forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Ivan Šivak: Ajla, Skriveno

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Deers Posted - 18/09/2023 : 16:48:52


Ajla: Skriveno

#1: Inicijacija


Ivan Šivak nam donosi prvi dio trilogije o Ajli!

Opis:
U šumama Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje, veo između našeg svijeta i svijeta starohrvatskih mitoloških stvorenja napukne. Nakon niza prirodnih katastrofa - poplava, potresa i tornada, diljem Hrvatske otvaraju se vrtače i iz njih se neočekivano podiže neo-panonsko more. Lice regije potpuno se mijenja.
U ovom low solar punk svijetu, u kojem se misterij i avantura isprepliću sa slice-of-life elementima, upoznajemo Ajlu, čuvaricu prirode koja pati od potpune amnezije. Dužnost je dovodi u napušteni planinarski dom gdje upoznaje vrlo osebujnog cimera. Iako nema sjećanja tko je, ona zna da mora biti ovdje i ubrzo njen život postaje prava pustolovina.

Starohrvatska mitologija u suvremeno doba.

Izdavač: Udruga 3. zmaj
Autor. Ivan Šivak
48 stranica, c/b
rujan 2023.

Predstavljanje 30.9. na Rikonu u Rijeci

Starohrvatska (i staroslavenska) mitologija je, kao što sam napisao na komentaru Ohoho zina #2, zapostavljena u odnosu na marketinški razvikanije i medijski prisutnije mitologije, tako da mi je drago kad netko odluči napraviti rad inspiriran njome.

Ivan Šivak je, inače, jedno kraće vrijeme bio aktivan na forumu, šteta što mu su mu slike na topiku izgubljene.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Deers Posted - 25/01/2024 : 12:58:51
quote:
Originally posted by Deers

Promocija stripa u Samoboru!

https://fb.me/e/1m2GHT4fZ

Četvrtak, 25.1.2024., Gradska knjižnica Samobor.



Danas! 18.30!
Deers Posted - 22/01/2024 : 19:29:53
A sljedeći dan, ovaj petak 26.1.2024. je u 19:00h otvorenje izložbe stripa u Art Room-u u Bunkeru u Samoboru, nakon koje će biti i kviz znanja strip tematike u sklopu Noći muzeja.

Deers Posted - 19/01/2024 : 07:53:27
Promocija stripa u Samoboru!

https://fb.me/e/1m2GHT4fZ

Četvrtak, 25.1.2024., Gradska knjižnica Samobor.
rommel Posted - 01/10/2023 : 22:47:27
Izvanredan strip od kojeg baš puno očekujem i jako mi je drago što sam upoznao i autora....
Deers Posted - 28/09/2023 : 07:16:02
Drago mi je da si se na kraju odlučio na c/b crtež. Mislim da odlično tako funkcionira.

Ima i smisla to što kažeš za glagoljicu, dovoljno je egzotična a naša da je možeš tako upotrijebiti. Zašto bi vijek bile rune ili tako nešto.

Sretno u daljnjem radu!
Shiv Posted - 27/09/2023 : 21:16:12
quote:
Originally posted by Deers

Pročitao. Zanimljivo je ovo, solidan prvi broj taman da te navuče na priču. Iako imaš određena očekivanja iz najave stripa, uspije te iznenaditi.

Priča je očekivano uvodna, sa puno nerazjašnjenih stvari ali dovoljno jasna da se može pratiti i da te zaintrigira za taj distopijski (da li ?) svijet. Zbog misterioznih detalja možda pati naracija pa određene scene (u planinarskom domu) su prebrze.
Prvi put se susrećem s crtežom i on je jako dobar. Figure i perspektive su na mjestu što ne znači da ne može i bolje ali vjerujem da će to doći s vremenom. Kadrovi nisu prazni a pripovijedanje je jasno. Možda nedostaje klasične postavke pa oko baš uvijek ne prati prirodno tok kadrova, a možda je do mene. Kod scene gdje Hajd pita "Tko si ti?" čini mi se da je Hajdov oblačić previše desno da ga oko iz prve zapazi kao prvog. Opet, možda je samo do mene.

