forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Neka pitanja pokrenuta sinoc u Booksi...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
culture vulture Posted - 18/02/2015 : 15:47:36
Iako je tema zapravo bila Mojstrip.com, iako je prostor u Booksi previse rascjepkan i stolaca premalo za jednu ozbiljniju javnu tribinu i iako su neki nepotrebno dominirali raspravom (koja je povrh toga bila i prekratka i vodjena po principu: tko se prvi zadere, ima rijec), mislim da su pokrenuta neka zanimljiva pitanja, koja bi mogla interesirati i ljude koje Mojstrip.com (trenutno) ne interesira...

Necu (za sad) rekapitulirati citavu raspravu, nego cu za pocetak postaviti nekoliko pitanja koja su mene najvise zainteresirala. (A drugi neka izvuku u prvi plan stogod se njima cinilo bitnijim.)

1.) Govorilo o tome kako se i zasto strip seli na internet, no nekako se prebrzo preletjelo preko te teme. Ja bih rado cuo podrobnije analize tog pitanja. Da se ovako izrazim: ok, strip se seli na internet. Ali seli li se on time u novi stan (gdje ima zapoceti novi zivot, mozda i bolji od onoga koji je imao na papiru), ili u djecji vrtic (odnosno u kaos amaterizma, dilentantizma i radova za koje vise nemamo instancu urednika/kriticara da nam jamci kako je vrijedno na njih utrositi vrijeme), ili mozda u staracki dom (kamo ne odlazi svojom voljom, vec zato sto nema izbora, jer je jednostavno ishlapio, i gdje nema sto posebno docekati osim smrti)...?

2.) Q strip se ugasio, a dobar se broj autora ponadao da je Mojstrip.com njegova reinkarnacija. Nije li to pomalo nalik na situaciju s Radnickom frontom? Socijalizam je propao. Kapitalizam nam ne valja. Reinkarnirajmo socijalizam! (Nemam namjeru pokretati politicku raspravu, samo postavljam usporedbu!) Drugim rijecima: nedovoljno nas ljudi cita na papiru? Necemo razmisljati o promjeni smjera, objavljivat cemo za jos manji broj ljudi - na internetu!

3.) Jurica je sam rekao: cudno je da uopce imamo promociju ovoga, ovo bi trebalo biti marginalna pojava, koju jedva tko primjecuje. Odakle onda toliki interes za Mojstrip.com? Odrazava li on jednu zelju da se pojavi neko izdanje kakvo za sad ne postoji i, ako je tako, kakvo bi to izdanje bilo? Klon Q-a ili...?

Misljenja?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
culture vulture Posted - 22/02/2015 : 16:41:17
Drago mi je vidjeti da su reakcije na topic na koncu ipak uglavnom pozitivne, bez obzira na to slazemo li se ili ne.
Mislim da ima nekih tema koje ima smisla otvoriti pa makar ne bilo nikakvog odgovora, tek toliko da pitanje ostane visiti u zraku.

A sad kad je Jurica stavio i video, ova raspravica dobiva i novu funkciju - da motivira ljude da pogledaju ga pogledaju.


Rico Posted - 22/02/2015 : 13:46:16
Čovik culture vulture, u principu sve što je napisao i ja tako mislim. Zanimljivo, rijetko kad se slažem s ikim u ovoliko ogromnom postotku
Deers Posted - 22/02/2015 : 12:40:46
Dobar je zvuk, razumije se gotovo sve. zanimljiva tribina, drago mi je da će se pridružit i Torghal.
jurica Posted - 22/02/2015 : 09:16:19
znači, video tribine koja je pokrenula ovu temu:



zvuk je takav kakav jest jer sam zaboravio provjeriti je li SD kartica u snimaču, tako da je samo kamera snimala, a u zatvorenom prostoru, par metara od onih koji govore bez razglasa, jeftinom kamerom... ah...
mogorovic Posted - 21/02/2015 : 22:05:56
quote:
Originally posted by jurica

E, a umjetnicki fakulteti sa smjerovima za strip praksu i te kako postoje. Dunja Jankovic je zavrsila jedan. Vjerojatno jos ponetko s ovih prostora, ali slabo pratim...



