forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 10 - Američki kinez

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 13/02/2015 : 20:46:28

Jin Wang se samo želi uklopiti. Kad se njegova obitelj preseli u novi dom, on iznenada otkriva kako je u svojoj školi jedini učenik kineskog podrijetla. Stalno ga gnjave veći od njega i drznici te jedva da ima kojeg prijatelja. Tada se, da sve bude još gore, zaljubi u plavušu ...

Priča o Kralju majmuna koji je rođen kako bi vladao svim majmunima svijeta, jedna je od najstarijih i najljepših kineskih bajki. Njega obožavaju podanici, majstor je kung-fua i najmoćniji majmun na Zemlji. Ali, Kralj majmuna ne želi biti majmun. Želi da ga slave poput boga ...

Chin-Kee je zbroj svih negativnih predodžbi o Kinezima i zagorčava život svom rođaku Dannyju. Danny je košarkaš i omiljen u školi, ali svake mu godine Chin-Kee dolazi u posjet pa Danny svake godine bježi u novu školu. Ove godine, pak, sve brzo krene sa zlog na gore ...

Ove se tri naizgled nepovezane priče stapaju u neočekivanom obratu, čineći suvremenu bajku koja je urnebesna, dirljiva i puna akcije.

Američki Kinez je nevjerojatan doživljaj iznenađujućeg raspleta - te potvrda onoga što sve više čitatelja zna: Gene Yang je veliki talent.

Specijal 10 • Američki kinez • 240 stranica • Kolor • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Gene Luen Yang • Crtež Gene Luen Yang • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.2.2015. • Cijena 150 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivi skoj Posted - 19/06/2022 : 19:25:14
Fora je strip, još bolji kad je na poniženju od pola.
Kralj majmuna je iako dio trilogije ipak daleko ispred ostatka družine.
Jednostavno je zabavniji i produhovljeniji, frajer je iako majmun kralj.
Priča ok, svi smo skontali prilagodbu i ne prihvaćanje okoline, ali malo dosadnjikavo.
Crtež i praznine na stranicama fora.
Gledao sam nešto po bespućima programa i shvatio koliko god rasizam bio u Americi spram crnaca izražen, ono što kosooki doživljavaju je ipak korak ispod.
Od izgradnje željeznice i teške šljake, logora i oduzimanja imovine u drugom svjetskom ratu, do toga iako je većina tu u Americi od stoljeća sedmog, uvijek ide pitanje, odakle si ti za stvarno.
Imam osjećaj da je Američki kinez na dnu poretka, daleko od domorodačkog indijanca i crnca.
Dobro da smiju nositi cipele.
borg Posted - 07/01/2022 : 15:35:51
Pa kad nisi čitao DragonBall, ne možeš ni da skontaš sve oko kralja majmuna.
anto Posted - 07/01/2022 : 15:01:31
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by anto

eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).


Pa poenta je da je Danny ustvari Jinov alter ego, i da maska koji je pokušavao da nosi ne uspeva da stoji, uvek će biti tuđinac i neprilagođen i da mu ne vredi da beži od dela sebe, to jest Chinkee-ja. I da nema šta drugo, no da ga prihvati.
American Born Chinese je strip o transformaciji, o putu unutar sebe, i transformaciji ne u nešto novo, bolje, ili čak, ono opšte prihvaćeno, već ustvari o otkrivanju onoga što sami već jesmo. Chinkee je naravno, svet predrasuda, ono što nas tišti. Ono šta radi dominantna kultura manjini. Monkey King služi i kao vodič za nas ostale - one prilagođene, domaće, bele, kakogod, pripadnike te dominantne kulture.


pročitah ponovo Kineza (i na drugo čitanje mi je sjajan),i sve ovo stoji što si napisao.

ali ipak sam lepo rekao prvi put - nisam skapirao lepo završnicu,i evo ni sad mi nije sve jasno.

na stranu ovo što ti napisa,ali ima tu još nekih detalja:
sviđa mi se što se ubacuju elementi hrišćanstva,poput onda kad mu travareva žena kaže "lako je postati šta god zaželiš ako si zato spreman prodati dušu".
Ili detalj sa rođenjem Isusa.

