forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovi danas

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 20/03/2018 : 19:01:37
Naleteo sam na ovu objavu pre neki dan na Twitteru:




Doživeli smo da deca od devet godina gledaju horor filmove, ali su roditelji zabrinuti da li smeju da čitaju Zagora ili DD.
Čak sam i skrenuo pažnju ovoj gospođi da je čitanje ovih stripova mnogo manje opasno od gledanja horor filmova u tom uzrastu, ali je ona naravno imala svoje mišljenje.


Koja su vaša iskustva, koliko se izmenilo poimanje nekih vrednosti i da li su stripofili oduvek bili toliki čudaci, ili su postali još veći u ovo moderno doba?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 23/03/2018 : 08:53:52
Nema dugo, kako smo ustvrdili da je glavni problem kod danasnje omladine okrenutost samih prema sebi. Dakle, ne ide im bas socijalizacija i posvecenost kolektivu. Drustvu u cjelini. To bih nazvao otudenost. I u tome vidim problem. Ali ajde im objasni, kad je cijela vojska teenagera takva. Bulje u ekrane i hrane se sumnjuvim vrijednostima na drustvenim mrezama. Kakva ih buducnost ocekuje? A pitanje je tu i kvalitete i sigurnosti takvog zivota.
manhunter Posted - 23/03/2018 : 08:38:28
Javiću se, pošto ste razvili dobru temu, samo malkice drugačiju od one koja mi je bila na umu.
Samo nisam pri vremenu trenutno.
manhunter Posted - 23/03/2018 : 08:37:08
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by zlatko900


Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nitci danas zamijenili omjer snaga...




Da, slažem se.
Danas upališ internet i u minuti nađeš sto vijesti o raznim pljačkanjima, tučnjavama i tatinim sinovima iz čitavog svijeta. Prije 30 godina je bilo idilično. Nisi mogao ništa od toga naći na internetu.
Isto s TVom. Danas upališ bilo koji TV i na 500 programa nađeš odmah hrpu vijesti o pljačkanju, tučama i tatinim sinovima iz cijeloga svijeta. Prije 30 godina se na onom jednom programu nije tako puno pričalo o tome. Možda zato što si morao čekati tri sata da dočekaš vijesti. O događajima u Jugi.



Drugim rečima, ne može se tvrditi da je sad sigurnije, niti da je ranije tako bilo.
supermark Posted - 23/03/2018 : 08:24:50
quote:
Originally posted by zlatko900


Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nitci danas zamijenili omjer snaga...




Da, slažem se.
Danas upališ internet i u minuti nađeš sto vijesti o raznim pljačkanjima, tučnjavama i tatinim sinovima iz čitavog svijeta. Prije 30 godina je bilo idilično. Nisi mogao ništa od toga naći na internetu.
Isto s TVom. Danas upališ bilo koji TV i na 500 programa nađeš odmah hrpu vijesti o pljačkanju, tučama i tatinim sinovima iz cijeloga svijeta. Prije 30 godina se na onom jednom programu nije tako puno pričalo o tome. Možda zato što si morao čekati tri sata da dočekaš vijesti. O događajima u Jugi.
ivanl Posted - 23/03/2018 : 06:18:44
Svi smo skloni prema svojim osobnim vrijednistima, suditi druge i drugo... Interpretirati sve na nas nacin. Naravno da je to nezgodno,(drugima), i ne nuzno uvjek ispravno. Tako je kako je, odgojem smo dobili ili nismo...a tek odgoj nase vlastite djece. E sto tu tek mislimo kako smo ispravni. A ko zna, da li smo...
supermark Posted - 22/03/2018 : 23:02:27
kakve odgojne mjere?
ja pišem kako je život sigurniji danas nego prije…
zlatko900 Posted - 22/03/2018 : 22:42:59
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by zlatko900

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

naravno da je danas sigurnije nego prije 20 godina, kao što je i prije 20 godina bilo sigurnije nego prije 50, a prije 50 je bilo sigurnije nego prije 100

pojedinci miješaju lončiće
naravno da su prije 30 godina više puštali djecu van, ali ne zato što je bilo sigurnije, nego je općenito briga o djeci bila manja


Otkud ti znaš kako je bilo prije 30 godina?
A za ovu brigu o djeci, iskreno se nadam da se šališ...

