forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
King Warrior Posted - 22/07/2009 : 17:32:42
Umjesto topica "trenutno citam", koji me vise podsjeca na kaladont topic,kako bi bilo sa jednim topicom u kojem se kaze sta je procitano i par rijeci da li se preporucuje ili ne?
Prednost ovog topica je da ostali saznaju da li je nesto vrijedno procitati i da vide koliko se nekim osobama svidjeo neki strip, bez obzira da li je Bonelli,BD,Ameri,Manga ili nesto peto. Kod "trenutno citam" vecinom stoji samo naslov epizode koja se cita,logicno i da nema vise rijeci kada osoba nije jos procitala strip. Navesti samo naziv stripa je po meni ista stvar kao napisati nesto u topicu "kaladont".
Ne mora to biti neka recenzija vec nekoliko rijeci,kao dobro ili lose i ukratko zasto je tako.Mogu i slikice naslovnica kome nije tesko da uploaduje, kao i rasprava o navedenim stripovima.

Mogle bi se davati i ocjene od 1-10 za cijeli strip.Nije potrebno ocijenjivati crtez ,pricu i sve ostalo.

npr.

- The Walking Dead,paperback 1: Solidna horror prica o zombijima. Svidja mi se sto u prvom planu stoje dogadjaji ljudskih uloga kao i njihove emocije, te nije pravi slasherski strip gdje na svakoj stranici prikazuju vadjenje crijeva i ostale gadosti.
8/10
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Shaner Posted - 07/04/2020 : 15:31:44
Pročitao Fell (Ellis & Templesmith), vrlo atmosferičan moderni noir i ugodno iznenađenje. Iako je svaka epizoda za sebe, postoje naznake (zanimljive) veće priče, šteta da je serijal stao nakon samo devet epizoda. Preporuka.

alexts Posted - 07/04/2020 : 00:36:19
I Vudi Alen i Bilal vrsni su Autori, koji rade dela kakva žele i osećaju, ne zato jer "ne znaju ništa drugačije". Naravno da Bilal nije za široku publiku - ako ništa drugo inteligencija i obrazovanje su poželjni za njegova dela - u Francuskoj valjda ima dovoljno intelektualaca koji prate stripove, pa mu tiraži nisu mali.

Falange crnog reda i Partija lova su odlični stripovi, a i pomenuta tetralogija.
Shaner Posted - 06/04/2020 : 23:00:03
Što se Allena tiče, ne znam koliko je do udovoljavanja kritici, slaba mu vajda od toga. Mislim da je više stvar toga što ne zna snimati ništa drugačije. U svakom slučaju, meni njegov stil paše, tako da se ne žalim.

Bilalovi albumi su, ako sam dobro shvatio, prodavani u povećim količinama u Francuskoj, ali da, ni ja ih ne bih nazvao nečim za široku publiku. Slažemo se što se tiče likovnog dijela.

Kraj epohe sam čitao i nije mi ništa posebno. Rekao bih da su priče u njemu bolje napisane od spomenute tetralogije, ali su mi tematski manje interesantne.

Peyo Posted - 06/04/2020 : 17:27:44
quote:
Originally posted by Shaner

Nakon dugo vremena ponovo pročitao Bilalovu tetralogiju San monstruma/32. decembar/Rendez-vous u Parizu/Četiri?. Ima tu zanimljivih ideja i vizualne raskoši, ali ne mogu se oteti dojmu da je sve to nekako pozerski. U skladu s nazivom teme, preporučio bih ovaj serijal ljubiteljima Bilalovog crteža, kao i manje zahtjevnim ljubiteljima znanstvene fantastike, ali nikom drugom.

Dobar si kad si ovo uspio . Ja možda uspijem tek u trećem pokušaju. Zasad sam na prva dva albuma koje si spomenuo.

Ne znam da li bih baš Bilalov rad nazvao pozerskim, a opet ... Njegov rad me podsjeća na moj doživljaj filmova W. Allena. Naime, imam dojam da je Allen shvatio što kritičari "puše" pa je po tom receptu snimao filmove. Hoću reći da i Bilal s istim namjerama kreira stripove. Ne mogu zamisliti da ovakvi albumi prolaze kod široke publike.

Inače meni su najdraži Bilalovi radovi, Falange crnog reda i Lovačka družina (znači ova Fibrina knjiga Kraj epohe), plus rani radovi (kratke SF priče) gdje vuče na (ili bolje reći imitira) Moebiusa.

