forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Družina od sumraka

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/09/2016 : 22:40:27


Početak je Stogodišnjeg rata. Francuskom vladaju razne nedaće: kuga, glad, neznanje, praznovjerje. Vitez nemila lika kreće u potragu s jednim ciljem: želi se osvetiti Crnoj Sili koja mu je surovo otela Bijelu Gospu. Sukob Bijele, Crne i Crvene Sile koje ratuju u svakome od nas, a simboliziraju dobrotu, zlo i ljubav, središnji je pokretač mističnog putovanja osvete i iskupljenja na kojemu viteza prate kukavički sluga Anicet i Mariotte, djevojka plamene kose. Između snova i zbilje, predaje i povijesti, trilogija o Družini od sumraka, u koju je upleteno mnoštvo elemenata srednjovjekovne tradicije, pripovijeda o mračnom dobu i sasvim životnim likovima koji se u njemu koprcaju.

Kolorka Specijal 14 • Družina od sumraka • 256 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij François Bourgeon • Crtež François Bourgeon • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.9.2016. • Cijena 250 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-14-druzina-od-sumraka/391/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 18/12/2021 : 11:30:53
Dižem spomenik svakome tko razumije ovaj strip. Prvi album još nekako, drugo možda, ali treći- nikako. Konfuzno, previše imena, slojevito, treba bit maksimalno koncentriran i pratit ne samo tekst već i crtež jer Bourgeon kao da namjerno ubaci neki sitni detalj na velikom kadru koji je jako bitan, a skoro pa da se ne primjeti, tako da se treba često vraćati natrag.

Crtež odličan, ali baš odličan. Detaljan, sa odličnim kolorom, pravi dokument srednjevjekovnog života. Na ovom većem formatu milina. Zato i ostaje u kolekciji.
kasper Posted - 03/10/2021 : 10:01:25
prvo procitaj nosene, pa druzinu
DiSkAcH Posted - 03/10/2021 : 09:10:57
Družinu nisam još čitao, kao ni Nošene. Budem sigurno, barem iz knjižnice.
Ali apropos Chui-evog upisa i toga kada nekome neki strip ne leži i gotovo, Jodorowsky kao autor mi je jedan od najdražih i jedno 3-4 puta sam se baš silio pročitati Presveto Srce i nije išlo da me ubiješ, neće pa neće.
Nošene sam sjećam se kada sam tek ponovno ušao u ovaj svijet stripova probao čitati preview i bio mi je bzvz, onda sam ove godine opet odlučio baciti oko i skužio da mi se jako sviđa taj prva epizoda, tako da ću svakako pročitati oba integrala. Eto ima primjera di neide i gotovo, a ima primjera gdje drugi dojam bude puno bolji. Vj zavisi i o raspoloženju, stanju uma i slično...
Chui Posted - 02/10/2021 : 10:16:13
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Chui

Evo pošto se na forumu toliko očekuje moj neki negativni komentar na neki strip evo mogu reći da mi ovaj uopće nije sjeo i nisam izdržao ni do pola, već sam ga vratio u knjižnicu bez ikakvog žaljenja :)))


Pa kud baš ovaj?! I to još nisi pročitao treći album. Ni meni strip nije u potpunosti sjeo na prvo čitanje, ali taj treći album mi nije dao mira i natjerao me da mu se vratim i posljedično uvidim sve čari ovog stripa. Moraš to pročitati.




Ok deal
Shaner Posted - 02/10/2021 : 10:04:45
quote:
Originally posted by Chui

Evo pošto se na forumu toliko očekuje moj neki negativni komentar na neki strip evo mogu reći da mi ovaj uopće nije sjeo i nisam izdržao ni do pola, već sam ga vratio u knjižnicu bez ikakvog žaljenja :)))


Pa kud baš ovaj?! I to još nisi pročitao treći album. Ni meni strip nije u potpunosti sjeo na prvo čitanje, ali taj treći album mi nije dao mira i natjerao me da mu se vratim i posljedično uvidim sve čari ovog stripa. Moraš to pročitati.

