forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Edvin 'Eddy' Biuković danas bi napunio 40 godina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 22/06/2009 : 12:20:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
mislim da zaslužuje posebnu temu

c/p sa večernjeg

Kad se u jednoj maloj zemlji, tamo negdje malo zapadnije od balkanskih brda, rodi čovjek koji će toliko impresionirati Amerikance da njihovu nagradu za najboljeg novog strip-crtača, koja je dotad išla samo u domaće ruke, daju baš njemu, jednom Edvinu Biukoviću iz Zagreba, to nije baš mala stvar.

Tko zna koliko bi još nagrada Eddy dobio da nije u listopadu prije deset godina otišao kod liječnika zbog jakih glavobolja; dijagnoza je bila tumor na mozgu, inoperabilan, i dva mjeseca kasnije Eddija više nije bilo. Ugasila se najsjanija zvijezda hrvatske "devete umjetnosti", i čovjek koji je znao voljeti strip kao nitko drugi, i crtati ga bolje od bilo koga drugog, ostavio je iza sebe veliku rupu.

Prvi strip objavio je na osamnaesti rođendan, i za samo dvanaest godina crtačke karijere je od mladića koji privlači pažnju u poluamaterskim časopisima došao je do proboja u Ameriku, osvajanja nagrada svojim epizodama Grendel Tales, rada na svojim omiljenim "Ratovima zvijezda" (strip-serijal "X-Wing: Rogue Squadron") i izazvao divljenje svakoga tko se u strip razumije svojim briljantnim kadriranjem, jednostavnim i preciznim linijama, savršenim figurama...

Nažalost, kod nas je strip pao u takav zapećak da Eddy nije imao drugog puta nego probiti se vani; na domaćem tržištu je mogao objavljivati samo u "Modroj lasti", odakle se pamti njegova adaptacija popularnih dječjih romana Ivana Kušana ("Koko u Parizu" i "Ljubav ili smrt"). Srećom, izvrsne epizode Grendel Talesa dvojca Biuković-Macan ipak su objavljene i u hrvatskom prijevodu, nakon što su izašle u SAD.

A Edvin (ime je dobio po čovjeku koji je u godini njegovog rođenja hodao po Mjesecu; govorio je "imam sreće što se ne zovem Neil!") nije bio samo sjajan crtač, nego i sjajan čovjek koji je nesebično pomagao druge i poticao ih da podijele njegov uspjeh.

Bio je predvodnik cijele jedne generacije, pružao im je ne samo svoju briljantnost kao uzor, nego i svoju svesrdnu pomoć, i to što su su Goran Sudžuka, Esad Ribić, Stjepan Bartolić i drugi u Americi danas cijenjeni autori i rade na najboljim strip-serijalima, oni imaju zahvaliti Eddyju koji ih je nakon svojeg uspjeha preporučio izdavačima.


Eddijev autoportret, iz arhive D. Macana

Ekskluzivno za vecernji.hr kratku izjavu je dao Goran Sudžuka, Eddiejev blizak prijatelj i kolega, njegov moglo bi se reći legitimni nasljednik koji je crtao neke od najistaknutijih strip-serijala danas ("Y: the Last Man", "Hellblazer: lady Constantine") i koji je nagradu "Russ Manning", istu onu koju je Biuković neočekivano dobio 1995., osvojio 2003.:

- Teško je o Eddiju reći samo par riječi, mogao bih o njemu knjigu napisati... Moj uspjeh u Americi, i ne samo to, povezano je s Eddijem. Ja sam njega upoznao u prvom srednje, od 15. godine smo nerazdvojni. On je bio velika inspiracija ne samo meni nego i gomili drugih, a Darkov i njegov uspjeh u Americi (posebno to što su uspjeli dobiti posao bez ikakvih posrednika i agenata) je velika stvar. A ja sam direktno preko Eddieja, koji je radio u Vertigu, slao svoj portfolio i tako dobio posao na osnovu kojeg sam kasnije dobio nagradu "Russ Manning".

Može li se reći da, kao što je Dražen Petrović probio led u košarci i povukao za sobom druge u NBA, da je tako Eddy probio led u stripu?

- Apsolutno. Nije on prvi koji je radio u Americi, i Kordej je radio za Amerikance, ali Eddie je naša generacija, on je bio taj koji je za sobom povukao sve ostale.