Da,nebih htjeo nadolijevati ulje na vatru,ali-kako i koliko može biti objektivna osoba koja 90-te još nije ni u školu krenula,a zna da je sada sigurnije?! Slažem se da se prije za krivu riječ završilo u zatvoru,ali je baš zato bilo reda-znalo se šta se smije,a šta nesmije,pa je samim time za djecu bilo daleko sigurnije nego danas. Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nije bilo,kao ni toliko tatinih sinova kao danas... A onaj bonton što je netko spomenuo-mogu se samo nasmijati kad se sjetim koliko smo mi morali poštovati starije,a koliko je to sada izraženo...Naravno-uvijek i u svemu je bilo izuzetaka,samo što su ti izuzetci danas zamijenili omjer snaga... A o statistikama svih mogućih vrsta mislim da je bespredmetno i razgovarati,pogotovo što to ne spada u ovu temu...Samo ću jednu navesti-kaže statistika da ja i Ramljakov savjetnik imamo prosjek plaće 15 000 kuna. Istina-on 27000,a ja 3000...



pa čitaj što drugi pišu
prije si svako malo na igralištu dobivao batina
danas se zove policija kad ti netko krivo pogleda dijete, roditelj dolazi ako ti učitelj krivo dijete, plavi telefon ako ti krivo pogledaš svoje dijete


I to ti zoveš,kao,nekim odgojnim mjerama??? To je ono što piše na papiru,u zakonu. Praksa je puno drugačija. Neznam odakle ti takvo mišljenje i po kojim kriterijima tako razmišljaš,a ja za sebe mogu reći-sve ovo što sam napisao gledam i slušam svojim očima i ušima i po danu i po noći,u centru grada i bližoj i široj okolici. Takav mi je posao...
supermark Posted - 22/03/2018 : 21:00:41
quote:
Originally posted by zlatko900

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

naravno da je danas sigurnije nego prije 20 godina, kao što je i prije 20 godina bilo sigurnije nego prije 50, a prije 50 je bilo sigurnije nego prije 100

pojedinci miješaju lončiće
naravno da su prije 30 godina više puštali djecu van, ali ne zato što je bilo sigurnije, nego je općenito briga o djeci bila manja


Otkud ti znaš kako je bilo prije 30 godina?
A za ovu brigu o djeci, iskreno se nadam da se šališ...

Da,nebih htjeo nadolijevati ulje na vatru,ali-kako i koliko može biti objektivna osoba koja 90-te još nije ni u školu krenula,a zna da je sada sigurnije?! Slažem se da se prije za krivu riječ završilo u zatvoru,ali je baš zato bilo reda-znalo se šta se smije,a šta nesmije,pa je samim time za djecu bilo daleko sigurnije nego danas. Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nije bilo,kao ni toliko tatinih sinova kao danas... A onaj bonton što je netko spomenuo-mogu se samo nasmijati kad se sjetim koliko smo mi morali poštovati starije,a koliko je to sada izraženo...Naravno-uvijek i u svemu je bilo izuzetaka,samo što su ti izuzetci danas zamijenili omjer snaga... A o statistikama svih mogućih vrsta mislim da je bespredmetno i razgovarati,pogotovo što to ne spada u ovu temu...Samo ću jednu navesti-kaže statistika da ja i Ramljakov savjetnik imamo prosjek plaće 15 000 kuna. Istina-on 27000,a ja 3000...



pa čitaj što drugi pišu
prije si svako malo na igralištu dobivao batina
danas se zove policija kad ti netko krivo pogleda dijete, roditelj dolazi ako ti učitelj krivo dijete, plavi telefon ako ti krivo pogledaš svoje dijete
xilrion Posted - 22/03/2018 : 20:40:55
quote:
Originally posted by Beva


Prije je bio običaj da se žene ustaju kad muškarci ulaze u prostoriju i da im ustupaju svoje mjesto za stolom. Toga danas gotovo da i nema, ali nađe se poneka starica koja se još toga drži.



nekad se znao red.
izivko Posted - 22/03/2018 : 17:00:09
Kod nas su od kako ja pamtim sva djeca bila jednako vrijedna.