Likovno su mi njegovi radovi vrlo atraktivni.
izivko Posted - 06/04/2020 : 16:59:56
Ni ja nisam neki ljubitelj Bilalovih priča ali ih redovito čitam kada imam priliku. Ima nešto u njima što me privlači.

Trenutno mi je na tapetu ova trilogija: Animal'z, Julia & Roem i Farbe der Luft; još mi je ostao ovaj posljednji.
Klasičan Bilal. Kako preživjeti na Zemlji nakon klimatske katastrofe, naravno tu je i ljubavna priča.

Njegov crtež mi se sviđa. Imao sam malih problema kako razlikovati pojedine muške likove, morao sam ih pamtiti po nekom detalju.

Vidjet ćemo poslije kakav je ovaj Bug.
Shaner Posted - 06/04/2020 : 15:35:17
Nakon dugo vremena ponovo pročitao Bilalovu tetralogiju San monstruma/32. decembar/Rendez-vous u Parizu/Četiri?. Ima tu zanimljivih ideja i vizualne raskoši, ali ne mogu se oteti dojmu da je sve to nekako pozerski. U skladu s nazivom teme, preporučio bih ovaj serijal ljubiteljima Bilalovog crteža, kao i manje zahtjevnim ljubiteljima znanstvene fantastike, ali nikom drugom.

vice Posted - 03/04/2020 : 23:23:32
Taman ga skidam, pa javim dojmove.
Shaner Posted - 03/04/2020 : 23:15:18
Pročitao i ja prvi album Nepobjedivog. Istodobno eksperimentalan i iznimno pitak te nadasve zabavan geg strip. Pridružujem se izivkovoj i Peyinoj preporuci.

DzekDenijels Posted - 01/04/2020 : 21:30:49
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by anto

izivka za forumaša godine!!!

+++1!!!

+1
Peyo Posted - 01/04/2020 : 20:32:49
Inovativno i zabavno! Volio bih imati ovo u albumskoj formi.

Kao što si i napisao: Preporuka!
izivko Posted - 01/04/2020 : 19:16:49
quote:
Originally posted by Peyo

@izivko

Kasniš, mada pojelo mi sliku:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=36&TOPIC_ID=42347#2043816

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=37&TOPIC_ID=42347#2055329

Bilo i u Stripoteci!

Vidim sada. Kako mi je promaklo! Stripoteka mi nije dostupna pa ne znam.

Kako ti se svidilo ovo?
Peyo Posted - 01/04/2020 : 17:16:38
@izivko

Kasniš, mada pojelo mi sliku:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=36&TOPIC_ID=42347#2043816

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=37&TOPIC_ID=42347#2055329

Bilo i u Stripoteci!
izivko Posted - 01/04/2020 : 15:32:08
Unschlagbar (Carlsen 2018, 48 str. / Imbattable 2017…)

Priče su se pojavile 2013 godine i rađene su za magazin Spirou, sastoje se obično od jedne do 10 stranica.
2017 objavljen je prvi integral, kasnije drugi i Nijemci uredno prate francuski ritam.
U prijevodu Nepobjedivi iako mu možda više pristaje Nenadjebivi.

Prostor je vrijeme a vrijeme je prostor

Nepobjedivi je novi junak skromna imena, nije super ali je flegma, nema super moći ali ima kostim, mali je i bucmast ali s velikim samopouzdanjem.
Kao i svi junaci spašava svijet od svakoga zla. Samo od njegove pomoći nije nitko siguran.

Čitatelju ovo u početku djeluje pomalo zbunjujuće i najprije se mora snaći jer događaju se stvari koje nije navikao viđati u stripu.
Radnja se često ne odvija na uobičajen način, od panela do panela, već sa sredine ili s kraja pa na početak ili obrnuto.
Čitatelj mora više puta promotriti cijelu stranicu da bi shvatio njen raspored odnosno sama događanja.

A radnja? Teme su svakodnevne a likovi zanimljivi i čitatelj ih brzo zavoli.
Uglavnom pratimo život u jednom malom gradu, upoznajemo građane koji idu na posao, zabavljaju se, svaki sa svojim svakodnevnim problemima…
Tu su korumpirani načelnik, ludi znanstvenik, policajac Bruno, grupa penzionera na balotama, mladi pripravnik za superheroja, usamljena bakica…
A kada zagusti svi oni zovu Nepobjedivog.

U svakom slučaju strip nudi neko novo gledište i sigurno će biti onih koji će slijediti. Preporuka!

