forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Što to Bonelli čini Bonellijem?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zoroasterixx Posted - 13/12/2020 : 13:58:48
Koje biste osobine bonelli stripova opisali kao tipično Bonellijevske, različite od ostalih stripova?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
stinky Posted - 17/12/2020 : 17:39:15
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
jer hermafrodit - spoj marksističke (matrijarhalne) ideologije i oca tiranina (Staljin).



to je jasno, nego ti hoću reći da upravo zato (zato i koristi termin kojim to unižava = hermafrodit) to za njega nije ruska bit
čak bi se moglo ići toliko daleko da za njega samo solarni stav, odnosno muški princip jest moć u pravom smislu, duhovna moć. zato i svaka ta tradicijska misao ide ka Istoku, a daleko od materijalne ženske prirodne znanosti, koja ima samo ovu gutajuću, površinsku moć, moć horizontale bez vertikale. ali da, nije to sad bitno.

Amerikanci imaju taj 'problem', i njihova moć je taj ženski privid, neobuzdano gutanje. odnosno, u pravom smislu to i nije moć. kažem, svi vrlo lako prihvaćaju tu masovnu kulturu i te junake - kako to? jer tu nema nikakvih unutarnjih potresa u biću, odnosno: ništa se i nije promijenilo. Rusi pak nisu mogli nametnuti svoj stil, svoju kulturu, svoje junake, nikome. jer, Rusi, pored te lažne nakaze kojom su pokorili neke, mađare, bugare, poljake itd. imaju i pravu moć, duhovni stav. a ovaj se ne može prihvatiti, osim ako postaneš Rus. zato su oni morali vladati hardkor, doslovnom silom. a Amerikanci niti ne vladaju, oni imaju coca-colu, sve to brzo hlapi: fino je i lako se prihvaća. i brzo hlapi.
vukozec Posted - 17/12/2020 : 17:34:26
Spomenimo da Talijani osim Bonellija imaju i drugi fenomen: fumetti neri.

Njihovi protagonisti su antipod Bonellijevim dobrodušnim junacima koji vraćaju svaku lipu, to su pravi anti-junaci koji pljačkaju i ubijaju (u početku su bili baš beskrupulozni, kasnije su mutirali u šik lopove koji ipak imaju prihvatljiviji moralni kod). I Alan Ford je nastao iz fumetti neri, samo što je on prešao iz ozbiljnosti u crnohumornu satiru. Fumetti neri možda nisu popularni kao Bonelli, ali ni skoro 60 godina neprekidnog izlaženja Diabolika nije za zanemariti.
Vlaadisha Posted - 17/12/2020 : 17:15:28
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Koje biste osobine bonelli stripova opisali kao tipično Bonellijevske, različite od ostalih stripova?

forma. dovoljan je jedan pogled da znas da je rec o boneliju ili boneloidu, bez da si upoznat sa ideologijom scenariste ili stanjem italijanskog drustva. boneli je cedo americkog novinskog stripa i s njim deli mnoge osobine, a glavna je jasnoca pripovedanja. boneli mogu da citaju i nepismeni, a to bi trebalo da bude karakteristika svakog dobrog stripa. druga bitna stavka je format sveske, a "medij je poruka." stari kaubojci iz "crtanih romana" izgledaju kao umetnicarenje naspram teksa i kita, plus ovi novi stripovi traju stotinu stranica za iste pare. kad se krajem sezdesetih pojavio na nasoj sceni, boneli je morao imati efekat nuklearne bombe. sadrzaj dolazi naknadno.

Bonelli ima unikatnu formu po kojoj je prepoznatljiv, no nije unikatan po tome što ima prepoznatljivu formu :)

ne, boneli je prepoznatljiv po bonelijevskoj formi
da definicija ne bi bila cirkularna, objasnio sam sta podrazumevam pod tom formom

sto ne znaci da druge forme ne mogu biti isto tako unikatne, popularne ili sta god
Zoroasterixx Posted - 17/12/2020 : 17:07:25
Govori, jer hermafrodit - spoj marksističke (matrijarhalne) ideologije i oca tiranina (Staljin). Stari carski sustav je bio isključivo patrijarhat.