Kako god,kad mu kralj majmuna objašnjava ko je i šta je,tu ima nekih i aluzija da su on i njegov sin neka vrsta anđela (poslanika),a da u jednom trenutku njegov sin,Vei-Čen,otpađuje se od Svevišnjeg a kralj će dolaziti da ga posećuje kroz Čin-Kija - nisam to lepo skapirao.
borg Posted - 04/01/2022 : 18:45:31
Goku najbolji deo stripa.
Red Marquis Posted - 04/01/2022 : 18:01:25
quote:
Originally posted by Paka01

Probaj njegovog Supermana pročitati. Iako je dosta hvaljen, meni nije bio baš nešto, no možda se tebi svidi.


Ja sam od tih kojima se njegov Sup svideo.
Paka01 Posted - 04/01/2022 : 17:39:19
Probaj njegovog Supermana pročitati. Iako je dosta hvaljen, meni nije bio baš nešto, no možda se tebi svidi.
anto Posted - 04/01/2022 : 17:18:54
obrnuću ga ponovo čim uhvatim vremena,pa ostavljam komentar
Red Marquis Posted - 02/01/2022 : 22:07:51
quote:
Originally posted by anto

eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).


Pa poenta je da je Danny ustvari Jinov alter ego, i da maska koji je pokušavao da nosi ne uspeva da stoji, uvek će biti tuđinac i neprilagođen i da mu ne vredi da beži od dela sebe, to jest Chinkee-ja. I da nema šta drugo, no da ga prihvati.
American Born Chinese je strip o transformaciji, o putu unutar sebe, i transformaciji ne u nešto novo, bolje, ili čak, ono opšte prihvaćeno, već ustvari o otkrivanju onoga što sami već jesmo. Chinkee je naravno, svet predrasuda, ono što nas tišti. Ono šta radi dominantna kultura manjini. Monkey King služi i kao vodič za nas ostale - one prilagođene, domaće, bele, kakogod, pripadnike te dominantne kulture.
anto Posted - 02/01/2022 : 20:02:18
eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).
Red Marquis Posted - 02/01/2022 : 18:09:18
Šta ti tačno nejasno?
anto Posted - 02/01/2022 : 16:20:17
Tada kada se pojavio,pa ima tome skoro sedam godina,sećam se da me je privukao više nego simpatični kartunnetvrkovski crtež,a i zavir mi je bio ok,ali slabašni komentari su uradii svoje,a nakon toga je strip nekako pao u zaborav;čak i sada kada se pojavio na ekstra 50% popustu me,iz nekog razloga,nije privukao,ali srećom uze ga drugar,a ja ga pozajmih od njega,i avaj,kakvu bi grešku napravio da sam ga propustio.

Američki kinez je nepretencizni,ali inteligentan,originalan,duhovit i zabavan,i odlično leži nekom mom senzibilitetu.
Pratimo tri priče,koje takoreći nemaju velikih dodirnih tačaka - kralj majmuna koji želi da bude ravan sa bogovima,kineski dečkić koji se privikava na novu sredinu u američkoj školi,i jedan plavokosi tinejdžer koga do neba blamira rođak kinez - u jednom trenutku će se one stopiti u jednu priču.

Sam kraj mi je malo wtf (zato je i ocena sa odgovarajućim pridevom),ali definitivno me je Američki kinez kupio.
Još jedan od "neshvaćenih" Fibrinih naslova.

mlaka 5/5
naker Posted - 08/11/2021 : 19:29:31
Iako se u ovoj priči radi o američkom kinezu mislim da je tematika univerzalno prihvatljiva, a pošto dijaspora sa ovih prostora raste iz dana u dan jer ljudi sreću traže u nekim drugim zemljama cenim da nije teško poistovetiti se sa problemima mlađanog Jina prilikom integracije u američko, za njega tuđinsko društvo. Najupečatljiviji deo mi je metafora sa kraljem majmuna kojeg "kolege" iz panteona kraljeva i bogova ismevaju jer koliko god se trudio on neće nikada biti kao oni, uvek će biti različit od njih, on će u njihovim očima uvek ostati samo običan "majmun"

Iako strip teži da se bavi ozbiljnom tematikom ipak sebe ne shvata previše ozbiljno jer ima ovde solidne količine akcije i humora. Dobar je kinez, pobrao je moje simpatije


quote:
Originally posted by Deers

Dragon Ball!



Ovo Dečak-majmun koji se kao tuđin rodi iz kamena (kapsule), koji je majstor borilačkih veština i koji mukotrpnim treningom dostiže sledeći "nivo", koji putuje na oblaku (nimbusu) i koji koristi štap kao oružje. Kakarot
AleksandarN Posted - 08/11/2020 : 11:18:24
Ne znam ni zasto sam kupio ovaj strip... Verovatno me je dizajn korica privukao. Uzeh da citam jer sam hteo nesto opusteno posle dugackog dana i dobio sam jednu dosadnjikavo nabacinu pricu. Mada, nije tako lose ali procitati i zaboraviti, ali opet je nekako simpaticno. Brzo se cita pa nije zal za potrosenim vremenom.