Da. Dunja Janković je završila School of Visual Art, u New Yorku. No, smjer crtača stripova (cartoonist) postoji samo u prvostupanjskom studiju (baccalaureus), dok u diplomskom studiju, koji "proizvodi" magistre struke, odnosno umjetnosti, u ovom slučaju, ne postoji čisti stripovski smjer, već ga integriraju u smjerove Ilustracija ili Vizualna komunikacija, dakle, niti imena mu nema u spomenu smjera. Svakako, bolje išta nego ništa. Dunja je završila diplomski studij stripa i ilustracije, dakle stripa podvučenog pod ilustraciju, kao "jačeg brata". Niti propulzivni Amerikanci, nisu u svojim procjenama i analizama, spremni stvoriti magistra stripa, kao usamljenog strogo profiliranog umjetnika, jer, očito (uz čast izuzecima) nisu hrabri jamčiti mu tom diplomom siguran kruh. Na koncu, zar nam iz pouke Mirka Ilića nije savršeno jasno, da ilustracija, kako onda, tako i danas, caruje u američkom izdavaštvu. I Mirko je krenuo put Amerike da bi bio - ilustrator, i to vrhunski, a ne crtač stripova, kako ga uglavnom percipiramo po, nažalost nevelikom, opusu iz vremena Novog kvadrata.
dosada Posted - 21/02/2015 : 12:10:17
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by dosada

uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...


Da, da, i zapresicani i karlovcani i ekipa iz Dubrave... Ali prije svih, kako si me dobro ispravio, cakovcani.

Bas lijep status animacija ima u hr.



samo dopunil

Na revijama se stvarno vide jako dobri radovi na polju animacije, svake godine!
bisley Posted - 21/02/2015 : 11:40:39
Aleksa Gajić je za diplomski napravio strip album Technotise, ako se ne varam....
jurica Posted - 21/02/2015 : 08:52:51
quote:
Originally posted by dosada

uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...


Da, da, i zapresicani i karlovcani i ekipa iz Dubrave... Ali prije svih, kako si me dobro ispravio, cakovcani.

Bas lijep status animacija ima u hr.
dosada Posted - 20/02/2015 : 18:41:43
uz vanima-u i čakovečka škola (ŠAF) ima odličnih radova...
jurica Posted - 20/02/2015 : 18:39:05
E, a umjetnicki fakulteti sa smjerovima za strip praksu i te kako postoje. Dunja Jankovic je zavrsila jedan. Vjerojatno jos ponetko s ovih prostora, ali slabo pratim...
jurica Posted - 20/02/2015 : 18:36:57
quote:
Originally posted by mladjo

Nijebio smjer animacije??!"
Kak, pa kaj nije "Zagebačka škola crtanog filma" bila cijenjena u svijetskim razmjerima?
Pa kaj su ondaoni završavali?
Ili sam nekaj pobrkal?


he, he, to je talijanski teoreticar animacije nazvao 'skolom' u znacenju 'estetski pravac', a ne doslovce skole.
inace, zanimkjivo je da su stranci takodjer znali pitati kako se upisati u tu 'skolu'.
S druge strane, varazdinska skola animacije postoji dugo, ali to nije studij nego upoznavanje sa osnovama itd itd. ne da mi se tipkati. Googlaj.
dosada Posted - 20/02/2015 : 16:35:54
...sve pohvale pokretacu ove teme...jako lijepo razmišljanje. Uostalom vec sama činjenica na koji su način i kakva pitanja postavljen pokazuje koliko autor istih misli svojom glavom!

U principu se slažem sa svime kaj pišeš osim tvog pogleda na net.

quote:
Originally posted by culture vulture
To je jedan nacin vidjenja stvari.
Drugi je da klinci stavljaju bilo koje govno na net, drugi klinci, od kojih su neki i urednici nekih web-stranica, clanovi ovog ili onog zirija itd. itbl., ih hvale i dodijeljuju im cak i prestizne nagrade pa ovi nemaju nikakvog poticaja napredovati... Vrijeme gube stavljajuci sranje od stripova kud god mogu i brojeci lajkove i recognitione ili koja vec virtualna moneta da jest u opticaju.
Stripovi im ne valjaju nista, ali koga briga, ne valjaju ni tudji, jer ako papir svasta podnese, pikseli i besplatni hosting podnesu apsolutno sve.
Priznajem da internet ima odredjene potencijale, ali je mana na drugoj strani vage za moj sud jednostavno previse.




