forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 223 - Štavitelj Alim

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 26/08/2022 : 11:02:03


U Jesamedanskom carstvu biti iskašten znači ne biti čovjek. Alim je jedan od njih. Štavitelj po zanimanju, zadužen je za uklanjanje beživotnih tijela smrtonosnih sirena koje se dolaze nasukati na žalo carskoga grada. Ali sudbina katkad izmiješa uloge. Jedne večeri nimalo nalik drugima, ocean će najskromnijem od ljudi povjeriti najveću moguću tajnu.

Kolorka 223 • Štavitelj Alim • 220 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Virginie Augustin • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 230 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-223-stavitelj-alim/790/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
knauso Posted - 30/10/2023 : 21:08:55
Hvala za recenzije, ipak cu i ja da mu dam sansu :)
Sve je manje mesta po policama pa se suzdrzavam od neki kupovina
Zula Posted - 27/10/2023 : 15:17:32
Štavitelj Alim

Tek sad pročitano, a da je ranije čitan bio bi u 3-4 najbolja u prošlom Oskaru...
Zavarao me preview, možda sam ga površno čitao.

Počinje zmajem...
Pa slijede avantura, politika, religija, fantazija, humor... sve s puno likova i sve dosta brutalno, a nacrtano kao da bude djeci ugodno (a nije baš!).
Koliko je krvi potrebno proliti za procvat nekog carstva i što je to istina i čemu "istina" služi?
Lupano je uvijek jako dobar, a ponekad je genijalan. Volim angažiranog Lupana, ali ne volim kad tu i tamo objašnjava... kao ono, ako netko nije shvatio pa da nam kaže što je htio reći...

No, uživanje tijekom čitanja je bilo potpuno. Iako svaki album počne iznenađujuće, ili nekim mjestom ili nekim drugim vremenom, nema tu nikakvih padova u kvaliteti, od početka do kraja strip ide silovito. Kraj je često najteži dio, i dosta cjelokupnog dojma ovisi o kraju. A tu je izvrstan...
Završava zmajem...

Ocjena: Neka mi Jesamed oprosti - 9/10
anto Posted - 28/07/2023 : 01:15:08
Uf,zajeban strip,baš zajeban.
Moraću isto kao kod Azimuta ostaviti ga da "odstoji" jedno duže vreme,pa mu se ponovo vratiti,jer ima nekih detalja koje nisam najbolje povezao,nisam uhvatio pisčevu misao tačno kako je on to zamislio,a verujem da će i ovde na drugo čitanje strip biti bolji.

Ne slažem se sa svima onima koji kažu da je ovaj Lupano slabiji od većine;nije.Dobar je ovo strip,deluje kao pitka zabava,ali ispod toga se krije dosta ozbiljnije štivo.Barem to ja tako vidim.

Dakle avantura u jednom fantastičnom svetu,gde se pisac poigrava religijom,pre svega njenim fanatičnim aspektom - izmikosvana je tu muslimanska (pre svega),ali i hrišćanska te hinduistička vera.
Prva dva albuma se nekako "obična",a od trećeg fleš,radnja kreće u neočekivanom smeru.Strip postaje ozbiljniji,teži za praćenje,još brutalniji.
Kraj sasvim korektan,zadovaljan sam kako je Lupano to odradio.

Moram da kažem da skoro pola čitanja sam držao ćerkicu od pet godina u krilu,zaspalu,pa vam je valjda jasno da strip za mene imao dodatnu težinu (po temparamentu moja Mia podseća na Bulu).
I opet je Lupano našao sjajnog crtača,ovog puta crtačicu - jer Virdžinija to i jeste;a boje su predivne,kapa dole za sve koloriste.

4/5

*da li mi se čini ili su boje na pojedinim tablama pretamne?
*da li mi se čini ili je Macan u pojedinim dijalozima bio malo teži za razumevanje?
prop_ovednik Posted - 10/07/2023 : 18:08:00
Nije loše. Ali nije ni dobro. Ne znam kako se bolje izraziti. Suštinski, glavni lik po kojem knjiga nosi naslov zapravo ne igra neku pretjerano važnu rolu u svemu ovome i nije toliko ni važan. Eto, par slučajnosti od njega stvorilo priču, ali i s njim i bez njega imaš dojam da bi Khelob sve opet napravio isto. Tork Džihid zanimljiv lik i čak je njegov put bio zanimljiviji za praćenje. Opet, kao neka preslika povijesti vezano uz religiju može biti zanimljivo nekome... Crtež je dobar, unatoč veselim bojama ima tu mračnih trenutaka i ne-veselih događanja. Sve skupa, ide od sredine prema dolje u nekim ocjenama, a ako gledamo po onoj - hoće li u kolekciju - i tako sudimo, onda -> neće.
Kerempir Posted - 17/03/2023 : 09:27:37
Kupio ga svojedobno u turi zajedno sa bibliomulom, i usprkos cartoonish crtežu priče u oba stripa imaju daleko ozbiljniji ton, a pogotovo ovaj strip koji je vrlo brutalan i nimalo dječji.