Eddieja kao inspiraciju istaknuo je i Darko Macan, najbliži Eddiejev suradnik i scenarist koji je s postigao najveće uspjehe, koji se svojeg suradnika i prijatelja i njegove posvećenosti poslu, jer Eddy nikad nije bio sasvim zadovoljan onim što je nacrtao (na koliko to drugima izgledalo dobro) i stalno se trudio biti još bolji, prisjetio ovom izjavom za vecernji.hr:

- Deset godina nakon svoje smrti, Eddy je neka vrsta savjesti hrvatskog stripa. U zemlji gdje se strip cijeni malo i kvalitetu se ne nagrađuje, uspomena na Eddyjevu predanost poslu ono je što nas tjera da svaku stranicu radimo najbolje što možemo.

Još jedan razlog što pišemo o Eddiju na njegov 40. rođendan je i činjenica da će se u prosincu navršiti 10 godina od njegove smrti, te bi možda bilo vrijeme da zagrebačka Komisija za imenovanje naselja, ulica i trgova razmisli malo o činjenici da je jedan silno talentirani Zagrepčanin u svom prekratkom životu dostigao najveće visine "devete umjetnosti" i, u vrijeme kad se za nas znalo samo po ratu, pokazao svijetu kakvih crtača ima ovdje. Eddie nije stigao nacrtati mnogo, ali je li jedan James Dean lošiji glumac zato što je snimio samo tri filma?

Ako nisu dosad imenom ulice odali počast čak ni jednoj legendi kao što je Andrija Maurović, oni koji upravljaju Zagrebom mogli bi konačno shvatiti da strip jeste umjetnost i odati počast dvojici prerano otišlih genija. (Naposredno nakon Eddiejeve smrti, početkom 2000. hrvatski strip izgubio je i sjajnog Radovana Devlića.)

Mi smo svoje rekli; gospodine Bandiću, komisijo, imate pola godine. Može li Zagreb nakon 5. prosinca 2009. dobiti Ulicu Edvina Biukovića? Bilo bi to lijepo.

http://www.vecernji.hr/showbiz/kultura/3310107/index.do


Moj strip
Moje aukcije

Archy
stripovi.com suradnik



Croatia
1448 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 22/06/2009 : 14:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Archy a Private Message  Reply with Quote
Kako mi je žao dečka... Inače ne poznajem njegov rad, ali su ovi osvrti jako dobri i potresni...

Pogotovo Macanov osvrt na njegov rad...

Šmrc...

No sikiriki
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 22/06/2009 : 19:57:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Archy

Kako mi je žao dečka... Inače ne poznajem njegov rad, ali su ovi osvrti jako dobri i potresni...

Pogotovo Macanov osvrt na njegov rad...

Šmrc...



ja imma njegove Citate i stvarno su mi odlični, šteta za Eddya a i jako mi je žao što ga eto nisam upoznao prije, tj. što se nisam prije više ovako družio sa crtačima kao ovih zadnjih par godina.

čak sam stavio i biografiju prije par dana na stranicu, još moram nekoliko fotki izvući odnekud i staviti na stranicu jer ih ima jaaaako malo na netu, štoviše nema ih :-(


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4546 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 22/06/2009 : 20:05:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
Stvarno steta...
Je li on crtac "Zive mete"?
Ako da, onda je stvarno bio jedan od najboljih crtaca Amerike.
RIP.

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 22/06/2009 : 20:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message  Reply with Quote
Srtasna sudbina da umre tako mlad i zasigurno zasluzuje da neka ulica ponese njegovo ime!
Neka mu je laka zemlja!

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 22/06/2009 : 21:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kreŠa

Stvarno steta...
Je li on crtac "Zive mete"?
Ako da, onda je stvarno bio jedan od najboljih crtaca Amerike.
RIP.



Human target? da


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 22/06/2009 : 21:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Gledao sam njegov crtez u SW - The last command. Fenomenalno!
Zaista je steta kada nas neko napusti tako mlad, ali trreba gledati na onu stranu da je ispunio svoj zivot i ostavio veliko delo iza sebe. Mnogi ne uspeju da naprave za sto godina ono sto je on napravio za svojih trideset.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Archy
stripovi.com suradnik



Croatia
1448 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 22/06/2009 : 21:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Archy a Private Message  Reply with Quote
Ima odličan tekst o njemu na početnoj stranici stripovi.com, od mcn-a, pod rubrikom Junaci - Hrvatska

Izdvojio bi jednu rečenicu:

"Holivudsko dijete, Edvin Biuković izrezirao je svoj život poput filma kakvog bi volio gledati: efektnog i nabrijanog do jaja, onakvog koji vas, kad završi, ostavi da želite još."

No sikiriki
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 24/06/2009 : 13:42:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
teško je uopće zamisliti kako bi danas izgledali njegovi crteži i stripovi, jer kad se uzme u obzir tempo kojim je napredovao, danas bi vjerojatno bio jedna od najsvjetlijih zvijezda na crtačkom nebu

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 24/06/2009 : 13:55:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote

Stvarno mi je žao ljudine
Zna li itko gdje bi na netu mogao skinuti Grendel Tales?

