forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Šta mi je bitno u stripu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 27/06/2016 : 21:11:06  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Šta tražim od stripa da bi bio moj? Ili u "sindromu hrčka" - ja njegov

Choices:

scenario
crtež
boja
sve (za mene je strip umetnost)
ništa (za mene je strip zabava - procitam i bacim)
nešto šesto (o tome u komentaru)


Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 27/06/2016 : 21:58:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Uz odličan scenarij mogu probaviti i najgori crtež. A uz najbolji crtež ne mogu probaviti loš scenarij. Tako da, prva opcija.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 27/06/2016 : 22:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nešto šesto.
Meni je najvažniji konačni produkt. Priča koju priča, da li tekstom ili crtežom - nebitno. Može se i jedno od ta dva izvlačiti na ovo drugo, ni to mi ne smeta, ali najdraži su mi oni koji se nadopunjavaju.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/06/2016 : 22:16:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sve, scenarij, crtež, naracija, likovi, suptilnost njihovih međuodnosa, dramaturgija, sugestivnost, atmosfera, duh, izbjegavanje klišeja ili barem spretno poigravanje istima, ideja i možebitni angažman, eventualna vjerodostojnost u utemeljenosti na istinitim događajima ili barem nadahnut slobodan pristup njima, pa i ono nešto što će me i opet natjerati da pročitam istu priču.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 27/06/2016 22:32:00
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/06/2016 : 22:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Priča i crtež.
Inače, da mi crtež nije bitan, čitao bih samo knjige (fantasy i sf). Knjige obično imaju puno jaču priču od stripa (čast izuzetcima).
Dakle, crtež je bitan...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 28/06/2016 09:43:02
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 27/06/2016 : 22:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
opet?
Go to Top of Page

zackoljicofil
New Member



211 Posts

Member since 10/04/2016

Posted - 28/06/2016 : 00:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zackoljicofil a Private Message  Reply with Quote
Savršena simbioza svih elemenata, ma koliko god bila retka, vredna je čekanja i pročitanih (ne)dela.
Delić toga jedinstva se pronađe u svakom stripu, a potpuno jedinstvo (skoro) ni u jednom.
A ja bih ipak to jedinstvo okarakterisao kao neku vrstu osećaja, najsličniju (u mom slučaju) nostalgiji, da budem jasan, ne zato što su ova dva osećaja povezana spoljašnjim aktivnostima preko kojih se dolazi do istih, već prosto jer su mi slični doživljaju osećaja.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 28/06/2016 : 09:40:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Crtež mi nije bitan, scenarij je, počnem čitati, pa ako ide ide, ako ne, ne idem dalje.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1399 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/06/2016 : 10:33:37  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 28/06/2016 : 10:50:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Je li ono što pišu Nives Celzijus i slični isto spada pod književnost?


Have mercy
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 28/06/2016 : 11:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Da li je svaka knjiga književnost?

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 28/06/2016 : 12:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Kod serijala kod kojih prevladava izrazita nostalgija (kao Zagor) nešto mi je bitniji crtež, kod Dylan Doga kojeg nisam čitao u vrijeme Dnevnika može proći i užas od crteža ako je priča dobra.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 28/06/2016 : 12:03:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Je li ono što pišu Nives Celzijus i slični isto spada pod književnost?




Naravno, to spada pod ogranak erotske književnosti.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 28/06/2016 : 13:38:32  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Tu se prilično slažemo!
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 28/06/2016 : 17:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan.


zar humor nema veze sa scenarijem?
quote:
Originally posted by culture vulture

Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.


a ovo, izvini ali, nema veze sa vezom. jedino ako mislis na klasicnu knjizevnost. ali, opet, postoje i klasici u stripu.
druga stvar, otkud ti to da se stripovski scenariji sklepaju na brzinu? ne znam zaista otkud te tvrdnje. ako govoris iz ugla svojih licnih afiniteta o kojima si ovde pisao, onda je jasno, drugacije ne razumem.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6809 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 28/06/2016 : 18:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Zar je toliko neznanje moguće?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1399 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/06/2016 : 18:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan.


zar humor nema veze sa scenarijem?



Da, humor ima veze sa scenarijem. Zato sam i rekao: "uz iznimku humorističnih stripova".
Na ostalo ne bih odgovarao, tim tonom se ne razgovaram s neznancima na netu.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 28/06/2016 : 18:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Da moj ton ne bi zvucao pregrubo, napisao sam: "izvini".
I jos jednom se izvinjavam ako ima grubih nota u mom komentaru.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/06/2016 : 18:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

opet?



meni je uvek zabavno citati sta narod kazuje na ovakvim temama
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1399 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/06/2016 : 20:06:45  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Da moj ton ne bi zvucao pregrubo, napisao sam: "izvini".
I jos jednom se izvinjavam ako ima grubih nota u mom komentaru.



