forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka 35 - Frank Cappa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/10/2015 : 18:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-35-frank-cappa/344/

Prije nego što je u masovnim medijima postalo moda mahati zastavom pacifizma, ekologije i upirati prstom u kršenje ljudskih prava, Manfred Sommer to je već činio svojim stripovima o Franku Cappi. Svojom proročkom inteligencijom Sommer nije stvorio tek nezaboravan avanturistički strip, već i neogoljeno, brutalno i etičko svjedočanstvo o genocidima naše nedavne Povijesti, uz pomoć ovog mitskog ratnog dopisnika zgroženog ratom…

Orka 35 • Frank Cappa • 360 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Manfred Sommer • Crtež Manfred Sommer • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 220 Kn

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/10/2015 : 09:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
stari dobri klasik, pazari su u prvoj rundi
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/10/2015 : 10:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jučer sam ga samo prolistao u Asteroidu, ali i to je bilo dovoljno da počnem odbrojavati do kupovine na Interliberu.

Usput, možda bi Interliber valjalo preimenovati u Međuknjižje?


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 28/10/2015 : 12:38:08  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Prije nisam znao za Sommerja (znam Cappu iz Spunka), sve dok nisam ostao paf čitajuči Texa - Trgovce robljem. Za mene top 3 Fibre na IL.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/10/2015 : 13:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
malo ovde ima i smeka Korta, sve je otvoreno da ovo bude jedan od bisera 2015
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/12/2015 : 15:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
uh, vrhunski , ovaj strip mi je legao samo tako posle zabavne Noci vestica. ne znam kako Marko planira da odrzi ovakav kvalitet stripova u buducnosti, teski su ovo izazovi

ajde da prezumem sa pozadine stripa:
Prije nego što je u masovnim medijima postalo moda mahati zastavom pacifizma, ekologije i upirati prstom u kršenje ljudskih prava, Manfred Sommer to je već činio svojim stripovima o Franku Cappi.

problematika ovih novijih stripova je njihova industrijalizacija, koja sama po sebi obicno ne donosi ideje, emocije, drugacije poglede, dublje analize i sta sve vec ne. kad je neki radni strip u pitanju, imamo ekstremne uslove, tenziju i to u startu privuce gomilu koja se lozi na ovako nesto. to se onda spaja sa zjapecom prazninom, odnosno sa necim sto smo vec videli ranije. i tako moze da se ide u beskonacnost. a sad koliko vidim rat je prebacen i kod superheroja , sprdnja, al dobro
Manfredi nam ovde donosi upecaljive, posebne likove, verovatno ispirisan primerima koji su se vec desili. takodje za mnoge autore ide prica da imaju neceg Pratovskog u sebi, a meni je mozda samo Somer u par prica doneo taj dah. kriticne situacije radjaju kriticne likove, a moze i obratno, kriticni likovi se dobro snalaze u kriticnim sitacijama, ovo mi je centralna poenta stripa
Spacni ili JuznoAmerikanci su sjajni, ne dodvoravaju se publici, ne blatnjave sami sebe, tvdro i tako do kraja. verovatno su zato i danas u kurcu, al tako to ide danas
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 05/12/2015 : 17:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Ovo je meni jedan od boljih stripova koji je Fibra izbacila (top 5?); nisam procita citav integral ali do sada (oko pola) stvarno uzivancija citati;//sve super od skripte, crteza, (svidja mi se puno i sve ubacene skice/olovke/naslikovnice itd(ovo treba ubacivati sto vise ako se moze u albumima da se osjeti autoov feeling olovke, razmisljanja scena itd)..odlicno, odlicno
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/12/2015 : 00:43:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Bogami,Frenk Kapa mi je možda i najprijatnije iznenađenje u ovoj godini.
Strip ozbiljne tematike, koji mi je u početku crtežom malo vukao na Prata a atmosferom na Triljova dela,ali vrlo brzo sam uvideo da je Somer u ovim pričama poprilično originalan, i ne bih znao sa kojim stripom da ga uporedim.