Naslov prve priče Pravda i svježe povrće

- Jousselin je ovdje razorio temelje gradnje stripa. On razbija panele, probija stranice …
- …njegov junak koristi pregled cijele stranice te predviđa potez zlikovca i lakoćom rješava slučaj…

- …on skače preko panela.
- Njegov moto je: Sve dok se nešto ne desi, može se spriječiti.

...donosi stvari iz budućnosti u sadašnjost i obratno.
Nije došao novi Spirou? Tko će dočekati novi broj!

- Zašto se penjati na stablo?

Jousselin se poigrava i s oblačićima...
- Nikad ne podcjenjuj snagu riječi! Riječi pomjeraju planine…

- …pomno odabrane riječi mogu sputati protivnika, one mogu zaboljeti, ovladati riječima znači imati veliku moć…

DiSkAcH Posted - 26/03/2020 : 09:05:32
Više puta sam napisao i opet ću, čovjek ubija sa ovim predstavljanjem nama nepoznatih stripova.
Svaka čast!
Peyo Posted - 25/03/2020 : 21:59:06
Ja ga već nekoliko godina nominiram kao svog kandidata.

Svojim postovima o zanimljivim i kvalitetnim strip izdanjima je to i zaslužio.
Tutta Posted - 25/03/2020 : 21:03:44
quote:
Originally posted by anto

+++1!!!
anto Posted - 25/03/2020 : 20:11:44
izivko Posted - 25/03/2020 : 14:02:38
Das Land der drei Lächeln (Reprodukt 2001, 40 str. / Le pays des trois sourires 1997)

Reprodukt je mali nakladnik osnovan 1991 sa sjedištem u Berlinu, Neovisan je i objavljuje stripove širokog spektra.
Kod većine njihovih izdanja u središtu je autor i njegovo iskustvo. Dobra oprema i izvrstan prijevod je ono što krasi njihova izdanja.
Godišnje objave oko 40 naslova od čega je jedna trećina namijenjena djeci. Alfa i omega je Dirk Rehm koji je ujedno zadužen za planiranje i redovitu komunikaciju s čitateljima.
Objavili su masu Trondheimovih djela, da ne kažem gotovo sva.

U prijevodu Zemlja tri osmjeha.

Što učiniti kad nas zadesi neka katastrofa? Sjetiti se dragoga Boga i obratiti Mu se za savjet.

Pele i Maki žive u jednom malom selu koje je u više navrata pogodio razoran potres te ga potpuno uništio.
Po nalogu načelnika njih dvojica krenu na put na kraj svijeta u potrazi za Bogom da ga upitaju zašto dopušta da se Zemlja trese i kad misli prestati s time.
Ali potraga za Bogom nije nimalo jednostavna a ni Bog nije svemogući…

Solidno djelce, rekao bih bez nekog dubljeg smisla, ako ga uopće ima, ali je zabavno i duhovito. Strip živi od dijaloga i manje-više uspjelog filozofiranja i crnog humora.
Likovi su jednodimenzionalni ali dosljedni, Pele je nedruštven i praktičan tip dok je Maki osjećajan i moralan.
Crtež skroman, rekli bismo tipičan trondheimovski.

Ovako otprilike teku dijalozi:
- Ne znam što me sprečava da vas napucam u guzicu. - To što nemam guzicu?
- Ne sviđa mi se vaš humor. - Ne, već moj humor vas ne cijeni.
- Zašto nas slijedite? - Ne slijedim vas, vi idete ispred mene.

Zemlja je ravna ko tepsija. Jasno.

- A šta kaže načelnik? - Stalno ponavlja jedno te isto.

- Da nije bilo ovih potresa, sad bih ležao fino u kući
- Da nije bilo onih potresa prije ovog potresa, sad bih ležao zatrpan pod ruševinama kuće.

- Tražimo Boga. Ovo je putokaz… Na putokazu piše Bog…U onom smjeru, onda idemo u onom smjeru, ili?
- Shvaćam. Ali nije li to nešto prejednostavno.
- Ah, jeli, hoćemo onda u kontra smjeru?

- Načelniče, ovo je Bog!
- Meni izgleda ko tanjur makarona, ...pardon špageta, ...prije će bit da su tortilje, ...nije nego manistra ...više liči na njoke ...ma kakvi lazanje...
- Ja bih da prestanete buljite u mene, pogotovo sada prije ručka...

izivko Posted - 21/03/2020 : 20:32:14
quote:
Originally posted by Jocko

Happy!