Strip ima donekle fantasy notu ( samo u pogledu izmaštane geografije, religije i nekih zivotinja) ali vrlo je ljudski tj nema nadnaravnih ili drugačijih rasa i događaja. U suštini je riječ o začetku stvaranja carstva koje održavaju i njeno širenje opravdavaju mitovi, u ovom slučaju to je religija ali ona se uvijek može zamijeniti i nekom drugom ideologijom, a strip stavlja u fokus ljude koje melje ova ekspanzija. Jednako tako dobri su i negativcima, dvojica vođe, jedan ajmo reći civilni i jedan vojni, kao i sukob između pragmatizma i (na kraju poljuljane) pravovjernosti. Kraj naprosto nije mogao biti drugačiji.

Isprva sam mislio da je mana glavni tabu u stripu, a onda sam malo promislio i shvatio da smo i u stvarnoj povijesti imali nelogične zabrane koje su znale dovesti do nazadovanja i pada carstava.

Kraj mi nije djelovao zbrzano, to je naprosto vrhunac i kulminacija, nije se imalo tu što dalje odugovlačiti.
Peyo Posted - 13/03/2023 : 13:16:54
Uz Ćao đaci, jedan od slabijih Lupana kojeg inače volim.

Ne znam koji je cilj ovoga stripa. Osvijestiti ljude vezano za religiju?

Svako ima vlastitu glavu za razmišljanje i ovaj strip mu neće promijeniti mišljenje.

Premalo zabavan, povremeno konfuzan i naporan strip.
jaki Posted - 18/01/2023 : 19:32:04
Postat ću profesionalni proof reader.
matori paraliticar Posted - 18/01/2023 : 19:13:03
Mozda u ovom grmu lezi zec
"Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Darko Macan" jos da je covek pisao pricu i crtao e onda bi tek bilo belaja..

Cini mi se da smo u 2022. imali priliku da uzivamo u 40 kolorki, sta je to sitnica.
www2 Posted - 18/01/2023 : 17:13:11
Hmmmm.... OK strip.... Nemam previše zamjerki, ali niti me je ostavio bez daha.... Kraj nevjerojatno zbrzan.

Ne piše ovo radi recenzije nego čisto da konstatiram da u 100+ fibri šta imam doma nisam ukupno našao 3 greške u textu, a u štavitelju ih ima valjda 10ak.....nije kritika nego opservacija
pcoro Posted - 24/11/2022 : 13:53:10
Svidio mi se Štavitelj. Riječ je o modernom fantasyju koji se bavi ulogom religije. U tom nekom fantasy svijetu ima ta neka država koja ima strogu religiju koja je neka kombinacija najsurovijih elemenata islama, kršćanstva, hinduizma i subotarstva i kroz strip se prikazuje surovost kastinskog sustava, progona heretika, križarskih ratova, konkvistadorstva i tako to.. ali se i ukazuje na važnu ulogu vjere kao vezivnog tkiva zajednice.

Fantasy svijet i nije nešto, to su one sto puta viđene stvari - sve je malo drukčije nego u stvarnom svijetu, a opet isto. Princip upotrijebljen puno puta, ali funkcionalan. Fora je što su negativci dobri - taj neki vrhovni svećeik i okrutni general. Svaka priča živi od dobrih negativaca, a ovi su baš gnjide i onda je fora mrziti ih kroz strip. I priča je tečna, mene je uvukla u priču i natjerala da brzo vrtim stranice. Kraj je prilično brutalan ali nije skroz crn.

Znači dobar, zabavan ali i dosta brutalan fantasy koji će najbolje leć ljudima koji vole angažirane, politične stripove. To se nekako i očekuje od Lupana, on je političan autor.