Dodiruje se Manfred raznih stvari u Frenku Kapi;ume da te ozbiljno uzdrma,rastuži,razveseli.Sve puca od života u njemu;ali onog pravog,nelicemernog.Sam Frenk Kapa je jedan od najgotivnijih strip junaka.

Crtež je posebna priča - meni je ovo nešto ponajbolje što sam viđao u evropskom,ali i svetskom stripu.Sjajan je crno beli,još sjajniji u koloru.Jedino u priči Somoza i gomora,gde su kadrovi krupniji,mi nije tako fascinantan kao u ostalim,gde su kadrovi manji - čini mi se da mu više leže te manje sličice.

Šta reći, a ne zaplakati - 10/10 i moja totalna preporuka za Kapu!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 12/12/2015 00:44:36
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/12/2015 : 12:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Crtež odličan,priče su meeeh.
Miroljubiv čovjek koji stalno ubija nekog (kao i Mister No),rat je sranje i slične gluposti na koje okidaju današnji liberalni lapani ...
Papir je odličan,sken u boji malo mutan??
Za pročitati ok.


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2642 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 12/12/2015 : 15:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Frank Cappa je ponajbolji strip koji sam čitao ove godine. Crtež je izvrstan, a ni pričama nema zamjerke (vjerojatno spadam u liberalne lapane :-) ). Za razliku od Anta, meni je bolji crno bijeli crtež.
Ovaj strip spada u sam vrh Orki.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 13/12/2015 : 00:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Sjajan je crno beli,još sjajniji u koloru.


Pogrešno sročeno, trebalo bi da stoji "sjajan je u koloru, još sjajniji crno beli"

quote:
Originally posted by jaki

Crtež odličan,priče su meeeh.
Miroljubiv čovjek koji stalno ubija nekog (kao i Mister No),rat je sranje i slične gluposti na koje okidaju današnji liberalni lapani ...


Pa, zar rat nije sranje? Lako je nama iz tople sobe da komentarišemo dešavanja, recimo, na Bliskom Istoku:
"Neka se ubijaju, ko ih jebe", a kada bi se i sam našao u ratnom okruženju, onda sigurno nećeš reći da je rat super.
I koga to Frenk Kapa stalno ubija? Možda si mislio na Mister Noa? U epizodama koje sam ja čitao baš nikog nije ubio,
iako stalno prisustvuje ubijanju. Baš se u stripu pokazuje da je potrebno biti čovek čak i u takvim situacijama.

Inače, prva Stripoteka koju sam pročitao je bila sa pričom Frenka Kape "Poslednji Afrikanac", tako da mi ovaj junak
spada među najdraže, i Sommer kao autor. U Stripoteci je scena odsecanja glave na prvoj tabli bila cenzurisana.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/12/2015 : 09:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Normalno da je rat sranje ali ovako prikazan na prvi balun(loptu)je nemaštovito.A onda i taj "antiratni" lik grabi oružje di god stigne i gura se u sve nevolje?
Možda sam malo pretjera usporedivši ga sa Mr.Noom ali nije ni puno daleko.Liberalni lapani=lažni liberali tj.oni koji žele biti IN.
Meni su pravi antiratni stripovi npr.Corto,Naša majka rat,No pasaran...
Crtež je prekrasan.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 13/12/2015 : 14:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

A onda i taj "antiratni" lik grabi oružje di god stigne i gura se u sve nevolje?


I opet te pitam, navedi mi scene gde to on "grabi oružje di god stigne", u kojim pričama?
Da se gura u sve nevolje, normalno, kad je ratni dopisnik, pa ne može pratiti dešavanja na TV-u i izveštavati od kuće?
Pogledao sam i privju, zgrabio je oružje samo jednom, kad mu je život bio u opasnosti.
Da se ne lažemo, većini ljudi je sopstveni život ipak na prvom mestu, ispred nekih viših ciljeva.
Tako da sasvim realno deluje ta scena, neće valjda da stoji i čeka da ga uhvate i odseku mu glavu?

