forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Rokamboleskne pustolovine

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 03/06/2022 : 22:24:45


Rokamboleskne pustolovine Sigmunda Freuda, Vincenta van Gogha, Atile zvanog Bič Božji, Robina Hooda i neznanog junaka: zanimljivo društvo. Larcenet u ovih pet albuma na svoj vrlo osebujan način zamišlja crtice iz njihovih života kako bi britko prokomentirao svijet u kojem živimo i njegove razne svagdanje borbe... U tim divnim svjedočanstvima crtež mu je vrhunski, dok će nas pričom katkad nasmijati, ali i uroniti u najgore crnilo, dajući nam tako knjige o kojima ćemo razmišljati još dugo nakon što ih budemo zatvorili.

Kolorka 209 • Rokamboleskne pustolovine • 248 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Manu Larcenet • Crtež Manu Larcenet • Daniel Casanave • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 3.6.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-209-rokamboleskne-pustolovine/763/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 06/02/2024 : 21:15:45
Larcenet je s razlogom renome među autorima koje Fibra objavljuje redovito i pred ovaj strip su se postavila velika očekivanja.
Ovo je kolekcija 5 priča u kojima na duhovit, bizaran, ali katkada i prilično izravan i nelagodan način Larcenet prikazuje poznate likove iz prošlosti. Kvaliteta priča varira, iako ne mogu reći da su to neke visoke oscilacije. Prisutan je konstantno taj visoki nivo kvalitete i dosljedan je Larcenet u tonalitetu i intenciji prilikom stvaranja ovih priča. Tko je upoznat s njegovim stilom, onda može očekivati poznati miks od blesavog i neobuzdanog humora pa sve do vrlo iskrenog i brutalnog pesimizma i dekadencije. Ali, ono što je bitno da je sve jako dobro dozirano i da tajming je rijetko kada promašen, gotovo pa nikada.
Ono što je mana stripu i što ga ne može svrstati uz bok remekdjelima popust Svagdanje borbe i Brodecka (ipak) jest nešto slabiji tempo u pojedinim albumima koji malo razvuče stvari i razrijedi draž. Ali, nije to neki značajno veliki nivo greške.
Sve u svemu, Rokamboleske su pravi gušt za čitati, zanimljive za sve fanove stripa, povijesti i parodije, ali treba biti spreman i biti prosvjećen (jer to je poanta stripa nekada, zar ne?).

4.5/5

Albumi poredani po dojmu od najboljeg prema najmanje lošem
1. van Gogh 2. Atila 3. neznani junak 4. Freud 5. Robin Hood
GGG Posted - 29/09/2023 : 20:05:26
quote:
Originally posted by Odoakar

Jel Brodeck upada pod tugu i depresiju ili nepotrebni mediokritet?



Nepotrebni mediokritet je Povratak zemlji (ali iz ove perspektive mila majka prema Rokamboleskama)

Brodeck je više depresija i anatomija zla. Ali Brodeck je interpretacija, tu Larcenet nije mogao nešto bitno promjeniti ni u plus ni u minus... Čak i ako ništa ne znaš o samoj izvornoj knjizi, nakon prve stranice ti je kristalno jasno kakvog vraga imaš u rukama i u kojem smjeru če stvar završiti.
Shaner Posted - 29/09/2023 : 01:35:37
Dobre su Rokamboleske.

1. van Gogh
2. Freud
3. Neznani junak
4. Robin Hood
5. Atila

Atila mi je osjetno slabiji od ostalih, jednostavno nismo kliknuli. Iako ni on nije loš. van Gogh mi je pak osjetno bolji jer izaziva najširu paletu emocija, a i najbolje je nacrtan. Ostali su tu negdje. Veselim se Grupnoj terapiji.

borg Posted - 27/09/2023 : 18:32:53
Dozvolite da se ne složim sa većinom. :)

