forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 IN MEMORIAM: Alfredo Castelli (1947-2024)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Jozzinelli Posted - 08/02/2024 : 05:55:00

Jedan od najvećih italijanskih strip scenarista, meni najdraži iz tog kruga
Bonelijevih najpoznatijih, najproduktivnijih i najkreativnijih autora priča.
Čovek beskrajne mašte i ogromnog znanja, koje je nesebično delio sa nama čitaocima u svojim pričama,
a i njegov stil humora mi je nekako najbliskiji. Hvala mu na svemu i nek mu je večna slava!
https://www.sergiobonelli.it/in-evidenza/2024/02/06/news/addio-ad-alfredo-castelli-1024248/


Ne znam zašto neko nije već otvorio poseban topik,
ova tužna vest ne zaslužuje da potone u opštoj Martijevoj temi, iako je taj junak praktično sinonim za ovog velikana.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=163&TOPIC_ID=40842#2630788


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Boris Posted - 12/02/2024 : 13:11:20
Počivao u miru

poslednja epizoda koju je napisao za Zagora je prema mojim podacima Povratak Supermajka a pre toga Povratak vampira i prvo pojavljivanje Tkača. Zašto je tu stao? Više se posvetio Martiju?



https://pixhost.to/show/856/445501452_castelli.jpg
kiky Posted - 11/02/2024 : 16:47:53
ne mogu ni zamisliti kakav bi moj (stripovski) život bio bez marti misterije, koji mi je uvijek bio (i uvijek će biti) u samom vrhu omiljenih strip serijala.
fakat su nam masovno počeli odlaziti ovi naši dragi bonelijevci... a kasteli je bio jedan od največih.
lwood Posted - 11/02/2024 : 08:18:18
RIP. A ka da je jučer bija 2. Mafest.
supermark Posted - 11/02/2024 : 07:23:30
RIP
76 Posted - 10/02/2024 : 21:06:57
Otišla je hodajuća enciklopedija...
Prva njegova priča koju sam pročitao je Ledeni obruč, nakon toga sam se "navukao" na Martina Mysterea koji mi je tijekom odrastanja bio najdraži junak.

Počivao u miru, dragi Alfredo
kasper Posted - 10/02/2024 : 20:44:42
velikan, u punom smislu te reci. hvala ti svemu, pocivaj u miru!
dd fan Posted - 10/02/2024 : 15:31:57
Za mene jedan od 3 glavna stuba bonelija (uz nolittu i sclavija). Poslednji pozdrav ovoj apsolutnoj legendi, čitaće se zauvek.
hrvoje23 Posted - 10/02/2024 : 13:48:33
Počivao u miru!
Ode još jedan od temelja Bonellija
Rache Posted - 09/02/2024 : 22:51:51
Počivao u miru!

Baš baš tužna vijest...
Dr. Zistis Posted - 09/02/2024 : 22:47:28
Maestro...RIP
nenno Posted - 09/02/2024 : 07:56:16
Počivao u miru..... Ušao u moj život tamo 80-ih sa Osveta božanstva Ra... sve ostalo je povijest
Deki86 Posted - 08/02/2024 : 22:43:09
Počivao u miru.

Sječam ga se iz Zagora, ali, naravno ponajviše po Marti Misteriji. Jedan od mojih omiljenih strip junaka, čitam ga dan danas. Kakvu je samo Alfredo Castelli napisao priču pod nazivom Mač kralja Artura. I naravno, mnoge, mnoge druge. Drugačije će sada biti čitati njegove epizode. Baš mi je žao.
Hercule Poirot Posted - 08/02/2024 : 18:45:48
Počivao u miru...
macca1985 Posted - 08/02/2024 : 17:56:56
Počivao u miru, legendo i hvala ti za sve divne stripove koje si napisao!
njofra32 Posted - 08/02/2024 : 17:32:38
Velikan ove umjetnosti. počivao u miru
teller Posted - 08/02/2024 : 17:11:45
RIP,... počivaj u miru care...
Beva Posted - 08/02/2024 : 11:23:18
Počivao u miru, istinski velikan!
Zagor-te-nay Posted - 08/02/2024 : 11:21:54
Legenda.
peropero Posted - 08/02/2024 : 09:51:00
Prvo od njega što sam pročitao bio je "Android 221"(tek sam puno poslije pročitao početak priče) i ostao zapanjen. Uvijek me fascinira njegovo ležerno sjedinjavanje činjenica i fikcije, ali tako da i dalje čitatelju ostaje jasno što je što.

