forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 233 Svijet bez kraja

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/10/2022 : 12:57:47


Susret velikog francuskog stripaša Christophea Blaina sa Jean-Marcom Jancovicijem, cijenjenim stručnjakom za energetiku i čovjekov utjecaj na klimu, urodio je projektom koji progovara o akutno aktualnoj temi koja se tiče svih nas. Ovo inteligentno i jasno napisano djelo koje usto nije lišeno humora objašnjava, u ritmu poglavlja, što trenutačno proživljava naš planet i što bi mogle biti posljedice, koje već možemo primijetiti, katkad radikalnih promjena.

Jean-Marc Jancovici potkrepljuje primjerima svoju izvrsno argumentiranu viziju, a središnje teme svog razmišljanja – energiju i klimatske promjene – povezuje s ekološkim, društvenim i ekonomskim problemima, u vezi s čime logički dovodi u pitanje ekonomsko načelo stalnog gospodarskog rasta pitajući se vodi li nas ono u zamku. Ovo zanimljivo razlaganje dragocjeno je i zanimljivo svjedočanstvo o našem vremenu koje potiče na razmišljanje o katkad vrlo osjetljivim temama, na primjer o energetskoj tranziciji. Crtač Christophe Blain preuzima ulogu Candidea, koji svojim naivnim pitanjima čitatelja vodi k boljem upoznavanju svijeta i društva u kojem živi. Nezaobilazno štivo za svakog Zemljanina!

Kolorka 233 • Svijet bez kraja • 196 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Marc Jancovici • Crtež Christophe Blain • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.10.2022. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-233-svijet-bez-kraja/820/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Živs Posted - 22/02/2024 : 16:36:17
Jako dobro! Ponekad s preobiljem informacija, ali uglavnom jasno i precizno prezentiranje najvećeg problema današnjice, s prikladno ponuđenim rješenjima.

Ovo je tema koja me i dira i škaklja, no jako sam pesimističan glede budućnosti, koja uglavnom ovisi o dva faktora, koja mi prva padaju napamet:
- pohlepa za moći (jednostavno je previše pojedinaca ili grupacija koje povlače na svoju stranu, o kojoj god životnoj oblasti govorili; takve nije briga za dobrobit čovječanstva)
- mogućnost prilagodbe, koja je jedan od razloga radi kojih je naša vrsta ovako napredovala; istovremeno će biti razlogom opadanja kvalitete života svega na planetu jer smo se mnogočemu spremni prilagoditi.

P.S. Da dodam - sila inercije - bez ikakvih podrobnih preispitavanja, smjer u kojem idemo, toliko čvrsto zacrtan, naprosto je teško promijeniti. Ne i nemoguće, ali gotovo nevjerojatno.

P.P.S. Današnja je digitalizacija toliko umanjila senzibilitet ljudski da je malo koga od nas briga šta se događa susjedu, a kamoli nekome u Bangladešu ili slično.

Uglavnom, štivo vrlo jako. Dolazi u pravom trenutku, mnoga pitanja otvara i nepregledno je mnoštvo tema koja se na njega mogu nadovezati.
don_draper Posted - 15/10/2023 : 15:32:54
O mnogo toga smo mislili da već znamo kad su u pitanju klimatske promjene i učinka čovječanstva na planet. No, uvijek ima prostora za čuti dosta toga novoga i iznenaditi se. A Fibra je plasirala ovaj strip koji je 200 stranica čistog iznenađenja, katkada šokova i mijenjanja percepcije.

Jancovici kao utjecajni govornik i vrlo učeni čovjek po pitanju energije i njenog utjecaja na okoliš u suradnji s vrsnim stripašem Blainom je sastavio nesvakidašnji strip. Ne samo što je moćan non-fiction i edukativni materijal, narativno je jako dobro posložen, smislen, duhovit i zanimljiv. Mnoštvo statistike, podataka i usporedbi je ovdje ubačeno, ali na vrlo pristupačan, dinamičan, ali nikada pretrpan način. Domišljati su prateći crteži i vrlo dobro sjedne taj humor. Na nekoliko stranica sam se zatekao kako se smijem naglas nekim Blainovim minijaturama dok je priča zapravo vrlo upozoravajuća za planet.

No, nije sve ni kritika i zloguka proročanstva. Jancovici nudi ponešto od rješenja i nudi stav za koji misli da bi mogao popraviti stvari. I sam je dovoljno iskren i priznaje da nema čarobnog rješenja i da je šteta već učinjena, ali mjere za ublažavanje štete nam stoje pod nosom. Strip će svakoga natjerati da promisli o svojim životnim navikama i teško da će netko samo zaklopiti strip i ne promatrati svijet drukčijim očima. Sviđa mi se perpektiva u kojoj je svijet i čovječanstvo prikazano kao jedan kumulativni ekosustav i neke paralele su bile zapanjujuće i pravo otkriće.