Na ovo bih opet odgovoril tvojim ranijim upisom "ljudi nisu glupi", znači prepoznat će oni kaj vrijedi a kaj ne vrijedi u toj hrpi budalaština, kojih je net prepun.
dupli Posted - 20/02/2015 : 15:40:13
A pazi ovu bolesnoću, da ne kažem morbidnost.
Ja crtam stripove na papiru da bi ih objavio na internetu, a sve veća
gomila profesionalnih crtača nabavlja Cintiq-e da bi stripove crtala
na kompjuteru i objavila ih na papiru!
mladjo Posted - 20/02/2015 : 15:21:39
Nijebio smjer animacije??!"
Kak, pa kaj nije "Zagebačka škola crtanog filma" bila cijenjena u svijetskim razmjerima?
Pa kaj su ondaoni završavali?
Ili sam nekaj pobrkal?
mogorovic Posted - 20/02/2015 : 15:02:58
Nema! Do prije određenog broja godina, nije postojao ni smjer animacije (crtanog filma), dok nije ustanovljen na ALU u Zagrebu, zaslugom, a koga drugoga nego Joška Marušića, koji je i predstojnik odjela. Tako bar možemo reći da imamo diplomirane animatore, kao što će to potvrditi naša mlada nada i sve uspješniji autor Marko Dješka, koji o tome može mnogo toga reći. Teže je povjerovati da će u budućnosti igdje biti ponuđen stručni profil crtača stripa, jer je riječ o izrazito individualnijem kreativnom procesu, za razliku od animacije, koja zahtijeva poznavanje tehnologije snimanja, filmskih strukovnih elemenata i znanja, odnosno, traži zavidnu interdisciplinarnu suradnju, bez koje je nemoguće izraditi crtani film. Strip je, ipak, najčešće, samozatajna tvorba pojedinca (ili dvojice, najviše trojice)na komadu papira i s nečim što ostavlja dovoljno crn trag da može ići u tisak... U kontekstu tog i osvrt na jednu rečenicu Duplog, ono o izlaganju originala. Poznata je stara i čvrsta definicija stripa, koju nisu Hrvati izmislili, da je strip ono što izađe iz tiska, a ne originalna stranica, ma kako nam draga bila. To je kao da u grafici, kao disciplini slikarstva, tražimo matricu na linoleumu, drvu, kamenu li bakru, onako zamazanu bojom, da bismo uživali gledajući je, a ne zanima nas otisak grafike, koji je jedino ono što je smisao čitavog, prljavog i zamazanog postupka izrade iste.
boddhisatva Posted - 20/02/2015 : 15:01:25
nema
na ALU u Zagrebu postoji smjer Animirani film i novi mediji i to je sve
u okviru tog smjera mogu se kao radovi predati i u obliku stripa
to je sve kolko ja znam
mladjo Posted - 20/02/2015 : 14:47:45
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by mladjo

Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.




Najveći broj crtača stripova u svijetu nije završilo, niti uopće studiralo na likovnoj akademiji. Upravo zbog toga su, većinom, i postali svjetske klase. Mnogima su akademske forme i stege odmagali, i to debelo, u formiranju vlastitog stripovnog izraza. Na koncu, i sam Maurović je vječito imao kompleks akademije (koju je napustio), počesto svoj angažman na stripu nazvavši tek potrebom za preživljavanje. Svakako, njegov likovni slikarski opus, pred kraj života, živo svjedoči o neostvarenoj žudnji za slikanjem u priznatim akademskim okvirima. Naravno, ne generaliziram i ne govorim da su akademski slikari loši crtači stripova, ali nikako nisu okosnica ovog likovnog medija. Strip su stvarali i održavali upravo likovni kreativci koji su osim vizualnog potencijala, sposobnog pretočiti crtežom, imali i sve druge predispozicije koje autor stripa mora imati. Ne moram nabrajati koje, jer su već tisuće puta na ovim stranicama prožvakane. Pitanje je i što je to uopće strukovna predispozicija za crtanje stripa!? Koje su to škole i akademije stripa uopće u svijetu ustanovljene, etablirane, imaju sustavan plan i program rada, dio su nekog sveučilišta, ili što sve ne, i na koncu, koje daju "papir", mislim diplomu, crtača stripa!?



E vidiš, baš sam takve podatke htio znatii ja sam, naravno mišljenja da ne moraš završiti akademiju da bi bio vrhunski crtač.Na kraju krajeva ni Rabuzin nije završio akademiju, ne?
Nego ima li uopće na našoj akademiji (Hrvtaska, ex-Yu prostori) smjer "strip-crtač"? Vjerujem da nema:)) Mislim, nemam pojma o likovnim smjerovima pa pitam
mogorovic Posted - 20/02/2015 : 14:15:20
quote:
Originally posted by mladjo

Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.




Najveći broj crtača stripova u svijetu nije završilo, niti uopće studiralo na likovnoj akademiji. Upravo zbog toga su, većinom, i postali svjetske klase. Mnogima su akademske forme i stege odmagali, i to debelo, u formiranju vlastitog stripovnog izraza. Na koncu, i sam Maurović je vječito imao kompleks akademije (koju je napustio), počesto svoj angažman na stripu nazvavši tek potrebom za preživljavanje. Svakako, njegov likovni slikarski opus, pred kraj života, živo svjedoči o neostvarenoj žudnji za slikanjem u priznatim akademskim okvirima. Naravno, ne generaliziram i ne govorim da su akademski slikari loši crtači stripova, ali nikako nisu okosnica ovog likovnog medija. Strip su stvarali i održavali upravo likovni kreativci koji su osim vizualnog potencijala, sposobnog pretočiti crtežom, imali i sve druge predispozicije koje autor stripa mora imati. Ne moram nabrajati koje, jer su već tisuće puta na ovim stranicama prožvakane. Pitanje je i što je to uopće strukovna predispozicija za crtanje stripa!? Koje su to škole i akademije stripa uopće u svijetu ustanovljene, etablirane, imaju sustavan plan i program rada, dio su nekog sveučilišta, ili što sve ne, i na koncu, koje daju "papir", mislim diplomu, crtača stripa!?
boddhisatva Posted - 20/02/2015 : 12:46:38
quote:
Originally posted by mladjo

Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.



