forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 27 Slatke godine

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/11/2016 : 21:27:24


U gostionici koju često posjećuje, tridesetsedmogodišnja Tsukiko zatiče usamljenog i elegantnog čovjeka dvostruko starijeg od nje. Shvati da ga poznaje: predavao joj je japanski. Ona je sama, on živi sam. Zajednički ih interesi navedu da se povremeno viđaju i neprimjetno, kroz malene geste, grade odnos koji prelazi u duboku privrženost.

U svojoj adaptaciji romana Hiromi Kawakami “Aktovka“, Jiro Taniguchi majstorski obrađuje temu ljubavnih veza. Intimna i profinjena priča puna prolaznih radosti i čari uhvaćenih u letu.

Orka Specijal 27 • Slatke godine • 432 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jiro Taniguchi • Crtež Jiro Taniguchi • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-27-slatke-godine/404/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 23/01/2021 : 23:39:42
@DzekDenijels

Od svih komentara tvoj je najbliži mojem doživljaju ovog stripa.
DzekDenijels Posted - 23/01/2021 : 23:22:13
Odmah da kažem da sam ovog stripa očekivao puno.
To je Taniguchi, a i ovo njegovo delo je toliko nahvaljeno.
Ipak, velika očekivanja rađaju (velika) razočarenja.

Tema je univerzalna, ona prava – ljubav.
Način na koji je obrađena vrlo specifičan, drugačiji, svojstven dalekoistočnoj kulturi i stavovima. I to je zanimljivo.
Ali sam način pripovedanja, kako je strip odmicao sve više mi je ostavljao osećaj nekakve praznine, nedovršenosti.
Možda zato što ovo i nije Taniguchijeva priča, već adaptacija romana “Aktovka”, koju se on potrudio da uradi verodostojno.

Sama ljubavna priča je neobična, dvoje ljudi “zarobljeni” u svojim svetovima, dosledni svojim stavovima, empotivno vezani za prošlost, pomalo nesnađeni u sadašnjosti, se lagano emotivno zbližavaju otkrivajući ljubav.
Upravo to “lagano” je presporo, predugo, ispunjeno nebitnim događajima u kojima ja često nisam uspeo da vidim neku poruku, svrhu...
Suvoparno navođenje i objašnjavanje tradicionalnih jela i pića nije nešto što sam očekivao, i želeo da upoznam čitajući ovaj strip.
Repetitivnost odlazaka u bar, opijanja sakeom, slučajnih susreta na ulicama, istih razmišljanja Tsukiko, dijaloga...
Suvoparno ponavljanje: “Profesore…profesore…profesore…”
Posle nekog vremena očekivanje da se nešto dogodi je počelo da me zamara.
Poslednja dva poglavlja u kojima su ubačeni događaji iz detinjstva Tsukiko su bespotrebna i uopšte mi se nisu uklopile u priču.

Što se tiče crteža Taniguchi je jednostavno majstor.
Već sam pisao da ja volim taj jasan, precizan i detaljan crtež. I to je po meni ono najvrednije u ovom stripu.
Fibrino izdanje savršeno.

Ovo ne mogu da preporučim osim iskrenim ljubiteljima mangi i samog Taniguchija.
anto Posted - 07/11/2020 : 00:09:30
Spomenar ti je topčina,Šetač najslabiji Žiro by Fibra (ali i dalje dobar strip)
Jerry Krause Posted - 06/11/2020 : 21:34:32
Tsukiko, Tsukiko
Nije ti ravan ni'ko...

Jiro je ovdje nadmašio samog sebe. Jest da je ovo djelo adaptacija knjige, ali na koji je način prikazao lik Tsukiko ovo je fantazija.

Djevojka je apsolutni hit u stripu. Znači, što imamo?

Ženska ne zrači nekom ljepotom.
Nije uopće nešto građena, čak je pomalo i debeljuškasta.
Ne odiše nekom inteligencijom niti općim znanjem.
Zrelost na razini srednjoškolke što je i sama priznala.
S majkom odnos nikakav, ne podnosi previše susrete s njom.
Sa širom obitelji da i ne govorimo.
Situirana, radi na nekom dosadnom uredskom poslu.
Do zla boga se dosađuje po stanu.
Tu i tamo se poseksa s ponekim rijetkim dečkom čisto radi seksa.
Loče po kafanama jače od nekog Balkanca.