Premda je nezahvalno uspoređivati s djelima fikcije u stripu, ovo je definitivno jedna od najboljih Kolorki ikada. Ne samo da je edukativno, već je vrlo pitko, ali i u svojim humorističnim tendencijama prilično zabavno. Kapa dolje za ovako sveobuhvatno djelo u samo 200 stranica.

5/5
Lord Vader89 Posted - 24/09/2023 : 13:58:04
Da upalimo opet one reklame iz "doba tranzicije*", kako beše, grejalica struje žderačica i "Kad bi svi, na dvojci kuvali, mnogo bi struje sačuvali, ne bismo, kuse čupali, kad stigne račun" xDD
Evo ovde zamalo replay: https://www.youtube.com/watch?v=BRwq4CHY0LQ

*ali ne energetske xD
Lord Vader89 Posted - 24/09/2023 : 13:54:18
Ma slažem se ja skroz sa svim tim.

Ja sam reagovao samo na polaznu postavku koju si ponudio o stripu, koja mi je i dalje nejasna. To da strip ne nudi "činjenice", da je sadržaj diskutabilan, itd: - dok istovremeno nudiš bukvalno istovetne dileme i ideološku postavku baziranu na pravdi, ravnopravnosti sviju, potrebu za većom podrškom ugnjetavanima, itd.

Po tebi ispada da bilo koji Francuz/Nemac/Englez/Amerikanac/koji moj istorijski zloća, nema pravo da bude osvešćen i aktivan na temu globalnih problema (problemi koji po definiciji stoga obuhvataju i potlačene narode jerbo svi pripadamo tom jednom globusu) jerbo su njegovi očevi i dedovi po istom tom globusu pravili sranja (i zapravo na temelju tih sranja koji su oni pravili su baš nastala ova sranja o kojima ovde naklapamo sada, zna se vrlo dobro koji deo sveta i zahvaljujući čemu je daleko najodgovorniji za stanje ekosistema danas) - što je potpuno bezvezna (nakrivo nasađena, kontraproduktivna, da ne kažem i destruktivna) postavka.

A o našem stanju u Srbiji, ko će tek to raščivijati....ali eto, sam si dao izuzetno reprezentativan mini-primer/ilustraciju: struja i termoelektrane, da ne pominjemo šta se sve i zašto loži u tim termoelektranama, i kakve to posledice ima po vazduh, vodu, zemlju, itd. (a to je samo delić zastrašujuće sveopšte cirkulacije otrova kojekakvih) I kada dismo došli do hipotetičkog izbora, na tragu priče o "usporavanju" s potrošnjom energije itd, pitanja poput "oćeš malo struje da preživiš od danas do sutra, ili hoćeš da očistiš vazduh i vodu koji će ti trebati i sutra i prekosutra i daj bože još mnogo godina unapred" - manje više znamo koji od dva odgovora bi bio odabran (i sam si nagovestio), te da taj odgovor nije nužno racionalan ako uzmemo u obzir celu postavku. A kako promeniti tendenciju osim širenjem reči, osvešćivanjem, razgovorom, obrazovanjem, itd? (može nekom eko-diktaturom, i toga je bilo isto na svetu, al takva rešenja me ne zanimaju)

Svakako nema tačnog odgovora na sva ova pitanja, al eto for all its worth, my two cents. (na kraju krajeva, pitao si xD)
borg Posted - 24/09/2023 : 00:20:02
Našalio sam se na račun borgologije.

Da, ja razmišljam lokalno. Ne na nivou pojedinca već države.
Što se tiče sela, nemoj baš bukvalno, znaš da sam mislio na odricanje pojedinca od konzumerizma energije.

Što se Jancovicija tiče, nemam ja tu nekih zamerki na teorisko izvođenje zaključaka. Samo na konkretnu primenjivost tranzicije u Srbiji.
Mnogo košta, a para nemamo. Možemo da se zadužujemo, al onda robujemo.

Tanki smo i sa proizvodnjom struje. Dobro, ima tih planova da se uđe u Mađarsku nuklearku sa udelom, da se sa Republikom Srpskom i Crnom Gorom grade hidroelektrane. Mada ovo sa Crnom Gorom teško da će da bude.
Pa opet, ako ugasimo termoelektrane, neće biti dovoljno struje.
A struja je kod nas socijalna kategorija koja služi i u političke svrhe za kontrolu, obuzdavanje i potkupljivanje. A najviše su insistirali upravo ti Nemci koji ove godine se vratiše na ugalj, da mi u najkraćem roku obustavimo rad termoelektrana.
E, sada, zamisli da moramo da uvozimo struju i da te mehanizme kontrole ima neki stranac. Odosmo u duplo ropstvo.
Zato kažem da je lakše Francuzu koji je izvlačio pare iz deset zemalja kolonija, da sprovodi tranziciju. I da mi priča o isplativosti metroa.
Nego nama koje su palili i rušili svakih 20 godina.

Ono što me nervira kod cele te priče su te "pojave" koje kontrolišu izvore energije i žele da zarade na istima. Jer će nam nametati nešto zašta nismo spremni, i što će nas koštati onda mnogo više. Ne kažem da je princip obnovljive energije loš, čak mislim da nema alternativu, ali...