Izdanje jako lijepo, dobar otisak i uvez, format je veći od klasičnog B4 (da li?). Nije mi jasno samo zašto su natpisi na glagoljici tako kriptični. Ili sam ja zahrđao

Sad mi je krivo što se ljetos nisam popeo do Starog grada iznad Samobora

Jedva čekam nastavak.

BTW, ako ti treba nešto vezano za Istru, bilo lokacije ili priče, slobodno pitaj.


Fala lijepa na in-depth kritici, fakat cijenim vrijeme koje si izdvojio da mi sve ovo natipkaš!
Sve nerazriješene stvari će se postepeno otkrivati da bi se u trećem nastavku potpuno otkrilo čitaču sve što je zasad "Skriveno".

Fala za art dio. Nisu mi svi likovi još 100% sjeli u ruku, ali radim na tome. Općenito sam se do zadnjeg trenutka nećkao hoću li ići u čistu crnu ili crnu sa 75/50/25% sivim tonovima ili si dopustiti kompletnu skalu sivih tonova. Odlučio sam se za čistu crnu jer sam i sam odrastao na takvim stripovima, boja je tek kasnije došla (a meni je sada bila puno preskupa i vremenski neizvediva). U svakom slučaju, probio sam led i sad samo jako idem dalje.

Dio za koji priznajem da stvarno nisam stručan je upisivanje teksta. Prije nego počnem raditi skice utipkam si tekst u oblačić, onak, nabrzinu i krenem crtati pazeći na kompoziciju i gdje će taj oblak biti. Pročitao sam tutorijale o letteringu na blambotu od kojih sam i kupio font s našim dijakritičkim znakovima... ali onak, lettering je skill za sebe tako da isprike ako samo negdje falio.

Format je sličan B5, ali kao što si primjetio malo veći, u mom slučaju 185x274mm.

Glagoljica kao takva, tebi i meni i svima nama ovdje je niš novo. No, uzmi u obzir da ću uskoro početi postati strip an engleskom na webtoons i globalcomix i strancima bi glagoljica mogla biti jako mistična, drevna i ne znam kakva sve ne. Za priču mi je bitno da je staro pismo i da je s našeg područja - što ona i je.

Toplo preporučam Stari grad iznad Samobora. Ak ćeš dolazit javi, pa odemo skupa i pojedemo kremšnite kad se spustimo dolje.

Za Istru će mi također trebati, tako da bi te radio kao i Paku01 stavio na listu pa da vam se javim kad dođe vrijeme za to. Hvala ti!
Deers Posted - 27/09/2023 : 19:19:59
Pročitao. Zanimljivo je ovo, solidan prvi broj taman da te navuče na priču. Iako imaš određena očekivanja iz najave stripa, uspije te iznenaditi.

Priča je očekivano uvodna, sa puno nerazjašnjenih stvari ali dovoljno jasna da se može pratiti i da te zaintrigira za taj distopijski (da li ?) svijet. Zbog misterioznih detalja možda pati naracija pa određene scene (u planinarskom domu) su prebrze.
Prvi put se susrećem s crtežom i on je jako dobar. Figure i perspektive su na mjestu što ne znači da ne može i bolje ali vjerujem da će to doći s vremenom. Kadrovi nisu prazni a pripovijedanje je jasno. Možda nedostaje klasične postavke pa oko baš uvijek ne prati prirodno tok kadrova, a možda je do mene. Kod scene gdje Hajd pita "Tko si ti?" čini mi se da je Hajdov oblačić previše desno da ga oko iz prve zapazi kao prvog. Opet, možda je samo do mene.

Izdanje jako lijepo, dobar otisak i uvez, format je veći od klasičnog B4 (da li?). Nije mi jasno samo zašto su natpisi na glagoljici tako kriptični. Ili sam ja zahrđao

Sad mi je krivo što se ljetos nisam popeo do Starog grada iznad Samobora

Jedva čekam nastavak.