Hvala ti Alfredo. Počivaj u miru.
velka031 Posted - 08/02/2024 : 09:43:51
Zbogom legendo i hvala ti za sve.
tomas.hokenberi Posted - 08/02/2024 : 09:19:05
Marko Vidojković u današnjoj (8.2.2024) kolumni "Ubitačno" u beogradskom Danasu,povodom smrti Alfreda Kastelija:

quote:
Marti Misterija, naš Indijana Džouns
Dobro, ne naš, nego italijanski, ali poznato je da postoji nešto u srpskom (jugoslovenskom) tipu što ga je vuklo ka italijanskom stripu, čija su izdanja svoje najveće tiraže doživela upravo u ovoj nepostojećoj zemlji. Povod za ovaj, bez sumnje najnečitaniji tekst ove nedelje, jeste smrt tvorca Martija Misterije, Alfreda Kastelija, u 77. godini. Iskreno, nemam pojma ko je i kakav je bio Kasteli, više o tome će sigurno znati ambasador izdavačke kuće Serđo Boneli u Srbiji, Marko Šelić. Znam samo ono što sam pročitao u ovim novinama, uz vest o smrti. Kuća magije Boneli donela je sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka jugoslavenskoj deci i omladini čitavu četu strip-junaka, čije će avanture pratiti vernije nego avanture holivudskih zvezda. Zagor, Mister No, Marti Misterija, Dilan Dog, Teks Viler, to je ekipa koju pripadnici generacije Iks i danas citiraju, vole i rado ih se sećaju, a ne mogu reći i da ih čitaju, pošto sam, evo, prvi ja, pogubio sve svoje stripove, a imao sam ih milion.
Bilo je to najnormalnije u ono doba. Nije bilo kolekcionara, Bonelijevi stripovi, u izdanjima "Zlatna serija" i "Lunov magnus strip", bili su svačiji. Neko kupi, svi čitaju, poslednji ukrade i taj što je ukrao, verovatno i danas krade, ali ne stripove. Mi, ostali, nismo puno marili za svoje primerke, korice su se odmah odvajale od ostatka, postali bi raskupusani do nećitljivosti, isflekani tragovima socijalističkih federativnih ručkova i većera i na koncu, izgubljeni.
Kada bih se izjašnjavao o tome ko su mi omiljeni strip-junaci iz ove kuće, kao mlađem osnovcu to mi je bio Zagor, nešto kasnije Mister No, a sredinom osnovne škole to je postao i ostao Marti Misterija, detektiv nemogućeg. Stvoren, očigledno po uzoru na Indijanu Džounsa i u identično vreme, 1982, profesor Misterija, njegova lepa i ljubomorna pratilja Dijana, te verni zaštitniki pomagač, neandertalac Java, podigli su na novi nivo istraživanje paranormalnih i naučnofantastičnih fenomena, kod jugo-klinaca.
Šta sve nisam naučio iz Martija Misterije, a pre svega da se zainteresujem za nauku, taman dovoljno da je kasnije ne studiram, a "Misterije sveta Artura Klarka", koje sam do tad detaljno prostudirao, dobile su novi, još uzbudljiviji oblik baš zahvaljujući ovom stripu, čijim je autorima nikada nije nedostajalo inspiracije. Dakle, definitivno Marti Misterija. Prvi put objavljen na srpskohrvatskom, 1983. Nešto kasnije došao je Dilan Dog, ali on mi se sviđao, priznajem, na silu, pod pritiskom okoline.
Marti Misterija je ostao moja prava stripovska mera, u tim pradavnim vremenima, ne računajući stripove iz sasvim drugog fazona, kao što su Alan Ford i Asteriks. Sve avanture Martija Misterije su, dakle, pročitane i uništene, kao što i valja sa sakralnim spisima, pa i dečijim. Slava Alfredu Kasteliju.


Edit: Tekst je prenet fotografisanjem štampanog izdanja, pa OCR-ovan u Photoeditoru S23 Ultra, bez mog većeg redigovanja, tako da ako primetite slovne i druge greške u tekstu kriv je softver ;-)

Edit: u istom broju je i na stranici "Kultura" prevod zvanicnog italijanskog teksta povodom Kastelijeve smrti.
magirus Posted - 08/02/2024 : 08:38:30
Tužno :( . Laka mu zemlja
Barker Posted - 08/02/2024 : 08:31:36
Pocivao u miru :(
ivanl Posted - 08/02/2024 : 07:53:17
Jucer sam ga bas spominjao...
Adio mestre!
Djetinjstvo je bilo puno tvojih prica...
Combatrock Posted - 08/02/2024 : 07:52:44
Bog da mu dušu prosti.

Odrastao sam uz njega i snove koje je pravio.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000