Napisao Grant Morison.
Počeo sinoć da čitam i stao na oko 20 strana.
Nemam snage. Ok, noir je, krimogeni tipovi, puce, kurve i sve to, ali brate toliko reči fuck po centimetru kvadratnom papira/ekrana je previše za moj ukus.

some guys are pussies, some are assholes, some are dickheads, and Nick Sax is a cunt.
fuck. fuck everything. fuck it all. every last living thing! fuck the whole fuckin thing.

Ovo sam mogao ja da napišem ne potrudivši se.

Bolje čitati kurir i informer nego ovakve infantilne stripove za američke bolide.

Dijalozi fejk i vonabi kul, likovi preterani, bez imalo šmeka...
Govnurda.

Pritom engleski, naročito ulični, meni više nema apsolutno nikakav šmek. Počeo je da mi se gadi kao jezik, jako je siromašan sa svim tim fakovima, a poređenja i hiperbole zvuče debilno.

Da završim u duhu Granta jebenog Morisona: zajebi me više s jebenim ''kul'' meričkim jebenim stripovima, jebote.

Od sad se držim BD-a, Bonelija, Američkog indie stripa, a te Propovednike, Transmetropolitene i ostala ''fCuk'' sranja koja mi prže ćelije teraj u kurac jebote.

Jbg. Jocko, nisi trebao odustati, izdrži!
Happy mi je jako dobar strip. Vidi samo kakav crtež ima!
swamp thing Posted - 21/03/2020 : 20:28:02
Ne znam koliko si citao Morisona, ali ima on fantasticnih stvari i ne vezem za njega bas te "fak" izraze, nije mi to nesto u njegovom fazonu. Procitaj njegov Animal Man, to je prava stvar.
Jocko Posted - 21/03/2020 : 15:27:31
Happy!

Napisao Grant Morison.
Počeo sinoć da čitam i stao na oko 20 strana.
Nemam snage. Ok, noir je, krimogeni tipovi, puce, kurve i sve to, ali brate toliko reči fuck po centimetru kvadratnom papira/ekrana je previše za moj ukus.

some guys are pussies, some are assholes, some are dickheads, and Nick Sax is a cunt.
fuck. fuck everything. fuck it all. every last living thing! fuck the whole fuckin thing.

Ovo sam mogao ja da napišem ne potrudivši se.

Bolje čitati kurir i informer nego ovakve infantilne stripove za američke bolide.

Dijalozi fejk i vonabi kul, likovi preterani, bez imalo šmeka...
Govnurda.

Pritom engleski, naročito ulični, meni više nema apsolutno nikakav šmek. Počeo je da mi se gadi kao jezik, jako je siromašan sa svim tim fakovima, a poređenja i hiperbole zvuče debilno.

Da završim u duhu Granta jebenog Morisona: zajebi me više s jebenim ''kul'' meričkim jebenim stripovima, jebote.

Od sad se držim BD-a, Bonelija, Američkog indie stripa, a te Propovednike, Transmetropolitene i ostala ''fCuk'' sranja koja mi prže ćelije teraj u kurac jebote.
Peyo Posted - 19/03/2020 : 16:48:19
quote:
Originally posted by Jocko

Jezuita Džo (Pratt)

Treći strip koji sam pročitao u sklopu edicije ''Jedan čovek, jedna avantura'', nakon mršavih Čoveka iz Nove Engleske i Legionara. Džo bi se mogao prevesti valjda kao Čovek sa Velikog Severa, s obzirom da je radnja smeštena na teritoriji današnje Kanade.

Ono u čemu ovaj strip poentira, a prethodna pomenuta dva ne, jeste odlična razrada lik(ov)a na tom nevelikom broju strana. Likovi su mi, kako u Novoj Engleskoj, tako još više i u Legionaru, vrlo mršavo razrađeni, što se kaže za jednokratnu upotrebu. Dok je ovde jezuita Džo jedan vrlo kompleksan lik, iako ne priča puno. Ali čega ovde ima puno, to su oprečnosti - Džo hladnokrvno ubija pticu na grani, rođenu sestru, zabada nož u šaku sveštenika kog poznaje iz detinjstva, skalpira DRVENU FAKIN STATUU DEVICE MARIJE... dajte mi vestern gde glavni lik tako nešto radi! A opet spasava dete i daje ga na staranje, izvlači dvoje ljudi iz nevolje po osećaju, koji se ispostavlja kao dobar... Ono u čemu ovaj Pratov stripić apsolutno rastura je u beskompromisnosti scenarija i glavnog lika. Nikad ne znaš šta će da uradi sledeće, a na kraju ispada da je više good nego bad guy. Mada, sudeći po neizvesnosti majstorski odrađene poslednje strane (i poslednjeg kadra!), možda i nije?
Ovaj indijanac, inače rođak-potomak Louisa Riela, vodi nekakvu svoju "politiku", ima čudnu misiju. Možda je samo ludak, a možda i genije. Vodi se instinktima. Ne preza ni od čega. Podseća na terminatora u killing spree-ju.
Ako nešto volim u stripovima, to su ovakvi čudni likovi, nit' dobri nit' loši. On je takav kakav jeste, i radi to što radi, i na tebi je čitaoče da to prihvatiš kao nepromenljivu činjenicu. Ovde se Prat ne šljihta čitaocima, a Džo ostaje misterija do samog kraja.