Isto tako, nisam ni mislio na tu razinu "organizacije", nego baš na unutarnje, preobrazbu u homo economicusa. Ali dobro.
stinky Posted - 17/12/2020 : 17:02:32
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

To što Hamvas govori o Rusima i Kinezima je jedno od rijetkih mjesta gdje se ne drži; naime, Rus je kolabirao (onaj koga je on poznavao, SSSR), a Kina je jaka, ali to više nije ona Kina koju je on mislio, ona maoistička kulturno-revolucionarna, već amerikanizirana, ultrakapitalistička Kina. Danas su zapravo svi Amerikanci, osim nekih rijetkih izdvojenih mjesta, tako da ako američki imperij i propadne, to ne bi nešto bitno promijenilo, jer se anglosaksonski, protestantski način razmišljanja ionako proširio svijetom.



on uopće ne govori o tome
o strani površine. rusi za njega nisu ta sovjetska nakaza, tako da je čak i pogodio što se taj hermafrodit raspao. ja ne poznajem Kinu, kažem, ti azijati me ne zanimaju, ali opet vrlo sumnjam da su se oni "amerikanizirali"
svi se mogu vrlo lako "amerikanizirati" jer to ne pogađa suštinu, to je samo organizatorsko, instrumentalno-tehnološko-administrativno područje

a ono "ispod" toga ostaje
tu su pravi prostori moći, a ovo su samo uzgibane površine. ja najviše volim vestern, a ništa mi ne znače Amerikanci niti imaju ikakav bitan utjecaj na mene u egzistencijelnom smislu. takve oaze su svuda po svijetu, u moru zomboida. mrtvi nisu pobijedili, nije ti to Dylan Dog.

vukozec Posted - 17/12/2020 : 16:34:15
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Koje biste osobine bonelli stripova opisali kao tipično Bonellijevske, različite od ostalih stripova?

forma. dovoljan je jedan pogled da znas da je rec o boneliju ili boneloidu, bez da si upoznat sa ideologijom scenariste ili stanjem italijanskog drustva. boneli je cedo americkog novinskog stripa i s njim deli mnoge osobine, a glavna je jasnoca pripovedanja. boneli mogu da citaju i nepismeni, a to bi trebalo da bude karakteristika svakog dobrog stripa. druga bitna stavka je format sveske, a "medij je poruka." stari kaubojci iz "crtanih romana" izgledaju kao umetnicarenje naspram teksa i kita, plus ovi novi stripovi traju stotinu stranica za iste pare. kad se krajem sezdesetih pojavio na nasoj sceni, boneli je morao imati efekat nuklearne bombe. sadrzaj dolazi naknadno.



Bonelli ima unikatnu formu po kojoj je prepoznatljiv, no nije unikatan po tome što ima prepoznatljivu formu :)

Svi dominantni pravci stripa imaju prepoznatljive forme. Dovoljan je jedan pogled i da prepoznaš tipične BD, američke superheroje i mange.

Forma je bitan, ali ne bih rekao presudan faktor. Alan Ford je u drugoj formi, pa jednako popularan na istom podneblju.
Zoroasterixx Posted - 17/12/2020 : 16:31:48
Evola pak u svojoj Pobuni protiv modernog svijeta kaže da su Amerikanci i tadašnji Sovjeti ista stvar; mlade, materijalistički nastrojene nacije bez duha i dubine. Odnosno, prema njemu, nije neka posebna utjeha za Talijane što su pod Amerikancima; izmakli su socijalizmu sovjetskog stila, ali zato gutaju američki šund.