Rokamboleske su sprdačina. Teška sprdačina. Ne propušta Larcent i da potkači neke teme na kvarnjaka. Ja sam se slatko smejao dok sam čitao. Crni humor uglavnom, al svakako ne depresiva.
Brodecka sam pročitao i stvarno je teška tema. Al ono što mi nekako ostalo urezano jeste ono iskonsko hrišćansko praštanje. Gde glavni junak zna ko mu je došao pameti ženi, al se ne sveti. Ćuti i živi mučenički. Dok ovog drugog izjeda to što ovaj zna i gleda kako da mu zbog toga napakosti. To su živi kontrasti iako mračni daju boju ovom delu.
Svagdanja borba uistinu opisuje čoveka sa problemom anksioznosti. Ali takođe nudi put. Kroz formiranje porodice, uz podršku bližnjih, se to savladava i drži pod kontrolom. Takođe jako delo, koje bih rekao sa srećnim krajem...
I tako dalje.


Peyo Posted - 27/09/2023 : 13:31:13
Samo depra stripovi ...
Red Marquis Posted - 27/09/2023 : 12:52:12
Ovo u prevodu, ko je srećan u životu je untermensch, samo čemerni ljudi vrede.
Odoakar Posted - 27/09/2023 : 12:17:52
Jel Brodeck upada pod tugu i depresiju ili nepotrebni mediokritet?
Zula Posted - 27/09/2023 : 10:11:41
quote:
Originally posted by GGG


...(najbolje djelo) Svakdanja borba, Blast je još nekako prošao.. dok je sve ostalo neka tuga i depresija ili nepotrebni mediokriteti.
...sve skupa se kotrlja kao snježna kugla depresije...

6/10 za tvrdokorne fanove Larceneta, mazohiste i ljude, koji u životu imaju previše sreče i zadovoljstva. Svi ostali - zaobilazite u širokom krugu


I Svagdanja borba i Blast su i tuga i depresija, ali ti se valjda više svidjelo, lakše si pronašao sebe u njima 😂. Sva su njegova djela borba sa samim sobom kroz tugu, depresiju, egzistenciju... napravljena više ili manje izvrsno. Nisu Rokamboleskne pustolovine ništa puno drugačije i bilo bi dobro tih 5 albuma doživjeti kao cjelinu.

Samo za mazohiste i ljude koji imaju sreće i zadovoljstva? Kako je lako (čak pomalo i olako) staviti ljude u kategorije. Valjda da bude jasno tko su oni, a tko si ti. 😉
Uživaj!
GGG Posted - 27/09/2023 : 01:45:41
Uvijek je problem, kad se "kalibriras" na najbolje djelo nekog autora ili umjetnika. Kasnije sve nekako upoređuješ s tim djelom i očekuješ, ako ne može isto, bar pola, ili isti red veličine. Kod Larceneta je taj standard bila Svakdanja borba, Blast je još nekako prošao, jer je tu tamu i beznađe zamotao u nekakav suspenz, dok je sve ostalo neka tuga i depresija ili nepotrebni mediokriteti.

Ove Rokamboleske su na prvi pogled korektno napravljene, poprilično šarene, sa pošalicom tu i tamo.. ali brzo vidiš, da je to samo bižuterija na teškim i smarajučim stripovima. Daleko od toga, da bi svi stripovi trebali biti "happy go lucky" tobogan, i umjetnost (a unutar nje i stripa), može, i mora, da govori i o tamnim stranama, o ružnoči, o strahu i patnji. Ali Rokamboleske tu debelo prebace mjeru - sve skupa se kotrlja kao snježna kugla depresije, od promašenosti naše civilizacije, preko strahota rata, starosti... do osječaja bezizlaznosti na kraju. A još se sve skupa upakiralolo i u intergral, da baš dobiješ punu dozu.

Jedina svjetla strana u svemu tome je, da se osjeti koliko je Larcenet u svemu tome uživao.