I tu dolazi on, stari prekaljeni japanski lisac na izmaku svojih godina koji stvara takvu kemiju između njih.

Moram istaći fenomenalan Taniguchijev crtež i način na koji prikazuje Tsukikine izraze lice. Nema tu ni osmijeha ni ljutnji, to su izrazi jedne žešće letargije u životu koju možeš osjetiti, kao da je lik Tsukiko tu pred nama.

Možda nije Taniguchijevo najbolje djelo, ali zasad meni njegovo najdraže (moram negdje još pronaći Spomenara, Šetača i ne sjećam se kojeg ono još izdatog djela).

9,3/10
AleksandarN Posted - 03/10/2020 : 22:34:00
Kad god vidim da neko napise utiske za neki Taniguchijev strip, odmah mi se cita po drugi put. Jos se drzim pa cu za zimu sigurno sve Fibrine Taniguchije da obnovim. Valjda ce do tada i dodji do mene odavno kupljen Vrh Bogova 1 koji mi je zaglavljen kod prijatelja sa gomilom stripova koji ne moze da dodje do mene zbog stanja/sranja sa virusom.
naker Posted - 03/10/2020 : 21:38:34
Htedoh da sročim par reči o ovome ali onda pročitah Mrkvin upis i nema potrebe samo bi se duplirali

Drugačiji je ovo Điro, ali i dalje odličan
Zula Posted - 28/08/2020 : 22:59:24
Slatke godine (iliti Aktovka u stripu)

Strip Jira Taniguchija prema romanu Aktovka autorice Hiromi Kawakami.
Dugo sam se odlučivao da ga pročitam, a onda je ispalo da je to izuzetno dobar strip. Po književnom predlošku, kao i Taniguchijev drugi izvrstan strip - Vrh bogova.

Jedna lagana spiralna vožnja s dva lika: zaljubljivanje isprepleteno redom gljiva, riba i tofua, uz pokoji haiku, dosta sakea, malo šetnje, puno sjedenja… Baš sve posloženo da bude ugodno.

I prijedlog budućim čitateljima, možda je bolje krenuti od intervjua/razgovora autorice knjige i autora stripa koji je na samom kraju.

Ocjena: Spomenar mog oca i Daleko susjedstvo – izvrsni. Slatke godine mi je trenutno još malo bolji.
vknez Posted - 12/05/2017 : 13:07:30
4/5
Zagor-te-nay Posted - 08/05/2017 : 23:23:51
Jako dobar Taniguchi...čekaš cili strip da stari krene u akciju...prvo kao ovlaš..onda napokon stari ide do kraja...To stara školo.

Jedino mi je bezveze ono persiranje njihovo...to čini stvar ne samo nastranom nego i perverznom.
8/10
Torghal Posted - 05/04/2017 : 21:17:50
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by Torghal

Najzreliji Taniguchijev strip.Kraj sjajan.

Fak, jedino njega nisam još čita...:)


Ne mora znacit da ce ti se svidit.Tempo je jako spor i definitivno strip nije za svakoga.Sta se i vidi iz dosadasnjih komentara.
Tonto Posted - 04/04/2017 : 17:42:34
quote:
Originally posted by Torghal

Najzreliji Taniguchijev strip.Kraj sjajan.

Fak, jedino njega nisam još čita...:)
Torghal Posted - 04/04/2017 : 16:31:46
Najzreliji Taniguchijev strip.Kraj sjajan.
SenG Posted - 27/02/2017 : 05:37:42
Slažem se da je riječ o najslabijem Taniguchju koje je Fibra do sada izdala, ali je i dalje riječ o jako dobrom stripu. Nadam se da će ih Markos uskoro objaviti još od neprežaljenog Jire :(
Mrkva Posted - 20/02/2017 : 07:11:40
Op, kako se samo to dogodilo!
Tenkju Otto :)
Otto Kraus Posted - 20/02/2017 : 06:23:09
quote:
Originally posted by Mrkva