To što Hamvas govori o Rusima i Kinezima je jedno od rijetkih mjesta gdje se ne drži; naime, Rus je kolabirao (onaj koga je on poznavao, SSSR), a Kina je jaka, ali to više nije ona Kina koju je on mislio, ona maoistička kulturno-revolucionarna, već amerikanizirana, ultrakapitalistička Kina. Danas su zapravo svi Amerikanci, osim nekih rijetkih izdvojenih mjesta, tako da ako američki imperij i propadne, to ne bi nešto bitno promijenilo, jer se anglosaksonski, protestantski način razmišljanja ionako proširio svijetom. Što će doći poslije nitko ne zna.
stinky Posted - 17/12/2020 : 16:06:37
quote:
Originally posted by vukozec
a kod Talijana se dodatno manifestira korupcija kojom je njihova nacija prožeta, zbog čega nemaju vjere u vlastito društvo, pa njihovi junaci bježe u neki drugi, idealistički svijet (njima ponajprije poznat kroz filmove i muziku) u kojem onda čiste taj vrli novi svijet od koruptivnih tumora koji se pojavljuju. Jasno je zašto su nama Talijani najbliži.



nisu ti loše ove sociološke analize strip-junaka, ali kao i kod svih socioloških tumačenja uvijek je nešto netočno

čini se da Ameri vladaju svijetom, međutim, od njih nitko nema kompleks. čak ni Talijani, koji su perfidni top-pop i DALEKO rafiniraniji od Amera. zato oni bez grča uzimaju Amerikance za junake stripova, jer time dobivaju ovu površinsku univerzalnost. Ameri su masovna kultura, pop-kultura i baš kao takvi prihvaćeni u cijelom svijetu. i kod NAS je najpopularniji DOMAĆI strip Trojica u mraku, jedini domaći kultni strip, a junaci su sa Divljeg zapada.

Talijani rado prihvaćaju Amere kao saveznike, jer njih to ništa ne košta: dapače, vrlo rado prepuštaju ovima stranu trošenja i pogibanja. Talijani to uvijek rade i to - uspješno.
čak si i Nolitta dozvoljava u MNou da drži prodike Amerima (Etrurski demon = da, dobro ste se borili na jugu, ALI I KRALI UMJETNINE I STARINE; Mafija ne prašta = da, dobro ste se borili, ALI I SURAĐIVALI SA LUCIANOM DA SI OLAKŠATE, ZATO SAD SE NE NAPUHAVAJTE).

Ameri nemaju pravu moć, po meni; jer prava moć izvire iz duhovnog stava, a ovaj pak iz metafizike, religije itd. sve onih suludih dubina koje Amerikanci nemaju, već i kao vrlo mlada i sklepana nacija od svačega)

zato svi vrlo lako mogu stavljati površne/površinske američke junake... a kako to da nitko ne stavlja Ruse??
recimo, Hamvasev stav je da podivljalom ruskom hermafroditu prijeti i konkurira jedino kineski pseudoandrogin. u međuvremenu se ruski hermafrodit raspao na sastavne dijelove, makar se ponovo tamo nešto javlja, a i Kinezi se još drže. Amerikance Hamvas uopće ne spominje u tom kontekstu, makar mu je moralo biti poznato. očito i on to drži samo za površinu.

mi smo pak slavenski naivni prema Talijanima: iskrvarimo do zadnjega ako treba (dok oni ovo i u realnosti prepuštaju drugima), a svejedno uzimamo samo ono površno, odnosno Amere za junake. mi čak ne možemo ni direktno do Amera kao junaka, nego preko naših najperfidnijih saveznika-neprijatelja Talijana. to je naše ludilo samo takvo i s tim se treba već jednom pomiriti, a ne non-stop kreštati i jadikovati. cendranje u miru, herojstvo u ratu. mi smo pravi samo za ekstremne situacije, a to je u životu izuzetak, odnosno, rijetki trenuci. većinu vremena sve kilavci i slabići, cendravci sa scoma. umjesto da se shvate ovi povišeni trenuci i da na njima živiš u prosječnim vremenima, do sljedećeg uzleta.
Vlaadisha Posted - 17/12/2020 : 15:45:16
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Koje biste osobine bonelli stripova opisali kao tipično Bonellijevske, različite od ostalih stripova?