Postoji prirodan otpor tranziciji zbog rokova, cene, politike... Pa kod nas evo, prošlo dvadesetak godina mira... Znači upreži topionicu, kakvi solarni paneli, daj haubice... Treba preživeti sledeći rat koji će nam nametnuti neki Jancovicijusov sugrađanin... I dok oni budu gradili 30. liniju metroa u Parizu mi ćemo podizati srušeni Beograd 30. put iz pepela. Al na kraju ćemo ih ipak mi preteći u korišćenju zelene energije. Sa par volova i malo oranice pokazaće im Mile šta je tranzicija.

(Hvala na iscrpnom odgovoru. Podržavam izrečemo)
Red Marquis Posted - 23/09/2023 : 19:24:03
Vader je, kao i uvek, u pravu.
Red Marquis, 2023 A.D
Lord Vader89 Posted - 23/09/2023 : 15:57:39
Odlična pitanja Borže. (osim posezanja za planiranim smanjivanjima populacije i slično, u t(akv)im pričama nemam šta da tražim pa se stoga na to neću ni osvrtati)

Pre svega, mislim da je moguća tranzicija na "zelenu" energiju. Ali to pitanje nema smisla postavljati tek tako, tj. ako se ne ponude još neki neophodni granični uslovi, npr: Tokom kog vremenskog perioda? Po koju cenu (monetarnu, materijalnu u širem smislu, moralnu...)? Iskreno mislim da nije nimalo realno zamišljati ikakvu "tranziciju" od danas do sutra (uprkos tome što bi nam takva "magična" tranzicija odlično svima došla, s koje god "strane" da bijemo ovu bitku između plebsa i hiper-kapitalista-kolonizatora), odnosno - mislim da je neko daleko utopijsko globalno društvo koje celokupno i obilato piči na obnovljive izvore energije*, itekako moguće. Ergo, pitanje je samo gde se mi aktuelni ljudi možemo "realno" pozicionirati između ta dva scenarija, i opet - po koju cenu.

* Ali mali spojler, i zašto je bitno o kojim vremenskim razdobljima govorimo - NIJEDAN izvor energije nije obnovljiv (osim ako se nekako ne upregne energija širenja kosmosa, mada i za to niko ne zna da li traje zauvek ili ne), može samo da ga se ima "u izobilju" ili ne u odnosu na naše potrebe u datom trenutku.

Sasvim ispravno veliš (dvaput čak) da prelazak na obnovljive izvore traži dodatno trošenje fosilnih izvora energije. Zato i ne vidim zašto si ciničan po pitanju Nemačkog kurvanja sa švercovanjem ruskih fosilnih derivata (i nije to ni prvi i poslednji put da vidimo tako nešto u svetu ljudi; za svaki takav primer koji mi daš, prvi ja ću ti dati još dva). Odnosno - u tom primeru ne treba cinizam upućivati ka samoj ideji održivosti i održivim izvorima energije, koji su nam i dalje potrebni ako hoćemo da živimo tako kako smo navikli da živimo - nego prema mafijaškim strukturama (vladama, industrijama, bankama, you name it) koje se kriju iza te priče da bi održale sopstveno tlo pod zadriglo debelim nogama. Upravo iz tog razloga sam pomenuo u poruci iznad da su mi mrske te pojave, a ne ljudi koji se otvoreno opiru i govore kako ih boli kurac za te globalne probleme bez obzira na to što će isti ti problemi svima, pa i njima, pre ili kasnije pokucati na vrata.

Izlazak iz te petlje podrazumeva usporavanje čitave mašinerije, smirivanje strasti, te potom lagana postepena ponovna izgradnja izobilja koje je čovečanstvo faustovskom pogodbom izgradilo u XX veku - ali ovog puta na stabilnijim temeljima, bez vraga koji daje sredstva. Dalekoistočnjački fazon, pritajeni tigar/skriveni zmaj, sadi drvo pod čijim hladom nikad nećeš sedeti, i tako dalje. Raskidanje ugovora s vragom (koji nismo potpisali mi, nego naši vrli prethodnici) se skupo plaća. Skupo zbog pragmatične stvarnosti koju Jancovici uzima kao bitan faktor u svojim analizama i ponuđenim rešenjima (a ne zato što je licemeran, kako se implicira) - da će malo ko od nas naviknutih na relativno "izobilje" biti spreman/želeti preko noći da se odrekne svega toga zarad višeg cilja. Stoga gore rekoh "magična tranzicija", jer kolko god bio optimističan, ne vidim način na koji će svi odjednom samo da spuste loptu i da krenu iznova da grade svet.

