forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka 35 - Frank Cappa

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 27/10/2015 : 18:40:35


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-35-frank-cappa/344/

Prije nego što je u masovnim medijima postalo moda mahati zastavom pacifizma, ekologije i upirati prstom u kršenje ljudskih prava, Manfred Sommer to je već činio svojim stripovima o Franku Cappi. Svojom proročkom inteligencijom Sommer nije stvorio tek nezaboravan avanturistički strip, već i neogoljeno, brutalno i etičko svjedočanstvo o genocidima naše nedavne Povijesti, uz pomoć ovog mitskog ratnog dopisnika zgroženog ratom…

Orka 35 • Frank Cappa • 360 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Manfred Sommer • Crtež Manfred Sommer • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 220 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
stripofil Posted - 29/01/2020 : 13:10:14
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

quote:
Originally posted by stripofil

Zna li netko ima li Sommerov Cappa ikakve poveznice sa Robert Capom?

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa



Ima jake, evo baš čitam intervju koji je dao u povodu prvog rada na Texu - "Tex Gigant 12: Trgovci robljem" - gdje je rekao:
"Kad sam došao do toga da svom liku moram odabrati ime, odlučio sam se za ovo Cappa kao posvetu Robertu Capi, slavnome izvjestitelju koji je, zahvaljujući svojemu radu i smrti na 'bojnom' polju, postao simbolom svih onih koji su obavljali taj posao."



Odlično, hvala na ovim informacijama.
Dwayne_Looney Posted - 27/12/2019 : 11:23:11
quote:
Originally posted by stripofil

Zna li netko ima li Sommerov Cappa ikakve poveznice sa Robert Capom?

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa



Ima jake, evo baš čitam intervju koji je dao u povodu prvog rada na Texu - "Tex Gigant 12: Trgovci robljem" - gdje je rekao:
"Kad sam došao do toga da svom liku moram odabrati ime, odlučio sam se za ovo Cappa kao posvetu Robertu Capi, slavnome izvjestitelju koji je, zahvaljujući svojemu radu i smrti na 'bojnom' polju, postao simbolom svih onih koji su obavljali taj posao."
stripofil Posted - 30/11/2018 : 21:08:19
Zna li netko ima li Sommerov Cappa ikakve poveznice sa Robert Capom?

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa
Poli Posted - 23/07/2017 : 14:17:11

Ne moze se sve isprve?

Pokusavacu da se poboljsam!


anto Posted - 23/07/2017 : 13:56:34
zar ti Poli sumnjaš u moje totalne preporuke?
(pa si ovako dugo čekao da nabaviš&pročitaš ovu stripčinu)
Poli Posted - 23/07/2017 : 13:54:31

Procitao prije vise od mjesec dana ali nisam stigao napisati kratak osvrt, mada sam si rekao da moram, kad je vec u pitanju takvo remek djelo. Jeste, remek djelo, barem za mene.

O Franku Cappi prije citanja nisam znao skoro pa ama nista, osim to sto je napisao u opisu te sam naslov stripa mi djelovao poznat ali ko zna odakle i od kada ...

Nisam ocekivao da ce biti taka stripcina u pitanju, ali Cappa nas lomi vec na pocetku. Prve dvije "africka price" su sus u glavu, a price znaju imati ono nesto i pri samom kraju.
A onda druga o klincu i njegovom ocu majoru, puf tras opet na kraju. No, sa dolaskom "modne fotografinje" mi se cini da se prica malo presjekla, mada je i to ljepo napravljeno.
Prve dve su prave (anti)ratne price koje diraju srce, no treca je malo izvan tih sina, mozda malo "cortomaltesovska", ima tu duha i mistike.
Samo da bi nas cetvrtom opet polomio, a opet nije rat direktno upleten.
Lov je skoro pomalo "zabavan", kraj mozda malo previse "obicajan", no poruka je primljena.
A onda imamo dvije domace, "obiteljske" price, Wlcome i Goodbye. Pri cemu mi je Welcome puno bolja, te opet odlican kraj. Goodbye mi je skoro malcice previse razvucena i nije na nivolju ostalih, iako je u pitanju dobra prica.
Slijedi jedna kratka kakvu bi znao i Font napraviti, opet poruka primljena.
A onda Somoza i Gomorra, sa twistom na kraju.
Slatkovodni morski pas mi je opet pomalo fontovska, dobra ideja ali nekako ... vec cuta.
A vietnamske opet na nivoju.
Afganistansku ni ne mozem komentirati kad nije zavrsena, steta.
Te za kraj jedna kratka bez rijeci, Barcelona.