forma. dovoljan je jedan pogled da znas da je rec o boneliju ili boneloidu, bez da si upoznat sa ideologijom scenariste ili stanjem italijanskog drustva. boneli je cedo americkog novinskog stripa i s njim deli mnoge osobine, a glavna je jasnoca pripovedanja. boneli mogu da citaju i nepismeni, a to bi trebalo da bude karakteristika svakog dobrog stripa. druga bitna stavka je format sveske, a "medij je poruka." stari kaubojci iz "crtanih romana" izgledaju kao umetnicarenje naspram teksa i kita, plus ovi novi stripovi traju stotinu stranica za iste pare. kad se krajem sezdesetih pojavio na nasoj sceni, boneli je morao imati efekat nuklearne bombe. sadrzaj dolazi naknadno.
fandango Posted - 17/12/2020 : 15:19:22
quote:
Originally posted by pcoro

Ja svaki strip dočekujem kao preplašeno, izgubljeno mače koje traži ljubav i može je dobiti u mom toplom zagrljaju




vukozec Posted - 17/12/2020 : 13:54:44
quote:
Originally posted by grofica Varga

Bonellijevi junaci su prije svega obični ljudi. Tj. nisu nadareni super moćima kao u Amerikanaca. Kojeg god sam bonellijevog junaka čitala svi imaju zajednički nazivnik u nekom unutarnjem moralno - etičkom kompasu. Svi su oni na strani slabijeg, nepotkupljivi su, idealisti i pravi srećkovići. Izbjeći 100 metaka ako treba itd. Bez obzira na žanr, bili to Nick Raider i Julia u kriminalistici, NN i Brad Baron u SF-u, Tex u westernu, Zagi,moja ljubav, u pustolovnom žanru. Nebitno, svi oni ravnaju krive drine. U kojeg god da prstom upreš, svi su oni od sorte ljudi koji bi vratili izgubljeni novčanik pravom vlasniku. Naravno, sa do ti jednom lipom kako su ga i našli. Poanta bonellijevih stripova je u suštini dobročudna i ja se volim bombadirati takvim stvarima. Isto tako sam svjesna toga da je bonelli komercijalan strip i kuća koja ide u korak s modnim trendovima u svijetu zabave. I to uglavnom kao sljedbenici, ponekad kao slika svog vremena, a rijetko kao stvaraoci mode i među njima možda jedino Castelli koji je bio godinama ispred. Kažem "možda" jer ko zna koje je on tek munješe imao za uzore. Da mi je i njih vidjeti. Taj munješa je pisao o nekim stvarima koje su tek danas procvale u punom jeku. Mislim da se i on sam čudi koliko su danas teorije zavjera postale main stream. Za razliku od mjegovog doba kada je to pripadalo čudacima i sličnoj sorti. Danas je to, skoro pa više ne raspoznaješ razliku između na rubu znanosti i udarnog dnevnika.



Nisu te supermoći toliko bitne za ovo ostalo što govoriš, takvi su svi tradicionalni strip junaci i u SAD i u Japanu. Možda imaju supermoći ali su i dalje svi obični ljudi, fotografi početnici koji pomažu staroj tetki u kućanskim poslovima, stidljivi novinari itd. Bonellijevi možda nemaju supermoći, ali su i dalje iznimni pojedinci, najomiljeniji i najveći autoriteti u svom mjestu itd. Naravno, postoje razlike, a mislim da tu u razlozima zašto su strip junaci (ti glavni, najpopularniji, kultni) u tim različitim kulturama takvi kakvi su, ima baš simptomatičnih stvari.

Npr. za Talijane je simptomatično da im junaci nisu Talijani, već Anglosaksonci.
Za Japance je simptomatično da se vraćaju u svoju slavnu, mitsku prošlost.
Za Amerikance su simptomatične te supermoći.

O čemu se u potonjem slučaju radi je genijalno simbolizirao onaj Britanac sa svojim Dr. Manhattanom. Amerikanci nakon drugog svjetskog rata imaju supermoć, oni vladaju Svijetom, oni su bogovi, nema nikoga iznad njih, ima samo supervillaina sa kojima se bore za premoć (jasno je tko su oni), a glavni simbol te moći i svega(!) što ona predstavlja su automske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki. No with great power comes great responsibility i onda se kod njih javljaju te dileme.