S tim u vezi lepo kažeš, na primer imaginarni svet u kome Francuska kaže da bi bilo lepo da nazadujemo (prva ona) da bismo postali zeleniji. Ali dok ti ta ideja očigledno godi srcu, istovremeno ti smeta Jancovici, Francuz, čovek koji u istoj toj Francuskoj aktivno dela već 20 godina i trudi se da širi svest - a "Svet bez kraja" je samo mikro-delić čitavog tog aktivizma*. Kažeš, "lep je strip, ali ako prihvatiš izrečeno kao činjenično, a ne diskutabilno". Dakle, jedan deo problema je što ne možeš da odrediš koja ti je uopšte pozicija po pitanju cele stvari, osim da je lepo i udobno kontrirati i praviti se pametan. Ponosni nosilac gvozdene maske:) Kao i svi mi.

* Evo ti npr. jedno njegovo svedočenje pred senatom na temu toga kako i zašto mora Francuska da "nazaduje": https://www.youtube.com/watch?v=851Q-nPNx7I
* A evo ti i detaljno i temeljno razrađen scenario toga kako bi Francuska mogla da "nazaduje" na izvodljiv način, toplo preporučujem da baciš pogled: https://ilnousfautunplan.fr/

Što je samo deo problema prava primata kokoške i jajeta - "otiđi na selo", kaže tvoje heurističko rezonovanje, i to ti je to. U principu jeste, da. Ali u principu isto tako i nije. I opet, sam govoriš zašto je tako, upetljavajući se opet - zato što razmišljaš/postavljaš pitanje na nivou individue (refleks svih nas grešnih nosilaca gvozdene maske), poslovičnog malog Perice čiji okviri su postavljeni prostom ekstrapolacijom toga da velike strukture i vasceli svet funkcionišu istovetno, copy/paste naših individualnih života na malim razmerama - a ne da su na snazi malo kompleksniji, emergentni kolektivni mehanizmi. Banalni primeri: Imaju li svi pristup selu (koje im može pružiti sve što im je potrebno)? Žele li svi na selo? Može li to tvoje selo da primi svih 8 milijardi ljudi danas? Šta na primer s nerazvijenim zemljama do kojih ti je stalo - čiji narodi možda imaju pravo da se malo više uspenju na lestvici mogućnosti i pristupa koječemu, što do sada nisu mogli? (na primer da izađu iz svog sela, idu da putuju po svetu, posvete malo živote obrazovanju i otkrivanju a ne goloj borbi za materijalni opstanak, štagod)

Izuzetan problem cele stvari JESTE to da se strukture moćnika kriju iza "zelenila" da bi održale svu svoju moć, ali svest o tome ne obezvređuje potrebu za "zelenim" razmišljanjem. Svi oni koji iole ozbiljno razmatraju i proučavaju problem, uključujući Guyja Deborda - Francuza - koga afirmativno pominješ u kritici "Sveta bez kraja"* - govore o potrebi za smanjivanjem doživljaja, usporavanjem, bataljivanju svesti o "rastu", itd., odakle je i počela cela ova mini-priča, i s kojom se očigledno slažeš. I ono što ne kapiram u tvojoj priči je, šta je tačno stoga "diskutabilno" odnosno "nefaktuelno" u ovom stripu?

* Usput, naslov stripa upućuje na još jedno kapitalno delo koje je odavno pozivalo na smanjivanje doživljaja: https://sh.wikipedia.org/wiki/Granice_rasta a koje u principu nije potrebno nikome ko je shvatio elementarne lekcije iz ekologije u 7. osnovne....

Dakle - odlična pitanja Borže, ali ako ih se postavlja s autentičnom namerom, treba se biti spremnim i da se okanemo lepih i udobnih poriva za prostim, refleksnim, crno-belo heurističkim odgovorima unutar fiksnih okvira/kategorija, koja na koncu samo dolivaju ulje na vatru, time igrajući igru upravo onih kojima se navodno suprotstavlja. "1) mafija se bavi čistom energijom, 2) mafija loša => 1)+2) čista energija loša", formalno ispravno unutar datih okvira, ali dati okviri nažalost ne rade posao.

PS
Da bi došlo do buđenja neke kolektivne svesti, valjda ne mora da dođe do te fizičke asimiliacije sviju (neki pravi fizički human centipede, na mestu ovog metaforičnog), sve mu jebem....
borg Posted - 23/09/2023 : 12:18:38
Vejderu, jel ti misliš da je moguća tranzicija na "zelenu energiju"?
Da se ne koriste fosilna goriva?

Pa sva ova priča je manje više oko dve stvari:
-Ljudi je previše, a sa svakim čovekom raste i potreba za energijom. Plan smanjenja populacije postoji i odavno se sprovodi.
-Kompanije koje su patentirale proizvodnju "zelene energije" hoće da zarade što više novca.

A niko ne spori da je potrebno uložiti više "prljave" energije u proizvodnju "čiste", nego što je dobit te "čiste" energije.


Pogledaj Nemačku, koja je predvodnik zelenog talasa u Evropi. Mala kriza i vraća se uglju. Zar im nije bolje da se prikače na sunce i vetar nego da mole Indiju da im preprodaje rusku naftu?