kasper Posted - 02/10/2021 : 09:33:33
quote:
Originally posted by Chui

Evo pošto se na forumu toliko očekuje moj neki negativni komentar na neki strip evo mogu reći da mi ovaj uopće nije sjeo i nisam izdržao ni do pola, već sam ga vratio u knjižnicu bez ikakvog žaljenja :)))



slobodno izaberi neki kaznu za sebe, jednu od onih koje se primenjuju u trecem delu stripa
Chui Posted - 02/10/2021 : 08:45:18
Evo pošto se na forumu toliko očekuje moj neki negativni komentar na neki strip evo mogu reći da mi ovaj uopće nije sjeo i nisam izdržao ni do pola, već sam ga vratio u knjižnicu bez ikakvog žaljenja :)))
Dr. Zistis Posted - 01/10/2021 : 23:34:50
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Peyo
aka : The Twilight Companions - HS : In the Mermaids' Wake



svaka ti cast na ovome
fibrina durizna od sumraka ima dodatak koji se bavi prvim i drugim delom stripa, dakle nepotrebni dodatci, eh. al dobro, odlicno je uradjeno izdanje, odlican prevod, sve je top. traziti jos ovaj peyov dodatak znajuci da je strip gubitas je suvisno. citace se sa neta.

ko nije nabavio druzinu kolekcija mu se osusila


kasper Posted - 01/10/2021 : 21:55:58
quote:
Originally posted by Peyo
aka : The Twilight Companions - HS : In the Mermaids' Wake



svaka ti cast na ovome
fibrina durizna od sumraka ima dodatak koji se bavi prvim i drugim delom stripa, dakle nepotrebni dodatci, eh. al dobro, odlicno je uradjeno izdanje, odlican prevod, sve je top. traziti jos ovaj peyov dodatak znajuci da je strip gubitas je suvisno. citace se sa neta.

ko nije nabavio druzinu kolekcija mu se osusila
Shaner Posted - 01/10/2021 : 20:18:55
quote:
Originally posted by pcoro

A zašto, kad si osudio strip kao prosjek i zakucao mu 6/10?


Vremena se mijenjaju! Nešto mi nije dalo mira i od tada sam ga pročitao još dva puta i porastao je (ili sam to bio ja?). A ovom Markovom ljetnom pospremanju nisam mogao odoljeti pa sam ga čak i kupio i sad na polici čeka novo čitanje.


@Peyo
Hvala!

Peyo Posted - 01/10/2021 : 12:47:29
quote:
Originally posted by Shaner
Znači meni, hvala!



Traži naslov:

aka : The Twilight Companions - HS : In the Mermaids' Wake
Original Title : Les Compagnons du Crépuscule - HS : Dans le sillage des sirènes

Scénario : Michel Thiébaut
Dessin | Couleurs : François Bourgeon
pcoro Posted - 01/10/2021 : 11:50:57
A zašto, kad si osudio strip kao prosjek i zakucao mu 6/10?
Shaner Posted - 01/10/2021 : 11:39:29
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by pcoro
Šteta da nema nijedan dodatak o trećem, najopsežnijem albumu. Možda bi Fibra mogla objaviti cijelu onu knjigu zabilješki koja je naknadno izdana u Francuskoj.



Imaš na webu to izdanje na engleskom ako ti to što znači.


Znači meni, hvala!

Peyo Posted - 01/10/2021 : 10:51:36
quote:
Originally posted by pcoro
Šteta da nema nijedan dodatak o trećem, najopsežnijem albumu. Možda bi Fibra mogla objaviti cijelu onu knjigu zabilješki koja je naknadno izdana u Francuskoj.



Imaš na webu to izdanje na engleskom ako ti to što znači.
pcoro Posted - 01/10/2021 : 09:21:20
S užitkom ponovio i treću priču, ponovno se oduševio detaljnim crtežom, gustom pričom i fenomenalnim, dramatičnim krajem. Ovo je jedan od stripova koji rastu, koje volim iznova čitati. Mislim da čitanje najbolje legne u zimi, kad su noći duge, a vani vijaju vjetar i kiše, tad se najlakše ufurati u atmosferu zime srednjovjekovnog gradića ali dobro je jeao i sd, u ranu jesen.

Šteta da nema nijedan dodatak o trećem, najopsežnijem albumu. Možda bi Fibra mogla objaviti cijelu onu knjigu zabilješki koja je naknadno izdana u Francuskoj. To bi išlo..

Bio sam sad nedavno na Susku, čudio se kako je nagruvano to malo misto. U stripu je ta prenapučenost srednjovjekovnog gradića odlično prikazana.

