forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Španski vetar u stripu - Paco Roca

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
naker Posted - 19/03/2021 : 21:27:40
Paco Roca je imao jak debi na ex-yu tržištu sa odličnom Kućom; ispostavilo se da su Sinove Alhambre objavili Libellus 2007 i PZ 2017god, ali u svakom slučaju ovo je autor na koga treba obratiti pažnju jer postoji nada da se u skorijoj budućnosti može očekivati objavljivanje još nekih njegovih radova.

Evo par fotki gde je uhvaćen na delu:






Ono što je do sada objavljeno na engleskom i srpskohrvatskom:


- Putovanja Alexandrea Icara: Sinovi Alhambre (2003) / Nisam čitao, link do teme (Libellus; 2007)

- The Lighthouse (2005) / Svetionik? Ne, ovo nije Trag kredom, Sam Samcat... Link do teme (Barbatus; 2023)

............

- The Treasure of the Black Swan / Ako neko pronađe stari potonuli brod pun zlatnika, da li on po pravu pripada pronalazaču ili državi čiji brod predstavlja kulturnu baštinu?

- The Winter of the Cartoonist (2010) / Treba se imati cojones pa pokušati objaviti strip-magazin pod Frankovim diktatorskim režimom.

- Memoirs of a Man in Pajamas / Za čoveka koji uglavnom piše ozbiljne, istorijske, emotivno potresne stripove, Paco Roca ima odličan smisao za humor. Njegovi memoari su humoristične gag priče novinskog formata iz njegove svagdanje borbe.

- Twists of Fate (2013) / Španski Maus.

............

- Wrinkles (2007) / Svi ćemo mi jednog dana završiti u gerontološkom. *postoji i istoimeni animirani film iz 2011god.

- The House (2019) / Španci kao i mi vole da grade vikendice, ali kuća je tamo gde srce je. Link do teme. (Fibra; 2019, 2021)


Najtoplija preporuka za ovog autora

Koga ne mrzi može ovde prebaciti svoje osvrte / recenzije / kritike / komentare itd.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
pcoro Posted - 19/12/2023 : 22:22:24
Ma joooj, i ta fora koju si prepričao mi zvuči sumnjivooooo.. Neće mi to sjest, meni je Marco simpatičniji od Paca. Ali pročitat ću još koju priču pa donijeti konačan sud. Za sad se možemo složiti da je riječ o duboko polarizirajućem djelu koje nije za svakoga 🤷‍♀️
naker Posted - 19/12/2023 : 22:00:48
Marko je arogantni pametnjaković koji misli da sve zna o životu, a zapravo nema pojma; dok Paco Roca zna da ništa ne zna, i pravi sprdnju na svoj račun. Kada Marku lepša polovina priča o deci on dobija napade panike, a kada Roci prijatelji koji su roditelji pričaju kako su deca bajna, on zamišlja da postoji tajno društvo očeva Iluminata koji iza zatvorenih vrata pod maskama kukaju o deci kao da se ispovedaju u društvu anonomnih alkoholičara. Prejako
pcoro Posted - 19/12/2023 : 14:03:59
Od tog novog Roce sam pročitao prvu priču i nije me oduševila. Čini mi se tipične humor milenijalaca, onako, neki cringe humor, koji mi ide na živce. Radnja te prve priče je ovakva: neki dosadni tip želi s Rocom na cugu i ovaj ga se poslije toga ne može riješiti, ide za njim svugdje, a Roca nema hrabrosti reć mu da odjebe nego ga neuspješno izbjegava. Žena mu prigovara šta je takva.. pi*kica, a on onda izvlači priču o kukavičkom genu koji je naslijedio.

Čini mi se da cijeli taj milenijal humor čine samo slabo prikrivene žalopojke nedorasle djece i nekako mi je dosta toga.. Seinfild se čini kao dominantni alfa mužjak u usporedbi s ovim. Čudim se da i Naker ovo preporuča jer je bio kritizirao Marca iz Svagdanje borbe da je sebičan i iritantan, a ovdje mi se Paco Roca čini još gori. Meni je Marco bio ok.