Ako si baš zainteresovan za zelenu energiju, odeš na selo i živiš od onoga što poseješ.
Nema traktora, televizora, interneta, sijalica... Na potoku podigneš potočaru za žito, kuću sagradiš svojim rukama.
Da bi živeo samostalno, treba ti par hektara i rmbačenje od jutra do večeri. I onda kad se sretnemo kažeš: evo, ja sam konkretno nešto uradio.
Ne postoji kolektivna svest. Postojaće kad budemo borgovi. Još uvek su pojedinci ti koje treba ubediti. A eto, odličan primer da daš drugima.
A jok da filozofiramo o vetroturbinama i solarnim panelima koji su šarena laža...

Strip ima lepu žvaku, ako kreneš da prihvataš izrečeno kao da je činjenično, a ne diskutabilno. I autor sam postavlja temelje i gradi priču na tim temeljima. Plus gomila pametnih misli, izreka da to upakuje...

A što se tiče usporavanja ekonomije...
Pa moguće je.
Davno je Gi Debor u knjizi Društvo spektakla razložio budućnost napretka država.
Oni koji usvoje princip - više je bolje, napredovaće. Kvantitet rađa kvalitet. Itd.
E, sad, lepo bi bilo da Francuska kaže: e, mi ćemo da nazadujemo, da bi postali "zeleniji".

A pogledaj koje zemlje propagiraju tu zelenu agendu. Upravo one koje imaju jak kolonijalni uticaj i pljačkaju druge narode u nezamislivim razmerama. Ne možeš preći na zeleno a da ne platiš debelo!

A to mogu bez većih posledica samo oni kojima pare padaju sa neba. Plus, nemoguće je bataliti fosilna goriva. I to ni autor ne spori.


Deers Posted - 23/09/2023 : 11:26:26
Pa to, Jankovici kaže budimo primjer, promjenimo igru. Bauman kaže promješajmo špil i možda svi dobijemo poker aseva.
Lord Vader89 Posted - 23/09/2023 : 10:43:01
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by Kerempir

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Paka01

E da, slobodno preporučite još stripova napravljenih na ovaj način, na dokumentarni način i da se može nešto konkretno naučiti iz njih.
Ne nužno na temu energenata, naravno.



Do jučer nisam ni znao da već postoji vrlo sličan strip u HR izdanju, i to 2 godine starijem od Fibrinog Svijet bez kraja.





Pročitao, preporučam. Vidim da se može naručiti povoljno direktno od izdavača:

https://www.opusknjige.hr/proizvod/vodic-kroz-klimatske-promjene-u-stripu/

Na žalost crtež je trebao biti u boji jer se ovsko povremeno gubi u crno sivim tonovima.

Lijepo se objašnjava porijeklo promjena ali završetak, koji se trebao baviti konkretnim mjerama je slabiji.




Klimatske promjene u stripu su simpatične ali ne koliko misle da su. Crtež je lijep ali stvarno fali boja. Apsurdno mi je da jedan ekonomist smatra da je spas u ekonomskom rastu jer izgleda da se današnja ekonomija ne temelji na eksploataciji. Opet, nisam ekonomist pa možda ne kužim to. Uglavno, nije me uopće oduševilo.



Debil sam i moram da se osvrnem na ovo: "Znam da uništavamo planet, ali moramo li o tome čitati depresivne knjige koje pojačavaju naš očaj?"
Ovakvi stavovi i uljuljkavanja, sve preliveno iz Silicijumske doline i omasovljeno preko industrije lajf koučinga i pozitivnog razmišljanja i Linkedina su bukvalno kancer čovečanstva.

Nekad jednostavno* ne možemo glavom u zid, ne možemo da stojimo na vodi i da nacrtamo krug pravouglog oblika, uprkos tome što možemo da izgovorimo sve te reči.
Oni koji zagovaraju "optimizam" u istrajavanju u navikama zasnovanim na nimalo održivim osnovama su ili ograničenog dijapazona [obrazovanja, intelekta, ubacite šta god vam je po volji] ili nisu iskrenih namera.
Svako ko iole zna da sabere dva i dva je sposoban da razluči da beskrajan "rast" može jedino u svetu koji nije zasnovan na materijalnim temeljima, tipa u video igrama, simulacijama, bajkama, snovima, štagod.

Problem je što postoji jedna potpuno legitimna verzija optimizma za celu priču - koja se bazira na žestokoj promeni kolektivne svesti.
Ali za to em treba mrdnuti dupe, promeniti mnoge mnoge stvari u osnovi, od čega je najmanji problem "svako od nas individualno", "običan narod", nazovimo to kako god - nego velike strukture koje su "prevelike da bi pale", i tako dalje. Industrije, banke, berze, itd....koje strah za sopstveno nezajažljivo dupe kriju iza "optimizma" da možemo da se izvučemo iz govana, a koji iza ima vrlo jasnu postavku da "su sve naše [masovno potrošačke] navike i želje i težnje takve kakve jesu, i da se ne mogu promeniti".