6/10 za tvrdokorne fanove Larceneta, mazohiste i ljude, koji u životu imaju previše sreče i zadovoljstva. Svi ostali - zaobilazite u širokom krugu

igor23 Posted - 30/07/2023 : 13:29:47
6.7/10
ziki Posted - 23/01/2023 : 13:33:06
Odustao na pola.
Aco Posted - 22/01/2023 : 19:24:31
Jako dobro, zabavno i čitljivo. Lijepo nacrtano. Najviše me nasmijao Robin Hood, posebno priča sa Tarzaom koji i u poznim godinama priča u stilu "Ja Tarzan ti Jane", tu sam se baš dobro nasmijao.Freud i Van Gogh dobri, a ostale 2 ipak nivo niže.

Larcenet se pokazao kao jedan od najboljih strip-autora ikad. Sve što sam od njega pričitao je bilo super. Svaka mu čast, zna znanje i vješto barata stripovskim jezikom. Velemajstor.
Ernie Pike Posted - 18/11/2022 : 22:55:44
1. Freud
2. Robin Hood
3. Van Gogh
4. Atila
5. Neznani junak
SenG Posted - 16/11/2022 : 23:25:17
1. Van Gogh
2. Freud
3. Neznani junak
4. Atila
5. Robin Hood
Cromwell Posted - 11/11/2022 : 12:29:31
Podijelio bi ove albume ovako:
Freud i Attila su totalni urnebes! Doslovno pišanje od smijeha a pomaže i to što Larcenet stvarno voli crtati glupave životinje koje ti nemogu ne izmamiti osmijeh. :))
Van Gogh i Neznani junak ispod tipičnog Lercenetovskog ciničnog humora sakrivaju puno ozbiljniju tematiku no unatoč dominantnom nihilizmu u Van Goghu i svojevrsnom autorovom oproštaju s vlastitom mladošću u Neznanom junaku ipak ne upadaju u patetiku i pametovanje. Ima tu zaista britkog ukazivanja na društvene anomalije i ljudske strahove. Za višestruko čitanje definitivno
Vidim da mnogi spominju Robina Hooda i ima par dobrih fora ali ipak mi je taj album nekako najmanje sjeo, Kad malo ostarim možda ću se moći više poistovjetiti.

8,5/10
anto Posted - 30/10/2022 : 16:01:41
moraš je što pre kalibrisati
ivi skoj Posted - 30/10/2022 : 08:56:42
Robin daleko najbolji iako ni Freud nije loš, malo već predvidljiv i prožvakani humor, ali super simpa i dobro.
Ocjena toliko od toliko jer nemam ko Antoan kalibriranu ljetvicu.
petarStripovi10 Posted - 16/10/2022 : 11:58:00
Dobar je Larcenet.
Kao najkvalitetniju priču stavio bih o Van Gogh.
Druga bi bila Robin Hood, koja je i najsmješnija.
Zatim Atila.
A na kraju su o Freudu i zadnja priča.
Zula Posted - 01/10/2022 : 21:20:29
Rokamboleskne pustolovine
(iliti Rokam boleštine)

Larcenet priča 5 priča, a 3 crta. Nije da se razumijem u crtež, ali priče koje on piše i crta su bolje.

Samo po naslovima se vidi da će tu biti svega - od prisjećanja i spominjanja majki, preko Tajči, punka i besmrtnosti (ako ti se više ne diže), do slučajnih turista i junaka...
Uglavnom, sva ta raznolikost izraza i sadržaja svodi se na potragu... I traži suputnike. Pridružite se!

