forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Španski vetar u stripu - Paco Roca
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 21:27:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Paco Roca je imao jak debi na ex-yu tržištu sa odličnom Kućom; ispostavilo se da su Sinove Alhambre objavili Libellus 2007 i PZ 2017god, ali u svakom slučaju ovo je autor na koga treba obratiti pažnju jer postoji nada da se u skorijoj budućnosti može očekivati objavljivanje još nekih njegovih radova.

Evo par fotki gde je uhvaćen na delu:






Ono što je do sada objavljeno na engleskom i srpskohrvatskom:


- Putovanja Alexandrea Icara: Sinovi Alhambre (2003) / Nisam čitao, link do teme (Libellus; 2007)

- The Lighthouse (2005) / Svetionik? Ne, ovo nije Trag kredom, Sam Samcat... Link do teme (Barbatus; 2023)

............

- The Treasure of the Black Swan / Ako neko pronađe stari potonuli brod pun zlatnika, da li on po pravu pripada pronalazaču ili državi čiji brod predstavlja kulturnu baštinu?

- The Winter of the Cartoonist (2010) / Treba se imati cojones pa pokušati objaviti strip-magazin pod Frankovim diktatorskim režimom.

- Memoirs of a Man in Pajamas / Za čoveka koji uglavnom piše ozbiljne, istorijske, emotivno potresne stripove, Paco Roca ima odličan smisao za humor. Njegovi memoari su humoristične gag priče novinskog formata iz njegove svagdanje borbe.

- Twists of Fate (2013) / Španski Maus.

............

- Wrinkles (2007) / Svi ćemo mi jednog dana završiti u gerontološkom. *postoji i istoimeni animirani film iz 2011god.

- The House (2019) / Španci kao i mi vole da grade vikendice, ali kuća je tamo gde srce je. Link do teme. (Fibra; 2019, 2021)


Najtoplija preporuka za ovog autora

Koga ne mrzi može ovde prebaciti svoje osvrte / recenzije / kritike / komentare itd.

Edited by - naker on 19/12/2023 22:00:23

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 21:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





The Lighthouse

Španski građanski rat se zahuktao i pred najezdom fašista begunac pronalazi utočište u jednom svetioniku koji je sve samo ne napušten

Mladi vojnik kojeg je rat naterao da prerano odraste naspram dedice koji je mlad u srcu
Da li će momak naći spas koji je tražio ili će dedica doživeti poslednju avanturu ostaje na čitaocu da sazna

Lepo ispričana kratka priča sa jasnom poukom i pristojnim crtežom, ali ne treba ovde tražiti novu Kuću niti Potez kredom
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 21:32:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





The Winter of the Cartoonist

Stripovski zanat je težački, a hleb nasušni. To najbolje znaju pisci i crtači koji su živeli pod Frankovim režimom u Španiji posle drugog svetskog rata
U ovom stripu pratimo igru prestola između vlasnika novina, distributera i izdavačkih kuća sa mladim i talentovanim umetnicima koji pokušavaju da se izbore za svoja prava tako što će pokušati izdati sopstveni časopis-magazin

Strip ima dokumentarni karakter i takav je i crtež, ponekad je previše statičan jer se dešava da se jedan te isti kadar ponavlja na desetak stranica ali samo sa drugačijem položajem ruku / nogu
Važno napomenuti zanimljiv detalj da su table obojene za nijansu različitim kolorom u zavisnosti kako se smenjuju godišnja doba

Ono što je problem sa ovim stripom je što se može desiti da ne izazove bog zna kakve emocije tokom čitanja, ovo je strip o strip industriji i kao takav čitalac se može osećati hladno prema svemu tome ako ga ova tematika baš nešto i ne zanima što može dovesti do zamora prilikom čitanja

Ja sam nažalost jedan od tih i Zoološki vrt zimi je jedini strip ove tematike koji mi se svideo, ali to je pre svega zato što je Điro kroz srcebolnu priču sa svojom muzom dao stripu neki svoj lični pečat

Ali vredi ovo objaviti jer će ovaj strip naći svoju publiku međ čitaocima koji cene edukativne stripove koji sa sobom donose jedan pre svega istorijski kontekst
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 21:33:37  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote


]


Twists of Fate

Ovaj strip je poneo etiketu "španskog Mausa" jer Roka kao i Špigelman ubacuje samog sebe u sopstveno delo i kroz ceo strip pratimo razgovore autora sa jednim špancem koji je iskusio rat iz prve ruke jer poseduje insajderske informacije o tome šta se zapravo dešavalo na "terenu" španskog građanskog rata, Afrike, Francuske i tokom oslobađanja Pariza. Kao i onog što se nikad nije dogodilo ;)