Jebački vestern, za prave sladokusce.

IDW je objavio reprezentativno izdanje ovog stripa:

https://www.amazon.com/Man-Great-North-One-Adventure/dp/1684050588
Tutta Posted - 19/03/2020 : 15:19:53
Ovo se kupuje.
izivko Posted - 19/03/2020 : 14:42:42
Die Reise mit Bill (Splitter 2010, 288 str.)

U prijevodu Putovanje s Billom.

Matthias Schultheiss spada u malobrojne njemačke umjetnike čija djela izvan granica Njemačke uživaju status klasika.
80-te su bile njegove godine kada su nastala njegova najbolja djela. Popularnost je stekao najprije u Francuskoj pa tek onda i u Njemačkoj.
90-tih odlazi u Ameriku gdje jei radio kao scenarista na filmu a ovom grafičkom novelom se vratio na strip scenu.

Luke i njegova kćerka Tweety putuju naizgled bez cilja po beskrajnim prostranstvima Amerike.
Jednoga dana uz highway sretnu ratnog veterana Billa koji je prilikom pada helikoptera izgubio obje noge.
Bill je ubijeđen da bi uz pomoć nepoznatog šamana mogao dobiti nazad svoje noge i prohodati. Luke i Tweety ga prime u automobil i čine sve kako bi mu pomogli da ispuni svoju želju.
Put ih vodi po prašnjavim cestama Arizone kroz močvare Juga do snježnih pustinja Sjevera, u najudaljenije i tajanstvene krajeve nastanjene otuđenim ljudima.
Putovanje između sna i stvarnosti.

Neobična priča koja govori o gubitku i pronalaženju samog sebe, o grijehu i kajanju, o ljubavi i prijateljstvu - o ljepoti života.
Jedan pravi roadmovie koji zasigurno ima i dosta autobiografskih crta i koji kao da je ispao iz nekog drugog vremena.

Crtež nemaran i opušten ali suveren i snažan, lagane akvarel strukture, majstorska igra svjetla i sjene, divni prikazi krajolika.
Ovo je dokaz da je strip umjetnost. Preporuka, vrhunski strip!

- Luke i njegova kćerka Tweety na putu…

- …u svijetu koji sam sebe uništava, za sobom ostavlja tužne i napuštene ljude, u kojemu rastu usamljenost i anonimnost, i koji tone u bolnu proizvoljnost…

- …u nadi da će se nešto dogoditi i pokazati mu pravi put. Luke izbjegava gradove, traži usamljene ceste na čijim rubovima u suhoj travi šapuće vjetar i koje rijetko dodiruju prebivališta ljudi.

- Čovjek bez nogu u invalidskim kolicima na rubu ceste u mjestu zaboravljenom od Boga ne čini se glavnim zgoditkom.

-… i nastaviše dalje, iza njih zastava od prašine...

- Čeka me. Moram ga pronaći. Magični putokazi vode do njega.

- Reci mi, Bille, ti vjeruješ u sva ta sranja, šamane i ostalo?

- Tata, stavi i ti malo Billovu kapu! Sad izgledaš skoro kao Bill.

- Čudni čamac od drvenih stupova i koža sa šatorom u sredini isplovio je polako između santi leda na pučinu.
Muškarac na visokoj stolici držao je na koljenima zdjelu u kojoj je izgaralo bilje koje bi trebalo udobrovoljiti Velikog gavrana.

Poli Posted - 19/03/2020 : 00:22:44

Uf, ja se ne bi salio sa nojevima. Skoro radije sa đukcem nego sa nojem.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000