BTW, ako ti treba nešto vezano za Istru, bilo lokacije ili priče, slobodno pitaj.
Paka01 Posted - 26/09/2023 : 13:03:38
Može može Često planinarim pa imam fotografije s više vrhova na Biokovu (a i s još nekih drugih planina) i okolici, tako da eto javi se kad bude trebalo
Shiv Posted - 26/09/2023 : 11:34:46
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Shiv

quote:
Originally posted by Deers

Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?


Apsolutno je. U stripu će se non-stop pojavljivati stvarne lokacije. Želja mi je proputovati RH uzduž i poprijeko i fotkati prave lokacije i ubacivati ih u strip na način da se daju prepoznati do te mjere da možda nekog inspiriram da ih ode i posjetiti.



Ako ti treba fotografija s Biokova i okolice, s Makarske rivijere, slobodno se javi, imam gomiletinu toga.


Zakon, trebat će mi, čuvaj ih please. Ovaj origin story u tri nastavka će biti orijentiran na Skrad, Vražji prolaz, Samoborsko Gorje i Žumberak. No kad epizode postanu stand-alone, onda idem svuda po RH pa ti se javim a zapisat ću si na listu da znam kod koga imam pokriveno područje oko Makarske.
Paka01 Posted - 26/09/2023 : 08:34:52
quote:
Originally posted by Shiv

quote:
Originally posted by Deers

Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?


Apsolutno je. U stripu će se non-stop pojavljivati stvarne lokacije. Želja mi je proputovati RH uzduž i poprijeko i fotkati prave lokacije i ubacivati ih u strip na način da se daju prepoznati do te mjere da možda nekog inspiriram da ih ode i posjetiti.



Ako ti treba fotografija s Biokova i okolice, s Makarske rivijere, slobodno se javi, imam gomiletinu toga.
Deers Posted - 26/09/2023 : 08:21:02
quote:
Originally posted by Shiv

quote:
Originally posted by Deers

Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?


Apsolutno je. U stripu će se non-stop pojavljivati stvarne lokacije. Želja mi je proputovati RH uzduž i poprijeko i fotkati prave lokacije i ubacivati ih u strip na način da se daju prepoznati do te mjere da možda nekog inspiriram da ih ode i posjetiti.



Super ideja!
Shiv Posted - 25/09/2023 : 22:17:23
quote:
Originally posted by Deers

Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?


Zapravo, nastavno na taj koncept kojeg sam gore napisao - prošlog listopada sam izdao prvu slikovnicu za djecu koja se bavi vrlo sličnom tematikom ali - za djecu. U prvoj knjizi se radnja odvija u rudniku sv. Barbara u Rudama kraj Samobora. I totalno mi je cool što klinci koji su bili u rudniku oduševljeno pokazuju na ilustracije jer prepoznaju Rudnik i Samobor na ilustracijama, a oni koji su prvo pročitali slikovnicu pa stigli tamo oduševljeno viču jer prepoznaju ulaz u Rudnik. To je efekt kojeg želim postići i u stripu.
Shiv Posted - 25/09/2023 : 22:11:48
quote:
Originally posted by Deers

Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?


Apsolutno je. U stripu će se non-stop pojavljivati stvarne lokacije. Želja mi je proputovati RH uzduž i poprijeko i fotkati prave lokacije i ubacivati ih u strip na način da se daju prepoznati do te mjere da možda nekog inspiriram da ih ode i posjetiti.

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Shiv

quote:
Originally posted by ivanl

Nakon Rikona, hoce li u striparnice u distribuciju, i znas li, molim te kolika je naklada i koja je cijena albuma?

