stripove.

Eto toliko. To je moja mala magična priča uz sjećanje na Edvina jer, toliko toga ja ne znam, nemam pojma i onda nekako otkrijem jedan svijet i sve nekako bude lijepo kao da...
Friki Posted - 09/12/2015 : 20:54:35
Prije par dana došla i tužna 16 - obljetnica Edvinove smrti. Postavljam jedan tablu nacrtanu u zadnjoj godini njegova prekratka života kao mali uvid u razinu talenta. Kako s minimalističkim crtežom napraviti maksimalni dojam.










Za kraj, sjećanje koje je izašlo ove subote u Večernjem od strane njegovih roditelja :


Dugih 16 godina ja nemam više proljeća i ljeta,
jeseni ni zime.
Nisam samo pepeo i zemlja, jer taj moj strip ,
što držiš u ruci,
samo je dio mene što spava.
Tko ga čita u život me budi.
Nedostaješ nam jedini.
Volimo te beskrajno.
paro Posted - 10/12/2014 : 11:27:31
http://goodcomics.comicbookresources.com/2014/12/05/an-all-star-tribute-to-a-fallen-artist/
Friki Posted - 06/12/2014 : 18:25:26
Paro, izvukao si super anegdotu. Evo, i Večernji se sjetio obljetnice
te je objavio jučer jedan lijepi Milenin članak o Edvinu.

Vrijeme ide nemilosrdno , 15 godina je prošlo. Koliko bi toga nacrtao u tom periodu, no što je bitnije, koliko bi toga još proživio u desetljeće i pol. No nažalost, čovjek snuje , ali bolest uzima. Ukoliko njegova svijest negdje još postoji, vjerujem da i dalje stvara. Pozdrav velikom majstoru...



jaki Posted - 06/12/2014 : 16:56:38
Šteta što je kod The Last Commanda one zadnje dvije epizode tuširao Shanower umjesto Edija i što je Pamela Rambo promjenila način bojanja u zadnje tri sveščice.
jaki Posted - 06/12/2014 : 16:35:43
onda ne vidiš dobro.
supermark Posted - 06/12/2014 : 15:53:51
Ne bih nikada rekao da je to Natalie Portman..
jaki Posted - 06/12/2014 : 15:20:03
Evo malo veće:
Deers Posted - 06/12/2014 : 15:13:07
supermark Posted - 06/12/2014 : 14:59:47
Ne, nemam niti jedan Star Wars
jaki Posted - 06/12/2014 : 14:54:24
Zar nemaš taj strip?
supermark Posted - 06/12/2014 : 14:40:33
Bas je papak, mogao je i sliku staviti :)
paro Posted - 06/12/2014 : 13:32:46
Pete Janes:
https://www.facebook.com/pete.janes

"And then there was the time Eddy almost got us all fired. I had just received pages from Eddy for STAR WARS: THE LAST COMMAND. It was all typically incredible, the kind of pages that an editor shows off like a proud parent to all of the other editors. This was when I noticed a particularly beautiful image. Eddy had drawn Princess Leia with her kids (the story takes place some years after RETURN OF THE JEDI), sitting in some sort of reclaimed palace on Coruscant. Eddy could have drawn some nice architecture in the background, or Coruscant's busy skyways, but instead he had drawn a tapestry portrait of a lovely young woman. The model he chose was Natalie Portman, who had only recently been revealed as "joining the STAR WARS: THE PHANTOM MENACE cast in an unnamed role." The film's release was years away, and nobody at the time knew Portman was cast as Amidala, eventual mother to Leia and her brother Luke Skywalker. Yet Eddy had taken a chance and in a single image, united the good old Original Trilogy with the Expanded Universe with the (as yet unseen, perhaps even created) Prequel Trilogy. I considered asking for a re-draw. I had done it before with Eddy, who liked to include little jokes or "guest appearances" in his panels. But this image was sheer beauty, the best kind of thing Eddy could draw. It was sheer brilliance in uniting the varied Star Wars universes across generations. And it was good comics. GREAT comics. So I sent it on to Lucasfilm Licensing for approval. My Lucasfilm liaison Allan Kausch was also a fan of Eddy's work, as was his boss, Lucy Wilson. The pages came back quickly approved. I shrugged, figured they were okay with it, and we moved ahead with publication. Months later, the issue came out and sharp STAR WARS nerds worldwide quickly caught the hidden suggestion in the image and pronounced it confirmation that Natalie Portman was playing Luke and Leia's mom. It was regarded as the highest-profile leak at the time from THE PHANTOM MENACE, even though it hadn't been a leak at all, just Eddy making a logical conclusion. Apparently, George Lucas was furious. Allan was almost fired. I was almost fired. Eddy was almost fired. We all got some stern lectures about spoilers, leaks, and confidentiality. Ultimately, George was as bewitched by the brilliance of the image as any of us. I'm not posting the image because I want you all to go find it for yourselves and see what I mean. Thanks for a wild ride, Eddy."
supermark Posted - 05/12/2014 : 08:31:37
na današnji dan, prije 15 godina, preminuo je jedan od najtalentiranijih hrvatskih umjetnika stripa...
Ponos Vragova ili Grendel mi je jedna od najkvalitetnijih Fibrinih stripova
feka82 Posted - 04/01/2011 : 11:44:18
nema problema .
panzer Posted - 04/01/2011 : 11:18:15
Ok. Mislio sam, da nisi dobro pročitao. Izvinjavam se.
feka82 Posted - 04/01/2011 : 11:16:35
Znam i ja , ali covjeku je ipak godisnjica , a i na sami spomen imena se kaze " neka ti je lahka zemlja " .
panzer Posted - 04/01/2011 : 11:10:41
Mhejl i feka, ovaj čovjek je umro pre 10 godina.
feka82 Posted - 04/01/2011 : 10:56:23
nisam ovo vidio , ali danas odnosno jutros samo lose stvari . Edvine neka ti je lahka zemlja .
bisley Posted - 31/12/2010 : 17:58:20
Darko već duuuugo radi na monografiji. Nadam se da je pri kraju...jer jedina je osoba koja je može napisati!
Mr. Bushido Posted - 31/12/2010 : 17:01:58
Brian Cronin sa Comics Should Be Good bloga ima jedan fini osvrt na Biukovićev i Milliganov Human Target mini-serijal, sa pregršt slika.

http://goodcomics.comicbookresources.com/2010/12/30/a-year-of-cool-comics-day-364/
Renky Posted - 25/06/2009 : 00:29:56
quote:
Originally posted by Toninho

pretpostavljam da nemaš nijedan duplikat ičeg

hi hi



Daaaa, ključeve od auta

Mislim isto od dva izdavača, dok toliko toga vapi... objavite nas, objavite nas!!!!
No, u c/b formatu, čiji san zagriženi poklonik, odobravam odluku.
Pogotovo što Eddy ima takav crtež koji je fantastičan c/b. Hoću li kupiti? Možda.
Le Samourai Posted - 25/06/2009 : 00:06:52
Mozhda bi ulica bila preveliki zalogaj, ali bi recimo mogao da se pokrene neki fond za mlade strip autore koji bi nosio njegovo ime, neshto slichno tome bi, mislim, bilo najprikladnije.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.13 seconds. Snitz Forums 2000