Ocjena 8.5/10 (bila bi 10, ali zaista ima malo previše žute...)

p.s. prijevod - slobodan, što i svim drugim stripovima želim!
pcoro Posted - 05/09/2022 : 15:12:56
Skoro pa bi ih i ja tako poredao, makar su mi prve četiri sve na vrlo visokom nivou. Nije ni ta zadnja loša, samo malo zaostaje za prve četiri. A nije ni depresivna - završava sa tim da grobar i neznani junak sade vrt. Život ide dalje, čak i na groblju

Iako je ton priča dosta nihilističan i buntovan, stripovi imaju vjeru u čovjeka, bar se meni tako činilo. Osim Robina, koji je najsmješniji, tamo se Larcenet baš ruga svemu U ovim pričama je pokazao nepovjerenje prema autoritetima koje je stvorio čovjek popovima, generalima, moćnicima, ali priroda je dao važnu ulogu sa svim onimm biljkama šta govore. To mu je valjda i u životu došlo tako, i u Svagdanjoj borbi i u Povratku zemlji ima te teme povratka na selo, udaljavanja od civilizacije.

Red Marquis Posted - 05/09/2022 : 14:30:11
Jeste poslednja najslabija, generalno Manu je svuda u svojim radovima kako vreme odmiče postajao sve crnji i manje duhovit. Možda ima veze sa tom njegovom borbom sa depresijom...šta možda, sigurno je to.
Odlične su Rokamboleske, kad bih ih ređao bilo bi Freud, Robin, Van Gogh, Atilla pa neznani junak.
pcoro Posted - 05/09/2022 : 13:25:42
Prve tri priče su super zanimljive, nekako me povukla radnja - da li će pas naći dušu? Hoća li Van Gogh otkriti samu srž ratau rovovima? Da li će Atila naći smisao, sad kad više nema ničega šta bi mogao osvojiti..
Sve te tri prve priče su crnohumorne ali i blesave i filozofske i kritične prema vlastima i moćnicima. Onako, pankerske..

Četvrta priča o Robin Hoodu je zapravo niz kratkih priča i najurnebesnija je od svih. Možda mi je zadnja priča najslabija, em je prvi svjetski rat bio obrađen, em nije ni toliko smiješna, ali i dalje je ok.
pcoro Posted - 05/09/2022 : 13:21:16
Vidim da je ovaj novi Larcenet prošao nezapaženo, a skroz je dobar. Valjda su sljudi skužili da mu je ovo bio poslić sa strane, dok se još nije bio profilirao kao beskompromisni umjetnik koji radi na patničkim, beznadnim, monumentalnim, crno bijelim remek djelima tiskanim na debelom žutom hrapavom papiru.

Ove Rokamboleskne pustolovine zapravo nisu ništa lošije od tih njegovih "težih" stripova, samo su malo neozbiljnije. I dalje su u igri teške teme ali olakšane humorom - tako prva priča prati mršavo prebijeno pseto koje bježi pred žandarima i popovima dok pokušava steći dušu, u društvu Sigmunda Freuda, njegovog pomoćnika i indijanskog šamana. Prava pankerska priča koja daje život kao patnju i nepravdu, kritizira popove i žandare i zapadnjački način razmišljanja, a slavi slobodu i panteizam .

U drugoj epizodi Van Gogh kao tajni vladin agenat ide u rovove prvog svjetskog rata ne bi li vrhušci Francuske pokazao koja je tajna rata, zašto vojnici ne žele umirati u rovovima nego dezertiraju.

U trećoj se pak radi o Atili, Biču Božjem koji je konačno osvojio cijeli svijet ali sada je prazan i više mu se ne diže

Četvrta priča je o ostarjelom, dementnom Robinu Hoodu koja se odvija u današnje doba, a zadnaj je o groberu punkeru i uskrslom neznanom junaku prvog svjetskog rata koja se odvija na golemom, nepreglednom groblju.
chkuna Posted - 21/07/2022 : 21:30:13
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Markos

OK, sad se mogu nastaviti nervirati samo oko upale sinusa, hvala.



Imaš grešku i na stražnjoj korici Berlina


Ma daj? Javi gdje, jer radit ću reprint


Evo opet. Kao i kod Metabaruna. Najprije kaže da neće raditi reprint i onda se, dok ga ja masno platim, on predomisli.
john connor Posted - 16/07/2022 : 10:57:32
Stvarno odlican Larcenet, vise nego zanimljiv strip...ima ovde svega...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000