*Tj. ako nam je do nečega stalo; ako nije, to je potpuno druga, isto potpuno legitimna priča. Draži su mi ovi kojima nedvosmisleno nije stalo do cele priče, nego koji mi prodaju priču da im jeste stalo, a ovamo samo dodaju ulje na vatru.
Deers Posted - 23/09/2023 : 10:27:12
quote:
Originally posted by Kerempir

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Paka01

E da, slobodno preporučite još stripova napravljenih na ovaj način, na dokumentarni način i da se može nešto konkretno naučiti iz njih.
Ne nužno na temu energenata, naravno.



Do jučer nisam ni znao da već postoji vrlo sličan strip u HR izdanju, i to 2 godine starijem od Fibrinog Svijet bez kraja.





Pročitao, preporučam. Vidim da se može naručiti povoljno direktno od izdavača:

https://www.opusknjige.hr/proizvod/vodic-kroz-klimatske-promjene-u-stripu/

Na žalost crtež je trebao biti u boji jer se ovsko povremeno gubi u crno sivim tonovima.

Lijepo se objašnjava porijeklo promjena ali završetak, koji se trebao baviti konkretnim mjerama je slabiji.





Klimatske promjene u stripu su simpatične ali ne koliko misle da su. Crtež je lijep ali stvarno fali boja. Apsurdno mi je da jedan ekonomist smatra da je spas u ekonomskom rastu jer izgleda da se današnja ekonomija ne temelji na eksploataciji. Opet, nisam ekonomist pa možda ne kužim to. Uglavno, nije me uopće oduševilo.
Cromwell Posted - 21/09/2023 : 10:23:20
Odličan "strip" kojega bi svi trebali pročitati barem jedanput. Tematika je široka ali je jasno rasčlanjena i lako se probijati kroz vagone statističkih podataka prezentiranih kroz svakodnevne metafore koje će biti razumljive i najpriprostijem puku.
Suština svega je da su problem konzumerizam i materijalizam/hedonizam i sad aj ti ljudima reci da ne budu ljudi. Tražimo način kako bi si olakšali svaku pa i najbanalniju moguću pizdariju koju moramo odraditi, zato i imamo hrpu nepotrebnih gadgeta a neki čak i te gadgete koriste na najdebilniji rastrošni način koji je moguć, primjerice do "kioska po cigarete" osobnim vozilom i slično. O materijalizmu da ne pričamo - SJETIMO SE SAMO INTERLIBERA HEHEHE

9/10
Deers Posted - 20/09/2023 : 20:50:38
Dobar je Svijet bez kraja, baš mi se svidio. U početku je malo teže probavljiv ali s vremenom se zahukta i izroni neka narativna nit i sve to bude puno tečnije. Mada, zbog tematike, i ne nužno probavljivije. Strip je pristupačan ali ne i sveobuhvatan. Dobra strane je što je odlična odskočna daska za neka daljnja istraživanja (čitatelja) i produbljivanje ili mijenjanje stavova na osnovu istraživanja.

Stvar koja me se dosta dojmila je ovo:


(preuzeto iz genijalnog Vaderovog teksta, btw. kad će sljedeći?)

Prividna samodostatnost vlastitog svijeta nas lišava bilo kakve empatije prama drugom ili prema okolini oko nas. Kako smo još uvijek u prelaznom razdoblju, rezidualni moral uvjetovan okolinom i/ili odgojem, nam čini da osjećamo krivicu zbog toga i postajemo (lažno) preosjetljivi na sve probleme. Kao naše tako i tuđe. A mi bi samo da na otvorima naše maske Iron mana, koliko god mali bili, možemo sami birati što vidimo.
Lord Vader89 Posted - 08/09/2023 : 22:39:07
Ne slažem se s Jazzbinom o oceni Jancovicijevih nazora i pristupa celoj problematici. Ko ga iole sluša/čita/prati (evo npr. pre neko veče je sve pričao iznova na Thinkerviewu: https://www.youtube.com/watch?v=DfFohLBPh2Y ), zna da su mu osnovne postavke sve ono što je suprotno od neoliberalizma: usporavanje svega, osporavanja ekonomskog diskursa i principa, zalaganje za bataljivanje bilo kakvih kretenskih ideja o "rastu ekonomije/industrije & co", itd. i okretanje ka smanjenju sveopšte potrošnje svega, bolju efikasnost svih procesa i delatnosti, bolju raspodelu dobara, obrazovanje kadrova za dugoročno rešavanje problema a ne za današnja besmislena nadkurnjavanja**, i tako bliže i tako dalje.

To što mu je pristup pragmatičan, i deluje da zna da bi radikalnim nastupom i predlozima (iako su nam isti bez sumnje potrebni, ali da ne ponavljam šta je vukozec rekao) samo dolivati ulje na vatru, ne znači da probleme ne izlaže kao sistemske, i ne nudi rešenja koja ne idu sistemu na loptu. (vidi npr. samo kako kritikuje ekonomiju i diskurs ekonomista kojima su, primera radi da citiram opet iz intervjua iznad (slobodan prevod/parafraza): "pčele i na primer fabrika cipela jedno te isto, sve je to samo neka vrsta kapitala koji se menja jedan za drugi; što naravno veze sa životom nema.")