Strip je edukativnog karaktera jer govori malo više o narodu čija uloga u drugom svetskom ratu se retko spominje, dok crtački sa sobom donosi univerzalnu privlačnost jer Roka je vidno inspirisan filmovima i strip vizuelno umnogome podseća na gledanje Band of Brothers i Saving Private Ryan

WWII je nepresušan izvor materijala i mislim da bi publika oberučki prihvatila objavljivanje ovog stripa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 21:35:54  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Wrinkles

Penzionisanog bankara zbog pogoršanja zdravstvenog stanja porodica šalje u dom za stare gde upoznaje matorog kleptomana koji ga na ciničan i arogantan način upoznaje sa pravilima igre u tom gerontološkom zavodu

U isto vreme i komično i tužno delo, humor podseća na Stare furune dok radnja evocira emocije na sličan način kao Kuća jer nas tera da preispitamo naš odnos prema našim bakama i dekama

Kuntakinte mudro zbori kada je nahvalio ovaj strip, još jedno odlično delo ovog španca koje zaslužuje svoje mesto u katalogu odmah pored Kuće
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2522 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 19/03/2021 : 21:49:04  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Evo, da spomenemo i animirani film. Uprkos nekim izmjenama u radnji Roca je rekao da je adaptacija u drugi medij bila više nego uspješna.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/03/2021 : 21:52:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Zainteresirao si me Potruditi ću se pročitati koji od ovih šta su na engleskom.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/03/2021 : 22:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jak, jako dobar autor. Posebice Svjetionik. Valjda ce brzo u Fibri i ostatak njegovih radova... Dapace, treba priupitati Marka na topicu Fibre.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/03/2021 : 23:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ostavio sam i tamo osvrte ali nije komentarisao

@paka pa ozbiljno si me zadužio za Sculptora i Nibelung bilo je i vreme da uzvratim uslugu

@verab nisam gledao crtać, skida se
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 20/03/2021 : 06:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Paco Roca je imao jak debi na ex-yu tržištu sa odličnom Kućom


Paco Roca je imao debi na ex-yu tržištu (barem što se tiče Srbije)
u novembru 2017. sa stripom "Sinovi Alhambre", objavljenom u Politikinom Zabavniku, brojevi 3430-3433
https://www.bedetheque.com/serie-8202-BD-Voyages-d-Alexandre-Icare.html

Nego, taj debi očigledno nije bio tako jak, čim si zaboravio da ga napomeneš a nije bilo ni komentara od strane drugih u vezi tog stripa.
I meni se čini da taj strip verovatno nije toliko reprezentativan što se tiče Rocinog opusa,
mada, nisam ga ni ja čitao, znam da sam tad planirao da ga kupim i na kraju nisam, nemam niti jedan broj sa njim.
Ne mogu sad da se setim šta je bio razlog tome, sigurno besparica, po mom starom običaju...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/03/2021 : 07:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by naker

Paco Roca je imao jak debi na ex-yu tržištu sa odličnom Kućom


Paco Roca je imao debi na ex-yu tržištu (barem što se tiče Srbije)
u novembru 2017. sa stripom "Sinovi Alhambre", objavljenom u Politikinom Zabavniku, brojevi 3430-3433
https://www.bedetheque.com/serie-8202-BD-Voyages-d-Alexandre-Icare.html

Nego, taj debi očigledno nije bio tako jak, čim si zaboravio da ga napomeneš a nije bilo ni komentara od strane drugih u vezi tog stripa.
I meni se čini da taj strip verovatno nije toliko reprezentativan što se tiče Rocinog opusa,
mada, nisam ga ni ja čitao, znam da sam tad planirao da ga kupim i na kraju nisam, nemam niti jedan broj sa njim.
Ne mogu sad da se setim šta je bio razlog tome, sigurno besparica, po mom starom običaju...