I kod Talijana i Japanaca su spomenuti simptomi dijelom posljedica WW2, odnosno u njihovom slučaju osramoćenja i krize identita nacije koja je nakon toga uslijedila. Pogotovo kod Japanaca, a kod Talijana se dodatno manifestira korupcija kojom je njihova nacija prožeta, zbog čega nemaju vjere u vlastito društvo, pa njihovi junaci bježe u neki drugi, idealistički svijet (njima ponajprije poznat kroz filmove i muziku) u kojem onda čiste taj vrli novi svijet od koruptivnih tumora koji se pojavljuju. Jasno je zašto su nama Talijani najbliži.
vukozec Posted - 17/12/2020 : 13:27:34
quote:
Originally posted by stinky

kod mene je ovakva situacija:

1. znam što je vrh, što je dobro, najbolje i što želim čitati = to je uglavnom bonelli u onom smislu koji sam naveo - probrane stvari, klasici

2. to mogu pretresati na različite načine, nalaziti i greške, mane, slabosti, ali u osnovi to ništa ne mijenja na konačnoj presudi: to je nešto kao da priznaješ plemenitost i neprijatelju s kojim se boriš na život i smrt

3. SVE OSTALO se dočeka NA NOŽ. zahtjev je tu već oporiji, čvršći, hardcore i samo ono što se pročisti kroz mljevenje i žrvanj i tako se izbori za status, samo to onda može ući u stavku 1
recimo, to je ove godine učinio Toppi. a priori sam ga dočekao na nož, mislio da je sranje, glupost, pogotovo Solitudinis morbus s tim bezveznim naslovom, da je to još jedno tupljenje o morbidnosti i ostalim tzv. autorskim glupostima... a onda se pokazalo da je to nešto baš dobro, baš ono što tražim kroz vesterne izvan Amerike... da su to putovanja u egzotične krajeve, rubovi svijeta i vizije života, ukratko, da je to to... a još je dodatnu dimenziju dalo da sam te priče čitao djeci, da su pozorno slušali i pratili te kratke pričice o Aboridžinima i ovome i onome. tako se je Toppi instalirao u stavku 1, premda nije zasjenio MNoa itd.

4. postoje stvari koje ne bih dirao ni štapom. tu spadaju nebrojene gomile, usagi, maus, ženski strip na balkanu, lulu, oslobođena, superman, batman i tako nadugačko i naširoko... to meni ne treba, a priori znam da je teško sranje, glupost, za bokce, nazovi kakogod hoćeš. jednostavno sam previše određen čovjek a da bi mi netko mogao ponuditi tu robu za sirotinju.

5. postoji također gomila stvari koje bih mogao čitati, ali je nepotrebno. tu opet spadaju nebrojene gomile, tipa Katanga, NN, praćenje Texa, Aster Blistok i bla bla. to su prosječnjaci, bezveznjaci, licitarska srca koja se mogu i ne moraju čitati, jer su nebitna, obična koruza i to je ono što se preraste, ako se nešto uopće preraste. to se čita kada je čovjek mileni, ili zlatna generacija, fan, u fanovskom modusu, u osnovi dečkić, bokček, uredan, uredno nosi masku, lajka, pere si auto u autopraoni...




quote:
Originally posted by pcoro

Ja svaki strip dočekujem kao preplašeno, izgubljeno mače koje traži ljubav i može je dobiti u mom toplom zagrljaju

Ali poneki mačići se pokažu kao nezahvalni, puni buha i da grebu. TAKVE ODBACIM! Jedan od njih je npr. kontroverzni Šetač i Ekvinociji.



quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Moj pristup je: otvoren za sve, ali strog u konačnom ocjenjivanju, zato kod mene ima jako malo desetki, jer to dajem samo naj naj stvarima.

S druge strane, čak i u slabim stvarima, pokušavam naći i dobre strane. Kod stripa to može biti i crtež.