Da nastupa pre svega veoma pragmatično (ili da je pragmatičan lik u osnovi čak, nebitno) se može videti i u osnovnim elaboracijama zašto je bitno da se pomeri dupe, da se stisne pojas u nekim stvarima, promene navike, itd - čisto i izričito zbog toga da nivo života u Francuskoj ostane to što jeste (a ne zato što imagine all the people living life and peace, kao i polarni medvedi, itd.), u kojoj to meri bude moguće u uslovima koji nas sve čekaju narednih godina i decenija. Dakle, da se ima energije (jer nafte će nestati), da se ima transporta (omogućivši proizvodnju i infrastrukturu i stručni kadar koji sad nije nužno dovoljan), i tako bliže i tako dalje. Sve je to lepo, klima, biodiverztitet, itd, al ljudi na kraju dana oće da imaju [nekakav kakav god komfor], odnosno bolje postepeno preći, uz otuđenje što manje ljudi, nego zagovarati neku naglu promenu i zapravo ne promeniti ništa.


** Ostao mi je upečatljiv -valjda jer su mi okolnosti bliske- primer iz ovog gore intervjua gde ne može da se načudi ogromnim pariskim fakultetima koji se nakrcavaju u konglomerate da bi sutra pobrali pokoji poen na šangajskom plasmanu, umesto da se bave restrukturacijom programa za obuku kadra za svet dugoročne sutrašnjice, za koji nismo spremni. (ili makar Francuska, kojom se bavi)
vukozec Posted - 05/09/2023 : 15:38:42
quote:
Originally posted by Jazzbina1

Maestralno nacrtana i školski ispričana priča. Kod ovog stripa imam problem s ideološkom matricom koja, naizgled, izostaje. Sve je, naizgled, suha statistika i znanstvenom metodologijom potkrepljena priča. Taj, naizgled, izostanak ideologije je trojanski konj ovog stripa. Da se razumijemo, iza svakog društvenog fenomena stoji skup određenih ideja, alat kojim objašnjavamo i razumijevamo društvene procese. I to je normalno, stajati iza određene ideologije, razumijevati svijet na ovaj ili onaj način nije problem. Problem nastaje ako nam je nevidljiv skup ideja koji se zagovara ili, još važnije, kada izostaju ključni aspekti priče koji bi mogli baciti drugačije svjetlo na samu problematiku.

Taj aspekt priče je sama narav ekonomsko-političkih odnosa koji reproduciraju ovaj, nazovimo ga, put prema dnu. I tu su autori, prije svega Jancovici, izuzetno tanki. Za njega je čovječanstvo, on to naravno detektira, u problemu. No, njegov ideološki habitus ne dozvoljava mu da problem potraži u kapitalističkom načinu proizvodnje tj. načinu kako je organizirana proizvodnja dobara i usluga u gospodarstvu, te kakav politički sistem omogućava reprodukciju tih odnosa. U tom smislu on kao rješenje nudi promjenu navika (daleko od toga da te navike ne bi trebalo mijenjati), nudi zelenu tranziciju, transformaciju sa fosilnih na tzv. obnovljive energije. Ali pritom ne napušta polit-ekonomsku matricu koja nas je dovela do ruba ponora. Da budem pošten, otvorio je on tu neka pitanja i probleme ali odgovori na njih ostaju na neoliberalnoj ravni. Nigdje od njega za čuti o radikalnim političkim i ekonomskim promjenama koji bi tu transformaciju u zelenu, ekonomsku, političku, socijalnu i ekološku pravdu učinio i ostvarivom. Nažalost, ostaje na ideološkoj poziciji apologete (svjesno ili ne, svejedno) antidemokratskih političko-ekonomskih odnosa. I to čini izvrsno.




Da, Jancovici je evolucionist, a ne revolucionar. Vjerojatno je tako puno korisniji za čovječanstvo nego da je obrnuto.
Kerempir Posted - 05/09/2023 : 14:54:48
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Paka01

E da, slobodno preporučite još stripova napravljenih na ovaj način, na dokumentarni način i da se može nešto konkretno naučiti iz njih.
Ne nužno na temu energenata, naravno.



Do jučer nisam ni znao da već postoji vrlo sličan strip u HR izdanju, i to 2 godine starijem od Fibrinog Svijet bez kraja.





Pročitao, preporučam. Vidim da se može naručiti povoljno direktno od izdavača:

https://www.opusknjige.hr/proizvod/vodic-kroz-klimatske-promjene-u-stripu/

Na žalost crtež je trebao biti u boji jer se ovsko povremeno gubi u crno sivim tonovima.

Lijepo se objašnjava porijeklo promjena ali završetak, koji se trebao baviti konkretnim mjerama je slabiji.

Kerempir Posted - 25/08/2023 : 11:14:39
Thnx. Ni ja nisam znao, baš ću nabaviti
vukozec Posted - 25/08/2023 : 11:04:57
quote:
Originally posted by Paka01

E da, slobodno preporučite još stripova napravljenih na ovaj način, na dokumentarni način i da se može nešto konkretno naučiti iz njih.
Ne nužno na temu energenata, naravno.