Beva, nisam ti odgovorila jer sam prvo išla čitati Šetača i Zoološki (nisam još pročitala Daleko susjedstvo jedino).
Zasad bih rekla da su sve to sjajni stripovi, ali Slatke godine i dalje ostaju vrh vrhova zbog te nevjerojatne njeznosti u crtanju, malo čak i bljutave sentimentalnosti koja me gađa u zivac.
Ta ista sentimentalnost prisutna je i u Zoološkom, samo što je eto...glavni lik već dosta puta viđen (recimo da je on inačica one stare priče o mladom, neiskvarenom liku koji dolazi u veliki grad i upoznaje se s mnogim stvarima po prvi put, a ekipa iskusnjaka ga uzima pod svoje kao "bebu"). Valjda je ta priča klišej zato što je tako česta u stvarnosti, ali ipak mi je Tsukiko mrvicu originalnija :)

Šetač je sjajan, to čak i ja znam prepoznati, ali voljela bih da ima više verbalnih dijelova jer ja...s tugom priznajem, ponekad radije mlatim praznu slamu nego da šutim.

Sad mi samo još preostaje Daleko susjedstvo (Spomenar sam već riješila ranije) - ali naslućujem da ću nastaviti lavlje voljeti Slatke godine :) No, svejedno, hvala svima što ste me svojim komentarima potaknuli da se bacim na Jira, mislim da bih bila puno siromašnija da nisam. S Bevom se slazem u jednom: svi su njegovi stripovi sjajni.



Hm,nesto nedostaje na listi :-) Za kraj procitas Vrh bogova I samo potvrdis svoje misljenje o njegovim stripovima.
Beva Posted - 19/02/2017 : 21:32:17
quote:
Originally posted by Mrkva

Sad mi samo još preostaje Daleko susjedstvo (Spomenar sam već riješila ranije) - ali naslućujem da ću nastaviti lavlje voljeti Slatke godine :) No, svejedno, hvala svima što ste me svojim komentarima potaknuli da se bacim na Jira, mislim da bih bila puno siromašnija da nisam. S Bevom se slazem u jednom: svi su njegovi stripovi sjajni.



Ne bih da imaš prevelika očekivanja, ali Daleko susjedstvo je Jirov najpopularniji strip (koliko sam ja shvatio).

Priča mu je 'najčudnija', zapravo sami okidač radnje je čudan, dalje je to klasični odlični Jiro.

A nije nemoguće da će mi se pozicije njegovih stripova s vremenom mijenjati, planiram ih svako malo ponovo čitati :)
Mrkva Posted - 19/02/2017 : 20:25:09
Beva, nisam ti odgovorila jer sam prvo išla čitati Šetača i Zoološki (nisam još pročitala Daleko susjedstvo jedino).
Zasad bih rekla da su sve to sjajni stripovi, ali Slatke godine i dalje ostaju vrh vrhova zbog te nevjerojatne njeznosti u crtanju, malo čak i bljutave sentimentalnosti koja me gađa u zivac.
Ta ista sentimentalnost prisutna je i u Zoološkom, samo što je eto...glavni lik već dosta puta viđen (recimo da je on inačica one stare priče o mladom, neiskvarenom liku koji dolazi u veliki grad i upoznaje se s mnogim stvarima po prvi put, a ekipa iskusnjaka ga uzima pod svoje kao "bebu"). Valjda je ta priča klišej zato što je tako česta u stvarnosti, ali ipak mi je Tsukiko mrvicu originalnija :)

Šetač je sjajan, to čak i ja znam prepoznati, ali voljela bih da ima više verbalnih dijelova jer ja...s tugom priznajem, ponekad radije mlatim praznu slamu nego da šutim.

Sad mi samo još preostaje Daleko susjedstvo (Spomenar sam već riješila ranije) - ali naslućujem da ću nastaviti lavlje voljeti Slatke godine :) No, svejedno, hvala svima što ste me svojim komentarima potaknuli da se bacim na Jira, mislim da bih bila puno siromašnija da nisam. S Bevom se slazem u jednom: svi su njegovi stripovi sjajni.
ziki Posted - 19/02/2017 : 02:22:28
Doživih ga slično kao Mrkva i ne bih rekao da mu je ovo najslabije djelo. Ovo je vrhunski strip.
anto Posted - 16/02/2017 : 15:27:47
quote:
Originally posted by Mrkva


Usput, ti si znao da ću se ja oduševiti, jelda? Zato si tako specifično baš taj napisao


pa,bio sam pooooprilično siguran da će te strip gađati direktno u živac.
drago mi je da sam bio u pravu.
Beva Posted - 16/02/2017 : 11:29:51
quote:
Originally posted by Mrkva

I kakvi ste vi to monstrumi kad dajete tako nisku ocjenu? Jesam li ja poludjela? Da baš nitko ne misli da je ovaj strip vrhunac umjetničkog dosega?