Pogotovo žene nisu morale ustajati kad muškarci ulaze.
Čak bi rekao suprotno - majke, žene, kćeri su se posebno cijenile.
ivanl Posted - 22/03/2018 : 16:04:04
Mislis, sano nek je zivo i zdravo i da ima pisu.
izivko Posted - 22/03/2018 : 14:42:03
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by culture vulture



A, cuj, na prvu zvuci kao totalna inverzija bontona, ali u sredini gdje je podjela uloga bila takva da je muskarac radio, a zena se brinula za kucanstvo, ima smisla. Ja sam odrastao u totalno suprotnoj sredini, ali kad je stari dolazio doma, dizali smo se svi koliko nas je bilo, molili ga da sjedne i dvorili ga, jer je on rintao po 12 sati na gradjevini, dok smo mi grijali guzice po kucnim, uredskim, fakultetskim i inim foteljama. Ono, nevezano uz patrijarhat, cisto ti je zao covjeka i postujes kad se netko fizicki izmucio, nastajao i nazimio na poslu.
Dizanje muskoj djeci je vec teze za objasniti...



Kod nas postoji izraz 'Goni do muška', u smislu rađaj djecu dok ne dobiješ sina. Osobno imam prvog susjeda kojem je žena u skoro pedesetim rodila sina nakon tri kćeri. Ne moram ni spominjati koliko se njemu puštalo sve dok su one dosta strože odgojene. Sporo se mentalitet mijenja, ja sam uvijek htio imati kćer, sad imam dva sina, ali znam za gomilu slučajeva gdje očevi baš pate od toga da imaju 'nasljednika'. Ima čak i zajebancija na tu temu, 'Nije bitno jel muško ili žensko, nek je mali živ i zdrav' :)

Uglavnom, u mom kraju muška djeca su tradicionalno žestoko privilegirana i odavno se od njih u nekim stvarima prave debili :)


Kaže se, neka samo piša uspravno.
izivko Posted - 22/03/2018 : 14:39:16
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by culture vulture



A, cuj, na prvu zvuci kao totalna inverzija bontona, ali u sredini gdje je podjela uloga bila takva da je muskarac radio, a zena se brinula za kucanstvo, ima smisla. Ja sam odrastao u totalno suprotnoj sredini, ali kad je stari dolazio doma, dizali smo se svi koliko nas je bilo, molili ga da sjedne i dvorili ga, jer je on rintao po 12 sati na gradjevini, dok smo mi grijali guzice po kucnim, uredskim, fakultetskim i inim foteljama. Ono, nevezano uz patrijarhat, cisto ti je zao covjeka i postujes kad se netko fizicki izmucio, nastajao i nazimio na poslu.
Dizanje muskoj djeci je vec teze za objasniti...



Kod nas postoji izraz 'Goni do muška', u smislu rađaj djecu dok ne dobiješ sina. Osobno imam prvog susjeda kojem je žena u skoro pedesetim rodila sina nakon tri kćeri. Ne moram ni spominjati koliko se njemu puštalo sve dok su one dosta strože odgojene. Sporo se mentalitet mijenja, ja sam uvijek htio imati kćer, sad imam dva sina, ali znam za gomilu slučajeva gdje očevi baš pate od toga da imaju 'nasljednika'. Ima čak i zajebancija na tu temu, 'Nije bitno jel muško ili žensko, nek je mali živ i zdrav' :)

Uglavnom, u mom kraju muška djeca su tradicionalno žestoko privilegirana i odavno se od njih u nekim stvarima prave debili :)


Dosta zaostala sredina. Poznajem situaciju
ivanl Posted - 22/03/2018 : 11:45:45
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Tutta

Cv, valjda ćeš skontati...



Matija Antun Relkovic je to zvao "turske skule".

---

Kad sam ja bio klinac, dosta popularan oblik zabave bio je gadjati se kamenjem. Pravila su bila dosta jednostavna, dohvatis kamen, na brzinu ocijenis jesu li oblik i velicina prikladniji za glavu ili neki dio tijela i onda to pokusavas na protivniku pogoditi. Njegovo je da se izmakne, a tebe zdrma svojim. Primitivan, ali iznenadjujuce zabavan sport.

Takodjer smo voljeli penjati se na drvece - danas mi se ledi krv u zilama kad se sjetim na kakve smo se grane i do kojih visina penjali.