A zanima me i da li imenjak, mozebiti, ima vec spremne nastavke price ili ih tek treba nacrtati. (Posto vidim ispod ovih tabli 2023. Sto bi znacilo, predpostavljam, da ga ceka jos masu posla, i da se sigurno ne zna kad ce duja, kamoli trica za zavrsiti cijelu pricu)


Hej, drugi nastavak izlazi u isto ovo doba 2024. godine. Ide na promociju na Rikon u Rijeci i onda u Zagreb i Samobor. Scenarij je gotov za sva tri nastavka, priča ima početak i kraj - iako, kraj treće knjige nije kraj. Nakon što ispričam ova tri stripa, svijet iz priče će biti postavljen. U smislu "origin" storija, kako je počelo. Nakon toga kreću stand-alone epizode na cca 24. stranice koje neće imati over-arching arc(edit) priču, već će se moći čitati kao što smo npr. gledali epizode Dosjea-X kojima uopće nije bitna epizoda prije ili poslije.






Svaka podrska za ovaj po meni ekstra zanimljiv projekt!
Hvala na informacijama.
A nisam mislio reci, ali hocu, sto je to danas 15 Eura? Nista. Necu o samoposlugama i potrosackim kosaricama, ali izade li se negdje to su 3-4 pive...
Ja cu s gustom dati taj novac za ovaj strip.
Imenjace, mozemo li iskomunicirati ovo na P.M. ovdje?


Slobodno šalji P.M. Što želiš iskomunicirati?
udarnik007 Posted - 25/09/2023 : 19:07:40
Pozdrav i hvala autoru!
Bacam se odmah na čitanje!

[url=https://postimg.cc/23gJCPCd][/url]
ivanl Posted - 22/09/2023 : 14:20:28
quote:
Originally posted by Shiv

quote:
Originally posted by ivanl

Nakon Rikona, hoce li u striparnice u distribuciju, i znas li, molim te kolika je naklada i koja je cijena albuma?

A zanima me i da li imenjak, mozebiti, ima vec spremne nastavke price ili ih tek treba nacrtati. (Posto vidim ispod ovih tabli 2023. Sto bi znacilo, predpostavljam, da ga ceka jos masu posla, i da se sigurno ne zna kad ce duja, kamoli trica za zavrsiti cijelu pricu)


Hej, drugi nastavak izlazi u isto ovo doba 2024. godine. Ide na promociju na Rikon u Rijeci i onda u Zagreb i Samobor. Scenarij je gotov za sva tri nastavka, priča ima početak i kraj - iako, kraj treće knjige nije kraj. Nakon što ispričam ova tri stripa, svijet iz priče će biti postavljen. U smislu "origin" storija, kako je počelo. Nakon toga kreću stand-alone epizode na cca 24. stranice koje neće imati over-arching arc(edit) priču, već će se moći čitati kao što smo npr. gledali epizode Dosjea-X kojima uopće nije bitna epizoda prije ili poslije.






Svaka podrska za ovaj po meni ekstra zanimljiv projekt!
Hvala na informacijama.
A nisam mislio reci, ali hocu, sto je to danas 15 Eura? Nista. Necu o samoposlugama i potrosackim kosaricama, ali izade li se negdje to su 3-4 pive...
Ja cu s gustom dati taj novac za ovaj strip.
Imenjace, mozemo li iskomunicirati ovo na P.M. ovdje?
Deers Posted - 20/09/2023 : 21:06:35
Možda glupavo pitanje, ova druga tabla koju sam stavio, da li je to Vražji prolaz?
udarnik007 Posted - 20/09/2023 : 17:37:14
Puna podrška!
Strip je, naravno, naručen!
Shiv Posted - 20/09/2023 : 16:13:22
quote:
Originally posted by vice

Naručeno i jedva čekan pročitat.

Imaš moju podršku u daljnjem radu!


Fala još jednom!
Shiv Posted - 20/09/2023 : 16:11:55
quote:
Originally posted by Milazzo

Podrška za svako novo domaće izdanje, iskreno ti želim da rasprodaš sve! :)
Nadam se da se vidimo na promociji u Zg, sretno!