Inače, čitajući sažetak ponadao sam se nekakvom seksi zapletu sa sirenom, nekom fantasi Indijanskom ljetu ali sa štaviteljima i sirenama međutim sirene u stripu uopće nisu seksi sirene iz crtića nego nešto posve drugo
sawitch Posted - 08/10/2022 : 21:09:01
Bah, procitao i nisam bas zadovoljan. Uz ovakav crtez previse brutalno. Not my cup of tea.
anto Posted - 03/10/2022 : 22:17:47
8.Štavitelj Alim
9.Bibliomula iz Kordobe
10.Okean ljubavi - predivan strip,bez reči (u izdanju Besne kobile;moram da se pohvalim da sam imao jednu malu ulogu u njegovom izdavanju)
11. epizoda Valerijana (spinofa) u Stripoteci ( https://www.bedetheque.com/BD-Valerian-par-Tome-2-Shingouzlooz-Inc-308943.html )

ima još jedan koji mi je zapao za oko,tri albuma,gotov serijal:
https://www.bedetheque.com/serie-48391-BD-Traquemage.html
Shaner Posted - 03/10/2022 : 21:40:33
Lupano kod Fibre:

1. Stare prdonje
2. Azimut
3. Čovjek koji nije volio vatreno oružje
4. Bijelo posvuda
5. Ubojica kakvog zaslužuju
6. Ćao, đaci!
7. Majmun iz Hartlepoola

Alima još nisam čitao, ali budem, kao i Bibliomulu. Predviđam da će oba u top 5.

anto Posted - 03/10/2022 : 13:44:54
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by jaki

Dobar je ali nije odličan.



Ovako ja mogu opisati svaki Lupanov strip osim Azimuta.
On mi je vanserijski.



a ja svaki osim azimuta ;svi su mi odlični,azimut jako dobar (nisam ga baš najbolje skontao)
alima još nisam overio
naker Posted - 03/10/2022 : 10:25:56
Prdonje su zakon.
Peyo Posted - 03/10/2022 : 10:17:25
Prdonje i Majmun odlični.
DiSkAcH Posted - 03/10/2022 : 09:46:47
quote:
Originally posted by jaki

Dobar je ali nije odličan.



Ovako ja mogu opisati svaki Lupanov strip osim Azimuta.
On mi je vanserijski.
Svaku put ima čisto OK priču i odlične crtače, ali svaki put mi nešto fali, Azimut je prvi koji mi je baš odličan.
Alima nisam još čitao.
jaki Posted - 21/09/2022 : 12:51:08
Dobar je ali nije odličan.
KuntaKinte Posted - 21/09/2022 : 12:47:27
Davno sam sebi zacrtao da mi je svaki Lupano obavezna lektira, tako i Alim. Ne zato što su mu svi stripovi remek-dela, jer nisu, već jer su skoro svi koje sam pročitao više nego korektni, lepo osmišljeni, odlično napisani, često spektakularno nacrtani (od Fibrinih izdanja sam zakasnio da kupim jedino Ubojicu kakvog zaslužuju). Opet, to važi i za Alima.
Ali... Prokleto "ali"...
Ali očekivao sam više, jebi ga. Prvi album, koji je i najlepše nacrtan (posle crtež postaje "nervozniji", "prljaviji"... Brži?) je uvod gde vidimo sve ono u čemu je Lupano dobar. Dobro osmišljen i lepo napravljen uvod u svet, sa kašičicom patetike, ali tako, jelte, mora. Ma, u stvari, nikakvu zamerku čovek bukvalno do samog kraja ne može da nađe, nego sam ja omatorio pa uvek očekujem ono nešto više, ono nešto malo što će čašu da prepuni i da od dobrog stripa učiniti nešto što će da ostane dugo u sećanju. A Lupano je zamalo promašio i umesto da poentira na kraju, upravo ga je razblažio i vratio u okvire očekivanog. A mogao je da ga napravi da bude "logičniji", "realniji" (Suroviji?).
U sećanju će mi najviše ostati par Džihidovih "razmišljanja" pred kraj koja praktično sumiraju celokupnu ideju odnosa religije sa motivacijom vlastodržaca i veze sa potporom koja omogućava ceo sistem države, pa do samih vernika.
Dobar je Alim, ali je mogao da bude i bolji da je Lupano bio malo hrabriji.
john connor Posted - 31/08/2022 : 21:20:36
Ne valja kad po sinopsisu provalis prevodioca...
anam Posted - 30/08/2022 : 23:00:05
Dati priliku?...čemu?...pa sve je posloženo samo treba nabaviti -pročitati i uživati i staviti u kolekciju...naravno tko voli ovakav tip stripa...po oglednim stranicama naći će svoje mjesto na polici
sawitch Posted - 30/08/2022 : 08:21:03
Interesantno deluje preview, sad sam procitao. Uzecu i dacu mu priliku.
viki_ri Posted - 26/08/2022 : 19:50:15
quote:
Originally posted by night

Marko, pobogu brate, uspori malo! Kako ispratiti ovo, a još zadnje kolorke nisam sve uzeo!




Haha!
Renky Posted - 26/08/2022 : 18:44:22
Kako ovo vuče na onu curicu iz Spunka. ;-))
jaki Posted - 26/08/2022 : 17:10:16
stranica 16,zadnji kadar:fali slovo T u riječi sutra.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000