forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Šta mi je bitno u stripu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
morski Posted - 27/06/2016 : 21:11:06
Šta tražim od stripa da bi bio moj? Ili u "sindromu hrčka" - ja njegov
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivi skoj Posted - 29/06/2016 : 20:54:52
Ja sam ono šesto (ne nužno čulo).
Mene privuče kad ekipa nešto hvali, pa obzirom da sam poprilično ljenigitis gaj, nekako ni to onda bude poprečke do željenog rezultata.
Nemam voljnog momentuma, a baš ni vremena da puno istražujem i promašujem pa uvijek živim u nadi da će netko unamjesto mene otkriti toplu vodu i to objaviti na sva zvona, a ja se samo okoristiti.
Witchblade Posted - 29/06/2016 : 15:58:34
Pitanje je i što se smatra dobrim crtežom.

Odgovor prosječnog ljubitelja stripa uglavnom se svodi na varijante dobrog starog "Ja ne bih mogao tako nacrtati"
DODSFERD Posted - 29/06/2016 : 11:00:39
quote:
Originally posted by Jozzinelli
Na prvom mestu pogledam da li mi se sviđa crtež, da bih uopšte uzeo da pročitam strip,
onda mogu da razmatram i priču.


Tako je kod mene kada se sretnem s nekim nepoznatim serijalom, prvo pogledam odgovara li mi tematika i crtež da bih zatim donio odluku hoću li mu dati šansu ili ne.
Ovi poznatiji serijali ipak imaju taj luksuz da im vjerujem i ''naslijepo''.
Tonto Posted - 29/06/2016 : 10:39:18
quote:
Originally posted by culture vulture

Tonto, nadam se da to nije bilo u odgovor meni, jer ja nisam povlačio takve besmislene paralele.

Strip može bez riječi, ali ne može bez slike. Tako da, na određen način, slika svakako ima prednost.

Živio sam u toj zabludi dugo vremena. Tek kad sam se počeo malo ozbiljnije baviti stvaranjem stripova shvatio sam da to nije tako. Strip je pripovijedanje, bilo slikom bilo riječima. Slike i riječi moraju biti u potpunosti ravnopravni, kad se jedno pokušava nametnuti rezultat gubi na kvaliteti.
teller Posted - 29/06/2016 : 09:44:35
Sve je važno za dobar strip..kod mene ne prolazi teza da može dobra prića i loš crtež zajedno, i obratno.
To je meni loš strip.
Ono da nekim stripovima odgovara loš crtež je bla,bla,bla...
Neke alternativne stripove i ne uzimam ozbiljno...to može nacrtati i dijete u vrtiću.
Maus može imat meni najbolju priću ali crtež je ne loš nego oduran....
Bolje od stripa sa nikakvim crtežom je čitati knjigu...bar meni.
boddhisatva Posted - 29/06/2016 : 09:16:10

čim vidim dobre sise u stripu - to me uvijek privuće... ;o))
igor 12 Posted - 29/06/2016 : 07:40:09
bitno mi je da ima sve stranice i još bitnije kad ga posudim komšiji na čitanje da mi ga vrati bez ostataka gableca među stranicama.




culture vulture Posted - 29/06/2016 : 07:31:03
Tonto, nadam se da to nije bilo u odgovor meni, jer ja nisam povlačio takve besmislene paralele.

Strip može bez riječi, ali ne može bez slike. Tako da, na određen način, slika svakako ima prednost.
Tonto Posted - 29/06/2016 : 01:00:03
Strip je poseban medij. Povlaciti paralele s knjizevnoscu ima jednako smisla kao i povlaciti paralele sa slikarstvom. Strip igra po svojim vlastitim pravilima i ko to ne razumije, ne razumije strip.

Strip je u podjednakoj mjeri literarno koliko i vizualno djelo. Svako davanje prednosti jednome ispred drugoga je obezvrijeđivanje stripa kao medija.
Jozzinelli Posted - 28/06/2016 : 23:55:18
Glasao sam za crtež, iako je idealno da budu dobri i priča i crtež.
Ali, moramo malo da poguramo i glasove za crtež, kad je ovoliki broj forumaša glasao da im je najbitniji scenario.
Pa, zato postoji književnost, ako crtež nije bitan.

Na prvom mestu pogledam da li mi se sviđa crtež, da bih uopšte uzeo da pročitam strip,
onda mogu da razmatram i priču.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Kod serijala kod kojih prevladava izrazita nostalgija (kao Zagor) nešto mi je bitniji crtež, kod Dylan Doga kojeg nisam čitao u vrijeme Dnevnika može proći i užas od crteža ako je priča dobra.


Da, i ovo je zanimljivo, kod serijala kao što je Zagor se više raspravlja o crtežu,
dok se kod stripova sa alternativnim crtežom uglavnom komentariše priča.
culture vulture Posted - 28/06/2016 : 22:22:59
Ta dva stripa bih svakako stavio u top 10 najdosadnijih koje sam ikad čitao.
Pljuvao sam ih već na onom topicu o Angoulemeu pa da se ne ponavljam.
supermark Posted - 28/06/2016 : 22:00:32
Uglavnom je sigurna oklada: Maus, Perzepolis?
culture vulture Posted - 28/06/2016 : 21:51:19
Ma ufff... Da sam slutio da ću pokrenuti raspravu, ne bih to nikad napisao.
Ne da mi se nadugo i naširoko o nečemu što je ionako samo moje privatno mišljenje koje nemam nikavu želju javno zastupati.