Dvije sajle su isle preko jedne rijecice, jedna iznad druge, nemam pojma cemu su sluzile, mozda da sprijece ionako nemogucu plovidbu, nije bitno. Za gornju bismo se uhvatili rukama, po donjoj smo hodali i tako prelazili rijeku u kojoj bismo se bez problema utopili, ono, da ubijemo vrijeme i dosadu.

Nevezano uz ikakve statistike, djetinjstvo je u tom smislu bilo mnogo opasnije, ali smo odrastali u ljude kojima je prirodno izbjegavati, primati i uzvracati udarce, ne bojati se penjanja ili premoscivanja prepreka. Danasnje je djetinjstvo u jednu ruku mnogo sigurnije, ali djeca se ne pripremaju za realan zivot, nego izrastaju u mimozice koje svaka kriva rijec moze nepovratno ostetiti.

A po meni se taj dozivljaj covjeka i zivota prenio i u odraslu dob. I ovo kad moderatori izbacuju s foruma ljude zato sto su nekome napisali nesto u stilu: "kretenu" je po meni cisti apsurd. Kad sam ja bio klinac na zagrebackim ulicama, mi smo svaku recenicu s najboljim frendovima zapocinjali s: "E, konjino, vidi ovo...", "E, debilcino, cuj ovo...". Bila su to mozda grublja, ali svakako zdravija vremena.


Kao da sebe vidim. Samo u Splitu. Varosu i Spinutu. Ako nisi znao primiti nisi znao ni vratiti. I obratno. Marjan, penjanje, skitanje, tuce za teritorij. Bez placa i sa krvavim glavama, bez cinkavanja roditeljima. Plivanje do "Galijere" otocica nasred kastelanskog zaljeva, bez bojazni od utapanja... kakvo djetinjstvo. Stripovi, stripovi i masa stripova. Prvi koncerti...Divlje Jagode Split 1984, Iron Maiden Beograd 1986-te...sam u druge gradove, sa svojim prvim zaradenim parama,(student servis)... jbg. Ne mogu to danasnji klinci. Tja, jbte, kad to sve zbrojim i oduzmem, sjajno je bilo...sta kad bi tako sad moji sinovi krenili? Ma nemoguce je to danas klincima...
culture vulture Posted - 22/03/2018 : 11:21:22
Tocno to!

---

I nacini na koje smo onda kupovali i citali stripove pokazuju da smo zivjeli u posve drugom dobu. Mama bi vikendom isla na plac (trznicu), ja bih isao s njom i dok bi ona obilazila standove birajuci voce i povrce, ja bih obilazio standove sa stripovima. Dogovorili bismo se gdje se kasnije nadjemo. U dobi od 6 godina imao sam popis AF-ova koji mi jos fale, gledao gdje mi je najmanja rupa u kolekciji pa da mogu, kupivsi nekoliko brojeva, imati neprekinuti niz od, stajaznam, 40-50 brojeva, odvagivao to u odnosu na cinjenicu da mi je neka druga epizoda posebno privlacna (kao klincu mi je nesto sto se zove "Mjesec zove Skylab" bilo neusporedivo privlacnije nego nesto sto se zove "(Ne) glasajte za Notaxa"), premisljao si: "OK, ovdje za 10 dinara dobijem 3 stripa, ali mi nisu posebno interesantni, ali mi popune rupu u kolekciji... Ovdje za tu lovu dobijem samo jednu reviju koju inace ne skupljam, ali ima strip o Drakuli... Kaj da radim?". Ucilo nas je to nekim esencijalnim zivotnim vjestinama (stednji, razumijevanju novca, donosenju odluka, blabla), stvarima koje citanje stripova na mobitelima i tabletima jednostavno ne nudi.
Beva Posted - 22/03/2018 : 10:07:53
Mi smo iz zabave prehodavali sva tri luka ove brane. Danas se ne bih usudio ni pokušati. I nadam se da moja djeca to neće raditi :)





culture vulture Posted - 22/03/2018 : 09:10:11
quote:
Originally posted by Tutta

Cv, valjda ćeš skontati...



Matija Antun Relkovic je to zvao "turske skule".

