forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 “Must have” biblioteke svakog stripofila

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
sawitch Posted - 19/02/2022 : 15:04:59
Pozdrav svima.

Nosim se ovom idejom vec dosta vremena. Sta bi svaka kuca stripofila morala da ima na policama. To bi ujedno znacilo i da bi svaki od tih stripova trebao biti preporuka nekom ko nije iz nase sekte.

Budite selektivni i izdvojite ono sto se mora naci na policama zbog celokupnog kvaliteta, kultnog statusa itd. Ovaj topic bi trebao biti putokaz novijim generacijama da ne tumaraju.

Onako na prvu sa mojih polica to bi bilo:

- Maus (Komiko)
- Spaghetti brothers (integral Fibra)
- Kalvin i Hobs (Darkwood i System comics)
- Plast i ocnjaci (Fibra)
- Eternaut (Fibra)

Od nekih duzih serijala:

- Torgal (Libellus)
- Bluberi (Carobna knjiga)
- Asteriks (Carobna knjiga)
- Konan - Divlji mac Simerije (Darkwood)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 11/04/2022 : 17:39:57
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???


Za procenu crteža sasvim dovoljno.

Zašto bi neko morao da trpi 40, 100 ili 200 strana crteža koji mu se ne dopada,
kad može umesto toga da uzme da čita neki roman o holokaustu ili istorijsku literaturu?

Inače, sawitch, kao pokretač ovog topika, je među prvima koji ne vole ovakav crtež,
ali je u ovom slučaju očigledno prevazišao tu prepreku, jer ga interesuju istorijske teme..




Upravo tako
I sam sam veliki ljubitelj istorije ali nije islo.

A Savic mora da je bio dobro raspolozen ..valjda posle neke pobede svog voljenog kluba i punog dzepa



Naletio na ovo staro više od 2 godine!

Ivanl kao Baba Vanga :




Uvjek sam bio veliki fan Vangelije Pandeve Gusterove!
NESVRSTANI Posted - 24/03/2022 : 20:26:21
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???


Za procenu crteža sasvim dovoljno.

Zašto bi neko morao da trpi 40, 100 ili 200 strana crteža koji mu se ne dopada,
kad može umesto toga da uzme da čita neki roman o holokaustu ili istorijsku literaturu?

Inače, sawitch, kao pokretač ovog topika, je među prvima koji ne vole ovakav crtež,
ali je u ovom slučaju očigledno prevazišao tu prepreku, jer ga interesuju istorijske teme..




Upravo tako
I sam sam veliki ljubitelj istorije ali nije islo.

A Savic mora da je bio dobro raspolozen ..valjda posle neke pobede svog voljenog kluba i punog dzepa



Naletio na ovo staro više od 2 godine!

Ivanl kao Baba Vanga :




Meni je sasvin OK da neko ne razumi Mausa.
Bezveze mi je izrugivanje nečemu šta se ne razumi.
Peyo Posted - 24/03/2022 : 19:52:11
quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???


Za procenu crteža sasvim dovoljno.

Zašto bi neko morao da trpi 40, 100 ili 200 strana crteža koji mu se ne dopada,
kad može umesto toga da uzme da čita neki roman o holokaustu ili istorijsku literaturu?

Inače, sawitch, kao pokretač ovog topika, je među prvima koji ne vole ovakav crtež,
ali je u ovom slučaju očigledno prevazišao tu prepreku, jer ga interesuju istorijske teme..




Upravo tako
I sam sam veliki ljubitelj istorije ali nije islo.

A Savic mora da je bio dobro raspolozen ..valjda posle neke pobede svog voljenog kluba i punog dzepa



Naletio na ovo staro više od 2 godine!

Ivanl kao Baba Vanga :

PijaniPatak Posted - 20/03/2022 : 15:13:34
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Evo meni je na kraju priča bitnija od crteža, lakše ću progurat kroz loš crteža nego korz lošu priču.
I ja smatram da stripofili (ili bilo koji ljubitelji čegagod) ne moraju imati fizički to u posjedu.