Prepoznajem se u sva 3 opisa :)

Recimo ovakav kao stinky sam u onome u čemu sam kao konzument-fan ipak dublje nego u stripu, u muzici. Ono što znam da je vrh je i na svom dnu iznad ostalog, a na nešto novo se a priori mrgodim. Ali ipak sam pomalo i kao pcoro, pa dajem više šanse nego stinky, jel', neke stvari te ne osvoje na prvu, ima i toga. A ovakav kao zoro sam najviše u filmovima.
BeaGea Posted - 17/12/2020 : 10:52:02
Meni je odlično digitalno izdanje, taman tabla sjedne na dijagonali od 10", avjerojatno bi još bolje legla na više!
pcoro Posted - 17/12/2020 : 10:34:49
Usagi ipak ne budi takvu želju za kultom.. ali Lone Wolf da. Moj cimer na faksu je u vrijeme kad je LW izlazio nabavio luksuzno izdanje Umijeća ratovanja i plastičnu katanu, toliko je bio oduševljen stripom .

lwood Posted - 17/12/2020 : 10:26:47
quote:
Originally posted by pcoro

Ne može se, nikako da ga neko izda kod nas. Imao sam nekoliko onih knjižica, bile su kao molitvenici. Bio je to super format. Ni strip nije loš, ali to bi trebalo izlazit baš tako, u tim molitvenicima, na kiosku i koštat 20 kuna, da svi kupuju, da se pokrene trend, da roditelji djeci kupuju plastične katane, da tinejđeri nose samurajske repiće i proučavaju zen. Da se filmovi non stop repriziraju na televiziji. Da postoje Ogami Ito bande i Usagi bande koje se ne podnose.. inače nema smisla.

e samo nam to još fali.
Zoroasterixx Posted - 17/12/2020 : 10:23:18
Kult Usagija?
pcoro Posted - 17/12/2020 : 10:18:04
Ne može se, nikako da ga neko izda kod nas. Imao sam nekoliko onih knjižica, bile su kao molitvenici. Bio je to super format. Ni strip nije loš, ali to bi trebalo izlazit baš tako, u tim molitvenicima, na kiosku i koštat 20 kuna, da svi kupuju, da se pokrene trend, da roditelji djeci kupuju plastične katane, da tinejđeri nose samurajske repiće i proučavaju zen. Da se filmovi non stop repriziraju na televiziji. Da postoje Ogami Ito bande i Usagi bande koje se ne podnose.. inače nema smisla.
BeaGea Posted - 17/12/2020 : 08:19:18
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Lulu oslobođena, to se traži



ništa posebno



Slažem se.
Inače ako vas zanima HC verzija UY, onda čitajte LW&C!
lwood Posted - 16/12/2020 : 22:37:47
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Lulu oslobođena, to se traži



ništa posebno



Čitao si?

jesan
Zoroasterixx Posted - 16/12/2020 : 22:30:30
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Lulu oslobođena, to se traži



ništa posebno



Čitao si?
lwood Posted - 16/12/2020 : 22:14:25
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Lulu oslobođena, to se traži



ništa posebno
Zoroasterixx Posted - 16/12/2020 : 21:08:54
quote:
Originally posted by grofica Varga

Bonellijevi junaci su prije svega obični ljudi. Tj. nisu nadareni super moćima kao u Amerikanaca. Kojeg god sam bonellijevog junaka čitala svi imaju zajednički nazivnik u nekom unutarnjem moralno - etičkom kompasu. Svi su oni na strani slabijeg, nepotkupljivi su, idealisti i pravi srećkovići. Izbjeći 100 metaka ako treba itd. Bez obzira na žanr, bili to Nick Raider i Julia u kriminalistici, NN i Brad Baron u SF-u, Tex u westernu, Zagi,moja ljubav, u pustolovnom žanru. Nebitno, svi oni ravnaju krive drine. U kojeg god da prstom upreš, svi su oni od sorte ljudi koji bi vratili izgubljeni novčanik pravom vlasniku. Naravno, sa do ti jednom lipom kako su ga i našli. Poanta bonellijevih stripova je u suštini dobročudna i ja se volim bombadirati takvim stvarima. Isto tako sam svjesna toga da je bonelli komercijalan strip i kuća koja ide u korak s modnim trendovima u svijetu zabave. I to uglavnom kao sljedbenici, ponekad kao slika svog vremena, a rijetko kao stvaraoci mode i među njima možda jedino Castelli koji je bio godinama ispred. Kažem "možda" jer ko zna koje je on tek munješe imao za uzore. Da mi je i njih vidjeti. Taj munješa je pisao o nekim stvarima koje su tek danas procvale u punom jeku. Mislim da se i on sam čudi koliko su danas teorije zavjera postale main stream. Za razliku od mjegovog doba kada je to pripadalo čudacima i sličnoj sorti. Danas je to, skoro pa više ne raspoznaješ razliku između na rubu znanosti i udarnog dnevnika.