Rat je uzas, rat je u covjeku, dio njega, i kao vec toliko puta, u ratu se neki ljudi pokazuju kakvi zapravo jesu.

FRANK CAPPA je malo remek djelo velikoga Sommera , i mislim da bi ga skoro svatko od nas ovdje trebao imati na polici. Ajd, barem oni koji vec ionako imaju par stotina stripova (a da nisu kioskasi).

Za kraj me zanimalo da li je Sommer imaju u mislima Franka Zappu kada je stvarao ovog junaka, ime junaka mislim, a onda vidim originalnu tablu (pocetak druge price Ne valja gubiti glavu) na stranici 341 gdje pise Frank Zappa. Ocigledno jeste.


Johnny Difool Posted - 07/06/2017 : 08:43:11
Miroslav Cmuk iliti Luca_Torelli je neumoran:


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Frank-Cappa-Manfreda-Sommera-iliti-kako-ratna-fotografija-suzbija-nasilje




vknez Posted - 02/06/2017 : 15:55:03
4/5
NESVRSTANI Posted - 24/05/2017 : 18:17:48
Odličan.
supermark Posted - 24/05/2017 : 17:47:25
stvarno odličan strip
neke epizode sam čitao i prije, ali ne mogu se sjetiti gdje (stripoteka?)

šteta što epizoda sa afganistancima nije dovršena, tih nekoliko pasica
Unngenant Posted - 20/02/2017 : 10:17:19
Jedan od onih stripova za koje sam imao dovoljno para pa da ga kupim u tadašnjoj turi Fibre. Prelomilo je jedino to što mi se u tom trenutku činilo da sam ga ranije već kao klinac čitao u nekom od strip magazina (na koncu nisam siguran, ali verovatno je to bila ili priča Vietsong ili neka slična a nije Sommer)...

Gušt je bilo čitati Cappu neko spomenu Mister No i Korto...ja bih pre izdvojio uticaj Pustinjskih Škorpiona...Ima pomalo i ponekud patetike (možda tu opet i licemerja), ali dajem si je progutati, kao idealizaciju lika...

Svaka priča je priča za sebe i ima nekoliko koje uistinu su fantastične od povratka kući Cappa i snežnoj idili do Copacabana...

5/5
Zagor-te-nay Posted - 03/11/2016 : 20:22:02
Frank Cappa 8 od 10, stvarno dobar strip...najkraći opis bio bi da je u sredini između Mr.no-a i Corta. Jako dobro, jako stvarno.
Oki Posted - 19/08/2016 : 13:53:09
quote:
Originally posted by Cromwell

Cappa je odličan!
Priče su univerzalne, pitke i lakoprobavljive poput nekog Mister Noa ali sa dovoljnim idejnim rješenjima za višestruko čitanje.
Ne znam da li je još netko imao osjećaj da crtež u jednim pričama naginje argentinskoj školi dok u drugim više frankobelgijskoj (možda i okuugodna boja tu igra ulogu).
Kišne scene prilično atmosferične, ko Ferri, rani Hermann itd!!!