Fora mi je i što se u stripu to Božićno doba u kom se odvija radnja prikazano skroz drugačije nego danas, nema onog mira i komercijale blagdana nego je to mistično vrijeme, vrijeme bez kalendara u kojem se sve može dogoditi
BeaGea Posted - 14/08/2021 : 22:22:41
Auuuu...kakvi se ovde "komwntari" moreju pročitati, kao da čitam one bedastoće s tema u svaštari. Bourgeon konfuzan i sl., da se čovjek zapita ćemu služi razum.

Uglavnom, ovo je predobar i vrlo kvalitetan strip, strip koji pruža ono kaj od stripa i očekujem. Imamo edukativan i vrlo maštovit prikaz jednog vremena uz odličan humor i predobre crteže. Apsolutna preporuka!
kasper Posted - 28/06/2021 : 23:26:16
quote:
Originally posted by pcoro
To mi je strip za baš pozorno čitanje.. zato mi je žao što nema i onaj neki široki tekstualni dodatak na hrpu strana koji je izašao u Francuskoj.



eh, pa u tom trecem delu (koji je iz 4 poglavlja, pozdrav za nakera ) se toliko uslo u detalje da se tako nesto vise ne moze ponoviti. svaki dijalog je vazan, svaka scena duboko promisljena, svaki crtez krasi neka posebna lepota.
prva dva nastavka jesu dobra, al to mi je stvar trenutka, dobro vozi dok se cita. odlican je bourgeon
pcoro Posted - 28/06/2021 : 23:05:54
Meni je najshvatljiviji prvi i čini mi se da usprkos tim "snolikim" elementima i ne odstupa toliko od komercijale jer se priča lako shvati i ima taj česti momenat "jesmo li ipak samo sanjali ili ipak ne?" koji se često koristi.

Drugi mi je već zajebaniji jer ima uz realnost/snovi još i prošlost/sadašnjost radnju i jaču upotrebu mitologije.

Trećeg ne mogu ni reć da sam shvatio jer ja uvijek čitam strip na najbanalnijem nivou, onom radnje i to sam nekako povezao i sad bi još trebao jednom pročitati pa vidjeti šta koji lik simbolizira i šta je pjesnik htio reći ali unaprijed se pribojavam tog posla jer mislid da će bit teško i da će me bolit glava. Što se pojednostavljivanja tiče, daleko je to od toga, toliko tu ima imena i događaja i prepričavanja da je strip sve samo ne jednostavan, barem meni. To mi je strip za baš pozorno čitanje.. zato mi je žao što nema i onaj neki široki tekstualni dodatak na hrpu strana koji je izašao u Francuskoj.
naker Posted - 28/06/2021 : 19:34:11
@pcoro ja prva dva albuma i treći posmatram kao dva potpuno odvojena stripa koliko se razlikuju po načinu pripovedanja i atmosferi. Iako tematski više naginjem ka prva dva ipak mi je vizuelno bolji treći i nemam nijednu zamerku na crtež dok u prva dva albuma oni "mići" nisu baš najsrećnije nacrtani

Samo što meni deluje da je treći album "komercijalni" jer su izbacivanjem snolikih elemenata mnoge stvari pojednostavljene i generalno nije teško shvatljiv nakon što prođe efekat zbunjenosti koliko odstupa od prva dva albuma, koja su po meni unikatna jer razbijaju uobičajen ključ načina pripovedanja BD škole
kasper Posted - 28/06/2021 : 14:19:06
jos ne znamo kad ce novi bourgeon
pcoro Posted - 28/06/2021 : 12:07:15
Ajde, baš mi je drago da neko još čita i komentira zapostavljenu Družinu. Prije par mjeseci sam ponovio prvi i drugi album, spremao sam se i treći ali nikako da stignem, znam da je kompliciran pa sam čekao pravo vrijeme za to.

Prvi album već znam napamet, on mi je oduvijek bio najbolji, najkomercijalniji, a i imao sam ga na engleskom ali sad sam ga samo prošao jer, eto - znam ga već napamet.

Iznenadilo me da mi je drugi album sad vrlo dobro legao. Taj album je teže čitljiv jer se miješaju dvije radnje na istom mjestu, ali u različitom vremenu plus još ona pjesma koja se non stop ponavlja i dosta raznih imena i taj način pripovijedanja sa preskakivanjem. Ali sad, kad već znam radnju je lakše pratiti strip i onda se može guštati u mašti i dobrim likovima i preciznom, evokativnom crtežu.