Dakle, samo ću ukratko objasniti, tek toliko da ne budem neuljudan.

Stavimo na stranu stripove kojima je cilj nasmijati ili stvoriti/evocirati neki dječji svijet.

Što ostaje? Ostaju, kao i kod svake narativne umjetnosti - stvari bazirane na radnji i stvari bazirane na liku.

Stvari bazirane na radnji (akcija, avantura, krimić, western itbl.) ja uglavnom ne volim. Čak ni takve filmove ne volim, čak ni one najbolje u svojim žanrovima. Pogledam ponekad, radi razonode, ali uglavnom mi se ne da, jer me uglavnom boli dupe tko će kome sprašiti metak ili preoteti ranč. A u stripovima takvih žanrova u najvećem broju slučajeva dobijem i "siromahov film". Ono, nema se love (a i nije to taj medij) da se uposli čitava ekipa ljudi koji će to izdići na vrhunski nivo, nego je sve u rukama jednog, dvojice, najviše petorice ljudi pa je rezultat slabiji.

A stripovi bazirani na liku (tamo gdje se radnja uglavnom događa ili u nečijem unutarnjem svijetu ili u nekoj psihološkoj međuigri) - to bih rado čitao, ali sve što sam do sad probao me razočaralo. Nije to onaj nivo ni psihologije ni razrađenosti autorskog svijeta na koji sam navikao kroz književnost, teatar i film. Siguran sam da će se ozbiljan strip koji bi mi se svidio jednog dana pojaviti, ali za sad ga nisam pronašao.
supermark Posted - 28/06/2016 : 21:09:25
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Uopće se ne slažem.
Ovakvo podcijenjivanje od strane jednog stripofila...
Opti Posted - 28/06/2016 : 21:04:32
Ovo niš ne kapin. Da netko napravi književnu adaptaciju stripa From Hell onda bi to bilo puno ozbiljnije i bolje, jer šta, nema crteža i sličica? Daj pojasni
culture vulture Posted - 28/06/2016 : 20:06:45
quote:
Originally posted by morski

Da moj ton ne bi zvucao pregrubo, napisao sam: "izvini".
I jos jednom se izvinjavam ako ima grubih nota u mom komentaru.



OK, prihvaćam.
Ali ne vidim što te muči u mojem postu i čemu ga raščlanjivati, nisam napisao ništa "kontroverzno".
Ja volim čitati stripove koji me nasmijavaju i stripove koje mogu strpati pod širokokišobranski termin "za djecu". (Tu stane sve od Zagora do Tintina i od Neugebauera do Loisela.) Stripove koji misle da su ozbiljni ne volim čitati, jer su mi "ozbiljni" scenariji, u usporedbi s ozbiljnom književnošću, banalni, ali uživam vizualno ako su dobro nacrtani pa i takve stripove kupujem.
I, da, pod "književnost" uglavnom mislim na klasike, uključujući i moderne klasike - sve do razdoblja postmoderne.
kasper Posted - 28/06/2016 : 18:58:55
quote:
Originally posted by trolodtroje

opet?



meni je uvek zabavno citati sta narod kazuje na ovakvim temama
morski Posted - 28/06/2016 : 18:53:59
Da moj ton ne bi zvucao pregrubo, napisao sam: "izvini".
I jos jednom se izvinjavam ako ima grubih nota u mom komentaru.
culture vulture Posted - 28/06/2016 : 18:46:21
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan.


zar humor nema veze sa scenarijem?



Da, humor ima veze sa scenarijem. Zato sam i rekao: "uz iznimku humorističnih stripova".
Na ostalo ne bih odgovarao, tim tonom se ne razgovaram s neznancima na netu.
alexts Posted - 28/06/2016 : 18:05:03
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Zar je toliko neznanje moguće?
morski Posted - 28/06/2016 : 17:58:34
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan.


zar humor nema veze sa scenarijem?
quote:
Originally posted by culture vulture

Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.


a ovo, izvini ali, nema veze sa vezom. jedino ako mislis na klasicnu knjizevnost. ali, opet, postoje i klasici u stripu.
druga stvar, otkud ti to da se stripovski scenariji sklepaju na brzinu? ne znam zaista otkud te tvrdnje. ako govoris iz ugla svojih licnih afiniteta o kojima si ovde pisao, onda je jasno, drugacije ne razumem.
mogorovic Posted - 28/06/2016 : 13:38:32
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Tu se prilično slažemo!
DODSFERD Posted - 28/06/2016 : 12:03:45
quote:
Originally posted by izivko

Je li ono što pišu Nives Celzijus i slični isto spada pod književnost?




Naravno, to spada pod ogranak erotske književnosti.
DODSFERD Posted - 28/06/2016 : 12:00:44
Kod serijala kod kojih prevladava izrazita nostalgija (kao Zagor) nešto mi je bitniji crtež, kod Dylan Doga kojeg nisam čitao u vrijeme Dnevnika može proći i užas od crteža ako je priča dobra.
tex2 Posted - 28/06/2016 : 11:06:48
Da li je svaka knjiga književnost?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000