Je, Sommer je baš raznolik...meni se čini kao da je svaku priču crtao drugi crtač, tako da mi Cappa negdje liči na Wanceovog XIII-icu, negdje na Alacka Sinnera, priču "Karneval" kao da je crtao neki američki crtač poput Berniea Wrightsona, a priču "Lov"(pogotovo 126 i 127. strana) kao da je crtao Ivica Bednanjec....
Cromwell Posted - 19/08/2016 : 13:10:19
Cappa je odličan!
Priče su univerzalne, pitke i lakoprobavljive poput nekog Mister Noa ali sa dovoljnim idejnim rješenjima za višestruko čitanje.
Ne znam da li je još netko imao osjećaj da crtež u jednim pričama naginje argentinskoj školi dok u drugim više frankobelgijskoj (možda i okuugodna boja tu igra ulogu).
Kišne scene prilično atmosferične, ko Ferri, rani Hermann itd!!!
Oki Posted - 17/08/2016 : 03:03:21
Frank Cappa je još jedan u nizu bisera koji je prošao podosta nezapaženo kod čitatelja.
Ukratko, ovaj integral je zbir priča koje za glavnu temu imaju (bez)vrijednost ljudskog života prikazanu uglavnom kroz ljubav i rat, t.j. kroz razne ratove i razne ljubavi:)
Emotivnost izbija iz ovih priča kao iz uzavrelog lonca, samo glavno jelo koje se brčka za začin ima smrad rata i miris smrti.
Glavni lik je moralan do maksimuma bez obzira na bizarnost situacija u kojima se našao.
Ono što Sommer nije uspio reći kroz priču, biva izrečeno kroz crtež/sliku jer ima par fenomenalnih vinjeta koje vrijede za sto riječi.
9, 10, 9, 9.
Mr. Bushido Posted - 26/05/2016 : 03:28:18
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Nisam ranije pitao, da ne sadrži ovo izdanje i doživljaj Frenka Kape u Avganistanu?
Ne sećam se gde sam naleteo na neke table iz te epizode, mislim da ona nije objavljena u albumima.


Ta epizoda, naslovljena El país amarillo, općenito nikada nije objavljena. Iz jednostavnog razloga što nikada nije dovršena.

Svoju je premijeru doživjela upravo u ovome integralu. Priča je u integralu kompletirana na način da su dovršene table nastavljene sa Sommerovim bilješkama.
Jozzinelli Posted - 26/05/2016 : 00:22:59
Nisam ranije pitao, da ne sadrži ovo izdanje i doživljaj Frenka Kape u Avganistanu?
Ne sećam se gde sam naleteo na neke table iz te epizode, mislim da ona nije objavljena u albumima.
izivko Posted - 14/05/2016 : 22:31:49
Dobar je Frank Cappa. Najbolja mi je ona priča o posljednjem Afrikancu.
Shaner Posted - 03/04/2016 : 19:23:50
Frank Cappa je dobar, pošten, pravedan, grozi se rata, no smatra da ljudi moraju znati za što su sve sposobni, da se moramo suočiti s užasima kako bi postali bolji. Ipak, on nije bez mane. Unatoč svojoj spretnosti i snazi više puta ostaje bespomoćan pred nepravdom, a suočen sa smrću i sam se hvata oružja pa čak i gubi kontrolu. Frank je zapravo prototip realističnog (anti)junaka, ali idealiziran do te mjere da ga osjećamo kao umjetnog i nestvarnog.

Njegove pustolovine su zanimljive i dobrim dijelom neobične, ali ispričane konvencionalnim načinom. Ovo posljednje vrijedi i za crtež. Sommeru se ne može osporiti zavidno crtačko umijeće no u njegovom stilu nema ničega što oduševljava i čini ga posebnim. Ta konvencionalnost, koja će bez sumnje mnogima biti po volji, meni uglavnom ne odgovara ili točnije, u mojim očima čini potencijalno odličan strip tek dobrim. Frank Cappa bez dvojbe jest dobar i zanimljiv strip, koji vrijedi pročitati, ali s tek epizodom ili dvije kojima se isplati vratiti.

6/10

kosinusoid Posted - 28/01/2016 : 11:45:11
Je li inspiracija za lik Franka Cappe Robert Redford ili Steve McQueen? Ili hibrid njih dvoje?
split85 Posted - 31/12/2015 : 18:59:44
Ocjena: 8/10
Jako dobro štivo.
Nije sad da te totalno razvali, ali sviđa mi se pokušaj prikaza neutralnosti u ratnim sukobima.
Obuhvača dosta ratnih sukoba što daje na pustolovnosti/ludosti glavnog lika.
Najbolji djelovi ovog naslova su mi povratak u prošlost glavnog lika.