---

Kad sam ja bio klinac, dosta popularan oblik zabave bio je gadjati se kamenjem. Pravila su bila dosta jednostavna, dohvatis kamen, na brzinu ocijenis jesu li oblik i velicina prikladniji za glavu ili neki dio tijela i onda to pokusavas na protivniku pogoditi. Njegovo je da se izmakne, a tebe zdrma svojim. Primitivan, ali iznenadjujuce zabavan sport.

Takodjer smo voljeli penjati se na drvece - danas mi se ledi krv u zilama kad se sjetim na kakve smo se grane i do kojih visina penjali.

Dvije sajle su isle preko jedne rijecice, jedna iznad druge, nemam pojma cemu su sluzile, mozda da sprijece ionako nemogucu plovidbu, nije bitno. Za gornju bismo se uhvatili rukama, po donjoj smo hodali i tako prelazili rijeku u kojoj bismo se bez problema utopili, ono, da ubijemo vrijeme i dosadu.

Nevezano uz ikakve statistike, djetinjstvo je u tom smislu bilo mnogo opasnije, ali smo odrastali u ljude kojima je prirodno izbjegavati, primati i uzvracati udarce, ne bojati se penjanja ili premoscivanja prepreka. Danasnje je djetinjstvo u jednu ruku mnogo sigurnije, ali djeca se ne pripremaju za realan zivot, nego izrastaju u mimozice koje svaka kriva rijec moze nepovratno ostetiti.

A po meni se taj dozivljaj covjeka i zivota prenio i u odraslu dob. I ovo kad moderatori izbacuju s foruma ljude zato sto su nekome napisali nesto u stilu: "kretenu" je po meni cisti apsurd. Kad sam ja bio klinac na zagrebackim ulicama, mi smo svaku recenicu s najboljim frendovima zapocinjali s: "E, konjino, vidi ovo...", "E, debilcino, cuj ovo...". Bila su to mozda grublja, ali svakako zdravija vremena.
Beva Posted - 22/03/2018 : 07:30:37
A evo te bagre neodgojene, vidite kako im je djetinjstvo užasno i loše i kako su neodgojeni:



I takva je većina djece koju ja srećem, gdje se vi krećete kad je tako loša situacija?
Beva Posted - 22/03/2018 : 07:21:44
quote:
Originally posted by Obi-wan

99% stvari je prije 1991. godine bilo bolje nego što je to sada. Neki to ne znaju, a neki ne žele ili ne mogu priznati. Nije bilo sve savršeno naravno, ali to je onaj 1%.
Djeca su bila sigurnija, bolje odgojena, sretnija, zdravija i čitala su stripove. Danas su djeca mahom neodgojena (čast izuzetcima) kao nusproizvog ovog tužnog društva u kojem živimo, bulje u mobilni / kompjuter cijeli dan i roditelji ih voze autom u školu i na trening. Sačuvaj bože da djete malo prošeće, moglo bi pozliti od svježeg zraka. Da ne zaboravimo da i trgovci organima te bijelim robljem moraju od nečega živjeti. Toliko o vrlom novom svijetu.
Glavno da je prizvodnja cipela i željeza u porastu, uvijek smo bili u ratu sa EuroAzijom, a Veliki Brat sve vidi.




Paranoičan si Obi. Pa i meni je početak 90ih bio bezbrižno razdoblje igre, a svi znamo da je to razdoblje bilo sve samo ne dobro. Ali ja sam bio dijete bez puno briga. Nije mi bilo najjasnije što se oko mene dogadja.

Treba provesti dan s današnjom djecom da vidimo kako je njima. Ja sam okružen djecom konstantno i garantiram ti da su djeca uvijek ista, promijenili su se roditelji, ali to su ta dobro odgojena djeca od prije 90te. Pa više puta vidim da u kafićima roditelji tipkaju na mobitelu dok se dijete igra nego djecu za mobitelom. Meni se život dolaskom djece promijenio iz korijena, prije sam nakon posla visio satima po netu, gledao serije, igrao igrice, danas se igram s njima jer ne želim da stalno bulje u ekran.

A ovo o poštovanju, ja osobno bih volio da su moja djeca pristojna, ali da poštuju samo one koji to zasluže. Mi koji smo bili ta dobro odgojena djeca danas se uglavnom ne znamo zauzeti za sebe, popustljivi smo i trpimo jer su nas tako odgojili. Ja želim da mi djeca budu samostalna i da se bore za sebe. Ne u smislu razmažena, nego baš samostalna. Hoću li uspjeti u tome, nemam pojma, ali dat ću sve od sebe.