OK, prihvaćam.
Ali ne vidim što te muči u mojem postu i čemu ga raščlanjivati, nisam napisao ništa "kontroverzno".
Ja volim čitati stripove koji me nasmijavaju i stripove koje mogu strpati pod širokokišobranski termin "za djecu". (Tu stane sve od Zagora do Tintina i od Neugebauera do Loisela.) Stripove koji misle da su ozbiljni ne volim čitati, jer su mi "ozbiljni" scenariji, u usporedbi s ozbiljnom književnošću, banalni, ali uživam vizualno ako su dobro nacrtani pa i takve stripove kupujem.
I, da, pod "književnost" uglavnom mislim na klasike, uključujući i moderne klasike - sve do razdoblja postmoderne.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 28/06/2016 : 21:04:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Ovo niš ne kapin. Da netko napravi književnu adaptaciju stripa From Hell onda bi to bilo puno ozbiljnije i bolje, jer šta, nema crteža i sličica? Daj pojasni

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 28/06/2016 : 21:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Crtež i humor, jer to su jedine stvari koje su me ikad u bilo kojem stripu zadovoljile.
Scenarij mi se (uz iznimku humorističnih i dječjih stripova) nikad nije svidio nijedan. Banalno je to štivo koje ne dolazi ni blizu književnom, a kako i bi, kad se književni tekst piše godinama, a stripovski scenarij sklepa na brzinu.
U humorističkom stripu mi ne treba lijep crtež, dovoljno je da je funkcionalan. Ali svakako je bolje da je i dorađen, ne volim "alternativni" strip ni najmanje.
Ali inače stripove ne kupujem zbog scenarija, nego da bih gledao lijepe slike.



Uopće se ne slažem.
Ovakvo podcijenjivanje od strane jednog stripofila...
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1399 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/06/2016 : 21:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ma ufff... Da sam slutio da ću pokrenuti raspravu, ne bih to nikad napisao.
Ne da mi se nadugo i naširoko o nečemu što je ionako samo moje privatno mišljenje koje nemam nikavu želju javno zastupati.

Dakle, samo ću ukratko objasniti, tek toliko da ne budem neuljudan.

Stavimo na stranu stripove kojima je cilj nasmijati ili stvoriti/evocirati neki dječji svijet.

Što ostaje? Ostaju, kao i kod svake narativne umjetnosti - stvari bazirane na radnji i stvari bazirane na liku.

Stvari bazirane na radnji (akcija, avantura, krimić, western itbl.) ja uglavnom ne volim. Čak ni takve filmove ne volim, čak ni one najbolje u svojim žanrovima. Pogledam ponekad, radi razonode, ali uglavnom mi se ne da, jer me uglavnom boli dupe tko će kome sprašiti metak ili preoteti ranč. A u stripovima takvih žanrova u najvećem broju slučajeva dobijem i "siromahov film". Ono, nema se love (a i nije to taj medij) da se uposli čitava ekipa ljudi koji će to izdići na vrhunski nivo, nego je sve u rukama jednog, dvojice, najviše petorice ljudi pa je rezultat slabiji.

A stripovi bazirani na liku (tamo gdje se radnja uglavnom događa ili u nečijem unutarnjem svijetu ili u nekoj psihološkoj međuigri) - to bih rado čitao, ali sve što sam do sad probao me razočaralo. Nije to onaj nivo ni psihologije ni razrađenosti autorskog svijeta na koji sam navikao kroz književnost, teatar i film. Siguran sam da će se ozbiljan strip koji bi mi se svidio jednog dana pojaviti, ali za sad ga nisam pronašao.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 28/06/2016 : 22:00:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Uglavnom je sigurna oklada: Maus, Perzepolis?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1399 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/06/2016 : 22:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ta dva stripa bih svakako stavio u top 10 najdosadnijih koje sam ikad čitao.
Pljuvao sam ih već na onom topicu o Angoulemeu pa da se ne ponavljam.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1584 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 28/06/2016 : 23:55:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Glasao sam za crtež, iako je idealno da budu dobri i priča i crtež.
Ali, moramo malo da poguramo i glasove za crtež, kad je ovoliki broj forumaša glasao da im je najbitniji scenario.
Pa, zato postoji književnost, ako crtež nije bitan.

Na prvom mestu pogledam da li mi se sviđa crtež, da bih uopšte uzeo da pročitam strip,
onda mogu da razmatram i priču.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Kod serijala kod kojih prevladava izrazita nostalgija (kao Zagor) nešto mi je bitniji crtež, kod Dylan Doga kojeg nisam čitao u vrijeme Dnevnika može proći i užas od crteža ako je priča dobra.


Da, i ovo je zanimljivo, kod serijala kao što je Zagor se više raspravlja o crtežu,
dok se kod stripova sa alternativnim crtežom uglavnom komentariše priča.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000