Da moram ocijeniti, bilo bi možda 8,5/10, što nikako nije loša ocjena. Nije mi problem u tempu stripa, Šetač me je oduševio a nije ništa dinamičniji od 'Slatkih godina', dapače.

Naprosto, u Dalekom susjedstvu i Spomenaru mog oca lakše sam se prepoznao u glavnom liku, vjerojatno nešto kao ti (barem dijelom) s Tsukiko.

Ovaj dio koji spominješ s okolinom kao glavnim likom u Šetaču je još više izražen jer tu je sva priča interakcija glavnog lika s prirodom koja ga okružuje. Zlobnici će reći da u Šetaču nema priče :)

Zoološki vrt mi je bio zanimljiviji zbog teme stvaranja stripova.

Da zaključim, od svih Taniguchijevih stripova koje sam pročitao, ovaj mi je najslabiji, ali je to više kompliment Taniguchiju nego išta drugo.
Mrkva Posted - 16/02/2017 : 10:13:49
SPOJLERI POSVUDA

Što su to uopće slatke godine? Arsen ima jednu pjesmu, Njezne godine, u kojoj govori o istoj temi: ljubavi starijeg muškarca i mlađe zene, ali u pjesmi on kaze „tvoje njezne godine“, jasno distingvirajući između (starog) njega i (mlade) nje. Slatke godine radi nešto drugo: njihove su zajedničke godine slatke neovisno o kronološkoj dobi uključenih pojedinaca.

Glavna je junakinja, Tsukiko, duboko neobična osoba: ima 37 godina, a prekinula je sve odnose s ljudima i vikende provodi u samoći; voli toliko popiti da ne moze ustati sa stolice; njen nedostatak ambicije je naprosto frapantan (u kulturi u kojoj bi trebala osjećati makar nekakvu nelagodu zbog svog neznanja, ona s lakoćom prihvaća svoj polozaj). U takvom teškom psihičkom stanju (kojega ni sama nije svjesna), u birtiji susreće profesora.

Osobno mi je najzanimljiviji bio osjećaj koji se kod Tsukiko stalno javlja: Kog vraga ja tu radim? - anksiozna je kad ide s profesorom brati gljive, kada ju profesor zove na zabavu u parku, kada se ponovno zblizi s bivšim kolegom...čak nam i njena sjećanja to otkrivaju (imala je ljubavnika od kojeg se neobjašnjivo distancirala, iako joj je do njega bilo stalo).
Mozda najbolje to ocrtava anegdota naizgled nepovezana: Jednog dana Tsukiko odlazi u večernju šetnju i djetinje mlatara rukama, no neki biciklist je skoro udari i onda se izdere na nju jer ona ne pazi kamo ide (premda je biciklist taj koji nema svjetla), a Tsukiko raspolozenje odmah opadne (Izgrdio me. Ponovno su mi navrle suze. Pozeljela sam sjesti i plakati).

Profesor je ključ razumijevanja Tsukiko: iako je nedvojbeno da bi Freud imao što reći na ovu ljubavnu priču, ja ne zelim dopustiti da psihoanaliza umanji vrijednost te ljubavi. U svijetu u kojem stalno osjećamo neke imperative (imperativ putovanja, imperativ dosezanja svojih ambicija, imperativ imanja standardnog brak - 2.3 djece - stabilan posao zivota), Tsukiko im se stoički opire: ona odabire zivot u kojem vlada sigurnost rutine, ali ne takve rutine koja ubija dušu, nego one koja obogaćuje - i bez koje će neminovno u jednom trenutku ostati. Njen odnos s profesorom ispunjen je ljepotom: počevši od odlaska na trznicu i kupnje namirnica, do izlozbe kaligrafije, sve je zaokruzeno nevjerojatnom ljepotom okoline (i sam Taniguchi u intervjuu na kraju govori o tome koliko mu je vazna scenografija) - sve te svjeze večernje setnje, sva ta divna hrana, priroda u parku... Njihov lijepi zivot čini trećeg ljubavnika u cijeloj priči. Profesor je taj koji zna prepoznati hipersenzibilnu Tsukiko, koji brine za nju na onaj način na koji je to njoj potrebno (Je li vam bilo zanimljivo?, pita ju poslije izlozbe kaligrafije, ali i na samom kraju, kad mu ona ispriča priču o tenguima). Ta rečenica, Je li vam bilo zanimljivo, moze komotno biti i epilog njihove ljubavne priče - bilo je zanimljivo.