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 24/06/2009 : 13:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Provjeriš telefonom pa naručiš iz dućana Srtipovi na kvadrat ili Libellusa.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

JefCostello
New Member



257 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 14:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send JefCostello a Private Message  Reply with Quote
...ili sačekaš Fibrino izdanje do kraja godine...

"Comics will be the culture of the year 3794"
Salvador Dali
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 24/06/2009 : 14:45:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JefCostello

...ili sačekaš Fibrino izdanje do kraja godine...



a da???


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

JefCostello
New Member



257 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 15:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Send JefCostello a Private Message  Reply with Quote
http://www.fibra.hr/index.asp?cat=9&NewsID=10

"Comics will be the culture of the year 3794"
Salvador Dali
Go to Top of Page

wiskey
Senior Member



Croatia
1250 Posts

Member since 11/12/2006

Posted - 24/06/2009 : 15:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send wiskey a Private Message  Reply with Quote
Spidermane, svaka ti čast što si se stavio ovaj topic da se svi sjetimo Biukovića.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 24/06/2009 : 15:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wiskey

Spidermane, svaka ti čast što si se stavio ovaj topic da se svi sjetimo Biukovića.



no frx, svaki domaći autor trebao bi imati svoju temu, a Eddy je sigurno zaslužuje


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 24/06/2009 : 18:17:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JefCostello

...ili sačekaš Fibrino izdanje do kraja godine...



Za sada sam i više nego zadovoljan postojećim Nacionalovim izdanjem i to je strip kojem se vraćam bar jednom godišnje i uvik me oduševi. Tim bolje da ga i Fibra objavi no nisam preveliki poklonik dupliranja.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:18:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
R.I.P
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 24/06/2009 : 21:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by JefCostello

...ili sačekaš Fibrino izdanje do kraja godine...



Za sada sam i više nego zadovoljan postojećim Nacionalovim izdanjem i to je strip kojem se vraćam bar jednom godišnje i uvik me oduševi. Tim bolje da ga i Fibra objavi no nisam preveliki poklonik dupliranja.



da, ni meni nije jasno zašto ide u dupliranje, valjda je potražnja


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/06/2009 : 21:41:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Fibra ce ga objaviti u crno bijelom A4 formatu, u čast Eddyju, obilježavajući time desetogodišnjicu njegove prerane smrti. Takav crtač svakako zaslužuje jedno takvo izdanje.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 24/06/2009 : 21:46:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by JefCostello

...ili sačekaš Fibrino izdanje do kraja godine...



Za sada sam i više nego zadovoljan postojećim Nacionalovim izdanjem i to je strip kojem se vraćam bar jednom godišnje i uvik me oduševi. Tim bolje da ga i Fibra objavi no nisam preveliki poklonik dupliranja.



pretpostavljam da nemaš nijedan duplikat ičeg

hi hi

kad ce mirko i Slavko od prvog broja
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2732 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 24/06/2009 : 21:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Fibra ce ga objaviti u crno bijelom A4 formatu, u čast Eddyju, obilježavajući time desetogodišnjicu njegove prerane smrti. Takav crtač svakako zaslužuje jedno takvo izdanje.



Marko hvala na odgovoru, svaka čast na potezu

iako ga imam u boji mislim da ću uzet ovo izdanje


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 25/06/2009 : 00:06:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
Mozhda bi ulica bila preveliki zalogaj, ali bi recimo mogao da se pokrene neki fond za mlade strip autore koji bi nosio njegovo ime, neshto slichno tome bi, mislim, bilo najprikladnije.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 25/06/2009 : 00:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Toninho

pretpostavljam da nemaš nijedan duplikat ičeg

hi hi



Daaaa, ključeve od auta

Mislim isto od dva izdavača, dok toliko toga vapi... objavite nas, objavite nas!!!!
No, u c/b formatu, čiji san zagriženi poklonik, odobravam odluku.
Pogotovo što Eddy ima takav crtež koji je fantastičan c/b. Hoću li kupiti? Možda.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/12/2010 : 17:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Brian Cronin sa Comics Should Be Good bloga ima jedan fini osvrt na Biukovićev i Milliganov Human Target mini-serijal, sa pregršt slika.

http://goodcomics.comicbookresources.com/2010/12/30/a-year-of-cool-comics-day-364/

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 31/12/2010 : 17:58:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Darko već duuuugo radi na monografiji. Nadam se da je pri kraju...jer jedina je osoba koja je može napisati!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000