Posebno mi se sviđa podatak o slatkovodnim morskim psima u Nikaragvi opisano u jednoj kolor pasici.
kasper Posted - 13/12/2015 : 20:06:23
ovaj strip ne gledam kao dogodovstine frek kape, sam taj lik je uveden da bi autor oko njega pricao to sto ima da kaze. kapa je tu samo potrebni prilepak, da narod prepozna sta da kupi
anto Posted - 13/12/2015 : 15:58:13
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Frank Cappa je ponajbolji strip koji sam čitao ove godine.
Ovaj strip spada u sam vrh Orki.


Potpuno se slažem za obe tvrdnje!!!

quote:
Originally posted by Ernie Pike

Za razliku od Anta, meni je bolji crno bijeli crtež.



quote:
Originally posted by Jozzinelli


Pogrešno sročeno, trebalo bi da stoji "sjajan je u koloru, još sjajniji crno beli"


ja sam deklarisan kao ljubitelj stripova u boji, i skoro uvek dajem prednost obojenoj verziji (osim kod nekih sripova tipa Alan Ford i slično),pa mi nemojte zameriti.

Istina,najviše sam uživao u crtežu u epizodama "Welcome" i "Goodbye", i tu je po meni Manfred u naponu snage,ali generalno su mi bolje kolorne priče (u smislu vizuelnog doživljaja).
alexts Posted - 13/12/2015 : 14:23:57
Nikad mi Korto kao lik nije delovao ant-ratno (samim tim ni kao strip). Korto kao avanturista čak deluje sasvim fino uklopljen u ratna dešavanja, čak privučen njima, da učestvuje i ako ne mora.

Frenka Kapu pamtim kao dosta dobar strip (jedna od najlepših i najpotresnijih epizoda, ona u Riju, sa devojkom koja se ispostavlja da je bolesna, svojevremeno u koloru objavljena u Spunk novostima), koji između ostalog ima i tu antiratnu poruku. Fibrino izdanje ću najverovatnije nabaviti.
Jozzinelli Posted - 13/12/2015 : 14:01:20
quote:
Originally posted by jaki

A onda i taj "antiratni" lik grabi oružje di god stigne i gura se u sve nevolje?


I opet te pitam, navedi mi scene gde to on "grabi oružje di god stigne", u kojim pričama?
Da se gura u sve nevolje, normalno, kad je ratni dopisnik, pa ne može pratiti dešavanja na TV-u i izveštavati od kuće?
Pogledao sam i privju, zgrabio je oružje samo jednom, kad mu je život bio u opasnosti.
Da se ne lažemo, većini ljudi je sopstveni život ipak na prvom mestu, ispred nekih viših ciljeva.
Tako da sasvim realno deluje ta scena, neće valjda da stoji i čeka da ga uhvate i odseku mu glavu?

Hm, pomenuo si i Korta kao antiratni strip. Nisam ga nikad posmatrao u tom kontekstu.
Korto je prvenstveno avanturistički strip. Erni Pajk je antiratni strip, ali je i on možda
za tebe pretenciozan, odnosno "na prvu loptu", kao i Frenk Kapa. Oni su samo posmatrači,
nisu otišli tamo da propagiraju mir, već da posvedoče o svim strahotama rata. Frenk se ponekad
i umeša, ali se ne stavlja na bilo čiju stranu, uglavnom ako mu je glava u opasnosti, on reaguje.
A i nisu sve priče (anti)ratne, neke su više socijalne drame i ne dotiču se rata, ili bar ne direktno.
"Sjećanja jednog dopisnika", koji je dat u pregledu, je album koji se možda najviše dotiče direktno rata,
odnosno gde se radnja odvija u neposrednom ratnom okruženju.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000