To je manje više to, samo bih rekao, što se tiče metaka, to je praktički zahtjev pustolovnog žanra - moraš staviti junaka u probleme, a istovremeno ga izvaditi iz njih, zato praktički moraju biti srečkovići jer kako bi onda serijal dogurao do petsto brojeva. Znači, nije nešto tipično samo za Bonelli.

A što se tiče dobroćudnosti, i to je točno, s tim da to prije svega za ove starije, klasične, dok s ovim kratkim serijalima vjerojatno ima svašta, pa možda i mračnijih priča i tema (od klasičnih, Dylan Dog zapada u nihilizam, pa bih ga isključio iz te "dobroćudnosti", osim ako ona ne opisuje samu prirodu lika)
grofica Varga Posted - 16/12/2020 : 20:11:38
Bonellijevi junaci su prije svega obični ljudi. Tj. nisu nadareni super moćima kao u Amerikanaca. Kojeg god sam bonellijevog junaka čitala svi imaju zajednički nazivnik u nekom unutarnjem moralno - etičkom kompasu. Svi su oni na strani slabijeg, nepotkupljivi su, idealisti i pravi srećkovići. Izbjeći 100 metaka ako treba itd. Bez obzira na žanr, bili to Nick Raider i Julia u kriminalistici, NN i Brad Baron u SF-u, Tex u westernu, Zagi,moja ljubav, u pustolovnom žanru. Nebitno, svi oni ravnaju krive drine. U kojeg god da prstom upreš, svi su oni od sorte ljudi koji bi vratili izgubljeni novčanik pravom vlasniku. Naravno, sa do ti jednom lipom kako su ga i našli. Poanta bonellijevih stripova je u suštini dobročudna i ja se volim bombadirati takvim stvarima. Isto tako sam svjesna toga da je bonelli komercijalan strip i kuća koja ide u korak s modnim trendovima u svijetu zabave. I to uglavnom kao sljedbenici, ponekad kao slika svog vremena, a rijetko kao stvaraoci mode i među njima možda jedino Castelli koji je bio godinama ispred. Kažem "možda" jer ko zna koje je on tek munješe imao za uzore. Da mi je i njih vidjeti. Taj munješa je pisao o nekim stvarima koje su tek danas procvale u punom jeku. Mislim da se i on sam čudi koliko su danas teorije zavjera postale main stream. Za razliku od mjegovog doba kada je to pripadalo čudacima i sličnoj sorti. Danas je to, skoro pa više ne raspoznaješ razliku između na rubu znanosti i udarnog dnevnika.
Zoroasterixx Posted - 16/12/2020 : 12:17:25
Moj pristup je: otvoren za sve, ali strog u konačnom ocjenjivanju, zato kod mene ima jako malo desetki, jer to dajem samo naj naj stvarima.

S druge strane, čak i u slabim stvarima, pokušavam naći i dobre strane. Kod stripa to može biti i crtež.
stinky Posted - 16/12/2020 : 12:05:04
quote:
Originally posted by pcoro

Ja svaki strip dočekujem kao preplašeno, izgubljeno mače koje traži ljubav i može je dobiti u mom toplom zagrljaju



da
bilo bi zanimljivo izraditi karakterologiju strip čitača između naša dva esktrema

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000