A Must have sa moje strane, mogu samo nabrojat ono što ja volim i što se meni svidjelo, pa kao (pretežno) ljubitelj SF-a dodajem:

-Cijeli Jodoverse (Inkali, Metabaruni, Tehnoočevi...SVE )
-Jeremiah
-Nathan Never
-Watchmen
-Eternaut
-Akira
-The Walking Dead
-Saga



Lepa lista. Sagu nikako da overim
PijaniPatak Posted - 20/03/2022 : 15:08:50
quote:
Originally posted by Jozzinelli

I Maus i Iz pakla imaju crteže koji savršeno odgovaraju pričama koje nam prikazuju,
ali valjda niste toliko zadrti da ne možete da prihvatite činjenicu da postoje osobe koje ne žele da izlažu svoje čulo vida
ružnom crtežu (ili, da kažemo, crtežu koji im se ne dopada) koliko god da je priča dobra...
I da današnji rezon mnogih stripofila "samo nek je priča dobra, crtež mi nije mnogo bitan" ipak ne važi za sve i još ima
dosta nas kojima je crtež jako bitan i u pojedinim slučajevima nećemo ni dati šansu nekom stripu ako nam se crtež ne svidi.
I da kad neko jasno kaže "ne sviđa mi se crtež" to znači upravo to, a ne da se takvom mišljenju imputira značenje "ne sviđa mi se strip"



Mnogo sam manje ja napisao nego što drugi pišu u moje ime replicirajući mi, pa na kraju ispadam zadrt, s manjkom pośtovanja prema nečijem ukusu i sa užarenim žigom za sve koji ne misle kao ja.
A ja samo napisao da mi je žao što neko odbacuje potencijalno fenomenalan strip nakon 4 stranice, da "ružan crtež" ponekad ima svoju funkciju baš kao takav i da treba coveku vremena da se na njega navikne kako bi mogao da uziva u kompletnom delu. Nista manje, nista vise.

Dobronameran savet, naglasio sam.

I je8e mi se kome se sta svidja ili ne, isto sam naglasio.

idemo dalje
PijaniPatak Posted - 20/03/2022 : 14:56:18
quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???
Posedovati fizicku kopiju nekog stripa i proceniti nakon 4 stranice da je za odbaciti????
Pa, to nije ni uvod!

Ferri, briga me za Mausa i za Čika. Sve je to ok. Ali, ako imaš dovoljno čuke za "Tolstojevskog", onda je barem 40 strana neki minimum koji moraš da daš novom stripu da te upozna sa svojim tipom naracije, likovima i zapletom (kad si vec seo da citas). Šteta je. U 4 strane nemaš ama baš ništa.

Dobronameran savet, za ubuduce.



Dao sam svoje vidjenje crteza, a ne price, strip je pre svega crtez. Nisam mogao ici dalje zbog uzasnog crteza. Ako je nekome takav crtez dobar, ok postujem.
Prica je mozda vrhunska ali dzaba kad mi crtez nije takav.
Inace vecini ne dajem ni 4 stranice, otvaram prelistam, ako mi se svidja crtez procitam i to je to. Nije to knjiga.

Vjeruj dajem sansi svemu sto mi padne pod ruke ovaj nije mogao proc.



Verujem ti. Sve za 5. Samo mi, eto, žao.
DiSkAcH Posted - 20/03/2022 : 08:46:58
Evo meni je na kraju priča bitnija od crteža, lakše ću progurat kroz loš crteža nego korz lošu priču.
I ja smatram da stripofili (ili bilo koji ljubitelji čegagod) ne moraju imati fizički to u posjedu.

A Must have sa moje strane, mogu samo nabrojat ono što ja volim i što se meni svidjelo, pa kao (pretežno) ljubitelj SF-a dodajem:

-Cijeli Jodoverse (Inkali, Metabaruni, Tehnoočevi...SVE )
-Jeremiah
-Nathan Never
-Watchmen
-Eternaut
-Akira
-The Walking Dead
-Saga

Jozzinelli Posted - 20/03/2022 : 06:01:21
I Maus i Iz pakla imaju crteže koji savršeno odgovaraju pričama koje nam prikazuju,
ali valjda niste toliko zadrti da ne možete da prihvatite činjenicu da postoje osobe koje ne žele da izlažu svoje čulo vida
ružnom crtežu (ili, da kažemo, crtežu koji im se ne dopada) koliko god da je priča dobra...
I da današnji rezon mnogih stripofila "samo nek je priča dobra, crtež mi nije mnogo bitan" ipak ne važi za sve i još ima
dosta nas kojima je crtež jako bitan i u pojedinim slučajevima nećemo ni dati šansu nekom stripu ako nam se crtež ne svidi.
I da kad neko jasno kaže "ne sviđa mi se crtež" to znači upravo to, a ne da se takvom mišljenju imputira značenje "ne sviđa mi se strip"
(iako mu dođe skoro na isto, al' evo, iz Savićevog primera vidimo da može da ti se ne sviđa crtež ali da ti je strip "must have").