Možda su iduće priče bolje? Drukčije? Nek neko ko je pročitao kaže.
matori paraliticar Posted - 18/12/2023 : 22:19:28
Zovu ga "spanski Seinfeld"

Kako jadnik da ne oseti teret na ramenima

"Think of this as a bonus track while we wait for his next groundbreaking album: an illuminating, comedic look at Roca the man, not just the artist." — Cinema Sentries"
Red Marquis Posted - 18/12/2023 : 22:18:34
Stiglo mi ovo pre koju nedelju, nikako još da krenem. Onako na prvu mi je delovalo da će mi ovo biti najbolji Roca.
naker Posted - 18/12/2023 : 21:47:18





Memoirs of a Man in Pajamas (Paco Roca)


Stripovski zanat je težački, a hleb nasušni. Radiš od kuće, ne izlaziš napolje, u suštini živiš kao da si u karantinu 24/7, a žena i deca te drndaju non stop.. Kako se izboriti sa ovom svagdanjom borbom ako ne humorom! Za čoveka koji uglavnom piše ozbiljne, istorijske, emotivno potresne stripove, Paco Roca ima odličan smisao za humor. Njegovi memoari su humoristične gag priče novinskog formata iz njegove svagdanje borbe, gde on na komičan način posmatra svoju okolinu, i iznosi neka svoja promišljanja o odnosima između muškaraca i žena, roditeljstvu, globalnoj ekonomiji, španskoj politici, strip industriji itd. Strip je gust, ima mnogo teksta, ovo se konzumira po samo par priča dnevno, i poželjno je razvući čitanje da traje što duže kako bi uživanje bilo veće.

Zašto na kašičicu dobijamo stripove ovog autora kada je Paco Roca genije?
naker Posted - 27/06/2023 : 21:56:48





The Treasure of the Black Swan (Paco Roca, Guillermo Corral)


Ako neko pronađe stari potonuli brod pun zlatnika, da li on po pravu pripada pronalazaču ili državi čiji brod predstavlja kulturnu baštinu?

Strip predstavlja pravnu i sudsku dramu između privatne firme i Španije baziran po istinitom događaju. Iako većina radnje otpada na sudsku parnicu, strip ni u jednom momentu nije dosadan niti naporan za praćenje već je zapravo poprilično napet i uzbudljiv dok pratite nadmudrivanja između sukobljenih strana i lukavost njenih advokata. A da neko ne pomisli da se strip samo bavi pomorskim pravom, ubačena je i jedna zanimljiva ljubavna priča. Čak je ubačena i jedna jurnjava kolima kao iz nekog holivudskog filma, moglo se bez ovog poslednjeg ali šta ćeš.

Paco Roca voli da radi stripove po istinitim događajima, edukativno i zanimljivo za pročitati
matori paraliticar Posted - 26/05/2023 : 22:59:20
uh twists of fate mi je "na dohvat ruke" ali ipak za sada daleko, valjda ce se uskoro promeniti.

Dobra vest je da je i supruga procitala (a odmah je "pala i Kuca") Wrinkles i svideo joj se.
Odlican strip za izdati za izdavaca sa malo hrabrosti. Problem je ako neko izda a da nije fibra - moze da se nadje u "zoni da retko ko zna za strip" i ipak bude nedovoljno kupaca
Ovde kod mene ovaj strip uzima i publika koja inace ne kupuje stripove cesto.
(strip se bavi alzhajmerom/demencijom).
Red Marquis Posted - 26/05/2023 : 22:43:45
Wrinkles i Twists of Fate su mu najbolji radovi i bilo bi lepo da ih se neko seti.
ivanl Posted - 26/05/2023 : 21:14:14
Da, malo je toga do sad. Samo 3 stripa.

Sinovi Alhambre-Libellus-2007.
Kuca-Fibra-2019.
Svjetionik-Barbatus-2023.