I da, nitko za svoju djecu neće reći da su nepristojna i neodgojena (to su ti izuzeci), a stalno se spominje da većina djece jest. Tko ih onda odgaja?
ivanl Posted - 22/03/2018 : 01:11:21
Nije sve tako sivo. Da se uspjeti u odgoju...tesko je, ali nisam nikad ni sumnjao da ce odgoj biti lak. Al ide...vanjskim utjecajima usprkos. Proces je dugorocan i treba izdrzat.
Obi-wan Posted - 21/03/2018 : 22:55:15
quote:
Originally posted by zlatko900

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

naravno da je danas sigurnije nego prije 20 godina, kao što je i prije 20 godina bilo sigurnije nego prije 50, a prije 50 je bilo sigurnije nego prije 100

pojedinci miješaju lončiće
naravno da su prije 30 godina više puštali djecu van, ali ne zato što je bilo sigurnije, nego je općenito briga o djeci bila manja


Otkud ti znaš kako je bilo prije 30 godina?
A za ovu brigu o djeci, iskreno se nadam da se šališ...

Da,nebih htjeo nadolijevati ulje na vatru,ali-kako i koliko može biti objektivna osoba koja 90-te još nije ni u školu krenula,a zna da je sada sigurnije?! Slažem se da se prije za krivu riječ završilo u zatvoru,ali je baš zato bilo reda-znalo se šta se smije,a šta nesmije,pa je samim time za djecu bilo daleko sigurnije nego danas. Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nije bilo,kao ni toliko tatinih sinova kao danas... A onaj bonton što je netko spomenuo-mogu se samo nasmijati kad se sjetim koliko smo mi morali poštovati starije,a koliko je to sada izraženo...Naravno-uvijek i u svemu je bilo izuzetaka,samo što su ti izuzetci danas zamijenili omjer snaga... A o statistikama svih mogućih vrsta mislim da je bespredmetno i razgovarati,pogotovo što to ne spada u ovu temu...Samo ću jednu navesti-kaže statistika da ja i Ramljakov savjetnik imamo prosjek plaće 15 000 kuna. Istina-on 27000,a ja 3000...


99% stvari je prije 1991. godine bilo bolje nego što je to sada. Neki to ne znaju, a neki ne žele ili ne mogu priznati. Nije bilo sve savršeno naravno, ali to je onaj 1%.
Djeca su bila sigurnija, bolje odgojena, sretnija, zdravija i čitala su stripove. Danas su djeca mahom neodgojena (čast izuzetcima) kao nusproizvog ovog tužnog društva u kojem živimo, bulje u mobilni / kompjuter cijeli dan i roditelji ih voze autom u školu i na trening. Sačuvaj bože da djete malo prošeće, moglo bi pozliti od svježeg zraka. Da ne zaboravimo da i trgovci organima te bijelim robljem moraju od nečega živjeti. Toliko o vrlom novom svijetu.
Glavno da je prizvodnja cipela i željeza u porastu, uvijek smo bili u ratu sa EuroAzijom, a Veliki Brat sve vidi.
drogsy Posted - 21/03/2018 : 22:45:41
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

naravno da je danas sigurnije nego prije 20 godina, kao što je i prije 20 godina bilo sigurnije nego prije 50, a prije 50 je bilo sigurnije nego prije 100

pojedinci miješaju lončiće
naravno da su prije 30 godina više puštali djecu van, ali ne zato što je bilo sigurnije, nego je općenito briga o djeci bila manja


Otkud ti znaš kako je bilo prije 30 godina?
A za ovu brigu o djeci, iskreno se nadam da se šališ...

Novorođenčad se preko dana ostavljalo doma da bi se moglo ići raditi
zlatko900 Posted - 21/03/2018 : 22:36:15
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

naravno da je danas sigurnije nego prije 20 godina, kao što je i prije 20 godina bilo sigurnije nego prije 50, a prije 50 je bilo sigurnije nego prije 100

pojedinci miješaju lončiće
naravno da su prije 30 godina više puštali djecu van, ali ne zato što je bilo sigurnije, nego je općenito briga o djeci bila manja


Otkud ti znaš kako je bilo prije 30 godina?
A za ovu brigu o djeci, iskreno se nadam da se šališ...