Konkretno, Maus ima dobru priču, ali me nije toliko pogodila i nije mi taj strip "must have" (pogotovo u kombinaciji sa odbojnim crtežom).
Ali, postoje i suprotni primeri, kod "Triganskog carstva" mi se dopada crtež, ali mi je priča ipak previše dosadna,
pa mi ni taj strip nije "must have".

A eto, crtež Iz pakla mi se dopada, iako je ružan i "prljav", mnogo više od, recimo, Leovog crteža, čak nalazim i da je erotičniji od njega,
scena kad roditelji prave malog Hitlera mi je bila baš vizuelno dopadljiva i uspela da me erotski uzbudi.

Dakle, ne postoje neka striktna osobna pravila, zavisi od stripa do stripa...

PijaniPatak Posted - 20/03/2022 : 00:00:33
Znači, Maus i Iz Pakla bye bye
Ferri Posted - 19/03/2022 : 23:40:19
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???


Za procenu crteža sasvim dovoljno.

Zašto bi neko morao da trpi 40, 100 ili 200 strana crteža koji mu se ne dopada,
kad može umesto toga da uzme da čita neki roman o holokaustu ili istorijsku literaturu?

Inače, sawitch, kao pokretač ovog topika, je među prvima koji ne vole ovakav crtež,
ali je u ovom slučaju očigledno prevazišao tu prepreku, jer ga interesuju istorijske teme..




Upravo tako
I sam sam veliki ljubitelj istorije ali nije islo.

A Savic mora da je bio dobro raspolozen ..valjda posle neke pobede svog voljenog kluba i punog dzepa
Ferri Posted - 19/03/2022 : 23:34:04
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Ako se Ferrijeva izjava može smatrati upoređivanjem Mausa i Čika, onda se to svodi samo na usporedbu crteža,
a on je u ovom slučaju na strani Čika, odnosno Ferrija.

Maus ima ružan crtež i to nije stvar ukusa nego nepobitna činjenica.
Ko tvrdi da mu je crtež u Mausu lep, taj stvarno nema ukusa.

Još je Maus i dobro prošao, mogao je Ferri s njim naložiti vatricu, obrisati du...dugo bi trajalo nabrajanje,
a ipak je završio u razmeni, što pokazuje racionalno razmišljanje jednog stripofila i čak dobar poslovni potez,
Čiko na aukcijama svakako više vredi od Mausa.

Ovako, svi siti i zadovoljni, i miševi na broju.



To kralju objasnio si
Ferri Posted - 19/03/2022 : 23:32:46
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Ferri

quote:
Originally posted by stripnik

Čisto trolanje.


quote:
Originally posted by Ferri


sa Mausom sam zavrsio na 4 stranici i menjao ga za Čiko Šerif.







Zasto tako mislis, nije mi to cilj bio.

Jednostavno sam izneo svoje.
Pre par godina jedan poznanik (bivsi ljubitelj i kolekcionar stripova) kupio je Mausa posto je cuo hvalospjeve o tom stripu. Medjutim bio je razocaran (crtezom i prikazom likova) i poznavajuci mene kao ljubitelja poklonio mi Mausa.
Medjutim isto sam bio razocaran crtezom (i ne volim kad su likovi prikazivani u obliku zivotinja).

Posle nekog vremena imao sam priliku i menjao sam za ZS Ciko Serif, sta je tu tebi cudno? Meni je beznacajan i bezvredan.

Moramo svi voleti isto?


Ne moramo svi volit isto.
Isto tako ne moramo i ne možemo svi imat ukusa.
Usporedba Mausa i Čike šerifa ne prolazi pod "o ukusuma se ne raspravlja". To može proć ka neukus(Maus je tu nebitan, Čiko je bitan), ili ka nuspojava lobotomije.




Sad te zaista ne shvacam nista jer me zbunjuje kontradiktornost. Verovatno ne razumijes nuspojave lobotomije nego samo pojam lobotomija, pa ga koristis da bi isticao svoj ukus.

Nuspojava lobotomije je umjerenost, mirnoca i uopste prihvatljivost necega sto je strano, da sam to imao onda bi verovatno prihvatio Mausa.

No svakako slozicemo se da se ne slazemo, jbg tvoj je ukus pravi ja nemam ukusa van kuhinje.

Ferri Posted - 19/03/2022 : 23:17:08
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ali... proceniti neki strip u četiri stranice???
Posedovati fizicku kopiju nekog stripa i proceniti nakon 4 stranice da je za odbaciti????
Pa, to nije ni uvod!

Ferri, briga me za Mausa i za Čika. Sve je to ok. Ali, ako imaš dovoljno čuke za "Tolstojevskog", onda je barem 40 strana neki minimum koji moraš da daš novom stripu da te upozna sa svojim tipom naracije, likovima i zapletom (kad si vec seo da citas). Šteta je. U 4 strane nemaš ama baš ništa.