Isti strip mu je debi i na području Hrvatske. Izdao ga je Libellus još u svojim počecima, ali kao što si primijetio, očito nije ostavio neki dojam na publiku.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 20/03/2021 : 13:46:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Sinovi Alhambre je dopadljiv strip, meni je sasvim ok. Volim takvu tematiku no možda šira publika kod ovakve tematike zahtjeva detaljniji crtež. Ne kažem da išta fali ovakvom ali kažem... možda. I ža mi je šta seriju nije nastavija jer ima potencijala ( mada je Francuzi drže otvorenom ). Plus ovo je jedan od njegovih prvih radova i da se danas nastavi nakon ( u međuvremenu ) nekoliko uspješnica vjerujem da bi puno bolje proša. No, izgleda da se bolje snaša u realnijim, životnim pričama nego u fikciji... ili ga je tako tržište usmjerilo.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 20/03/2021 13:48:59
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/03/2021 : 18:07:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Sinovi Alhambre je dopadljiv strip, meni je sasvim ok. Volim takvu tematiku no možda šira publika kod ovakve tematike zahtjeva detaljniji crtež. Ne kažem da išta fali ovakvom ali kažem... možda. I ža mi je šta seriju nije nastavija jer ima potencijala ( mada je Francuzi drže otvorenom ). Plus ovo je jedan od njegovih prvih radova i da se danas nastavi nakon ( u međuvremenu ) nekoliko uspješnica vjerujem da bi puno bolje proša. No, izgleda da se bolje snaša u realnijim, životnim pričama nego u fikciji... ili ga je tako tržište usmjerilo.


2007.
Davno, davno to bijase...
Meni je takoder to dopadljiv i dobar alvum. (Tja. mogao bi ga bas ovih dana repetirati)

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 21/03/2021 : 15:35:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Isti strip mu je debi i na području Hrvatske. Izdao ga je Libellus još u svojim počecima, ali kao što si primijetio, očito nije ostavio neki dojam na publiku.


A-haaaa, nisam znao za taj album, biće da je zbog toga što ga nema ubačenog u pretraživanju na sajtu stripovi.com...

Evo ga bar na Libellusovom sajtu, možda je slika suviše mala da se postavi na scom:
http://www.libellus.hr/i/sinovi-alhambre/280/0/-2

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/03/2021 : 15:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Kako rekoh sad vec davne 2007-e. Skroz dobar strip. Sasvim drugaciji od vecinske SBE politike LL kuce.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6841 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/03/2021 : 16:38:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nije čudno da je prešao na veću stilizaciju, više mu leži.
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2327 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 21/03/2021 : 18:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
redak je slučaj da mi se nešto dopadne na odmah, na prvu loptu, na prvu preporuku...

ali to ovde jeste, što se svetionika tiče, bar.

kida.

Piši propalo!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 21/03/2021 : 19:44:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je što ti se svideo Gotivna stvar je što je ovom autoru svako sledeće delo sve bolje i bolje

A nisam znao da su Sinovi Alhambre objavljeni još davnijeh dana, ispravljeno tnx
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/03/2021 : 20:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Samo jedna mala ispravka; u Libellusu kao albumu izasao je 2007-e. A u Politikinom zabavniku 2017-e. (Stavio si gore oba izdanja u 2007-u)

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/03/2021 : 21:01:36  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nijemci redovito objavljuju njegova djela, uglavnom Reprodukt.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/paco-roca/

Sve što sam čitao bilo je dobro do odlično a najviše mi se svidjelo Kopf in den Wolken / Arrugas (2013)


Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 24/03/2021 : 13:07:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Sudeći po ovom instagram postu može se očekivati objavljivanje još jednog stripa ovog autora
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/03/2021 : 00:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Sudeći po ovom instagram postu može se očekivati objavljivanje još jednog stripa ovog autora



Dakle, ocekuje nas ovaj strip kod nekog srpskog izdavaca:



Kolko se ja razumem u prevodjenje ovo bi trebalo da glasi: Secanja momka u pidzami!
Samo ne znamo koji izdavac, Komiko? Lavirint? Makondo?

Edited by - going going on 25/03/2021 00:59:27
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/03/2021 : 06:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Koji god da je izdavač, strip je više nego dobrodošao.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 25/03/2021 : 08:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nijemci redovito objavljuju njegova djela, uglavnom Reprodukt.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/paco-roca/

Sve što sam čitao bilo je dobro do odlično a najviše mi se svidjelo Kopf in den Wolken / Arrugas (2013)


Ovo je na engleskom objavljeno kao "Wrinkles".

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/03/2021 : 20:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Wrinkles (2011)

Pogledao animirani film Wrinkles, verna adaptacija istoimenog dela koja u suštini dođe kao nadopunjena i proširena verzija stripa zbog par dodatnih scena, lep soundtrack je isto fin dodatak, ali meni lično je bolje legla ova priča u formi stripa

A ko nije ispratio najavljen je reprint Kuće
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/10/2022 : 21:36:02  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Antoan nije primetio da imamo temu za Pacu Roca pa kopiram i ovde najavu za njegov novi strip:


Retour à l'Eden (2022) BD link






Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000