Nadam se da ce netko objaviti Twist of Fate...
naker Posted - 18/05/2023 : 23:25:25
Paco Roca je sa Kućom lepo primljen kod publike, ali od onda sporo se nešto izdavaju radovi ovog autora. Barbatus odlučio da izbaci Lighthouse, držimo fige da će uskoro biti objavljeni još neki stripovi ovog sjajnog autora
stripadzija Posted - 17/10/2022 : 16:24:48
Neće biti, već jeste. Na osnovu opisa radnje sam skapirao da sam već gledao seriju pre jedno 2 meseca na Slo1 :).

https://reachextra.com/la-fortuna-alejandro-amenabar/
knauso Posted - 17/10/2022 : 14:25:40
Da, koliko vidim ocene su dobre, a bice i serija po stripu
KuntaKinte Posted - 17/10/2022 : 08:59:57
Meni je Treasure odličan.
Ne znam kako bih opisao žanr, ali veoma uzbudljivo, napeto (iako često puno scena "talking heads"), kao da gledate neki starinski politički triler.

Enivej, mali spoil: radnja je po istinitom događaju, pronađena je olupina starog broda sa zlatom blizu Gibraltara i Španija pokušava da dokaže da je to njeno vlasništvo prema važećim internacionalnim pomorskim zakonima, a ne te kompanije koja je vršila pretraživanje mora.
knauso Posted - 17/10/2022 : 07:15:14
I ovaj je izasao a ima i na engleskom:




Preview:

https://issuu.com/conradfanta/docs/treasure_of_the_black_swan-preview

Osvrt na strip:
https://cvecezla.wordpress.com/2022/06/27/procitani-stripovi-the-treasure-of-the-black-swan/
naker Posted - 16/10/2022 : 21:36:02
Antoan nije primetio da imamo temu za Pacu Roca pa kopiram i ovde najavu za njegov novi strip:


Retour à l'Eden (2022) BD link






naker Posted - 29/03/2021 : 20:10:37



Wrinkles (2011)

Pogledao animirani film Wrinkles, verna adaptacija istoimenog dela koja u suštini dođe kao nadopunjena i proširena verzija stripa zbog par dodatnih scena, lep soundtrack je isto fin dodatak, ali meni lično je bolje legla ova priča u formi stripa

A ko nije ispratio najavljen je reprint Kuće
KuntaKinte Posted - 25/03/2021 : 08:05:15
quote:
Originally posted by izivko

Nijemci redovito objavljuju njegova djela, uglavnom Reprodukt.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/paco-roca/

Sve što sam čitao bilo je dobro do odlično a najviše mi se svidjelo Kopf in den Wolken / Arrugas (2013)


Ovo je na engleskom objavljeno kao "Wrinkles".
Shaner Posted - 25/03/2021 : 06:28:46
Koji god da je izdavač, strip je više nego dobrodošao.

going going Posted - 25/03/2021 : 00:57:57
quote:
Originally posted by naker

Sudeći po ovom instagram postu može se očekivati objavljivanje još jednog stripa ovog autora



Dakle, ocekuje nas ovaj strip kod nekog srpskog izdavaca:



Kolko se ja razumem u prevodjenje ovo bi trebalo da glasi: Secanja momka u pidzami!
Samo ne znamo koji izdavac, Komiko? Lavirint? Makondo?
naker Posted - 24/03/2021 : 13:07:06
Sudeći po ovom instagram postu može se očekivati objavljivanje još jednog stripa ovog autora
izivko Posted - 21/03/2021 : 21:01:36
Nijemci redovito objavljuju njegova djela, uglavnom Reprodukt.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/paco-roca/

Sve što sam čitao bilo je dobro do odlično a najviše mi se svidjelo Kopf in den Wolken / Arrugas (2013)

ivanl Posted - 21/03/2021 : 20:35:18
Samo jedna mala ispravka; u Libellusu kao albumu izasao je 2007-e. A u Politikinom zabavniku 2017-e. (Stavio si gore oba izdanja u 2007-u)
naker Posted - 21/03/2021 : 19:44:47
Drago mi je što ti se svideo Gotivna stvar je što je ovom autoru svako sledeće delo sve bolje i bolje

A nisam znao da su Sinovi Alhambre objavljeni još davnijeh dana, ispravljeno tnx
ned_lynx Posted - 21/03/2021 : 18:59:38
redak je slučaj da mi se nešto dopadne na odmah, na prvu loptu, na prvu preporuku...

ali to ovde jeste, što se svetionika tiče, bar.

kida.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000