Hm, pomenuo si i Korta kao antiratni strip. Nisam ga nikad posmatrao u tom kontekstu.
Korto je prvenstveno avanturistički strip. Erni Pajk je antiratni strip, ali je i on možda
za tebe pretenciozan, odnosno "na prvu loptu", kao i Frenk Kapa. Oni su samo posmatrači,
nisu otišli tamo da propagiraju mir, već da posvedoče o svim strahotama rata. Frenk se ponekad
i umeša, ali se ne stavlja na bilo čiju stranu, uglavnom ako mu je glava u opasnosti, on reaguje.
A i nisu sve priče (anti)ratne, neke su više socijalne drame i ne dotiču se rata, ili bar ne direktno.
"Sjećanja jednog dopisnika", koji je dat u pregledu, je album koji se možda najviše dotiče direktno rata,
odnosno gde se radnja odvija u neposrednom ratnom okruženju.

Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 13/12/2015 14:03:25
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6840 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/12/2015 : 14:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nikad mi Korto kao lik nije delovao ant-ratno (samim tim ni kao strip). Korto kao avanturista čak deluje sasvim fino uklopljen u ratna dešavanja, čak privučen njima, da učestvuje i ako ne mora.

Frenka Kapu pamtim kao dosta dobar strip (jedna od najlepših i najpotresnijih epizoda, ona u Riju, sa devojkom koja se ispostavlja da je bolesna, svojevremeno u koloru objavljena u Spunk novostima), koji između ostalog ima i tu antiratnu poruku. Fibrino izdanje ću najverovatnije nabaviti.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/12/2015 : 15:58:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Frank Cappa je ponajbolji strip koji sam čitao ove godine.
Ovaj strip spada u sam vrh Orki.


Potpuno se slažem za obe tvrdnje!!!

quote:
Originally posted by Ernie Pike

Za razliku od Anta, meni je bolji crno bijeli crtež.



quote:
Originally posted by Jozzinelli


Pogrešno sročeno, trebalo bi da stoji "sjajan je u koloru, još sjajniji crno beli"


ja sam deklarisan kao ljubitelj stripova u boji, i skoro uvek dajem prednost obojenoj verziji (osim kod nekih sripova tipa Alan Ford i slično),pa mi nemojte zameriti.

Istina,najviše sam uživao u crtežu u epizodama "Welcome" i "Goodbye", i tu je po meni Manfred u naponu snage,ali generalno su mi bolje kolorne priče (u smislu vizuelnog doživljaja).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 13/12/2015 21:32:22
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 13/12/2015 : 20:06:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovaj strip ne gledam kao dogodovstine frek kape, sam taj lik je uveden da bi autor oko njega pricao to sto ima da kaze. kapa je tu samo potrebni prilepak, da narod prepozna sta da kupi
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 31/12/2015 : 18:59:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
Ocjena: 8/10
Jako dobro štivo.
Nije sad da te totalno razvali, ali sviđa mi se pokušaj prikaza neutralnosti u ratnim sukobima.
Obuhvača dosta ratnih sukoba što daje na pustolovnosti/ludosti glavnog lika.
Najbolji djelovi ovog naslova su mi povratak u prošlost glavnog lika.

Posebno mi se sviđa podatak o slatkovodnim morskim psima u Nikaragvi opisano u jednoj kolor pasici.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

kosinusoid
New Member



190 Posts

Member since 30/05/2015

Posted - 28/01/2016 : 11:45:11  Show Profile Show Extended Profile  Send kosinusoid a Private Message  Reply with Quote
Je li inspiracija za lik Franka Cappe Robert Redford ili Steve McQueen? Ili hibrid njih dvoje?

Edited by - kosinusoid on 28/01/2016 11:49:42
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/04/2016 : 19:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Frank Cappa je dobar, pošten, pravedan, grozi se rata, no smatra da ljudi moraju znati za što su sve sposobni, da se moramo suočiti s užasima kako bi postali bolji. Ipak, on nije bez mane. Unatoč svojoj spretnosti i snazi više puta ostaje bespomoćan pred nepravdom, a suočen sa smrću i sam se hvata oružja pa čak i gubi kontrolu. Frank je zapravo prototip realističnog (anti)junaka, ali idealiziran do te mjere da ga osjećamo kao umjetnog i nestvarnog.