Dobronameran savet, za ubuduce.



Dao sam svoje vidjenje crteza, a ne price, strip je pre svega crtez. Nisam mogao ici dalje zbog uzasnog crteza. Ako je nekome takav crtez dobar, ok postujem.
Prica je mozda vrhunska ali dzaba kad mi crtez nije takav.
Inace vecini ne dajem ni 4 stranice, otvaram prelistam, ako mi se svidja crtez procitam i to je to. Nije to knjiga.

Vjeruj dajem sansi svemu sto mi padne pod ruke ovaj nije mogao proc.
anto Posted - 19/03/2022 : 21:53:41
šta li ti je strava u Mardiju?
Doduše u pravu si;strašno je koliko me je smorio.
PijaniPatak Posted - 19/03/2022 : 21:49:14
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by PijaniPatak

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ne praštaś, Prcadžijo Ali, eto, lep primer: Walking Dead procitani vol.1-3, Balada o Halo Jones 60 strana i Berserk vol.1 i TEK ONDA odbačeni. S tim da me je swampiša nagovorio da HJ nastavim dalje, a WD i B nastavljam makar digitalu, pa ćemo da vidimo.

4 strane nije ništa




ako ti WD ne leži posle prvog trejda (a kamoli posle trećeg;ili pričaš o svesčicama??),onda je to to.Al moram da se načudim kad se nekome ne svidi ovaj strip jer je meni mega zarazan.


Oo, pa nisi me dobro razumeo, brate. Nisam rekao da mi je leži. Ide on fino. Samo sad (uzvičnik na sad) nemam živaca da se bacam na skupljanje još jednog dugog serijala koji me nije zgrabio kao neki s kojima trenutno slatku muku mučim. A glede crteža: sad sam se setio da Priče:Faktor Z Gualdonija i Bianchinija nikad nije objavljen na našim prostorima, pa mozda nisi shatio referencu. Bianchini rastura!


aha,jasno - računaj da ako nam se poklope kockice (recimo kad budem išao leti kod familije u RS),dajem ti ga na čitanje.



Nemoj, imam ih vec na tabletu komplet. Ali kao da jesi. Sleduje ti već čašćenje za strava Mardi Gra Pepelnika kojeg si mi dao
ridiculus Posted - 19/03/2022 : 19:56:50
quote:
Originally posted by PijaniPatak

pa ce izguglati lepo spisak must-have stripova, naci ce ovaj topic



Nadam se da neće.

Imaš onaj video gore, on je za ovakve slučajeve.
PijaniPatak Posted - 19/03/2022 : 19:48:30
O matero... je li to uopste bitno? Stripofil, stripoljubac, stripomanijak, stripojed, striper (pardon, ovo je nesto drugo), stripoqrac...natezati se oko pojmova je besmisleno.

Onaj koji voli da čita stripove, mora da kupuje -dakle poseduje- stripove i tu i tamo posuditi nekome par stripova kako bi se on mozda navukao na stripove i poceo da kupuje stripove da bi stripovi uopste nastavili da postoje inace nam ode strip-scena u majcinu (a vec jeste...mislim sc bonelli u 300 primeraka! Ej!!!!).

A ko kupuje/voli/cuva ce hteti tu i tamo da isproba nesto novo u tom mediju, pa ce izguglati lepo spisak must-have stripova, naci ce ovaj topic, videti 5 spiskova u 6 strana trteljanja.

Spiskove molim
ridiculus Posted - 19/03/2022 : 16:59:39
Stavi "ili" umesto "i" i imaćeš bolju definiciju, koja unosi manje pometnje. Sa mnom se slažu i Oksfordski i Kembridžski rečnik. Neću sad valjda da poverujem da bi u srpskom ili hrvatskom bilo drugačije?

I to je sve što ja kažem. Da postoji i drugi put. Ne kažem da oni koji opsesivno sakupljaju stripove NISU stripofili.

A i to semantičko cepidlačenje nije posebno bitno, jer ova tema ne poštuje ni tvoju ni moju interpretaciju te reči. Da je po tvome, onda bi se ovde pričalo o najskupljim, najređim, najluksuznijim izdanjima, a ne o "najboljem" sadržaju. Posmatrali bi se stripovi (samo) kao fizički objekti. Knjiga jeste fizički objekat, književnost nije. Ali reč "strip" se koristi za oba.
Peyo Posted - 19/03/2022 : 16:49:31
Evo definicije bibliofila:

https://jezikoslovac.com/word/jyoh
bibliòfīl m <G bibliofíla>
DEFINICIJA
ljubitelj i sakupljač rijetkih rukopisa i knjiga; knjigoljubac

Stripofil je izvedenica, pa samo zamijeni riječi.

ridiculus Posted - 19/03/2022 : 16:31:50
quote:
Originally posted by Peyo

Spomenuo si stripofila bez posjedovanja barem jednog stripa.