Do jučer nisam ni znao da već postoji vrlo sličan strip u HR izdanju, i to 2 godine starijem od Fibrinog Svijet bez kraja.

Jazzbina1 Posted - 24/06/2023 : 08:21:46
Maestralno nacrtana i školski ispričana priča. Kod ovog stripa imam problem s ideološkom matricom koja, naizgled, izostaje. Sve je, naizgled, suha statistika i znanstvenom metodologijom potkrepljena priča. Taj, naizgled, izostanak ideologije je trojanski konj ovog stripa. Da se razumijemo, iza svakog društvenog fenomena stoji skup određenih ideja, alat kojim objašnjavamo i razumijevamo društvene procese. I to je normalno, stajati iza određene ideologije, razumijevati svijet na ovaj ili onaj način nije problem. Problem nastaje ako nam je nevidljiv skup ideja koji se zagovara ili, još važnije, kada izostaju ključni aspekti priče koji bi mogli baciti drugačije svjetlo na samu problematiku.

Taj aspekt priče je sama narav ekonomsko-političkih odnosa koji reproduciraju ovaj, nazovimo ga, put prema dnu. I tu su autori, prije svega Jancovici, izuzetno tanki. Za njega je čovječanstvo, on to naravno detektira, u problemu. No, njegov ideološki habitus ne dozvoljava mu da problem potraži u kapitalističkom načinu proizvodnje tj. načinu kako je organizirana proizvodnja dobara i usluga u gospodarstvu, te kakav politički sistem omogućava reprodukciju tih odnosa. U tom smislu on kao rješenje nudi promjenu navika (daleko od toga da te navike ne bi trebalo mijenjati), nudi zelenu tranziciju, transformaciju sa fosilnih na tzv. obnovljive energije. Ali pritom ne napušta polit-ekonomsku matricu koja nas je dovela do ruba ponora. Da budem pošten, otvorio je on tu neka pitanja i probleme ali odgovori na njih ostaju na neoliberalnoj ravni. Nigdje od njega za čuti o radikalnim političkim i ekonomskim promjenama koji bi tu transformaciju u zelenu, ekonomsku, političku, socijalnu i ekološku pravdu učinio i ostvarivom. Nažalost, ostaje na ideološkoj poziciji apologete (svjesno ili ne, svejedno) antidemokratskih političko-ekonomskih odnosa. I to čini izvrsno.
ReemCP Posted - 09/04/2023 : 11:57:28
Ako netko nije vidio, sinoć je na HRT3 u emisiji "Posebni dodaci" u jednom trenutku bilo spomena na ovaj strip :)
Dean je vodio emisiju, među gostima bio je i Rundek.
Nešto o klimatskim promjenama..












Jozzinelli Posted - 09/03/2023 : 05:21:14
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ovo svako treba da pročita.


quote:
Originally posted by Lord Vader89

Ljudi, ne postoji iole razuman način da objasnim koliko je bitno da uzmete ovaj strip i čitate ga iznova i iznova i iznova.


Hvala na preporukama. Čim bude dostupan u bibliotekama u Srbiji, uzeću da ga pročitam...



Eto, ko je mogao da pomisli da će se ovo tako brzo ostvariti... Sad kad je Vuk najavio Komikovo izdanje,
samo ako malo požuri da ga izbaci do kraja ove godine, možda ga već naredne budem pozajmio na čitanje.

Mislim, valjda će biti otkupa za strip, koji se bavi takvim važnim životnim problemima sadašnjice.

matori paraliticar Posted - 03/03/2023 : 13:27:55
Poprilicno sam nestrpljiv da procitam ovaj strip.. srecom ga nabavih uprkos blokadi (ali potrajace i da ga ugledam) .. jel sadrzaj stvarno samo pro-nuklearke-propaganda? Malo me zanima i da li se fokusira samo na Francusku ili i na ostali svet

(svaka cast vec pet strana teme, pretpostavljam da se uglavnom aleksu jednom i drugom mozemo zahvaliti).

ah evo delimicnog odgovora!

quote:
Originally posted by Lord Vader89

ima ekstremnih low-tech hipika koji kenjaju po stripu jer neće da čuju pro-nuklearne argumente koje Janco nudi (mahom kao protivotrov neutemeljenim anti-nuklearnim argumentima), optužujući ga da lobira za nuklearnu industriju, da je trojanac, itd.

kasper Posted - 03/03/2023 : 12:58:39
sve dobro o ovom stripu je receno, bilo mi je izuzetno zadovoljstvo citati ovaj lepi i dobri strip.
za blaina, ostavi se vesterna covece!!!
alexts Posted - 10/02/2023 : 09:12:22
Autori Baka Rodžersa su mnogo manje krali. To su bili inovatori.
Lord Vader89 Posted - 10/02/2023 : 09:01:25
to je Lukas pokrao od Džeka Kirbija, Valerijana, itd.
krao šakom i kapom

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000