Fala ti lijepa, bit će. Pregovori su u tijeku, postam vrijeme i mjesto čim saznam.
Shiv Posted - 20/09/2023 : 16:11:13
quote:
Originally posted by Paka01

Ma jasno, nisam mislio kritizirati već me eto iznenadilo onako na prvu.
Jesi možda razmišljao o nekakvom crodwfundingu? Možda ne bi bilo loše za skupiti koliko-toliko sredstava.


Jesam, budem kad završim sva tri i skupim ih u svezak. Crowdfunding će mi trebati da sve obojam i pokrijem tvrdi uvez. Samo ono, o tom po tom jer ovaj bedasti Kickstarter nikako da dođe u RH a ne znam kako ide partnerstvo s firmama u Americi za to. Indiegogo je puno slabiji od KS-a pa s njima ne bi. Ali to je za dvije godine tema. Korak po korak
vice Posted - 20/09/2023 : 13:28:10
Naručeno i jedva čekan pročitat.

Imaš moju podršku u daljnjem radu!
Milazzo Posted - 20/09/2023 : 12:27:12
Podrška za svako novo domaće izdanje, iskreno ti želim da rasprodaš sve! :)
Nadam se da se vidimo na promociji u Zg, sretno!
Paka01 Posted - 20/09/2023 : 10:29:51
Ma jasno, nisam mislio kritizirati već me eto iznenadilo onako na prvu.
Jesi možda razmišljao o nekakvom crodwfundingu? Možda ne bi bilo loše za skupiti koliko-toliko sredstava.
Shiv Posted - 20/09/2023 : 10:06:01
quote:
Originally posted by Paka01

15 eura za 48 stranica?!


Priču sam razrađivao tri godine, predprodukcijska faza razvoja likova, lokacija, vozila, stvorenja, proučavanje naše mitologije i izvora... je trajala dvije godine (ako ćeš biti na Rikonu u Rijeci ove godine, 30. rujna, imat ću in-depth predavanje o procesu izrade sa tonu slikica i WIP procesa). Scenarij sam završio pisati prije 6 mjeseci, i nacrtao sam strip u 4 mjeseca. U posljednjih 6 mjeseci prestao sam raditi sve ostale poslove i sveo si primanja na nulu. Zapravo u minus, jer me hladni pogon paušalnog obrta košta svaki mjesec cca 1300kn. Živim od svog art zanata, nemam "stalni posao". Za svo to uloženo vrijeme, dobio sam poticaj u iznosu od 2000€ i 1200€ za tisak što nije bilo dovoljno. Da se razumijemo, zahvalan sam i na tome i ovo je moja beba, passion projekt. No ne mogu si priuštiti raditi sljedeći nastavak na način kako sam napravio ovaj prvi. Cijena od 15€ je tu isključivo da mogu napraviti sljedeći nastavak. Eto, iskreno i otvoreno, kao ljubitelj stripa ljubitelju stripa.
Shiv Posted - 20/09/2023 : 09:45:23
quote:
Originally posted by ivanl

Nakon Rikona, hoce li u striparnice u distribuciju, i znas li, molim te kolika je naklada i koja je cijena albuma?

A zanima me i da li imenjak, mozebiti, ima vec spremne nastavke price ili ih tek treba nacrtati. (Posto vidim ispod ovih tabli 2023. Sto bi znacilo, predpostavljam, da ga ceka jos masu posla, i da se sigurno ne zna kad ce duja, kamoli trica za zavrsiti cijelu pricu)


Hej, drugi nastavak izlazi u isto ovo doba 2024. godine. Ide na promociju na Rikon u Rijeci i onda u Zagreb i Samobor. Scenarij je gotov za sva tri nastavka, priča ima početak i kraj - iako, kraj treće knjige nije kraj. Nakon što ispričam ova tri stripa, svijet iz priče će biti postavljen. U smislu "origin" storija, kako je počelo. Nakon toga kreću stand-alone epizode na cca 24. stranice koje neće imati over-arching arc(edit) priču, već će se moći čitati kao što smo npr. gledali epizode Dosjea-X kojima uopće nije bitna epizoda prije ili poslije.



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000