I btw, priča o tenguima itekako ima smisla: prikazuje kako je jedna djevojčica bila duboko empatična prema svojoj okolini (ide u prilog onome da je ona preosjetljiva).

Teško mi je riječima iskazati što ovaj strip za mene znači. Mučim se pronaći riječi koje neće biti patetične, koje će biti objektivni vrijednosni sud, no to je nemoguće. Tsukiko je jedan od najvrijednijih likova s kojima sam se imala prilike susresti.
Mislim da je najprikladnije, u nedostatku vlastitih riječi, citirati Rilkea:
You have not grown old, and it is not too late/ to dive into your increasing depths/ Where life calmly gives out its own secret.

I kakvi ste vi to monstrumi kad dajete tako nisku ocjenu? Jesam li ja poludjela? Da baš nitko ne misli da je ovaj strip vrhunac umjetničkog dosega?

U svakom slučaju, opet hvala antu. (Usput, ti si znao da ću se ja oduševiti, jelda? Zato si tako specifično baš taj napisao :) U svakom slučaju, dobro si pogodio.)

10/10
Beva Posted - 13/02/2017 : 10:57:46
quote:
Originally posted by www2

Sve u svemu, možda i najlošiji Jiro u izdanju Fibre, ali kao takav i dalje cu ga preporučiti svima....mislim da to dovoljno govori o njegovom radu a manje o ovom stripu samom :)





Slažem se, najlošije od Jira što sam dosad pročitao ali i dalje dobro.

Također, ponekad me zbuni način izražavanja likova, izgleda mi neprirodno ali vjerojatno je to do velikih razlika u jezicima i u originalu to zvuči smislenije. A i kad slušaš japanski jasno ti je da se dinamika razgovora baš razlikuje od naše.
www2 Posted - 13/02/2017 : 08:44:38
Pročitao jučer......kao i uvijek Jiro mi je majstor Slice of life-a i mogao bih takve stripove čitati svaki dan-cijeli dan.....o crtežu ne moram, sve se zna.

Priča isto ništa revolucionarno, ima i knjiga i filmova na temu milion, ali scene i kadrovi koje imamo ovdje su zaista vrh. No ipak ima malo stvari koje su me smetale.

Dakle nekoliko puta mi se činilo kao da gledam Master Chefa, malo ipak too much, iako je u onom interviewu na kraju knjige malo pojašnjeno

Ima valjda 5 puta u stripu trenutaka kad cura kao mutava kroz cijelu tablu ponavlja "profesore"...."profesore"...."profesore".....malo iritirajuće i ostavlja dojam kao da cura ima kvocijent inteligencije sobne temperture.

SPOILER:



Dakle njegova smrt, tj. sahrana je zaslužila čitavih valjda 2 stranice....wtf???


END SPOILER

Sve u svemu, možda i najlošiji Jiro u izdanju Fibre, ali kao takav i dalje cu ga preporučiti svima....mislim da to dovoljno govori o njegovom radu a manje o ovom stripu samom :)

KOMIKO Posted - 05/02/2017 : 17:49:18
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by KOMIKO

U Komikovom izdanju biće transkribovan kao

Điro Taniguči.

Tako je pravilno.


ma znam da je Điro,mada sam ja uvek pisao Jiro,jer sam nekada i negde video da i tako može;ne znam otkud sad napisah Žiro,i to još na dva mesta.

quote:
Originally posted by KOMIKO

U Komikovom izdanju biće transkribovan kao


ček,ček - u Komikovom izdanju??
nešto premijerno ili što je već fibra objavila??



Bitje premijera s ove strane Alpa...
anto Posted - 05/02/2017 : 17:22:52
quote:
Originally posted by KOMIKO

U Komikovom izdanju biće transkribovan kao

Điro Taniguči.

Tako je pravilno.


ma znam da je Điro,mada sam ja uvek pisao Jiro,jer sam nekada i negde video da i tako može;ne znam otkud sad napisah Žiro,i to još na dva mesta.

quote:
Originally posted by KOMIKO

U Komikovom izdanju biće transkribovan kao


ček,ček - u Komikovom izdanju??
nešto premijerno ili što je već fibra objavila??

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000