4/10
vukozec Posted - 05/05/2019 : 00:01:43
Stvarno, tko bi osim američkih Kineza mogao prepoznati išta u stripu koji se zove Američki Kinez? A možda ipak u njemu nešto prepozna svatko tko je ikad bio Vlaj u Splitu, Dalmatinac u Zagrebu ili Hrvat u Zapadnoj Europi.
Zagor-te-nay Posted - 29/04/2016 : 22:39:12
quote:
Originally posted by bisley

Meni je AMERIČKI KINEZ čista desetka. Mjesec dana neću čitati ni jedan drugi strip da se ne pomješaju. Sličan osjećaj kao nakon čitanja Bijelog Lame.
Dakle, svatko tko otvoreno pristupi čitanju stripa može dosta naučiti...uostalom kao i iz svega okolo nas.



Uspoređivat Američkog kineza s Bijelim lamom je ko...neznam...uspoređivat "Sabrina vještica teenedjerka" sa "Twin peaks-om" ... Ovaj strip je napravljen da bi ga američki kinezi uzimali...ovaj strip je jednostavno...loš...nema se šta dodat.
vešmašina Posted - 02/03/2016 : 13:23:28
quote:
Originally posted by Cromwell

Spajanje tri priče u jednu je odlično izvedeno, bez sumnje ali u globalu mi je bio malo dosadan. Složio bih se s Johnnyjem da mu na trenutke jako fali suptilnosti ili kako bi se reklo mesa/sadržaja. Ovako izgleda da je autor imao dobru ideju za katarzični kraj a sa razradom je što se tiče glavno protagonista- Jina, malo petljao i vrludao bez neke jasne svrhe.



+1.

ideja odlična, početak također, ali već negdje na sredini stripa izgubi se taj žar i dosta prosječno se privede kraju.

crtež me nije nekaj pretjerano oduševio.

ocjena: 6,5.
Cromwell Posted - 22/09/2015 : 18:12:39
Spajanje tri priče u jednu je odlično izvedeno, bez sumnje ali u globalu mi je bio malo dosadan. Složio bih se s Johnnyjem da mu na trenutke jako fali suptilnosti ili kako bi se reklo mesa/sadržaja. Ovako izgleda da je autor imao dobru ideju za katarzični kraj a sa razradom je što se tiče glavno protagonista- Jina, malo petljao i vrludao bez neke jasne svrhe.
Deers Posted - 27/07/2015 : 12:55:23
Dragon Ball!

Na stranu toga strip mi je bio odličan do samog kraja koji mi je bio u početku WTF, jer sam ga cijelo vrijeme držao za polubiografski strip. Ako to zanemarim radi se o dobrom stripu, nemam zamjerki.
jaki Posted - 07/07/2015 : 23:14:36
vrlo dobar bd povijesni mainstream.
moja šoljica kapućina
Torghal Posted - 07/07/2015 : 22:54:46
quote:
Originally posted by jaki

a da ja tebe pitam obrnuto?


Sto ljudi,sto cudi.Kladia bi se da je tebi npr.Jastreb sjajan strip.Meni je jedva prosjecan.
jaki Posted - 07/07/2015 : 22:46:47
a da ja tebe pitam obrnuto?
Torghal Posted - 07/07/2015 : 22:16:26
quote:
Originally posted by jaki

ovo mi je najlošiji fibrin strip.



A meni jedan od najboljih koje san procita u zadnje vrime.Kako ti ovaj strip moze bit los?
jaki Posted - 07/07/2015 : 22:12:25
ovo mi je najlošiji fibrin strip.
bisley Posted - 01/06/2015 : 22:16:09
Meni je AMERIČKI KINEZ čista desetka. Mjesec dana neću čitati ni jedan drugi strip da se ne pomješaju. Sličan osjećaj kao nakon čitanja Bijelog Lame.
Dakle, svatko tko otvoreno pristupi čitanju stripa može dosta naučiti...uostalom kao i iz svega okolo nas.
Oki Posted - 27/05/2015 : 13:41:16
@Johnny Difool
Eeeeeh, daj ovaj svoj osvrt prevedi na neki naški jezik da ga i mi obični smrtnici možemo razumjeti....;)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000