Da,nebih htjeo nadolijevati ulje na vatru,ali-kako i koliko može biti objektivna osoba koja 90-te još nije ni u školu krenula,a zna da je sada sigurnije?! Slažem se da se prije za krivu riječ završilo u zatvoru,ali je baš zato bilo reda-znalo se šta se smije,a šta nesmije,pa je samim time za djecu bilo daleko sigurnije nego danas. Nesjećam se baš da je bilo toliko na mrtvo pretučenih osoba kao danas,raznih dobnih skupina,a ni ovoliko pljački nije bilo,kao ni toliko tatinih sinova kao danas... A onaj bonton što je netko spomenuo-mogu se samo nasmijati kad se sjetim koliko smo mi morali poštovati starije,a koliko je to sada izraženo...Naravno-uvijek i u svemu je bilo izuzetaka,samo što su ti izuzetci danas zamijenili omjer snaga... A o statistikama svih mogućih vrsta mislim da je bespredmetno i razgovarati,pogotovo što to ne spada u ovu temu...Samo ću jednu navesti-kaže statistika da ja i Ramljakov savjetnik imamo prosjek plaće 15 000 kuna. Istina-on 27000,a ja 3000...
Tutta Posted - 21/03/2018 : 22:22:28
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Beva

Još uvijek po Hercegovini ima starica koje ustaju kad u prostoriju ulaze muška djeca.



Ovo nisam znao. Cekaj, jel se zene opcenito ustaju muskarcima, ili kako to funkcionira...?



Prije je bio običaj da se žene ustaju kad muškarci ulaze u prostoriju i da im ustupaju svoje mjesto za stolom. Toga danas gotovo da i nema, ali nađe se poneka starica koja se još toga drži.



A, cuj, na prvu zvuci kao totalna inverzija bontona, ali u sredini gdje je podjela uloga bila takva da je muskarac radio, a zena se brinula za kucanstvo, ima smisla. Ja sam odrastao u totalno suprotnoj sredini, ali kad je stari dolazio doma, dizali smo se svi koliko nas je bilo, molili ga da sjedne i dvorili ga, jer je on rintao po 12 sati na gradjevini, dok smo mi grijali guzice po kucnim, uredskim, fakultetskim i inim foteljama. Ono, nevezano uz patrijarhat, cisto ti je zao covjeka i postujes kad se netko fizicki izmucio, nastajao i nazimio na poslu.
Dizanje muskoj djeci je vec teze za objasniti...

Cv, valjda ćeš skontati...


Beva Posted - 21/03/2018 : 22:20:47
quote:
Originally posted by culture vulture



A, cuj, na prvu zvuci kao totalna inverzija bontona, ali u sredini gdje je podjela uloga bila takva da je muskarac radio, a zena se brinula za kucanstvo, ima smisla. Ja sam odrastao u totalno suprotnoj sredini, ali kad je stari dolazio doma, dizali smo se svi koliko nas je bilo, molili ga da sjedne i dvorili ga, jer je on rintao po 12 sati na gradjevini, dok smo mi grijali guzice po kucnim, uredskim, fakultetskim i inim foteljama. Ono, nevezano uz patrijarhat, cisto ti je zao covjeka i postujes kad se netko fizicki izmucio, nastajao i nazimio na poslu.
Dizanje muskoj djeci je vec teze za objasniti...



Kod nas postoji izraz 'Goni do muška', u smislu rađaj djecu dok ne dobiješ sina. Osobno imam prvog susjeda kojem je žena u skoro pedesetim rodila sina nakon tri kćeri. Ne moram ni spominjati koliko se njemu puštalo sve dok su one dosta strože odgojene. Sporo se mentalitet mijenja, ja sam uvijek htio imati kćer, sad imam dva sina, ali znam za gomilu slučajeva gdje očevi baš pate od toga da imaju 'nasljednika'. Ima čak i zajebancija na tu temu, 'Nije bitno jel muško ili žensko, nek je mali živ i zdrav' :)

Uglavnom, u mom kraju muška djeca su tradicionalno žestoko privilegirana i odavno se od njih u nekim stvarima prave debili :)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000