Njegove pustolovine su zanimljive i dobrim dijelom neobične, ali ispričane konvencionalnim načinom. Ovo posljednje vrijedi i za crtež. Sommeru se ne može osporiti zavidno crtačko umijeće no u njegovom stilu nema ničega što oduševljava i čini ga posebnim. Ta konvencionalnost, koja će bez sumnje mnogima biti po volji, meni uglavnom ne odgovara ili točnije, u mojim očima čini potencijalno odličan strip tek dobrim. Frank Cappa bez dvojbe jest dobar i zanimljiv strip, koji vrijedi pročitati, ali s tek epizodom ili dvije kojima se isplati vratiti.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 14/05/2016 : 22:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dobar je Frank Cappa. Najbolja mi je ona priča o posljednjem Afrikancu.

Have mercy
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 26/05/2016 : 00:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Nisam ranije pitao, da ne sadrži ovo izdanje i doživljaj Frenka Kape u Avganistanu?
Ne sećam se gde sam naleteo na neke table iz te epizode, mislim da ona nije objavljena u albumima.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/05/2016 : 03:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Nisam ranije pitao, da ne sadrži ovo izdanje i doživljaj Frenka Kape u Avganistanu?
Ne sećam se gde sam naleteo na neke table iz te epizode, mislim da ona nije objavljena u albumima.


Ta epizoda, naslovljena El país amarillo, općenito nikada nije objavljena. Iz jednostavnog razloga što nikada nije dovršena.

Svoju je premijeru doživjela upravo u ovome integralu. Priča je u integralu kompletirana na način da su dovršene table nastavljene sa Sommerovim bilješkama.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 17/08/2016 : 03:03:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Frank Cappa je još jedan u nizu bisera koji je prošao podosta nezapaženo kod čitatelja.
Ukratko, ovaj integral je zbir priča koje za glavnu temu imaju (bez)vrijednost ljudskog života prikazanu uglavnom kroz ljubav i rat, t.j. kroz razne ratove i razne ljubavi:)
Emotivnost izbija iz ovih priča kao iz uzavrelog lonca, samo glavno jelo koje se brčka za začin ima smrad rata i miris smrti.
Glavni lik je moralan do maksimuma bez obzira na bizarnost situacija u kojima se našao.
Ono što Sommer nije uspio reći kroz priču, biva izrečeno kroz crtež/sliku jer ima par fenomenalnih vinjeta koje vrijede za sto riječi.
9, 10, 9, 9.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/08/2016 : 13:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Cappa je odličan!
Priče su univerzalne, pitke i lakoprobavljive poput nekog Mister Noa ali sa dovoljnim idejnim rješenjima za višestruko čitanje.
Ne znam da li je još netko imao osjećaj da crtež u jednim pričama naginje argentinskoj školi dok u drugim više frankobelgijskoj (možda i okuugodna boja tu igra ulogu).
Kišne scene prilično atmosferične, ko Ferri, rani Hermann itd!!!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 19/08/2016 : 13:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Cappa je odličan!
Priče su univerzalne, pitke i lakoprobavljive poput nekog Mister Noa ali sa dovoljnim idejnim rješenjima za višestruko čitanje.
Ne znam da li je još netko imao osjećaj da crtež u jednim pričama naginje argentinskoj školi dok u drugim više frankobelgijskoj (možda i okuugodna boja tu igra ulogu).
Kišne scene prilično atmosferične, ko Ferri, rani Hermann itd!!!


Je, Sommer je baš raznolik...meni se čini kao da je svaku priču crtao drugi crtač, tako da mi Cappa negdje liči na Wanceovog XIII-icu, negdje na Alacka Sinnera, priču "Karneval" kao da je crtao neki američki crtač poput Berniea Wrightsona, a priču "Lov"(pogotovo 126 i 127. strana) kao da je crtao Ivica Bednanjec....
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 03/11/2016 : 20:22:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Frank Cappa 8 od 10, stvarno dobar strip...najkraći opis bio bi da je u sredini između Mr.no-a i Corta. Jako dobro, jako stvarno.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 03/11/2016 20:22:19
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000