Besmislena mi je takva fantazija. Tako nešto ne postoji.

Posjedovanje jednog stripa može trajati i nakratko.



Nebitno je da li konkretno postoji takva osoba ili ne - poenta je u definiciji. "Ljubav prema nečem" nema nužne, psihološke veze sa posedovanjem fizičke kopije tog nečeg. Možda je beskućnik, koji spava u parku i crta grafite - ne znamo, i nebitno je. Možda radi u striparnici i čita stripove tamo. Kjogokudo iz mog gornjeg primera radi u prodavnici polovnih knjiga, koje dođu i prođu, i fantastično je načitan. I sad kao treba do dođe neko i kaže mu:"Ti nisi pravi bibliofil, nemaš veliku (sopstvenu) kolekciju!"

Evo, meni je Čarls Dikens jedan od omiljenih pisaca i Great Expectations mi je jedan od omiljenih romana. Pročitao sam ga jednom davno, gledao nekoliko filmskih i televizijskih adaptacija u međuvremenu, a sad sam pozajmio knjigu iz biblioteke ponovo. Nemam ga kod sebe u kolekciji. Splet okolnosti, možda, više nego bilo šta drugo, ali teško da može sad iko da dođe i zameri mi da nisam "pravi" fan Dikensa. Tolkinovog Gospodara Prstenova imam, ali bih mogao i da nemam, jer sam ga internalizovao, i nikad više ne moram da ga otvorim.

Znam čoveka koji ima 50-60 hiljada stripova kod kuće, ali on radi na berzi akcija, i ima para i prava* da radi sa njima šta hoće i to mu je strast. A u nju spada i kupovina originalnih tabli. Treba li da podignemo raspravu na još viši nivo? "Koliko originalnih tabli posedujete?" Da li to dokazuje da ste veći fan ili da imate više para (i vremena)?

*zamalo, tu je i problem Supruge koja ne čita stripove(TM).
sawitch Posted - 19/03/2022 : 16:31:14
Hehehe, hvala za misljenje PP-u i Antu :) Tesko bi se desilo da sam podvodljiv ali da, ne volim takav crtez. E sad zamislite koliko je Maus dobar kada sam pregazio preko toga…
Peyo Posted - 19/03/2022 : 16:14:22
quote:
Originally posted by anto
“Must have” biblioteke svakog stripofila



Imam, ali to nikako nije masthevuša.
Peyo Posted - 19/03/2022 : 16:13:10
quote:
Originally posted by ridiculus
Kolekcionarstvo je nešto sasvim drugo (pravo poređenje bi bilo brak, a ne vođenje ljubavi), i često ima veze i sa našim fetišističkim tendencijama. (Ne kažem da je to loše, učestvujem i ja u tome, ali ipak...)

Ako pod "stripofilstvom" smatraš ljubav prema kolekciji stripova na polici, onda si ti (i začetnik ove teme) 100% u pravu.

Ali ako pod "stripofilstvom" smatraš ljubav prema formi, umetnosti, mediju, onda... niste.




Spomenuo si stripofila bez posjedovanja barem jednog stripa.

Besmislena mi je takva fantazija. Tako nešto ne postoji.

Posjedovanje jednog stripa može trajati i nakratko.

Osim toga, tko posjeduje samo jedan strip nije kolekcionar.

Ne treba brkati pojmove stripofil i kolekcionar.

anto Posted - 19/03/2022 : 16:10:57


“Must have” biblioteke svakog stripofila
ridiculus Posted - 19/03/2022 : 15:57:17
Ko sprečava kontakt? Nigde nisam rekao da ta osoba ne čita stripove, ne diše stripove, ne živi stripove...

Kolekcionarstvo je nešto sasvim drugo (pravo poređenje bi bilo brak, a ne vođenje ljubavi), i često ima veze i sa našim fetišističkim tendencijama. (Ne kažem da je to loše, učestvujem i ja u tome, ali ipak...)

Ako pod "stripofilstvom" smatraš ljubav prema kolekciji stripova na polici, onda si ti (i začetnik ove teme) 100% u pravu.

Ali ako pod "stripofilstvom" smatraš ljubav prema formi, umetnosti, mediju, onda... niste.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000