Ne označava, nikako i nipošto.
Iako tu malo griješiš - ali jedino kada spominješ ono sa "samoukima"
Prije to sa rađenjem remek-djela ima veze sa masom drugih stvari nego sa samoukošću
Evo da ti navedem sebe kao specifičan primjer ja sam počeo kao fotograf amater i težio nećem višem pa sad imam status umjetničkog fotografa u FIAP-u. Za to nije bilo nužno završiti neke strukovne fotografske škole ali je bilo nužno poznavati tehniku, fotografiju kao umjetnost i medij te imati isključivo svoj umjetnički izričaj. S druge strane ima ih i koji su završili strukovne škole za razne grane (fotografija, grafika, keramika itd...) a u njima nema tog izričaja.
Te strukovne škole ili akademije su tu tek da te "upućuju" a ne da ti daju tvoj umjetnički izričaj, to ostaje izvorno autorsko.
mladjo Posted - 20/02/2015 : 11:52:49
Iskreno, meni je rasprava baš dobra.

Fali više ovakvih tema.
dupli Posted - 20/02/2015 : 11:44:40
quote:
Originally posted by culture vulture


Moram reci da sam se nadao drukcijem tipu razgovora kad sam pokretao temu, ne svidja mi se smjer u kojem je ovo otislo...



Ma ovo ti je još super. Da vidiš gdje bi otišli da si kojim slučajem
spomenuo gospodina u crvenoj majici bez rukava i s lastavicom na
prsima.

quote:

Umjesto intelektualnog razgovora o buducnosti stripa, ispalo je: "Pa ima dobrih stripova i na netu, sta ti sad tu otkrivas hladnu vodu?"



Mislim da su se svi složili da će papira za čitanje u budućnosti
biti sve manje. Onog za brisanje guzice bit će pak sve više jer
svjetska populacija nezaustavljivo raste.

quote:

Nadam se da nisam nikoga previse iziritirao.



Nema šanse.
Pa samo nas je nekolicina diskutirala.


culture vulture Posted - 20/02/2015 : 10:43:31
'Amater' i 'samouk' po meni nisu sinonimi, cak ni bliskoznacnice.
Suprotno od 'amater' je 'profesionalac', suprotno od 'samouk' - 'diplomirani ovo ili ono'.
Bar ja to tako shvacam. Konotativno i denotativno znacenje rijeci, blablabla...

Moram reci da sam se nadao drukcijem tipu razgovora kad sam pokretao temu, ne svidja mi se smjer u kojem je ovo otislo...
Umjesto intelektualnog razgovora o buducnosti stripa, ispalo je: "Pa ima dobrih stripova i na netu, sta ti sad tu otkrivas hladnu vodu?"
Nadam se da nisam nikoga previse iziritirao.
Lijepi pozdrav svima!
mladjo Posted - 20/02/2015 : 10:38:50
Treba definirati i sam amaterizam. Znači, amater bi bio onaj koji nije školovan za crtača. zanima me jedan podatak - koliko je profesionalnih crtača stripa, kod nas i u svijetu, završilo likovnu akademiju? Dobro, govorimo uopćeno, ali stvarno me zanima da li je npr. 99.99& ljudi završilo potrebnu strukovnu naobrazbu ili je riječ o puno manjem broju? Ovdje je bitno reći da, barem meni, riječ amater ne označava nužno nekog lošeg jer puno puta smo vidjeli da samouki ljudi rade izvrsna remek-djela.
jurica Posted - 20/02/2015 : 05:51:18
zanimljivo za baciti pogled u kontekstu cijele rasprave (naišao via stripvesti): http://oradio.rs/sr/vesti/strip/sale-i-beba-twitchy-je-leprikon-koji-zapada-u-nevolje-798.html
culture vulture Posted - 19/02/2015 : 19:22:23
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by culture vulture

[quote]Originally posted by jurica

Uzad, lisice i bicevi se prodaju i do 80% bolje nego ranije.



meni je to pozitivni pomak



Kaj si ono govorio o Tamnoj strani? :)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000