Sviđa mi se što je strip jedinstven, što ima skroz neki drugačiji način pričanja radnje i neku drugačiju mitologiju srednjeg vijeka od one koju znamo. Valjda ću se uskoro baciti i na treći dio
naker Posted - 26/06/2021 : 18:56:59
Ako bi me neko pitao da mu sastavim listu stripova koji su najzahtevniji za razumevanje Družina bi imala zacementirano mesto u top 5 jer Bourgeon strašno slojevito piše i koristi pregršt simbolike i skrivenih detalja koji se međusobno isprepliću, ima ovde i snoviđenja i fantastike ali ispričano kroz kontekst stogodišnjeg rata gde stvari deluju nepovezane na prvi pogled ali kasnije kockice počinju da se slažu i jednostavno ovde brzinsko čitanje ne pali jer ovo delo zahteva određen stepen koncentracije od čitaoca

Družina je poprilično neortodoksan strip počev od običnih tehničkih detalja koje je Anto već spominjao jer ovde su prve dve celine klasični BD albumi dok treći ima 120 stranica i deli se na 4 dela; do tematskih razlika gde kod prva dva albuma imamo mešanje sna i jave u trećem je ovo izbačeno i družina se više ne kreće kroz snoviđenje, napuštaju se elementi magije i fantastike i karakterizacija više dolazi do izražaja i iskreno pomalo sam ostao razočaran ovim potezom autora jer upravo je ta čarolija oko mešanja sna i jave nešto što me je i privuklo da dam šansu ovom stripu

Zanimljivo da autor u par navrata spominje židove i kako ih sve treba pobiti i žrtvovati kako bi se umilostili bogovi i sprečila crna smrt, ovo mi je bilo pomalo čudno jer izdaje me poznavanje istorije Francuske i Evrope tog podneblja pa nisam bio siguran da li je autor preneo tačne istorijske činjenice o pogromu jevreja tog vremena pa sam bio prinuđen da guglujem neke stvari i zaista je tako bilo gde su ljudi tog vremena organizovali "lov na veštice" i verovali da će ubijanjem jevreja kuga nestati.. Interesantno koliko se kroz istoriju ponavljaju neki događaji i koliko ljudi imaju potrebu da kada stvari krenu loše da svaljuju svu krivicu na jevreje kao da su oni glavni razlog nedaća

Autor onda dalje komplikuje stvari jer družinu čine tri glavna lika i pošto imamo tri celine za očekivati je bilo da svaki član dobije jedno poglavlje za sebe i tako je i počelo, vitez je nosilac prvog dela, riđokosa drugog, i čovek bi pomislio da će treća celina otpasti na štitonošu ali avaj nema ništa od toga, autor njega skoro i ne spominje i u velikom delu radnje se i ne pojavljuje osim na samom kraju. Otprilike na polovini trećeg albuma se dođe do spoznaje da se ovaj strip uopšte ne vrti oko družine i oni nisu glavni likovi ovog stripa već su samo pioni na šahovskoj tabli viših sila i da ništa nije onako kako se na prvi pogled činilo. Tri albuma, tri člana družine, tri ptice, tri životinje, tri sirene, tri gospe, tri boje, tri sile.. Bourgeone stari znalče svaka ti dala

Ubitačan svršetak stripa ostavlja jak utisak i iskreno umnogome popravlja krajnji utisak, nisam očekivao da ću u skorije vreme naići na kraj nekog stripa sa toliko upečatljivim krajem kao kraj prvog ciklusa Nošenih vetrom ali Bourgeon kao jedan od retkih autora koji zna da napiše odlične završetke

Družina od vešala je trenutno u modi ali nemojte prenebregnuti Družinu od sumraka i ako ste fanovi Nošenih vetrom i ako imate snagu volje za strpljivo čitanje pokajaćete se ako ne date šansu ovom Bourgeonovom čedu
AleksandarN Posted - 17/08/2020 : 12:29:27
quote:
Originally posted by axle munshine

quote:
Originally posted by Peyo

Hoćemo Cyan!


Hoćemooo!!!



Hocu i ja!!
axle munshine Posted - 17/08/2020 : 11:11:42
quote:
Originally posted by Peyo

Hoćemo Cyan!


Hoćemooo!!!
axle munshine Posted - 17/08/2020 : 11:11:11
quote:
Originally posted by kasper

elem, na trece citanje ovako nesto razmisljam... nema bas puno strip autora koje bih se poklonio i poljubio ruku ili sta vec. al eto, burzon je jedan od tih. mozda i jedini



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000